'Sampras is sterker dan ooit tevoren' Parcoursbouwer is toneelmeester van hippische sport eroen Piket krijgt er een kick van Sport eyenoord trekt weer vee Argentijnen aan Cruijff ook volgend jaar zonder club Manon Bollegraf in finale gemengddubbel Positieve première Verstappen Scholte geeft les Amateurvoetbal afgelast "YeLï De KNVB heeft hele programma voor zaterdag 25 en zon- g 26 januari in het amateurvoetbal afgelast wegens de slechte steldheid van de terreinen. De w Katwijk oefent zaterdag in tegen Zevenhoven. De wedstrijd begint om 12.00 uur. Zon- As oefenen LFC en UVS tegen elkaar aan de Boshuizerkade om 00 uur. ogdanovic te licht bevonden isterdam Ajax heeft de Servische spits Bogdanovic tijdens het iningskamp in Spanje gewogen en te licht bevonden. De 26- ige aanvaller tekende begin januari een voorcontract bij de ïsterdamse club, maar is volgens trainer Louis van Gaal niet schikt voor het Ajax-systeem. „Helaas, maar hij is gezien zijn weeglijkheid meer geschikt voor een twee spitsensysteem dan aanspeelpunt in ons systeem", aldus Van Gaal. eekens per direct weg bij Moeskroen ieskroen George Leekens en Excelsior Moeskroen zijn per middellijke ingang uit elkaar gegaan. De nieuwe bondscoach zou aanvankelijk die functie combineren met zijn an bij Moeskroen, de verrassende koploper in de Belgische mpetitie. Maar het bestuur besloot anders. Leekens assistent Hes Vandenbroucke zit komend weekeinde tegen Anderlecht de bank. Beide partijen meldden nog 'in goede verstandhou- ïg' uit elkaar te zijn gegaan. AC gaat Edwin Vurens halen krade NAC heeft zich gisteren andermaal bij Roda JC ge- ild voor de overname van aanvaller Edwin Vurens. De transfer mt vermoedelijk vandaag rond. Volgens voorzitter Pickée van da heeft NAC een behoorlijk bedrag geboden. Aan het einde het seizoen is Vurens transfervrij, omdat zijn contract dan rajicek maakt rentree in Dubai Richard Krajicek zal zijn rentree op de tennisbanen iken in het toernooi van Dubai dat 10 februari begint. Aan- nkelijk was het de bedoeling dat de Wimbledonkampioen ko- »nde maandag in Zagreb voor het eerst na een lange blessure- node weer in actie zou komen. Dat toernooi komt echter nog ee weken te vroeg. Krajicek onderging 9 december in het Zie nhuis Dijkzigt van Rotterdam een operatie aan de rechterknie. edstrijden Davos uitgesteld De wereldbekerwedstrijden schaatsen, die vrijdag en za- in Davos zouden worden gehouden, zijn wegens dooi irlopig één dag uitgesteld. Vandaag wordt bekeken of de wed- jden het komende weekeinde alsnog doorgang kunnen vin- Bijkomend probleem voor de KNSB is de tweekamp tussen namarie Thomas en Carla Zijlstra om één startplaats bij de reldkampioenschappen allround, die in februari in het Japan- Nagano worden gehouden. Voor de twee rijdsters is een wed- p jd over 1500 en 3000 meter voorzien. Mogelijk wijken ze uit ir het Oostenrijkse Innsbruck. imbabwe rekent op Grobbelaar - tARE In Harare wordt uitgezien naar de aankomst van de na- nale doelman Bruce Grobbelaar. De Zimbabwaanse voetbal- nd rekent erop dat de in Engeland wegens corruptie vervolgde die zondag het doel verdedigt in het kwalificatieduel om de ica Cup. De rechter gaf toestemming aan het verzoek van de irzitter van de Zimbabwaanse voetbalbond Phil Hwata hem vrij te geven. chef willem spierdijk. 071 -5356464. plv -chef rob onderwater. 071 -5356463 ;el van der kraan/gpd noord gaat helemaal op de nse toer. In totaal heeft de ionclub met het aantrekken de Argentijn Montoya en de juayaan Picun vijf Zuid- rikanen onder contract, en dit duo kocht men al er de aan Excelsior uitge- de Braziliaan Glaucio en de ntijnen Patricio Graff en Sanchez. Het totaal aan- uitenlanders dat in dienst is eyenoord - inclusief de uit- ■nde Rus Denis Klioejev en 'ooi Marek Saganowski - op twaalf! aar daarmee zit Feyenoord niet aan het plafond. Voor- lorien van den Herik en er Arie Haan nemen op termijn ook een beslissing het aantrekken van de Bra- lisse loman leefmans Wout-Jan van der Schans heeft met zijn paard Hadine het eer ste onderdeel van Jumping In- door Lisse, een springconcours over tien hindemissen met een maximale hoogte van 1.30 me ter gewonnen. Van der Schans was voor ongeveer 300 toe schouwers in de Bakkerhallen foutloos in zowel de eerste rondgang als in de barrage waarin hij met 31.57 seconden de snelste tijd neerzette. Twee de werd Henk van den Broek op Grandioos op slechts viertiende van een seconde van de win naar. De derde plaats ging naar Leon Thijssen met Colino. Onder de toeschouwers be vond zich Hennie Huisman, een verwoed paardenliefhebber en bezitter van een imposant stal- lencomplex. Zijn schoonzoon Frank la Croix was een van de deelnemers en het mag geen verrassing heten dat zijn paard luistert naar de naam Surprise. Voor de kenners was het ook geen verrassing dat La Croix op Suprise foutloos rondging en in de barrage slechts één balk tou cheerde. Hij eindigde als 30ste in een veld van 98 combinaties. Parcoursbouwer Rob Jansen toonde zich ook tevreden. Zijn opstelling van de hindernissen leverde precies op wat hij had gehoopt te bereiken, namelijk dat pakweg eenderde van de miters en amazones in de bar rage geraakten. „Op zo'n eerste dag van een meerdaags evene ment is niemand erbij gebaat dat er veel uitvallers zijn", zo zei hij. Een goede parcoursbouwer is onmisbaar voor het welslagen van ieder jumping-evenement. Hij is de toneelmeester van de hippische sport en moet daar voor een gedegen opleiding vol gen. „Op de eerste plaats is het verplicht dat je zelf op een aar dig niveau hebt gereden. Ver volgens wordt gekeken of je wel geschikt bent voor het vak alvo rens je met de opleiding, die be staat uit praktijk, theorie en sta ge, mag beginnen. Het examen bestaat uit het neerzetten van een parcours bij een bepaalde wedstrijd waarop je wordt be oordeeld. Eenmaal geslaagd, begin je bij de basisruiters en kan bestaat de mogelijkheid je op te werken tot internationaal bouwer. Aan de top daarvan staan een man of tien, uit de hele wereld, die bij WK's en de Olympische Spelen worden aangesteld." Jansen is kandidaat-interna tionaal en toonde gisteravond even ongevraagd zijn kunnen. Toen de amazone Maud Aarts op Haphazard de tweede hin dernis volledig ondersteboven liep, zag Jansen van vijftig meter afstand dat bij de wederopbouw de balk pakweg vijf centimeter te laag werd teruggehangen. Vervolgens boog hij zich met pen, lineaal en tippex over een A4-tje waarop hij met kruisjes - gelijk een voetbaltrainer de met de opstelling van zijn elftal wor stelt - een parcours voor van daag uitstippelde. Het woord 'bouwen' moet dan ook niet te letterlijk worden genomen. „Nee, ik kan natuur lijk niet zelf met zware oxers gaan sjouwen. Het moet heel precies gebeuren. Voor basisrui ters moet er een dusdanige op stelling staan, dat jonge paar den gevoel, ritme en tact op doen. Dat ze in één tempo kun nen doorgaan. Gaat het nou om wereldbekerwedstrijden, dan moet er juist meer wenden en keren aan te pas komen. Het kan soms tegen de grens van het onmogelijke aangaan en luttele centimeters zijn bepa lend. Het wordt ook steeds moeilijker een goed parcours te ontwerpen want ruiters en paarden worden steeds beter. Toch houd je er zeker rekening mee dat een paard de volgende week gewoon weer ergens an ders aan de bak moet." Het is een parcoursbouwer dus zeker niet te doen om zo veel mogelijk combinaties let terlijk in het stof te zien bijten. Hij moet het niveau van de deelnemers inschatten en ver volgens de stijlsprongen en oxers zo neerzetten, dat een voor de toeschouwers aantrek kelijk schouwspel ontstaat. „Zelfs mensen die niets van de regels weten, moeten toch de harmonie kunnen herkennen tussen ruiter en paard. Ze moe ten kunnen aanvoelen of het goed zit of niet. En voor mij gel den ook commerciële belangen. Op een slotdag, als alle spon sors klaarzitten en de televisie eventueel opnamen maakt, moet je het zo uitdokteren, dat ongeveer tussen de zes en acht combinaties de barrage halen. Meer niet. Het is bekend dat mensen slechts een beperkte tijd hun aandacht kunnen vast houden. Wordt het te langdra dig, dan zeggen ze bij tv mis schien: 'er is bij het wielrennen iemand gevallen, dus laten we het paardrijden maar schieten want dat duurt te lang'. En dat zou zonde zijn." ziliaans die'door Flamengo is aangeboden en over de komst van de Belg Gilles de Bilde. Van den Herik heeft deze week in recordtijd getracht za ken te doen met allerlei partijen in Zuid-Amerika, inclusief enke le spelers uit de huidige selectie en Arie Haan. Met de oefen- meester besprak hij gister avond, net voordat hij zelf op het vliegtuig stapte voor een za kenreis naar Zuid-Afrika, de mogelijkheid om voor één of twee seizoenen bij te tekenen*. Feyenoord wil Haan, die het elf tal opnieuw in de steigers heeft moeten zetten en in de tweede helft van de competitie nog een gooi naar de landstitel wil doen, niet kwijt. De Groninger heeft Van den Herik laten weten in te zijn voor een snelle verlenging van zijn contract. amsterdam gpd Johan Cruijff zal zeker tot de zomer van 1998 zonder club blijven. Dat verklaarde het veelgevraagde voetbalfeno meen gisteren in Amster dam. Na acht jaar trainers schap bij Barcelona legt Cruijff aanbiedingen van clubs, waaronder Ajax eind vorig jaar, voorlopig naast zich neer. „Ik ben nu op grotere schaal bezig", refereerde de Amsterdammer aan zijn acti viteiten in een werkgoep van de UEFA en bij de organisa tie van het nieuwe Euro- 6ix's-toemooi. „En dat bevalt me nu prima. Als trainer ben je tegenwoordig voor nog maar dertig procent met puur voetbal bezig, de rest van je tijd gaat op aan ver plichtingen tegenover be stuursleden, pers, sponsors, noem maar op. Daar heb ik even geen zin meer in." Of hij ooit nog als trainer zal terugkeren op het hoog ste niveau, kan Cruijff niet aangeven. „Dat zou kunnen, maar dat zou ook niet kun nen", drukte hij zich plas tisch uit. „Maar", vervolgde de bijna 50-jarige ex-Ajacied „ik wordt natuurlijk wel steeds ouder. Nu geniet ik in ieder geval van het leven zonder club. Daarom heb ik tegen Ajax ook gezegd dat ze niet op me moeten wachten. Ik haal dingen in die ik vroe ger nooit kon doen. Laatst nog, vond ik het veel te koud, zelfs in Barcelona. Ben ik lek ker een weekje naar de zon gegaan. Het was voor het eerst van mijn leven dat ik zoiets impulsief kon doen." Oermanov wint EK kunstrijden Haarhuis en Eltingh uitgeschakeld MELBOURNE RTR Pete Sampras won in Melbourne in drie sets van Thomas Muster. Alexei Oermanov heeft donder dag de europese titel kunstrij den bij de mannen veroverd. De Rus, ook al olympisch kam- Melbourne sid pioen, bleef in de kür de Frans man Candeloro en titelverdedi ger Zagorodnijoek uit Oekraïne Manon Bollegraf speelt een fi nale op de Open Australian in Melbourne. De Nederlandse be reikte de eindstrijd in het ge- eil en MacPhie uit de Verenigde mengddubbel, met haar Ameri- Staten. Bollegraf en Leach ko- kaanse partner Rick Leach. De men nu uit tegen het Lets/Zuid- als derde geplaatste combinatie Afrikaanse tweetal Neiland/De versloeg in de halve finale McN- Jager. Minder dan twee uur had Pete Sampras in de halve finale van de Australian Open nodig om te bewijzen beduidend sterker te zijn dan Thomas Muster. De nummer één van de wereld won in drie sets van de Oosten rijker, 6-1 7-6 6-3. In de eindstrijd ontmoet de Ameri kaan de Spanjaard Carlos Moya, niet geplaatst in Melbourne. Sampras hield met een sterke opslag zijn tegenstander voort durend onder druk. Met uitge kiende ballen dwong hij Muster bovendien veelvuldig naar het net te komen. Kenners beweer den dat Sampras één van zijn beste partijen ooit speelde. Het leverde hem voor de elfde keer een plaats in een Grandslamfi- nale op. Hij won er daarvan acht. In Australië was hij in 1994 de sterkste, het jaar erop was hij tegen Agassi de runner-up. In zijn hotelkamer zag Moya op de televisie zijn tegenstander tegen Muster zestien aces slaan. Toch verklaarde Sampras dat het spel in Melbourne nog niet is gespeeld. „Moya heeft Chang in drie sets verslagen. Wie dat kan moet goed zijn. Bovendien barst hij van het zelfvertrouwen en heeft hij niets te verliezen. Het zal er zondag om gaan spannen." Muster had in de kwartfinale vrij verrassend Ivanisevic versla gen. Naderhand verklaarde hij zijn tegenstander te hebben ge analyseerd aan de hand van computergegevens. Dat had hij nu weer gedaan. „De computer deed het goed en gaf mij de juiste informatie. Om tegen Sampras dan ook nog de juiste ballen te slaan is een ander ver haal." De eerste set was eenzijdig en na 29 minuten beslist in Sam pras' voordeel. In de tweede leek Muster terug te vechten. derdorper haalt ook uit tegen Loek van Wely en verstevigt koppositie aan zee gpd/anp lewondering en het respect Jeroen Piket nemen in aan Zee met de dag grotere len aan. Gisteren onder- Loek van Wely in het eer- Hollandse onderonsje van 59ste Hoogovens Schaak- ïooi dat het met een Piket onn kwaad kersen eten is. tiderdorper haalde vernie ld uit en het moet zijn te- J lander extra pijn hebben an dat dat gebeurde na een r ling (Konings-Indisch) in hij, Van Wely dus, zich regel als een vis in het wa- oelt. i loeveel punten denk je no- hebben om het toernooi innen?" vroeg iemand na ip toen Jeroen Piket zijn van commentaar voorzag, rootmeester in kwestie leek door de vraag enigszins verrast. „Daar heb ik nog geen moment bij stil gestaan", antwoordde hij, er voor wakend te hard van stapel te lopen. „We hebben pas vijf van de dertien ronden ach ter de rug, er kan nog van alles gebeuren. Ik heb nog een zwaar programma voor de boeg." Hij noemde daarbij als voorbeeld de ontmoeting ('Met zwart') te gen Nigel Short, na de rustdag van vandaag zijn volgende op ponent. Het neemt allemaal niet weg dat Piket zich in een 'zetel' be vindt. Met de prachtige score van vier uit vijf leidt hij de dans met een vol punt voorsprong op een groepje van vier achtervol gers, bij wie zich Jan Timman schaarde dankzij een vlekkeloze zege op Miguel Illescus, de sterkste schaker van Spanje. „Ik heb geen klachten", glim- Jeroen Piket (wit) - Loek van Wely (zwart) 14 Pf6, 2. c4 g6, 3. Pc3 Lg7, a6, 21. Td5 Ld4, 22. Dd2 Le6, 4 d6, 5. Le2 0-0, 6. Lg5 c5, 23. Td6 Le5, 24. Pd5 b5, 25. d5 h6, 8. Lf4 e6, 9. dxe6 Txa6 bxc4, 26. Pef6+ Lxf6, 27. 10. Lxd6 Te8, 11. Pf3 12. Lxb8, Taxb8, 13. Dc2 14. g3 Lh3, 15. Pd2 f5, 16. 5 gxh5, 17. 0-0-0 £xe4, 18. e4 Lf5, 19. f3 Dg6, 20. Thel Texe6 Txe6, 28. Txe6 c3, 29. Pxf6+ Dxf6, 30. Dd5 cxb2+, 31. Kbl Df7, 32. Tg6+. Zwart geeft op. Na 32. Kf8 is 33. Dd6+ dodelijk. lachte Piket in de perskamer van dorpshuis De Moriaan. Hij zei, ten overvloede, zeer in z'n nopjes te zijn. „Niet alleen met mijn score, maar ook met mijn spel. Ik heb het gevoel dat ik alle vijf partijen die tot dusver zijn gespeeld had kunnen winnen. Dat geeft toch wel een kick." Piket overdreef geenszins. Naast drie overtuigende over winningen (op Salov, Nikolic en Van Wely) boekte de Leiderdor per twee halfjes (tegen Illescas en Onitsjoek), maar dat waren duidelijke plusremises. In beide gevallen was het de tegenstan der die er hard voor moest knokken. Jeroen Piket zei na afloop van zijn partij tegen Loek van Wely dat hij zich niet overdreven had voorbereid. „Gewoon de theorie een beetje gecheckt." Hij wist wat hem te wachten stond, want Van Wely zoekt altijd zijn heil in de Konings-Indiër. „Hij staat er mee op en gaat er mee naar bed", merkte commenta tor Lex Jongsma in de publieks- zaal op. Piket koos voor de Averbach-variant (met 6. Lg5), waarop Van Wely besloot tot een pionoffer. Hij leek er rede lijke compensatie voor te krij gen. „Daar staat tegenover", aldus Piket, „dat ik behalve een pion meer een mooi veld op d5 in handen krijg." Volgens de win naar was zwarts 15e zet (f5) een lelijke verzwakking. Piket noemde zijn Pd5 (24.) een 'prachtzet'. De combinatie, waarmee hij daarna de partij besliste, was in één woord per fect en bracht de toeschouwers in vervoering. De koploper kreeg voor zijn prestatie ook de dagelijkse publieksprijs, een be drag van 500 gulden. Jan Timman veegde de voor malige Spaanse kampioen Illes cas in slechts 28 zetten van het bord. Illescas probeerde Tim man te verrassen met het Wol- gagambiet, maar dat mislukte volledig. Timman kwam al snel goed te staan en trok de partij met enkele krachtzetten naar zich toe. 's Avonds laat voegde ook Viktor Kortsjnoi zich bij de ach tervolgers van Piket. De 65-jari- ge veteraan schoot enorm uit z'n slof met een door niemand meer verwachte overwinning op Nigel Short, vaste speler uit de top-10 van de wereld. De Brit overspeelde zijn hand in een zeer goede stelling, en toen bleek dat de pensioengerechtig de Kortsjnoi ook na ruim zes uur schaken nog altijd fit ge noeg is om plotselinge kansen met beide handen aan te grij pen. kaapstad Reinout Scholte geeft tijdens de pauze van het cricketduel tussen Nederland en Combined Services een 'bowl'demonstratie. Het Nederlands cricketelftal begon gisteren de oefentoumee door Zuid-Afrika goed. Oranje versloeg op Langa met 3 wickets de Combined Services, een selectie van le ger en politiemensen uit heel Zuid-Afrika. FOTO EPA Hij brak snel de opslag van de Amerikaan en leek bij 5-2 de set naar zich toe te trekken. Sam pras herstelde zich echter en kwam via de tiebreak (7-3) op 2- 0. Daarna beheerste Sampras de wedstrijd volledig. Op 5-2 in de derde set miste hij nog een wedstrijdpunt, daarna maakte hij op eigen sendee de partij zonder problemen af. Paul Haarhuis en Jacco El tingh slaagden er niet in de fi nale van het dubbelspel te be reiken. Het Nederlandse tweetal sleepte er tegen het Canadee s/Amerikaanse duo Lareua/O- 'Brien nog wel een vijfsetter uit, maar was eigenlijk steeds de mindere. Lareua en O'Brien, vo rig seizoen ook al finalist op Flinders Park, wonnen met 4-6 6-2 6-4 5-7 6-2. De twee komen in de finale uit tegen Todd Woodbridge en Mark Woodforde. De Australi sche favorieten, als eerste ge plaatst, hadden niet al te veel moeite met het duo Leach- /Stark uit de Verenigde Staten, 6-3 7-6 5-7 6-1. Martina Hingis nam alvast een voorschot op groot succes in de enkelspelfinale bij de vrouwen, waarin ze morgen Mary Pierce ontmoet. De Zwit serse teenager, 16 jaar oud, won haar tweede Grandslamtitel. Ze deed dat samen met Natasha Zvereva uit Wit-Rusland. De twee versloegen in de finale het Amerikaanse paar Daven port/Raymond, 6-2 6-2. Vorig jaar werd Hingis de jongste kampioen op Wimble don ooit door samen met Hele na Sukova het dubbelspel op haar naam te schrijven. Ze was op dat moment 15 jaar en 282 dagen oud. Als ze erin slaagt in Melbourne Pierce te verslaan, zal ze de jongste winnares van een Grandslamtitel in het enkel spel zijn. heerlen/silverstone Vol ongeloof vlogen de nieuws gierige blikken over het beeld scherm van de computer. De elektronica liegt niet, dus moes ten de gegevens kloppen. Jos Verstappen draaide gisteren zijn eerste testrondjes in de fonkel nieuwe Tyrrell-Ford 025 op het circuit van Silverstone. Een half uur was al voldoende om de harten van de monteurs te ste len en de ingenieurs te overtui gen van zijn kunnen. Met snelle rondetijden en duidelijke aanwijzingen hoe de auto voor hem afgesteld moest worden, heeft Verstappen giste ren een onuitwisbare positieve indruk achtergelaten bij zijn eerste officiële optreden als Tyr- rell-coureur. Al na zes rondjes reed de Limburger onder verge lijkbaar slechte omstandighe den (nat, koud en nevelig) snel ler dan daags ervoor Mika Salo, de Fin die al aan zijn derde sei zoen bij Tyrrell begint en in middels een goede reputatie in de Formule 1 heeft opgebouwd. Volgende week zet de Lim burger zijn testprogramma voort op het circuit van Barcelo-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21