Kerk Woubrugge wordt opgeknapt lieer slachtoffers van 'meubelterrorisme' i- Veenstreek jeen reclamemast n Zoeterwoude Zoeterwoude akkoord „net plan Groenendijk Alphenaar moet zes weken cel in voor werpen meerpen v/ymmÈ&i Ter Aar blijft in gesprek met omstreden burgemeester nwoners Alkemade scheiden iun afval meer dan gemiddeld Fietsendief week achter tralies Alphenaar bedreigt vriendin: honderd uur dienstverlening chef hans jacobs. 071-5356414. plv -chef rudolf k longe straatrover aangehouden tlphen aan den rijn» De Alphense politie heeft gisteren een 15-ja- ige Alphenaar aangehouden die ervan wordt verdacht afgelo- ien woensdag een 14-jarige jongen uit Ter Aar te hebben over- allen. De overvaller dwong zijn slachtoffer tot afgifte van zijn rainingsjack. De Alphenaar ontkent, maar is door twee getuigen ïerkend. Hij is voorgeleid aan de officier van justitie. Wanbetaler in de cel lphen aan den rijn» Een man die afgelopen nacht in de portiek an de EWR aan de Prins Bernhardlaan in Alphen werd aange- roffen, mag de komende nachten in de cel doorbrengen. De tan, een 40-jarige Leidenaar. bleek nog voor 275 gulden aan loetes te hebben staan. Omdat hij niet kon betalen, werd hij in- esloten om zijn straf uit te zitten. Ter Aar handhaaft ambtsgebed aar» Het openen van de raadsvergadering met een ambtsge- led blijft in Ter Aar van kracht. Een amendement van de WD s n het Progressief Akkoord (PAK) om het gebed te vervangen loor enkele ogenblikken stilte, haalde het gisteravond niet. Het ;DA dat een meerderheid in de raad heeft, was voor handha- ing van het gebed. eterwoude marijn kramp oor 55.000 gulden gooi ik jn principes niet overboord, mt elke reclamemast minder Jakt Nederland mooier", stel- M. Booij-Mol van Progressief eterwoude gisteren vast in de mmissievergadering. Zij "^eg steun van het CDA dat h ook verzet tegen een mast n 25 meter hoog op Zoeter- luds grongebied. De reclame- ist moet volgens het voorstel B en W langs de A4 komen staan, ter hoogte van het der- veld van W Meerburg, ti Enkele jaren geleden werd ^jeterwoude al benaderd voor i reclamemast. Toen stemde raad tegen. Het betreffende tifTERWOUDE MARIJN KRAMP het toekomstige bedrijven- rein Groenendijk geen direc- aansluiting krijgt op Rijksweg wil de gemeente Zoeterwou de bocht van de Hoge Rijn- k naar de Burgemeester leetsweg veranderen. Dit iet dan een flauwere bocht irden met een haakse aan- ïting van de Hoge Rijndijk hting Leiden. )e weg komt in dit geval ver- van de Rijnstraat te liggen dichter bij Heineken. Op de- manier hoopt Zoeterwoude verkeer van Groenendijk di- t naar de rijksweg te leiden, nu toe hield de gemeente n t aan een directe aansluiting DEN HAAG/ALPHEN RUUD SEP Hij gooide de meerpen niet om iemand te ver wonden, maar om zijn achtervolgers in hun speedbootje nat te spetteren. De stalen pen ketste echter af op de rand Van de boot en raakte de 17- jarige Alphenaar Youri Verkerk in de buik. Het ge volg voor het slachtoffer: een flinke open wond in zijn linkerzij en een beschadigde dikke darm. De Haagse politierechter veroordeelde de werper van de meerpen, een 49-jarige Alphenaar, giste ren tot zes weken cel plus een schadevergoeding van ruim 3.000 gulden. De uit de hand gelopen pesterijen hadden op 21 juli vorig jaar plaats rond de Swaenswijckbrug over de Oude Rijn in Alphen. Op de mooie zo merse dag vermaakte een aantal jongeren zich met van de brug springen om opvarenden van passerende jachtjes nat te spetteren. De 49-jarige Alphenaar die in een geleende boot met zijn vrouw langs kwam varen was één van de slacht offers van de pesterij. In tegenstelling tot andere passanten liet de Al phenaar het er niet bij zitten. Door een emmer water over de kleren van zijn plaaggeesten te gooien, dacht hij de jengen's op passende wijze terug te pakken. Dat terugpakken werd echter niet gewaardeerd. Youri Verkerk, die tot dan toe alleen maar had toegekeken, was boos omdat zijn spullen nat waren. Met een vriend zette hij in een motorbootje de achtervolging in. Hier liep het echter uit de hand. De man voelde zich bedreigd en gooide na de eerste spetters de meerpen in de richting van zijn belagers. Met als gevolg de gevaarlijke verwondingen van Verkerk. Het slachtoffer werd met spoed naar hét zieken huis gebracht, terwijl de verdachte direct koers zette richting politiebureau om zichzelf aan te ge ven. De officier van justitie oordeelde dat de Alphe naar zich schuldig had gemaakt aan zware mis handeling. Door te gooien met de meerpen had hij het risico genomen iemand zwaar te verwon den. De officier eiste twee maanden gevangenis straf, eventueel te vervangen door honderd uur dienstverlening. De advocaat vertelde dat het leven van zijn cliënt door het voorval op 21 juli definitief veran derd is. ,,Ook door alle publiciteit is hij al genoeg gestraft. Hij heeft zijn lesje wel geleerd", aldus de advocaat, die een voorwaardelijke straf wel ge noeg vond. Voordat hij tot een veroordeling kwam, vroeg de rechter de advocaat nog eens wat voor straf hij in gedachten had wanneer de rechtbank een voorwaardelijke straf te licht zou vinden. De ad vocaat ging daar niet op in, op die manier de kans op dienstverlening verspelend. Die straf wordt namelijk alleen opgelegd wanneer de ver dachte nadrukkelijk aanbiedt te werken voor zijn straf. De rechter veroordeelde hierna de Alphe naar min of meer noodgedwongen tot zes weken cel. bedrijf is vervolgens naar de ge meente Leiden gestapt met als resultaat dat de mast nu aan de andere kant van de A4 staat, op Leids grondgebied. „We hebben dus wel de lasten maar niet de lusten", concludeerde WDer H. van der Kooi. Het argument van horizon vervuiling gaat volgens hem niet op omdat er dichtbij al een torenhoge mast staat. Hij is van mening dat Zoeterwoude deze herkansing, die de gemeente 55.000 gulden per jaar oplevert, moet aangrijpen. Ook wethou der J. Stuijt vindt dat de mast het gehied niet ontsiert. „Even verderop staan de Heineken silo's, en die zijn ook 25 meter hoog." van het* bedrijventerrein net over de grens met Hazerswou- de. Hoewel de gemeente een di recte aansluiting van het bedrij venterrein op Rijksweg 11 blijft nastreven, heeft Rijkswaterstaat eerder te kennen gegeven hier niets in te zien. De kosten van zo'n aansluiting, 25 miljoen gul den, zijn te hoog. De gemeente betreurt dit besluit, maar wil wel verder meewerken aan de ontwikkeling van het bedrijven terrein. M. Booij-Mol van Pro gressief Zoeterwoude hoopt dat de bedrijven die hun oog heb ben laten vallen op de Grote Polder de overstap naar de Groenendijk willen maken. Rijkssubsidie inmiddels toegezegd Als 'zeer prettig' heeft kerkvoogd J. Haasbroek van de hervormde kerk in Woubrugge de toekenning van subsi die ervaren. Zwart op wit heeft hij deze nog niet staan, maar mondeling heeft de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg geld toegezegd. Het bedrag wordt gebruikt voor een flinke opknapbeurt die kerk aan de Comriekade no dig heeft. het kwik op ruim 12.000 gulden. „We gaan daarom ook onze actie weer actiever voortzetten", aldus Haasbroek. Toen afgelo pen zomer bleek dat een reno vatie datzelfde najaar er nog niet inzat, kwam de actie enigszins stil te liggen. Voor Haasbroek de verklaring waar om nog niet al het geld bij el kaar is. woubrugge robbert minkhorst Zo moet het voegwerk worden vernieuwd. De voegen zijn op sommige plaatsen zo slecht dat de stenen los liggen. Bovendien kan daardoor vocht 'naar bin nen slaan'. Dat kan dan de bin nenmuren van de kerk bescha digen. De kerkvoogdij wil de kerk nu in haar geheel opnieuw laten voegen. De buitenkant ziet er 'rommelig' uit, omdat de afgelopen jaren steeds maar een klein stukje was gedaan. Verder wil de kerkvoogdij voorzetramen laten plaatsen, om het glas-in-lood te bescher men. Het lood in de ramen heeft zijn beste tijd gehad en bij harde wind kunnen de ramen kapotslaan. Daarnaast moet de trap bij de entree worden her bouwd. De treden zijn verzakt. Haasbroek rekent ruwweg op een ton subsidie, de helft van het benodigde geld. De rest moet uit een 'spaarpotje' ko men en uit de Actie Dorpskerk. Die actie moet ruim 35.000 gul den opbrengen. Tegen een ver goeding kan de toren worden beklommen en voor het overige hoopt de kerkvoogdij op de barmhartigheid van Woubrug- genaren. Via een thermometer die naast de kerk staat wordt de stand van de Actie Dorpskerk bijgehouden. Momenteel wijst Nu begint komend voorjaar de opknapbeurt. Omdat de sub sidie van Monumentenzorg pas begin volgende eeuw vrijkomt, moet het kerkbestuur de kosten voorschieten. Via een restaura tiefonds van banken kan voor delig worden geleend. De gemeente Jacobswoude heeft inmiddels laten weten dat tegelijkertijd met de renovatie van de hervormde kerk, de sar cofaag die naast de kerk staat, wordt gerepareerd. De naar schatting meer dan duizend jaar oude graftombe is in tweeën ge broken. Waarschijnlijke oorzaak is dat de tombe ooit dienst heeft gedaan als trog op een boerde rij. De zwaar beschadigde graftombe. FOTO ARCHIEF rif iERSWOUDE-RIJNDIJK/REGIO» JfJBERT MINKHORST blijken de afgelopen tijd 31 er meubelzaken in de regio chtoffer te zijn geworden van nielzucht. Vorige week wer- bij Lucky Leder op de Rij- ;e Boulevard (Hazerswoude- leterwoude) acht zitcombi- ies vernield. Iemand had een scherp mes in het leer de banken gesneden. De iade bedraagt ongeveer vijf- luizend gulden. Het is on- idelijk of één iemand verant- ordelijk is voor de beschadi- igen aan banken. De recher- van het korps Hollands dden zegt nog geen aankno- igspunten te hebben. inkele dagen geleden was het weer raak, nu bij een interieur zaak op de meubelboulevard van Katwijk. Rond de jaarwisse ling al werd Lederland op Meu belplein Leiderdorp getroffen door een 'meubelterrorist'. De politie heeft voorlopig alleen de zaak van Lucky Leder in onder zoek. Wel laat een woordvoer der weten dat de recherche mo menteel bekijkt of 'incidenten met hetzelfde patroon zich heb ben voorgedaan'. Zij heeft nog geen verdachte (n) op het oog. Op de Rijneke Boulevard gaat het verhaal dat een vrouw, die eerder jarenlang banken kapot- sneed in Noord-Brabant en la ter in België, verantwoordelijk is voor de vernielingen in deze re gio. De vrouw richtte voor-hon derdduizenden guldens schade aan in Eindhoven en Tilburg. Ze belandde in een psychiatrisch ziekenhuis, maar na haar ont slag verlegde ze haar 'werkter rein' naar België. Volgens een woordvoerder van de Eindho- vense politie wordt de vrouw door 'neurotische dwang' aan gezet tot haar daden. Het ver grijp is juridisch gezien dermate licht, dat de politie haar niet langer dan zes uur mag vast houden. Afschuwelijk „Ik vind het afschuwelijk wat er is gebeurd", zegt Tineke van Eijgen, filiaalhoudster van Lucky Leder in Hazerswoude- Rijndijk, „Het is toch een stukje van jezelf dat ze kapot maken. Wat bezielt zo'n mens toch?" (made marieta kroft Mo toners van Alkemade scheiden hun afval eer dan bevredigend'. Op het gebied van het leiden van GFI", papier/karton, glas en textiel het bijna niet beter. Dat concludeert het on- I zoeksbureau Eureco. Het bureau onderzocht - lig jaar de samenstelling van 856 kilo huishou- ijk afval. Het afvcü komt uit grijze containers verspreid staan over de hele gemeente. ;en huishouden in Alkemade gooit gemiddeld jaar 455 kilo afval in de grijze container. Lan- ijk is dat 606 kilo. Het cijfer over 1996 is nog t exact bekend, maar komt waarschijnlijk uit circa 475 kilo. Landelijk gezien blijft het aan- H 1 van het huishoudelijk afval in Alkemade in, hetgeen duidt op een goede scheiding van afval. d 'e ontwikkelingen rond de grofvuilinzameling N 'et enige punt van zorg waarvoor Eureco de - neente Alkemade waarschuwt. Volgens chef ntelijke ordening A. de Kok is het aanbod van grofvuil sinds de betaalplicht met de helft af romen. Een klein deel daarvan komt nu in de n ze container. „Het is echter te vroeg om te üen dat dit zo blijft. Dat kim pas na twee jaar." De schade kwam vorige week woensdag aan het licht, toen een collega van Van Eijgen in gesprek was met een klant. De ze toonde serieuze interesse in een zitcombinatie, maar merkte toen dat er een naadje los zat. De verkoopster keek en zag tot haar schrik dat langs de onder kant van de armleuning een diepe scheur zat. Meteen wer den de andere banken onder zocht, waarna bij nog zeven an dere zitcombinaties soortgelijke beschadigingen werden ont dekt. Inmiddels staan de ban ken bij de reparateur. „Het frustrerende is dat je er absoluut niets aan kan doen. Het kan gebeuren waar je bij zit." Van Eijgen erkent ook dat de inrichting van haar zaak niet optimaal is. Her en der staan houten schotten, die het zicht beperken. Bovendien is een deel van de showroom op de eerste verdieping. Dezelfde problemen kent Casba Wonen. De zaak is speels ingericht, maar dat maakt het een 'meubelterrorist' alleen maar eenvoudiger om zijn slag te slaan. Een mogelijke oplossing voor de onoverzichtelijke indeling van meubelzaken is het installe ren van videocamera's. Zowel Van Eijgen als een verkoper van Kroes Interieur vinden die stap te ver gaan. Van Eijgen denkt dat het te duur is. De medewer ker van Kroes vindt camera's te zeer een inbreuk op de privacy van klanten. In tegenstelling tot Lucky Leder is Kroes Interieur niet verzekerd tegen meubelter rorisme. „Als hij of zij in mijn banken snijdt, snijdt diegene ook in mijn boterham. Ik hoop in ieder geval van harte dat het mij niet overkomt." „Deze zaak wordt nu veel te veel opgeblazen", zegt de be drijfsleider van de getroffen meubelzaak in Katwijk. „Dat brengt mensen alleen maar op ideeën." De verkoper van Kroes vreest een soortgelijk effect. „Ik denk ook dat het niet om een en dezelfde dader gaat. Door al le media-aandacht gaan ande ren het ook doen." Van Eijgen denkt dat publiciteit juist posi tieve gevolgen heeft. „Hoe meer mensen het weten, hoe alerter ze zijn." nderzoeksbureau Eureco uiterst tevreden Papier en karton trof het bureau ruimschoots onder het landelijk gemiddelde aan. „Hiermee behoort Alkemade tot de koplopers in Neder land", schrijft het bureau in het rapport. Luiers worden iets meer dan het landelijk gemiddelde aangetroffen. „Een kinderrijke samenstelling van de gemeente kan hiervoor een verklaring zijn", aldus Eureco. „Uitstekend", noemt het onder zoeksbureau de inzameling van groente-, fruit en tuinafval door de Alkemadese bevolking. Van het onderzochte restafval bestond 29 procent uit GFT. Landelijk is dat 38,4 procent. De weinige hoogbouw in Alkemade is volgens De Kok een verklaring voor de positieve resulta ten in Alkemade. „Mensen in flats hebben een verzamelcontainer. Ze moeten dus meer moeite doen om het GFT-afval te scheiden. Maar ook heeft de gerichte voorlichtingscampagne in 1992, toen Alkemade met gescheiden inzameling be gon, tot de resultaten bijgedragen." Of de ijver van de inwoners van Alkemade zich laat vertalen in verlaging van de afvalstoffenheffing, is niet be kend. Wethouder L. Beelen was gistermiddag niet be reikbaar. Hoofd financiën P. Theuns verwacht geeri verlaging van de heffing. DEN HAAG/NIEUWKOOP 'Leen' nooit een fiets in Nieuw koop. Wie hier even een onbe heerde fiets meeneemt, kan er op rekenen dat de rechtmatige eigenaar de achtervolging in zet, desnoods dwars door vel den en sloten. En aan het eind van dat benarde avontuur draait de fietsendief ook nog eens de nor in. Het overkwam een 36-jarige man uit Dordrecht die op 16 april vorig jaar naar zijn moe der in Zevenhoven op weg was. Vanaf Nieuwkoop dacht hij het laatste ein^ te gaan lo pen. Maar die afstand viel hem toch wat zwaar. Daarom nam hij van een boerderij een fiets weg die niet op slot stond. „Ik wilde die fiets lenen en op de terugweg weer terugzetten", verklaarde de Dordtenaar gis teren voor de Haagse politie rechter. De fietser kwam echter niet ver. Na een kleine kilometer reed hij de rechtmatige eige naar van het rijwiel tegen het lijf. Deze had het niet zo op fietsenleners. „Ik gaf hem zijn fiets meteen terug en zei dat ik hem alleen maar had willen le nen. Maar hij was helemaal door het dolle heen. Dat ging zo van: ik sla je dood als ik je in mijn handen krijg." De dief zet het op een lopen, maar stuit uiteindelijk op een tweede inwoner die hem niet bepaald welgezind is. Om deze belager af te schudden, verlaat de stedeling de weg en ploetert verder door de polder, dwars door sloten en over weilanden. Uiteindelijk komt hij aan bij een boerderij, waar hij - om snel weg te komen - een fiets steelt. Maar ook hier blijkt een on beheerde fiets geen onbewaak te fiets te zijn. De eigenaar van het rijwiel weet de dief al na een paar honderd meter te achterhalen. Dodelijk ver moeid sleept de man zich voort richting Zevenhoven, waar hij tenslotte ter afsluiting zijn derde fiets pikt. De verdachte betoogde dat alleen de diefstal van de eerste fiets hem kon worden aangere kend. „Dat was verwerpelijk", stelde hij zeer schuldbewust. „Maar die tweede en derde fiets heb ik meegenomen om dat ik me bedreigd voelde." De officier van justitie vond hem in alle drie de gevallen even schuldig en eiste drie weken cel. De rechter was de Dordte naar beter gezind. Ook hij vond dat de man alleen maar kon worden veroordeeld voor de eerste fiets. Hij had daar al leen een andere reden voor: in de dagvaarding stond alleen 'Nieuwkoop' terwijl de laatste twee fietsen in Zevenhoven waren gestolen. Voor de dief stal van uitsluitend de Nieuw- koopse fiets veroordeelde hij de man tot een week cel. TER AAR MARIETA KROFT Burgemeester W. Vroegindeweij geniet formeel nog steeds het vertrouwen van de gemeente raad van Ter Aar. De politiek heeft de raadsvergadering van gisteravond niet benut om het vertrouwen in haar op te zeg gen. Er werd zelfs, in tegenstel ling tot wat de fracties eerder verkondigden, geen woord over de bestuursproblematiek gewis seld. Gistermiddag maakte de ge meente Ter Aar al duidelijk dat de kwestie niet aan de orde zou komen. „De reden daarvoor is dat thans diverse gesprekken plaatsvinden", aldus een mede- ling van het gemeentebestuur. Volgens CDA-fractievoorzitter N. Jonker hadden de politieke partijen die ochtend besloten om nog verder te blijven praten met de burgemeester. „Wellicht komt de problematiek de vol gende raadsvergadering of in een extra vergadering aan de orde." Wat de reden van het uitstel is. maakte hij niet be kend. Ook de andere raads- en collegeleden hielden hun mond. De afgelopen week werd al bekend dat de politiek het ver trouwen in burgemeester Vroegindeweij had opgezegd. De fracties stelden haar verant woordelijk voor de personeels problemen in het gemeente huis. Formeel kan echter het vertrouwen alleen in een raads vergadering worden opgezegd. tie", oordeelde de advocaat van de Alphenaar. De verdachte vond zijn ge drag achteraf gezien niet zo slim. „Het was heel erg kinder achtig en onvolwassen. Maar ik heb het gedaan omdat zij vreemd is gegaan. Ik had heel veel vertrouwen in haar en dat heeft zij geschonden. Aan de ene kant haatte ik haar, aan de andere kant wilde ik haar te rug." Naast de bedreigingen stond de man ook nog terecht voor de heling van een een scooter. Hij bekende volmondig dat hij wist dat hij gestolen waar had gekocht. De brommer was gevonden toen de politie hem kwam arresteren voor wat hij zijn vriendin had aangedaan. Rechter L. van Zaltbommel oordeelde dat de Alphenaar flink in de fout was gegaan. Hij veroordeelde de man tot hon derd uur dienstverlening, een voorwaardelijke celstraf van een maand en de betaling van ruim 1200 gulden aan schadevergoe- ding. DEN HAAG/ALPHEN «RUUD SEP Dreigbrieven, een half verbran de foto, kreten op telefooncellen waarin haar naam iri verband werd gebracht met sekslijnen, een telefoontje waarin hij dreig de met zelfmoord en vervolgens een alarmpistool afschoot. De 19-jarige Alphenaar deed nogal wat rare dingen nadat zijn vriendin een keer vreemd was gegaan. De politierechter ver oordeelde hem gisteren tot honderd uur dienstverlening wegens bedreiging. Aan de bedreigingen ging een lange 'knipperlicht-relatie' vooraf. En gek genoeg: toen al les achter de rug was, hebben de twee opnieuw een paar maanden verkering gehad. Maar ondertussen had zij al aangifte gedaan en een schade claim ingediend, onder meer voor de kosten van een weekje vakantie dat zij had genomen om even bij te komen. „De hele gang van zaken paste wel een beetje bij de merkwaardige rela- De hervormde kerk van Woubrugge. Nieuw voegwerk moet de muren behalve verfraaien ook beschermen te gen vocht. FOTO ARCHIEF

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15