'Huren hoger bij mislopen subsidie' 'Linde heeft reddingsboei te laat te pakken gekregen' 'Het geloof kan ook belemmerend werken' Woonboot past iiiet in landschap' Leiden Regio Varmonds echtpaar in ;ak en as na verlies ring Verkeer blijft in Poelgeest heikel punt Oegstgeest op de bres voor eigen NS-station IIJDAG 24 JANUAR11997 chef hans jacobs, 071-5356414, plv -chef rudolf kleun, 071-5356436 Jiefstal na 'woninginspectie' ijperdqrpEen kleine inspectie in de woning. Onder dat mom Cram een zogenaamde medewerker van de gemeente Leider- prp gistermiddag binnen bij een 75-jarige vrouw uit de Splin- >rlaan. In werkelijkheid was de man een ordinaire dief, die de rotemonnee van de bejaarde vrouw kwam inspecteren. De ouw kwam erachter toen de man allang verdwenen was. Uit aar portemonnee was al haar geld ontvreemd. Advies van de olitie: vraag eerst naar een legitimatiebewijs voor je iemand innenlaat. /oorschoten vanaf maart op Internet rioRSCHOTENVoorschoten heeft nu ook een 'site' op Internet. 'homepage' ontrolt zich na aanklikken traag en toont na een linuutje een foto van de binnenplaats van het gemeentehuis, nieuwsgierige netsurfer stuit vervolgens op een teleurstelling; ij die ene foto blijft het. „Dat is inderdaad een beetje karig, iaar de bedoeling is dat we een volledig burgerinformatiesys- em gaan opbouwen. Daar groeien we vanaf maart naar toe", igt gemeentevoorlichter G. Zeelt. Het Internetadres van Voor noten is: http://www.hol.nl/maifi/community/places/voorscho- nlhtml. Met de gemeente valt wel al te 'e-mailen.' rotest tegen plan voor Valkenburgse Meer ssenaar/valkenburg van wanrooy g oieuze woonboten op het Ikenburgse Meer. Het lijkt nu een utopie. In een beleids- n voor het landschap werden vorige week nog goed inpas- genoemd. Maar Valken- jjj rgs wethouder voor ruimtelij- rs ordening, H. van der Nagel, 10 it nu al de basis onder dat t n weg. „Het is ambitieus, c ar ik zie het niet zitten. In een hard hoofd in de ver- r. zenlijking ervan. le| )e CDA'er is niet de enige die I, lenkingen heeft tegen de onbootplannen van provin- en samenwerkende ge enten in de Duin- en Bollen- '|jj iek. „Het Valkenburgse Meer j [J ook voor een deel op Wasse- irs grondgebied. En daar 1° m ze evenmin te trappelen i die woonboten toe te la- lij zegt dat er in politieke eerst nog wel een stevige am over opgezet zal worden. ;n landschapsplan hoort aan ftrmond marieta kroft Bezwaarschrift vertraagt bouw seniorencomplex De huurprijzen van een complex met 32 woningen van de Algemene Woningbouwvereniging Leiderdorp (AWL) aan de Spliriterlaan in Leiderdorp dreigen flink hoger te worden, nu de bouw vertraging oploopt. Het gaat om 32 sociale huurwoningen voor ouderen en gehandicapten. De AWL kan de eerste paal niet slaan omdat er een be zwaarschrift is ingediend tegen het bouwplan. leiderdorp Judy nihofren zou de gemeente de bouw vergunning verlenen. We waren AWL-directeur G. Duivenvoor- er helemaal klaar voor. Ook de den hoopte vandaag te kunnen aannemer staat te trappelen." beginnen met de bouw. „Giste- Maar het bezwaarschrift van de Leiderdorpse familie Kok, gooi de roet in het eten. De familie is daarmee volgens de directeur een heilloze weg zijn ingesla gen. Het bezwaarschrift wordt volgens Duivenvoorden onge grond verklaard. „Het project komt er. Het wordt precies zo gebouwd als in het plan staat dat we al in oktober 1995 in dienden. Het bezwaarschrift vertraagt alleen maar." 1998 zijn opgeleverd. Anders kan de AWL fluiten naar de sub sidie van 32 maal circa 30.000 gulden. Hoelang het duurt voordat het bezwaarschrift wordt behandeld, weet Duiven voorden niet. „We kunnen al leen maar afwachten." Hij spreekt van een 'ramp'. „We lo pen de kans dat we subsidie voor de woningen mislopen. Als dat gebeurt, krijg je heel andere huurprijzen. Dat zou triest zijn. Het project is bedoeld voor mensen met een kleine beurs." Een gesprek met de familie Kok en Riet Dekkers, die met haar Stichting Leefbaar Leider dorp als belangenbehartiger op treedt, heeft niet geholpen. Zij willen het bezwaarschrift niet intrekken. Het zit mevrouw Kok en haar man dwars dat het complex van de AWL straks pal voor hun neus verrijst. De fami lie dacht op basis van een situa tietekening een huis te hebben gekocht met vrij uitzicht vanuit het keukenraam. Later bleek dat de architect een fout had gemaakt in die te kening, die in de verkoopfolder van de makelaar verscheen. De familie Kok blijft nu vechten voor een vrij uitzicht. Maar het bouwplan veranderen kan vol gens Duivenvoorden niet meer. „Ze denken dat er is gesjoe meld met tekeningen, maar het allemaal hartstikke eerlijk ge gaan. Alleen de architect heeft een foutje gemaakt. Maar ons bouwplan is steeds hetzelfde gebleven." te geven dat er meer groen, meer bos moet komen. Boten maken daar geen onderdeel van uit. Ik weet wel dat het pas een voorlopige schets is, maar toch. Het merkwaardige is dat de provincie woonboten op de Ka- gerplassen probeert terug te dringen en dat hier het tegen overgestelde aan de orde is. Dat is niet reëel." Villa's op het Valkenburgse water voor mensen met hogere inkomens, drijvende dorpen, zeg maar. Ook R. van der Burg, directeur van de VW in Katwijk, tevens belast met recreatie en toerisme in Valkenburg, stelt zich terughoudend op. „Het Valkenburgse Meer moet net als het Oosterduinse Meer in Noordwijkerhout een regionale functie krijgen voor dagtoeris ten. Maar als je daar woonboten neer gaat leggen, krijg je te ma ken met allerlei beperkingen, die juist weer in het nadeel van de recreant werken. Het meer is toch al niet zo groot, waardoor je gauw last hebt van elkaar." FOTO HIELCO KUIPERS Jobetaalbaar en onvervang- i ar is haar briljanten ring. sentwintig jaar geleden Coby van Gerven het leraad van haar man Hans. dan is het opeens weg. Op nste kerstdag raakte de War- ondse de ring kwijt in het 5i C-restaurant in Leiderdorp. ii Ivertenties in plaatselijke aden, waarin zij de eerlijke nder met klem vroeg om het eraad terug te sturen, heb- 7u :n niets opgeleverd. Het gaat de Van Gervens et om de materiële, maar d de emotionele waarde van tt sieraad. De ring was een iwelijkscadeau en Coby hem elke dag. Tot die rstbrunch in het AC-restau- rant. Het echtpaar had vanwe ge het overlijden van hun dochter, een moeilijke tijd achter de rug. Die dag pro beerden ze er toch maar iets van te maken. Het leek te luk ken, totdat ze tegen tweeën weer wilden vertrekken. Vlak voor het vertrek moest Coby nog even naar het toilet. Ze legde de ring op de toiletta fel, bang dat ze met de scher pe randjes haar panty zou openhalen. „Ik dacht pas weer aan de ring, toen ik een mi nuut of zes, zeven later in de auto zat. Toen ik terug ging was hij weg." Hans en Coby van Gerven hopen dat de vinder de ring terugbrengt. Bij hen thuis in Warmond, of op het politiebu reau van Leiderdorp. De linde aan de Waldeck Piermontlaan in Oegstgeest legt na 250 jaar het loodje. Oegstgeest neemt afscheid van monumentale boom oegstgeest maarten keulemans Ze stond er al toen Oegstgeest nog goeddeels gebouwd moest worden, langs een Terweeweg die nog herkenbaar was als zandrug. Het waren de dagen waarin er nog koetsen reden over de oude rijksweg tussen Den Haag en Amsterdam, de Rhijngeesterstraatvyeg. Gisteren heeft Oegstgeest af scheid moeten nemen van de monumentale oude linde op de hoek Waldeck Piermontlaan- Terweeweg. „Het was op, uit, over", zegt J. Maandag, de ho venier die de zieke boom uit het lijden heeft verlost. De linde be reikte de respectabele leeftijd van 250 jaar. De dood van de linde laat Maandag niet onbewogen. „Ik sla haar al 35 jaar gade en de af gelopen twintig jaar heb ik haar steeds slechter zien worden. De laatste jaren kwamen er zelfs schimmels en paddestoelen uit het binnenste van de boom. En hoewel er aan de buitenkant nog een dunne, levende laag om de linde heen zat, was de stam voor zo'n vijftig, zestig procent doorgerot. En ja, dan moet je de afweging maken. Want natuurlijk is het doodzon de om zo'n oude, zeer beeldbe palende boom weg te halen. Maar aan de andere kant: als ze morgen omwaait, voor vele ton nen schade aanricht en voorbij gangers verwondt of misschien zelfs doodt, dan ben je veel ver der van huis." Maandag denkt dat het da lende grondwater de oorzaak is van het verval van de linde. De waterstand werd zo'n kwart eeuw geleden verlaagd. Ook werd het slootje achter de Em- malaan weggehaald. „Sindsdien is het bergafwaarts gegaan. In de grond zit nog maar tien pro cent van de stoffen die nodig zijn om voedingsstoffen en wa ter vast te houden. De grond waarop die linde staat, bestaat tot een halve meter diep uit poeder." De eigenaar van de boom, de bewoner van de monumentale boerderij op de hoek van de Piermontlaan, riep twee jaar ge leden de hulp van Maandag in om de zieke boom te redden. De linde kreeg extra water en mest en diverse snoeibeurten. Tevergeefs. „Als de wortels van zo'n boom jarenlang zoeken naar water zonder dat ze iets vinden, krijg je schimmelvorming. Het duurt lang voordat zoiets ge beurt, maar op een gegeven moment is het te laat. De linde heeft de reddingsboei niet op tijd te pakken gekregen." Hoewel Maandag de linde gisteren officieel heeft doodver klaard, blijft de stronk van de boom staan. De hovenier sluit niet uit dat dit ooit weer het vertrekpunt is voor nieuw leven. „Er kunnen uit die stronk weer spruiten groeien, er zou zelfs een nieuwe boom uit kunnen ontstaan. Maar dat hij weer wordt zoals hij was, dat maken wij in ieder geval niet meer mee." oegstgeest monica wesseling Het is absoluut nog niet dui delijk of en hoe het doorgaan de verkeer door de nieuwe woonwijk Poelgeest wordt ge weerd. Wethouder G. van Ei sen (verkeer, Progressief Oegstgeest) zegde gisteren de Oegstgeestse commissie ruim te en groen toe op korte ter mijn met een reeks voorstellen te komen. Zelf ziet hij wel wat in de zogeheten nul-variant: het bijvoorbeeld met chips volledig weren van verkeer door de wijk heen. Alleen de inwoners van de wijk hebben dan een chip en kunnen dus van de ene kant naar de ande re kant rijden. Gisteravond stond opnieuw het zogeheten ontwikkelings plan Poelgeest op de agenda van de commissie. Poelgeest, vroeger Broek- en Simontjes- polder geheten, is nog omge ven met vaagheden, zo verwe ten nogal wat raadsleden de wethouder. Komen er een school en een kerk, hoe gaat het met de energiezuinige hui zen en trekt het moeras niet erg veel muggen aan? Net als woensdagavond in Leiden lieten de bewoners van het Trekvaartplein weer danig van zich horen. Toen tijdens de vergadering duidelijk werd dat Van Eisen absoluut niet met hen in discussie wilde gaan, verlieten zij onder luid gemopper de zaal. Heikel punt in de wijk is en blijft het doorgaande verkeer vanuit de Merenwijk naar de A4. De mening over het tegen gaan hiervan zijn nogal ver deeld. R. Haafkens (VVD) wil niet verder gaan dan het in stellen van een lage maxi mumsnelheid opdat 'mensen met auto's elkaar niet hinde ren'. F. Lisman (Leefbaar Oegstgeest) ziet wel wat in het tijdens de spits afsluiten van de wijk voor doorgaand ver keer, maar wil dit wel eerst na der laten onderzoeken voor hij toestemt. Ook D66'ster A. Ko ningsveld wil eerst onderzoek. oegstgeest monica wesseling In de Oegstgeestse nieuw bouwwijk Poelgeest staat een autovrij deel met 380 wonin gen ingetekend. Ook dat geeft in de commissie ruimte en groen voldoende stof voor dis cussie. De WD wil niets weten van autovrije wijken. „Een au tovrije wijk is discriminatie van de mensen die in die wijk 'moeten' wonen. Er is woning nood dus mensen kunnen niet kiezen voor autovrij, maar worden daar gewoon mee ge confronteerd", vindt de WD. Dat bracht Van Eisen tot de opmerking dat iedereen een eigen idee heeft van vrijheid. „De vrijheid van de een bete kent automatisch inperking van de vrijheid van de ander." Het enige waar wel alle par tijen het over eens zijn, is dat er op de kruising Abtspoel- weg/Lange Voort en Verlengde Lange Voort een rotonde moet worden aangelegd om het ver keer fatsoenlijk af te wikkelen. Poelgeest wordt autoluw. Van Eisen gaat er vanuit dat er een NS-station komt waardoor veel bewoners de auto kunnen laten staan. Dat het station er tijdig komt, is echter aller minst zeker. De wethouder liet tijdens de vergadering weten dat staatssecretaris Tommei hem heeft geschreven dat hij er naar streeft het station in 2002 te laten openen. Tommei gaat er vanuit dat Poelgeest in 2005 gereed is. Maar Poelgeest moet veel eer der klaar zijn als de gemeente van het Rijk subsidie wil krij gen voor de bouw ervan. „En dus moeten we binnen enkele weken bij de staatssecretaris op de stoep staan om hem duidelijk te maken dat het sta tion er veel eerder moet zijn." ijnlands maakt igels voor reetalig VWO knaar/oegstgeest Hulp voor christenen in psychische nood irrtfrï"1 walbeek iRijnlands Lyceum, met ves- ngen in Wassenaar en gstgeest, vindt dat het pro- mma van tweetalige scholen rterlands/Engels) moet uit hoven het reguliere H O-programma. Daartoe "T/ben de twee scholen een zo- oemde 'Standaard Tweetalig 0' opgesteld. Ook het Rot- lamse OSG Wolfert van j<tó selen werkt daarin mee. cholen die tweetalig zijn eten, blijkt uit het Stan- d, minimaal 50 procent van lessen in de vreemde taal P bieden. Zij moeten leerlin- werkweken in het buiten- aanbieden. Door deze re- 3leef. 'een minimale kwaliteits- waaraan een tweetalig •gamma moet voldoen', wil Rijnlands Lyceum de her- ibaarheid van hun tweetalige 'O's vergroten. tUETIJD RMOND óppertjes Winterfeest. De hting Warmondse Schipper- dagen houdt zaterdagavond ui trhet Schippertjes Winter- Het feest wordt gehouden jur(i 'et Trefpunt, Herenweg 80 in i(| mond. De muzikale omlijs- Wordt verzorgd door het ■uw sterdamse Havenkoor en de d Bangers Mash. Het Vis- hei enkoor brengt zeemanslie- •n ten gehore. De aanvang is 17.0 'negen en de toegang is gra- leiden/katwijk marian krijgsman Christenen in psychische nood zijn kennelijk een vergeten groep, meènt het Katwijkse echtpaar Gert Jan Kloens (31) 'en Grethe van Duijn (29). Het echtpaar wil daarom dit jaar, als alles meezit, in Katwijk de eer ste christelijke praktijk voor psychologische hulpverlening beginnen: de 'Ichthuspraktijk'. Gert Jan Kloens is werkzaam als sociotherapeut in een kliniek voor getraumatiseerde vluchte lingen en Grethe van Duijn in een crisisopvang in Leiden. Bei den studeren verder aan de Leidse universiteit. De wens om een eigen praktijk op te zetten heeft echter altijd al geleefd bij het echtpaar. Kloens: „Ongeveer een jaar geleden werden we opgebeld door een predikant, die de hulpvragen niet meer aan kon. Incest, mishandeling, versla ving, relatieproblemen, ook christenen krijgen ermee te ma ken. Doorverwijzing naar hulp verlenende instanties is een probleem. Christenen geven in veel gevallen de voorkeur aan identiteitsgebonden hulp. Dat bestaat wel, bijvoorbeeld in de vorm van de Gliagg (Gerefor meerde Landelijke Instelling voor Ambulante Geestelijke Ge zondheidszorg). Maar de Gliagg heeft een enorm'e wachtlijst en zit in Dordrecht." „Christenen vinden vaak geen aansluiting bij de reguliere hulpverleningsinstanties als de Riagg (Regionale Instelling voor Ambulante Geestelijke Gezond heidszorg)", stelt het echtpaar vast. Grethe van Duijn: „Vaak klikt het niet tussen beide par tijen. Een voorbeeld daarvan is dat van een christelijk echtpaar met relatieproblemen. Ze geven aan dat ze bij elkaar willen blij ven, mede door hun geloofs overtuiging. Na verloop van tijd krijgen zij het advies om toch maar uit elkaar te gaan. Daar kunnen ze dus niets mee. Iden titeitsgebonden hulpverlening zou in dit geval de wens van het echtpaar respecteren en er naartoe werken om van het hu welijk het beste te maken. De vraag van de predikant heeft er uiteindelijk toe geleid dat het echtpaar een aantal mensen onder begeleiding heeft. Iets dat eigenlijk nog niet de bedoeling is. „Maar omdat er een dringend beroep op ons werd gedaan, verlenen we aan verschillende mensen psycho sociale begeleiding. Het is een kleine groep, meer mensen wil len we momenteel nog niet be geleiden". zegt Kloens. „Het is hard nodig", vindt Van Duijn. „Een incestslachtof- fer, tevens christen, heeft niet alleen een seksueel trauma, maar kan ook met het geloof worstelen. Naast de reguliere begeleiding, die wij uiteraard ook toepassen, kunnen we zo'n cliënt ook helpen met het her stel van de relatie met God. Een ander voorbeeld is dat van een depressieve man. Hij voelt zich door de mensen verlaten, maar ook door God, en is niet meer in staat om te bidden. Wij kunnen hem vertellen dat zoiets juist Johan Vreugdenhil (links) en het echtpaar Gert Jan Kloens e leningsinstanties als de Riagg." i Grethe van Duijn: „Christenen vinden vaak geen aansluiting bij de reguliere hulpver- FOTO LOEK ZUYDERDUIN veroorzaakt wordt door een de pressie. Dat kan enorm hel pen." Uit onderzoek is gebleken dat geloof juist bij de verwerking van psychische problemen een enorme steun kan zijn. Maar het tweetal beaamt dat het ge loof ook belemmerend kan wer ken. „Je ziet soms dat mensen vastlopen in het geloof. Meestal wordt dat veroorzaakt door de dogma's en de regels die derden opleggen. Dat heeft echter wei nig te maken met wat God zegt, maar alles met wat de mensen ervan gemaakt hebben. Ook dan is het mogelijk om in de Bijbel te zoeken naar antwoor den, om te kijken wat God zegt." Het echtpaar is niet de enige die de leemte in de hulpverle ning heeft opgemerkt. Ook de Riagg heeft inmiddels een werk groep opgezet die zich bezig houdt met de relatie tussen ge loof en hulpverlening. Kloens: „De reguliere hulpverlening is zich een hoedje geschrokken van deze blinde vlek op de kaart." Het echtpaar is intussen aan de slag gegaan om een praktijk op te zetten met als participant de eveneens bijna afgestudeer de Johan Vreugdenhil. Het tweetal is nog naarstig op zoek naar een psychotherapeut, een psychiater en eventueel een maatschappelijk werker. Als dat lukt wordt de Ichthuspraktijk 'allround'. Milieucontroles weer op schema Leiderdorp is weer helemaal 'bij' op het gebied van milieu controles en -vergunningen. Volgens wethouder Van Dijk (BBL/milieu) is de grote achter stand waarmee Leiderdorp kampte, volledig ingelopen. „Er is weer grip op de organisatie. We hebben zelfs meer gedaan dan was gepland." Onder de in middels vertrokken wethouder P. Bouman (PvdA) werden te weinig vergunningen verleend en te weinig controles op de na leving van de voorschriften in de vergunning gehouden. Bou man werd hierover regelmatig op de vingers getikt. Het college van B en W be sloot uiteindelijk extra geld uit te trekken om de achterstanden weg te werken. Hiervoor werd een gespecialiseerd bedrijf inge huurd. Inbrekersduo ingerekend De politie Rijn en Braassem heeft de daders van een groot aantal inbraken en diefstallen ingerekend. Na een 23-jarige Leiderdorper die in december werd aangehouden, werd nu ook zijn 'compagnon', een 36- jarige Leidenaar gepakt. Het duo heeft vier woninginbraken, zes winkelinbraken, een inbraak in een verzorgingshuis en de diefstal van een auto en twee bromfietsen bekend. Ook gaven ze toe een 83-jarige vrouw van haar portemonnee te hebben beroofd.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13