.EIDEN bezuiniging lij WBL an de baan Straten in Leidse binnenstad nog cameravrij 'Een pinautomaat hoort niet in de kerk' )rie maanden celstraf oor drugsdealer (72) Drugsdealers raken slaags Duivesteijn stapt over naar De Zijl Bedrijven Vechtpartij kost man meer dan twee mille «DAG 24 JANUARI1997 HANSJACOBS, 071-5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEIJN, 071 -5356436 echtpartij in't Stathuys )ENIn jongerencentrum't Stathuys aan de Breestraat in Lei zijn gisteravond twee groepen jongeren slaags geraakt. Me- iverkers van het centrum hebben een groep jongeren uit Zoe- meer na de vechtpartij naar buiten gewerkt. De groep pro- jrde met geweld toch weer toegang tot het pand te krijgen, der begeleiding van politieagenten is de groep van het jonge- icentrum naar het NS-station gebracht. weetal redde dronkeman Het bericht 'Conducteur redt man van dood', dat giste- lin deze krant stond, was niet juist. In tegenstelling tot wat de litie meldde, heeft niet de conducteur de man gered, maar de rronopzichter met de hulp van een reizigster. Zij zag de man kop het spoor liggen, waarschuwde de perronopzichter die naderende trein omleidde. De twee tilden de man, die dron- bleek, ook op het perron. eluidsoverlast Vijf Meiplein UN De politie heeft vannacht de stereotoren van een bewo- van het Vijf Meiplein in beslag genomen. Diverse omWonen- klaagden vannacht om drie uur over geluidsoverlast. Dé po- kreeg de bewoner in eerste instantie niet zover dat hij de vo- ïeknop van zijn geluidsinstallatie terugdraaide. Daarop werd apparatuur meegenomen. 1NO 1897 Maandag 25 Januari bevolking der gemeente Alkemade beliep op 31 December 15: 2153 M., 2174 V. 4327. Vermeerdering wegens vestiging- boorten 159 M., 178 V., vermindering wegens overlijden/ver- 154 M., 161 V. Het zielental bedroeg op 31 Dec. 1896: 2158 2191 V. 4349. Er kwamen twee tweelinggeboorten voor. aangiften van levenloos geborenen zijn voorgekomen. Vol ken zijn 39 huwelijken. Het sterftecijfer was ongekend laag, jeveer 1.75 pet. UNO 1972 ■naandag 24 januari joenen televisie-kijkers misten de slothuldiging van het Euro- is schaatskampioenschap in Davos. Nadat het Nederlandse aatslegioen massaal het ijs was opgestroomd, lukte het nog om Kees Verkerk, Jan Bols en Sten Stensen te huldigen voor prestaties op de tien kilometer: het eerbetoon aan kam en Ard Schenk, Roar Grönveld en Jan Bols moest in de com- te chaos worden uitgesteld. Na een dringende smeekbede jonkheer mr. Quarles van Ufford, KNSB-voorzitter, verlieten Nederlandse feestvierders (met boerenkapel) het zwaar be- le ijs en kon het eerbetoon toch nog plaatsvinden.'Maar dat pas veel later... Vervolg van voorpagina het bestuur opstapt, is ook een bezuinigingsplan in skast gezet. Met een aantal forse wijzigingen op de Moer hoopte het bestuur van Woningbouwvereni- Leiden (WBL) in de loop van dit jaar acht ton en op lijn 1,2 miljoen gulden te besparen. MAARTEN KEULEMANS hillende afdelingen van de vereniging zouden anders en ingedeeld en de stad in 'rayons' worden ver volgens de plannenma- om de dienstverlening aan lurders vlotter en efficiën- laten verlopen. De onder- ngsraad is op hoofdlijnen Drd met de voorstellen. bezuinigingsplan schoot ïdenvergadering echter in erkeerde keelgat. De leden n de indruk dat ze er niet mochten meebeslissen, het behalve om wijzigin- )p de werkvloer ook om be- leslissingen ging. verweet de huurdersver ing het bestuur stukken te houden. Zo bleek er lagina te ontbreken in het inigingsvoorstel. Op die werd beschreven hoe de bouwvereniging geld wil bespa ren op de huismeesters. In hun verklaring verwijzen de zes huurdersvertegenwoor digers opnieuw naar de ge wraakte bezuinigingsplannen. Als de bezuinigingen ooit weer op tafel komen, moet er in elk geval veel meer openheid zijn, stellen ze. „Het is tijd dat er aan kostbare schemertrajecten een eind wordt gemaakt. Dat is het enige waar de 8800 huurders (zo'n 2400 mensen in deze stad) belang bij hebben." P. Plasmeijer, de woordvoer der van de boze huurdersverte genwoordigers, moet boven dien nog zien of de bezuinigin gen de huurders van WBL wel ten goede komen. „Dat wordt ons steeds voorgehouden. Maar wij kunnen doodeenvoudig niet uit de plannen aflezen waarom de uitvoering ervan zo goed zou zijn voor de huurders." Vertraging /y o De huur van huizen I J aan de Splinterlaan in Leiderdorp dreigt hoger te worden nu de bouw vertraging oploopt Meubels f- Er blijken de afgelo- I 3 pen tijd meer meu belzaken in de regio slachtoffer te zijn gewor den van vernielzucht. Het loerend oog van de videocamera is op vele plekken. Bij pompstations, in warenhuizen, in banken en bij de pinautomaten buiten... Dat heeft zijn voordelen, soms worden zo de plegers van strafbare feiten in de kraag gevat. De Registratiekamer, het orgaan dat toeziet op de naleving van de wet op de persoonsregistratie, is verontrust over het toenemende aantal beveiligingscamera's. Worden de regels wel nageleefd? Komt de privacy van de nietsvermoedende burger niet in gevaar? Het Leidsch Dagblad op zoek naar camera's in de Sleutelstad. LEIDEN ANNET VAN AARSEN Bij de vestiging van het Motorhuis aan de Von dellaan en bij de twee bijbehorende pompsta tions aan de Plesmanlaan gaat het keurig volgens de regels. In de etalages en in de shops bij de tankstations hangen waarschuwingsbordjes, zoals het hoort. Elke klant kan lezen dat hier vi deo-opnamen worden gemaakt. „De banden worden alleen gebruikt als er iets is gebeurd, dat niet door de beugel kan", zegt J. Meeder van de directie. „In zo'n geval komt de politie de opnames direct halen. We draaien de banden niet zelf af." Het bewakingssysteem heeft zijn diensten meerdere malen bewezen. Zo kon den enkele jaren geleden de daders van overval len op de tankstations worden opgepakt. „We doen absoluut niets met de banden, tenzij er sprake is van een calamiteit. Het interesseert ons niet of nu meneer Jansen of meneer Pietersen de winkel binnenkomt. En we gebruiken de banden ook niet om te bekijken wat de mensen nu pre cies aanschaffen, wat hun koopgedrag is. Dat mag niet, dat is misbruik maken van de videobe- veliging", zegt Meeder. Hij is goed op de hoogte van de aanbevelingen van de Registratiekamer. Alleen de regel dat beeldmateriaal slechts 24 uur mag worden be waard, wordt geschonden. „Ik denk dat de opna mes maximaal een week op de band blijven staan. We hebben lange videobanden, het is niet nodig om ze elke dag te wisselen." Met enige regelmaat gaan er in Leiden stemmen op om op gevaarlijke of vandalismegevoelige plekken camera's aan te brengen langs de open bare weg. Ooit was er een discussie over het plaatsen van dergelijke camera's aan de kop van de Haarlemmerstraat. Maar het gemeentebestuur heeft daar nooit toestemming voor gegeven, in verband met de privacy van mensen. Ook het vredesmonument op de Garenmarkt is niet be veiligd, hoewel daar een paar jaar geleden wel stemmen over opgingen nadat het monument een aantal maal door vandalen was beschadigd. Burgemeester Goekoop verklaarde dat voor een dergelijke maatregel eerst een principiële discus sie nodig zou zijn. Zover is het nooit gekomen. De Leidse straten zijn nog cameravrij. Ook de NS hebben in Leiden Centraal, zo bevestigt een woordvoerder, in te genstelling tot een aantal andere stations, geen camera's. Iets waarvoor overigens van verschil lende kanten wel is gepleit. De stationsstalling heeft weer wel camera's. „Bij binnenruimtes, in bijvoorbeeld winkels, zien we wel veel positieve effecten van videobewa king", zegt politiewoordvoerder T. Stuifbergen. „De mensen weten dat daar op ze gelet wordt. Als er daadwerkelijk iets gebeurt, dat niet door de beugel kan, maken politie en justitie graag ge bruik van de opnames. Dat levert in veel gevallen een bruikbaar signalement op." Maar niet elke winkelier stapt over op videobe waking. Een groot warenhuis aan de Haarlem merstraat is bij uitstek de plek waar je de came ra's zou verwachten. „Nee hoor", zegt de chef echter. „Vroeger hingen ze hier wel maar ze zijn een paar jaar geleden verwijderd. De tijd van de camera's met de knipperende lampjes is voorbij. Wij hebben andere beveiligingsmaatregelen ge nomen. Hele goede." Wie daarentegen geld pint in het halletje van de VSB-bank aan de Oude Rijn, kan zijn verrichtin gen live volgen op een monitor. Maar ook het bankfiliaal houdt de regels strikt in acht. „De offi ciële bewaartermijn voor opnames is 24 uur. Lan ger bewaren we ze ook niet", zegt een woord voerster van het hoofdkantoor. „We hanteren voor videobewaking strikte procedures. En de klanten worden via stickers op bijvoorbeeld rui ten geïnformeerd." Leidenaars kunnen zich onbespied uitkleden in zwembad De Zijl. In tegenstelling tot een groot zwembad-saunacomplex elders in het land, waar de camera zelfs nog meedraait in de kleedka mers, is hier geen videobeveiliging. „En zeker niet in de kleedkamer. Dat kun je toch niet maken? Dan heb je toch geen privacy meer?" zegt een medewerkster van het zwembad. Rooms-katholieke kerk in Leiden ziet niets in automatisch betalen LEIDEN HERMAN JOUSTRA De kaarsen, het orgel, de zang en de preek, ze horen bij de kerk. Net als het collectemandje en de collectezak. Nou ja, mis schien nog even, want dan kan het mandje het museum in. In een Spaanse rooms-katholieke kerk in Léon experimenteert men op dit ogenblik tenminste al met een pinautomaat. Omdat het plastic kaartje in de nabije toekomst het bankbiljet en de munt zal vervangen. De rooms-katholieke kerk is rijk aan traditie. Hoe kijkt men daar aan tegen het Spaanse ex periment? Zien de Leidse ker ken iets in de pinautomaat? H. de Groot, pastoraal werker voor de drie parochies in Leiden Zuid-West (Leonardus, Antoni- us en Maria Middelares) ziet de toekomst enigszins huiverig te gemoet. „In nare dromen zie ik dat soort beelden wel eens voor me. Dat er dan automatieken zijn, waar men dan een rijks daalder in de gleuf moet gooien om de Heer te ontvangen. En zo'n^ pinautomaat gaat natuur lijk ook veel te ver. Collectes zijn nog echte inzamelingen. Een pinautomaat hoort niet in de kerk." „Hoever zijn we dan nog af van het videoscherm omdat er geen pastores meer zijn om de parochianen toe te spreken?", vraagt De Groot zich af. Laat al les maar lekker bij het oude, vindt hij. „Ik vind het zo mooi dat ze in sommige kerken nog met die zakjes rondlopen. Dat hééft echt iets. Een acceptgiro kaartje sturen, één keer per jaar, dat kan nog. Maar een auto maat neerzetten?. Waar blijven we, als we in de kerk niet eens meer kleingeld bij ons hebben? Op zich zijn die plastic pasjes al niks. Je beseft niet eens meer dat je geld bij je hebt. Nee, ik vind dat we daar als kerk niet aan mee moeten doèn." Dr. J. van Winden, waarne mend pastor van de parochie Onze Lieve Vrouwe Onbevlekt Ontvangen, ziet ook niet graag een automaat verschijnen in de Hartebrugkerk. „Maar ik heb de afgelopen dagen inderdaad wel iets over een experiment ge hoord. En dat het de toekomst zou zijn zonder geld op zak te lopen. Ik zie dat nog niet zo snel gebeuren. Maar ja, die hele pin- „Het wordt allemaal zo mechanisch, zo onaangenaam", vindt Dr. J. van Winden, waarnemend pastor van de parochie Onze Lieve Vrouwe Onbevlekt Ontvangen. foto hielco kuipers zaak, om het zo maar eens te zeggem breekt met geweld genaam. „Het gaat erom dat het iets door. Er is niets aan te doen. onpersoonlijks heeft. Maar ja, Maar zelf zeg ik: het wordt alle- de moderne mens, de jongeren maal zo mechanisch, zo onaan- groeien ermee op. Die zien dat pinnen als iets heel gewoons. Voor mij is de charme van een collecte veel groter. Pinnen in de kerk, hoe meer ik erover na denk, hoe afschuwelijker ik het vind. Ik hoop dat het nog lang op zich laat wachten." Pastoor B. Versteegen van de parochie Meerburg is er wat minder somber over, hoewel het idee van pinnen in de kerk hem nog wel wat vreemd voor komt. „Het leuke is dat hier vo rig jaar een cabaret werd opge voerd op de parochiedag. Laat dat cabaret nou voorstellen om pinnen in de kerk mogelijk te maken. Dus zeg ik 's zondags tijdens de mis: 'ik ga jullie iets heel ouderwets zeggen. Ik vraag jullie nog de collectemandjes door te geven, want u kunt nog niet pinnen.' Wat gebeurt er de volgende dag? Ik ga boodschap pen doen in Leiderdorp, in de Winkelhof. Laten toen net de te lefoonlijnen niet werken. Ik kon niet pinnen en had geen geld bij me. Ik moest dus weer terug." „Dus ik zeg de zondag daarop tijdens de mis: 'We beginnen er maar niet aan. Je zal zien dat de telefoonlijnen uitgerekend op zondag niet werken.' Maar ja, uiteindelijk is het natuurlijk mogelijk dat we toch te maken krijgen met een pinautomaat in de kerk. En ach, of de mensen hun geld nu in een mandje doen of pinnen... Het is de be doeling dat ze een bijdrage le veren aan het leven van de kerk. Alleen zal het pinnen soms wel lastig zijn. Voor kleinere bedra gen mag je over een tijdje je ge wone pinpas niet meer gebrui ken. Daar is de chipknip dan weer voor. Chipknip, ik krijg het woord bijna niet uit mijn mond. Ik moet er duidelijk nog aan wennen." Pastoor drs. A. Vreeburg van de parochie van de Heilige Lo- dewijk ten slotte, is allesbehalve voorstander van de invoering van de pinautomaat. „De col lecte in de roomskatholieke kerk, en eigenlijk ook in de pro testantse kerk is een restant van vroeger. Toen namen de men sen hun giften mee naar de kerk. Dat kon van alles zijn. Op een gegeven moment kwam het geld en daarmee de collecte. Dat was al een verarming. Als er nu gepind zou gaan worden, zou dat een verdere verarming zijn. Natuurlijk, de collecte is ei genlijk al een onding. Maar ja, de kerk moet ook leven. Laat ik het zo zeggen: gevoelsmatig ben ik niet voor de pinautomaat." Verkeersrubriek Dagelijks brengen we gemid deld tientallen minuten door in het verkeer. Of dat nu is als voetganger, fietser, brom fietser, motorrijder of auto mobilist. En bijna iedereen heeft wel te maken met on overzichtelijke situaties op de weg en met gevaarlijke plekken. Het Leidsch Dag blad begint volgende week met een rubriek die daar over gaat. U kunt ons als lezer helpen door aan te geven welke van dat soort situaties en plekken u kent. Dat kan telefonisch: 071-5356430. Of schriftelijk: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Zet u in dat geval 'Verkeersrubriek' op uw envelop of kaart. Via E- mail kan het overigens ook: .nl. Joop Walenkamp dinsdag begraven De begrafenis van de Leidse oud-wethouder Joop Walen kamp, die woensdagavond op 48-jarige leeftijd overleed aan de gevolgen van een hersenin farct, zal dinsdag in besloten kring plaatsvinden in Oegst- geest. Voorafgaand aan de be grafenis wordt om twee uur een herdenkingsdienst gehouden in de Pieterskerk. Twee Haagse drugsdealers zijn gistermiddag aangehouden in een woning aan de Willem de Zwijgerlaan in Leiden. De poli tie viel het pand binnen omdat daar twee dealers elkaar naar het leven stonden. Drie Leidse broers gaven de Hagenaars de gelegenheid in het pand te dea len. Toen beide groepen giste ren onverwachts tegelijkertijd het pand betraden ontstond een gevecht waarbij messen werden getrokken. De politie heeft de messen en 8 gram cocaïne in beslaggenomen. De Leidse broers kregen een proces-ver- baal. MG/LEIDEN. RUUD SEP 3 ge persoon die er inmiddels uitziet als een vrouw, maar die juridisch nog altijd man is. De rechter sprak haar dan ook consequent aan met 'me neer'. De vrouw moest voorkomen voor het ge bruik van valste betaalkaarten die zij naar eigen zeggen van de drugsdealer had gekocht. Deze ontkende echter iets met de zaak te ma ken te hebben. Dat werd ook ondersteund door de wijze waarop de betaalkaarten waren ont vreemd: op klaarlichte dag, uit eeri school. „Ik zie meneer dat nog niet zo gauw doen", verduidelijk te de advocaat van de man. Op dit punt werd hij vrijgesproken. De vrouw kwam er vanaf met dui zend gulden boete en een week voorwaardelijk. De rechter vond uiteindelijk alleen een flinke celstraf afdoende voor de drugsdealer. Met zoveel gevangenis-ervaring maken drie maanden nau welijks meer indruk, redeneerde de edelachtbare. „U heeft een lang en indrukwekkend leven ge leid", voegde hij de verdachte toe. Daar was de Leidenaar het niet mee eens. „Het is een grote puinhoop geworden", concludeerde hij. Jan Duivesteijn, nu officieel nog de chef van de gemeente lijke afdeling sport en recrea tie, treedt in dienst van De Zijl Bedrijven. Per 1 februari gaat hij zich daar bezighouden met 'strategische marketing', het versterken van de marktpositie van de DZB. Hij richt zich vooral op de afdelingen dienstverlening, groen en on derhoud. De gemeente deelde Dui vesteijn een paar maanden ge leden mee dat er geen plaats meer voor hem was als chef van sport en recreatie, de af deling waar hij sinds 1 april 1979 werkzaam was. Men ziet in hem niet de ideale verande ringsmanager die de reorgani satie bij sport en recreatie moet begeleiden. Bij die reor ganisatie worden beleid en uitvoering van elkaar losge koppeld. In de praktijk bete kent dat dat de ambtenaren die het beleid vorm geven, worden 'overgeheveld' naar het stadhuis. Het personeel dat de uitvoerende taken ver richt, blijft zitten in het huidi ge onderkomen aan de Sma ragdlaan. Leiden heeft Duivesteijn steeds voorgehouden dat ge zocht zou worden naar een ge schikte plek voor hem elders binnen de gemeente. Over de aard van die functie deden al geruime tijd allerlei geruchten de ronde. Ook een overstap naar DZB werd genoemd. Dat leidde overigens even tot on rust onder het personeel, om dat Duivesteijn volgens dat ge rucht Gerard Bovens zou op volgen als directeur. Burggravenlaan Verkeer over de Burggravenlaan richting Hoge Rijndijk moet vanaf woensdag 29 januari om rijden. De oostelijke rijbaan wordt gedurende ongeveer tien weken afgesloten in verband met rioleringswerkzaamheden. De bushalte Burggravenlaan op de Hoge Rijndijk in de richting Leiderdorp komt tijdelijk te ver vallen. Zwaargewond na val uit gebouw Bij een val uit het verzorgingste huis Leyterode in Leiderdorp is vanmorgen een nog onbekende man zwaargewond geraakt. Hij is overgebracht naar het AZL. Zijn toestand is zorgwekkend. De man was aan het werk bij het verzorgingstehuis langs de Hoogmadeseweg. Momenteel is daar een groot renovatieproject aan de gang. DEN HAAG/LEIDEN RUUD SEP „Mijn cliënt is wat opvliegerig", moest ook de advocaat toege ven die gisteren voor de Haagse rechtbank een 66-jarige Leide naar verdedigde. De verdachte stond zich nogal op te winden achter het hekje. Maar dat was nog niks vergeleken met hoe hij op 23 april vorig jaar had huis gehouden op een kaartmiddag van de Leidse ouderenbond. Met slaan, schoppen en krab ben had hij daar een man die een andere kaarter kwam opha len flink toegetakeld. Voor zijn gedragingen kreeg de Leidenaar een boete van 500 gulden, de verplichting het slachtoffer 1700 gulden schadevergoeding te be talen en een voorwaardelijke celstraf van een week. De toedracht van de vecht partij werd er gisteren niet dui delijker op. „Hij heeft mij eerst in de wc afgetuigd. Hij is begon nen", betoogde de verdachte vol vuur. Maar uit de verklarin gen van verschillende omstan ders bleek weer dat hij zelf zon der duidelijke aanleiding op zijn slachtoffer in begon te slaan als een volleerd straatvechter. „Hij zat met zijn vingers in mijn mond. Ik was bang dat hij mijn gebit eruit zou halen", verklaar de het slachtoffer later bij de politie. „Niet bepaald het gedrag dat je verwacht bij oudere mensen die aan het kaarten zijn", oor deelde de rechter. „Ik vind het een opmerkelijke zaak." De straf, die in totaal neerkomt op het betalen van 2200 gulden, kwam hard aan bij de verdach te. „Waar moet ik dat van beta len?" Reageerde hij verontwaar-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11