OPRUIMING banengroei zet door ustitie bezig met inhaalslag Mobiel bellen begint met 'ratis 3 maanden abonnement 'Nederland laat niet over zich lopen' Binnenland Werk en koppeling verminderen 'armoede' Leidse onderzoeker wil Internetbelasting Nijmegen wil punt achter gifgrondzaak PERZISCHE TAPIJTEN Onderzoek naar een duurdere Intercity Inderzoek naar moord in ziekenhuis ywARDENDe politie doet onderzoek naar een mogelijke oord in het ziekenhuis van Leeuwarden. Het gaat om een 34- ige man uit Irak die onder verdachte omstandigheden is over- ]en. De man werd eind november opgenomen in het euwarder ziekenhuis na een mislukte zelfmoordpoging. Bij poging raakte de man vrijwel geheel verlamd. Afgelopen za- [dag vond een verpleegkundige de man dood in bed. Een nrstofslang die aan zijn lichaam was bevestigd, lag op de ond. Hij had die slang nog om het ademhalen te vereenvoudi- n, maar in principe kon de man zelfstandig ademhalen. Het is Igens de politie zeer onwaarschijnlijk dat de man zelf de slang zijn mond heeft gehaald gezien zijn verlamming. orgen over auto met computer uhaag De Tweede Kamerfracties van CDA, PvdA en D66 zijn zorgd over de verkeersveiligheid nu personenwagens steeds jcer zullen worden uitgerust met de nieuwste elektronische ufjes voor onder meer routebepaling en verkeersinformatie, ito's met boordcomputers kunnen de aandacht van de be- iurder mogelijk te veel afleiden van het verkeer, wat gevaarlijk 'red Flintstone' slaat weer toe Een piloot en vlieginstructeur, die wegens onvoorzichtig- id de toegang tot het Groningse vliegveld Eelde was ontzegd, eft zijn woede daarover afgereageerd op de tuin van de direc- ur. De man, die in het Groningse de veelzeggende bijnaam ed Flintstone heeft gekregen, scheurde dinsdagavond in Ha- nmet zijn auto de tuin binnen. Hij stalde zijn wagen op het zon en gooide hij allerlei voorwerpen tegen de ramen van de ining van de luchthaven-directeur. De politie arresteerde de an. De directeur betreurt het incident, temeer daar hij zelf part gdeel zegt te hebben aan het conflict tüssen luchtverkeersbe- iliging en de piloot met de strip-bijnaam. Wel bewijst het ge- ag van 'Flitstone' volgens de directeur opnieuw dat hij op de :hthaven 'niet meer thuishoort'. feinig gif meer in groenten en fruit ihaag In groenten en fruit, geproduceerd in Nederland, zit- iminder resten van bestrijdingsmiddelen dan in uit het bui- iland geïmporteerde producten. Ook de problemen met de ar giftige stof aflatoxine, die voorkwam in veevoer en zuivel, ;en voorbij. Dat blijkt uit onderzoek door het Rijks-Kwaliteits- itituut voor land- en tuinbouwproducten.(Rikilt). ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Amsterdamse politie rolt drugsbende op AMSTERDAM ANP De politie in Amsterdam eergis teren bij tien invallen in de stad dertien mensen gearresteerd wegens handel in verdovende middelen. Dat heeft de politie gisteren bekendgemaakt. Circa tachtig politiemensen namen heroïne, cocaïne XTC, wietplan- ten, ongeveer 22.000 nieuwe te lefoonkaarten met een waarde van een kwart miljoen gulden, een vuurwapen en geld in be- slag. Met de arrestaties is volgens de politie een eind gekomen aan een groepering die zich be zig hield met drugshandel. De vermeende leiders waren vier mannen: twee Nederlanders en twee Turken. De politie in Amsterdam- Zuidoost begon november een onderzoek na arrestatie van een koerier die ruim een pond hard drugs vervoerde. Hij was onder weg naar Frankrijk. Half decem ber volgde er nog een arrestatie van een koerier op Schiphol. Hij wilde vertrekken naar Spanje en had drie kilo amfetamine bij zich. Later pakte de politie in Spanje een Nederlandse vrouw op met anderhalve kilo XTC. In december liep ook nog een 19- jarige man in Amsterdam- Noord met 5.000 XTC-pillen te gen de lamp. Uit het onderzoek is gebleken dat de verdovende middelen uit Turkije naar Nederland kwa men. De drugsorganisatie had goede klanten aan een man en vrouw die vanuit hun woning in Amsterdam handel dreven. nieuw 120.000 nieuwe banen in 1996 DEN HAAG ANP werkgelegenheid nam het afgelopen jaar met^ 120.000 nsen toe. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) eekt dan ook van een 'krachtig herstel' van de ar- dsmarkt. In Nederland groeide de werkgelegenheid sterker dan in de andere landen van de Europese ie. De groei van het aantal werkenden in Nederland Iroeg twee procent. Het gemiddelde voor de hele Unie 0,2 procent. flink zijn gegroeid, de werkloos heid bleef vorig jaar toch nog hoog. De werkloze beroepsbe volking (mensen die actief zoe ken naar werk van meer dan twaalf uur per week, al dan niet via het arbeidsbureau) is slechts met een kleine 40.000 afgeno men tot 494.Q00. Dat de werkloosheid relatief langzaam daalt, komt doordat steeds meer mensen zich mel den op de arbeidsmarkt. Steeds meer vrouwen zijn op zoek naar werk. Ook is het aantal jongeren helft van de banengroei be- flexibele arbeidscontracten, uitzendwerk en tijdelijke racten. Vorig jaar bedroeg lantal 'flexwerkers' 540.000. flexibilisering .van de ar- smarkt verloopt in een tempo", aldus het CBS. In was bij één op de dertien n sprake van een los con- vorig jaar lag die verhou- op één op tien. aantal werkenden mag dat de arbeidsmarkt betreedt, nog altijd hoger dan het aantal ouderen dat die markt verlaat. In 1995 groeide de werkgele genheid nog met 140.000. Door de onnauwkeurigheid in de cij fers - ze zijn bepaald met be hulp van enquêtes - gaat het CBS ervan uit dat de groei de af gelopen twee jaar ongeveer even sterk was. Ondanks de positieve ontwik kelingen op de arbeidsmarkt blijft de werkloosheid onder al lochtonen zeer hoog. Vorig jaar was 18 procent werkloos. Dat is een verbetering ten opzichte van 1995, toen dat percentage 20 was. De werkloosheid is ech ter drie keer zo hoog als onder autochtonen. Ook onder vrou wen blijft de werkloosheid hoog. Van hen is 10,5 procent werkloos, tegen 5,4 procent van de mannelijke beroepsbevol king. Het klaroengeschal waarmee de Duitse en Franse ministers Kin kel en De Charette maandag de waarde van de as Bonn-Parijs binnen de Europese Unie wil den benadrukken, is vooral be stemd geweest voor de eigen achterban. Dat heeft minister Van Mierlo (buitenlandse za ken) gisteren de Tweede Kamer voorgehouden. De inmiddels beruchte pers conferentie was geen aanzet tot een coup tegen het Nederland se EU-voorzitterschap maar moest duidelijk maken dat Duitsland en Frankrijk weer sa men optrekken. Over die solida riteit bestond in de Duitse en Franse pers twijfel. Zeker met betrekking tot de Europese muntunie (EMU) en de controle op het Europese monetaire be leid. ,,Ik kan u verzekeren dat die er zijn", zo bevestigde Van Mierlo in de Kamer de aanwij zingen dat Bonn en Parijs niet op alle terreinen sporen. De bewindsman beklemtoon de dat hij van tevoren van de persconferentie van Kinkel en De Charette op de hoogte was gesteld. Echt blij was hij er niet mee. Maar Van Mierlo zag er gezien het doel van de bijeen komst geen bedreiging in voor het Nederlandse EU-voorzitter- schap. Dat de volgende dag alle lidstaten het optreden van de twee ministers interpreteerden als 'een boodschap voor bin nenlands gebruik', sterkte dat de bewindsman alleen maar in deze gedachte. Van Mierlo hield de aanwezi gen dan ook voor dat 'proportionele zelfbewustheid het beste middel is tegen het gevoel dat er over je heen gelo pen wordt'. „Vooral als dat niet waar is." Van Mierlo zei gisteren in de Tweede Kamer dat het ondui delijk is of er een geheime Frans-Duitsé afspraak bestaat over de kandidatuur van Wim Duisenberg als directeur van de Europese Centrale Bank (ECB) in 1999. Van Mierlo zei zijn col lega's Kinkel en De Charette niet naar het bestaan van een dergelijke deal te hebben ge vraagd. Van Mierlo volstond in de Kamer met de verwijzing dat zowel Parijs als Bonn vorige week hebben ontkend dat het de benoeming van de eerste ECB-directeur onder tafel wil regelen. Duisenberg lijkt als directeur oordeelden komen alsnog in cel WARDEN ANP itie is sinds enkele weken met een grootscheepse om mensen met uitstaan- onnissen alsnog hun straf te q uitzitten. Momenteel wor- per week 200 mensen aan- ouden en naar een gevange- overgebracht. De actie dt gecoördineerd door het (lelijk Coördinatiepunt Ar- itiebevelen (LCA) in warden, dat enkele maan- igeleden is opgericht. om zogenoemde 'on- jge zelfmelders'. Dat zijn isen die na een veroordeling van de rechter tot een vrijheids straf zichzelf moeten melden bij de gevangenispoort maar dat niet doen. De straffen die zij moeten uitzitten, variëren van een wéék tot een jaar. Zelfmel ders maken tachtig procent uit van de mensen die tot een vrij heidsstraf worden veroordeeld. Het laatste decennium daalde het opkomstpercentage van zestig naar twintig. Voorheen moesten de parket ten in de negentien arrondisse menten zelfzorgen voor de ten uitvoerlegging van de straffen. Niet alle parketten vervulden die taak naar behoren. In no vember besloot Justitie die taak te centraliseren bij het LCA, dat onderdeel is van het Centraal Justititeel Incasso Bureau (CJIB) van het ministerie van justitie. Het CJIB is onder andere belast met het innen van boetes. Een woordvoerder van het LCA noemt de actie 'een logis tieke inhaalslag'. Tot voor kort duurde het vaak maanden voor dat veroordeelden in de gevan genis terechtkwamen. Het LCA zorgt ervoor dat de arrestatiebe velen sneller uitgaan naar het betreffende politiekorps en geeft tevens aan waar een cel beschikbaaris. - itvóór 31 januari een abonnement af op Het Mobiele Netwerk™ PTT Telecom en de eerste 3 maanden betaalt u géén abonne- entskosten. Een voordeel dat kan oplopen tot zo'n 300r-. van Halfords krijgt u er de Philips Fizz GSM-zaktelefoon gratis bij! 1 prima toestel met een stand-by tijd van 45 uur, gesprekstijd tot minuten en een gewicht van slechts 210 gram. (TRA'S Het Mobiele Net' ie bereikbaar wil zijn, moet nu naar Halfords toe. I voor-adressen: 0318-559111. Of kijk in Gouden Gids onder de rubrieken Auto- tcessoires of Fietsen/-Bromfietsen. aanbieding is geldig t/m 31-01-1997 of zolang de voorraad strekt, excl,; W,65 entreekosten en onder voorbehoud van tussentijdse prijswijzigingen, inementsacceptatie wordt bepaald door Service-Provider Cellway. CDA-stemmers willen Hans Van den Broek DEN HAAG ANP CDA-stemmers zien in Eu ropees commissaris Hans van den Broek een goede lijsttrekker. Dat blijkt uit een onderzoek van het Buro Inter/View dat in opdracht van het televisieprogramma MiddagEditie is verricht. Van de CDA-kiezers vindt 31 procent Van den Broek geschikt om de lijst aan te voeren bij de Kamerverkie zingen van volgend jaar. De Europees commissaris, die gisteren verbleef in Berlijn, toonde zich verrast en 'ver eerd'. Hij noemde de steun van de CDA-kiezers 'een op steker' voor zijn werk in Brussel, zo liet hij in een korte reactie via een naaste medewerker weten. Op afstand van de Euro commissaris volgt oud-frac tieleider Brinkman (acht tien procent). Slechts vijf procent noemt de huidige fractieleider Heerma. Vice- fractievoorzitter De Hoop Scheffer krijgt van tien pro cent de voorkeur. HAARLEM SJAAK SMAKMAN Onder het paarse kabinet neemt het aantal 'arme' huis houdens niet langer toe. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) verklaart de omslag uit het weer koppelen van de 'uitkeringen aan de lonen. Voor al voor AOW'ers heeft dat zoden aan de dijk gezet, omdat ze naast een hogere AOW ook nog een speciale belastingaftrek kre gen. Een andere belangrijke ver klaring is de banengroei. Werk betekent veelal ook een forse sprong in inkomen. Onder de vorige regeringsploeg steeg het aantal arme huishoudens nog met 35.000 per jaar. Uit cijfers die het CBS giste ren presenteerde blijkt dat in 1995 bijna één miljoen huis houdens van de in totaal 6,5 miljoen van een laag inkomen moet rondkomen. De grens voor wat het CBS 'arm' noemt ligt ruim boven de huidige bij standsniveaus. Als uitgangspunt neemt het CBS de koopkracht van de bijstand in 1979, voordat het minimumloon en de daar aan gekoppelde sociale uitke ringen op steeds grotere achter- DEVENTER» ANP Alle bestaande belastingen kun nen enkele jaren na de eeuw wisseling verdwijnen door de heffing van één procent op fi nanciële transacties via' het elektronische berichtenverkeer. Dat zal vermoedelijk neerko men op een Internetbelasting. Dat stelt H. Vording van de vak groep Belastingrecht van de Rijksuniversiteit in Leiden voor in het Weekblad voor Fiscaal Recht van deze week. Vording voorziet grote pro blemen met de bestaande be lastingheffing als betalingen zich steeds meer gaan afspelen op Internet. Nu moet de Belas tingdienst nog precies weten of het om een aankoop gaat (BTW), een salarisbetaling (loonbelasting), een aflossing (onbelast) enzovoort om de be lasting correct te heffen. Als in de toekomst een Ne derlandse ondernemer zich via Internet laat betalen uit Alaska op zijn Zwitserse bankrekening en met het geld een rekening uit Colombia voldoet, schieten ogen en oren van de fiscus te kort. Dat spookbeeld is al eerder gesignaleerd door andere des kundigen. Zelfs ambtenaren op DEN HAAG GPD van. het Europees Monetair In stituut, de voorloper van de ECB, de eerstaangewezene om over twee jaar de leiding van de Europese bank op zich te ne men. In Parijs en Bonn doen echter berichten de ronde dat een Fransman, in het bijzonder oud-voorzitter van de Europese Commissie Delors, de post krijgt toegeschoven. Van Mierlo vindt een mogelij ke geheime afspraak onaan vaardbaar. Hij gaat er nog steeds van uit dat hooguit „een buitengewoon bijzonder feit" Duisenbergs promotie in de weg kan staan. Patiënten zijn tevredener over de gewone dokter dan over al ternatieve artsen of hulpverle ners. Dat ondanks het feit dat de alternatieve dokters beter met hun 'klanten' praten, meer tijd inruimen voor de patiënt en kortere wachttijden in de wachtkamers hebben. De Consumentenbond maakt dit bekend in de vandaag ver schenen Consumentengids. Het onderzoek vormt de aanloop naar een telefooncampagne over alternatieve behandelwij zen, die dinsdagavond begint. De enquête is gehouden on der chronisch zieken en uitge voerd door de Rijksuniversiteit Leiden, het Werkverband van Organisaties voor Chronisch Zieken en de Consumenten bond. Langdurig zieken gaan drie keer zo vaak naar een alter natieve arts dan anderen. Ze proberen alles om een oplos sing voor hun kwaal te vinden. De tevredenheid over de ene en de andere soort artsen ontloopt elkaar overigens niet veel. De reguliere dokter krijgt een 7 en zijn alternatieve collega een 6. NIJMEGEN GPD Burgemeester en wethouders van Nijmegen willen volgende week definitief een punt zetten achter de vuile-grondaffaire, waarmee de gemeente al ander half jaar kampt. Een poging van de oppositie om de raadsverga dering uit te stellen mislukte. De coalitiepartijen bleken tevre den met de uitleg die het colle ge gisteravond gaf tijdens een geheel aan de affaire gewijde in formatieve raadsvergadering. Daarbij kwamen overigens weer nieuwe onduidelijkheden en tegenstrijdigheden aan het licht. Zo blijft de vraag hangen of het college nu wel of niet zelf opdracht heeft gegeven voor het gesjoemel met de vuile grond. In een samenvatting van het openbaar ministerie staat bij voorbeeld dat tijdens een verga dering waarbij ook een wethou der en de directeur Volkshuis vesting aanwezig waren, zou zijn gezegd dat sanering van de vervuilde gronden zoveel geld kost dat 'er een terughoudend beleid met betrekking tot de aanmelding van saneringsloca ties moest worden gevoerd'. Wethouder Hompe zei echter dat daar bij het college 'niets over bekend' is. Ook kwam er geen antwoord op de vraag hoe ernstig de grond nu vervuild is. stand van de lonen werd gezet. Voor een gezin met twee kinde ren legt het CBS de grens voor 'arm' op 2810 gulden netto be steedbaar inkomen per maand. Een gezin met twee kinderen in de bijstand heeft een besteed baar inkomen dat tussen de 400 en 500 gulden per maand lager ligt. Voor een alleenstaande ligt de lat op ongeveer 250 gulden boven het bijstandsniveau. De verandering is voor een belangrijk deel het gevolg van kabinetsbeleid. Zo worden van af '95 de uitkeringen weer aan de lonen gekoppeld. Dat gaf vooral AOW'ers lucht, die daar door samen met het aanvullen de pensioen bovende grens van 'arm' uit kwamen. Het aantal 'arme' bejaardenhuishoudens nam met 6.000 af. Mensen in de bijstand moesten het daarente gen vooral hebben van het vin den van werk. Verder constateert het CBS net als alle overige onderzoeken dat er een steeds grotere groep die langere tijd arm blijft. In to taal zijn er nu zo'n 430.000 huishoudens die jaren achter een niet over de CBS-maatlat uit kwamen. De mooiste Oosterse Tapijten nu voordeliger dan ooit Gabbeh 240x170 van _3*95Voor 695 Bidjar 200x150 van /l^Bttvoor 785 Heriz 240x170 van /U95"voor 895 Gabbch 2,40x170 van 999 Nepali 305x200 van 2t57Tvoor ƒ1.275 i Mooiste Tapijten - grootste voorraad - laagste prijzen. Kom en overtuig uzelf! Heemstede, Bronsteeweg 2, tel. 023 - 2529509 DEN HAAG GPD het ministerie van financiën kij ken naar BTW-heffing op aan kopen via Internet. Vorden heeft daar een hand zame oplossing voor. Het maakt niet uit waarvoor het geld wordt overgemaakt. Op elke transactie heft de fiscus 1 procent belas ting. De banken moeten die heffing innnen en afdragen. Omdat er zo gigantisch veel geld wordt overgemaakt, vol staat een lage transactieheffing. Wie dit wereldvreemde toe komstmuziek vindt is gewaar schuwd. Vorden ziet voor de be staande belastingen geen basis meer in de Internet-economie. De NS willen intercity-treinen een stuk duurder te maken dan stoptreinen en gewone sneltrei nen. In de op dit moment on derzochte plannen rekent NS met een verhoging van onge veer acht procent. Houders van maand- en jaartrajectkaarten zouden honderden guldens per jaar extra moeten betalen om per intercity te mogen reizen. Nu nog kunnen treinreizigers vrij kiezen welke trein zij op het station nemen om van a na.ar b te komen. De NS wil daar ver andering in brengen. Naar het voorbeeld van D-treinen en de vorig jaar gelanceerde Thalys, onderzoekt NS Reizigers de mo gelijkheden om de reizigers ook voor intercity's een toeslag te la ten betalen. NS rechtvaardigt de prijsverhogingen met vervyijzing naar 'het hogere service- en comfortniveau' van de interci- tys. Het huidige tarief zou in de visie van NS moeten worden gezien als 'basisprijs', dat alleen recht geeft op reizen met de stoptrein of per gewone snel trein. NS Reizigers heeft de Univer siteit Twente en het adviesbu reau Goudappel Coffeng uit De venter opdracht gegeven te on derzoeken in hoeverre de reizi gers bereid zijn de hogere prij zen te betalen. De afgelopen wefcen zijn honderden mensen in de trein en per telefoon on dervraagd. Goudappel Coffeng presenteert de resultaten van het onderzoek volgende maand aan NS. Volgens een onderzoekster van Goudappel Coffeng reage ren veel van de ondervraagde reizigers boos en bezorgd op de plannen van NS. Veel reizigers in de intercity's zijn forensen die met een abonnement rei zen. Gewone dokter scoort beter dan alternatieve arts Kinkel en De Charette preken volgens Van Mierlo voor eigen parochie Minister Hans van Mierlo bezig aan de laatste loodjes van een uitput tende trip langs de veertien Europese regeringscentra. Tussendoor moest hij gisteren in de Tweede Kamer uitleg geven over het optreden van zijn Duitse en Franse collega. foto's anp Raymond rutting

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3