Tot chemisch afval zult gij wederkeren Wetenschap Techniek Op blauwe pillen slaap je beter Wonderdrankje tegen kater DONDERDAG 23 JANUARI 1997 REDACTIE SASKIA STOELINCA 023-5150265 SASKIA STOELINGE HERMAN DAMVELD In Nederland sterven jaarlijks 140.000 mensen. Bijna de helft heeft gekozen voor een crema tie. Cremeren gaat echter niet zonder milieuproblemen. Een deel van de asresten moet wor den afgevoerd als chemisch af val. De overige as laat zich niet zonder meer verstrooien: het bevat zware metalen die giftig zijn voor de bodem. Wat blijft er nu over en wat gaat er de lucht in na een lijkverbranding? J. Elzenga van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Mil ieuhygiëne (RIVM) te Bilthoven heeft daarover - in opdracht van het ministerie van volkshuisves ting ruimtelijke ordening en milieu - onlangs het rapport 'Crematoria' uitgebracht. Daar uit blijkt dat veel crematoria de 'Richtlijn Verbranden' over schrijden. Bij de verbrandingen komen namelijk meer kwik en dioxinen vrij dan toelaatbaar is volgens de wet. Vijfjaar geleden werd dat ook al geconstateerd. Maatregelen zijn er echter nog steeds niet genomen. Volgens Elzenga is het nu voor de eerste keer dat er zon totaalbeeld van de problemen naar voren zijn gekomen. Nederland kent op dit moment 43 crematoria. Ongeveer een kwart daarvan werkt volgens het Amerikaanse en de rest vol gens het Europese procestype. Bij het Amerikaanse type begint de verbranding bij een tempe ratuur van 300 graden. Een brander in de oven voert de temperatuur vervolgens op tot 900 graden. Het verbrandings proces duurt twee uur. Bij ovens van het Europese type is de begintemperatuur al 800 graden. Er is geen extra brander meer nodig. De verbranding duurt anderhalf uur. De Eu ropese ovens kosten per crema tie 15 kubieke meter aardgas, de Amerikaanse ovens vijf keer zo veel. Om een indruk te krijgen: het gasgebruik van een Neder lands gemiddeld huishouden bedraagt 2.000 kuub per jaar. De crematie geeft via de schoor steen een uitstoot van rookgas sen waaronder het uiterst giftige dioxine. In tien crematoria wor den deze rookgassen ongekoeld geloosd. Bij de overige cremato ria koelt men de rookgassen eerst af tot 250 a 300 graden. Juist door deze afkoeling vor men zich nog eens extra dioxinen. De vijf grootste crematoria heb ben filters in de schoorsteen die een deel van de rookgassen te genhouden. Die filters zijn ech ter brandgevoelig, zodat de rookgassen eerst moeten wor den gekoeld. Aan de ene kant worden dus stoffen afgevangen, aan de andere kant ontstaan juist dioxinen door afkoeling. Een lichaam geeft bij verbran ding gemiddeld 1.750 kubieke meter rookgassen. Die gassen bestaan voor het merendeel uit verbindingen van koolstof en water en uit koolmonoxide en kooldioxide. In de rookgassen zitten ook kleine stofdeeltjes, zo'n honderd gram. Zware en giftige metalen als cadmium, lood, arseen en zink binden zich aan deze stofdeeltjes en komen op die manier in de lucht. Het gaat om enkele gram men zware metalen per lijk. Veel mensen hebben vullingen in tanden en kiezen. Het gaat vaak om amalgaamvullingen, die voor de helft bestaan uit kwik en voor dertig procent uit zilver. Tin, koper en zink zorgen voor de overige twintig procent. Per persoon gaat het om twee gram amalgaam. In de toe komst zal dat teruglopen, om dat tandartsen overgaan op het Cremeren gaat niet zonder milieuproblemen. Veel crematoria overschrijden de 'Richtlijn Verbranden'. gebruik van kunsthars. Voorlo pig is het kwik dus nog een pro bleem. Het verdampt bij 63 gra den en komt dan in de lucht. Na een crematie blijft verder ge middeld 2,8 kilo aan asresten over, waarvan de helft bestaat uit kalk. Andere elementen die worden aangetroffen zijn fosfor, kalium, ijzer en magnesium. Ook deze as mag dus niet onbe perkt op de bodem worden uit gestrooid: de Wet Bodembe scherming geeft hiervoor regels. De filters in de grootste crema toria raken in het gebruik zo vol met giftige stoffen, dat ze onder de Wet Chemische Afvalstoffen vallen en daarom als chemisch afval moeten worden afgevoerd. Maar ook dat gebeurt niet con sequent. Het RIVM merkt op dat in be ginsel schonere rookgassen mo gelijk zijn. Als voorbeeld dient een Zweeds procédé, waarbij seleen wordt toegevoegd aan het lijk. Het kwik reageert met seleen en slaat neer in de as. Maar dergelijke processen ma ken van een crematorium in fei te een te ingewikkelde fabriek en dat vindt de Nederlandse overheid niet aanvaardbaar. De bedoeling van dit rapport is, aldus een woordvoerder van VROM, dat de vertegenwoordi gers van de crematoria en het ministerie met elkaar rond de tafel gaan zitten om te kijken welke oplossingen en procedu res snel in gang kunnen worden gezet. Gebruikers laten zicli misleiden door kleur "T Het effect van een geneesmiddel is voor een (klein) deel te danken aan het placebo-effect. Ook een neppil blijkt enige werkzaamheid te verto nen. Dat laatste heeft mede te maken met de kleur van een pil. Van rode, gele en oranje pillen denken patiënten dat deze een stimulerend dan wel antidepressief effect hebben, van blauwe en groene dat ze rustgevend zijn. Dat blijkt uit een li teratuuronderzoek van medewerkers van het Am sterdamse AMC in het British Medical Journal. Het aantal studies naar het verband tussen kleur en werkzaamheid van een medicijn is overigens maar beperkt. De onderzoekers konden in de vakliteratuur niet meer dan twaalf studies op dit gebied vinden. Van een aantal geven ze enkele details. Zo werd voor een studie aan honderd medische studenten gevraagd deel te nemen aan een onderzoek, waarin zij óf een stimulerend óf een rustgevend middel zouden krijgen toegediend. Van hen wil den er 56 wel aan het experiment meedoen. Allen kregen in feite echter een placebo - blauw dan wel roze van kleur. Uit de studie bleek dat tweederde tot driekwart van de studenten die een blauwe neppil slikten, zich door de medicatie minder alert en slaperiger voelde, terwijl dat slechts voor een kwart tot één derde van de roze pilslikkers opging. In een ander onderzoek kregen 96 patiënten die zouden worden geopereerd een slaapmiddel óf een placebo. De volgende avond kregen ze het andere middel (nep of echt), maar wel van dezelf de kleur als de pil op de eerste avond. De pillen HENK HELLEMA De farmaceutische industrie zou OQk aandacht moeten besteden aan de kleur van de medicijnen. ARCHIEFFOTO waren blauw dan wel oranje van kleur. Patiënten die blauwe pillen slikten, kwamen duidelijk eer der in slaap en sliepen ook langer dan degenen die oranje pillen kregen uitgereikt. Ook bij reuma-patiënten is een klein onderzoek met gekleurde (nep)pillen verricht. In een studie bij 24 patiënten met reumatoïde artritis bleek een rode neppil even effectief als de gegeven (lichte) pijnstillers. Blauwe en groene neppillen deden het minder goed. Voor de farmaceutische industrie zouden deze resultaten aanleiding kunnen zijn wat meer the rapeutische aandacht aan de kleur van hun medi cijnen te schenken. De meeste mensen hebben wel eens laét van een kater. Koppijn, misselijkheid, overgeven, een droge mond en een vreselijke dorst na de avond tevoren flink aan de alcohol te zijn geweest. Een gevoel dat zeker niet tot herhaling uitnodigt. Maar een borrel, biertje of glas wijn blij ven lokken. Er zou echter een - redder in de nood op de markt zijn verschenen. Distributeur ABC Company in Barendrecht beweert een 'voe dingssupplement op basis van 100 procent actieve koolstof van groenten en fruit' in de aanbie ding te hebben, dat ervoor zou zorgen dat iemand die wat te diep in het glaasje heeft geke ken, zich de volgende morgen toch weer kiplekker voelt. Handelsnaam van deze redden de engel: Toxober. Volgens ABC Company heeft men met Toxo ber „gewoon alle plezier van het gebruik van alcohol, maar blij ven zo wel lichaam als geest veel beter ondercontrole. En het grootste voordeel: Je hebt de volgende dag geen kater!" Niet iedereen heeft zoveel ver trouwen in dit door velen zo vu rig gewenste effect van Toxober als de aanbieder. Psychologe drs. M.W. van Laar van het Trimbos Instituut (Nederlands Instituut voor Geestelijke Ge zondheid en Verslaving) in Utrecht zegt „er geen hoge ver wachtingen van te hebben", toxicoloog dr.D.RA. Uges, ver bonden aan het Academisch Ziekenhuis Groningen, gelooft niets van het vermeende, gun stige effect van het middel. De schoen wringt waar het de oorzaak (of oorzaken) van een alcohol-kater betreft. De distri buteur beweert - op voorspraak van ene dr. Schaefer - dat niet de alcohol verantwoordelijk is voor de afschuwelijke kater, maar de giftige toevoegingen aan de drank. Volgens Van Laar en Uges is daar inderdaad wel iets van waar ('een bekend voorbeeld is de toevoeging van sulfiet aan goedkope wijn'), maar beiden voegen daar direct aan toe dat het katergevoel voor het merendeel toch een gevolg van de alcohol (ethanol) zelf is. De Utrechtse psychologe noemt vier mogelijke oorzaken voor een kater: uitdroging van het li chaam - onder andere door een verstoring van de hormoon huishouding in hersenen, waar door de nieren te veel water uit scheiden; een tekort aan gluco se (hypoglycemic); een te veel aan aceetaldehyde (een af braakproduct van alcohol in de lever) en een overmaat aan melkzuur. Toxober is niet nieuw, hooguit 'vernieuwd'. De in Toxober verwerkte stof is zeer goed te vergelijken met wat in Norit zit. Ook Norit bestaat uit 'actieve' koolstof, een soort 'houtskool' met een groot in wendig oppervlak, waaraan zich een groot aantal stoffen bindt. Norit wordt vooral toegepast bij vergiftigingen in het maag darmkanaal. Gebonden aan het actieve koolstof verlaten de gif tige stoffen met de ontlasting het lichaam. Bij deze vergiftigingen wordt in het geval van Norit geen alco hol-kater vermeld. Toxober wordt omschreven als een voe dingssupplement. Dat is na tuurlijk kolder. Niets van de koolstof wordt via de wand van het maagdarmkanaal in het li chaam opgenomen. Alles wordt uitgepoept, vandaar dat de ont lasting wat zwart kan zien. OPGAVE OPLOSSING CRYPTOGRAM Horizontaal: 1Kant van het gevecht gemaakt door een schip (6); 4. Stenen sa menhang van een gids (8); 6. Po pulair paardje (3); 7. Beschreven huid (3); 9. Breuk in het parle ment (7); 11. Dat moet zo'n voetballer zijn! (5). Verticaal: 1. Individueel produkt (4); 2. Nodig om niet verdacht te zijn (5); 3. Tegengestelde van een re laxfauteuil (4); 5. Bijzonder on wel (6); 6. Verblijf van koningen rechter (3); 8. Denkt ruim vol doende (4); 10. Uitgegroeid met het karakter van een dier (3). KRUISWOORDRAADSEL sim-i-els -rondeel- m-p-e-r-s in-weg-ze gnoe-atol r-il-j r-a abri-eind nv-ges-to t-a-l-o-n -allicht- ore-a-mes WÊÈËÈËÈÊÊÊÊÊÊÊÊ8ÈË HEINZ PUS JOS S/NTH'/SG MDAR TOS- 'SOA/Z UAd 'N SS7T/SA/TS PS- /KOCWA/ tfW STA£C>S£ &£- SL0MMSR//V6 /V A/00 £>AA/ A/APP/S (S/S/V &STT/ZS T/SP ULTTAr/SZ'/S ASUA/A/'A/, IVAAMT \ASUL kVAGK /ST'/S A/SST //ups W/vrS/ZT/SP/ AUW SSTTfEN NSK/C'A/ GE- GAGSE&'A/, KVPAWA/OKK-A/ T/MMG'/Z, 000/H 'tV SM0S/ 'W, At AA/P'A/ V/.£OJT'A/, SPGc/rT/SvS OOSST'A/, (SRSRELS EGAA V/Z, ZHSPCW, £/£ASGAAP1//, DOGS'N, VLAS GEFEL'N, &OTSG EN ZUURKOOL. A^AAK'N. SAAKOW NAMM'N TOMPOES Tom Poes en de Niks Het is begrijpelijk dat Tom Poes het zijne dacht van de rel om het toto- formuliertje. ,,Die herrie is niet ge woon", dacht hij. ,,Er moet iets ach ter zitten." Met dit denkbeeld ging hij op onderzoek uit - en de volgende dag stapte hij naar Bommelstein om te kijken of zijn vermoeden juist was. En ja, hoor. Terwijl hij langs de keu ken liep werd zijn oor getroffen door de stem van een radiospreker - en toen hij door het venster naar binnen keek, zag hij daar de bediende Joost glimlachend naast het fornuis zitten. De trouwe knecht was bezig de voet baluitslagen te controleren aan de hand van zijn toto-briefje. Het was duidelijk, dat het gehoorde hem veel vreugde schonk, want naarmate de stem voortneuzelde verdiepte zijn glimlach zich. Hij schonk in het ge heel geen aandacht aan het witte fi guurtje, dat handenwringend voor hem stond, want daarvoor was hij te zeer verdiept in het luisteren. Dit be viel het fladderige ventje in het ge heel niet. „Kom nou!" riep het met piepende stem. „Verdiggel de verf- schilderij; dat is beloofd!" „Sst!" siste Joost. „Nog één! Als die ook goed is..." „Is natuurlijk goed!" zeurde de ander, „Rap-vlugge niks heeft goed gekijkt. Wil weer naar straks. Toe nou, hè?" „Twee-nul", sprak de stem uit de radio en nu stiet de bediende een opgewonden kreet uit. „Ja!" riep hij opspringend. „Juist!" Alle uitsla gen zijn correct. U hebt goed gekijkt. Gekeken, met uw welnemen. Ik heb gewonnen!" Met deze woorden gaf hij zich over aan een waardig hup pelpasje en Tom Poes, die juist bin nenkwam, schudde veelbetekenend het hoofd. „Ik wist wel dat er iets achter zat", prevelde hij. „Niks zit er achter." HET WEER DOOR JAN VISSER Een thermische explosie gisteren in het zuidoosten van Nederland. Het kwik werd daar locaal opgestuwd tot 13-14 graden. Zulke hoogstandjes komen vreemd over in een maand waarin Thialf de lakens uitdeelt. Als we even de blik op het verleden richten dan valt dat echter wel mee. Vorig jaar was het half januari ook zo zacht en midden in de strenge winter van 1947 kwam Maastricht op 17,2 graad. Deze waarde staat nog steeds geboekt als het landelijk warmterecord voor de maand januari. De bijzonder hoge temperaturen worden veelal ge meten in een meridionaal stromingspatroon. De as sen van lage- en hogedrukgebieden lopen in een der gelijke situatie veelal langs de lengtegraden waar door de stroming de ene keer luchtmassa's uit het warme zuiden, de andere keer uit het koude noorden komt. Deze week dus zuidenwinden waarmee gisteren op grote hoogte lucht uit het noorden van Afrika werd aangevoerd. Dankzij het opbreken van het wolken dek (flinke opklaringen) en föhnwerking kon deze lucht tot aan het aardoppervlak doorwerken. Dat er sprake was van föhn kon 's middags ook in ons ge bied worden gezien. Er verschenen namelijk fraaie golf en lensachtige wolken aan het zwerk. In weste lijk Nederland wasjiet trouwens ook heel zacht. Bloemendaal aan Zee en Leiden kwamen op 9,7 gra den, Lisse 9,4 en Schiphol 9.0. Morgen is het nog steeds vrij zacht met temperaturen tot 6-7 graden. Verder is het meestentijds bewolkt maar regen wordt niet of nauwelijks verwacht. De wind is zwak en waait later op de dag uit oostelijke richtingen. Een langzaam naar het zuidoosten zakkend hogedrukge- bied boven Scandinavië veroorzaakt in het weekein de kouder weer. 's Nachts gaat het licht vriezen en overdag daalt de temperatuur tot enkele graden bo ven nul. Na het weekeinde nieuwe hogedruk ten westen van de Britse eilanden waardoor de wind uit het noorden gaat waaien. R O P A KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Vandaag langs de west kust kans op een winterse bui, elders opklaringen. Morgen vanuit het westen meer bewolking maar tot de avond droog. Maxima van +5 graden hier en daar aan zee tot -7 lokaal verder landinwaarts. Zweden: Met name vandaag in het zuiden wolkenvelden en misschien wat regen, sneeuw of ijzel. Verder overwegend droog en gere geld opklaringen. Geleide lijke overgang naar meest lichte vorst overdag. Denemarken: Wolkenvelden en vandaag een kleine kans op wat re gen of lichte ijzel. Middag- temperatuur iets boven het vriespunt. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag hier en daar zon. Morgen in En geland weinig verandering, in Ierland en Schotland vanuit het westen regen, in de Schotse Hooglanden sneeuw. Maxi ma meest tussen 5 en 10 graden, mor gen in Ierland lokaal mogelijk 12. België en Luxemburg: Met name in Luxembrug en in de Arden nen flink wat wolkenvelden en mogelijk regen. Richting de kust nu en dan zon. Middagtemperatuur'5 tot 8 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: In het (noord)westen nu en dan zon. El ders flink wat wolkenvelden en vooral vandaag hier en daar regen, in de hoog ste delen van de Jura kans op sneeuw. Middagtemperatuur meest tussen de 7 en 12 graden. Portugal: Geleidelijk meer zon en afnemend buiig. Maximumtemperatuur tussen 10 en 15 graden, morgen lokaal iets hoger. Madeira: Overwegend droog en van tijd tot tijd wat zon. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden. Spanje: Langs de oostkust veel wolken, soms flink wat regen en kans op onweer. Voor al in het westen droog en geregeld zon. Middagtemperatuur op veel plaatsen tussen de 10 en 15 graden, aan de Cos ta de la Luz mogelijk iets hoger. Canarische Eilanden: Droog en geregeld zon. Maxima tussen 17 en 22 graden. Marokko: Westkust: in het noorden aanhoudende kans op een bui. Verder nu en dan zon. Middagtemperatuur ongeveer 17 gra- Weerrapporlen 23 tanuan 07 u Oostenrijk: Vooral in de bergen flink wat zon dalen kans op hardnekkig mist. I temperatuur sterk variërend, met' ma van rond het vriespunt bij Wer dicht bij 10 graden in Vorarlberg) peratuur op 2000 meter hoogte r< graden. Polen: Wolkenvelden, misschien ook v en vandaag plaatselijk regen of: Middagtemperatuur tussen 0 en Tsjechië en Slowakije: Rustig en overwegend droog v vooral in de bergen flink wat zi lager gelegen delen flink wat bewi Middagtemperatuur in de bewolU bieden rond het vriespunt, bij zo) erboven. Hongarije: Rustig weer. Hier en daar z een aanhoudende kans op mist. I overal droog. Maximumtemperatu boven nul. VRIJDAG 24 JANUARI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 08.32 Zon onder Maan op 18.30 Maan onder1. Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.25 16.28 03.58 Laag 00.04 12.26 23.45 Tunesië: Droog en vrij zonnig. Middagtempera tuur rond of iets boven 20graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag wolkenvelden, plaatselijk re gen, boven de 1400 meter sneeuw en langs de Middellandse Zeekust flink wat wind. Morgen iets droger en wat meer zon. Middagtemperatuur tussen 10 en 15 graden. Mallorca en Ibiza: Misschien een fikse regen- of onweers bui. maar ook van tijd tot tijd zon. Maxi ma rond 16 graden. Italië: Zowel wolkenvelden als zon en op de meeste plaatsen droog. Vooral in het noorden hier en daar hardnekkige mist. Maxima in het noorden rond 5 graden, in het midden rond 13 graden en in het zuiden lokaal 18 graden. Corsica en Sardinië: Vrij stevige zuidoostenwind. Verder gere geld zon en met enig geluk droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 17 graden. Malta: Naast zon ook enkele wolkenvelden en met enig geluk droog. Middagtempera tuur ongeveer 17 graden. Griekenland en Kreta: Elders perioden met zon en vrijwel overal droog. Rond de Egeïsche Zee soms wolkenvelden. Middagtempera tuur tussen 10 en 15 graden, morgen langs de zuidwestkust van Griekenland iets hoger. Turkije en Cyprus: Kusten: droog en flinke zonnige perio den, maar aanvankelijk ook een vlageri- ge en frisse wind. Maxima van maximaal 10 graden rond de Dardanellen tot iets boven de 15 op Cyprus. Duitsland: Wolkenvelden, in het zuiden morgen ook kans op zon. Vooral in de noordelijke helft op beide dagen kans op regen. Middagtemperatuur van 4 tot 8 graden, in het zuiden soms hoger. Temperatuur op 1500 meter in de Zuidduitse Alpen ongeveer+5 graden. Zwitserland: Overwegend droog. Verder eerst wolken velden, vooral in de bergen op morgen gevolgd door flink wat zon. Maxima in de dalen tussen de 5 en 10 graden. Temperatuur op 2000 meter oplopend tot rond het vriespunt. Eindhoven onbew Vlissmgen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Boedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon licht bew. v mistbanken v

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14