Windturbines beslist geen gehaktmolens 'Ti» Roofvogelhater op heterdaad betrapt Natuur Milieu i. WOENSDAG 22 JANUAR11997 157 REDACTIE: BERT DE JONG 072-5196276 SWIFTERBANT BERT DE JONG Als rond de eeuwisseling Neder land naar verwachting een paar duizend windturbines telt, met een totaal vermogen van 1.000 megawatt, zullen circa 20.000 vogels per jaar sneuvelen door aanvaringen met de wentelwie ken. Toch zegt E. Wanders van Vogelbescherming Nederland dat zijn organisatie voorstander is van groei van het aantal windturbines in ons land. „Het is goed voor het milieu, en dus ook goed voor vogels." Hoe meer windstroom, hoe minder opwekking van elektriciteit met behulp van kolen, olie of gas. Dat remt het broeikaseffect af, minder zeespiegelrijzing. En die tienduizenden vogellijk jes dan? Voor Wanders voorals nog een acceptabel offer. Jagers schieten jaarlijks 1,5 miljoen vo gels dood, tegen hoogspan ningsdraden vliegen zich elk jaar 1 miljoen vogels te pletter, wegen vergen jaarlijks 2 miljoen vogellevens. Windturbines zijn in de visie van Vogelbescher ming beslist niet de gehaktmo lens waarvoor ze altijd zijn uit gemaakt. Afhankelijk van de plaats en de grootte van de tur bine wordt het aantal slachtof fers per 'zwaaipaal' op 2 tot 10 per jaar geschat. Wanders koppelt aan zijn zegen richting windstroom wel een aantal duidelijke voorwaarden: „Windturbines horen niet thuis in belangrijke vogelgebieden en in de Ecologische Hoofdstruc tuur (EHS), de verbindingsrou tes tussen de verschillende na tuurgebieden in ons land. Bo vendien moet rekening worden gehouden met trekroutes van Het voortbestaan van de Natio nale Plantencollectie wordt be dreigd. Bij minister Ritzen van onderwijs, cultuur en weten schappen (OCW) lijken de grote biologische collecties niet aan bod te komen, aldus de beheer ders van de Nationale Planten collectie. De Nationale Plantencollectie is ondergebracht in zogeheten 'hortussen' bij universiteiten, gemeentelijke en particuliere instellingen. De beheerders drongen eerder bij de minister Natuurreservaat bij Uden De provincie Noord-Brabant wil het natuurgebied De Maashorst tussen de gemeente Uden, Oss, Bernheze en Landerd tussen nu en 2020 laten uitgroeien tot een natuurreservaat van 2.500 hec tare. Daar omheen moet een bufferzone komen van 1.500 hectare natuurvriendelijk be heerde agrarische grond, met recreatief medegebruik. De Maashorst is voorbestemd één van de grote natuurgebieden in Nederland te worden. In de nieuwe natuur krijgen al lerlei grote grazers een belang rijke rol toebedeeld: oerrunde- ren en -paarden, wilde schapen (moeflons), wilde zwijnen en edelherten. De aanleg zal minstens dertig miljoen gulden kosten. Staats bosbeheer krijgt het beoogde natuurreservaat in beheer. 123456789 M M OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. hengelsnoer, loofboom; 2. ronde kasteeltoren; 4. voorzetsel, pad, persoonlijk vnw.; 5. wilde beest, koraaleiland; 6. ter plaat se, junior; 7. wachthuisje, slot; 8. Naamloze Vennootschap, ver laagde toon, tegenover; IX). na tuurlijk; 11. vreemde munt, snij- werktuig. Verticaal: 1trekker; 2. ingenieur, de onbe kende. Besloten Vennootschap, voertuig; 3. grap, nageslacht, En gels bier; 4. lustig groeiend; 5. denkbeeld, bijbelse naam; 6. slecht volk; 7. vroeger, vlekken water, elektrische eenheid; 8. laatstleden, op deze manier, deel v.d. bijbel, voorzetsel; 9. zee groen. OPLOSSING SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. tevreden; 2. exotisch; 3. loop baan; 4. eerzucht; 5. geslacht; 6. ritmisch; 7. amthist; 8. mole cule. De woorden op de eerste en der de verticale regel zijn: TELE GRAM en VOORSTEL. Het sleu telwoord luidt: DIENSCHORT. vogels over/langs ons land, of andersoortige intensieve vogel vliegbanen." Belangrijke internationale trek- banen, met afhankelijk van het weer soms enorme zwermen laagvliegende vogels, lopen in Nederland in hoofdzaak langs de kust. Maar ook via de Afsluit dijk, diagonaal over Noord-Hol land naar de kust. Of langs de oevers van het IJssel- en Mar kermeer. Andere belangrijke vliegroutes betreffen onder an dere de pendelvluchten van le pelaars tussen broedgebieden en fourageerplaatsen, of de vliegroutes van de tienduizen den zwarte sterns die in de na zomer 's nachts rusten op het Balgzand tussen Den Helder en Wieringen en overdag fourage- ren op het IJsselmeer. Vogelbescherming zegt dat er op gebruiks- en productiegron- den (bedrijventerreinen, inten sieve landbouwgebieden) vol doende ruimte overblijft om in de nabije toekomst het aantal windturbines fors te laten groei en. Over windenergie en vogels is door het Landelijk Bureau Windenergie een brochure uit gebracht. De brochure moet er toe bijdragen dat er tegen de plaatsing van windmolens min der bezwaren worden inge diend. Lange procedures vor men voor windenergie op dit moment een groot knelpunt. Nogal wat windparken staan in lange lijnopstellingen, bijvoor beeld op dijken, 's Nachts zijn die linten onverlicht. Dat kan problemen opleveren. Sommige vogelsoorten vliegen namelijk in hef donker laag van rust- naar fourgeergebieden. Kilome ters lange lintopstellingen vor men dan ecologische barrières. Dit probleem kan opgelost wor den door de turbines in blokken te clusteren, met tussen de blokken flinke ruimtes. De windparken verlichten is niet slim. Bij vuurtorens en boorplatforms in zee hebben biologen vastgesteld dat vogels, net als vlinders, juist op het licht afkomen. Plantencollectie valt uit de boot aan op meer steun, om de unie ke plantencollectie in stand te houden. Ze kregen daarbij de steun van de Kamercommissie van OCW. Minister Ritzen heeft in zijn plannen echter tot nu toe alleen de herbaria (gedroogde planten) genoemd. De Nationale Plantencollectie bevat een groot deel van de in Nederland aanwezige rijkdom aan soorten planten, waaronder katoen, vanille en dadels. Voor het behoud van die soorten en als genenbank kan de collectie een belangrijke maatschappelij ke rol vervullen. De politie en Algemene Inspectie Dienst (AID) in Overijssel zijn er in geslaagd een onverbeterlijke roofvogelhater op heterdaad te betrappen. De 72-jarige man had een wildklem met stukjes vlees 'op scherp' staan, en stond op het punt een buizerd te bemachtigen. Er werd al geruime tijd op hem geloerd, na tips over zijn duistere praktijken. Roofvogels zijn in Nederland volledig be schermd. Het vangen en/of doden is streng verboden. Toch zijn er volgens de Werk groep Roofvogels Nederland (WRN) ver spreid over het hele land nog talrijke lieden die de voor de ecologie belangrijke 'krom snavels' naar het leven staan. Om diverse redenen. De belangrijkste: ze beschouwen ze als prooi-concurrent (bijvoorbeeld havi ken of kiekendieven), of ze hebben econo mische motieven (verkoop opgezette vo- gels). Roofvogelvervolgers gebruiken uiteenlo pende methoden. Ze leggen vergiftigd aas neer, schieten dwars door nesten of halen die leeg, hakken nestbomen om, of plaatsen zoals deze bejaarde Ommenaar wildklem- men. Deze laatste methode is buitenge woon wreed en treft vooral roofvogels die op aas afkomen. Zoals buizerds. Eenmaal gevangen in de ijzeren kaken van Buizerds zijn, omdat ze nogal eenvoudig met aas zijn te lokken, erg kwetsbaar voor roofvogel vervolging. FOTO MARTIJN DE JONGE de wildklem volgt een ellendige doodsstrijd. Bij de woning van de Ommer roofvogelha ter vond de politie zeven dode buizerds. Hij bekende de afgelopen jaren nog veel meer roofvogels in wildklemmen te hebben ge vangen en g s TRIP TJO'AP neiNZ wil joe eev 'm p/e </£TBOLL£&IES VEVR DE VEU6ELS /N DE BDOM'M AiW/V?/ TOMPOES Tom Poes en de Niks Het gevecht van Hieper met de zwer ver trok de opmerkzaamheid van enige voorbijgangers, die uit de op stijgende kreten al spoedig begrepen waarom het ging. En omdat een toto- formulier waar zoveel drukte om ge maakt wordt wel eens waarde zou kunnen hebben werden er vele han den uitgestoken om het briefje aan te vatten. Al spoedig was de strijd dan ook algemeen. Commissaris Bulle Bas, die juist zijn ronde door de oude buurt deed, hield bezorgd de pas in om een blik op het toneeltje te wer pen. Toen klemde hij de pet vaster op het hoofd en draafde naar het op stootje hij fel op een politiefluitje blies. „Halt!" riep hij uit, toen hij in de kern van het relletje was aangeko men. „Doorlopen!" De menigte wierp hem een geprikkelde blik toe, maar tot zijn verbazing ging men hem niet jonassen, zoals hij voorzien had. Enkele figuren, zoals Hieper en de zwerver maakten zich ijlings uit de voeten, de rest echter ging mom pelend en druk schrijvend uiteen. „Dit is een rare rel," mompelde de politiechef. „Wat noteren deze ver dachte personen?" Hij wierp een zoekende blik in het rond en toen viel zijn blik op een papiertje, dat ge kreukt op de grond lag. Tom Poes, die toevalig in de buurt was, zag, dat er een glimlach op het gelaat van de politie-ambtenaar verscheen - en hij bleef nieuwsgierig staan. „Wat is dat, commissaris?" vroeg hij. „Bewijsmateriaal, ventje," zei de heer Bas, het briefje in de zak ste kend. „Een toto-formuliertje, dat ik in beslag neem. Er werd om gevoch ten, zie je; en het zou best kunnen zijn, dat..." Hij zweeg en zijn trekken werden plotseling grimmig. „Wat moet dat?" snauwde hij. „Doorlopen, lummel!" H W R DOOR JAN VISSER Zowel vandaag als morgen kan er wat regen vallen. De regen, die hoeveelheid weinig om het lijf heeft, wordt veroorzaakt door storir die vanuit het zuiden naar het noorden trekken. Over het algemee maken ze een enigszins uitgebluste indruk daar ze min of meer g« mangeld worden door hogedrukgebieden die her en der de kop op ken. De storingen nemen evenwel wel zachte lucht op sleeptouw, komende nacht blijft de temperatuur ruim boven nul. Plaatselijk wordt het, afhankelijk van de hoeveelheid bewolking, niet kouder 5 graden. Morgen loopt het kwik op tot een graad of 8. De wind waait donde uit zuid tot zuidwestelijke richting en is zwak tot matig van sterkte Vanaf vrijdag nemen de neerslagkansen af en in het weekeinde ga de temperaturen omlaag. Op zondag en daarna vriest het in de na> en ochtend licht, 's middags komt het kwik enkele graden boven r Niet echt belangrijk kouder dus zoals zich gisteren nog liet aanzie Dat komt omdat een hogedrukgebied in wording boven de zee bij Noorwegen zich onvoldoende profileert en alweer vrij snel naar he zuidoosten koerst. De zeer koude luchtmassa's die over Rusland i waaieren kunnen daardoor niet naar het westen doorstoten. Feitel duurt hiermee de status quo situatie voort want van Atlantische zi komen geen depressies opzetten. Volgende week schuift alweer ei nieuw hogedrukgebied naar de regio Schotland. Gisterochtend begon de dag koud met in Bloemendaal een laagsti temperatuur van -4 graden. Overdag stegen de temperaturen tot e graad of 3. Zonneschijn was er vooral tijdens de ochtenduren. Da; werd het weer bewolkt en 's avons wat nevelig. Tenslotte nog enke neerslagcijfers over de maand december. Landelijk viel er gemidd 49 mm tegen normaal 78. In ons gebied ving Hazerswoude 40 mi op, Gouda en Katwijk 45, Hoofddorp 48, Haarlem-West 49, Zand voort 51, Overveen 54 en Santpoort-Noord 55. U R y KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Vandaag in het zuidoosten rustig en droog, langs de westkust veel wind en re gen, in het noorden over gaand in sneeuw. Morgen minder wind, verder wisse lend bewolkt en vooral in het noorden een enkele sneeuwbui. Eerst zacht, maar van het noorden uit geleidelijk kouder. Zweden: Wolkenvelden, ook hier en daar opklaringen en vrij wel overal droog. In het noorden en midden vooral vandaag veel wind. Mid- dagtemperatuur vandaag tussen 0 en +5 graden, morgen van het noorden uit kouder. Denemarken: Vandaag plaatselijk mist, verder wolkenvelden, maar T ook hier en daar zon. Droog. Morgen toe- plaatfal'Jk het ^'den. Tempera: •nemende bewolking en kans op wat re- op, 150° ™ter in de Zu.ddu.tse A| gen. Middagtemperatuur iets boven het °p!°pei?d "aar +4 tot +8 eraden vriespunt. Wl ser an Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden en plaatselijk wat regen, in de heuvels in het noorden kans op natte sneeuw. Middagtemperatuur on geveer 5 graden, in het zuiden iets zach bewolkt regen J»«fe opklann onweer Sneeuw I1111 19 temperatu ter. Zwitserland: In het zuiden wolkenvelden en met me in het zuidwesten kans op sneeuw, beneden 1300m regen. Ei; droog. Aan de noordflank van de Al nu en dan zon en in de dalen temp tuur lokaal stijgend tot boven 101 den. Temperatuur op 2000m rond graden. Oostenrijk: In het zuiden wolkenvelden en vrl België en Luxemburg: Wolkenvelden en kans op wat regen Middagtemperatuur ongeveer 6 graden. 5^lïï?ï regen, In de «- f- - oostelijke departementen waarschijnlijk droog en wat zon. Middagtemperatu' ongeveer 9 graden, tuur in de dalen van Vorarlberg enl dè°'Skant lokMlop!op0nd'°'b°ï®nde„.1° »an het Centfaal Massief enkele graden J„enTn0;j"™;Bnop 2000 me,er h Portugal: Wisselend bewolkt en kans op een enke le regen- of onweersbui. Maximumtem peratuur meest tussen 10 en 15 graden. rond nul graden. Eerst op veel plaatsen mist of laag-, gende bewolking en mogelijk wat li; regen of sneeuw, ook kans op ijzel.l gen droog en vooral in het zuiden ni zon. Middagtemperatuur rond hetvri Tsjechië en Slowakije: Perioden maarzon, maar vooral van ook hier en daar mist of laaghangi het land veel bewolking. Droog. Temperatuur middag rond het vriespunt, bij zo erboven. Madeira: Wolkenvelden, ook af en toe wat zon en mogelijk een bui. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden. Spanje: In de oostelijke helft wolken en flink wat regen, soms ook c weer. In het westen en zuidwesten af cm SjSSÏÏÏÏÏrT'? «3FL,- Vandaf op »ee, pla. Spaanse Hoogvlakte tot 15 aan de Cos- ta sin het zuiden. Canarische Eilanden: Vandaag aan de zuidstranden zon, aan de noordkant van de eilanden meer be wolking en kans op een bui. Morgen overal af en toe zon en mogelijk een lichte bui. Maxima tussen 17 en 20gra- vrijwel overal droog. Morgen geleid meer zon. Maximumtemperatuur het vriespunt. DONDERDAG 23 JANUARI 1997 Marokko: Westkust: Vandaag half tot z wolkt en enkele fikse regen- of buien. Morgen tijdelijk minder buiig en wat meer zon. Middagtemperatuur on geveer 17 graden. Tunesië: Vooral vandaag flinke perioden met zon. Morgen wat meer bewolking en later op de dag mogelijk een lokale regen- of on- Weerrapporten 22 januari 07 weersbui. Middagtemperatuur rond of iets boven 20 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag eerst nog wat zon, verder veel bewolking en vooral morgen perioden met regen, boven 1300 meter sneeuw. Vooral langs de Middellandse Zeekust en in de bergen veel wind. Middagtem peratuur tussen 10 en 15 graden. Mallorca en Ibiza: Half tot zwaar bewolkt Zon- en maanstanden pe" Zon op 08.33 Zon onder 11 Maan op 17.29 MaanonderO' Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.45 16.00 03.18 1! Laag 11.45 11.26» station De Bilt Deelen Eelde Eindhoven ;n Helder half bew. Rotterdam enkele fikse Vlissmgen regen- en onweersbuien. Maxima rond Maastricht 16 graden. Italië: In het noorden wolkenvelden en vooral in het noordwesten af en toe regen, i de bergen sneeuw. In het zuiden var daag droog en flinke zonnige perioden, morgen meer bewolking en toenemende kans op regen. Maxima uiteenlopend D^||n van een graad of 5 in het noorden tot 18 Frankfurt op Sicilië. Grtve Corsica en Sardinië: Helsinki Nu en dan zon en een kleine kans op Innsbruck een bui. Veel wind. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden, morgen wat frisser. Aberdeen Bordeaux' Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Malta: Vandaag flinke zonnige perioden droog. Morgen wat meer bewolking kans op regen. Middagtemperatuur geveer 18 graden. Griekenland en Kreta: Op het oostelijk en zuidelijk deel van Egeische Zee wolkenvelden en vooral woesndag een enkele bui. Elders perio- Moskou den met zon en vrijwel overal droog. München Vooral op de Egeische Zee waait een Nice frisse noordenwind. Middagtemperatuur Oslo van tussen 8 en 12 graden, langs de Parijs westkant van het vasteland rond 15 graden. Turkije en Cyprus: Kusten: Op Cyprus en in het zuidoosten Stockholm van Turkije vandaag eerst kans op een Warschau bui Verder droog en flinke zonnige pe- rioden, maar wel een vlagerige en frisse noordenwind. Maxima rond 16 graden, vandaag in het westen van Turkije tus sen 8 en 12 graden. Duitsland: Eerst nog op meerdere plaatsen mist of New Orleans laaghangende bewolking en kans op wat New York motregen, maar geleidelijk aan meer Tel Aviv zon, vooral in het zuiden. Morgen in het Tokyo noordwesten echter wolkenvelden en Toronto mogelijk wat regen. Middagtemperatuur Tunis uiteenlopend van iets boven nul in het Vancouver noordoosten tot meer dan 10 graden Luxemburg Madrid Malaga Mallorca 11 l 15 6 18 15 19 H 15 10 -1 -5 8 5 Zurich Bangkok Casablanca onbew. Johannesburg licht bew Los Angeles half bew half bew. zzw4

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8