Langer wachten op nieuw hart (ruisvaarder tegen leugens in reclame (Veer kroongetuige ii drugsrechtszaak ïjiispectie wil einde aan gevraagd sturen pillen Binnenland Aardige klus Nieuwe luier voor Chuma kustwacht zoekt vergeefs naar schip helder De kustwacht heeft gisteren de hele dag gezocht iaar een schip in nood ten noorden van Terschelling. De oekactie was echter tevergeefs, er is geen schip aangetroffen. )e kustwacht kwam maandagavond in actie nadat de beman- J< ling van de mijnenveger Hr. Ms. Makkum een rode, een groene neen witte vuurpijl had gezien op vijftig kilometer ten noorden an Terschelling. Twee helikopters en drie schepen hebben toen nige tijd gezocht, maar vonden alleen wat olie en piepschuim, let zoeken werd maandagavond laat gestaakt en gisteren her- KA at. Volgens de kustwacht wijst niets erop dat er een schip is ver aart. Het kustwachtcentrum ziet dan ook geen aanleiding om loensdag verder te zoeken. telgers steunt oudere jongeren gj haag CDA-voorzitter Helgers ondersteunt het initiatief van lertigers in zijn partij om tijdens een congres in Amsterdam een jgen kandidatenlijst vast te stellen voor de verkiezingen van de tveede Kamer. Helgers verwacht dat de vertrouwenscommissie net als voorzitter burgemeester Rombouts van Den Bosch reke- ing zal houden met de lijst zoals die uit het congres naar voren omt. Het congres op 1 februari maakt een 'proces van partijver- ini lieuwing zichtbaar' en brengt nieuw potentieel in de partij in ieeld, aldus Helgers. Hij hoopt op 'verrassende namen'. gerechtshof in Den Haag zich op 11 februari uitspre- over een omstreden kroon- tuige in de zaak tegen drugs- ion. Op die dag wijst het hof iis. Raadsman Tj. van der van de drugsbaron hield :en het gerechtshof voor het openbaar ministerie in Iterdam te ver is gegaan met kroongetuige. Deze werd vervolgd, in ruil voor belas- Ie verklaringen tegen zijn ;ere compagnon, deal met de kroongetuige tot stand onder leiding officier van justitie M. Wit- >n. Deze is nu aanklager in terdam, in het proces tegen hasjhandel verdachte De ;elaar. Ook in deze zaak Witteveen een deal geslo- met een kroongetuige. Deze echter zijn eigen strafver- afgekocht voor 1,8 mil- gulden. De kroongetuige in Rotterdamse zaak hoefde te betalen om geen straf te jgen. De bescherming die hij ilustopwekkende pillen voor I chtoffers van een hongers- j. od in Soedan, medicijnen te il n lepra voor Bosniërs en Li- iwse vrouwen die tijdelijk ld worden omdat ze anti- iim-medicijnen voor vee toe- Ijl diend hebben gekregen. Het ii schrijnende voorbeelden t soms ernstige gevolgen van dicamenten die ongevraagd ir crisisgebieden worden ge- 52 iiird door particuliere organi- vj nes of de farmaceutische in- 51 itrie. Veelal goedbedoelde 1 ies met vaak schadelijke re- 9 ies- 52< De Inspectie voor de Gezond- dszorg heeft naar nu pas jh in december vorig jaar een tl gestuurd aan de directies 35 ziekenhuizen, huisartsen en Jthekers waarin de wettelijke is or de export van ge smiddelen naar ontwikke- planden nog eens zijn dui- van niet begrepen productinfor ijkgemaakt. „Degeneesmid- matie. Het dumpen van medi- lendonaties moeten voldoen cijnen in oorlogsgebieden en ide richtlijnen van de We- ontwikkelingslanden is een Gezondheidsorganisati e HO)", aldus de hoofdinspec- voor de farmacie en medi- technologie. apotheker P. s. „Deze richtlijnen gaan uit een nationale lijst van es- itiële geneesmiddelen in het ivangende land. Ook moet er groot probleem. Het is niet al leen gevaarlijk voor de ontvan gers, de tonnen onbruikbare medicamenten (vaak met verlo pen datum van houdbaarheid) vormen ook een enorme belas ting voor het milieu. Zo ont staan er tonnen chemisch afval. Tekort aan donoren beperkt transplantaties Door een tekort aan donoren moeten hartpatiënten steeds langer wachten op een transplantatie. Dit blijkt uit een onderzoek van de Ziekenfondsraad naar transplanta ties in 1995. In dat jaar kregen 48 mensen een nieuw hart. De gemiddelde wachttijd was ruim tweehonderd dagen. In 1993 en 1994 was de wachttijd ruim de helf korter, zo'n honderd dagen. De oplopende wachttijd baart de commissie zorgen, ook omdat de kans dat ie mand sterft terwijl hij op de lijst staat groter wordt. ten bij de donor passen. Is er in Nederland niet direct een juiste patiënt beschikbaar maar wel in het buitenland dan gaat het hart daarheen. Het omgekeerde komt ook voor. De Ziekenfondsraad hoopt dat door een toename van mul- ti-orgaandonoren meer harten In 1995 waren er 98 harten aan geboden waarvan er 65 geschikt bleken voor transplantatie. Van dit aantal ging 24 naar het bui tenland. Nederland importeer de vervolgens weer zeven har ten. Beschikbare organen moe beschikbaar komen. De raad verwacht dat door de invoering van de Wet op de orgaandona tie meer mensen hun organen na hun dood beschikbaar willen stellen. Nederlanders kunnen straks in een centraal registra tiesysteem aangeven wat er na hun dood met organen moet gebeuren. Het donorcodicil zal dan verdwijnen. De wet wordt in 1997-1998 gefaseerd in ge voerd. „Er zijn meer donoren no dig", stelt M. Bos, de secretaris van de Gezondheidsraad en lid van de Begeleidingscommissie Harttransplantaties. Een voor stel van Groningen om ook har ten van overledenen die ouder zijn dan 55 jaar, te gaan gebrui ken, wijst de commissie niet di rect af. Bos: „Daarmee is zeker enige winst te boeken maar wel met strikte controle". De commissie billijkt een ver hoging van de donorleeftijd in uitzonderingsgevallen. Nader onderzoek moet uitwijzen of er ook blijvend mee gewerkt kan worden. Bos: „Zestig procent van de donorharten van 60 jaar oud blijkt ongeschikt. Bij donor harten van iemand van 65 jaar ligt die ongeschiktheid boven de 90 procent. De vraag is dan hoeveel winst je eigenlijk boekt". De commissie is tegen een Gronings voorstel om een hart transplantatie ook toe te staan bij mensen die na een operatie aan hun hart te maken krijgen met een acuut hartfalen. Me- disch-ethisch kan dat niet om dat de patiënt niet kan commu niceren, meent de commissie. Bovendien zouden er jaarlijks tientallen patiënten voor een transplantatie bij komen die al lemaal, gezien het acute hartfa len, voorrang krijgen op wach tenden. Zo ontstaat een onge lijke situatie, aldus de commis sie. „De Groningers hebben aan de bel getrokken. Wij tikken ze ook niet op de vingers maar willen hun ervaringen nader bezien. Feit blijft dat de kwali teit van de transplantaties in ons land hoog is, maar het aan tal te laag", aldus Bos. had moeten krijgen, kwam te laat. Op 6 december 1993, kort na zijn omvangrijke verklarin gen tegen de drugsbaron, werd hij geliquideerd in Schiedam. Van der Spoel had ook forse kritiek op Witteveens opvolger in Rotterdam, CID-officier van justitie R. de Groot. Deze regel de op eigen houtje een infiltra tiepoging in het milieu van de moeilijk te pakken drugshande laar. De infiltratie gebeurde for meel onder regie van het CID in Rotterdam, maar de chef van deze Criminele Inlichtingen dienst wist van niks. De raadsman vroeg om vrij spraak voor alle drugstranspor ten van de drugsbaron, waaron der het transport per zeeschip van 357 kilo cocaïne van Para maribo naar Rotterdam in 1992. Ook vroeg de raadsman om vrij spraak voor het leidinggeven aan een criminele organisatie. De rechtbank veroordeelde de man vorig jaar tot twaalf cel. Zijn boekhouder kreeg negen jaar. Zijn raadsman H. van Dijk vroeg eveneens om vrijspraak. sprake zijn van een duidelijke hulpvraag. Het inzamelen van geneesmiddelen afkomstig uit huishoudens is hiermee in te genspraak, omdat hiermee de stroom retourgeneesmiddelen het aanbod bepaalt en niet de behoefte in een ontvangend land. Zoals bekend kan de be hoefte aan geneesmiddelen in een ander land verschillen van die in Nederland. Door een an der ziektepatroon heeft men andere geneesmiddelen nodig." Medicijnen die in Nederland bij een apotheker worden terug gebracht, mogen niet opnieuw in de handel worden gebracht. De inspectie vindt het terecht 'principieel afkeurenswaardig' deze dan wel naar andere lan den te sturen. Doordat de bij sluiter bovendien alleen infor matie in het Nederlands bevat zijn er volgens de inspecteur in de literatuur calamiteiten be schreven die het gevolg waren lelvstad De dooi is ingevallen en dus was het gisteren de hoogste tijd om de ramen van het provinciehuis in Lelystad eens even stevig onder handen te nemen en de laatste sneeuw- resten te verwijderen. Dat leverde deze aardige plaat op van de glazenwasser geplakt tegen de glazen gevel van het provinciehuis. foto anp s Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten Moeder wil via rechter zoon uit schuur zetten haren gpd Om te beoordelen of er nu wel of niet sprake is van een levens gevaarlijke toestand en een on beschrijflijke rommel, gaat de Groninger kortgedingrechter J. Praktiek vandaag op bezoek in Haren. Een 91-jarige vrouw heeft hem ingeschakeld om haar 64-jarige zoon uit een schuur van haar boerderij te krijgen. De schuur wordt door de zoon gebruikt als woon- en opslagruimte. Volgens de advo caat van de moeder is zowel binnen als buiten een chaos ontstaan. De zoon zou op een gevaarlijke manier stroom af tappen, gasflessen in de schuur hebben opgeslagen en kachels zonder afvoer gebruiken. De man ontkent dat hij voor een gevaarlijke toestand in de schuur zorgt. „Niets van waar", zegt hij. „Ik woon hier al jaren. Gasflessen heb ik vroeger wel gehad, maar nu niet meer. Mijn houtkachel heeft een afvoer en verder gebruik ik soms een elek trische kachel. Het is wel duide lijk wie hierachter zitten: Mijn vier zusters." Edelsmid sterft uit schoonhoven anp Het vak van edelsmid dreigt uit te sterven als gevolg van de nieuwe Wet op de studiefinan ciering. Voor de beroepsoplei ding voor Goudsmeden en Ju weliers in Schoonhoven doet deze wet letterlijk de deur dicht. Voor 64 van de 88 leerlingen heeft de nieuwe maatregel dus danige financiële gevolgen dat zij hun studie moeten staken, schrijven B en W van Schoon hoven in een brandbrief aan de Tweede Kamer.Studenten die de VBO-opleiding op LTS-ni- veau volgen, komen uit het ge hele land. Voor de meesten is de afstand woonplaats-school zo groot dat ze tijdens de vierja rige opleiding op kamers moe ten. Doordat minister Ritzen enkele honderden guldens op de studiekosten kort, wordt de opleiding onbetaalbaar. Mountainbiker rijdt ree dood lage vuursche gpd Een mountainbiker heeft dit weekeinde tijdens een toertocht door de bossen bij Vuursche, een overstekende jonge ree doodgereden. Voor Staatsbos beheer is dat aanleiding om het afgeven van vergunningen voor dit soort evenementen opnieuw te bekijken. Het gebeurt wel eens dat een ree onder een auto komt, maar een fietser die een ree doodrijdt, dat is voor bos wachter R. Berends geheel nieuw. Vandaar dat staatsbos beheer kijkt of de regels kunnen worden aangescherpt of dat het mountainbiken wellicht geheel wordt uitgebannen. Vrouw in de overgang neemt klachten voor lief gangsproblemen. De stichting wil meer kennis verspreiden. Daartoe wordt begin mei de eerste Nationale Overgangsweek gehouden. Ongeveer acht van de tien vrouwen hebben tij dens en na de overgang last van onder meer op vliegers, nachtelijke zweten, moeheid en slaap problemen. De helft van de vrouwen heeft daar echt hinder van. Volgens de stichting gaan vrouwen weinig naar een arts omdat zij de overgangsverschijnselen niet als zodanig herkennen en onvoldoende be seffen dat er iets aan te doen is. Naar de mening van de SON ontbreekt het bij artsen eveneens aan deskundigheid op dit gebied. Vrouwen weten te weinig van overgangsver schijnselen. Uit recent onderzoek blijkt dat de helft van de vrouwen in Nederland hinderlijke overgangsklachten heeft. Toch gaat slechts één op de acht wouwen met die klachten naar een arts. „Niet zeuren, gewoon doorgaan. Dat is het motto meestal", zegt voorzitter J. Jager-Van Dijk van de gisteren in Weesp opgerichte Stichting Overgangsvoorlichting Nederland (SON). In ver gelijking met omringende landen is er in Neder land opmerkelijk weinig belangstelling voor over- \0 'er heeft levenswerk gemaakt van bestrijden van misleidende boodschappen Jagers: Meer toezicht op de stropers den haag anp Er is meer toezicht nodig om het stropen en andere vormen van natuurcriminaliteit tegen te gaan. Dat vinden de Federa tie van Particuliere Grondeige naren, de Nederlandse Vereni ging van Jachtopzichters (NWJ) en de Koninklijke Ne derlandse Jagers Vereniging (KNJV). De drie organisaties wijten het toenemenen van het stro- I npaar jaar nadat Bob Offringa (53) 1 Bunschoten in 1986 arbeidsonge- "itwas verklaard, ontpopte hij zich ten man met een missie. In zijn zee 'vrije tijd ergerde hij zich steeds traan de onwaarheden die volgens moveral in de reclame geventileerd rden. Honderden keren benaderde Be afgelopen jaren de Reclame Code nmissie. En vele keren kreeg hij ge- gchoten hans van keken ngeren en optreden, dat ziet Bob Of- ga als zijn roeping. Het begint met gewoon telefoontje, waarin hij be- en vertelt dat ze in zijn ogen met reclame op tv of in kranten en tijd- óften de consument misleiden, ms zeggen ze: U hebt gelijk. Maar de sten trekken zich niets van je aan, eren amper. En dan schrijf ik een jjje naar de Reclame Code Commis- eerste briefje verzond hij in de zo- van 1990, naar aanleiding van een B-spotje over autogas. Daarin was bordje te zien met een prijs van 44 'per liter autogas, terwijl daar op dat lent al 73 cent voor moest worden öld. „Ik vond dat te ver gaan en flte de RCC in. Die gaf mij gelijk. De autogasbranche verdedigde zich met het argument dat ze niet elke keer die prijs konden wijzigen. Maar dan breng je die prijs toch helemaal niet in beeld?" Offringa, die op dat moment zo'n vier jaar in de WAO zat en na zijn afkeuring langzaam uit een diep dal was ge kropen, begon weer wat structuur in zijn leven te krijgen. „Ik wilde me nuttig maken. Vanuit mijn arbeidsverleden had ik kennis van brandstoffen. En om dat ik ook kleinkinderen heb, ben ik me vooral op milieugebied gaan inzetten." Om te spreken van zijn dagbesteding, dat gaat Offringa iets te ver, maar feit is wel dat hij aardig wat tijd stopt in brie ven naar de Reclame Code Commissie. „Je moet de consument bewust maken. Veel reclame is misleidend. Met de stichting Autogas lig ik het meest in de clinch. Die hebben al heel wat keren verloren, maar trekken zich niets van de uitspraken van de commissie aan." De RCC is een onafhankelijke commis sie die oordeelt of reclame al dan niet misleidend, onjuist of beledigend is. De adviezen van de RCC zijn niet bindend, maar valt een bedrijf in herhaling, dan wordt het reclamebureau dat ervoor werkt volgens Offringa min of meer be smet verldaard. Ook wordt bij uitspra ken over opvallende reclame-uitingen vaak de pers ingelicht. Zoals onlangs met een advertentie van Gall Gall, waarin een met tassen drank zeulende Russische president Jeltsin werd afge beeld. Offringa was een van de twee mensen die over Gall Gall een klacht indiende. De afkeuring van die reclame haalde landelijk de pers. „Er was zelfs iemand van de Russische ambassade aanwezig bij de hoorzitting. In Rusland heeft één van de grootste kranten uitgebreid aan dacht besteed aan deze zaak. Ik vond het schandalig, zo'n man die ziekelijk is en zich bovendien niet kan verdedigen af te beelden met tassen vol alcohol." Van de honderden keren dat Offringa bij de RCC klaagde, zegt hij een overgroot deel gewonnen te hebben. „Negen van de tien keer krijg ik gelijk. Niet bij elke klacht ga ik naar Amsterdam om de hoorzitting bij te wonen. Vaak schat ik aan de hand van eerdere uitspraken al in dat een bedrijf in het ongelijk wordt gesteld. Maar soms ga ik wel. En dat ge beurt al gauw één keer per maand." Milieuvriendelijkis een woord dat te genwoordig bijna uit advertenties is ge bannen en dat is, meent de Bunschoter, mede dankzij hem. „Het is misbruik van het woord milieu. Milieu doet het goed, dus ondernemers associëren hun pro duct daar graag mee." Offringa benadrukt dat hij niets tegen de auto en fossiele brandstoffen heeft. Wat hem dwars zit, is de positieve bena dering van schadelijke stoffen zoals gas en benzine. Hij wijst op een advertentie, die afgelopen week in de kranten stond. „De Gasunie adverteert dat ze de schoonste fossiele brandstof levert. En dat terwijl Postbus 51 afgelopen jaren heeftgeprobeerd het gasverbruik terug te draaien. Zet de thermostaat een graadje lager, neem een Hoogrende mentsketel. Dan gaat de Gasunie recla me maken met de kreet dat aardgas de schoonste brandstof is! Onzin, geen en kele brandstof is schoon." „Een ander voorbeeld? Wanneer gespro ken wordt over het schonere LPG. Dat stond ergens in een advertentie. Dat suggereert dat er een sterk positieve uit werking op het milieu is, wat niet te rij men valt met de schadelijke invloed van autogas." Dat elektrische auto's goed zijn voor het milieu vindt Offringa ook al zo'n misvat ting. „Eigenlijk heeft elk elektrisch appa raat een C02-uitlaatje, want om stroom te maken moet brandstof verstookt wor den. Pas wanneer je water-, wind- en zonne-energie hebt, is de schade aan het milieu tot een minimum teruggebracht. Maar ja, als de oliemaatschappijen zulke ontwildcelingen kunnen tegenhouden, zullen ze het doen." pen, in onder meer de Bies- bosch en in Limburg, aan het opheffen van de veldpolitie en de reorganisatie bij de reguliere politie. „Daardoor is er nauwe lijks toezicht. De ruim duizend jachtopzichters en de toezicht houders met beperkte opspo ringsbevoegdheid (BOA's) in dienst van particulieren of Wildbeheereenheden (WBE's) kunnen dit gat niet opvullen." Het gaat niet alleen om wild-, maar ook om visstroperij, het dumpen van afval en het stro pen van planten. Zo namen po litie en Algemene Inspectie Dienst (AID) in december in Friesland door stropers in het Snekermeer geplaatste visnet ten in beslag. Vertegenwoordi gers van politie en justitie heb ben er al meerdere malen voor gepleit van visstroperij een misdrijf te maken. Nu is het nog een overtreding, waarop lage straffen staan. De NWJ, KNJV en de Federa tie van Particuliere Grondeige naren pleiten in een brief aan minister Van Aartsen (LNV) en minister Dijkstal (binnenlandse zaken) voor meer jachtopzie ners en toezichthouders. Daar naast willen zij belastingvoor delen voor het aanstellen van toezichthouders door organisa ties en particulieren. Amsterdam De tien weken ou de gorillababy Chuma uit Artis krijgt een nieuwe luier van haar verzorgster Sacha van Rietscho ten. Het mensaapje is bijna toe aan een nieuw tehuis. Ze mag naar gorillacrèche in Stuttgart. Chuma. doet haar naam, die 'ijzersterk' betekent, eer aan. Na dat ze bij haar moeder, die haar moederlijke taak niet aan kon, was weggehaald is ze flink aan gesterkt. Ze weeg nu 3700 gram en heeft twee tandjes. Het goril la-meisje wordt verzorgd door Van Rietschoten, die haar iedere dag mee haar huis neemt. Chu ma is het derde kind van moe dergorilla Dafina in Artis, die nog steeds niet goed weet wat ze met kinderen aan moet foto cpd paul van weel

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5