Privacy in geding door video Wie op zoek is naar contact op recept' voor opgepakte pedofiel Binnenland ff VD en D66: Lasten ier 1 juli verlagen HOE WERKT EDROPA PARKET Kamer eist opheldering over LRT-inbraak Zeist Joodse slachtoffers herdacht Borst probeert gemoederen over abortus te sussen O909-O9O9 erde Pers Diensten - landel strijkt winst goedkoop eten op gjHAAG* De prijs die boeren krijgen voor hun melk, rundvlees nkaas is de afgelopen vijfjaar fors gedaald. Maar de consu lenten merken daar in de winkel weinig van, omdat de handel ijn marge op die producten stelselmatig verhoogt. Dat blijkt uit en onderzoek dat het Landbouw-Economisch Instituut (LEI) eeft gedaan in opdracht van het Agrarisch Dagblad. Zo is de lelkprijs voor de veehouders sinds 1992 vijf cent gedaald. Ook iet kaas en rundvlees geldt eenzelfde verhaal. Inderzoek naar windmolens voor kust [Lm haag Het ministerie van economische zaken onderzoekt of llfgins voor de kust een windmolenpark met zo'n honderd lindmolens kan worden aangelegd. Volgens de Nederlandse «rganisatie voor Energie en Milieu (Novem), die het onderzoek ■tvoert, moet het park energie leveren aan zo'n 100.000 huis- loudens. Dat aantal komt overeen met dat van een stad als Itrecht. an Mierlo wil e én Europese Unie jDrip Nederland zal als EU-voorzitter werk maken van het rvolg op de Barcelona-conferentie van 1996. Dat moet leiden teen vrijhandelszone in het Middellandse-Zeegebied. Dat eeft minister Van Mierlo gisteren in Madrid gezegd. Van Mierlo aarschuwde wel voor een tweedeling in de EU, waarbij de zui- ilijke lidstaten zich vooral op de landen aan de zuidkust van de iddellandse Zee richten, en de noordelijke EU-staten op Mid- ]n- en Oost-Europa. aar leer mensen stappen in de bus :ht De VSN Groep, die vrijwel al het streekbusvervoer in ederland verzorgt, heeft het afgelopen jaar vijf procent meer izigers vervoerd dan in 1995. In de twee voorgaande jaren aaide het aantal buspassagiers nog. Vooral de nieuwe snelbus- >n, de zogeheten Interliners, trokken veel nieuwe passagiers. In leze bussen stapten vorig jaar 64 procent meer mensen dan een iar eerder. Camera alleen toegestaan in belang veiligheid Het observeren en registreren van mensen en hun han delingen met videocamera's op de openbare weg en in openbare ruimten gebeurt vaak niet volgens de regels die gelden voor de privacy en de bescherming van persoons gegevens. Dit blijkt uit een gisteren gepubliceerd onder zoek van de Registratiekamer naar het gebruik van video systemen voor toezicht en beveiliging. de veiligheid daarmee is ge diend. In het algemeen wordt in Nederland aan deze voorwaar de voldaan. Maar lang niet altijd worden de spelregels in acht ge nomen waaraan de Registratie kamer het gebruik wil binden. De Registratiekamer richt den haag anp Observatie met videocamera's is volgens het controle-orgaan, dat toeziet op naleving van de Wet persoonsregistratie (WPR), altijd een inbreuk op de privacy. Dat is alleen aanvaardbaar als den haag anp 'i! ik ihaag anp it D en D66 willen op 1 juli de nit lasting verlagen. Ze krijgen lui arvoor steun van minister Ikert van sociale zaken die al het idee heeft gezinspeeld, ik andere bewindslieden zou- er eveneens voor voelen, nister Zalm van financiën desgevraagd pas in het «jaar over het idee te willen alen. len tussentijdse lastenver- hting is financieel mogelijk or de enorme belastingmee- ler over vorig jaar. De fiscus agtoen 4,6 miljard meer bin- dan geraamd, zo werd in umingclubs 4 problemen het weekeinde bekend. Kamer leden verwachten dit jaar weer een flinke meevaller. D66'er Ybema geeft toe dat het ongebruikelijk is de belas tingtarieven per 1 juli aan te passen. „Maar het kan wel." Ybema wijst erop dat een las tenverlichting leidt tot extra consumptie. Dat is goed voor de economie. PvdA-kamerlid Van der Ploeg vindt het niet nodig om per 1 juli al met een algemene lasten verlichting te komen. „Het is nog nooit vertoond dat halveu wege het jaar de belastingtarie ven zijn gewijzigd. We kunnen beter wachten tot 1 januari." De Tweede Kamer eist van mi nister Sorgdrager van justitie opheldering over de affaire rond de diefstal van computers met geheime en privacy-gevoelige informatie uit het gebouw van het Landelijk Recherche Team (LRT) in Zeist. Groen Links- woordvoerder Rabbae wil zo mogelijk nog deze week een brief van Sorgdrager over deze kwestie en daar sloten de ande re Kamerfracties zich gistermid dag bij aan. Rabbae concludeert dat Justi tie en politie kennelijk 'niets hebben geleerd' van eerdere in braken bij het parket in Amster dam en bij een Amsterdamse officier van justitie thuis, waar bij eveneens geheime informa tie werd gestolen. „Een super markt is beter beveiligd", aldus de Groen Linkser. Rabbae houdt er rekening mee dat de door de aanklagers in hel Hakkelaar-proces 'ver zwegen' en via NOVA onthulde brief, waarin kroongetuige Kar man de belofte kreeg dat het OM hem niet financieel zou plukken, afkomstig is uit gesto len LRT-computers. Hij wil van in op de acht woningcorpo- ies verkeert in financiële leilijkheden. Bij 22 van de sociale verhuurders is de 'Li ad zo hoog gestegen, dat zij nnen vijf jaar failliet dreigen m gaan. Dat blijkt uit een on- |lf izoek van de Inspectie Ikshuisvesting dat staatsse- taris Tommei gisteren naar Tweede Kamer heeft Rird. De bewindsman moest van Kamer in kaart brengen hoe sociale verhuurders er fi- ncieel voorstaan. De parle- 11 intariërs waren geschrokken P ide geldnood bij enkele cor- raties, waaronder de Lim- I rgse woningcorporatie WBL. iei l het onderzoek blijkt dat ie instellingen al steun heb- aangevraagd bij het Cen- al Fonds Volkshuisvesting. In verband met wijziging van onze collectie proflteert u tijdelijk van ongelooDljke aanbiedingen. Voorts grotere en kleine restantpartijen met kortingen tot maar liefst 58 Echt eiken lamelparket 148,95 f 26»s Laminaat (antiek eiken) (26.95 f 1995 Massief eiken stroken 1 58.95 f 3495 14 mm. messing en groei Maple visgraat 12 mm massief 149,75 f 1995 vVJ A Po, El EUROPA ~>ARKET Bij ons bent u verzekerd van een vertrouwde voorlich ting. Grads op aanvraag het boekje Het kopen van een parketvloer door drs. I.G.M. Versteeg Bond: praten lager salaris van ouderen houten anp belt voor een nieuwe relatie voortaan De vakbond De Unie wil het verlagen van het salaris van ou dere werknemers bespreekbaar maken. Dat blijkt uit de nota Bewust ouderenbeleid en pen sioen in de 21ste eeuw. Op ba sis van deze nota wil de bond met de eigen leden discussië ren. De afgelopen jaren hebben werkgeversorganisaties wel eens voorzichtig geopperd ou dere werknemers die minder presteren dan jongere, minder salaris te geven. Dit systeem heet demotie. De vakbonden hebben deze plannen altijd af gewezen. „Werken is in veel gevallen topsport. Op een gegeven mo ment ben je over je hoogtepunt heen. Bedrijven kunnen echter niet voor alle oudere werkne mers een mentorachtige baan in de luwte creëren. En dan ze ker niet met behoud van het oude inkomen", aldus de nota. In de huidige situatie gaat een werknemer in inkomen nooit achteruit. De Unie wil deze situatie doorbreken, op basis van vrijwilligheid. Uit de nota blijkt verder dat De Unie voorstander is van een pen sioensysteem dat gebaseerd is op het gemiddelde loon dat ie mand in zijn hele leven heeft verdiend (middenloon-pen- sioen). Het niveau van de meeste huidige pensioenen is een percentage van het laatst verdiende inkomen. zich in haar rapport 'In beeld gebracht' op het gebruik in ban ken, winkels, casino's, voetbal stadions, het openbaar vervoer, de snelweg, parkeerterreinen en de Amsterdamse wallen. Als re gels stelt het orgaan onder meer dat het publiek duidelijk en zichtbaar moet worden geïnfor meerd. Ook mogen er niet meer beelden worden vastgelegd dan noodzakelijk. Opnames mogen in beginsel niet langer dan 24 uur worden bewaard. De Registratiekamer velt in haar rapport geen oordeel over specifieke gevallen. Maar vol gens een woordvoerder is dui delijk dat in de praktijk lang niet altijd aan de regels wordt vol daan. Zo worden video-opna mes vaak langer dan 24 uur be waard, zonder dat daarvoor de vereiste noodzaak is aange toond. Inmiddels heeft het Neder lands Politie Instituut (NPI) la ten weten dat deze laatste regel in de praktijk lastig kan zijn. Met name waar het gaat om ge vallen op het grensgebied van beveiliging en opsporing. Als voorbeeld roept de NPI-woord- voerder de moord in herinne ring op de tweejarige James Bulger, in februari 1993 in Li verpool, door twee elfjarige jon gens. De politie kon de zaak op lossen doordat bewakingscame ra's de ontvoering van het kind in een winkelcentrum hadden vastgelegd. In het algemeen ver wacht de NPI dat 24 uur toerei kend is. Minister Sorgdrager van justi tie beraadt zich nog over de noodzaak van aanpassing van de wet. Ze stuurt binnenkort sa men met minister Dijkstal een brief over dit onderwerp naar de Tweede Kamer. Sorgdrager een bevestiging of een duidelijke ontkenning. De Kamer wil ook antwoord op de vraag of, zoals D66- woordvoerder De Graaf het uit drukte, „de wilde ideetjes van de LRT-rechercheurs onder steuning kregen van het open baar ministerie." Hij vindt evenals PvdA-woordvoerster Kalsbeek dat Sorgdrager duide lijk moet maken in hoeverre het OM gezag heeft uitgeoefend over 'het denken en doen' van de LRT-medewerkers. Informa tie uit de gestolen computers is terechtgekomen bij de mis daadrubriek Peter R. de Vries van RTL 4 die dat eergisteren uitzond. Het kraken van de be veiligde computers was gemak kelijk omdat de gebruiksaanwij zingen, inclusief de toegangsco des, erbij zaten. Overigens kwam er gisteren een tweede schadeclaim tegen Peter R. de Vries binnen. Naast de FNV wil ook onroerend goedmagnaat E. Maas uit Den Haag een klacht indienen tegen De Vries en de Staat wegens smaad en laster omdat hij zich in verband ziet gebracht met zaken die niet door de beugel kunnen terwijl daar geen enkel bewijs voor is. Apeldoorn» Bij het monument van de joodse psychiatrische inrichting Het Apeldoornsche Bos werd gisteren de jaarlijkse herdenking gehouden. De inrichting werd in de nacht van 21 op 22 januari 1943 door de Duitse bezetter leeggehaald. Vijftig personeelsleden en 1.200 patiënten werden op transport gezet naar Auschwitz. Niemand keerde terug. foto anp koen suyk Jomanda wil weg uit Tiel Jomanda, het landelijk bekende 'genezend medium,' overweegt de Evenementenhal in Tiel te verlaten. Waar ze naartoe gaat, weet ze nog niet. Als zich de ge legenheid voordoet ergens an ders in Tiel een geschikt onder komen te huren, zal ze dat ze ker niet laten. De vrouw die in de jaren ne gentig duizenden mensen naar Tiel trok om een healing bij te wonen, zegt dat rond de Evene mentenhal de harmonie de laatste tijd zoek is. Dat ligt niet aan haar, maar 'aan die ander'. Die ander is Jacques Onderwa ter, haar ex-echtgenoot. Onder water huurt de Evenementenhal van de exploitatiemaatschappij TenmO en Jomanda huurt de hal op haar buurt van haar ex. Jomanda bekijkt nu elke drie maanden of ze het huurcon tract verlengt. Hoe het precies komt dat On derwater de 'harmonie ver stoort' wil ze niet zeggen. „Ik heb er geen behoefte aan de vuile was buiten te hangen. De healings zijn nog wel harmoni eus en vol liefde, daarnaast heb ik mijn privé-leven." Onderwater begon na zijn scheiding van Jomanda, meis jesnaam Joke Daman, in het pand naast de Evenementenhal een eigen bedrijf, het Exposium. Hij ergert zich onder andere aan de affiches die medewer kers van Jomanda aan de mu ren van 'zijn hal' hangen. Euthanasie niet automatisch meer zaak voor justitie den haag gpd Artsen die euthanasie plegen krijgen op den duur niet auto matisch te maken met de offi cier van justitie. Minister Sorg drager van jusitie stelt voor daartoe de strafwet te wijzigen. Maar zij wil wel de mogelijkheid tot vervolging behouden. Eu thanasie zal nooit helemaal uit de strafwet worden geschrapt. Sorgdrager zei dat gisteren bij een toelichting op het kabinets standpunt over deze zaak. Een regionale toetsingscom missies van artsen, juristen en ethici zal voortaan beoordelen of artsen aan alle zorgvuldig heidseisen hebben voldaan. De officier van jusitie hoeft zich daar dan niet meer mee te be moeien. Het kabinet hoopt dat zo meer artsen melding maken van euthanasie. In zestig pro cent van de gevallen gebeurt dat nu niet. PvdA, D66 en WD reageren positief. De WD vindt wel, dat het zogenoemde 'levenstesta ment' (de euthanasieverklaring) meer gewicht zou moeten heb ben, en mist dat in het kabi netsbeleid. De grootste opposi tiepartij CDA ziet in de nieuwe opzet echter grote risico's. De christen-democraten vrezen dat euthanasie 'langs een achter deur uit het strafrecht ver dwijnt.' De artsenoganisatie KNMG is gematigd positief, maar vreest dat de toetsings commissies niet de angst bij artsen wegnemen toch vervolgd te kunnen worden, ook al heb ben ze aan alle zorgvuldigheids eisen voldaan. den haag gpd/anp „Het afbreken van een zwangerschap om dat het ongeboren kind een meisje is, vind ik onaanvaardbaar. Dit'getuigt van slecht ouderschap." Op deze manier benadrukte minister Borst van volksgezondheid giste ren in de Tweede Kamer haar weerzin tegen abortus op basis van geslacht. Ze reageerde op de commotie die vorige week ontstond toen ze begrip toonde voor een uitzonder lijk geval waarin een abortus wordt uitge voerd omdat de foetus een meisje is. Ondanks haar afkeer tegen dergelijke zwangerschapsafbrekingen blijft Borst er toch bij dat er gevallen kunnen zijn waarbij de sekse van het ongeboren kind de vereiste 'noodsituatie' is voor een abortus. „De wet laat nu eenmaal ruimte voor individuele vrouwen in individuele noodsituaties", ant woordde de bewindsvrouw tijdens het we kelijkse vragenuurtje in de Tweede Kamer. Het CDA had de minister op het matje geroepen na alle recente berichten in de media over de abortuspraktijk. Sommige artsen zouden de wet niet naleven en geven toe aan elk verzoek om abortus, welke re den daar ook voor wordt opgegeven al is het omdat het buiten regent. CDA'er Lansink vroeg zich af of Borst de wet uitholt als zij bepaalde uitzonderings gevallen noemt. Volgens Borst is daar geen sprake van. „Het lijkt me heel lastig om te zeggen: Dan mag het wel en dan mag het niet." Het ministerie van VWS komt in maart met een rapport over de praktijk in abortusklinieken, dan ook zal de Tweede Kamer verder over de abortuswet debatte ren. rekken lucien baard De Afspreeklijn heeft vanaf 1 januari 1997 een nieuw Service nummer dat u kunt bellen als u in bent voor een nieuwe relatie of gewoon voor een leuke afspraak. Dit nieuwe Servicenummer vervangt het huidige 06-informatienummer. Voortaan weet u precies wat voor soort Servicenummer u belt. Een nummer dat hegint met 0800 is gratis; 0900 is betaalde informatie; 0909 is betaald amusement; en de nummers die beginnen met 0906 zijn de overige betaal de nummers waaronder erotisch amusement en babbelboxen. Dus vanaf nu weet u precies waar u aan toe bent. Voor meer informatie over de nieuwe Servicenummers kunt u OilEnfïTtTuH gratis 0800-0402 bellen. De nieuwe Servicenummers. Voor alle duidelijkheid. Drie van de zes Nederlandse TBS-klinie- ken experimenteren met seks-oefenpart- ners. Vrouwen die zich vrijwillig be schikbaar stellen, leren streng geselec teerde pedofielen en aanranders op een normale manier met seks om te gaan. Ook wordt de therapie gebruikt om seksuele voorkeur te ontdekken. Oldenkotte in Rekken is de eerste kliniek voor ter beschikking gestelden (TBS) die met een oefenpartner experimenteert als onderdeel van de beharïdeling. Een pe dofiel en een aanrander kregen - vrijwil lig - 'seks op recept'. Een derde patiënt volgt binnenkort. De patiënten en de oefenpartner ont moeten elkaar maximaal zes keer. Na de kennismaking mag telkens een stapje verder worden gegaan. Naakt elkaar be kijken. Dan het verkennen van eikaars li chaam - per se zonder orgasme. Elkaar masseren, samen douchen. Pas in de vijfde of de laatste ontmoeting mag het ook tot gemeenschap komen. Er is een strenge selectie van de patiën ten. De afgelopen vijfjaar zag de Rek- kense psycholoog Ad Kuijpers maar twee personen waarbij hij de seksthera- pie wilde proberen. Hij doet dat alleen als er een redelijk vermoeden bestaat dat deze methode nuttig kan zijn voor 'genezing' of voor het stellen van dia gnoses. En er mag geen kans zijn op ge vaarlijke situaties voor de vrouw. Ver krachters vallen bij voorbaat af. De als eerste geselecteerde man was ver oordeeld voor (pogingen tot) misbruik van jonge meisjes. Hij had nog nooit ge meenschap gehad met een volwassen vrouw. In de kliniek hield hij vol gewoon op vrouwen te vallen en niet in een TBS- kliniek thuis te horen. Met een oefen partner probeerden de behandelaars zijn werkelijke seksuele voorkeur te ont dekken. Voor de oefenpartner was het na vijf ontmoetingen duidelijk: deze man was absoluut pedofiel, zoals ze in Rekken al vermoedden. Van gemeenschap is het nooit gekomen. De tweede patiënt was veroordeeld voor meerdere aanrandin gen, waarbij hij sommige slachtoffers urenlang met een mes had bedreigd. Met hem maakte de therapeut de zes sessies wel vol. In de vijfde kv^gm het tot gemeenschap. Toen hem echter werd gevraagd hoe de laatste ontmoeting zou moeten verlopen koos hij niet voor li chamelijk contact, maar voor een etentje. Dat werd geïnterpreteerd als een aanwijzing dat de man meer behoefte had aan intimiteit dan seks. En dat de therapie wellicht enig effect had. De pa tiënt maakte werk van het afscheid: hij had zelf gekookt en de tafel romantisch gedekt. Er valt nog niet te zeggen of de seksuele oefentherapie een als behandelingsme thode gehandhaafd blijft in TBS-klinie- ken. De directie van Oldenkotte wil geen commentaar geven op de experimenten en heeft haar medewerkers verboden er met de media over te praten. De kliniek vreest de publieke opinie, „Het klimaat ervoor is niet goed", aldus een woord voerder. Daarnaast speelde voor Kuijper een rol dat bij veel seksueel TBS-delinquenten een verband bestaat tussen het gepleeg de delict en hun problemen met vrou wen en seks. Uit de levensgeschiedenis van de criminelen komt nog al eens naar voren dat zij lijden aan faalangst of po tentiestoornissen hebben. Na het eerste Rekkense experiment volg den twee andere klinieken, waaronder de Pompekliniek in Nijmegen. Ook daar wil men op dit moment niet praten over de bevindingen. Voor zover Kuijper be kend, worden op dit moment nog ner gens in Europa seksueel delinquenten op deze manier behandeld. CDA-kamerlid Soutendijk toonde zich vanochtend in KRO's Ontbijt TV bezorgd over de therapie en wil zo snel mogelijk opheldering van minister Sorgdrager (justitie). D66, WD en PvdA staan posi tief tegenover de nieuwe aanpa..

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3