ACHTSTE WERELDWONDER ligt in Zeeland Geldnood remt ontwikkeling toerisme Cuba Toerisme Zigzaggend door Delft en Gouda Bijna was Delta Expo Neeltje Jans een soort 'Disney Water land' geworden. Vooral de pro vincie Zeeland en de gemeente Veere zagen het wel zitten. Een immens pretpark, waar jaar lijks meer dan een miljoen be zoekers zouden moeten ko men. Cineast Louis van Gaste ren werd erbij gehaald en er kwam een bijna aan groot heidswaan grenzend plan op lafel. Op papier en in maquet- levorm zag het er schitterend uit, maar het werd uiteindelijk niets. Te duur, zo verklaart burgemeester A.H. den Boon van Veere. J VAN DEN ANKER jj Zeven jaar voordat de storm vloedkering in de Oosterschelde in 1986 officieel openging, was era! een drukbezocht informa tiecentrum dat snel bekend werd als Delta Expo. De een kwam kijken om te zien wat er ui zoal met zijn belastinggeld ge beurde; de ander om te ontdek ken hoe z'n geld over de balk werd gegooid; de derde dom weg uit nationale trots. Vier mil- oen Nederlanders en buiten anders trokken inmiddels naar Delta Expo/Neeltje Jans en van- de dag is het de belangrijk ste Zeeuwse toeristische attrac tie met jaarlijks meer dan 000 bezoekers. Zelfs nu - in het laagseizoen - stort een aanzienlijk aantal bus- In het Mari-cultuurcentrum wordt duidelijk gemaakt hoe tegen woordig door middel van hangculturen mosselen en oesters wor den gekweekt. sen zijn inhoud uit op het par keerterrein. In rijen gaat het eerst richting Topshuis. Daar wordt door middel van een film uiteengezet hoe het allemaal is gekomen. VoQjal de beelden van de watersnoodramp (de mensen-op de daken van hun huizen, de drijvende kadavers) overtuigen het bezoek. Ook jon geren, die de overstromingen van begin 1953 niet hebben meegemaakt. Als schapen wordt het bezoek daarna naar de over enkele eta ges uitgespreide tentoonstelling gedreven, waar niet alleen alles wordt verteld en getoond over de plannen en de bouw van de stormvloedkering, maar ook wordt uiteengezet wat de (voor delige) effecten zijn geweest op de natuur, de flora en de fauna. De meeste aandacht krijgt de immense maquette van Zee land, waarin met beeld, geluid en veel watergespetter het Deltaplan wordt uitgelegd. Watervallen Vervolgens belandt het publiek bij de voor het bezoek openge stelde pijler. Vanaf de balustra de is er uitzicht op de waterval len die in de Oosterschelde ont staan door de deels geopende schuifdeuren, waardoor het Oosterscheldewater vrij spel heeft. Ten slotte gaat het naar de andere kant van de weg, waar met de vroegere veerboot Ameland - Holwerd een tochtje over de Oosterschelde wordt ge maakt. Vanaf het water kan het 'achtste wereldwonder' in volle glorie worden aanschouwd. Met een klauterpartij op de enige nog droogstaande pijler kan het bezoek worden afgerond. In samenwerking met de stich tingen Natuurmonumenten en Zeeuws Landschap wordt een groot terrein rondom Neeltje Jans de komende tijd 'omge bouwd' tot een natuurgebied. Nu al liggen er twee schepen waarop wordt getoond hoe vis en schelpdieren worden gevan gen. Even verderop staat zowel het dolfijnenstation, waar jonge dakloze bminvissen worden op gevangen en begeleid naar vol wassenheid, als het Mari-cul tuurcentrum, waar duidelijk wordt hoe tegenwoordig mosse len en oesters via hangculturen worden gekweekt. Een op zich stokoud systeem, dat in Neder land nog maar kort bestaat, maar dat met groot succes wordt toegepast omdat de scha len dunner zijn en de bewoners Veel belangstelling is er altijd voor de maquette van Zeeland waarin met beeld, en geluid het Deltaplan wordt uitgelegd. FOTO'S GPD dikker en voller. Nieuw is de waterspeelplaats, een piekwaar op speelse wijze de loop van water en de grillen van het vocht worden getoond en be leefd. Geen glijbaan, wel veel bewegend water. In april zal hier ook de nieuwste attractie worden geopend, de Panta Rei. In het ruim 120 me ter lange gebouw in de vorm van een walvis zal de complete waterkringloop worden uitge beeld. Het gaat om een investe ring van zo'n tien miljoen gul den, voor Delta Expo tot nu toe de grootste in haar bestaan. Ge hoopt wordt dat daarmee het aantal bezoekers wordt opge krikt tot rond de 400.000 per jaar. HENDRI BELTMAN Cuba heeft grootse plannen voor de verde re ontwikkeling van het toerisme. De ko mende drie tot vier jaren moet het aantal loeristen worden verdubbeld tot twee mil- ]oen. In diverse delen van het eiland zullen daarvoor hotels en appartementencom plexen verrijzen. Bovendien worden de twee huidige toeristische centra - de bad plaatsen Varadero en Holguin - verder ont wikkeld. Met de uitbreiding van het vlieg veld bij Varadero wordt volgend jaar be- ib, jonnen en ook is de aanleg van nieuwe snelwegen voorzien. Het zijn ambitieuze plannen, maar bij de haalbaarheid ervan worden wel vraagte kens geplaatst. Wegens gebrek aan geld kunnen de Cubanen talloze zaken niet be kostigen. Ook het aangaan van leningen bij buitenlandse banken is niet eenvoudig. Door de aanwezigheid van Fidel Castro én d# hoor het nu al tientallen jaren geldende Amerikaanse embargo staan zij niet echt te trappelen. Inociente Segundo, directeur van 's lands grootste toeristentransportbe drijf Transtur, geeft een voorbeeld van de moeilijkheden die Cuba heeft bij het reali seren van de toeristische plannen. „Een verdubbeling van het aantal toeristen bete kent dat we honderden extra bussen en taxi's moeten aanschaffen. Maar het geld daarvoor is er vrijwel niet. En dat geldt voor alle sectoren. Neem de landbouw. De vraag is niet zozeer of wij wel voldoende produc ten kunnen verbouwen - dat lukt misschien nog wel - de vraag is veel eerder waar we het geld vandaan moeten halen om oogst- machines te kunnen bekostigen. Alles moet nu met de hand van het land worden ge haald én worden verwerkt. Elk boontje, elke krop sla, elke korrel rijst..." Telkens weer is er dat enorme dilemma: waar moeten de Cubanen hun weinige geld aan uitgeven. Aan hoognodige basisvoor zieningen voor de eigen bevolking of aan investeringen in de toekomst. Toch is Ino ciente Segundo er van overtuigd dat het toerisme op het Caribische eiland de ko mende jaren een pijlsnelle ontwikkeling zal doormaken. Simpelweg omdat Cuba een aantrekkelijk vakantieland is: veel zon, een constant aantrekkelijke temperatuur, prachtige stranden en veel natuurschoon. Ook aan arbeidskrachten zal geen gebrek zijn. Iedereen wil graag in de toeristische sector werken. Fooien worden er immers in dollars betaald en daarvan kunnen weer producten worden gekocht, die met de ei gen pesos onbetaalbaar zijn. Om een ade quaat opleidingsniveau voor het toekomsti ge kaderpersoneel te garanderen, begint volgend jaar aan de universiteit van Matan- zas een drie-jarige managementsstudie. Al met al overheerst het optimisme. Maar dat is bijna een voorwaarde, want de ont wikkeling van Cuba tot een belangrijke toe ristische bestemming lijkt voorlopig de eni ge mogelijkheid de miljoenen arme inwo ners nog enigszins uitzicht te geven op een beter bestaan. Op Cuba worden steeds meer luxueuze hotels gebouwd, zoals hier in Varadero. Engeland 'verslaat' opnieuw Oostenrijk l let Engelse toeristenbureau jj ritish Tourist Association BTA) heeft voor de tweede keer di Ie Veer' gekregen voor hetbes- 55 buitenlandse verkeersbureau ^Nederland. Net als vorig jaar fersloeg' Engeland opnieuw Oostenrijk, dat daarvóór elf jaar thtereen deze prijs kreeg. Bes-" te allround-touroperator werd Arke Reizen in Enschede. In de categorie charter-luchtvaart maatschappijen werd Martinair eerste. De reis-veren worden jaarlijks op initiatief van het vakblad Reisrevue door de Ne derlandse reisbranche uitgereikt op de Vakantiebeurs in Utrecht, die afgelopen zondag werd af gesloten. Er kwamen 158.161 bezoekers, tegen ruim 180.000 het jaar daarvoor. De organisa toren schreven deze ferme da ling toe aan de minder goede weersomstandigheden. Op die zelfde Vakantiebeurs werden namens het ANWB-tijdschrift Reizen ook de jaarlijkse trofeeën voor de beste reisgidsen van het jaar 1996 toegekend aan respec tievelijk het boek 'Provence en Cóte d'Azur' (van de voormalige GPD-correspondent Rudolf Bakker) en de USA Baedeker Travel Guide. RECENSIE Een jaar of wat geleden schre ven de voormalige Vrije Volk journalisten Frits Baarda en Rob van der Stek een bijzon der aardig boekje over Dordrecht. Aan de hand van vijf wandelingen werd de le zer kris-kras door Hollands oudste stad gevoerd en blijk baar hadden zij zoveel plezier in deze werkwijze dat ze de zelfde procedure nu ook heb ben toegepast op Delft en Gouda. Beide steden werden onder de loep gelegd in twee wandelgidsjes, die versche nen onder de vlag van uitge verij Odyssee. Ze wijken in weinig of niets af van hun voorganger. Helaas echter bleef ook de truttemetuttige opmaak gehandhaafd. Delft wordt uit de doeken ge daan door middel van vier 'zwerftochten'. Eentje door het oude hart (Prinsenhof, Oude Markt), een door het noordelijk deel van de bin nenstad (met de nadruk op industriële monumenten als de fabrieken van Calvé en Gist-brocades), een rondom de Oostpoort (met Beesten- markt) en een naar en door het Agnetapark. Die laatste tippel is voor de niet-Delft- kenner verreweg het verras sendst. Het geesteskind van de progressieve directeur van de Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek J. C. van Mar ken was het eerste arbeiders dorp in Nederland met een ideologische inslag en staat - hoewel het in de tweede helft van de vorige eeuw werd aan gelegd - nog steeds bekend als een uniek stedebouwkundig en sociologisch monument. Van Marken noemde het park naar zijn sociaal bewogen vrouw Agneta over wie Baar da en Van der Stek nog een sterk verhaal weten te vertel len. Toen haar per ongeluk duidelijk werd dat haar echt genoot er een stille, maar zeer intieme relatie op nahield met ene Maria Eringaard, bezocht ze de vrouw. Beiden besloten de ontmoeting voor Van Mar ken geheim te houden en pas toen Maria op 36-jarige leef tijd aan tuberculose overleed, onthulde Agneta haar man dat ze op de hoogte was van de buitenechtelijke verhou ding. Tegelijkertijd deed ze hem echter een voorstel dat hij met beide handen aan greep. Ze verklaarde zich be reid de drie uit hun relatie ge boren kinderen verder op te voeden. Het is een van de vele kadertjes waarmee de auteurs hun routebeschrijvingen op sieren en die de boekjes hun plezierige aroma verschaffen. In Gouda stippelden Baarda en Van der Stek drie wande lingen uit. Een met de belang rijkste bezienswaardigheden (waaronder natuurlijk het Stadhuis, De Waag en het kostelijke Catharina Gast huis), een langs de haven en de IJssel (molen de Roode Leeuw) en een door het wes telijk gedeelte van de binnen stad. Ook in dit geval bevat het laatste hoofdstuk de grootste verrassingen. Wie de betrekkelijk korte, ongeveer 4 kilometer lange route na loopt, zal vooral plezier bele ven aan - om maar iets te noemen - de volstrekt onbe kende maar zeer schilderach tige Naaierstraat en de Vis- bank aan de Lage Gouwe. De plattegrondjes, met daarin opgenomen het te volgen tra ject, zijn in beide boekjes van een aanvaardbare kwaliteit; waarom Gouda wél een naamregister heeft en Delft niet, is onverklaarbaar. Beide deeltjes kosten 19,90 gulden per stuk en werden uitgege ven door Odyssee (Babylon- De Geus). ROB VAN DEN DOBBELSTEEN REDACTIE R08 VAN DEN DOBBELSTEEN C H T E N Zendstation Lange Gerrit Met de tentoonstelling 'De wereld rond een zendsta tion' duikt het Historisch Museum aan het Raadhuis plein in Apeldoorn in de geschiedenis van 'Lange Ger rit', de bijnaam van Radio Kootwijk. Het zenderpark op de Veluwe werd begin 1923 in gebruik genomen om de telefonie- en telegrafieverbindingen te onderhouden met vooral Nederlandsch-Lndië. Vanaf februari 1928 kreeg het Nederlandse publiek de mogelijkheid recht streeks gesprekken te voeren met verwanten in 'de Oost'. De vaak emotionele gesprekken werden door de cabaretier Willy Derby bezongen in de smartlap 'Hallo Bandoeng'. Aan de hand van foto's, tekeningen, ma quettes, gebruiksvoorwerpen en oude filmopnamen geeft de tot 16 februari durende expositie niet alleen een beeld van Radio Kootwijk, maar ook van het leven er omheen. Informatie: 055 - 57 88 42 9. PTT-kleding Van het deftige postiljonsuniform uit begin vorige eeuw tot de simpele spijkerbroek en baseball-cap van de Te- lecom-monteur anno 1996 - het hangt allemaal aan een lange kapstok op de tentoonstelling 'Pasvorm' in het PTT-museum aan de Zeestraat 82. Deze laat zien hoe de bedrijfskleding van de PTT in 180 jaar verander de: van het eerste uniform van de posterijen, uit 1818, tot de moderne bedrijfskleding. De expositie is tot en met 30 maart te zien. Informatie: 070 - 33 07 59 0. Ganzen kijken In het Gelders rivierengebied (Gelderse Poort) overwin teren naar schatting zo'n 80.000 kol- en rietganzen. Die logeerpartij levert een fascinerend schouwspel op. In V- formatie trekken de vogels voortdurend door het ge bied, op weg naar weilanden om er te grazen of om uit te rusten. Om alle belangstelling in goede banen te lei den worden de komende maanden busexcursies geor ganiseerd. Onderweg vertellen de gidsen over het ge drag van de vogels. De rondritten vinden plaats op alle zondagen tot en met 23 februari. De start is bij het Na tuurmuseum aan de Gerard Noodstraat 121 in Nijme gen. Info: 024 - 32 30 74 9. Vertelkunst Wie wil leren een verhaal spannend en geloofwaardig over te brengen, kan sinds kort terecht bij de Haarlem se sprokenist Ab Kok. In Hirondelles, een buitenplaats in het Belgische Spa, organiseert hij namens de Stich ting OERR (Ontmoeting, Ervaring, Ritme en Rust) workshops. Tijdens drie volledig verzorgde dagen wordt mensen geleerd de vertelmagie onder de knie te krijgen. De locatie past bij de voorwaarden voor een goed verhaal: een rustige omgeving, een oud, maar comfortabel landhuis en een behaaglijk houtvuur. De eerstvolgende workshop is vastgesteld voor het week einde van 28 februari tot en met 2 maart. Deelneming kost inclusief maaltijden en overnachtingen 295 gul den. Info: 023 - 52 84 83 9 (Ab Kok) of02 55 - 52 33 54 (Hessel Veldman). ACSI-Campinggids Op de Vakantie beurs 1997 in Utrecht werd de nieuwe ACSI-Cam pinggids ten doop gehouden. In het kloeke boekwerk zijn de bevindingen weergegeven van 220 selecteurs die door heel Europa, onaangekondigd circa 7.000 kam peerterreinen heb ben bezocht en be oordeeld. De gids kost 32,50 gulden en is te koop bij onder meer de boekhan del en de ANWB- reisboekenwinkels. Geheim van Holland Bij de VW-kantoren van Leiden, Haarlem, Delft, Dordrecht, Gouda en Schiedam is een brochure te koop met daarin zes stadswandelingen (elke plaats één), die de voetganger langs 'eeuwenoude sporen van handel en nijverheid' voert. De uitgave, 'Het Geheim van Holland' geheten, kost 8,75 gulden en kan eventu eel ook worden besteld bij de Provinciale VW Zuid- Holland, Postbus 3267,2601 DG Delft. Vaar-fiets vakanties Bij Cycletours is het nieuwe vaar-fietsvakantieprogram- ma uitgekomen. Er zijn tien routes door Nederland uit gezet waarbij de deelnemers overdag fietsen en 's avonds eten en slapen. Dat gebeurt in speciaal inge richte schepen, die elke dag nieuwe aanlegplaatsen kie zen in steden als Utrecht, Schoonhoven, Delft, Leiden, Haarlem, Zaandam (Zaanse Schans), Alkmaar en Enk huizen. De brochure waarin de tochten worden be schreven, kan worden aangevraagd bij Cycletours in Amsterdam, telefoon 020 - 62 74 09 8. Fietsend naar Keukenhof Ook dit jaar organiseert de VW Noordwijk fietstochten naar de Keukenhof in Lisse. De route is vice versa on geveer 25 kilometer lang en voert de deelnemers langs velden vol hyacinten, narcissen en tulpen. De start is bij het terras van Grand Café De Jongejuffer in Noord- wijk en de rit kan worden gereden van 27 maart tot en met 22 mei. Info: VW Noordwijk, Ielcfoon071 - 36 19 32 I.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21