Muster wil nog heel wat bewijzen Jeroen Piket blijft zonder problemen aan kop Amateurs West 3 wijzen plannen KNVB af Sport Rodman koopt kruistrap af met 200.000 dollar Rik Smits raakt in vorm WOENSDAG 22 JANUARI 1997 21 Van Gaal stuurt Bogarde naar huis Amsterdam Louis van Gaal heeft Winston Bogarde vandaag vanuit het trainingskamp in Spanje (Alicante) om disciplinaire redenen teruggestuurd naar huis. De directeur betaald voetbal van Ajax had niet langer geduld met de linksback, die voortdu rend zegt geblesseerd te zijn. De ex-Spartaan lijkt z'n langste tijd in Amsterdam inmiddels te hebben gehad. Op 30 juni loopt z'n contract af. Over een verlenging van de verbintenis schijnen club en speler het niet eens te kunnen worden. Den Haag voetbalt voor goed doel den haag ADO Den Haag speelt op zondag 9 februari een spe ciaal oefenduel, met oud-FC Den Haag als tegenstander. De op brengst van de wedstrijd komt ten goede aan het onderzoek naar de ziekte van Duchenne. In het team van voormalige top pers spelen onder anderen Karei Bouwens, Cor Lems, Remco Boere, Marco Gentile, Frans Danen, Jeffrey Talan en Marcel Ko ning. Lex Schoenmaker is coach, John Blankenstein scheids rechter. Reinaldo de gevangenis in relo HORizoNTEDe voormalige Braziliaanse voetbalinternational Reinaldo Jose de Lima is gisteren veroordeeld tot een gevange nisstraf van vier jaar. De 40-jarige Reinaldo leende zijn auto een paar keer uit aan drugskoeriers. Reinaldo maakte in 1978 deel uit van de Braziliaanse WK-selectie. Het seizoen ervoor was hij met 28 treffers topscorer in eigen land. Dat aantal werd nog niet overtroffen. De aanvaller raakte na zijn loopbaan verslaafd aan de 'Kamsky stopt met schaken' moskou Gata Kamsky stopt met schaken. Dat meldt het Russi sche persbureau Tass. De 22-jarige Kamsky verloor in juli de FI DE-wereldtitelstrijd van Karpov. Die nederlaag frustreerde hem. „Zolang Karpov en Kasparov (PCA) wereldkampioen zijn, zullen uitdagers nooit een echt eerlijke kans krijgen", zo luidde het commentaar van Kamsky. De geboren Rus Kamsky verhuisde op 15-jarige leeftijd naar de Verenigde Staten. Onder de fanatieke leiding van vader Rustam besteedde hij al zijn tijd aan schaken. „Nu wil ik terug naar de middelbare school en over twee jaar Ik wil dokter worden. Grasshoppers uit beker gewipt den helder De basketbalsters van DVZ/Grasshoppers zijn in de kwartfinale van de beker uitgeschakeld door Den Helder: 108-49. Bij rust was de achterstand al hopeloos: 58-23. De Katwijksen speelden met een veredeld tweede team omdat Nike Hartlief, Lenie de Ruyter, Sandra Doets en Marianne Buis door blessures en ziekte ontbraken. In de eerste zeven minuten kon Grasshop pers door een zoneverdediging nog enigszins gelijke tred hou den (16-11), maar daarna was het snel over. In de tweede helft vielen Jacolien Plug en Janneke de best met blessures uit. Suzan ne van Kooten (14) en Heieen van Duyn (11) waren aan Katwijk- se kant het productiefst. Grasshoppers won in de afgelopen drie jaar twee keer de beker. Vorig jaar verloor het de finale. Boardman richt zich op de weg londen Werelduurrecordhouder Chris Boardman richt zich dit jaar geheel op de internationale wegwedstrijden. De Engelse wielrenner kondigde gisteren in Londen aan zijn wereldtitel op de achtervolging niet te verdedigen. Hij heeft zijn baanfiets op geborgen. Boardmans voornaamste doelstelling dit jaar is het wereldkampioenschap tijdrijden in San Sebastian. Ook is hij van plan in twee grote etappewedstrijden van start te gaan: de Tour de France en de Vuelta a Espana. Prijzenpot bij WK-match goed gevuld Apeldoorn De beslissingsmatch tussen Rob Clerc en Alexei Tsjizjov om de wereldtitel dammen kent een goed gevulde prij zenpot. Beide spelers kunnen van 5 tot en met 12 maart in het gebouw van het Nieuwsblad van het Noorden in Groningen 45.000 gulden verdelen. Volgens plan gebeurt dat op fifty-fifty basis. Clerc, die als invaller op de gedeelde eerste plaats eindigde tijdens het WK in Ivoorkust, bereidt zich intensief voor op de tweekamp tegen de Russische topspeler. De grootmeester uit Zoetermeer is onder meer in training met Harm Wiersma. Trio wil organisatie Spelen 2006 wenen Een bijzonder trio heeft zich kandidaat gesteld voor de organisatie van de Olympische Winterspelen in 2006. Het betreft de Oostenrijkse deelstaat Karinthië, het land Slovenië en de au tonome Italiaanse regio Friuli-Venetië. Karinthië heeft het voor stel ingediend bij de Oostenrijkse overheid. De kans bestaat dat ook Innsbruck, reeds organisator in 1964 en 1976, opnieuw kan dideert. Het Oostenrijkse Olympisch Comité neemt de finale be slissing. Independiente verslaat Feyenoord Feyenoord ging gisteren in Ar gentinië met 3-0 onderuit tegen Independiente, de ploeg van trainer Luis Cesar Menotti. Het ging om een oefenduel van een keer dertig en een keer 45 mi nuten. Er was geen publiek bij. Trainer Arie Haan sprak in Mar del Plata van een trainingspartij. Hij wilde er verder geen woor den aan vuil maken. Hij is 29 jaar, heeft de zakken vol en de heupen versleten. Thomas Muster weet dat zo langzamerhand de tijd gekomen is om te gaan. Maar in de resterende tijd heeft de Oostenrijker nog heel wat te be wijzen. MELBOURNE ANP Muster haalde vandaag tijdens zijn negende Australian Open voor de tweede keer de halve fi nales. De nummer vijf van de plaatsingslijst ont deed zich opmerkelijk simpel van Goran Ivanise vic: 6-4 6-2 6-3. Mary-Joe Fernandez maakte van daag een einde aan de verrassende reeks van de Belgische Dominique van Roost, die in kansloze positie geblesseerd op moest geven: 7-5 4-0. De Zwitserse Martina Hingis versloeg Irina Spirlea met 7-5 6-2. Goran Ivanisevic stond tot dusver tweemaal in de finale van een Grandslamtoemooi. Op Wim bledon reikte de 25-jarige Kroaat twee keer tot de tweede prijs. In Melbourne vuurde het service kanon nooit verder dan de kwartfinales. Ook dit jaar niet. Binnen zeven kwartier serveerde Muster Ivani sevic af. De Kroaat was kansloos, wilde misschien wel te graag. Hij staat al vijf jaar in de internatio nale top-10, maar mist dat ene grote succes. En dat maakt zijn spel er niet rustiger op. De nummer vier van de wereld speelde als een nieuwkomer. Hij oogde gespannen, er kwam nauwelijks iets goeds van zijn bespanning. Zijn opslag leek op afval. Hij moest erdoor van achter uit gaan spelen. En daar is Muster veel en veel beter in. Het dak van het centre court was opnieuw dicht. Ditmaal niet om de hitte buiten te houden (de temperatuur daalde van 50 naar 20 graden), maar vooral door de dreigende buitjes. De drift buien van Ivanisevic galmden echter wel door het stadion. De „Crazy Croate" ging ouderwets uit zijn bol, misbruikte zijn racket en kreeg een waarschuwing. ,,Ik heb m'n kansen gehad, maar ze onbenut gelaten", mopperde Ivanisevic na afloop. „Je moet elke kleine kans met beide handen aanpak ken", sprak de winnaar. Muster was in 1989 de eerste Oostenrijker die de laatste vier in Melbour ne haalde. Hij verloor destijds, als 22-jarig nieu- welingetje, van Ivan Lendl. Die prestatie in Australië had het beginpunt van een prachtige loopbaan moeten worden. Twee maaanden later, vlak voor de finale van Key Biscayne, reed een dronken automobilist de Oostenrijker aan waar door die de rest van het jaar uit de roulatie was. Hij kwam terug. En hoe. Hij werkte kei- en kei hard. De fitste man van het circuit pleegde echter roofbouw op het lichaam. Hij ondervindt er in middels de nadelige gevolgen van. Het wordt tijd om aan afscheid te denken. Maar Muster, vorig jaar zes weken lang de dertiende nummer één van de wereld, wil zo verschrikkelijk graag nog wat laten zien. Op de dag dat ruzie ontstond over het gesloten dak boven Melbourne Park, was Michael Chang onverstoorbaar. De Amerikaan versloeg Marcelo Rios, bereikte de halve finales van de Australian Open en waarschuwde de overgebleven tegen standers. Zijn beste spel heeft hij nog niet laten zien, liet hij weten. Chang, razendsnel en atletisch, had nauwelijks twee uur nodig om de als negende geplaatste Rios te verslaan in de avondpartij: 7-5, 6-1 en 6-4. Slechts een set liet hij tot nog toe liggen in vijf duels. Zijn laatste opponent op weg naar de finale is de Spanjaard Carlos Moya, die landgenoot Mantilla versloeg. Martina Hingis staat pas aan het begin van een prachtige loopbaan. De 16-jarige Zwitserse zou in Melbourne heel goed de jongste Grandslamwin- nares kunnen worden. Vandaag snelde ze in 70 minuten voorbij de Roemeense Spirlea. Hingis gaf nog geen set weg. Mary-Joe Fernandez is de volgende tegen standster van het Zwitserse lachebekje. De Ame rikaanse versloeg de tweede Belgische verrassing in de kwartfinales, Dominique van Roost. Die bleek in de voorgaande duels tegen Sanchez en Rubin teveel krachten te hebben verspeeld. Na 66 minuten moest de 23-jarige Belgische wegens een rugblessure opgeven. De teleurstel ling duurde slechts kort. „Het is toch mooi ge weest", sprak de nummer 43 van de ranking. „Ik heb hier toch ervaren dat ik van toppers kan win nen en nog kan stijgen op de lijst. Dit is goed voor het Belgische tennis. Mary Pierce stuitte de opmars van Sabine Ap pelmans. De Fran^aise, twee jaar geleden winna res, gaat door naar de halve finale waarin ze Amanda Coetzer ontmoet. AUSTRALIAN OPEN i. Australian Open, 12,9 miljoen guld Mannen, kwartfinal 'an Roost wegens rugblessure c (Kro/3) 6-4 6-2 leiderdorp rob onderwater De amateurclubs uit West 3 wil len absoluut niets met het prof voetbal te maken hebben. Ze willen (bijna) alles houden zoals het nu is. Geen overgangsklasse en ook geen topklasse boven de huidige hoofdklassen. Die boodschap kreeg het dis- trictsbestuur gisteravond mee van de hoofd- en eersteklassers, die op uitnodiging van de bond naar Leiderdorp waren geko men. De KNVB wilde de vereni gingen horen over zogenaamde knelpunten, zoals onder meer het begrip een doorstro- ar het betaalde s een hearing, maar het werd een verbaal ge vecht. Met rode oortjes luister den voorzitter Jan Wingelaar en de zijnen naar de bijtende kri tiek van met name de clubs uit de Bollenstreek. Die zes zaterdaghoofdklassers (ARC, Rijnsburgse Boys, Quick Boys, Katwijk, Noordwijk, FC Lisse) aangevuld met bijna- hoofdklasser Ter Leede hadden afgelopen zaterdag een voorver gadering belegd. Leen Korbee, preses van Noordwijk, werd aangewezen als zegsman en dat heeft de vergadering gister avond geweten. Namens de 'ze ven' veegde Korbee (bijna) vol ledig de vloer aan met de voor stellen van de KNVB. De belangrijkste voorstellen op een rijtje: Het begrip non-amateur in troduceren. Een amateur mag bruto per jaar 15.000 gulden verdienen met een minimum van 9500 gulden. Een hoofd klasser mag maximaal 120.000 gulden uitgeven, een eersteklas ser 65.000. Promoverende clubs moe ten voldoen aan licentiever plichtingen, zoals: bevoegde oe- fenmeester, goedgekeurde licht installatie, jaarlijks voldoen aan door het Bestuur Amateurvoet bal nader te stellen eisen (begro ting, j aarverslag) Degradatie uit eerste divisie, promotie van amateurs naar het profvoetbal Gelijkschakeling overschrij vingsdatum amateur- en veld- voetbal (30 juni). Tussentijds mag een speler tot 1 februari overschrijven. Behalve het laatste punt, veegden alle clubs de voorstel len van tafel. De vergadering ging alleen niet akkoord met de toevoeging dat spelers tussen tijds mogen overschrijven. Dat wekt alleen maar verwarring en onrust vonden de aanwezigen. De overschrijvingsdatum gelijk schakelen met de profs vonden de clubs een goed plan om te voorkomen dat de profs op het laatste moment een amateur voetballer kunnen inpikken. Korbee begon zijn betoog met een terugblik naar 2 december, toen de amateurclubs in Wasse naar bijeen werden geroepen om hun veto uit te spreken over het wijzigen van de statuten, nodig inzake de tv-rechten. De clubs zeiden massaal nee, maar dat besluit werd genegeerd op de vergadering amateurvoetbal op 16 december. Korbee: „Waarom deze sneer? Omdat we het gevoel hebben dat er door het bestuur niet goed wordt geluisterd. Of u begrijpt ons verkeerd. Dit heeft c tér gemaakt. Het mag r zo zijn dat de s aler- woordeüjk worden gesteld voor een verkeerd afgelopen deal zoals met Sport7." Later deelde een van de vier aanwezige afge vaardigden, Dick van der Maal, mede dat hij door de gewijzigde omstandigheden genoodzaakt was zijn stemgedrag te verande ren. .Anders hadden we even tueel moeten opdraaien voor een claim van 18 miljoen." Kor bee accepteerde die uitleg. Daarna liet Korbee weten niets voor de ambitieuze plan nen van de voetbalbond te voe len. Korbee: „Het is een rotzooi tje bij het profvoetbal. Door het echec met Sport7 zullen clubs sneuvelen. Nou, wij hebben geen zin om failliete profclubs dankzij een overgangsregeling straks op te vangen. Ik vraag me af wie deze wijsheid allemaal op papier heeft gezet. De profs worden er beter van en de ama teurs komen er bekaaid af. Het zijn in elk geval mensen die niet weten hoe het werkt bij een amateurclub. Wij zijn sociaal bezig. Ik durf te beweren dat geen enkele club in deze verga dering kan voldoen aan de eis van de KNVB om spelers voor gestelde vergoedingen te beta len. Wij moeten elke gulden omdraaien." Korbee toonde zich wel een voorstander van een verruiming van de amateurbepalingen. Een bedrag van 7500 vond hij (en ook de vergadering) reëel. Voorts vroeg Korbee zich af waarom alleen de hoofd- en eersteklassers waren uitgeno digd. Hij vond het niet terecht dat die buiten het controlesys teem van de KNVB vallen. „Er lopen spelers bij een zondag tweedeklasser rond, die wij ook willen hebben. Waarom richt de KNVB zich ook niet op die clubs, daar gebeurt ook ge noeg." Wingelaar legde nader hand uit dat hij in eerste instan tie de clubs had uitgenodigd die volgens de bond behoefte heb ben aan verruiming van de amateurbepalingen. Een mis vatting, volgens de aanwezigen. De KNVB gaat de komende dagen de bevindingen van de negen districten (in alle distric ten is in de afgelopen dagen vergaderd over deze kwestie) inventariseren. Voorzitter Win gelaar beloofde de vergadering Jan Wingelaar. foto archief zo snel mogelijk de mening van de vergadering op papier te zet ten en Zeist op de hoogte te stellen. In de voorjaarsvergade ring amateurvoetbal wordt deze kwestie verder besproken. Kor bee: „Maar wij willen de vrij heid hebben om daar nog een brief aan toe te voegen. Waarmee hij het gebrek aan vertrouwen in het bestuur nog maar eens een keer typeerde. Wie zou het er niet voor over hebben? Van een beroemd heid een stevige trap in het kruis incasseren en daarvoor een bedrag van 3,5 ton ont vangen. Een Amerikaanse ca meraman is de 'gelukkige'. Hij kreeg vorige week van basketbalheid Dennis Rodman een flinke schop in de lies streek. Dat gebeurde nadat de kleurrijke speler onder het bord in aanraking was geko men met de nietsvermoeden de tv-functionaris. Volgens be richten in Amerikaanse kran ten heeft de vedette van Chi cago Bulls zijn wandaad afge kocht voor een bedrag van 200.000 dollar. In ruil voor het smartegeld ziet het slachtoffer af van juridische stappen. Beide partijen willen het schikkingsbedrag niet bevesti gen. Rodman is na het inci dent vertrokken naar Califor- nië voor een paar rondjes golf. Dat kan hij makkelijk doen, j want de NBA schorste hem tot 9 februari. Hij loopt daardoor aan salaris en andere inkom- sten een bedrag van twee mil- j joen gulden mis. Pas als hij een psycholoog j van de NBA heeft overtuigd van zijn spijt en zijn goede be doelingen in de toekomst mag Rodman terugkeren in het team van de Bulls. Hij ont breekt in elk geval bij elf com- petitiewedstrijen. Voor de bes te verdediger van de Ameri kaanse profcompetitie is het zijn tiende schorsing in zijn dertienjarige loopbaan. Rik Smits komt langzaam in vorm. De Nederlandse basketballer in de NBA, die lange tijd geblesseerd was, hielp gisteren zijn club In diana Pacers in Milwaukee langs de Bucks: 92-89. Smits tekende voor 25 punten. Michael Jordan bleek nog waardevoller voor Chicago Bulls. Hij maakte 51 punten. De laatste twee scores, in de slotminuut, tilden de Bulls voorbij New York Knicks: 88-87. Leiderdorper remiseert met Spanjaard Miguel Illescas opv partij. De Leiderdorper won zonder problemen van de Span jaard Illescas. foto anp Schaakgrootmeester Jeroen Pi ket heeft zich na de derde ronde in het Hoogovens schaaktoer nooi zonder noemenswaardige problemen gehandhaafd op de eerste plaats. De Leiderdorper speelde in een korte, maar spannende partij remise tegen Miguel Illescas uit Spanje en zag geen van de concurrenten dichterbij komen. De show werd gisteren gesto len door de 65-jarige Viktor Kortsjnoi die zijn 44 jaar jonge re tegenstander Alexander On- itsjoek in een eenzijdige partij versloeg. Kortsjnoi kwam terug op een score van 50 procent. Jeroen Piket leek na een Da me-Indische opening groot voordeel te hebben in zijn partij tegen Illescas. De zwarte ko ningsstelling oogde bijzonder tochtig en bovendien had de Spanjaard in het ingewikkelde middenspel veel bedenktijd ver bruikt. Illescas startte op het juiste moment een actie op de damevleugel, die bijzonder goed getimed bleek. Piket zocht lange tijd naar matbeelden maar kon een geforceerde winst niet vinden. Toen beide scha kers nog slechts enkele minuten over hadden, plaatste Piket op de 23ste zet een remiseaanbod dat Illescas vrijwel direct aan- In de analyse zochten met na me de Nederlandse schakers naar winst voor Piket, maar de hoofdrolspeler zelf was na af loop heel nuchter in zijn com mentaar: „Wie een winst vindt, moet het me maar een keer ver tellen." Gisteren stond het duel Soko- lov-Van Wely op het program ma, dat in het verleden al vele malen tot emotionele confron taties tijdens en na de partij leidde. Meestal was Sokolov de sterkste, maar de laatste tijd is Van Wely aan de winnende hand. Dit jaar won Van Wely tweemaal van de eenvoudig kampioen van Nederland. Zoals in vrijwel alle partijen waarin Van Wely zwart heeft te gen Sokolov, kwam het Ko- nings-Indisch op het bord. Sokolov speelde een scherpe variant, waarmee hij al eens er varing had in een partij tegen de Rus Vladimir Episjin. Van Wely speelde het zeer riskant, maar had goed uitgerekend dat een gevaarlijk sttikoffer van Sokolov nooit meer dan remise door eeuwig schaak kon opleve- ontsnapping tegen zijn voorma lige kandidatenmatch-tegen- stander Valery Salov. Een aan vankelijk goed opgezette partij leverde niet het gewenste resul taat op, want het eindspel dat ontstond gaf alleen Salov kan sen op winst. In dergelijke eind spelen is de Rus op zijn sterkst. Timman moest heel diep gaan om het halve punt te redden, maar slaagde daarin tenslotte na zes uur schaken. De opluch ting viel van zijn gezicht af te le zen. Volgens sommige groot meesters had Viktor Kortsjnoi de opening gisteren te riskant gespeeld, maar naderhand leg de 'De Verschrikkelijke' uit dat dit min of meer bewuste strate gie was. „Jonge spelers hebben in scherpe stellingen vaak de neiging om hun kansen te over schatten", legde Kortsjnoi na de partij uit. Hij kreeg gelijk, want enkele onnauwkeurigheden van Onitsjoek leidde tot een over weldigende stelling voor wit. Met enkele indrukwekkende mokerslagen sloeg Kortsjnoi de zwarte stelling uiteen. Hij kreeg er later de speciale publieksprijs van vijfhonderd gulden voor, die dagelijks door de toeschou wers in de commentaarzaal wordt toegekend voor de spec taculairste partij van de dag.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19