'Je moet bijblijven, anders red je het niet' KPN geeft uitleg over telefoonmast Helft Ter Aarders bang voor inbraken Politiek heeft weinig vertrouwen in bouwer A-documentaire over ïtspoorde leerlingen Rijn- Veenstreek Proef met fietshelm in Alphen 'Overheid nekt kleine tuinders Alkemade met nieuwe normen' Pleidooi voor grotere kwekerijen in Alkemade ENSDAG 22 JANUAR11997 Hl RWOUDE •aJi [AWESSELING hw j feit dat de nieuwe burge ter van CDA-huize it Houdijk 'voor Zoeter- le wel prettig'. „Maar ik liet dat de politieke partij- 13 lar een uitgesproken voor- *poor hadden." idijk gaat, zoals hij het zelf met een gerust hart pensioen. Niet zozeer om- nu een waarnemer is be id. „Maar veel meer omdat verleden jaar zeker werd oeterwoude een volwaar- taf urgemeester krijgt. Ook het lat minister M. de Boer verleden met nogal wat ver schillende zaken beziggehou den. Zo beheerde ze de porte feuilles milieu, ruimtelijke orde ning en economische zaken. „En dat zorgt ervoor dat ze van veel zaken veel weet." •ke: oudt aan haar besluit dat ote Polder niet mag wor- lebouwd èn de aanleg van HSL-tunnel onder het ie Hart maken dat ik echt ]met pensioen kan gaan." éla filmt in Alplien IT MINKHORST 'arkschool in Alphen aan Rijn is de 'laatste halte' ^eer moeilijk opvoedbare en. Van 'etterbakken' of nieten' kun je niet eens spreken. De redactie van 'ara-programma Zembla ifde enkele weken op deze I-school en maakte er tv- men. Donderdag wordt de nentaire op Nederland 3 ronden. ide n uit Leiden is 9 jaar. Ooit hij tijdens een vechtpartij ukbeen van een Marok- ,e vrouw. Hij ging eens J len in een gloednieuwe ides en veroorzaakte voor :j gulden schade. Een klas- li itje van hem, Wim, moet ran z'n moeder hebben en I brand in huis. 1 ar het kan nog erger. Niels, jjljaar, belandde, voor hij in |9n terechtkwam, in een fïiatrische inrichting. Hij een ziekenhuis in Gouda isen van patiënten eruit en medicijnen ver- lor Zembla gevolgde klas 15|at in totaal uit twaalf kin- in de leeftijd van 6 tot 9 )e titel van de documen- uidt 'Twaalf astronautjes' 50b einig schot in Afwikkeling lustrieterrein CHEF HANS JACOBS. 071 -5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEUN. 071 -5356436 blij met waarnemer Vervolg van voorpagina tiek' Zoeterwoude is blij met de nieuwe waarne- d burgemeester. „Felicitaties zijn terecht. Zeker ge- haar verleden hebben we aan mevrouw De Sutter- l[| ers een goede. Ze heeft veel ervaring met herinde- Brabant is immers de afgelopen maanden behoor- vi iverhoop gegooid en die schat aan ervaring brengt ze Dat kan voor Zoeterwoude alleen maar gunstig zegt burgemeester A. Houdijk, die op 1 februari pensioen gaat. WD-fractievoorzitter H. van der Kooi is al even positief over de nieuwkomer. „Het is iemand die thuis is in een gemeente in het landelijk gebied. Ze past in onze cultuur. We hebben een prettig gesprek gehad en ze lijkt me gewoon prima." Wethouder J. Stuijt zegt alleen maar positief te kunnen zijn. udijk gaat, zoals hij het zelf Ook hij noemt het feit dat De Tukt, met een gerust hart Sutter burgemeester is geweest van kleine gemeenten. „En bo vendien krijgt Zoeterwoude hiermee haar eerste vrouwelijke burgemeester. Dat lijkt me pri ma." De Sutter heeft zich in het Boeren trekken massaal naar de Landbouw RAI in Amsterdam en begint morgenavond om tien voor negen. Aanleiding voor de filmt vormt de laatste Troonrede. Koningin Beatrix kondigde een vergroting van de capaciteit aan in de jeugdhulp verlening om 'ontsporing en crimineel gedrag van jongeren te voorkomen'. Dagelijks brengen en halen de taxi's de leerlingen naar en van school. Tussen half negen 's morgens en drie uur 's middags krijgen ze les. Leraren hebben het zwaar; de kinderen komen veelvuldig in conflict met hun omgeving door. hun agressie, opstandigheid, depressiviteit, crimineel gedrag, hyperactivi teit of juist gelatenheid. Leer krachten worden dagelijks met de vele oorzaken zoals emotio nele verwaarlozing, seksueel misbruik en mishandeling ge confronteerd, maar staan veelal machteloos. Crimineel Parkschool-directeur Henk Meinders erkent zelfs dat kinde ren, van wie de school voorziet dat ze crimineel worden, later daadwerkelijk het verkeerde pad opgaan, omdat niemand ingrijpt. Belangrijkste oorzaak is dat de capaciteit in de hulpver lening tekortschiet, maar bin nen die 'sector wordt volgens hem ook te veel langs elkaar heen gewerkt. AMSTERDAM MARIETA KROFT Zaken doen is er niet bij voor de agrariërs die de Landbouw RAI in Amsterdam bezoeken. Eerder is het een dagje uit, zo blijkt uit diverse reacties. Ze zijn even weg van het bedrijf om te bekij ken wat voor nieuws er weer op de markt is gekomen. „Het is leuk om bij te blijven, dan kun je nog eens ergens over mee praten", zegt Coby Straathof uit Rijpwetering. „Als je iets koopt kun je wel beurskorting krij gen", weet Herman Straathof. „Maar die krijg ik als ik het thuis koop, ook." Investeren in hun boerderij doen ze vandaag dus niet. So wieso bedenken Herman en Coby Straathof zich wel een paar keer voordat ze er nog veel geld in steken. „We krijgen na melijk die HSL naast of door ons bedrijf en raken bovendien land kwijt door de verbreding van de rijksweg. We zijn het bokkie", merkt Straathof op. Intussen wordt het steeds drukker op het station in Nieuw-Vennep. Tientallen agra riërs wachten op de trein. Ook Leen en Annie van Vliet. Samen met Leens ouders hebben ze een veehouderij in Langeraar. „Ik ga eigenlijk veel liever naar de Nederlandse Rundveemani festatie", zegt Leen. „Koeien zijn veel mooier dan machines. Maar ja, je moet een beetje op de hoogte blijven, hè. De ont wikkelingen gaan zo snel. Als je te ver achterblijft, red je het niet." Eenmaal in de kolossale hal len van de Amsterdamse Rai, schittert het machine- en trac- torgeweld de bezoekers tege moet. Tractoren staan er met achterwielen op mensgrootte. „Pfff, veel te groot voor een ge wone boer", verzucht Leen van Vliet. Bij de voer-mengwagen blijven Annie en Leen stilstaan. „Dit is de toekomst", zegt Van Vliet. Het is druk op deze eerste openbare dag van de tweejaar- Annie en Leen van Vliet (rechts) laten zich door Chris Wijsman informeren over melkwinningsapparatuur van de firma Van Wingerden uit Alphen. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER BV lijkse landbouwtentoonstelling. Op de meeste paden kan slechts stapvoets worden gelopen. Het is echter een normaal beeld. Immers, een overgroot deel van agrarisch Nederland reist op een van de vijf beursdagen af naar Amsterdam. In totaal 374 bedrijven tonen er dit jaar de nieuwste snufjes op agrarisch gebied. Niet alleen zijn er tractoren, voercomputers, melkmachines en andere technische hoog standjes. Ook kunnen de bezoe kers voorlichting krijgen over standsorganisaties of over be drijfsovername. Leen van Vliet wordt aangesproken door ie mand van het Nederlands Agra risch Jongeren Kontakt. „Ga je een bedrijf overnemen?", vraagt hij. Leen knikt bevestigend. „Dan raad ik je aan om naar on ze film te kijken. Boeren dub ben vaak dagen over de aan koop van een tractor. Maar als de overname van de boerderij van vader op zoon aan de orde is, moet die vaak even in een middag door de boekhouder worden geregeld. Een overname is echter niet zo simpel." Van Vliet beseft zich dat ter dege. Echter bij hem is overna me voorlopig nog niet aan de orde. En omdat de tijd dringt en er nog veel valt te zien, lopen hij en Annie weer door, op weg naar de hal met melkwinnings apparatuur. „Het is niet te doen om alles te zien", verzucht An nie van Vliet. „Er is te veel. Om iets aan zo'n dag te hebben, moet je gericht zoeken, dus te voren al weten welke stands je wilt bezoeken." Plotseling duiken Herman en Coby Straathof weer op uit de mensenmassa. „Het is hartstik ke gezellig, veel bekenden", la chen ze. „En", zegt Herman, „we hebben zaken gedaan. Alles gratis." Hij wijst naar een em mer die hij bij zich draagt, vol met folders. Klantenbinding staat voorop voor bedrijven AMSTERDAM MARIETA KROFT Verkopen doen de standhou ders van 374 bedrijven niet veel zo'n week. En toch trek ken ze er gemiddeld enkele tienduizenden guldens voor uit om een plekje op de Landbouw RAI te mogen in nemen. De bedrijven willen op zo'n manier hun relaties onderhouden, laten ze we ten. Directeur Bos van het ge lijknamige Alphense bedrijf voor landbouw en industrie merkt op dat hij het publiek een aantal noviteiten wil to nen. Hij doelt op zogenoem de aftakassen en een nieuwe verf voor tractoren. Allerlei trucs hebben de standhouders om het pu bliek naar zich toe te trekken. De grootste landbouwwerk tuigen die er bestaan, de al lermodernste melkwinnings apparatuur. Het is er alle maal. Bij de verkoper van land bouwplastic, Klerk's Plastic Industrie BV uit Noordwij- kerhout kan het publiek de eigen kracht testen. Via een metershoog werktuig moet het plastic worden uitgerekt. Bovendien is de bekende schaatser Lammert Huitema er. Schaatsen heeft niets te maken met landbouwplastic, maar volgens account mana ger Hartger Eikelhof wel met boeren. „Boeren hebben iets met schaatsen. Boeren zijn onze klanten en daarom sponsoren wij schaatsers als Lammert Huitema, Piet Klei ne, Ruud Borst en Yep Kra mer. Het is de Klerk's schaatsploeg." Kleine, Borst en Kramer komen deze week ook nog naar de stand van Klerk's. De Landbouw RAI is nog tot en met zaterdag te bezoe ken. De beurs is geopend van negen tot vijf en op zaterdag tot vier uur. Politiek bang voor volksgezondheid RIJNSATERWOUDE. Jacobswoude nodig KPN uit om de angst bij politici over de komst van een telefoonmast weg te nemen. Het bedrijf moet de leden van de com missie ruimtelijke ordering er van overtuigen dat de mast in Rijnsaterwoude geen gevaar oplevert voor de volksgezond heid. Het verzoek van KPN om een antennemast, nodig om de ontvangst en het gebruik van mobiele telefoons te ver beteren, te mogen plaatsen weigerden de commissieleden onlangs unaniem. Zij geloof den wethouder De Lange (ruimtelijke ordening) niet, die zei dat ze zich geen zorgen hoefden te maken. Hij baseer de zich op het standpunt van de GGD. Deze meent dat de straling van elektromagneti sche golven van een telefoon paal vergelijkbaar is die van een koffiezetapparaat. Tijdens de jongste commis sievergadering overlegde W- D'er Kroes echter een publica tie uit het tijdschrift Boerderij die deze stelling weersprak. In het blad waarschuwde het Ne derlands Instituut voor Bouw- biologie en Ecologie juist voor het gevaar dat elektromagneti sche golven opleveren voor de volksgezondheid. Dat en de weinige kennis bij de commis sieleden hierover weerhield hen ervan het verzoek van KPN in te willigen. De com missie verlangde eerst duide lijkheid. Daar wordt nu gehoor aan gegeven. TER AAR ROBBERT MINKHORST Bijna de helft (43 procent) van de inwoners van Ter Aar, Papenveer en Korteraar is thuis wel eens bang om slachtoffer te worden van een inbraak of insluiping. Een iets groter percentage (48 procent) zegt zich daar nooit zorgen over te maken. Twee procent laat weten vaak angst te hebben dat iets in huis gebeurt. De cijfers komen uit de enquête 'Buurt preventie' die in opdracht van de gemeente Ter Aar is gehouden. De resultaten werden gisteren bekendgemaakt. Aan het onder zoek deden ongeveer 2.000 huishoudens in drie kernen van de gemeente mee. Eerder werd een soortgelijke enquête gehouden in Langeraar. De resultaten van het onderzoek zullen uitmonden in een Buurtpreventieproject. Daartoe moet het gemeentebestuur nog prioriteiten stellen. Per woonwijk zullen burgemeester en wethouders in overleg met de bewoners tot een 'plan van aanpak' ko men. Burgemeester Vroegindeweij (openbare veiligheid) heeft nog geen con clusies aan het onderzoek verbonden en wil daarom niet reageren. Inwoners kregen vragen van uiteenlopen de aard voorgeschoteld. Behalve het gevoel van veiligheid kwamen ook problemen rond hanggroepjongeren, autodiefstal, van dalisme en (straat-)vervuiling aan de orde. Zo bleek dat bijna driekwart van de on dervraagden vindt dat auto's soms tot vaak te hard rijden. Het gebrek aan parkeerruim te baart 18 procent van de inwoners ernsti ge zorgen. Opmerkelijk is verder dat de on dervraagden vaker diefstal van auto's mee maken dan van fietsen (33 tegenover 18 procent). Hoewel een flink deel van de inwoners van Ter Aar, Papenveer en Korteraar wel eens bang is voor inbraken, zijn de meesten tevreden over de woonomgeving. Een rui me meerderheid van de ondervraagden is uiteindelijk bereid actief mee werken aan het buurpreventieproject. Bijna zeventig procent antwoordt die vraag met een vol mondig 'ja'. ALPHEN AAN DEN RUN Vijf leerlingen van de Alphense basisschool De Hobbitburcht gaan experimenteren met een veilige fietshelm. De proef van Veilig Ver keer Nederland (WN) is opgezet in overleg met de Stichting Con sument en Veiligheid en een aantal kinderchirurgen. Tussen 1 fe bruari en 1 mei zullen de scholieren hun ervaringen bijhouden in een dagboek. Het gaat om een landelijke proef; in totaal gaan hon derd leerlingen van achttien scholen met de helm rondfietsen. Aan leiding voor WN om de proef te starten is het aantal (dodelijke) ongelukken waar fietsers bij zijn betrokken. ROELOFARENDSVEEN NS.n bswoude wil het bedrij- lerrein in Woubrugge nu snel mogelijk ontwikke- „De ontwikkelingen momenteel stil", aldus |emeester W. van Beek. egt op korte termijn met genaar van de grond een V, 'aak te maken om verde- 'traging te voorkomen, ft terrein, gelegen tussen Vilgenlaan en de A. de 32 iflaan, is bijna een hecta- toot. Eigenaar J. Jansen, aannemer uit Rijpwete- wil het terrein groten- M s zelf ontwikkelen. Van merkt echter dat het niet zo wil vlotten, iswoude hoopt nu in fg met Jansen snel tot •lanologische inrichting et gebied te komen. )r het terrein bestaat interesse. Al meer dan bedrijven hebben zich Jij emeld voor een plekje et terrein. De gemeente lat er zoveel mogelijk on- emers uit de eigen ge- ite zich op het bedrij- H errein vestigen. Dat be- 't namelijk dat er ruimte vj >mt binnen de dorps- BEjen. Die kan Jacobswou- 3fer benutten voor even- woningbouw. JACOBSWOUDE ROBBERT MINKHORST Drie van de vier fractievoorzit ters van de gemeente Ja cobswoude hebben weinig ver trouwen in de goede bedoelin gen van de Stichting Woning bouw Centraal-Nederland (SW- CN). De projectontwikkelaar kondigde gisteren aan wethou der De Lange van ruimtelijke ordening te benaderen om het vastgelopen overleg over wo ningbouw langs de Beukenlaan in Leimuiden vlot te trekken. Eind vorig jaar had de ge meenteraad besloten om de on derhandelingen stil te leggen. De eigenaren van het terrein sloten, omdat ze het met de ge meente niet eens konden wor den over de prijs, in 1994 een (voorlopige) koopovereenkomst af met de SWCN. Het is het eni ge gebied in Leimuiden dat nog in aanmerking komt voor wo ningbouw. Jacobswoude had daar graag volledige controle over gehad, maar raakte die dus kwijt toen de eigenaren in zee gingen met de SWCN. Het ter rein langs de Beukenlaan ligt precies tussen de Kerklaan en de sportvelden. Directeur J. Wieringa van de SWCN liet gisteren in deze krant doorschemeren dat raads leden onvoldoende op de hoog te waren van de situatie. Zowel J. van Dam van de WD, K. de Lange van Gemeentebelang en H. van der Nagel van het CDA ontkennen dat. Zij reageren ge laten op.de uitlatingen van Wie- Het polderlandschap ten westen van zen langs de Beukenlaan. ringa. Alleen fractieleider P. van Hoesel van D66 zegt verrast te zijn over Wieringa's uitspraken. De directeur weersprak giste ren hetgeen de wethouder steeds had gezegd, namelijk dat de SWCN 54 dure koopwonin gen op de gronden langs de Beukenlaan wil bouwen. „Wij zijn best bereid om een deel van die huizen te reserveren voor de sociale huur- of koopsector. Wij denken bovendien graag mee over hoe de gemeente het ge- Leimuiden, waar al dan niet wordt gebouwd. Op de achtergrond de hui- FOTO MARK LAMERS bied wil invullen." „Als de situatie zo ligt, snap ik niet waarom we als raad des tijds die beslissing hebben ge nomen", aldus D66'er Van Hoe sel. „Dan is dat besluit op basis van niet correcte informatie ge nomen." Hij vindt het te vroeg voor beschuldigingen richting wethouder of projectontwikke laar, maar zegt wel dat 'door beide partijen slecht is gecom municeerd'. De kans dat de schuld bij De Lange ligt, acht Van Hoesel het kleinst. „Hij is er de man niet naar om de zaken bewust te manipuleren. Voorlo pig ga ik er vanuit dat de stich ting niet helder is geweest." Hij heeft overigens wel oren naar de precieze voorstellen van de SWCN. „Met haar toenade ringspoging wordt een opening gecreëerd. Ik zal de wethouder zeker oproepen om met de SW CN om de tafel te gaan zitten." Van Hoesel denkt dat de hou dingvan de projectontwikkelaar wel degelijk perspectieven biedt. Wanneer er gebouwd wordt langs de Beukenlaan, zul len Leimuidenaren vanuit hun goedkopere woningen doorstro men naar de nieuwe huizen, verwacht hij. „Zo krijg je ook een voorraad aan de 'onder kant' van de woningmarkt." En daarmee voldoet Jacobswoude aan de doelstelling die het zich zelf heeft opgelegd, namelijk door ook te bouwen voor de minder koopkrachtigen, zegt Van Hoesel. Te duur WD-leider Van Dam denkt echter dat die vlieger niet zal opgaan. De woningen die de SWCN wil bouwen, zijn volgens hem toch te duur om voor doostroming te zorgen. Het liefst doet hij helemaal geen za ken met de projectontwikkelaar. „Via de provincie kunnen we proberen om elders in Leimui den te bouwen. Waar weet ik nog niet, maar dat moet maar worden uitgezocht. Zover willen het CDA en Ge meentebelang niet gaan. „We kunnen altijd praten", zegt K. de Lange van Gemeentebelang. De christendemocraten sluiten zich daar bij aan. „Ik ben alleen bang dat de SWCN voorbijgaat aan het feit dat Jacobswoude over vier kernen evenredig wil bouwen", aldus De Lange ver der. Met 54 huizen in Leimui den schiet de balans te ver door naar dat dorp, vindt zij. GERARD VAN DER GEEST Het beleid van de overheid ten aanzien van herstructurering en innovatie van tuinbouwbedrij ven is alleen gericht op bedrij ven die grootschalig produce ren. „En dat is onrechtvaardig. Wij accepteren dat niet", hield gisteravond J. Klein, voorzitter van de WLTO, afdeling Roelo- farendsveen de jaarvergadering voor. In het merendeel van de Veerise bedrijven worden ar beidsintensieve en kleinschalige gewassen geteeld. Klein noem de ze 'de krenten in de pap'. Met hun moeilijk te telen pro ducten voorzien de Veense te lers in een duidelijke behoefte, meent de voorzitter. Klein er kent, dat herstructurering en in novatie nodig zijn, wil de be drijfstak voor Roelofarendsveen behouden blijven. Daarvoor is overheidssubsidie nodig. Maar die wordt echter alleen gegeven aan bedrijven, die op grote schaal produceren. Maat gevend daarvoor is onder meer een kavelbreedte van 80 meter. Veel Veense bedrijven halen die norm niet. Maar als het om uit voering van de strengere milieuwetgeving gaat, moeten ze aan dezelfde dure investerin gen doen als grootschalige be drijven. „Dat betekent in feite, dat de overheid de meeste van onze bedrijven botweg afschrijft. Dat accepteren wij niet", zei Klein. Samen met het afdelingsbe stuur zal de WLTO-voorman de overheid wijzen op de onrecht vaardigheid van de huidige her structureringsregeling en een wijziging daarvan eisen. St. Benedictus in jaarboek ROELOFARENDSVEEN Alleen als de bedrijfsstructuur wordt aangepast en schaalver groting plaatsheeft, heeft Roelo farendsveen nog een tuinbouw- toekomst. Dat schrijft N. van Ruiten in het jaarboek 1997 van de WLTO Sint Benedictus. Van Ruiten is voorzitter van de vak groep Tuinbouw WLTO en ac tief bestuurslid van Sint Bene dictus. Het Veense tuinbouwgebied staat landelijk bekend als klein schalig en slecht verkaveld. De Veenders hebben van de nood een deugd gemaakt en een spe cifieke bedrijfsstijl ontwikkeld, die overleving garandeerde. Nieuwe ontwikkelingen nopen echter tot aanpassingen. Afwachten en niets doen lei den volgens Van Ruiten tot kwekerijen, die 'niet of moeilijk te verkopen zijn'. En worden ze verkocht, dan tegen dumpprij zen aan niet-agrariërs, vreest Van Ruiten. „Dan gebeurt er op die grond van alles, maar geen tuinbouw. Zo'n uitholling van het gebied van binnenuit is het slechtste wat ons kan overko men", vindt Van Ruiten.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17