Mobiel bellen met Feel Free tijdelijk f105.75 voordeliger. 'Soms zeg ik iets waarmee ik het als Nederlander niet eens ben' ieen twijfel aan integriteit Zonnevylle' 'Kromming van tijd en ruimte is niet te bevatten Jotels van Oranje' eidt opnieuw uit Leiden Regio XXIX ANNUAL SESSION 1997 The Hague International Model United Nations Ruimte' voor kindertoneel Creatief centrum 'De Ruimte' aan de Oude Herengracht ijden begint morgen met twee cursussen toneel voor kinde- De cursus voor kinderen van 6 tot 12 jaar bestaat uit tien ;n van 16 tot 17.30 uur en een presentatie. Kinderen van 12 en ouder kunnen 15 lessen volgen van 19 tot 20.30 uur. In- atie: 071-5217782. emadag over vrijwilligerswerk j. De vrijwilligerscentrale en het Leidse volkshuis organi- n morgen een themadag over vrijwilligerswerk. Belangstel en kunnen zich in het Leidse Volkshuis oriënteren. De the- iag duurt van 10 tot 17 uur. Deelname kost 25 gulden. In- ijving vooraf is noodzakelijk. Informatie: 071-5149180. 5WUK \'oordwijkse hoteliers A. m C. de Boer, eigenaars lotels van Oranje, hebben tezit opnieuw uitgebreid. ondernemerskoppel heeft rant De Wulk met bijbe- de woning gekocht. In het dat naast het Beach Hotel komt een pannenkoeken- wnt 1 )e verbouwing is in- ils begonnen en half april ipening gepland. ihebben gezocht naar een ing waarbij deze nieuwste inst geen klanten van onze e vier restaurants af- zo verklaart C. de Boer CHEF HANS JACOBS, 071-5356414. PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN, 071-5356436 Raadslid Ollongren zet in colleges koers naar de sterren de keuze om in De Wulk een pannenkoekenrestaurant te vestigen. „Uiteindelijk hebben we gekozen voor een dagrestau rant met crêpes, pannenkoeken en dergelijke. Dat was hier nog niet. Daar komt nog bij dat een restaurant dat het vooral van de dag moet hebben qua personele bezetting goed uitkomt. De aanschaf van De Wulk opende voor Hotels van Oranje ook de mogelijkheid om een verbinding te bouwen tussen het Beach Hotel en het Boule vardhotel. Voor zo'n corridor, aan de achterzijde van de ho tels, gaf de Noordwijkse politiek vorige week het groene licht. OEGSTGEEST MAARTEN KEULEMANS Op 5 februari is het zover. Dan zet professor doctor Alexander Ollongren koers naar de sterren. Het wordt een reis die acht keer twee uur zal duren. Het vertrek punt: de collegezaal van het Leidse Gorlaeuslaboratorium. De gepensioneerde hoogle raar, die bij veel Oegstgeestena- ren bekend is als lid van de ge meenteraad, gaat niet alleen op pad: iedere vijftigplusser kan zich voor de reis aanmelden. Bij de afdeling Hoger Onderwijs voor Ouderen (HOVO) van de Rijksuniversiteit Leiden. Ollongren gaf vorig jaar al een HOVO-cursus over computer- kunde. Dit jaar werd hij ge vraagd voor een nieuwe reeks colleges, met de titel 'Sterren kunde, reizen door ruimte en tijd'. De Oegstgeestenaar nam de uitdaging aan. En begon zich grondig voor te bereiden. „Een tijdje terug ben ik naar een lezing van de kosmoloog Vincent Icke geweest, en ik dacht: dat wil ik heel anders doen. Anders dan dat superra- tionalisme. Want sterrenkunde is veel meer dan het oplepelen van feiten. Er zit veel meer aan vast. De kosmos heeft een filo sofische dimensie en een kunst zinnige dimensie." Vandaar, dat de deelnemers aan de cursus een opmerkelijk kennismakingspakket over de post hebben gekregen. Het pak ket bevat een filosofisch stuk over de waarde van de sterren kunde. Een sterrenkaart, met kunstige tekeningen op de plaatsen waar de sterrenbeel den zich bevinden. En een door een kunstenaar gemaakte teke ning, waarop de tijd abstract wordt uitgebeeld. Ollongren: „Een onderwerp als de kromming van ruimte en tijd in de vierde dimensie, dat is toch niet te bevatten? Natuurlijk heb je wel analogieën die het iets begrijpelijker melken. Van die analogieën die uitgaan van een tweedimensionaal vlak dat buigt in de derde dimensie. Toch is zoiets geen goede ver gelijking. Ik weet nu al dat de mensen gaan vragen wat er bui ten het heelal is. En dat ik dan moet zeggen: er is niets. Of in ieder geval geen tijd en geen ruimte. De natuurwetenschap pelijke voorstelling levert alleen maar wetten en getallen op. Maar een meer kunstzinnige of filosofische voorstelling levert iets heel anders op. En dat kan heel verhelderend werken. Toch hebben de deelnemers aan Ollongrens colleges ook een lijst met de belangrijkste astro nomische constanten ontvan gen. Moet kunnen, vindt Ol longren. De gepensioneerde hoogleraar trekt graag zijn eigen lijn door de kosmos. Het blijkt een lijn, die soms regelrecht in druist tegen alles wat in de po- pulair-wetenschappelijke we reld gebruikelijk is. „Iemand als Stephen Haw king schrijft in zijn populair-we tenschappelijke boeken over het heelal nooit een formule op. Dan wordt het te moeilijk voor m'n lezers, zegt hij. Maar waar om zou je bang zijn voor wis kunde? Formules zijn de basis van de sterrenkunde, je hebt ze nodig om er andere gegevens uit af te leiden. Hetzelfde geldt voor plaatjes. Het is heel erg 'in' om zoveel mogelijk dia's en fo to's te tonen. Daar ben ik het ook al niet mee eens. Je moet een paar spectaculaire beelden laten zien. En dan moet je de tijd nemen om uit te leggen wat er is te zien." Het betekent overigens niet dat de acht lessen die Ollongren in de Leidse collegezaal gaat ge ven gortdroog zijn. Zo wil Ol longren het ook hebben over het immer populaire vraagstuk of er wel of geen buitenaards le ven bestaat. Het is een stok paardje van Ollongren, die niet voor niets lid is van de in Ame rika zetelende commissie voor bio-astronomie. Extra - terrestrial in tell igence is een leuk maar erg speculatief onderwerp. Ze hebben enorm gezocht naar signalen van bui A. Ollongren: „Sterrenkunde is veel meer dan het oplepelen van feiten. De kosmos heeft een filosofische en een kunstzinnige dimensie." foto mark lamers/archief tenaardse kom-af - overigens zonder iets te vinden. Toch lijkt het me een beetje sterk dat we de enige intelligente levens vorm zijn in het universum. Ie dereen is het erover eens dat er planeten ontstaan als er een ster wordt geboren. En aange zien er ongelooflijk veel sterren zijn..." „Daarmee is overigens niet gezegd dat die levensvormen zich overal op dezelfde manier evolueren. Wij zijn het product van een lange, lange reeks ge beurtenissen. Het lijkt me niet waarschijnlijk dat dat ergens anders precies zo zal gebeu ren." Welke koers door de sterren Ollongren precies zal varen, hangt af van de mensen die zich inschrijven voor de reeks. „Ik heb nog geen idee wat voor ge zelschap er zit. Als ik straks met een zaal vol doctoren in de na tuurkunde zit, dan moet ik het anders aanpakken. En tja, als ik beland in een zaal vol mensen zonder enige voorkennis... Ach, ik heb mijn colleges uitgeschre ven. Die deel ik uit. En dan praat ik eromheen." iaglanden: orwaarden n het 'l leningrijden ..i gb stadsgewest Haaglanden en voorwaarden aan het re- bei ngrijden in de regio. Dit eei I uit een brief die de zitter van het stadsge- l de Haagse burgemees- Deetman, aan minister «sma van Verkeer en Wa- on aat heeft geschreven. bewindsvrouw wil het ningrijden in 2001 op de n rond Den Haag, Rot- Amsterdam en invoeren. Zij heeft de .ö.o's gevraagd hiervoor rete plannen te maken, dat goed te doen zegt landen meer informatie jd nodig te hebben. Het igewest wil onder meer nvvat de planologische, oraische en sociale ef- 2 n van het rekeningrijden Deetman vreest dat de rentiepositie van het j id verslechtert als ande- bieden gratis toeganke- aglanden stelt voorlopig sn. voorwaarden aan slan van Jorritsma. Het gewest vindt dat de be- i aarheid van Haag- fn daadwerkelijk moet tteren als gevolg van be nrijden. Er mogen geen eve effecten optreden wegen die niet onder (geling vallen. Eventuele Eer «singen aan deze ver- chï aders moet het Rijk be- Leerlingen Stedelijk Gymnasium in rollenspel VN LEIDEN/DEN HAAG Judith Kroonenberg, leerling van het Stedelijk Gymnasium in Leiden, tijdens haar speech. Met andere scholie ren vertegenwoordigt zij het land Congo op Thimun in het Nederlands Congresgebouw, waar jongeren deze week de Verenigde Naties nabootsen. foto mark lamers MONIQUE DE BOER .Don't cry for me Argentina..." Een spreker op de 29ste confe rentie van de Jeugd Verenigde Naties leidt zijn speech zingend, op originele wijze in. „Nu ik jul lie aandacht heb..," gaat hij in het Engels verder. Gejuich en applaus vanuit de grote zaal van het Nederlands Congresgebouw in Den Haag. Maar meteen pak ken de jongeren op Thimun (The Hague International Mo del United Nations) de draad weer op. De spreker vervolgt zijn speech. Dit jaar doen meer dan 3500 leerlingen van middelbare scho len mee aan THIMUN, het 'VN- spel'. Ze komen uit alle hoeken van de wereld en zijn allemaal strak in het pak. Hier en daar verraadt een rugzak de ware leeftijd. De spelregels zijn als volgt: de Verenigde Naties wor den nagebootst en iedereen moet op serieuze manier zijn rol vervullen in dit grote toneel stuk. Nieuw Het Rijnlands Lyceum uit Oegstgeest doet voor de vijftien de keer mee. Voor de scholieren van het Stedelijk Gymnasium uit Leiden is het allemaal nieuw. In september van vorig jaar kregen de Leidse VWO- scholieren een land toegewe zen: Congo. „Aan de voorberei ding hadden we onze handen vol", aldus Hans Prins van de schoolleiding. „Omdat de slim merikken meteen op Internet gingen, kregen we veel informa tie, maar het bedenken van op lossingen voor de problemen in Congo kostte veel meer tijd." Judith Kroonenberg is be noemd tot ambassadeur, mede doordat zij serieuze plannen in die richting heeft. Ze is tamelijk zenuwachtig omdat ze straks moet 'speechen'. Anna Gunn stelt haar gerust: er komen 'maar' duizend mensen naar haar luisteren. Judith: „We moeten oplossingen bedenken voor problemen die zich in Congo voordoen, zoals aids, ar moede en ongelijke rechten. En iedere ambassadeur houdt van daag een korte speech over zijn eigen land." De twee slikken soms een Engels woord in en schakelen dan met moeite over naar de Nederlandse vertaling. Als Judith aan de beurt is, boeit ze de zaal meteen. Haar inlevingsvermogen is groot, als of Congo momenteel het be langrijkste in haar leven is. Haar doordringende stem neemt zelfs het zachtste gefluister in de zaal weg. Met een voldaan glimlachje verlaat ze even later het grote podium. Op deze bijna echte confe rentie wordt alleen maar Engels gesproken en niet gegiecheld. Vrijdag wordt gestemd over alle plannen die zijn gemaakt voor de oplossing van de landelijke problemen. Op vrijdagavond is het eindfeest. Dan kan iedereen eindelijk zijn 'eigen kleren' weer aan. Dat eenieder zijn rol seri eus neemt, is een vereiste voor het slagen van Thimun. Anna Gunn: „Soms zeg ik iets waar ik het als Nederlander niet mee eens ben. Maar hier ben ik geen Nederlander. Ik kom uit Con- tentebestuur Leiderdorp heeft geen moeite met nieuwe woning burgemeester ORP.JUDY NIHOF ««n enkele reden om te proteste ren de manier waarop de Leider burgemeester M. Zonnevylle een J heeft verworven in het gebied pa< tont. Dat antwoordt het Leider- gemeentebestuur in een brief op iu'i eks kritische vragen van C. Koe inwoonster van Leiderdorp zet (kens bij de toewijzing van het barbij zou zijn afgeweken van de Ie van inschrijving. Koeman wil meer weten of de burgemeester ér de inschrijving voor de wonin- (gon, iets heeft geregeld met de ''projectontwikkelaar. Zij zou het thte zaak vinden als dat het geval 'n voorkeursbehandeling van Lei- P* eerste burger is volgens haar "echtvaardigd. „Het accepteren aanbod brengt uw bestuurlijke ;fit aanzienlijk in gevaar en tast (beeldfunctie die dient uit te gaan 'burgervader' sterk aan", aldus gemeentebestuur gaat in de brief fcman overigens niet in op haar Olijke vragen. Gesteld wordt dat 'gemeester nu eenmaal verplicht rhei °nen in zijn gemeente. „Over de en 'aarop hij invulling geeft aan deze liting heeft hij het gemeentebe- 'ertrouwelijk, steeds ingelicht." Ook van zijn plan om een huis te ko pen in Doesplant, heeft Zonnevylle de gemeente op de hoogte gehouden, staat 'in de brief die is ondertekend door ge meentesecretaris G. van Hofwegen en loco-burgemeester C. Huigen. Het ge meentebestuur heeft zich wel gereali seerd dat de burgemeester 'bij een toe wijzing in een bijzondere positie zou kunnen worden geplaatst'. „Dit is echter geen aanleiding geweest om bezwaar te maken tegen het voornemen. Temeer daar de integriteit van de burgemeester boven alle twijfel is verheven." Burgemeester Zonnevylle, die al jaren in een huurhuis woont in Leiderdorp, wil niet ingaan op vragen over de aan koop van zijn huis, dat deel uitmaakt van tien twee-onder-een-kapwoningen. Voor deze huizen was enorme belang stelling: 150 mensen schreven zich er voor in. Volgens de makelaar heeft Zon nevylle zich net als alle aspirant-kopers ingeschreven, al heeft hij zelf niet voor de deur van de makelaar gestaan of gele gen. (Sommigen sliepen in de auto voor het kantoor om een huis te bemachti gen). Een vroege inschrijving was echter geen garantie voor een woning: de toe wijzing vond plaats mede op basis van inschrijving. Het is de projectontwikke laar die het laatste woord heeft bij de toewijzing van de huizen in deze - duur dere - sector. Dat deze de burgemeester uitkoos, is iets waar de meeste raadsle den in Leiderdorp geen enkele moeite mee hebben. Dat mag ook best een voorkeursbehandeling worden ge noemd, vinden ze. Of de burgemeester al verzekerd was van een huis voordat de inschrijving be gon, weten de raadsleden niet met ze kerheid. Volgens WD-fractievoorzitter Kruidenier deelde Zonnevylle enkele we ken voor de inschrijving aan de fractie voorzitters mee dat hij het voornemen had om een huis in Doesplant te kopen. „Ik begreep dat dit ook zou lukken." Kruidenier heeft er geen moeite mee als de burgemeester iets zou hebben gere geld. „Maar het is natuurlijk maar net wat je verstaat onder regelen. Als je be doelt dat er over en weer iets wordt ver diend, dan zeg ik: Nee, dat is hier abso luut niet het geval. Dan kom je in de steekpenningensfeer. De burgemeester heeft niet eens het vermogen om de ma kelaar of de projectontwikkelaar iets te beloven." Inwoonster Koeman staat lijnrecht te genover de WD'er. Zij vindt het een slechte zaak als 'dorpsnotabelen' wor den voorgetrokken. Daarmee wordt vol gens haar 'tenminste de schijn gewekt', dat zo'n belangrijke figuur de project ontwikkelaar een wederdienst moet be wijzen. „Moet de burgemeester een vol gend bouwplan van de projectontwikke laar ook goedkeuren? Zonnevylle kan wel zeggen: natuurlijk ga ik niet op de stoep van de makelaar liggen om me in te schrijven. Maar waarom zou hij dat niet doen? Dat zouden de Leiderdorpers, denk ik, als heel positief ervaren. Sterker nog, het zou een goede publiciteitsstunt zijn geweest." Als het waar is dat er al één twee-on- der-een-kap-woning was vergeven voor dat de inschrijving begon, had de burge meester dat moeten zeggen en had de makelaar dat in zijn advertentie moeten zetten, vindt Koeman. „Dan weten de mensen waar ze aan toe zijn. Maar de makelaar moet dan niet net doen alsof er nog gewoon tien woningen te koop zijn." Koemans reactie heeft niets te maken met frustratie over het mislopen van een huis in Doesplant, zo verzekert zij. „Ik had er graag willen wonen, maar ik wist direct dat het er voor ons niet in zat. Het is,gewoon dat ik onrechtvaardig vind hoe het is gegaan. Het is echt niet zo dat ik iets tegen de burgemeester heb. Ik ken die man niet eens." Ook CDA-raadslid T. Meijer meent dat de makelaar wellicht beter vóór de in schrijving kunnen zeggen dat hij nog maar negen woningen te koop had. „Maar dat laat onverlet dat nummer tien dan net zo teleurgesteld was geweest, als nu nummer elf. Dan was ook iedereen over de burgemeester heen gevallen. Inclusief geavanceerd GSM toestel Inclusief abonnement op Libertel® GSM netwerk (beste van Nederland) Inclusief 30 minuten (dat) gratis belten per maand Inclusief gratis doorverbindservice van Libertel, heel februari Tot 2 februari betaalt u geen aansluitkosten (normaal f 105.75) Met Feel Free kunt u al mobiel bellen vanaf t 37,50 per maand. Van aansluitkosten (normaal F105,75) is tijdeli]k*geen sprake. Voor nulkomma- nul bent u dan wel aangesloten op het Libertel® GSM netwerk. Behalve dit, steekt u nog een voordeel in uw binnenzak. De hele maand februari is de door verbindingsservice, van Libertel (normaal f2,64 per keer) gratis. Elke keer als u belt met Feel Free, draagt Libertone bovendien een bedrag af aan het Wereld Natuur Fonds, zonder dat het u iets kost. Voor meer informatie over deze geweldige aanbieding en Feel Free verkooppunten belt u gratis 06 00 01. LIBERFONE De verkoop- en service-organisatie van de Libertel Groep. Feci Free is verkrijgbaar bij onderstaande Liberfonc verkooppunten. Voor meer informatie belt u gratis 06 00 01: Filialen van: Foonshop (020-6323235), Road Phone (020-6813232), Tclctools (020-6240714), Teleworld (020-6834001), Postkantoren BV (06-0675), Kinorama (010-4035300). Dixons (073-6410010), Filmpost Efpe BV (013-4563981), BclCompany (0318- 522632), Vclu Auto-Parts (023-5245757), Electro World (035-5259595). Leiden: Hcmcar Leiden BV (071-5769226). SB Telecom (071-5730518). Leiderdorp: Fa. Ramakers (071-5899930). Lissc: Wassenaar Telecom BV (0252-420813). Roelofs- arendsveen: Vakgarage Straathof (071-3312992).

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15