/EIDEN Veel minder huurhuizen beschikbaar Hoeveel verdient u eigenlijk?' Museumdirecteuren raken niet van slag door Internet alse bankbiljetten duiken op Verkeersrubriek Katwijkers mishandeld Blauwbekken op Beestenmarkt bENSDAG 22 JANUAR11997 zijn er niet veel, maar ze :en de laatste tijd wel gere- op in Leiden: valse bank- itten. Meestal zijn het brief- van honderd, en af en toe briefje van tweehonderd- ig gulden. Ook in de omlig- ie dorpen komt af en toe vals biljet boven water, zegt f| itiewoordvoerderT. Stuifber- bood een vrouw gisteren en winkel aan de Haarlem straat een briefje van hon- aan, dat bij controle vals k te zijn. Een medewerkster al haar twijfels had over de iheid, had het briefje nog gecontroleerd. De vrouw met het nepgeld had willen den, verliet hierop snel de 6 kei. Ook bij een horecabe- aan de Lage Rijndijk was gisteren raak. Daar wilde dant afrekenen met een van tweehonderdvijftig gulden. Eerder deze week al probeerde iemand in een win kel aan de Lange Mare te beta len met vals geld. De politie onderzoekt op dit moment wie er met het geld loopt te strooien. Het is in elk geval duidelijk dat er een man en een vrouw bij zijn betrokken, die bewust te boel proberen te flessen. „Dat ligt er duimendik bovenop", zegt Stuifbergen. „Ze geven het geld echt niet per on geluk uit. Want als ze alleen al merken dat een winkelier het geld gaat controleren, zijn ze meteen verdwenen. De kwaliteit van de vervalsing is redelijk, maar niet dende rend, zegt Stuifbergen. „Op zich zijn het goede kopieën. Kleu renkopieën. En als je het papier een paar keer vouwt lijkt het nog een stuk echter. Maar iets als een blindenmerk ontbreekt bijvoorbeeld. Je kunt dus voelen dat het vals is. Een paar winke liers heeft het toch in de gaten gehad. Natuurlijk hebben som- inigen geavanceerde appara tuur in de zaak om het geld op echtheid te controleren, maar die gebruiken ze vaak alleen als ze het niet vertrouwen. Want dat iemand betaalt met een briefje van honderd, daarvan valt niemand tegenwoordig meer achterover. Doorgaans zijn het biljetten van vijfentwintig, honderd en tweehonderdvijftig die de val semunters drukken. Briefjes van duizend zijn zeer zeldzaam. In veel winkels worden ze ook niet als betaalmiddel geaccepteerd. Waar de in de regio Leiden ge signaleerde biljetten vandaan komen, weet de politie niet. Het feit dat het geld in de regio wordt uitgegeven, hoeft wat dat betreft niets te betekenen, vol gens Stuifbergen. „Het is vaak zo, dat er ergens een partij wordt gedrukt en vervolgens onder verschillende mensen wordt verspreid. Dagelijks brengen we gemid deld tientallen minuten door in het verkeer. Of dat nu is als voetganger, fietser, bromfiet ser, motorrijder of automobi list. Vaak tegelijkertijd, als we naar ons werk gaan, of weer naar huis. En meestaMukt het ons ook wel zonder kleer scheuren op onze plek van be stemming aan te komen. Dat betekent niet dat het deelnemen aan het verkeer een peulenschil is. Wegpiraten en files maken ons geregeld het leven zuur. En elke keer weer hebben we te maken met onoverzichtelijke situaties en plekken. U kent dat wel: die hoek van de straat waar elke ochtend een vrachtwagen wordt uitgeladen, zodat u niet goed kun zien of er verkeer aankomt uit de zijstraat. Of dat fietspad dat plotse ling ophoudt en die weg waar u steeds tussen allerlei obsta kels door moet rijden omdat hij opgebroken is. Of die flau we bocht waar automobilisten hun richting niet aangeven en die oversteekplaats waar veel te hard wordt gereden. Het Leidsch Dagblad begint volgende week met een ver keersrubriek, waarin we schrij ven over die gevaarlijke situa ties en onoverzichtelijke plek ken in de Leidse regio. U kunt ons als lezer helpen door aan te geven welke van dat soort situaties en plekken u kent. Dat kan telefonisch: 071-5356430. Of schriftelijk* Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Zet u in dat geval 'Verkeersrubriek' op uw envelop of kaart. Via E-mail kan het.overigens ook: Leids- chdagblad@hdc.nl. Doorstroming op woningmarkt stagneert Het aantal Leidenaars dat een nieuwbouwhuis betrekt en daarbij een goedkope huurwoning achterlaat, is in 1995 sterk afgenomen. Hoewel mensen die een goedkoop huis achterlaten voorrang krijgen bij toewijzing van nieuw bouw gaat het slecht met de doorstroming. Vooral koop appartementen blijken nog maar heel moeilijk aan Lei denaars te slijten. De doorstroming van huur- naar koop woningen was minimaal. De cijfers van de afdeling Woonruimteverdeling over 1995 laten zien dat Leiden er nauwe lijks in slaagt koophuizen voor de lokale (en regionale) markt te bouwen. Van de nieuw opgele verde koopappartementen ging in 1995 bijna veertig procent naar mensen van buiten de re gio. Bij nieuwe eengezinswo ningen ligt de verhouding dui delijk gunstiger: daarbij gaat slechts eenvijfde naar mensen van buiten. Doorstroming van huur- naar koophuizen is voor de gemeen te belangrijk, omdat er bijna geen goedkope huurwoningen meer kunnen worden gebouwd. De enige manier om nog wal woningen met lage huren aan te kunnen bieden, is de huidige bewoners ertoe verleiden te ver huizen naar iets duurders. De gemeente beraadt zich er op hoe de stagnerende door stroming weer op gang kan worden gebracht, meldt be leidsmedewerker woonruimte verdeling J. Hoogeboom-van Loon. „We zijn aan het kijken of we mensen die een goedkope huurwoning achterlaten ook voorrang kunnen geven bij de toewijzing van nieuwe huurhui zen. Bij koophuizen hebben we die regeling al, bij huurhuizen nog niet. Samen met de wo ningbouwcorporaties hebben we afgesproken dat we meer moeten letten op de doorstro ming." Aan het aanbod van nieuw bouwwoningen zal de komende jaren echter niets veranderen, verwacht Hoogeboom. Integen deel. „Het zijn vooral de duur dere koopappartementen die slecht lopen bij de mensen uit de regio. Toch zullen we in de komende tijd naar verhouding steeds meer van die apparte menten bouwen. Het aantal nieuwbouwprojecten neemt steeds verder af. En op kleine locaties binnen de bestaande bebouwing kom je al snel uit op dure appartementen. Als je kijkt naar de plekken waar we nog kunnen bouwen, dan zal de trend zich alleen maar doorzet ten." Drie jonge Katwijkers stapten gisteren naar het politiebureau met het verhaal dat ze afgelo pen zaterdagnacht op de Bree- straat zijn mishandeld. Het trio liep daar en schopte wat tegen een leeg blikje. De drie inzitten den van een passerende auto zeiden daar wat van, stapten even later uit en schopten en sloegen de Katwijkers. Twee van de slachtoffers liepen een ge broken neus op. De politie zoekt getuigen. 'Musea worden niet overbodig „Musea zijn in 2010 net zo hard nodig als nu." Staatssecretaris A. Nuis van onderwijs en weten schappen was gistermiddag stellig in het debat over de toekomst van musea 'als kenniscentra' in de volgende eeuw. Vanuit de zaal werd hij niet te gengesproken. En ook de andere leden van het panel, met daarin een museumdirecteur, een - bestuurder en een rijksarchivaris, kruisten de de gens niet met hem over dit onderwerp. De opvatting dat musea overbodig zijn als het publiek over een paar jaar 'massaal aan het Inter- net-infuus van de informatiesamenleving ligt' wordt klaarblijkelijk nauwelijks aangehangen. Gespreksleider Victor Deconinck probeerde nog onrust te veroorzaken in het zelfverzekerde panel en de dito zaal met de opmerking dat binnenkort iedereen via Internet heel het Louvre kan bekij ken maar ook hiervan raakte niet één conservator van slag. Het debat was er een uit een reeks, het zoge naamde kennisdebat. In een met museumdirec teuren, archivarissen, conservatoren, bestuurders en ambtenaren gevulde zaal van het rijksmuse um voor Volkenkunde in Leiden werd de zevende van deze regionale bijeenkomsten gehouden. Duidelijk werd dat musea en archieven zichzelf onmisbaar vinden, al is alertheid op bepaalde ontwikkelingen gewenst. „Musea moeten de nieuwe media wel te lijf gaan", zei R. Vos, voorzitter van de Nederlandse Museum Vereniging. „Want in 2010 hebben we een 30-urige werkweek en dus veel vrije tijd en de elektronische snelweg is dan doorgetrokken tot aan de wc." De taken van een museum en een archief, is de heersende opvatting, zullen in 2010 nauwelijks zijn veranderd. „Verzamelen, bewaren, ontsluiten en preenteren", dreunde enige sprekers dit abc- tje op. Vos ging als enige spreker in op een nieu we taak die voor musea lijkt weggelegd, namelijk het bestrijden van racisme. Musea zijn wat hem betreft prima plekken om de angst 'voor vreemde dingen en vreemdelingen' weg te nemen. Andere sprekers lieten dit thema, dat wel in het program ma was aangekondigd, links liggen. Het gevoel van onmisbaarheid was al aan het begin versterkt door de staatssecretaris. Hij meld de dat in een een persbericht dat hij dezer dagen de wereld in zal sturen 'de sprongsgewijze toena me van het museumbezoek' bekend wordt ge maakt. Het publiek, betoogden Nuis en anderen, zal altijd de authentieke voorwerpen willen blijven zien, hoe perfect de nabootsingen uit de 'virtuele werkelijkheid' ook zijn. Een spreker in de zaal vergeleek in dit verband een elektronisch holo caustmuseum in New York met het Joods Histo risch Museum in Berlijn. „Het laatste maakt veel meer los bij de bezoeker." Een andere meneer uit de zaal: „Ik heb een kast vol cd's maar ik blijf ge woon naar het Concertgebouw gaan. Vaal voorzitter vluchtelingenwerk den* Cees Waal, oud-wethouder in Leiden en oud-burge- eester van Deventer, is vanaf 1 februari de nieuwe voorzitter n de Stichting Vluchtelingenwerk Leiden (SVL). Hij volgt in die nctie de Oegstgeester oud-wethouder Ton Kohlbeck op. Kohl- :ck was in in 1996 waarnemend voorzitter van de SVL. De chting is één van de grootste vluchtelingenorganisaties in ons nd. Op het ogenblik werken er negen betaalde krachten en 55 jjwilligers. De SVL ondersteunt in Leiden ruim vierhonderd ielzoekers en statushouders. ,NNO 1897 buitengewoon huwelijk werd onlangs te Kentucky, N-Ame- gevierd. William Seaton, 103 jaar oud, leidde een vriendin jner jeugd, mevrouw Craft, naar het altaar; de bruid was 101 Zij was in zwarte zijde gekleed. Meer dan duizend verwan en genoodigden woonden de plechtigheid bij. De heer Sea- had zijn eerste vrouw voor ongeveer drie maanden verloren, (jevrouw Craft haar echtgenoot eenige dagen later. Het was toral op aansporing der wederzijdsche verwanten, dat de oud- gingen trouwen. NNO 1972 sop Zoetemelk is uitgeroepen tot de beste (prof)wielrenner van 71. Ditmaal waren niet, zoals vorig jaar, de wielerjournalisten kiezers, maar 170 wielerverenigingen. Zeventig clubs stuur- nhun formulier terug naar de Leidse vereniging Swift-combi- itie, die de organisatie in handen had. Joop Zoetemelk is nog i huwelijksreis in Tsjecho-Slowakije en daarom namen zijn iders de prijs, bestaande uit een herinneringszwaard en een s levensmiddelen, in ontvangst. Winnaar bij de amateurs werd den Hertog. "IC Vrijdag 22 Januari zaterdag 22 januari Stalen hek langs balustrade Burcht De fracties van CDA en D66 zijn verdeeld, en SP'er Cor Vergeer weet eigenlijk niet wat zijn frac tiegenoten ervan vinden. Maar wat de afwezigen van de ba lustrade aan de binnenzijde van de Burcht vinden, doet niet meer ter zake. De commissie werk, sociale zaken en wijkbe heer adviseerde gisteren in meerderheid om de Burcht te voorzien van een stalen hek. En dus wordt het staal. Want het voorstel zal volgende week niet meer terugkeren in de gemeen teraad. Met het meerderheidsadvies van de commissie - uiteindelijk stemden alleen Vergeer en Margje Vlasveld (LWG/de Groe nen) voor een houten hek - krij gen burgemeester en wethou ders samen met de monumen tencommissie hun zin. Beide colleges zijn een fervent voor stander van een stalen hek, juist omdat hout op het eerste ge zicht beter bij een monument als de Burcht lijkt te passen. Omdat een houten hek authen tiek lijkt maar het niet is (het vestingswerk heeft nooit een hek gehad) zijn zij tegen hout. taatssecretaris Tineke Netelenbos praat met kinderen Leidse Lorentzschool leiden Kosten noch moeite had minister Ritzen van onderwijs gespaard: een heus straattheater kwam gistermiddag in Leiden opdraven om Ritzens 'kennisdebat' te verkopen, ledereen mag meepraten over kennis en de toekomst, vindt de minister, en dat moet bekend worden ook. Jammer alleen dat het zo koud was: het handjevol toeschouwers stond aan het eind van de njiddag te blauwbekken voor het podi um op de uitgestorven Beestenmarkt Is er eindelijk een evenement op het nieuwe plein en dan zo'n op komst... De straatmuzikanten en toneelspelers deden in elk hun uiterste best om geestig te zijn. „Wat wil je we ten, schat???", zong de presentator van de 'Wat-wil je-weten-schat-show. De show had in de verte iets weg van de Nationale Wetenschapsquiz van W.T. Schippers - compleet met panel en danseressen - maar kon daar bij lange na/iiet aan tippen. Het ging erom dat Leidenaars een stukje Leidse 'kennis' zouden inleveren. Die kennis, een boek of een floppy disc, ging vervolgens de 'weten-schat' in - een grote container - en zou in het jaar 2010 weer tevoorschijn komen. Directeur T. Schelhaas van het Gemeentearchief, L. Smit van Studium Generale, een ambtenaar namens wethouder P. Langenberg en Margje Vlasveld van Leiden weer Gezellig/Groenen gaven daaraan gehoor. Rillend verdwenen zij vervol gens weer in de schemering van de Beestenmarkt. De 'gewone' Leidenaar kwam er in elk geval niet aan te pas. Tot slot kwam ook staatssecretaris A. Nuis nog even het podium op. Hij bleef lachen, maar raadde de schaars geklede theatermakers aan zo snel moge lijk de warmte op te zoeken. FOTO DICK HOGEWONING jf] lafloop van het kringgesprek !t kinderen van groep 7 en 8 a de Leidse basisschool Lo- ntz, constateerde staatssecre- is Tineke Netelenbos van terwijs dat de aanstormende neratie mondig is. Niet ge- iderd door terughoudend- id of schroom hadden de rlingen haar vragen beant- lord. Onderwerpen als sa- iniverken, vriendschap, com- '0 Iers, de geschiedenisles, het i techniek, maar ook per- onlijke kwesties passeerden revue. Op de oer-Hollandse rag van een leerling - 'Hoe- el verdient u eigenlijk?' - am ook een oer-Hollands twoord: „Meer dan genoeg." Netelenbos was gisteren in iden vanwege het 'kennisde- Minister Ritzen (onder is) wil de komende tijd met reel mogelijk mensen praten er de toekomst van onder is en wetenschap. Gewone nsen welteverstaan. En zijn d® atssecretaris wil op scholen pflen hoe daar over de toe- mst wordt gedacht. „Ik vind look belangrijk om te weten tbij kinderen leeft." "r De st atssecretaris begon gesprek als volgt: „Weten z He wat een staatssecretaris gJ ft?" Het bleef even stil, maar ivan de kinderen wist dat de J uister 'voor het geld op l 'ooi zorgt'. Netelenbos ver- cle dat haar werk zich uit rit to het meedenken over vakken op school. Vervol ging ze over op het onder vriendschap en samen- rken, een thema dat duide- meer aansprak, reek: „Het is gewoon gezel - r om dingen samen tè fa." Robert vond samenwer- 1 soms lastig: Als er een io iemand bij is bijvoor- lid, heb je er niet veel aan." waren maar weinig kinderen die liever alleen dingen deden. Ook vriendschap scoorde hoog, al wisten de meesten niet hoe je pesten moet voorkomen. Op de vraag van Netelenbos naar het leukste vak op school, werden gym en tekenen het meest genoemd. „En lezen dan?", probeerde de staatsse cretaris nog. Hoewel leraar Jan Augustinus aan de staatssecre taris een bibliotheek vol boe ken had laten zien, reageerden de leerlingen niet enthousiast. Laurens: „Als een boek erg spannend is, leg ik het moeilijk weg. Maar eerlijk gezegd lees ik thuis bijna nooit. Ik hou meer van computeren." Meike maakte het wel erg bont op de vraag wat zij de leukste les vond: „Ik vind de pauze het leukst." Ook de computer en de noodzaak van dat apparaat kwam in het kringgesprek aan bod. De meerderheid van de kinderen heeft thuis ook een computer. „Het is nuttig voor je beroep later", zei Evy. Maar de kinderen zagen een 'robot als juf of meester' niet zitten. „Dan wordt het een rotzooi in de klas", zei Elsbeth. „Of je computer raakt in de war. En wat moet je dan?", reageerde Meike. Computers zijn leuk, maar de leraar moet blijven, zo oordeelden de kinderen una niem. De staatsecretaris reageerde teleurgesteld toen de meisjes lieten weten niet warm te lopen voor het nieuwe vak techniek. „We hebben in de toekomst mensen nodig die apparaten maken. Hoe moet dat als jullie daar geen zin in hebben?" De meisjes haalden grinnikend hun schouders op. Toen de leerlingen zelf vra gen mochten stellen aan Nete lenbos, kwamen de gekste on derwerpen aan bod. „Waarom moeten we eigenlijk een vak als geschiedenis leten?", vroeg Meike. Die vraag speelde de staatssecretaris direct terug. „Ja, waarom denk je?" Evy: „Het is handig als je archeoloog wil worden." Rutger had een simpel antwoord: ,,Als je nooit wat weet, dan sta je soms hart stikke voor paal." En die uit spraak beviel Netelenbos wel. Al snel ging het over per soonlijke zaken. „Wat verdient u? Waarom hebt u dit beroep gekozen? Waar woont u? Wat vindt u van de overlast van Schiphol?" Geduldig ging Tine ke Netelenbos op alle vragen, in, hoewel ze niks over haar sa laris kwijt wilde. „Maar ik heb wel een auto met chauffeur", zei ze. En noemde - tot groot genoegen van de kinderen - zelfs het merk en type van de auto. Na afloop wilde ze het vol gende kwijt: „Wat me het meest is opgevallen, is dat het begrip individualisering niet opgaat hier op school. De kin deren vinden samenwerking en de omgang met elkaar erg be langrijk." Staatsse cretaris Netelen bos, links schooldi recteur E. Filemon en rechts le raar Jan Augusti nus, te midden van leerlin gen van groep 7 en 8 van de Lorent zschool. FOTO DICK

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13