Leidsch Dagblad 2 17 Het extraatje van Kellogg's. Euthanasie getoetst door leskundigen Bill Clinton roept op tot meer eenheid Bondscoach België ontslagen Van Opijnen stapt uit raad 'Gabbers' hinderen vleermuizenbunker Noordwijk 3.49 4.49 terugkeert lolkestein wil dat inschoten Dak dicht in Melbourne vanwege hitte TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Feiten en Meningen i Binnenland Leiden Fluiten in steeds donkerder Nieuw- Guinea Kinderrechter geeft voor het eerst kijkje in de keuken Shiatsu-therapeut drukt de kwaaltjes weg iSport De Klerk had nog wel door willen gaan Natuurliefhebbers in Noordwijk staan te ippelen om een bunker in de noord- duinen geschikt te maken als verblijf plaats voor vleermuizen. Er is echter één in-de-weg. Het in Noordwijk inmid dels beruchte 'gabberprobleem' weer houdt de vrijwilligers ervan in en om de hunker aan de slag te gaan, vertelt Cees Verweij van de Vereniging voor Natuur- i Vogelbescherming Noordwijk. De 'gabbers' braken met grof geweld de deur open, stichtten brandjes en be kladden de muren met ultra-rechtse tek- iten en symbolen. In het uitgebreide bunkercomplex, dat direct ten noorden van Noordwijk in het duingebied ligt, huizen nu al enkele vleermuizen. De dieren houden er hun winterslaap. Naar Wassenaars en Hoek van Hollands voorbeeld wil de Vereni ging voor Natuur- en Vogelbescherming Noordwijk de bunker nog beter voor de vliegende zoogdiertjes geschikt maken. Voor die ldus ligt al een compleet draaiboek klaar. Uit het gangenstelsel moeten grote hoeveelheden zand wor den gehaald en de bunker moet dusda nig worden afgesloten dat nieuwsgieri gen er niet in kunnen, maar de vleermui zen door een kleine opening wel vrij in en uit kunnen vliegen. Tegelijkertijd moet de bunker toegankelijk blijven voor biologen en natuurliefhebbers voor het verrichten van tellingen en dergelij ke. Afgelopen najaar is de eerste stap op weg naar een volwaardige vleermuizen bunker gezet. De bunkeringang is uitge graven en voorzien van een stalen deur met een vleermuizenopening. Erg lang hebben de diertjes daar echter geen ge bruik van kunnen maken, omdat 'gab bers' roet in het eten gooiden. Om nog grotere verstoring te voorkomen, is in arren moede besloten de ingang maar weer met zand toe te dekken. De Belgische voetbalbond heeft Wilfried van Moer als coach van de nationale ploeg ontslagen. Georges Leekens, trainer van de verrassende Belgische lijstaan voerder Excelsior Moeskroen, volgt hem op. Dat is vanoch tend bekendgemaakt door de voorzitter van de technische commissie van de Belgische voetbalbond. Indirecte aanleiding voor het ontslag is de slechte verhouding van Van Moer met media en spelers. Zo liet de hij enkele ke ren zonder afdoende verklaring de Belgische vedetten Mare De- gryse en Philippe Albert uit de basisopstelling van de Rode Duivels. De druppel die de emmer deed overlopen was de 3-0 ne derlaag tegen Nederland eind vorig jaar. Die leverde Van Moer veel kritiek op in de Belgische pers. De bondscoach zou in de wedstrijd tegen Nederland blijk hebben gegeven van een gebrek aan tactisch inzicht. De techni sche commissie van de KB VB zou onder meer daarover twee voor Van Moer vernietigende rapporten hebben opgesteld. Leekens bevestigt dat de KB- VB gesprekken met hem voert. Hij zou België al moeten leiden in een vriendschappelijke inter land tegen Noord-Ierland op 12 februari. Van Moer is pas negen maanden in dienst als bonds coach. Daarvoor was hij assis tent van zijn voorganger Paul van Himst, die ook al vcanwege de slechte resultaten moest ver trekken. HET WOORD IS AAN Ovidius Er is niets dat voordeel brengt, of het kan tevens schade aanrichten. bewolkt VANDAAG 18 PAGINA'S Binnenland3,5 Buitenland7 Cultuur16 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 Regio11,12,13,15 RTV/programma's 9 Sport17 Strips8 Uitgaan18 UITGAAN Op de pagina Uitgaan bon nen voor kortingen op het feestconcert van Henk Briër in de Lokhorstkerk in Leiden en de film The Nutty Profes sor in Voorschoten. Nu kans op vele miljoenen guldens bij aankoop van twee actieverpakkingen Kellogg's. U kunt gratis 2 kolommen Itwv 2 50) meespelen in de Lotto-Jackpot Plak de actiezegels van de verpakkingen op het pak 375 gram -3-99 s All-Bran pak 375 gram -4391 Kellogg's Corn Flakes O A Q pak 375 gram +J Special K pak 250 gram Nu halve prijs -339 Deze week alleen bij Albert Heijn. ch PvdA Leiden raakt weer vrouw kwijt Wethouder Hennie Koek is nog maar net vertrokken of de PvdA in Leiden raakt weer een vrouwelijk gemeenteraadslid kwijt. Roelie van Opijnen stapt om gezondheidsredenen uit de raad. Zij kondigde haar ver trek gisteravond aan in de fractie. „Ik kan het raadswerk niet meer opbrengen en dan vind ik het niet eerlijk tegen over de kiezers om te blijven zitten." Een auto-ongeluk in juni 1995 schopte de politieke am bities van Van Opijnen in de war. Haar auto werd van ach teren aangereden toen zich een file vormde op de snelweg. Een whiplash was het gevolg. „Ik kon haast niks meer, had last van vermoeidheid en stress. In april van dit jaar dacht ik weer volop aan de bak te gaan, maar ik merk dat het ontzettend veel energie kost om het raadswerk goed te doen. De krenten uit de pap halen - gemeenteraad, leden vergaderingen van de partij - dat gaat wel. Maar er komt na tuurlijk veel meer bij kijken." Van Opijnen besloot dat zij moest kiezen tussen werk en raadslidmaatschap. „Dat is heel moeilijk geweest, want ik heb wel politieke ambities. Maar combineren kan ik het niet. En van het raadslidmaat schap kun je niet leven. Bo vendien, ik wil ook nog tijd overhouden voor mijn familie, sport, andere dingen." Van Opijnen blijft nog tot het einde van de maand lid van de gemeenteraad. Daarna wordt zij vermoedelijk opge volgd door Dick Wijfje. En daarmee is dan het aantal vrouwen in de acht leden tel lende PvdA-fractie geredu ceerd tot één. Uitgangspunt van de PvdA in Leiden is dat een op de twee raadsleden vrouw is. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, '712141 "4001 14" OF BEL 071-5128030 mtal meldingen moet omhoog temperatuur 2»/go neeoSg 30% 5SSS35? 10% °71° -«V-I0 20% 20% 20% 40% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 8 hutst over het feit dat hij moest aftreden." Linschoten heeft sinds kort enkele adviesfuncties binnen het bedrijfsleven, onder andere bij verzekeraar Interpolis. Te vens is hij kroonlid van de Soci aal-Economische Raad als op volger van Frank de Grave, de nieuwe staatssecretaris van so ciale zaken. President Bill Clinton maakt op het inauguratiebal een dansje met zijn vrouw Hillary. foto epa don emmert WASHINGTON HANS DE BRUIJN CORRESPONDENT William Jefferson Clinton is gis teren zijn tweede termijn als Amerika's 42ste president be gonnen met een hartstochtelij ke oproep tot nationale een heid. „Het is fout om onze kost bare tijd te verspillen aan geru zie", zei Clinton, nadat hij op nieuw de presidentiële eed had afgelegd. „Amerikanen ver wachten grote dingen van ons, maar er kan nooit iets groots tot stand komen als je je klein ge draagt", zei hij. De president, de eerste De mocraat sinds Franklin Roose velt die voor een tweede termijn gekozen is, zei 'alle macht en kracht die bij mijn functie hoort' te zullen gebruiken om de Amerikanen tot elkaar te brengen. In zijn lauw ontvan gen rede, vol gemeenplaatsen en zonder concrete voorstellen, zei Clinton dat „welvaart en macht belangrijk zijn, maar dat de grootste vooruitgang ligt in ons hart, in de kracht en het fat soen van de menselijke geest". Clinton legde de eed af voor William Rehnquist, voorzitter van het Opperste Gerechtshof. Er was in de ceremonie op de trappen van het Capitool ook plaats voor muziek door opera zangeres Jessey Norman, een gedicht door de poëet Miller Williams uit Clintons thuisstaat Arkansas en het zingen van het volkslied door de dochter van de zwarte leider Jesse Jackson. Na de beëdiging en zijn op vallend korte speech leidde de president, samen met de tege lijk beëdigde vice-president Al Gore, de traditionele parade over Pennsylvania Avenue van het Capitool naar het Witte Huis, die door honderdduizen den werd bekeken. Gisteravond vonden in Washington veertien inhuldigingsparty's plaats, op elk waarvan de Clintons en Go res korte tijd hun opwachting maakten. Vier jaar geleden stond Clin tons inhuldigingsrede vol belof ten en grote plannen, maar nu was zijn rede gedwongen door de politieke realiteit veel bescheidener en tegelijk fi- losofischer. Critici beschreven hem als 'een utopische droom'. Concrete voorstellen voor nieuw beleid ontbraken, maar die komen in de jaarlijkse State of the Union, die Clinton op 4 februari uitspreekt. Pagina 7: Clinton vindt de tweede keer nog beter dan de eerste (kabinet gaat regionale commissies van deskundigen Hellen die achteraf gevallen van euthanasie en hulp bij fdoding gaat beoordelen. Het oordeel van deze com- ssie wordt vervolgens voorgelegd aan het openbaar ïisterie. Het OM bepaalt vervolgens in overleg met de lister van justitie of er vervolging van de betreffende s zal worden ingesteld. INAAG ANP-GPD ministers Borst (volksge- idheid) en Sorgdrager (justi- I schrijven dit een brief aan Tweede Kamer als reactie op I vorig jaar verschenen rap- tover de euthanasiepraktijk, iruit bleek dat in zestig pro- itvan de gevallen euthanasie ir artsen niet werd aange- iets dat wettelijk wel ver is. De bevindingen zijn Ier voor het kabinet geen re- i opnieuw de strafbaarstel- van euthanasie ter discussie «ellen. Wel willen de minis-* i de bereidheid bij artsen groten om euthanasie te Men. Op dit moment moet 9 larts een geval van levensbe- iiging aanmelden bij de ge- entelijke lijkschouwer. Deze t vervolgens de officier van itie in. Aan de hand van de chrijving van de arts over de Handigheden beslist de offi- :kan niet voorspellen hoe' HAAG ANP cier of vervolging wordt inge steld. De commissie, die wordt samengesteld uit medici, ethici en juristen, komt straks als een extra schakel tussen de arts en de officier in te staan. De regionale commissie toetst straks of artsen, die op verzoek van patiënten euthana sie toepassen, aan alle zorgvul digheidseisen hebben voldaan. De officier van justitie mag op grond van het rapport van de commissie afzien van vervol ging, maar is dat niet verplicht. Volgens de ministers is het wel de bedoeling dat het openbaar ministerie pas in actie komt als de commissie vindt dat er niet volgens de regels is gehandeld. Een landelijke commissie gaat zich buigen over het han delen van artsen die het leven beëindigen van zogenoemde wilsonbekwamen zoals baby's en demente bejaarden. Meider Bolkestein wil dat I-staatssecretaris van sociale en en werkgelegenheid Ro- Linschoten in 1998 terug- it in de landelijke politiek, testein zal zich voor zijn tijgenoot inspannen, zegt hij idaag in een interview in De bkrant. „Ik kan niet voor- Hen hoe en ik weet niet of schoten kan en wil, maar ik mijn best doen hem weer in spel te brengen." inschoten trad in juni af tl hij niet meer het vertrou- i kreeg van de Tweede Ka- De Kamer hield de staats- etaris verantwoordelijk voor crisis bij het College van richt Sociale Verzekeringen SV). ie terugkeer van Linschoten volgens de WD-leider pas bij een meer ontspannen van omgaan met aftreden weer aantreden van politici, waarvoor hij in het verleden kitte. Bolkestein: „Bewinds- en dragen geen schuldaan- tkelijkheid maar risicoaan- ikelijkheid." olkestein wijst erop dat pre- i Kok heeft gezegd dat een tgkeer van Linschoten hem 'zou verbazen: „Ik kan me t voorstellen dat Kok denkt: - linschoten, die ken ik, daar I ik twee jaar mee samenge- 0 h en dat was een goede Jssecretaris. Het kabinet 'per slot van rekening ont- Uiteindelijk besloot hoofd- scheidsrechter Peter Bellenger vanmorgen toch maar dat het dak van het centre court van Melbourne Park dicht moest. Voor de derde dag werden in Melbourne temperaturen van boven de veertig graden ver wacht. Doktoren hadden al eer der gewaarschuwd voor de ge volgen van de hoge temperatu ren. „In het belang van tennisspe lers en toeschouwers gaat het dak dicht", aldus Bellenger. Maandag hadden al velen daar op aangedrongen. Toen wilde hij dat niet doen, omdat er die dag v^el paftijen gepland ston den en Bellenger niemand wil de bevoordelen. Veel spelers hadden gisteren veel last van de hitte. Trainers en coaches waren lang bezig hun spelers weer op verhaal te laten komen. De Australian Open is het enige Grand Slam- toernooi waar de mogelijkheid bestaat overdekt te spelen. In New York, Parijs en Londen kan dat niet. Pagina 17: Coetzer en Moya verder 'Tel:(I v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 92,05) I l automatisch (f. 32,95) Oacceptgiro (f. 93,05) V I Nr. bank/giro:Handtekening:i Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau, i

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1