ETOS WEEK T0P etos De Erasmusstraat noet ook autovrij' Gezelligheid hèt sleutelwoord van De Plas Regio Leiden/Rijn Veenstreek Prijsstijging drinkwater Alphen voor een deel teruggedraaid ichuur in lammen op Camera's >ij Katwijk Langeraarse redt huisdieren van dood bij brand in woning Broers ernstig gewond bij ongeluk in Oude Wetering Werknemers Akzo-Nobel tevreden met kortere week Gratis iak drop bij aankoop van twee van onderstaande producten naar keuie. 3.95 5." 4« Komeet Hale-Bopp deze maand te zien ■ietser gewond oplofarendsveen Een 25-jarige fietser uit Oude Wetering is vrij- lagavond gewond geraakt bij een ongeval op het Westeinde in loelofarendsveen. Een 65-jarige inwoner van het dorp reed op iet Westeinde langzaam achteruit en wilde de Hofland indraai- n. Daarbij zag hij de fietser over het hoofd. ^Videoapparatuur weg Uit een woning aan de Veldzichtstraat in Zoeter- oude-Dorp zijn het afgelopen weekeinde video- en audio-ap- aratuur gestolen. De inbreker kwam binnen door een keuken jam aan de achterzijde van het huis te forceren. ai iewoners storen inbrekers tnubruggeInwoners van Woubrugge werden vanochtend rakker door gerommel aan de achterzijde van hun woning. Een va an de bewoners zag in de tuin twee mannen staan, die snel ver- fli |wenen toen ze hem gewaar werden. Aan de achterzijde van de en voning bleek het slot van de tuindeur geforceerd. Dankzij gren- was men nog niet binnen geweest. it J fader houdt zoon uit het gevang ;naar Bijna verdween een 32-jarige Leidschendammer chter slot en grendel. Tijdens een routinecontrole van de politie ntdekte deze dat de man voor ruim 1400 gulden aan boetes iad uitstaan. De politie bood hem de keus: vervangende hechte- ;e' iis of direct betalen. Zelf had de man geen geld bij zich, maar ijn vader bood uiteindelijk uitkomst: Hij betaalde de boetes. nbraak in clubgebouw kgstgeest Inbrekers hebben in de nacht van zaterdag op zon- il- iag een bezoek gebracht aan een clubgebouw aan de Abtspoel- iai ieg in Oegstgeest. De dieven kwamen binnen via een raam, en :n ingen ervandoor met onder andere een cd-speler. wonerscommissie Centrum Voorschoten: •Erasmusstraat in Voorschoten moet ook autovrij wor- J n. Daarvoor pleiten de leden van de vereniging Bewo- rscommissie Centrum Voorschoten. Als de gemeente winkelgebied de Schoolstraat in zijn geheel heeft af- sloten voor autoverkeer, moeten in deze zijstraat ook f' Ie auto worden geweerd, vinden de bewoners. f ORSCHOTEN chef hans jacobs.071-5356414, plv.-chef rudolfkleijn.071-5356436 alphen aan den rijn. robbert minkhorst Alphenaren zijn voortaan min der geld kwijt voor hun drink water. De aanvankelijke" toeslag van 19 cent op de drinkwater- prijs wordt teruggedraaid tot 15 cent per kuub. Deze 'meevaller' vloeit voort uit een akkoord dat het Alphense gemeentebestuur heeft bereikt met de watermaat schappij Zuid-Holland Oost (WZHO). Twee gewonden bij auto-ongeluk alphen aan den run» Bij een botsing tussen twee au to's zijn twee Alphenaren zon dag lichtgewond geraakt. Bei den zijn overgebracht naar het Elisabeth-ziekenhuis in Leider dorp. Het ongeluk had plaats op de Emmalaan. Een 46-jarige Al- phenaar, die vanuit een uitrit in Mauritstraat de Emmalaan op reed, zag een naderende auto over het hoofd. De 46-jarige man en de 18-jarige bestuurder van de tweede wagen bleven ongedeerd. De twee medepas sagiers van de 18-jarige raakten wel gewond. Een 14-jarige jon gen had verwondingen aan zijn hoofd. Een jonge vrouw had hoofd- en heupklachten. De overeenkomst betekent bovendien dat Alphen aandeel houder wordt van de water maatschappij. Zo heeft Alphen ook zeggenschap over het be leid van de WZHO. De gemeen te heeft het maximaal toegesta ne aantal van 67 aandelen ge kocht. Die deelname in de wa termaatschappij kost de ge meente 1,5 miljoen gulden. Sinds de overname van de drinkwatervoorziening van de EWR door de WZHO werd on derhandeld over de deelname van de gemeente in de water maatschappij. Vlekkeloos liepen deze onderhandelingen aller minst. De WZHO wilde van de gemeente 3,7 miljoen gulden hebben voor de aandelen. Al phen vond dat bedrag veel te hoog en dreigde zelfs maar een aandeel te willen kopen, in de veronderstelling dat zij dan evenveel zeggenschap zou krij gen als met 67 aandelen. Ook de verhoging van de drinkwaterprijs stuitte op ver zet. Om de overname te kunnen financiering, voerde de WZHO een prijstijging door. De PvdA riep eind april vorig jaar op om geen gehoor te geven aan die prijsstijging. In beginsel zou het om een verhoging van 27 cent per kuub water gaan. In juli vo rig jaar werd dat teruggedraaid tot 19 cent. Met het huidige akkoord heb ben de WZHO en de gemeente de verhoging kunnen beperken tot 15 cent per kuub. Deze ver hoging wordt met terugwerken de kracht vanaf juli '96 doorge voerd. Dat betekent dat Alphe naren over het tweede half jaar van 1996 een deel van hun be taalde waterrekening weer terug krijgen. Nu de WZO en de gemeente een overeenkomst hebben ge sloten, kan ook vaart worden gezet achter de ontwikkeling van een terrein naast vogelpark Avifauna. Tot 1 juli 1999 blijft de WZHO het gebied gebruiken voor haar waterwinning, daarna komt de grond grotendeels in handen van de gemeente. Een klein deel blijft de WZHO be nutten voor de distributie van het drinkwater. Op de vrijgeko men grond zullen in ieder geval woningen worden gebouwd. Verder wil ook het vogelpark een deel van het terrein kopen. Avifauna wil daar haar park uit breiden. dimitri walbeek l" loet de gemeente dat niet, A n krijgen de bewoners over- van sluipverkeer dat toch zo dicht mogelijk bij de iikels probeert te komen. Dan er maar beter duidelijkheid en alles worden afgeslo- zegt M. Mimpen, voorzit- van de vereniging die spe- al is opgericht om de belan- nvan de bewoners te verde gen in de discussies over de ikomst van het dorpscen- In de plannen van de ge meente krijgt de smalle Eras musstraat, waar de auto's nu nog in één richting rijden, twee rijrichtingen bij een autovrije Schoolstraat. Aan het eind van het honderd meter lange straat je moet dan een verkeerslus ko men. Volgens Mimpen kan de straat dan beter helemaal dicht. „Anders wordt het er veel te druk. Dat is ook kindvriendelij ker en rustiger voor de bewo ners", zegt hij. In maart wordt de School straat eerst, op proef, vanaf de Erasmusstraat naar de Albert Heijn afgesloten. Het verkeer blijft dan nog door de Erasmus straat rijden. Voor die periode hebben de bewoners wel de toezegging van de gemeente dat er geen vrachtwagens van toele veranciers meer door mogen. Op welke termijn de School straat daadwerkelijk volledig autoluw wordt, is nog onduide lijk. Dat kan nog wel tien jaar duren, zeggen sommige ambte naren. ,,Ik hoop in elk geval bin nen drie jaar. Maar eerst moe ten de winkeliers hun angst kwijtraken dat ze door het we ren van auto's omzetverlies krij gen. Overigens willen de winke liers natuurlijk wel dat we twee richtingsverkeer houden in de Erasmusstraat. De politiek moet daar maar over beslissen", zegt Mimpen. Langeracirse biljartclub bestaat vijftig jaar langeraar saskia buitelaar Biljartvereniging De Plas in Langeraar viert morgen haar vijftigjarig bestaan. Op 21 janu ari 1947 richtte een groepje en thousiaste biljarters een nieuwe club op, na opheffing van de oude vereniging, Crescendo. In Hotel de Plas in Langeraar von den zij hun onderkomen. Vijftig jaar later is de vereniging ge groeid naar honderd leden en heeft zij een schitterende loca tie op het kerkplein. Maar de gezelligheid is als vanouds, zegt bestuurslid Niek Westerbos. „We vervullen een sociale func tie". In het verduisterde biljartlo kaal van de oude kleuterschool spreken mannen op gedempte toon met elkaar. Onder het ge not van een pilsje of een borrel grappen ze wat of speculeren over wie de winnaar van de dis trictscompetitie deze zondag middag zal zijn. Maar zachtjes. Want het toernooi dat achter hen aan de gang is, vergt van de spelers uiterste concentratie. Niek Westerbos legt uit dat er vanmiddag op hoog niveau wordt gespeeld. De top van het district strijdt om een plaats in de gewestelijke kampioen schappen. Maar leden, overwe gend mannen, hoeven echt geen professionals te zijn om bij De Plas te biljarten. De vere niging organiseert ook club competities op hoog en laag ni veau tussen eigen leden. Bo vendien is er een seniorenclub, voor55-plussers. „We vervullen een sociale 'functie binnen deze gemeen te," zegt Westerbos. „De 24 se nioren vinden het fantastisch om lid te zijn. Die willen echt niet meer weg. We hebben zelfs Paul Sassen aan stoot bij de jubilerende Langeraarse vereniging. Voorzitter Rob Uijttewaal (midden achter) kijkt content toe. een wachtlijst". 'Gezelligheid' is volgens Westerbos het sleu telwoord. „Ze hebben geen zin om thuis tussen de geraniums te zitten. Hier vinden ze gezel ligheid. Potje biljarten, borreltje drinken, sigaartje roken, echt een middagje uit". Barbeheerder en 'veteraan' Hein Pieterse is zo'n typische plakker, niet weg te slaan. Als 18-jarige maakte hij de oprich ting van De Plas mee en vijftig jaar later is hij nog steeds ac tief. Met al het onderhouds- en schoonmaakwerk dat hij naast de bardiensten doet, spendeert Pieterse bijna meer tijd bij De Plas dan thuis. „Ze zeggen wel eens: 'dat je je bed niet mee neemt'. Maar ik kan gewoon niet stilzitten. Zolang ik kan lo pen blijf ik hier komen, want wat moet ik anders?" Na afloop van het districts- toernooi is. het heel wat luid- FOTO LOEK ZUYDERDUIN ruchtiger aan de bar. Tijd voor ontspanning. In een gemoede lijk sfeertje tonen de spelers hun geniale stoten tijdens het toernooi en wordt aan de bar alweer over de volgende span nende competitie gesproken. En Hein tapt nog een pils. ICERAAR schuur aan de Smidskade Langeraar is gisteravond in immen opgegaan. Antieke ederen en een aantal brom- isen die in de schuur waren geslagen, zijn bij de brand doren gegaan. Omdat tijdens (vuur asbest is vrijgekomen, de omgeving afgezet. De be- ners van drie omliggende mingen werden uit voorzorg ndagavond geëvacueerd. Ze nden bij familieleden in Lan- raar terecht. De vrijgekomen asbestdeel- s zijn vanmorgen verwijderd, oorzaak van de brand is nog it bekend. De hoogte van de hade ook niet. langeraar»verdieping. Met een natte hand doek voor haar mond trachtte de Langeraarse haar huisdieren te redden. Ze kreeg daarbij zo veel rook binnen, dat ambulan cepersoneel de vrouw moest beademen. De brandweer van Ter Aar slaagde er uiteindelijk in vier van de vijf chinchilla's in veiligheid te brengen. Het vijfde knaagdier, een parkiet en ham ster overleefden de brand niet. De brand is waarschijnlijk ont staan door een defect in de tele- Bij een brand in haar woning heeft een 26-jarige Langeraarse rookvergiftiging opgelopen. Dat gebeurde nadat de vrouw enke le huisdieren tijdens de brand van een wisse dood wilde red den. De Langeraarse is opgeno men in het Elisabeth-ziekenhuis in'Leiderdorp. De brand brak vrijdagavond uit in de woning in de W. Ont- zigtstraat. De bewoners waren op dat moment op de eerste oude wetering» Een 19-jarige automobilist uit Roelofarendsveen en zijn 23- jarige broer zijn zaterdagmid dag bij een aanrijding op de kruising van de Alkemadelaan met de Bruggestraat in Oude Wetering ernstig gewond ge raakt. Ze zijn naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden en het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp overgebracht. De Veender reed op de Alke madelaan in de richting van zijn woonplaats. Te laat had hij, volgens de politie, in de ga ten dat enkele auto's stilston den om linksaf te slaan, de Bruggestraat in. Om een botsing te vermij den, stuurde de jongeman naar links. Daarbij kwam hij echter op de linkerweghelft te recht en volgde een frontale botsing met een 51-jarige au tomobilist uit Nieuw-Vennep. De chauffeur van deze wagen kwam er heelhuids vanaf, maar zijn passagier moest voor on derzoek naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden worden overgebracht. Beide auto's zijn zwaar be schadigd weggesleept. lp de Provincialeweg N206 Katwijk worden binnen- irt camera's neergezet die ontroleren of de weggebrui- ers zich aan de verkeersre- houden. Zo maken de 'lotoestellen niet alleen een ([druk als iemand te hard ijdt, maar ook als het rode wkeerslicht wordt gene gerd. Waar de camera's precies omen te staan is nog niet ekend. Onlangs zijn op de- utde Provincialeweg N206 Leiden al camera's ge- atst. De provincie Zuid rand heeft de extra maat delen genomen omdat de tg een van de vijf gevaar- kste routes in het gewest is. ei automobilisten vooraf Oor en te hoge snelheid te aarschuwen komen op de- weg ook matrixborden staan die oplichten als het ^pedaal te ver wordt inge dikt. volop in aktie NIVEA deospray 150 ml., deoroller 50 ml; of Soft 75 ml. per stuk eisÉve eisÈvf sassenheim conny smits Experimenten met een kortere werkweek bij Akzo Nobel, onder meer in Sassenheim, zijn aan geslagen. De meeste werkne mers willen doorgaan met de 36-urige werkweek, zo blijkt uit onderzoek door CNV Chemie en Energie. Ruim 36 procent van de werknemers blijkt ervan overtuigd dat de kortere werk week nieuwe banen oplevert. Opvallend is dat vooral deel nemers aan de experimenten positief oordelen. Van hen wil 77,8 procent doorgaan met 36 uur werken en gelooft precies de helft dat korter werken leidt tot meer werkgelegenheid. Twintig procent werd zo gegre pen door het korter werken dat deze groep zou overwegen in deeltijd te gaan werken wan neer Akzo de 36-urige werk week niet invoert. Niet-deelne- mers blijken sceptischer. In totaal zijn er de afgelopen tijd 141 experimenten gehou den, verdeeld over alle vestigin gen van het chemieconcern. De vakbonden hadden daarbij vooral groei van de werkgele genheid voor ogen, terwijl Akzo Nobel graag meer flexibele ar beidstijden wilde invoeren. Op vallend is dat werknemers de werkdruk als minder knellend zijn gaan ervaren en er ook over de gevolgen voor het sociale le ven milder wordt gedacht. Cao-onderhandelaar T. Hu- bert van het CNV: „Uit de cijfers blijkt dat korter werken in com binatie met flexibiliteit wel de gelijk banen kan opleveren als je de juiste mix weet te vinden. Arbeidsduurverkorting blijft maatwerk. Het moet niet van bovenaf worden opgelegd, maar van onderaf komen PRODENT soft mint, cool mint of gel tintelfris 4 x 75 ml. POND'S dag- of nachtcrème 50 ml. J47 -399 2." Age Defying Complex 19^8 399 nespoeling ZOO ml. Deze aanbiedingen zijn geldig Urn 25 januari 1997 in alle ETOS winkels in Leiden. timoteus waarsenburg Deze maand loont het zeker om eens naar de sterren'te kij ken. Niet in de wekelijkse ho roscopen, maar aan het firma ment. Dit is de tip van Noord- wijker Guus Gilein, die in zijn vrije tijd de hemel bestudeert met zijn telescoop. Op een ei gen home-page van internet voorziet hij andere geïnteres seerden van tips en technische gegevens om de komeet Hale- Bopp 1995 01 op te sporen. Hale-Bopp staat in januari na melijk erg laag aan de horizon, waardoor de ster-met-staart vooral in de zeer vroege och tenduren goed waarneembaar is. De Amerikaan Alan Hale, een amateur 'kometen-jager', ontdekte de komeet op 23 juli 1995 toen hij een bolvormige sterrenhoop in het sterren beeld Boogschutter observeer de. Een nevelig vlekje in het beeldveld deed hem vermoe den dat het om een komeet ging. Ongeveer tezelfdertijd ontdekte ook zijn landgenoot Thomas Bopp de komeet. Omdat zij beiden 'aangifte' deden van hun ontdekkingen, kreeg het astronomisch ver schijnsel de naam Hale-Bopp. De komeet is de komende tijd in de onderste punt vart de Zomerdriehoek, die in het Oosten opkomt, te zien. Er moet op een hoogte tussen de 10 en 20 graden worden ge zocht. Hierbij vormt de hori zon de nul-graden-grens. De komeet is vanuit een donkere omgeving met een eenvoudige verreldjker waar neembaar. In februari kan Ha le-Bopp zelfs met het blote oog worden gezien. Op de ho me-page is ook andere infor matie te vinden over kometen en aanverwante wetenswaar digheden. http://www.pi- .net.7ggilein/home.html.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9