Miskenning als basis voor succes IK Kerk: meer oog voor God en medemens ipstandige gemeenten in het ongelijk Leiden Regio Kerk Samenleving Oecumene op zoek naar nieuwe passie Ledental Hervormde Kerk sneller gedaald MAANDAG 20 JANUAR11997 chef hans jacobs, 071-5356414, plv -chef rudolf kleun, 071-535 Rob Mantel, algemeen-directeur van Luba Jee, het zat niet in de genen en liet zat niet in het bloed. En in 1 l genstelling tot veel van zijn soortgenoten' gingRobertus nirdus Mantel vroeger juist heel graag naar school. Zo graag zelfs, dat toen hij gedwars- b<)omd werd door zijn vroegere mderwijzer van de Terweewëg- m hooi om naar de HBS te gaan, l it uiteindelijk de grote drijf veer in zijn leven is geworden om te laten zien dat hij wel de- v, lijk méér in zijn mars had dan n u nigeen destijds van 'dat MULO-jongetje' bevroedde. En 'dijk is eerlijk: af en toe staat h i j er zelf nog wel eens versteld van waar frustratie en ambitie uit eindelijk allemaal toe kunnen leiden. i n het fraaie hoofdkantoor van Luba Beheer BV aan de Zee- manlaan leunt Rob Mantel - an 1944 - comfortabel achterover. Hij kan 11 mag dat doen, want anno 1997 gaan de iken voor de wind. Met 25 vestigingen in 'oord- en Zuid-Holland, met een perso- i< cisbestand van ruim 100 mensen, met i groei vorig jaar van 26 procent en met i omzet van 60 miljoen gulden per jaar hoort Luba tot de grote jongens in de uit- ndbranche. En het perspectief voor de komst oogt goed. Als wat de oprichter en Memeen-directeur voor ogen staat ook i dwerkelijk gaat lukken, valt er binnen- "i t nog spectaculair nieuws van het front te melden, iet gek dus voor dat jongetje van toen uit ;e Van Oldenbarneveltstraat dat zo graag e de Hogere Burger School wilde, maar >p advies van het schoolhoofd maar genoe gen moest nemen met wat toen de MULO heette. „Mijn vader, een ambtenaar die elke dag bij de Posthof op de Gele Tram naar Den Haag stapte, nam dat 'zogenaamde' verstandige advies over. Ik was daar zo ver holgen over dat ik prompt het eerste jaar bleef zittenI k wilde zo graag en ik mocht livt. Dat de frustratie diep zat, mag blijken uit het feit dat ik vele jaren later de adviezen omtrent de schoolkeuze van mijn eigen kinderen Jeroen en Sandra volledig in de De handel zat ze al op jonge leeftijd in het bloed. Liever dan in de schoolbanken te zitten, verdienden ze een paar stuivers op straat. Een serie over 'Leidse' ondernemers die met weinig of niets begonnen en eigenhandig een bloeiende zaak opbouwden. Vandaag in aflevering 12 Rob Mantel van Luba. In de uitzendwereld een man met een missie. wind heb geslagen. Helemaal achterafkan je natuurlijk ook stellen dat die miskenning van het schoolhoofd positief heeft gewerkt. Zonder de gedrevenheid die daarna mijn le ven ging bèheersen, had ik het misschien nooit zo ver geschopt." Die ambitie van toen had overigens nog weinig met zaken of met ondernemen van doen. Want daarvoor leek de jonge Mantel in eerste instantie niet in de wieg gelegd. Dat zat ook absoluut niet in de familie. Het werd, na de MULO. een technische oplei ding die uiteindelijk via het Hoger Tech nisch Instituut in Amsterdam resulteerde in een baan als assistent-bedrijfsleider in de kettingfabriek van de Grofsmederij op het Waardeiland. De Grofsmederij is intussen al lang weg. Het is puur toeval dat hij nu woont waar hij toen in loondienst was. Maar dat het leven vaak van toevalligheden aan elkaar hangt, mag blijken uit het vol gende. Zijn toenmalige vrouw, Selma van der Broek, was in 1968 op de Lage Rijndijk begonnen met een uitzendbureautje onder de naam Luba, wat staat voor Lugdunum Batavorum, de oude Romeinse naam voor Leiden. Dat onderkomen daar werd al snel te klein, maar ondanks hun dubbele inko men lukte het de Mantels aanvankelijk niet om een hypotheek te krijgen voor een woonhuis in Zoeter- woude. „Ik hield toen een gloedvol betoog tegen de man van de bank over de geweldige toekomst die voor het uitzend bureau, wat toen nog een be trekkelijk nieuw fenomeen op de arbeidsmarkt was, in het ver schiet lag. 'Waarom stap je er dan zelf niet in', zei die man toen tegen mij. Wel, dót deed het. Die opmerking opende mijn ogen." Al was het, dat moet hij achteraf eerlijk toegeven, toch in eerste aanzet vooral knipperen wat hij met zijn kijkers deed. „Want ik was vanaf dat moment dan wel eigen baas, maar ik begreep er natuurlijk helemaal niks van wat die dames daar allemaal de den. Ik voelde me in het begin doodongelukkig. Soms ging ik maar een stukje fietsen om even weg te kunnen zijn. Maar goed, dat duurde niet lang. Een jaar na mijn toetreden openden we in 1973 al een nieuwe vestiging in Al phen aan den Rijn en vanaf dat moment had ik de smaak van het ondernemen pas goed te pakken. Toen begon de expansie." In 1979 had de zaak - die overigens ooit nog eens bemiddelde voor de student Hennie Eman die nu president is van Aruba - zijn voorlopige top bereikt. Elf vestigingen telde Luba op dat moment en de ondernemer Rob Mantel leek stevig in het zadel te zitten. „Maar toen kwam er plots van het ene op het andere moment een kink in de kabel. De oliecrisis diende zich aan en bovenop die economische recessie nam de overheid ook nog eens een paar maatregelen die ar beidsbemiddeling via bureaus als de onze flink aan banden legde. De hele handel donderde in elkaar. In een tijd van ander halfjaar halveerden de omzetten. Veel be drijven in onze branche moesten fuseren of gingen kapot. Ook wij stonden aan de rand van een faillissement. Het water stond Luba tot aan de lippen." Toen dat nog hoger dreigde te stijgen, was het laatste dat restte een gang naar Canos- sa, in casu de bank. Die evenwel geen me dedogen kende. Zonder pardon werd Man tel met zijn toko op straat gesmeten. Een zwarte bladzijde in de geschiedenis van het bedrijf. „Kwam ik terug, zat 40 man perso neel te wachten op dat sprankje hoop dat ik kon geven. Het enige dat ik kon meedelen, was dat we eruit lagen. Nou, daar stonden we dan. Keihard gewerkt en niks in je han den. Ja, een hap schuld aan de belasting. Dan zakt de moed je toch wel even in de schoenen. Dan denk je dat het over is." Maar zo ver kwam het dus niet. „Nee, in derdaad. Een andere bank had gelukkig wél vertrouwen in ons en we hebben dat ook waar gemaakt. Het was een enorm span nende tijd. Een tijd van reorganiseren, van dag en nacht werken, van nieuwe plannen smeden.-Maar we zijn er bovenop geko men. Wat heet, achteraf denk ik dat we ster ker uit de strijd zijn gekomen. Gelouterd ook. Dat gold net zo goed voor mezelf. Ik denk nog altijd sociaal, hoor. Maar sinds dien ben ik wel zakelijker, ja zeker ook wel wat harder geworden. Het was een kritisch moment, maar het hart klopte tenminste nog." Met dien verstande dat Rob Mantel, toen de zaken eenmaal weer op een rijtje stonden, alsmaar het beklemmende gevoel had er gens in dat hart een ruis te horen. „We maakten na '85 weliswaar weer winstjaren, maar de sfeer van vroeger, die homogeni teit, de band die was weg. Logisch, want met de hele reorganisatie had je ook veel know how ingeleverd. De markt lag wijd open. maar we konden het eenvoudigweg niet bijsloffen. Dreigden achter te blijven bij de toch al moordende concurrentie. In 1988 hebben we toen de koppen bij elkaar gesto ken. Het was buigen of barsten." Die sessies, dat brainstormen in de Engel- bertha Hoeve, leverde een geheel andere organisatie op volgens het principe dat Mantel bijna liefkozend TQM noemt. Het staat voor Total Quality Management en vrij vertaald komt het er op neer dat het Rob Mantel groeide op in de Van Olden barneveltstraat. „Dat was toen een rustige en gezellige buurt. Eigenlijk nog wel." FOTO HENK BOUW MAN kwaliteitsdenken voortaan als uitgangsp fungeerde voor het doen en laten van all medewerkers, van hoog tot laag. „We he ben die filosofie, die missie", zwaait dei recteur met een klein geel boekje, „vasij legd in dit manuscript. De zelfstandighe van de filialen, maar ook van de perso neelsleden staat daarbij hoog in het vaai del. Het klantgericht werken en het strev naar perfectie voorop. Om een lang verhaal kort te maken: het duurde anderhalfjaar eer de nieuwe filoj fie tot in alle lagen ook daadwerkelijk w ingebed. Maar het beoogde effect bleef t niet lang uit. Veel soepeler dan voorheen maakte Luba een inhaalslag van jewelste het Koetshuis was dit jaar voor het eerstj klein om de nieuwjaarsreceptie met het tallige personeel op passende wijze teiit ren. In de Pieterskerk kon algemeem recteur Rob Mantel trots meedelen datb bedrijf zijn doelen opnieuw had gehaald hard op weg was naar een omzet van 10( miljoen. Hoeveel miljoen? „Honderd, ze, toch. Streven naar perfectie, nietwaar." Trots, het woord viel al. Is Rob Mantel-i zijn vrije tijd een fervent zeiler die al een paar maal de oceaan is overgestoken - ij tussen ook echt trots op wat hij als ondei nemer bereikt heeft? „Ja, natuurlijk. Van een omzet van 6 ton in 1968 naar 60 mil joen in 1996, dan mag je toch zeggen dal het aardig hebt gedaan. Maar ik ben een genaardig soort ondernemer, hoor. Ik pn beer hét zo te doen, dat ik steeds mindei aanwezig hoef te zijn. Dat ik steeds meei tijd over heb voor mijn bestuurlijke func ties, zoals bij het werkgeversverbond en ABU, de Algemene Bond Uitzendondeni mingen. Ik ben nu sinds kort ook voorzi van het LVI, de club van ondernemers. D vind ik hartstikke leuk om te doen. Echte uitdagingen. Natuurlijk, dat kost tijd. So: mige mensen menen dat ik die tijd beta mijn eigen bedrijf had kunnen steken. ik nu nog veel verder geweest. Geloof ik niet. Omgekeerd zeg ik, dat ik juist eens wijzer ben geworden door die functiese dat mijn bedrijf daar mede van heeft gej fiteerd." O ja, wat heet trouwens trots. Dat is hiju teraard ook nog om een geheel anderen den. Dat jongetje uit de Leidse Hout, dal gezellige buurtje achter de Rijnsburgeni waar ook de bekende fotograaf Herman Kleibrink toentertijd woonde. Dat jonga uit klas 6a van de lagere school aan de Ti weeweg. Dat zo graag naar de HBS wilde maar door de hoofdonderwijzer niet goe genoeg werd bevonden. Dat jongetje Ma tel heeft intussen zijn persoonlijke missii voltooid. Want hij kan mooi niet meersii Daar kan status noch geldelijk gewin tegi op. En daar is hij pas écht trots op. l'friactie* dick van der PI e rsfoort «anp Rooms-Katholieke Kerk in Nederland krijgt weer er oog voor God en voor de medemens in nood. „We ouden gelukkig op alleen maar naar elkaar te kijken. We ijken weer naar de Ander (God) en naar de ander in de zin van de naaste." bisschoppenconferentie, kardi naal Simonis en voorzitter He- dwig Wasser van de Acht Mei Beweging voor de eerste maal aan één tafel. Van Luyn, de strateeg van het dialoogproces, had de deelne mers voorgehouden dat er tus sen bisschoppen en Acht Mei 1 't zei bisschop A. van Luyn an Rotterdam afgelopen zater- in Amersfoort na afloop van en bijeenkomst over de dia- >g in de RK Kerk Daar zaten een kwart eeuw diepgaande I irisatie de voorzitter van de Beweging geen verschil van me ning is over spiritualiteit, inspi ratie uit het geloof en over diakonie, hulp aan de naaste. „Op die punten kunnen we he lemaal samenwerken. Als we de krachten bundelen, is de kerk veel geloofwaardiger. Ook kardinaal Simonis was 'zeer positief over de tweedaag se bijeenkomst. De sfeer is ver beterd, een belangrijke voor waarde voor het komende ge sprek met uitsluitend de Acht Mei Beweging. Dat zal volgens hem meer over wagen van ge loof en moraal gaan. „Dan moe ten ontegenzeggelijk nog heel wat hobbels overwonnen wor den", zei hij. „Maar we blijven in gesprek. Acht Mei-voorzitter Wasser zei alle vertrouwen te hebben dat het gesprek met de bis schoppen in dezelfde sfeer zal verlopen als deze ontmoeting, die zij vruchtbaar noemde. Vooroordelen zijn geslecht. Harde standpunten bleken soms helemaal niet zo hard te 'uebergen anp nkzij de financiële crisis van de We idraad van Kerken (WvK) komt de oe- umene in nieuw vaarwater. Dat zei ds. i vi a Blyth, één van de afdelingshoofden n de Wereldraad, in Driebergen tij dens de eerste oecumenelezing van de ."derlandse Raad van Kerken (RvK) en 11 idere interkerkelijke organisaties. De oecumenelezing moet een jaarlijks rugkerende bezinning over de funda- ienten van de oecumenische beweging orden. Aan zulk een bezinning is be- iclte, vinden de organisatoren, want de cumene moet meer 'passie, gevoel en rlangen' krijgen, 'aldus RvK-voorzitter <>l dr. R. Huysmans. Volgens Blyth had de Wereldraad zich onder financiële crisis niet zo diep end over de eigen organisatie en doel- ïden gebogen als nu gebeurt. Het cen- um van de oecumene moet weer bij de '0 lidkerken komen liggen, waarbij oog voor de veranderingen die zich de af lopen vijftig jaar hebben voorgedaan, I-lus Blyth. Zij wees op de numerieke verschui ving van de christenheid over de wereld. De verwachting is dat rond de eeuwwis seling zestig procent van de christenen in de derde wereld woont. Bovendien zal de toestroom van jonge lidkerken die zich tot de Pinksterbeweging rekenen, net zo'n invloed op de oecumene krijgen als de toetreding van de orthodoxe ker ken in de jaren '60, zo verwacht Blyth. Egbert van der Stouw (32), hervormd missionair werker en in deze kringen een jongere, sprak het vermoeden uit dat de oecumene bepaald wordt door een 'oecumenische elite, die een oecu menisch jargon hanteert, huiverig is voor klare taal en geen plaats lijkt te kunnen maken voor een jongere genera tie'. Van der Stouw droomde hardop van een internetverbinding in elke gemeente en parochie, waardoor er een oecume nisch netwerk kan ontstaan. Niet zo gek, vond Blyth; wellicht een alternatief voor het ingezakte geloof in instituties, waar onder ook de Wereldraad te lijden heeft. Ds. Myra Blyth. schendam anp Hervormde Gemeenten die hun vermo- in een afzonderlijke stichting hebben lergebracht, hebben in strijd met de rkorde gehandeld. Tot deze conclusie iit de hoogste rechtsinstantie, in de Ne- landse Hervormde Kerk. de generale i omissie voor de behandeling van bezwa- t n en geschillen, in de uitspraak inzake de meenten Espeet-Vierhouten en Hars- amp. In 1992 werd de hervormde Kerkorde zo vijzigd dat per 1 januari 1996 alle kerk voogdijen onder één kerkordelijke regeling zouden komen te vallen. Gemeenten met zogenaamd vrij beheer en oud toezicht, toegestaan sinds de invoering van de Kerkorde in 1951, moesten zich aanpassen. De wijziging van de kerkorde werd door 73 gemeenten bij de burgerlijke rechter aange vochten die hen in het ongelijk stelde. En kele gemeenten zijn in hoger beroep ge gaan. Eind 1995 bleek dat sommige ge meenten hun vermogen in een afzonderlij ke stichting hadden ondergebracht zonder de kerkelijke voorgeschreven toestemming van de Provinciale Kerkvoogdijcommissie. Daarmee wilden ze voorkomen dat met in gang van 1996 de zorg voor en het beheer van het vermogen zouden komen te vallen onder het toezicht van de organen die door de kerkorde zijn aangewezen. Ook vreesden deze gemeenten hun eigendom te verliezen als de Nederlandse Hervormde Kerk sa mengaat met de Gereforemerde Kerken en de Lutherse Kerk. De geschillencommissie concludeert dat het onttrekken van het vermogen aan het kerkelijk toezicht in strijd is met wat mag worden verwacht van een gemeente die tot het geheel van de Hervormde Kerk behoort. zijn. De bisschoppen hebben afgesproken hun gezamenlijke agenda ter veranderen, zei Van Luyn. Veel jarén vroegen de binnenkerkelijke problemen de meeste aandacht van de bis schoppenconferentie. „Die an dere onderwerpen stonden er ook wel op, maar omdat die on deraan stonden, hadden we daar vaak te weinig tijd voor." Sinds de eerste manifestatie van de Acht Mei Beweging aan de vooravond van het bezoek van paus Johannes Paulus II in LEIDSCHENDAM» ANP Het ledental van de Nederland se Hervormde Kerk is tussen 1990 en 1995 sneller gedaald dan dat van de Gereformeerde Kerken en de Rooms-Katholieke Kerk. Dit blijkt uit de Statisti sche Nieuwsbrief 1995 van de Hervormde Kerk. Terwijl de Nederlandse bevol king in deze periode met 3,2 procent groeide, daalde het aantal hervormden met 11 pro cent, gereformeerden met 6,9 procent en rooms-katholieken met 1,6 procent. In 1995 waren er 2.255.190 hervormden, 727.483 gereformeerden en 5.459.790 rooms-katholieken in ons land. De hervormde daling deed zich vooral voor in Gro ningen/Drenthe (15,6 procent) en Noord-Holland (14,8). De Hervormde Kerk kent drie soorten leden: lidmaten die door belijdenis bewust tot de gemeente zijn toegetreden, doopleden die als kind zijn ge doopt en overige leden, voorna melijk mensen met een of meer hervormde ouders. Vooral de laatste groep, die kerkelijk niet of nauwelijks actief is, daalde sterk (20,3). De daling van het aantal lidmaten en doopleden was met 7,1 respectievelijk 7,8 procent veel minder drama tisch. Op basis van een prognose van het ledenbestand zullen er in 2015 nog ongeveer 1.410.000 hervormden zijn (ruim 60 pro cent van het huidige aantal). Het aantal lidmaten zou vol gens deze prognose de komen de twintig jaar dalen van ruim 730.000 naar ongeveer 470.000. In 1995 was 14,6 procent van de Nederlandse bevolking her vormd, 4,7 procent gerefor meerd en 35,2 procent rooms- katholiek. In 2015 zou het aan deel van de hervormden 8,3 procent van de bevolking be dragen. De hervormden zijn in vergelijking met de Nederlandse bevolking oud. De gemiddelde leeftijd van de Nederlander is 37,6 jaar, van de hervormde 44,0 jaar en van de hervormde lidmaat zelfs 58,4 jaar. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Oude Tonge: G.C. de Jong te Sliedrecht; te Streefkerk P Molenaar te Woudenberg. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Laren (SoW) als zieken huispastor Gooi-Noord. F.J. van Ree te Hilversum, die dit beroep.heeft aangenomen; te Laren (SoW) (part-ti me) als geestelijk verzorger van ver pleeghuis De Stichtse Hof: mevr M A Lamain, kandidaat te Amster dam. die dit beroep heeft aangeno- CHR.GEREF. KERKEN Beroepen: te Huizen: J. Plantingate Groningen. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Dordrecht: W Visscher te Amersfoort. mpn L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) 1985 zijn de contacten tussen de AMB en de bisschoppencon ferentie stroef geweest. Officiële gesprekken werden afgebroken. De vorige bisschoppen van Rot terdam en Breda, Bar en Ernst, hebben de contacten op per soonlijke titel voortgezet. Twee jaar geleden bezochten hun op volgers, Van Luyn en Muskens, met instemming van de overige bisschoppen voor de eerste maal de jaarlijkse Acht Mei-ma nifestatie. KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071^5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12 00 uur 071 -5128 030 DIRECTIE B M. Essenberg, G. P Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN RD.Paauw 071-5356215 Tel. dag 9 30 -11.30 uur of per post. Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17uu 071-533 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17uu 071-511 ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging ven ken tot het automatisch afschrijven w abonnementsgeld, ontvangen ƒ1,- li per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEW Voor mensen die moeilijk lezen, slecht? hébben of blind zijn (of een andere Ik dicap hebben), is een samenvatting regionale nieuws uit het Leidsch Dagt* geluidscassette beschikbaar. Voor in' 0886-482345 (Centrum voor Gesprok? REDACTIE JRijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M. Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F Blok, chef eindredactie algemeen tuur, Grave). W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J Preenen, chef binnen-, buitenland, eco ZIEKENHUIZE ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 ent woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag tot 17.00; St. Elisabeth Ziekenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14 30-15.15 uur en 19.00-19.45 u Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor pait bovendien van 10.30-11.15 uur en van 19.45-21.00 u Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 uur r overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleeg! Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uuren 19.00-19.45 u RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klassen daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21.OOu Kinderafdeling: 14 30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). (IC): 14.00-14.30 W Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131) dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15 00 u 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur(AI Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluitend partners/echtgenoten en eigen kinderen Kinderafdelingen- voor ouders.van opgenomen kinderen is er een ruime zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden- keel-, neus- en oorh» de en neurologie: 14 15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde en' kunde 14.15-15.00 uuren 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-17$ babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8