Leiden PTT stopt innen huur oude telefoon De illusie van 't avontuur 'Wij willen volwaardig lid zijn van deze samenleving' Een miniatuurwereld voor mannen )iefstal van treinkaartjes Q(£F» HANS JACOBS, 071-5356414, PLV-CHEF RUDOLF KLEUN, 071-5356436 Voetgangers slaan automobilist jipen Voortaan zal een 33-jarige Leidse automobilist zich waarschijnlijk wel twee keer bedenken voordat hij voetgangers aanspreekt over het negeren van een rood stoplicht. De man moest zaterdag stoppen voor twee broers - 27 en 20 jaar oud - die op de kruising Langegracht/Korte Mare door 'rood' liepen. Toen hij daar een opmerking over maakte, werd de jongste broer gewelddadig. De oudste hroer kwam de 20-jarige te hulp en samen gaven ze de automobilist een paar harde klappen. De politie heeft de twee agressieve voetgangers aangehouden, Baldadige Oegstgeestenaren ihden Twee jongens uit Oegstgeest, vijftien en zeventien jaar oud, zijn zaterdagmiddag aangehouden. De twee wierpen vanaf ide voormalige krakersflat aan het Stationsplein van alles naar beneden. De jongens krijgen via het bureau Halt straf. Lastige dronkaards leiden Bij een horecagelegenheid aan de Steenstraat is zater dagmorgen een 25-jarige dronken Leidenaar aangehouden we gens belediging van de politie. Agenten waren het personeel van de gelegenheid te hulp geschoten omdat de dronkaard en zijn 20-jarige vriend zich lastig gedroegen. Toen de politiemensen het duo zo ver kregen de zaak te verlaten, werd de oudste grof in de mond. Gewond bij aanrijding leiden Een 67-jarige voetgangster uit Leiden raakte afgelopen toen zij een zebrapad aan het Levendaal over stak. Zij werd geschept door een auto die werd bestuurd door een 43-jarige plaatsgenoot. Die had haar te laat gezien. De \touw is overgebracht naar het AZL met letsel aan onderbeen, bekken en bovenarm. Rijden onder invloed leiden Bij een alcoholcontrole op de Haagweg zijn zaterdag nacht drie automobilisten betrapt die met een glaasje te veel op achter het stuur zaten. Het ging om een 26-jarige Leidenaar, een 1-jarige Almeloër en een 28-jarige Leidenaar. ANNO 1897 Woensdag 20 Januari De Haagsche rechtbank veroordeelde heden: den opperman te 's-Gravenhage, die een huzaar in een danshuis in diens duim beet, tot 1 jaar gevangenisstraf: de man uit Leiden, die alhier een paar zakken ijzer verduisterde, tot 2 maanden- den man uit Voorburg, die aldaar een veldwachter beleedigde, tot 5 boe te of 5 dagen; den man uit Leiden die alhier z'ijn buurvrouw mis handelde, tot 15 of 15 dagen: - de drie jongens uit Noordwij- kerhout, die zich schuldig maakten aan strooperij van riet tot 3 of3 dagen. ANNO 1972 donderdag 20 januari Hols N.V., fabriek van honden- en kattenvoeders, gaat Valken burg verlaten. Een groot bord voor het pand aan de Katwijker- weg meldt, dat het gehele complex te koop is. Dit sinds 1947 in Valkenburg gevestigde bedrijf wordt overgeplaatst naar Lelystad. Van het ruim zestig man tellende personeel gaan er twintig mee. Degenen, die de wens te kennen hebben gegeven in Valkenburg le willen blijven, hebben reeds elders werk gevonden of zullen dat nog krijgen als de fabriek in Valkenburg 31 maart definitief de poorten sluit. Nooit meer op vakantie na bezoek aan Pieterskerk LEIDEN MARINA VAN DEN BERG Echtpaar bij de stand van Brazi lië: „Waar kan ik boeken, ik kan niet goed wijs uit die platte grond." De ideale avontuurlijke reiziger voor Djoser, de reisor ganisatie die het afgelopen weekeinde flink uitpakte in de Leidse Pieterskerk. Eerst even informeren hoe 't zit met die achterbuurten in Rio de Janeiro ('hoe herken je ze?' 'Oh, dat er geen winkels meer zijn'), en dan de weg vragen om je reis te boe ken. „Eigenlijk zou je het modder pad al moeten aanleggen, zodat de jeep zeker vast komt te zit ten", typeert Djoser-directeur H. van der Velde de behoefte aan avontuur. Want gelukkig is er in zo'n geval een reisleidster die vloeiend Arabisch spreekt en een taxi voor je regelt. De illusie van de avontuurlij ke reizen: niet te veel afzien, het moet wel leuk blijven. Zaterdag en zondag waren er weer vele avonturenverkopers die reisda gen organiseerden, want het is een trendje in de branche. Even de klanten opwarmen in deze kille dagen. In de Pieterskerk is de illusie compleet. Hier is voor de prijs van een 'aardig huis' (Van der Velde) een waanzinni ge wereldreiziger bezig geweest. Stoffige flessen tegen een westemdecor, koeienschedels, dreunende trommels tussen de gewelven des Heren, met hoog boven je een junglebrug, inclu sief kapotte treden, verder riksja's, oude Indiase bussen, en bij elke hoek sta je in een ander exotisch oord. Twee sfinxen, 1 belicht, kijken neer op het gekrioel van de duizenden mensen die deze twee dagen de Pieterskerk bezochten. Wat ze zoeken: avontuur èn veiligheid. En die onmogelijke combinatie verkoopt Djoser. „Wij zijn niet van die rugzaktypes," zegt M. Castricum uit Uitgeest. Haar vriend staat verderop te zwij gen, armen over elkaar, vingers onder de oksels. „Hij begint op Schiphol al te seiken dat 't zo swaar is." En trouwens, toont zij met onmiskenbare logica aan, als iedereen tóch naar de zelfde bezienswaardigheden gaat, waarom zou je dan niet met een groep gaan? Uh, ja, daar is weinig tegenin te brengen. Ze vervolgt: „En het is zo handig, wil je naar de Borobudur, staat de reisleiding al klaar met kaartjes." Zonder reisorganisatie zouden ze ook nergens komen. „Joh, als wij een leuk strandje zien, blijven we daar drie weken hangen, dan ken je net zo goed naar Spanje." En leuk hoor, zo'n groep, ze zijn nu ook met een stel dat ze in Indonesië leerden kennen. Zo zijn deze dagen ook bruik baar om je te oriënteren op de toekomstige groepsgenoten. IJs co's etend slenteren ze langs de kraampjes met informatie. 'Will joe merrie me?" vraagt een man in 'Belgisch' uniform met te wij de pijpen. Hij houdt een meisje onder schot met de plastic vis uit zijn holster. Zijn maat heeft een knullig bordje bij zich: 'Rus sian hollidays, free information Op verzoek zingen ze een Russi sche interpretatie van 'love me tender'. Amusement is hier volop, Chinese acrobaten, In diase muziek en magiërs met slangen. En geen vliegen, geen stank, geen bedelaars: als ze dit elke maand in de Pieterskerk organiseren, hoef je nooit meer op vakantie. Dan hoef je ook geen echt en ge dingen mee te maken. „De beste pelzen komen van onge boren lammetjes", vertelt een besnorde reisleider. En over eng gesproken, wie wil er in hemels naam naar Iran? M. Gautam uit Leiden staat met haar dochter Tara (17) gebogen over de kaart. Tara heeft een bos haar waar Katja Schuurman jaloers op zou zijn. Meestal reizen ze zonder reisorganisatie, maar voor Iran ligt dat anders. Ze kregen in Egypte al zoveel kerels achter zich aan. „Een taxi kwam nooit op de plaats van bestemming," vertelt moeder, met die typische nuchterheid van de ervaren rei ziger, „Ik .mep ze ook wel van me af, hoor." Dat werd wat ver moeiend, dus gaan ze nu maar georganiseerd. Djoser barst uit zijn voegen, vertelt directeur Van der Velde. Het kantoortje op het Pieters kerkhof wordt te klein, want het gaat goed in de avonturenbran- che. Zijn omzet steeg vorig jaar met 35 procent. Van der Velde, een ervaren wereldreiziger: „We geven mensen het idee dat ze iets heel bijzonders doen." Ach ter hem is het een komen en gaan van acteurs in bedoeïe- nenkleding. 'God is wonderlick', staat er op een pilaar. Een origi nele pilaar, van de Pieterskerk. Hoewel, effe voelen. Als ze dit elke maand in de Pieterskerk organiseren, hoef je nooit meer op vakantie. foto hielco kuipers Wie zijn oude huurtelefoon jaren geleden met de kraak heeft meegegeven, heeft zich daarmee niet veroordeeld tot het levenslang betalen van huur. Na klachten van de Leidse afdeling van de Socialistische Partij is PTT Telecom overstag gegaan. Iedereen die zijn oude huurtoestel niet meer gebruikt, kan met één belletje de huur van het toe stel stopzetten, meldt de PTT. dat de grijze draaischijftoestel- tij brengt het bedrijf elke twee len (type t65/w65) voor de PTT maanden aan zeker honderd een verborgen goudmijntje zijn. duizend Nederlanders een be de par- drag van 3,58 gulden in reke LEIDEN RUUD SEP De SP bracht vorige week don derdag het bericht naar buiten Volgens schattingen ning voor een toestel dat meestal niet meer wordt ge bruikt. De vergeten telefoons le veren de PTT op die manier miljoenen op. De huurders be talen - gerekend over een ter mijn van vijftig jaar - meer dan duizend gulden voor hun toe stel. Begin jaren negentig heeft de PTT de huurders in de gelegen heid gesteld hun oude toestel in te leveren. Daar is destijds lang niet door iedereen op gerea geerd. Onder meer doordat hier en daar de telefoon al lang in de container was gegooid, of er gens op zqlder was weggestopt. Ook voor deze gevallen is de PTT nu bereid om de huur van de toestellen - die hun geld al dubbel en dwars hebben opge bracht - stop te zetten. Wie zijn oude toestel niet meer gebruikt, kan dat melden bij PTT klan tenservice, telefoon 06-0402. Ook mensen die hun huurtoe stel nog wel gebruiken, zouden eventueel op die manier de huur kunnen stoppen. De PTT neemt die kans op 'fraude' op de koop toe. Meer tijd voor irijsvraag iver milieu IEPEN HANS KOENEKOOP lingen voor zwerfvuil en a londenpoep hebben voorlopig I log de overhand in de inzen- voor de prijsvraag 'Word iulieuactief in de wijk'. En dat iet de gemeente Leiden liever inders. „Blijkbaar denken veel nensen bij milieu aan deze za- en. Daar is op zich niets op te en, maar het zou leuk zijn als «woners ook andersoortige rojecten over het milieu ver innen. Verkeer, parkeren, iroen en afval behoren er ook zegt Caroline Gerritsma de dienst Milieu en Beheer. Bewoners en bedrijven krij- en daarom nog wat extra tijd ra plannen te maken en idee- te verzinnen. Tot 31 januari unnen voorstellen ter verbete- - tog van het milieu in de eigen <oon- of werkomgeving wor- en ingediend bij het Stadhuis, et Stadsbouwhuis en de vier inderkomens van wijkbeheer. De gemeente Leiden heeft IOO.OOO gulden beschikbaar ge- iteld voor de prijsvraag. Per in- Knding is maximaal 10.000 gul den te verdienen. Dat geld kan «irden besteed aan de uitvoe- tog van het project of idee. De ;emeente hoopt met de prijs- taag Leidenaars en Leidse be drijven wat meer te betrekken het onderhoud en woon- omfort in hun eigen straat. Tot Dg toe zijn er zo'n twintig Horstellen binnengekomen. en deskundige jury zal zich in bruari buigen over de inzen- ragen. Turkse vereniging vindt definitief onderkomen in Slaaghwijk Deze twee treinen op de modelbaan van Jan van Duuren zijn met de hand gemaakt. Weinig vrouwen bij treinenbeurs in buurthuis foto hielco kuipers bet plaatskaartenkantoor van 11 NS-station Lammenschans zaterdagnacht ingebroken, «daders kwamen binnen door «n raam te vernielen. Ze gin- fn ervandoor met plaatsbewij- strippenkaarten en fris drank. LEIDEN ROBBERT MINKHORST „Ze lopen hier in Leiden niet te koop met hun liefde voor trein tjes", is de ervaring van Jan van Duuren, organisator van de trei nenbeurs in buurthuis Comelis Joppensz. „Maar heel veel men sen hebben ze toch gewoon stiekem op zolder staan." Twee keer per jaar organiseert Van Duuren een beurs. Een keer rond Sinterklaastijd en een keer in het begin van het jaar. Want de winter is toch vooral het 'sei zoen' voor de liefhebbers van de miniatuurwereld. In twee ruimten in het buurt huis hebben handelaren en ver zamelaars deze zaterdag hun koopwaar uitgestald. Veelal zijn de treinen en toebehoren als huisjes, rails en bovenleiding af komstig uit de eigen verzame ling. De wereld van de treintjes is er duidelijk een van mannen. Vrouwelijke verzamelaars ko men er niet op af. „Treinen geven rust", vindt Van Duuren. „Ik zit ook al heel lang in de treinen. Op zo'n beurs kun je heel goed kennis uitwisselen met andere verza melaars. In deze tijd ben ik bij na elke zaterdag wel op een beurs te vinden." De treinen- liefhebber is ook lid van de Voorschotense modelvereni ging. Verder werkt hij als vrijwil- liger in het buurthuis. Thuis staat de verzameling van Van Duuren grotendeels in dozen. Hij heeft domweg de ruimte niet om een grote trein- baan aan te leggen. Wel bouw de hij afgelopen zomer een LGB-baan (het grootste formaat modeltreinen) in zijn tuin. „Ik moet eerst wachten tot mijn kinderen het huis uit zijn. Dan claim ik een kamer." Op de beurs probeert hij een kleine baan te verkopen. „Die stond op zolder alleen maar stof te happen." De baan is met zorg aangelegd. De huisjes, bomen en seinmasten zijn zo teer, dat ze spontaan zouden breken als je er alleen al naar zou wijzen. Met heel fijn gaas en dunne ko perbuisjes is vakkundig een omheind trapveldje aangelegd. Op het perron van het fraaie station verkoopt een kranten jongen de laatste editie. Kaartjesverkoper Ugur Güven kijkt enigszins verbaasd op, als een wat oudere man haastig het buurthuis betreedt. „Mag ik er nog even langs, deze brandt niet", zegt hij in onvervalst Leids. In zijn handen wappert een doosje met daarin een zo juist gekochte lantaarnpaal. Met gekromde rug bekijkt Ge rard Mank een stel locomotie ven. „Ik hoop er vandaag eentje te vinden", zegt hij. Meer dan dertig jaar bouwt hij thuis aan een grote stad met een bijbeho rende treinbaan. „Met zo'n baan kom je nooit klaar. Je blijft veranderen." Mank speurt samen met Wil lem Dijkman de koopwaar af. „Stoomlocs zijn mijn grote hob by", zegt Dijkman. „Ik heb er inmiddels een stuk of dertig." Dijkman ging vaak naar Oost- Duitsland, omdat ze daar tot ver in de jaren '70 nog in het echt rondreden. Hij heeft ook voor meer dan negentig uur film thuis liggen. „Een elektrische locomotief is zo steriel. Die be weegt alleen maar. Aan een stoomloc hoor je hoe zwaar hij het heeft. Dat puft en sist. En als ze dan op mijn baan rijden, zie ik dat ook helemaal voor me." LEIDEN ROBBERT MINKHORST De participatie en integratie van allochtonen in de samenleving laat nog altijd te wensen over. Het huidige beleid van de over heid zal verdere integratie zelfs nog moeilijker maken. Die vrees uitte Naci Demirbas, voorzitter van het landelijk bestuur van de Turkse arbeidersvereniging HTIB, afgelopen zaterdag tij dens de opening van het onder komen van de Leidse afdeling. Demirbas vindt dat juist ge meenten nu het voortouw moe ten nemen. Nieuw is het huidige gebouw van de HTIB in de Leidse Slaaghwijk niet. In afwachting van een definitief 'thuis' was de arbeidersvereniging daar al zo'n drie jaar gehuisvest. „De laatste jaren zijn voor ons heel span nend geweest", aldus voorzitter Ibrahim ölmez van het Leidse bestuur. „We hopen dat dit ont moetingscentrum een plaats zal zijn waai' mensen uit verschil lende culturen elkaar leren ken nen." De Turkse arbeidersvereni ging in Leiden werd in 1984 op gericht. Eerste uitvalsbasis was de voormalige coöperatieve bakkerij in de Korevaarstraat. Daar moest HTIB weg en in af wachting van een definitief on derkomen verhuisde de vereni ging naar de Merenwijk. De Mors kwam toen in beeld, maar een verplaatsing naar die wijk stuitte op zoveel verzet van buurtbewoners en andere Turk se groeperingen, dat de nieuw- bouwplannen werden afgebla zen. Olmez: „In de Slaaghwijk waren de bewoners gelukkig wel bereid ons te ontvangen. Wij voelden ons hier daarom al gauw thuis." ölmez verrichtte samen met wethouder Hans de Goede (D66/minderhedenbeleid) de openingshandeling. De wethou der noemde HTIB een 'bloeien de vereniging'. „Ze geeft een goed voorbeeld 'voor anderen hoe gewerkt moet worden aan de participatie en integratie van allochtonen." Maar ölmez en Demirbas be nadrukten wel dat deze taak nog lang niet is volbracht, öl mez: „De participatie van Tur ken in de samenleving blijft achter. Zowel op de arbeids markt als op de gebieden van onderwijs en cultuur. Twintig procent van de Turken in Lei den is werkloos. Wij verwachten ook van de gemeente stappen." Demirbas waarschuwde dat het verkeerd kan lopen op de weg die minister Dijkstal van binnenlandse zaken is ingesla gen. Demirbas is zes jaar raads lid geweest voor de PvdA in Lei den. „Dijkstal legt in het min derhedenbeleid de nadruk op cultuur en religie. Alle isla mieten zouden naar de moskee en dezelfde school gaan." Dat is niet waar, aldus Demirbas: „Binnen onze gemeenschap is juist een grote diversiteit. Dijk stal generaliseert. Het verengt de benadering van de minder hedenproblematiek. Hij zou graag zien dat ge meenten de gaten in het Rijks beleid opvullen. „Zij moeten de weg van de dialoog zo goed mo gelijk bewandelen. Minderhe den worden nog altijd te weinig betrokken bij de ontwikkeling en uitvoering van beleid. We willen een volwaardig lid zijn van deze samenleving." De Goede vond dat Leiden die weg al goed genoeg bewan delt. Wel beloofde hij zich de komende twee jaar net zo veel voor de Turkse als voor de Marokkaanse gemeenschap in te zetten. De afgelopen jaren had hij zich vooral op die laatste groep geconcentreerd. „Dat ga ik nu veranderen." K AAN STEDELIJK MUSEUM DE LAKENHAL, STUDIUM GENERALE, FRACTIE LWG/DE GA0E NEN, ARCHIEFDIENST, WERELDWINKEL, MUZIEKSCHOOL, VERENIGING OUD LEIDEN, PVDA, H0ITLANT 1 COLLEGE, VW LEIDEN, KRINGLOOPPROJECT, RUKSUNIVERSITEIT LEIDEN WERKGROEP AMATEURKUNST

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7