Bombrievencampagne neonazi's voorkomen GOED KOOP ïen 'parkeerbon' van 300.000 dollar voor Newt Gingrich •.89 'ranse hulporganisatie weg it Rwanda na moordpartij Buitenland Opstappen kanselier Vranitzky verrast Oostenrijk niet Arafat krijgt warm onthaal in Hebron Canadese VN-militairen misdroegen zich in Bosnië Oppositie beschuldigt Milosevic van terrorisme CU» OMDAT VISIE NODIG IS... landbouw BANDAG 20 JANUAR11997 [ndiase bus stort in rivier: 32 doden jjgwpELHi Zeker 32 mensen ?ijn gisteren omgekomen toen de ,us waarin zij zaten van de weg raakte en een rivier inreed. Vol- ■ens het Indiase persbureau raakten twaalf mensen gewond, /olgens ooggetuigen raakte de chauffeur in een bocht de con trole over zijn voertuig kwijt. Het ongeluk gebeurde bij Bhulana nde oostelijke deelstaat Punjab. De slachtoffers waren op weg aar een bruiloft. overleeft zelfmoord moeder yjyy. Een baby van drie maanden heeft de zelfmoord van zijn noeder overleefd toen deze met haar kind in de armen geklemd •an een flat was gesprongen. De Argenijnse vrouw was na de val elf verdiepingen op slag dood. De toestand van het kind ileek na controle in een ziekenhuis stabiel. Chaos teistert Griekenland thene Een algemene staking van het zeevarend personeel ver- iorzaakt een chaos in Griekenland. Honderden vrachtwagens ajn gestrand in de havens. Op de eilanden begint er een gebrek eontstaan aan de belangrijkste levensmiddelen, benzine en nedicijnen. Inzet van de donderdag begonnen staking is de be- lissing van de regering om zeelieden dezelfde belastingen te la- en betalen als de overige Grieken. Tot nu toe werden Griekse ieelieden vrijgesteld van belasting. Jallonvaarder houdt 't voor gezien delhi» De poging van de Amerikaan Fossett met een lucht- lallon de wereld rond te vliegen, is mislukt. De miljonair zette unorgen zijn ballon in India aan de grond. Fossett had onvol- >nde brandstof om zijn poging voort te zetten. Luchtvaart- ïctionarissen in New Delhi maakten dat vandaag bekend. enzinevlek levert geen gevaar op De benzine die is vrijgekomen bij een botsing zater- middag in het Kanaal vormt geen bedreiging voor het milieu, at verklaarden de Franse autoriteiten gisteren. Doordat de olie- aker Bona Fulmar, varend onder de vlag van de Bahamas, op et Mexicaanse vrachtschip Teoatl botste, kwam ongeveer veer- [igkilometer uit de kust bij Duinkerken drie miljoen liter ongelo- |ebenzine vrij. pvacuaties na eruptie Merapi art a Bijna 18.000 bewoners van de omgeving van de Ja- ïse vulkaan Merapi hebben hun huizen moeten verlaten. De n werd enkele dagen geleden actief en spuugde eind vori- feweek hete gaswolken met een temperatuur van bijna zeshon- d graden Celsius uit. De gaswolken reikten tot vier kilometer gte. Voor zover bekend is een persoon om het leven geko- 9ud-senator VS Tsongas overleden oston De voormalige Amerikaanse senator Paul Tsongas is zaterdag op 55-jarige leeftijd aan een longontsteking overleden, n 1992 was Tsongas nog een van de Democratische presidents- andidaten, maar hij moest het afleggen tegen de later gekozen (resident Clinton. [eltsin mag morgen weer naar huis !0Skou De Russische president Jeltsin wordt morgen uit het iekenhuis ontslagen. Volgens anonieme bronnen in het Krem- ingaat Jeltsin naar een buitenhuis om verder te herstellen. Hij ferd op 8 januari opgenomen met een dubbele longontsteking. )p5 november onderging Jeltsin een zware hartoperatie. Ontdekker planeet Pluto overleden SHiNGTONDe astronoom Clyde Tombaugh, die in 1930 de meet Pluto ontdekte, is op 90-jarige leeftijd in de Amerikaanse laat New Mexico overleden. Tombaugh ontdekte Pluto toen hij 1 jaar was, terwijl hij nog niet was afgestudeerd. Voor zijn ont- lekking kreeg Tombaugh een beurs aan de universiteit van ansas. Later werd de sterrenkundige professor aan de universi- van New Mexico. Hij ging in 1973 met pensioen. IJzel verlamt verkeer in Duitsland «mburg IJzel heeft zaterdag in grote delen van Duitsland het rerkeer lamgelegd. Het ergst getroffen zijn Baden-Würtemberg, Beieren, Hessen, Noordrijn-Westfalen en Rheinland-Pfalz. Op reel autosnelwegen was de laag ijzel soms centimeters dik, zo- lat zelfs de strooiwagens niet de weg op konden. jJS-KIGALIAFP-Rtr-ANP i Franse medische hulporga- isatie Médecins du Monde (Art- zonder Grenzen) stopt al ïar werk in Rwanda nadat za- rond drie Spaanse hulp tieners bij een aanval van tu-extremisten in Ruhengeri het leven waren gekomen, e hulpverleners werkten voor Micos del Mundo, de Spaanse Heling van de organisatie. De Nederlandse afdeling van Ken zonder Grenzen gaat niet eg uit Rwanda, maar heeft rteam wel uit Ruhengeri te- iggetrokken. Het team, waarin ferigens geen Nederlanders 'en, is inmiddels in Kigali ngekomen. „Ze zullen daar ipaar dagen blijven om bij te komen", aldus projectmanager Van Oort. Volgens hem zijn nu alle hulpverleners uit Ruhengeri weg. De gevechten in Ruhengeri zouden zijn begonnen met schermutselingen in een krot tenwijk. Daarbij zouden uit Zaï re teruggekeerde Hutu's zijn be trokken. Rwanda is overbevolkt en de regering wordt gedomi neerd door Tutsi's, de traditio neel machtige minderheid in het land. De regering steunt de rebellen in Oost-Zaïre. De ge vechten daar, eind vorig jaar, veroorzaakten een golf van te rugkerende Hutu-vluchtelingen naar Rwanda. Onder hen zijn gewapende leden van Hutu-mi- lities die tegen het regime zijn gekant. BONN PETER VAN NUIJSENBURG CORRESPONDENT Het besluit kwam eigenlijk niet echt als een verrassing. Het was al langer bekend dat de Oostenrijkse kanselier Franz Vranitzky (59) na ruim tien jaar aan regeermoeheid leed en dat hij na het debacle van zijn partij, de sociaal democratische SPÖ, bij de Europese verkiezingen van vorig jaar met de ge- zwaarste nederlagen. Ze zakte onder de 30 procent, en velen gaven Vra nitzky de schuld. De kanselier had zijn tijd gehad. Zijn levenswerk had hij met de modernisering van de vastgeroeste SPÖ en het binnenloodsen van Oos tenrijk in de EU volbracht. Het wach ten was alleen nog op het juiste tijdstip voor zijn vertrek. Dat diende zich vorige week aan, toen zijn grote coalitie met de conser vatieve ÖVP op de valreep aan een cri sis over privatisering was ontsnapt. Ook in Oostenrijk moet fors worden bezuinigd. Niet alleen om de criteria voor de Euro te halen, maar vooral om de verzorgingsstaat aan een vermage ringskuur te onderwerpen. Dat is een slopend karwei, en Vranitzky was al gesloopt. Vooral de laatste jaren waren een permanente slijtageslag met de ÖVP. Het leek op een slecht huwelijk. Er is weinig nodig om vari een on schuldig akkefietje een slaande ruzie te maken, maar de partners deinzen te rug voor de logische oplossing: schei ding. Dat zou betekenen dat één van de twee een regering zou moeten vor men met de FPÖ van de extreem rechtse populist Jörg Haider. En daar willen SPÖ en ÖVP zichzelf, Oostenrijk en de EU niet mee opzadelen. Vranitzky's vertrek betekent vermoe delijk niet zijn definitieve afscheid van het politieke toneel. Hij zou volgens 'goed ingelichte kringen' de huidige president Klestil kunnen opvolgen of EU-commissaris in Brussel kunnen worden. Zijn plaats als kanselier wordt ingenomen door partijgenoot Ivan Kli- ma (49), die bekend staat als de 'rode manager'. Politie denkt ook aan afrekening in Europees extreem-rechts Samenwerking tussen Europese politiekorpsen heeft een bombrievencampagne van Europese extreem-rechtse or ganisaties verijdeld. Drie bommen, bestemd voor adres sen in Engeland, werden door de Zweedse politie onder schept. De rest moest nog worden verzonden. Zaterdag viel de Deense politie binnen bij zeven jonge leden van een extreem-rechtse organisatie. Een van de jongeren verwondde daarbij met een pistoolschot een politieman. LONDEN HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Volgens de Deense minister van justitie Jensen waren drie van de bommen, vermomd als vi deoband, bestemd voor linkse activisten. Niet bevestigde be richten willen dat onder de an dere geadresseerden tennisser Boris Becker zou zijn, die een huis in Londen heeft. Beckers vriendin is zwart. Ook de zwarte bokser Frank Bruno zou op de verzendlijst staan. Aangenomen wordt dat Scot land Yard het complot op het spoor is gekomen. Volgens de Deense politie kwam de tip uit Engeland. De politie vermoedt dat de bommen niet alleen be doeld waren voor politieke te genstanders. Zowel de Deense politie als Scotland Yard sluit niet uit dat er ook sprake kan zijn van interne afrekeningen binnen extreem-rechts. De opdracht voor de bom- mencampagne zou zijn gegeven door de notoir racistische Britse groep 'Combat 18'. Het getal 18 staat voor de eerste en achtste letter van het alfabet, de initia len van Adolf Hider. De groep is voor&l bekend als aanstichter van supportersgeweld bij wed strijden van het Engelse natio nale team. In 1995 moest de wedstrijd Ierland-Engeland worden gestaakt nadat aanhan gers van Combat 18 massale vechtpartijen voorzaakten. Leden van de organisatie, die zich in 1995 afsplitste van de British National Party, deden ook mee aan marsen van Oran je-ordes in Noord-Ierland. Bij invallen bij leden van Combat 18 vond de politie in 1995 een 'dodenlijst', waarop Britse poli tici en politiefunctionarissen stonden. Vorig jaar waren er al meldin gen van een machtsstrijd bin nen Europees extreem-rechts. Daarbij ging het vooral om overname van een publiciteits- netwerk radiostation, postor derbedrijf en uitgeverij door de Canadese zakenman van Duitse afkomst Ernst Zündel, die de markt probeerde over te nemen van de tot vier jaar cel veroordeelde neo-nazi Gary Lauck. Arafat wordt door tienduizenden Palestijnen ingehaald. FOTO EP A VINCENT AMALUY TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT De Palestijnse president Yasser Arafat is gisteren geestdriftig ingehaald in Hebron, dat sinds vrijdag voor tachtig procent in Palestijnse handen is. In een toespraak tot meer dan twin tigduizend inwoners richtte Arafat zich indirect tot de vier honderd kolonisten in het deel van de stad dat nog door Israël wordt bezet. „We zijn niet uit zijn op een confrontatie, maar op een rechtvaardige vrede", zei hij. Arafats verzoenende taal was bij kolonisten gericht aan dove mansoren. „Zijn bezoek bete kent een overwinning voor de terreur", zei woordvoerder Noam Arnon. „Het is een schande, een misdaad, een ramp voor Israël dat deze moor denaar de stad in mag." De kolonisten zijn extra geïr riteerd door een toespraak van kolonel Jibril Rajoub, de Pales tijnse veiligheidschef op de Westelijke Jordaanoever. Hij zei dat de kolonisten in Hebron 'als een steen op onze borst' druk ken. Israël heeft naai' aanleiding daarvan een officieel protest in gediend. Tegen het begin van de mid dag landde Arafats helikopter bij het voormalige Israëlische hoofdkwartier, waar hij zijn toe spraak hield. Hij verklaarde He- bron 'bevrijd', en kondigde aan dat de overdracht een spring plank voor de stichting van een onafhankelijke Palestijnse staat is. „We gaan door tot Jeruza lem." Arafat beloofde dat hij de Os lo-akkoorden zal naleven en vroeg Israël hetzelfde te doen. Hij zei dat de Palestijnse Autori teit een vredesovereenkomst heeft gesloten met het hele Is raëlische volk. „In de Knesset hebben 87 afgevaardigden vóór dit akkoord gestemd. Dat is iets nieuws. Daarom zegt ik dat alle vredeskrachten in Israël voor dit besluit zijn." Later zei Arafat voor de came ra's van CNN dat hij met de Is raëlische premier Netanyahu 'hand in hand naar de vrede' zal lopen. Zijn verzoenende toon maakte indruk in Jeruzalem, waar Netanyahu later verklaar de dat Hebron een stad moet worden waar Palestijnen en Is raëli's vreedzaam samenleven. „Ik ben het uiteraard oneens met Arafats uitspraken over een Palestijnse staat of Jeruzalem. Maar ik wil wel zeggen dat ik aangenaam verrast was door zijn toon." TON HANS DE BRUUN ndanks een publieke berisping en boete van 300.000 dollar (meer '"een half miljoen gulden) blijft de tpublikein Newt Gingrich voorzitter to het Amerikaanse Huis van Afge tuigden. Een speciale onderzoeks- Jwnissie beschuldigde de speaker af topen vrijdag van 'minachting voor gedragsregels van het Huis', wegens 'bewust misleiden en voorliegen to het Congres. de meeste democratieën zou dat het °de betekenen van de politieke carri- ,e'an de betrokkene, maar Gingrich 0gzowel van zijn eigen partijgeno- "alsvan zijn Democratische tegen- tders blijven. De Republikeinen toen hun speaker niet afvallen en de doeraten denken garen te kunnen spinnen bij Newt Gingrich als 'aange schoten wild'. De commissie voor ethische zaken van het Huis deed vrijdag de aanbeve ling Gingrich een berisping en de for se boete te geven, als straf voor de on rechtmatige wijze waarop hij de afge lopen jaren zijn politieke campagnes heeft gefinancierd en het feit dat hij het Huis daarover verkeerd heeft in gelicht. Daarmee kwam een eind aan een onderzoek dat het Huis twee jaar lang heeft beziggehouden. De Democraten in de commissie had den liever een zwaardere straf gezien, maar gingen uiteindelijk akkoord, in de wetenschap dat Gingrich nu zwaar 'beschadigd' is en nooit meer de pro minente rol als Clinton-opposant zal kunnen vervullen die hij de afgelopen jaren heeft gespeeld. De Republikei- nen waren al lang blij dat hij er zo van afkomt. Het voltallige Huis van Afge vaardigden zal de straf morgen for meel uitspreken, en de aanbevelingen van de commissie vrijwel zeker opvol gen. Maar daarmee is de kous nog niet af. De zaak heeft over en weer veel kwaad bloed gezet en de Republi keinen zullen op wraak zinnen, bij voorbeeld op de zelf ook door finan ciële en persoonlijke schandalen ge plaagde president Clinton. De straf, waarmee Gingrich zelfheeft ingestemd, is de zwaarste die ooit aan een voorzitter van het Huis is opge legd. In 1989 werd de Democratische Speaker Jim Wright na een financieel schandaal tot aftreden gedwongen, nota bene na een onderzoek dat door Gingrich was aangevoerd. Gingrich zei toen zelf dat aan voorzitters 'de hoogste ethische eisen dienen te wor den gesteld'. Gingrich heeft de afgelopen jaren geld van een door hemzelf opgezet fonds voor hulp aan jongeren in de binnen steden gebruikt om zijn eigen cam pagnes te financieren. Dat is straf baar, omdat bijdragen aan dat fonds van de belasting mochten worden af getrokken. Het kwam er op neer dat de belastingbetaler zijn persoonlijke campagne betaalde. Gingrich erkende vorige maand niet correct te hebben gehandeld. De Republikeinen wekten echter de indruk dat het 'een kleine overtreding' was. Zij vergeleken het met een parkeerbon. Maar de hoogte van de boete spreekt andere taal. Het is nog onduidelijk of Gingrich die uit eigen zak moet betalen wat de De mocraten willen of dat hij er zijn campagnekas voor mag aanspreken. Vaststaat dat de invloed van Gingrich die in 1994 de 'Republikeinse revo DEN HAAG ANP Het personeel van de inrichting zou zich daar niet tegen heb ben verzet. De militairen gin gen tegen de dienstvoorschrif ten in met verpleegsters of tol ken naar bed. Voorts waren ze veelvuldig dronken en verrijk ten ze zich met handel op de zwarte markt. Het onderzoek brengt het Ca nadese leger opnieuw in op spraak. Eerder gebeurde dat door het gedrag van enkele Ca nadese blauwhelmen in Soma lië in 1993. Die folterden en vermoordden een aantal Soma lische jongeren. Canadese VN-militairen hebben zich van oktober '93 tot mei '94 misdragen in Bosnië. Dat heeft een officieel onderzoek in Ca nada uitgewezen. Van de 57 be trokken blauwhelmen moeten er 47 voor een disciplinaire commissie verschijnen. De Britse zender BBC meldde het afgelopen weekeinde dat de militairen volgens het onder zoek patiënten van een psychia trische inrichting in BaJrovici hebben mishandeld, misbruikt en in een enkel geval verkracht. AMSTERDAM ANP Bank getuige in Pakpahan-zaak In FNV Magazine stelt de bond dat getuigen die zich vriendelijk opstellen ten opzich te van een verdachte in Indone sië later zelf in staat van be schuldiging worden gesteld. Een woordvoerder van de bank zegt dat het bedrijf 'opereert binnen het lokaal geldend recht'. Volgens Indonesische opposi tiekringen wordt ABN-AMRO onder druk gezet om gegevens tegen Pakpahan te verstrekken. Pakpahan is aangeklaagd we gens 'subversieve activiteiten'. ABN-AMRO is betrokken ge raakt bij het proces tegen de Indonesische vakbondsleider Pakpahan. De directeur van .de vestiging in Jakarta moet optre den als getuige tegen de vak bondsman. Justitie wil inzage in de rekening die Pakpahans bond, de SBSI, bij de bank heeft. De Dienstenbond FNV heeft de raad van bestuur van de bank verzocht te zorgen dat het kantoor in Jakarta niet voor politieke doeleinden wordt ge bruikt. BELGRADO HANS GERTSEN CORRESPONDENT De Servische oppositieleider Draskovic heeft president Milo sevic gisteren beschuldigd van terrorisme. Volgens Draskovic zit Milosevic' geheime dienst achter de mysterieuze aanslag die eind vorige week in Pristina, de hoofstad van de door Alba nezen bewoonde Servische pro vincie Kosovo, werd gepleegd op de rector van de plaatselijke universiteit. Net als drie politieke moor den die de afgelopen weken in het naar afscheiding strevende Kosovo zijn gepleegd, zou ook deze aanslag bedoeld zijn om de spanning in de provincie verder op te voeren. Etnische Albanezen maken in Kosovo ruim negentig procent van de bevolking uit. Milosevic zou zo de aandacht willen afleiden van de ruim twee maanden slepen de politieke crisis en de opposi tie willen splijten. Ook diverse Servische journa listen die de situatie in Kosovo goed kennen, achten het moge lijk dat Milosevic in Kosovo 'een brandje' wil stichten om het massale protest tegen zijn regi me te doven. „Het recept is simpel: Als je een probleem hebt, los je dat op door elders een nog groter probleem te cre- eren", aldus een Servische jour nalist. Rector Papovic en zijn chauf feur raakten donderdag ernstig gewond bij de ontploffing van een op afstand bestuurde auto bom. De verantwoordelijkheid voor de aanslag is nog niet op geëist, maar diverse medestan ders van Milosevic suggereer den de afgelopen dagen dat de aanslag het werk is van 'dezelf de buitenlandse krachten die ook de demonstraties in Belgra do organiseren'. „Milosevic probeert het on derwerp van discussie te veran deren. Hij wil dat we praten over het Kosovo-probleem in plaats van over verkiezingsfrau de en democratisering. Maar daarin zal hij niet slagen. Onze mensen zijn inmiddels ver trouwd met zijn methodes en zullen hem doorzien", aldus oppositiewoordvoerder Vuksa- AVIKO POMMES-FRITES zak 1000 gram van^95T li' HEINZ WITTE BONEN IN TOMATENSAUS 0 blik 420 gram van Xit& CE» APPELSAP literpak vanJl-45r Aantwrdingen gddig van ma 20 t/m wo 22 j A&P Services B.V tel 035-5433333 J09 ELKE DAG GOED NIEUWS 3 lutie' leidde die de Republikeinen voor het eerst in veertig jaar de meerder heid in het Congres bracht danig zal verminderen. Heel wat Republikeinen vrezen dat dit hun onderhandelings positie met Clinton zal aantasten. Er gaan dan ook stemmen op om een an dere Speaker aan te wijzen, zodra de storm wat is gaan liggen. De Republikeinen krijgen nog kans op wraak. Bij het onderzoek hebben de Democraten immers bandopnamen gebruikt van illegaal afgeluisterde tele foongesprekken van Gingrich en diens adviseurs. De Republikeinen schreeu wen van de daken dat dit 'veel erger' is dan wat Gingrich op zijn geweten heeft, en roepen om sancties. Een De mocratisch lid van de commissie voor ethische zaken heeft in verband daar mee zijn functie al neergelegd. 20 t/m 25 januari Openingstijden: 20 januari van 10 00-18 00 uur Toegang 45.-/ op uitnodiging gratis (o a voor pers, loonwerkers en dealers) 21 t/m 24 lonuari van 9 00-1 7.00 uur 25 januari van 9 00-16 00 uur Toegang 30,-/ op uitnodiging gratis Rebellen Sudan slaags met leger ASMARA AFP-Rtr-ANP Het Sudanese Volksbevrij dingsleger (SPLA) heeft giste ren een konvooi van het rege ringsleger aangevallen en 150 regeringssoldaten gedood. De soldaten probeerden de op mars van de rebellen in de richting van een strategisch ge legen stuwdam te stuiten. De SPLA-strijders zeggen leger trucks en tal van wapens te hebben buitgemaakt. De gevechten vonden plaats bij Keili, honderd kilometer ten zuiden van Damazin, de hoofd stad van de Blauwe Nijl-pro- vincie. Daar maken regerings troepen zich op voor een groot offensief tegen de opstandelin gen die diverse plaatsen en ka zernes hebben ingenomen. De regering geeft alleen het verlies van Kurmuk en Qeissan toe.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5