Globes voor Madonna en The X-Files Een Kelly-family in de kunstwereld Cultuur&Kunst Zuiverheid en timing Santing in lastige omgeving Vrolijke aquarel van Gila da Costa Kiki Hessels schetst frisse, simpele beelden Terechte finale-plaats voor Hot Club-repertoire Sequenza Nederhop: schaamteloze imitatie als triest-makend monument Van Zweden verrast en gaat soms net over de schreef CHEF JAN RIJSDAM, 071 -5356444 Mathilde Santing heeft zich ontwikkeld tot een echte jazzzangeres. foto loekzuyderduin MUZIEK RECENSIE KEN VOS Concert: Mathilde Santing met in het voorprogramma Vijf op de Schaal van Rigter. Gezien: 18/1, Hooglandse Kerk, Leiden. Het lijkt erop dat de Leidse b Jazzweek, dit jaar omgedoopt 1 in Blues- en Jazzweek, in zijn huidige vorm zijn maximale grootte heeft bereikt. Niet al- (i leen was de Waag zaterdag- f. avond afgeladen, ook op het a concert van Mathilde Santing Jl waren zo'n vijfhonderd luiste raars afgekomen. Tenorsaxofo nist Bob Rigter, leider van het kwintet Vijf op de Schaal van Rigter, fungeerde ook als pre- Rj sentator en zette met zijn rusti- ge presentatie de toon van de fl] avond. Het stille en aandachti- ge publiek werd eerst een uur tje vergast op onvervalste hard- bop waarbij het vechten was tegen de trage galm van de kerk. Ballads en stukken met relatief weinig noten klonken goed, vooral dankzij het solo- werk van Rigter en zoon Simon Rigter, ook op de tenor. Rigter senior met zijn luie timing en stevige toon deed vooral de herinnering aan Dexter Gordon eer aan, terwijl de technisch wat virtuozere Simon iets mo dernere faseringen de voorkeur geeft. De ritmesectie swingde competent, maar echt iets bij zonders kwam er niet uit de handen van pianist Han van der Ree, drummer Robbie En gels of contrabssist Hans de Waard die al moeite genoeg hadden om het groepsgeluid overzichtelijk te houden. De hoofdmoot van de avond, het optreden van Mathilde Santing met haar begeleidende trio, was helaas aanzienlijk kor ter, zodat een toegift zeer mak kelijk werd afgedwongen. Mede door de lastige akoestiek werd Santings forte, het bewuste ge bruik van veel zachte en onder koelde contrasten sterk bena drukt. Ze heeft zich mede door de uitgekiende arrange menten waarvan haar trio on der leiding van pianist Berend ,van den Berg gebruik maakt, ontwikkeld tot een echte jazz zangeres die op haar best is als ze subtiel haar onderkoelde blue notes aanzet en zo de spanning vergroot. Prachtig werden 'The Lo nesome Road' en 'Alone Toge ther' uitgevoerd door de vele onverwachte kleine vocale wendingen en de subtiele be geleiding. Een stuk minder charmant is Santings neiging om soms de emoties aan te dikken met geforceerde growls, een techniek die mindere mainstream-zangeressen maar al te graag misbruiken. Het zou goed zijn als Santing zich voor al beperkte tot haar sterkere punten, zuiverheid en timing, die vooral in de zachte en lang zamere stukken goed naar vo ren komen. De timing in de snellere stukken daarentegen ging ook in de dit optreden ver loren in de akoestische brij van de zaalakoestiek. Het publiek reageerde terecht enthousiast op de beide optredens, maar het lijkt me toch beter om in de toekomst dergelijke muzikale kwaliteit ook een omgeving te bieden die niet alleen sfeervol is. MUZIEK RECENSIE ERNA STRAATSMA Gila da Costa. Met: Hans Stoop, gitaar; Tineke Swieringa, zang, Ron Souhoka, percussie; Robin Koerts: basgitaar; Evelien Sellers, saxofoon. Gezien: 18/01Jazzcafé The Duke, Leiden. De band is veel Nederlandser dan de naam doet vermoeden. Gila Da Costa is niet Zuid- Amerikaans, maar een groep geformeerd rondom de Leidse gitarist Hans Stoop. De zange res heeft weliswaar donker bruin lang haar, maar heet Ti neke Swieringa en zingt haar talen met een duidelijk hoor baar Nederlands accent. Charmante muziek schotelt het vijftal de bezoekers van The Duke zaterdag voor. Easy liste ning met een latin-smaakje. Gemakkelijk in het gehoor lig gende liedjes met goed gitaar spel van Hans Stoop en leuke sax-soli van Evelien Sellers. De band roept de sfeer op van een vrolijke aquarel. De zang van Tineke Swierin ga vormt de zwakste schakel in het geheel. Ze beschikt over een sympathiek stemgeluid, maar heeft niet zo'n groot be reik en weinig volume. Daar door is ze in sommige liedjes een beetje 'onvast'. De teksten zijn moeilijk verstaanbaar en de praatjes tussen de liedjes door zijn helemaal niet te ho ren. Wat in Jazzcafé The Duke overigens niet zo'n grote te kortkoming is. Want het me rendeel van het publiek be schouwt de muziek hier als bij zaak. Gezellig wat drinken met live-muziek op de achtergrond. En daar is een optreden van Gi la da Costa bij uitstek geschikt voor. De musical 'Evita' en de televisieserie 'The X-Files' zijn gisteravond in Los Angeles als grote winnaars uit de strijd om de prestigieuze Golden Globes gekomen. Beide pro ducties sleepten drie van de begeerde onderscheidingen in de wacht. Ook de televisieserie 'The X- files' kreeg drie onderscheidin gen: beste acteur, beste actrice en beste dramaserie. De prijs voor beste filmregisseur ging naar Milos Forman voor 'The People vs. Larry Flint'. Forman vertelt hierin het levensverhaal van de omstreden uitgever van het pornografische blad Hustler. Formans film kreeg ook de prijs voor het beste scenario. De meest opvallende verkiezing was die van Madonna in de ca tegorie beste musical/komedie, voor haar titelrol in 'Evita'. De bewerking van het levensver haal van Evita Peron was vol gens de jury tevens de beste film. 'You must love me', een compositie van Tim Rice en An drew Lloyd Webber, kreeg de prijs voor het beste lied. De Gol den Globe wordt gezien als een belangrijke aanwijzing voor de Oscar-filmprijzen later in het jaar. Mogelijk zal 'Evita' ook daarin hoge ogen gooien. Tot beste acteur werd geko zen Tom Cruise, voor zijn rol in 'Jerry Maguire'. Dustin Hoffman kreeg een vermelding voor zijn gehele oeuvre. aan de gewilde ander en hoe juist dat uiteindelijk de oorzaak van het mislukken is, het is on getwijfeld wel eens eerder be dacht en vertoond, maar als Heessels het laat zien, is het in elk geval weer heel grappig. Daarnaast is ze in staat zeer herkenbare situaties op te roe pen. Als twee vriendinnen iets uit te praten hebben,blijkt dat een kwestie van heel oud zeer: „Wanneer heb ik dat dan ge zegd?" „Dat was drie jaar gele den." Ontelbare terzijdes en uitwij dingen maken de voorstelling wel erg afwisselend, maar soms slaat ze door. De kunstschaats- act met bevroren glimlach is weliswaar knap, maar heeft he lemaal niets meer te makeq met de rode draad. Haar liedjes zijn niet allemaal even sterk, de meeste zijn gewoon acceptabel, maar eentje is op zijn minst ge niaal. Dat over de lompe man die in 'haar' woont en die 'met zijn lompe poten over mooie verse dromen loopt', dat is ijzer- sterk door zijn prachtige beel den en de dwingende herhalin gen. RECENSIE SUSANNE LAMMERS Voorstelling: Liefdeslef door Kiki Heessels. Regie-adviezen: Ruut Weissman. Gezien: 18/1, K&O Kapelzaal, Leiden. Liefde. Daar gaat het over. „Niet over sprookjes en niet over sex." Kiki Heessels heeft het over de liefde tussen een hij en een zij, en ze gebruikt liedjes, verhalen, haar lijf en twee goudvissen om het te vertellen. Heessels heeft zich de uitstraling van een klein, stout, maar nuchter meisje aan gemeten. Door 'problemen' als volkomen nieuw te benaderen, komt ze met bevredigende ant woorden. Waarom scheren vrouwen hun benen in de lente? Dat is gewoon een Westers len te-ritueel. Zoals sommige stam men hun gezichten beschilde ren, zo scheren wij vrouwen on ze benen en oksels kaal. Haar grote kracht is het verta len van. ingewikkelde proble men in simpele, aansprekende beelden. De dans als metafoor voor relaties mag dan oud zijn, bij haar wordt het weer een fris beeld. Hoe iemand zich aanpast LMUZIEK RECENSIE PABLO CABENDA :(Kert: Nederhop leeft, deel 2: Klaas Vaak, Dr. Doom, Neuk. Gehoord: 18/1, LVC, Leiden. ftjn jullie er klaar voor? Want we gaan ju de echte shit oppompen.' Wat er torvoor te horen was hoorde klaar- Wijk tot de 'shit' van iets mindere i waliteit. De 'reserveshit'. De 'shit' die jormaliter gebruikt wordt als alle an- lere 'shit' op is. Maar het wordt er niet tot beter op. Dus het is maar de vraag "de echte 'shit' van rapper Dr. Doom enige verandering kan brengen in het apatisch gedrag van het handjevol be zoekers. De 'doctor' vleit zichzelf en verwart angst met desinteresse. 'Wat zijn jullie stil, jullie zijn toch niet bang hè Maar na een koele reactie besluit hij wijselijk weer een reeks min of meer samenhangende kreten met veel misbaar de zaal in te spugen. Instant opgewaardeerd Sinterklaas-rijmelarij met begeleiding. Dit is Nederhop. En Klaas Vaak, Dr. Doom en Neuk verte genwoordigen het. Het verschil in bezoekersaantal met de Nederhopavond van het vorig jaar kan haast niet groter zijn. Toen profi teerde een groot aantal Nederlandse hiphopcrews van het overweldigende succes van de Osdorp Posse. Neder hop was hot. En ongeacht de kwaliteit mochten links en rechts jongens (hip hop is bijna uitsluitend een mannen- kwestie) die dachten dat Osdorp en Compton allebei in Amsterdam lagen hun verwrongen hersenspinsels op de plaat gooien. Nu blijkt dat bijna geen van de bestaande crews het niveau van de Osdorp Posse haalt is ook de inte resse tanende. De rest van het voorthobbelende al legaartje probeert zich overeind te houden met gedateerde beats, school pleinbranie en letterlijk vertaald rap persidioom. Het resultaat is soms hila risch. Het is bijna gênant te zien hoe het streven naar de juiste pose belang rijker lijkt dan originaliteit. En dan is er nog 'Neuk'. De band, want daar is in dit geval sprake van, mengt hardcore rap met dito muziek. In de praktijk komt dat neer op een rommelig maar genadeloos 1,2,3,4, tempo met geschreeuwde en meestal onverstaanbare teksten. Bij de aankon diging blijkt dat de titels van de num mers vaak van een natuurlijke frisheid getuigen. 'Rot op', 'Krijg de klere' en wat verfijnder 'De politie, je beste vriend.' Vraag je kleine broertje om een imi tatie van zijn favoriete powerranger en de kans is groot dat je iets krijgt dat ge nietbaarder is, en je kan er nog om la chen ook. Een monument voor schaamteloze imitatie is alleen maar triest. Groove Mama mag door naar de finale. foto loekzuyderduin en soft blijft het. Groove Odys sey, die na Groove Mama kwa men en iets meer gezelligheid uitstraalden, waagden zich aan Minnie Rippertons 'Loving you', dat met accenten op rare plekken blijkbaar tot de jazz gerekend kan worden. Het meest verrassende en semble was Sequenza, vier lie ve jongens uit Den Haag, die zich gespecialiseerd hebben in het Hot Club-repertoire. Er werd gespeeld op replica's van gitaren uit de jaren dertig en met een ernst die eigenlijk niet bij jazz hoort. Maar een terecht met een finale-plaats bekroon de poging de zigeuner-jazz van de jaren dertig op een authen tieke manier te spelen. Met de 'Waltz for Tom' van lead-gita- rist Melchior Groeneveld, een geestig, Spaansig dingetje, lie ten ze horen hoezeer ze zich die stijl eigen gemaakt hebben. MUZIEK I RECENSIE LIDY VAN DER SPEK Concert: Orkest van het Oosten o.l.v. Jaap van Zweden, m.m.v. Elena Vink, sopraan, Maja Roodveldt, sopraan, Pa- trick Henckens, tenor en Lieuwe Visser, bas. Klarinetsolo door André Kerver. Ge hoord: 17/1Stadsgehoorzaal, Leiden. Jaap van Zweden heeft beslo ten van het plat getreden pad af te gaan, het een of andere avontuur tegemoet. Dan stuit je te zijner tijd onherroepelijk óp verrassingen. En als je je door Van Zweden laat ontvoe ren, dan zit je in de kortste ke ren in avonturenland. En er gens overvalt je de weemoed. Het Orkest van het Oosten flitst en schittert in de Ontvoe- jring uit de Serail. Ongekende lijnen, kleuren, contrasten. Maar tijdens zo'n spectaculai re trip verval je ook in exces sen, in het net iets te ver gaan. Zo had Mozarts Klarinet concert veel verrassends te bieden, maar het pakte niet al lemaal even geslaagd uit. De eerste klarinettist 'van het Oosten', André Kerver speelt niet gemak, maakt een soepele ronde toon en neemt in één zvvaai de snelste loopjes. Het gevolg is dat de noten soms wel erg aan elkaar geplakt worden en zelfs even de bocht uit willen. Kerver kan prachtig superzacht spelen, het orkest ook, en toch was dit 'idee' in het middenstuk volgens mij net over de schreef. Zo waren er fraaie splinternieuwe mo menten, èn stukken waarin je een gedoseerde fijnzinnigheid miste. De keuze van 'Der Schaus- pieldirektor', een blijspel op muziek, is op zich al origineel. Met heel weinig franje, alleen de solisten komen op in kuit broek, hoepels en pruik, razen we hier door een dolkomisch tafereel. We zien Lieuwe Visser de spreker, Patrick Henckens de bemiddelaar, en de twee sopranen, mooie bekakte vilei ne viswijven die elkaar het liefst willen vermoorden. Bei dén solliciteren ze naar de rol van eerste sopraan. Elena Vink overzingt met haar coloratuur- stem de hele bende. Zij is het meest overtuigend, heeft ver reweg het grootst volume, steelt met haar helle stem de show. Toch gaat mijn voor keur uit naar de minder om vangrijke maar genuanceerde en gevoileerde klankkleur van Maja Roodveldt, die in het klein groots is. Van Zweden moet zo door gaan, het werkt zeer verfris send, heel duidelijk ook op het Orkest. De rafels knipt hij wel bij. Du Perronprijs voor Hafid Bouazza 1 |gURG ANP I Üafid Bouazza, de schrijver van de verhalenbundel 'De voeten van li Jbdullah', krijgt dit jaar de E. du Perron-Prijs. De jury noemt het fcbuut van de uit Marokko afkomstige Bouazza „een van de aan genaamste verrassingen van 1996, al is het maar omdat de schrijver !ch in één klap heeft ontworsteld aan de rem van de benaming 'al- ^htoon schrijver'." De prijs is een initiatief van de gemeente Til- f urg en de letterenfaculteit van de Katholieke Universiteit Brabant. RECENSIE SUSANNE LAMMERS VSB Music Award. Gehoord: 18/1, De Waag, Leiden. Familie Twigt exposeert in Lisses kunstcentrum Artopa Allemaal anders. In een kleine vijf uur presenteren zeven bands zich aan de jury van de VSB Music Award en aan het binnenlopende markt-publiek in de Waag. De eerste, Los Ba- nanos van de Streekmuziek- school, is een jolig gezelschap dat vrolijke salsa brengt. Be trekkelijk ongenuanceerde feestmuziek, lekker luchtig ge bracht, waar het publiek nauw bij betrokken wordt. Het stond in fel contrast met hekkesluiter Psycho-Vibes uit Den Haag. Getalenteerde muzikanten, maar volstrekt in zichzelf ge keerd, waardoor elke nieuwe solo weer iets minder span nend is dan de vorige. Daartussenin werd be schaafd muziek gemaakt. Ook muziek die je niet direct jazz zou noemen, van regelrechte pop tot softe easy listening. Groove Mama, dat doormag naar de finale, bestaat uit een uitstekende cover-zangeres, die goed gekeken heeft naar Tina Turner, en een drie-koppige begeleiding. De link met jazz is niet helemaal duidelijk. Zeer professionele late- avond-muziek maakte finalist Wie Niet Waag't, de workshop band van The Duke. Mooi sa menspel en prettig om naar te luisteren. Tough Crowd blijkt een ge zelschap dat bepaald niet alle registers opentrekt. Hun eerste nummer was 'Falling Leaves' De familie Twigt is zoiets als de Kelly-family, een muzikale fa milie die vooral bekend is ge worden met de hit 'I can't help myself. De Sassenheimse fami lie zingt alleen niet, maar schil dert. Vader Jan, moeder Riet en kinderen Edwin en Marja tonen him werk nu voor het eerst ge zamenlijk in het Lissese kunst centrum Artopa. Jan Twigt heeft eerder geëx poseerd in Koblenz, Amsterdam en een aantal andere steden. Op de Vrije Academie in Sassen- heim hebben 'de Twigts' vooral in de avonduurtjes ervaring op gedaan met verschillende tech nieken. In muziek- en creativi teitscentrum Artopa in Lisse hebben zij hun kunstwerken uitgestald. Van olieverfschilderij tot bronzen beeldje. Van aqua rel tot Fimoklei-werk. Een ieder die van 'de Twigts' hoort, is geneigd te denken dat de gezinsleden dezelfde kunst maken en ongeveer dezelfde stijl hebben. De- expositie laat zien dat het tegendeel waar is. Het werk dat er voor velen uit springt, is dat van de 30-jarige zoon. Edwin laat in een aparte zaal zijn moderne werk zien en lacht steeds bij zijn uitleg. De aquarellen,. etsen en collages zijn veelal non-figuratief en vlekkerig. „Als mijn vader olie verf verkeerd aanbrengt, kan hij er overheen schilderen. Aqua rellen lukken of niet. Maak je een vlek die niet naar je zin is, dan begin je opnieuw. Met gebaren probeert Edwin te praten. Zijn mooiste aquarel laat een golvend figuur zien waar twee klokken in zijn ver werkt. „Deze wordt ook niet verkocht. Ik ben er zelf te erg aan gehecht." Dat is een klein nadeel, volgens Edwin: „Je wilt wel verkopen maar de beste werken hou je liever zelf." Jan gaat voor naar de gang waar zijn olieverfdoeken han- De Sassenheimse familie Twigt is z< gen. Hij is 65 jaar en nu hij met de VUT is, heeft hij meer tijd om zijn linnen doeken te be schilderen. „Ik heb destijds voor het bedrijfsleven gekozen en niet voor de kunstwereld. Dat was toen het beste." Hij loopt langs zijn werken met een kriti sche blik, alsof hij er ineens iets aan zou willen veranderen. Jan gebruikt als thema's paarden en uitgestrekte (bollen)landschap- pen. Met het schilderij 'Kunst uit chaos', won hij in 1995 de jury- en publieksprijs tijdens een congres in Haarlem. Van een paai- schilderijen is zijn stijl bij na vergelijkbaar met die van Van Gogh: een grove penseel voering, felle kleuren en een vlekkerige techniek. Een tiental bronzen beeldjes op een glazen kastje zijn ook van Jan. „Dat zijn eigenlijk resultaten van een cursus op de Vrije Academie. iets als de Kelly-family, het verschil is Dat was maar een periode", al dus Jan. Het Fimo-kleiwerk van Marja (35) en aquarellen van Riet staan in de grote zaal. Riet brengt koffie en thee en er ko men koekjes uit een knus koek blik. Het lieveheersbeestje op het lichtrose tafelkleedje is ver dwaald. De familie gedraagt zich alsof de galerie hun huis is. Voor het werk van Marja, fijne kleicreaties voor een houten achtergrondje, is er een grote groep belangstellenden, ook omdat de prijs toegankelijker is. „Soms belt iemand of ik een beeldje in bepaalde kleuren wil maken, iets wat bij hun inrich ting past." Riet is net in de zestig en is bij toeval ontdekt op een schilder- vakantie in Hierde bij Harder wijk. „Ik ging met Jan mee en probeerde ook eens wat." De vakantie resulteerde in het ma- dat ze schilderen. foto mark lamers ken van aquarellen waarin vooral zwanen en bloemen haar objecten zijn. Riet staart in haar lege bekertje en zegt dan: „Het moeilijkste vind ik om te beslis sen wat je weg moet halen. In een aquarel benadruk je maar een paar dingen." Naast vaste Artopa-bezoekers komen er ook mensen van bui tenaf naar de expositie. „We krijgen veel positieve reacties, ook omdat ze het leuk vinden dat we dit keer compleet zijn." Marja lacht en kijkt trots naar haar familie. Edwin: „Er zouden nog meer mensen komen als Artopa in een winkelstraat zat. Dan komen ze een kijkje ne men. Hier niet." Ook nu lacht hij. Marja voegt er opgelucht aan toe: „Misschien dat met de komst van de Gamma hier op het terrein, nu al iets meer mensen op Artopa afkomen!"

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 23