UIT 'Ik zal nooit een wereldtopper zijn' In hotel Des Indes is het niet alleen goud dat er blinkt Sport eroen Piket aan kop u Hoogovenstoernooi chef willem spierdijk, 071 -5356464, plv -chef rob onderwater. 071 -5356464 ER TUSSENIN GESPROKEN NAC-trainer Wim Rijsbergen in Voetbal International: „Trainer zijn is aan de kant zit ten en je schoenen opvreten van ellende. Boudewijn Zenden in VI: „Vorig jaar volgde ik een cursus Spaans, vind ik een mooie taal. Italiaans wil ik ook wel. Naast Nederlands spreek ik nu Engels, Frans, Duits en redelijk Spaans en vanwege mijn vriendschap met Ronaldo ook redelijk Portu gees. Met kaarten en biljar ten, wat de meeste spelers doen, kan ik niks. Idem: „Leeftijdsgenoten vragen wel eens of ik door mijn voetballe ven niet veel van het echte leven mis. Maar wat? Drinken, roken, pillen slikken, elk weekend tot laat in de ochtend? Ik ga soms na een wedstrijd met de andere jongens op stap. Maar de be hoefte om elke week op een barkruk te zitten heb ik absoluut niet." Idem: „Ik weet dat we soms tot in het belachelijke in de watten wor den gelegd, maar dat hoort bij de voetbalwereld. Voetballers zijn vandaag de dag heel, heel veel geld waard. Ook ik heb mijn bedenkingen bij de toene mende commercialisering en verzakelijking van het topvoet bal dat uiteindelijk alleen tot saai resultaaWoetbal leidt. Arie Haan in SI: „Feyenoord wordt aangepakt, terwijl anderen met rust worden gelaten. Niemand heeft zich bij voorbeeld afgevraagd waarom PSV zes of zeven keer tegen tien man mocht spelen. En dat daar drie keer dezelfde scheidsrechter bij betrokken was. Wij wor den alle hoeken ingeschreven omdat de scheidsrechters beoor delingsfouten maken. Zo simpel is het. Idem: „Ik vind dat journalisten heel voorzichtig moeten zijn. Ze zit ten in een positie waarin ze veel kunnen doen. De pen is het ge vaarlijkste wapen dat er is. Jean-Paul van Gastel in het AD: „Feyenoord past bij me. De Rot terdamse mentaliteit spreekt me enorm aan. Hard, eerlijk, recht- op-de-man. Alleen wordt er te veel geluld in de stad. Rotterdam is eigenlijk een groot dorp. Als ik in de Baja Beach Club een pilsje drink, weet de volgende dag ie dereen precies wat ik heb ge daan. En dat ene pilsje zijn dan drie kratten bier geworden. Voormalig pr-manager van de wielerploegen PDM, Novell en Rabobank, Harrie Jansen in De Telegraaf: „Ik kan iedereen een hartinfarct aanbevelen. Het is niet uit te leg gen, maar dit moest gebeuren om op het keerpunt te komen. Om rust te krijgen. Zelfs deze zware aanval heb ik overleefd. Wat een geluk." Idem: „Ik denk dat ik het enige echte verhaal ken. Theunisse heeft ge woon pech gehad. Waarom wordt de een Wel en de ander niet gestraft als hij een appel pikt?" Wim Kieft in Nieuwe Revu: „In mijn voetbaltijd had ik min der geduld voor kinderen. Ik was altijd moe. 'n Kind wil natuur lijk vertellen wat het heeft mee gemaakt. De jongste is geboren toen ik stopte, die heb ik dus méér aandacht kunnen geven. Hij slaapt elke nacht tussen ons in. Toen cle middelste geboren werd, sliep ik voortdurend op zolder. Wat nou janken? Ik moet spelen. Ga jij er maar uit, zei ik tegen mijn vriendin. Finidi George in Panorama: „Ik vind het heerlijk om in Spanje te voetballen, je krijgt hier veel meer vrijheid om din gen met een bal te doen. Lekker een mannetje uitspelen op z'n tijd. Bij Ajax was het: bal aanne men en dan meteen, in een frac- tie van een seconde, doen wat je is opgedragen. Gelijk inspelen. Hier kun je veel meer doen wat je wilt doen. Bij Ajax was voet ballen meer een vak dan een liefhebberij. Idem: „En maar tegen iedereen zeggen: 'O, we houden zoveel van onze spelers, het zijn net onze kinde ren'. Je weet wel: one big family. Bullshit! Je behandelt je ene kind toch niet beter dan het andere? Bij Betis krijgt iedereen hetzelfde betaald. Bij Ajax kregen sommi ge spelers meer dan de rest. Blind, Ronald en Frank de Boer... En de verschillen waren heel groot. Van een miljoen tot 125.000gulden." Sugar' Ray Leonard terug in de ring it vegas 'Sugar' Ray Leonard keert terug in de ring. De 40-jari- ebokser, goed voor vijf wereldtitels in evenzovele gewichtklas- es, doet dat op 1 maart in Atlantic City tegen de 34-jarige Hec- jrCamacho uit Puerto Rico. Het gaat deze keer om een duel in iet middengewicht. In 1991 bokste de Amerikaan voor de laatste eer, destijds in het superwelter. {ecords Van Balkom en Looije g£L: Drie atleten grepen al vroeg in het indoorseizoen hun ans om nationale indoorrecords scherper te stellen. Tijdens de laamse kampioenschappen in Gent was Patrick van Balkom op |e 200 meter het meest succesvol. Niet alleen verbeterde hij het ecord tot 21,00, maar de atleet van Hellas Utrecht bleef ook aim binnen de richttijd van de atletiekunie voor de Wereld In- loorkampioenschappen. Polsstokhoogspringer Laurens Looije cherpte zijn eigen record aan tot 5,51. Monique de Wilt (PH iught) zette op hetzelfde onderdeel bij de vrouwen een veel gro- ere stap. Op 8 december verbeterde ze in Den Haag haar eigen ecord tot 3,41, in Gent was ze al 19 centimeter beter. ïuskermolen wint Drechtloop fimuiden Maar liefst 700 kilometervreters uit de regio meldden ich gisteren aan de start van de 28ste Leimuidense Drechtloop. [huisfavoriet John Buskermolen was van hen de sterkste. Op Iriekwart van de 21,1 kilometer schudde hij de laatste concur- ent uit de kopgroep van vijf van zich af. Op de streep resteerde ïuskermolen een voorsprong van 22 tellen ten opzichte van Al- ihenaar Freek Buikema: 1.11.13 om 1.11.35. Vinkevener Hans lader completeerde het erepodium (1.13.12). Bij de vrouwen ze- evierde de Alphense Anja Koenekoop (AAV '36) in 1.38.46. t eerste weekeinde van het ste Hoogovens schaaktoer- oi heeft de drie deelnemende derlandse grootmeesters wis- iende successen gebracht, oen Piket won zijn beide par- ?n en staat voorlopig op de gedeelde eerste plaats. |an Timman volgt in een oepje achtervolgers met een If punt achterstand. Loek van ïad erbij kunnen horen, ur hij ging gisteren te ver in n beter staand eindspel tegen ort waarna hij zelfs nog ver- ir. Piket imponeert voorlopig het ■est. Zaterdag versloeg hij in ede technische stijl de Rus leri Salov, die al enkele jaren !de wereldtop behoort. Salov rloor na een mislukte ope- ig (Dame-Indisch) een pion kwam de problemen die arop volgden niet meer te bo- Een dag later deed Piket het nodig nog beter tegen Pre- ag Nikolic. De twee spelers nnen elkaar door en door en alyseren regelmatig met el- ar. Nikolic woont al enkele ja- i op een steenworp afstand Pikets appartement in Lei- rdorp. „Dat is altijd lastig nneer je in een serieuze par tegen elkaar moet spelen", telde Piket. ,,We kennen el- irs openingsrepertoire im- srsdoor en door." hn Timman trof in het eerste ekeinde twee tegenstanders hij nooit eerder had ont- aet. Zaterdag maakte hij ken nis met Igor Giek, een vriende lijke Rus die in al zijn partijen in verschrikkelijke tijdnood komt. Giek verloor in een vrijwel ver loren stelling door tijdsover schrijding, wat hij een dag later tegen Lautier nog eens herhaal de. Timman speelde vervolgens een rustige remise tegen Alex Jermolinski. Al na achttien zet ten werd het punt gedeeld, in een stelling waarin vrijwel geen materiaal meer over was. Loek van Wely, de jongste en hoogstgeklasseerde van de drie Nederlanders, had een bewogen weekend. Zaterdag won Van Wely een uitstekende partij van Joel Lautier, die de ppening veel te optimistisch speelde. Van Wely gaf de Fransman geen schijn van kans. Een dag later kwam de Tilburger met zijn te genstander Nigel Short in een doldriest avontuur terecht. De Brit speelde een scherpe variant van het damegambiet. Er res teerde een eindspel waarin Van Wely de beste kansen had. Hij weigerde dan ook een remise aanbod van zijn Britse tegen stander, maar raakte wat geïrri teerd omdat Short het vredes voorstel deed op het moment dat Van Wely aan zet was. In het vervolg van de partij speelde Van Wely te fel op winst, waarna hij het in een wedren van twee vrijpionnen tenslotte moest afleggen. „Ik ben een heel gelukkig mens", verzuchtte Short na de bijna ze ven uren durende partij, zonder ook maar een glimlach op zijn gelaat te vertonen. Jop Delemarre en het 'post-meestersyndroom ijkdom in overvloed, in ho- vtel Des Indes. De Perzische apijten in de salons, de vergul- f spiegels, het marmer dat aet op de bon was; nog altijd demt het statige Haagse hotel en koloniale sfeer. De kwistig «hangen juwelen, Rolex-klok- sen sjieke kleding passen er «ifect in. Soms lijkt koketteren «langrijker dan het spelen van 'ridge. Terwijl het Cap Gemini forld Top Tournament toch «oogt het sterkste toernooi ter "ereld te zijn. En dat volgens tien ook is. In elk geval het aooiste, getuige de liefkozende bijnaam 'het Wimbledon of 'ridge'. Gedurende een lang leekend goochelen 32 hoofd spelers met kaarten. Een ex- entriek gezelschap, gekleed als ubieuze autohandelaren en eurige diplomaten. Maar ze tren op dezelfde manier uit Itooghoeken, gespitst op ie- lere zwakheid van de tegen- fonder. En schieten ook on- ïnadig uit hun slof indien de artner ('zoals gewoonlijk') eer iets stoms heeft gedaan. °als winnaar Gabriel Chagas wig jaar zo gefoeterd had op jjn vaste maatje Marcelo •anco. Omwille van een grove tonder? Verre van dat. Branco ®s er niet eens. Wat juist de wm van zijn kleine landge- °ot had opgewekt. „Geen vrij an zijn werk, wat nou, ik zou •cnooit door een baas laten Welen", brieste de Braziliaan, dankzij een florerende han dsmaatschappij financieel «afhankelijk. •fganisator Henk van Dalen as in zijn nopjes. De coryfee- komen nog altijd graag naar to Haag. Niet eens vanwege et prijzengeld (de winnaars »chten 18.000 gulden verde len) als wel door de vorstelijke ontvangst die hen ten deel valt. Van de eerste tot en met de laatste minuut worden ze in de watten gelegd. „De spelers zelf voelen het bijna als een over winning als ze mee mogen doen". Het winnende koppel was op het laatste moment door Van Dalen benaderd om dat twee Denen waren afge haakt. „Goeie keus hè", grijns de hij, onderwijl een blik wer- pend in de welgevulde demon stratiezaal. De bijna vijfduizend liefheb bers die het toernooi via Inter net volgden in aanmerking ge nomen, viel de publieke be langstelling niet tegen. On- dapks het falen van de Neder landers die met de laatste en twee na laatste plaats genoegen moesten nemen. Een schrikba rende ontwikkeling na het WK- goud van drie jaar geleden? Ab soluut niet, meende de nieuwe bondscoach Erik Kirchhoff die van tafel naar tafel drentelde en meteen enkele verse ervaringen opsloeg als stof voor trainings- arbeid. De voormalige interna tional wenste het tegenvallende optreden van Hollands glorie niet te bekritiseren. „Iemand moet toch laatste worden. En dit is zo'n verschrikkelijk goed veld. Kijk naar die twee Fran sen, net wereldkampioen ge worden en toch ook in de on derste regionen." Kirchhoff blijft zijn hoop voor de toekomst vestigen op Leuf- kens-Westra en De Boer-Mul- ler, dit jaar gewilde opponen ten'in Des Indes. De twee duo's zijn verzekerd van een plaats in het Nederlands team, dat in de zomer naar het EK gaat. Het derde paar komt uit een kern ploeg, waarvoor Kirchhoff ook Jop Delemarre is een van de grootste schaaktalenten van Leiden. De 19-jarige theologiestudent behaalde in juni zijn derde meesterresultaat en mag zich sinds november internationaal meester noemen. Delemarre nam afgelo pen weekeinde deel aan de Meestervierkamp van het Hoogovens-schaaktoernooi, maar verloor zijn drie partij en. De overwinning in die groep ging naar stadgenoot Ri- ni Kuyf, die daarom volgend jaar aan de grootmeester- groep B mag meedoen. wijk aan zee willem spierdijk Honderden schakers zitten schouder aan schouder in dorpshuis De Moriaan in Wijk aan Zee. Tijdens het Hoog ovens-schaaktoernooi spelen de parlementariërs en de ex-parle- mentariërs hun vierkampen; spelen bedrijven tegen elkaar evenals de goede en minder goede clubschakers. De deelne mers aan de grootmeestergroep spelen duidelijk afgescheiden van de schaakmeute, op een podium. Op datzelfde podium maakte Jop Delemarre zich twee jaar geleden bekend aan het grote publiek. Als Nederlands jeugd kampioen mocht hij bij de grootmeesters meedoen (die toen een afvalsysteem speel den) en hield hij Jan Timman toen twee keer op remise. Een dergelijk aansprekend re sultaat boekte Delemarre daar na niet meer, maar de jonge Leidenaar haalde in juni wel zijn derde meester-resultaat en mag zich sinds november - toen zijn ELO-rating boven de 2400 kwam - dan ook internationaal meester noemen. Het is op het Hoogovens- schaaktoernooi niet voldoende om op een voorkeursbehande ling te mogen rekenen. De deel nemers aan de meestervier kamp (naast Rini Kuyf ook Her man Grooten en Piet Peelen) krijgen wel startgeld, maar zit ten aan net zulke kleine tafel tjes, op net zulke kleine stoeltjes als de honderden schaakrecre anten. En wie het verloop van een partij wil volgen, kijkt rustig over de schouder van de schaakmeesters mee. Aan het tafeltje van Jop mel den zich met enige regelmaat zijn ouders, Carla en Harry. Toen hun kinderen met scha ken begonnen, wisten zij niet hoe de stukken gingen, maar nu gaan vrije tijd en vakanties op aan de schaakactiviteiten van hun kroost. Schaakdeskundigen kunnen zij zich nog altijd niet noemen. „Ik zie niet of Jop goed of slecht staat", vertelt vader Harry Delemarre, „Of het moet in de laatste fase van het eind spel zijn." Harry beschouwt zichzelf niet als coach van zijn zoon. „Daar is mijn zoon veel te eigenzinnig voor. Maar we praten veel over het spel, vooral o'ver mentale dingen. Het schaken vraagt een enorm goede instelling. Als je verliest, heb je het altijd aan je zelf te wijten. Dan moet je toch weer de kracht vinden om terug te komen." Voor moeder Carla is een 'dagje Wijk aan Zee' beslist geen straf. Ze maakte een praatje hier, een praatje daar, ze laat zich informeren over de stand van zaken bij Loek van Wely, zegt Jan Timman gedag, maar ze leeft vooral mee met haar zoon. „Als hij het niet redt, ben je teleurgesteld. Je verliest een beetje mee. Maar als hij wint, dan deel je mee in de vreugde." Van vreugde is deze zondag in het Delemarre-kamp geen sprake. Jop verliest zijn derde partij, nu van zijn voormalige trainer Herman Grooten. „Hij heeft het veel te druk de laatste tijd, vooral met zijn studie", analyseert moeder Carla. „Bo vendien heeft hij het moeilijk na zijn derde meester-resultaat, hij heeft zich weer nieuwe doelen moeten stellen, noem het maar het post- meestersyndroom. Na zijn partij bevestigt de schaker dat het zeer lastig is om nu de volgende stap naar een grootmeestertitel te zetten. „Ik ben tegenwoordig wat losser aan het spelen. Ik experimen teer met nieuwe openingen, probeer wat aanvallender te spelen. Vroeger was ik heel be houdend, nu probeer ik af te wisselen. Ik mag dan in deze fa se van m'n carrière wat meer verliezen, misschien ben ik nog wel niet aan die nieuwe speel stijl toe, maar ik heb er wel ont zettend veel lol in." Delemarre schaakt al sinds zijn zevende en hij werd Neder lands kampioen tot en met 14 jaar, toen zijn zus Maaike dat bij de 16-jarigen werd. „Vroeger deed ik veel aan sport, ik heb ja ren gevoetbald, getennist en ook nog toelatingsexamen voor de sportacademie gedaan. Het schaken werd echt serieus toen ik in '94 Nederlands kampioen werd. Ik had daarvoor aan het WK meegedaan en vond dat zo'n ervaring dat ik daar per se weer heen wilde." Dat lukte want de Leidenaar haalde de landstitel met een score van 8,5 uit 9, een resultaat dat tot dan toe alleen door Loek van Wely was gehaald. Sindsdien is de theologiestu dent ('ik wil pastoraal werker worden') gegrepen door het spel. „Schaken is een soort le- Jop Delemarre: „Ik experimenteer met nieuwe openingen, probeer wat aanvallender te spelen." foto united photos de boer vensstijl. Het is altijd jouw idee tegen dat van je tegenstander en dan maar kijken wie er gelijk krijgt. Als je verliest, verliest de mens in je, je voelt je fuüoos." Toch twijfelt de Delemarre er aan of een leven volledig in het teken van het schaken, wel iets voor hem is. „In de eerste plaats moet je wel een behoorlijk goe de grootmeester zijn, wil je er je brood mee kunnen verdienen. Ik zal nooit een wereldtopper zijn. Ik ben niet het grootste ta lent, maar een harde werker. Ik wil gewoon een degelijke groot meester zijn. Dan vind ik mis schien later een baan die ik goed met schaken kan combi neren." Golden Boy Bobby Levin speelde in enkele jonge koppels heeft uit genodigd. „Die groep blijft in principe bij elkaar tot de Olym piade in 2000 in Maastricht." Leufkens en Westra zijn blij met hun beschermde positie. „Het voordeel is dat je niet zo niet eens zo fout, wel lieten we wat kansen liggen. En die krijg je niet zoveel. Je moet zo ont zettend scherp zijn. Concentra tieverlies breekt je in dit veld meteen op." Het illustere tweetal, algemeen zijn tegenstanders en zijn juwelen... beschouwd als het sterkste van Nederland, begon als laatste aan de slotsessie. Wat de moti vatie niet beïnvloedde, ver klaarden ze. „Dat komt door het karakter van dit toernooi. Hier wil je tot het eind zo goed mogelijk presteren. Want de sfeer is fantastisch." Vooral dankzij de unieke opzet, die het publiek in de gelegen heid stelt naast de toppers aan te schuiven en al hun handelin gen met eigen ogen te volgen. Zoals gebruikelijk dromden de meesten samen rond Zia Mah- mood, Pakistaan van geboorte, die een zorgvuldig imago heeft opgebouwd van vrouwenver sierder en grootgokker. Van Dalen: „Zia is zo'n flamboyante speler, die wil je niet missen." Ditmaal vergezeld van de Ame rikaanse macho Bobby Levin, haalde Mahmood het ene 'geintje' na het andere uit. Psy chologische trucjes, die een te genstander in een onbewaakt moment uit balans halen. Wie geen kaart kon zien, werd altijd nog geboeid door de fratsen van het duo. Van wie Levin, ooit de jongste wereldkampioen, onafgebro-' ken aan zijn gouden speeltjes frummelde. Ketting, armband, horloge, Levin leek het enige vrouwelijke paar, Sun Ming en Wang Hong Li, de ogen uit te willen steken. Verstoken van zelfs maar een kermisring sta ken ze schril af bij de twee playboys. Schril ook bij de flon kerende omgeving. Het stak ze niet. Ze lieten geen juwelen maar kaarten spreken. De slachtpartij tegen het 'sterpaar' ontlokte de onbewogen Sun foto anp ('getrouwd, maar geen kinde ren') een triomfantelijke glim lach, die een hagelwitte rij tan den bloot legde. Het is niet al leen goud dat blinkt, moeten de twee hebben gedacht. Ze lieten met hun vijfde plaats de dure jongens ver achter zich. hans van ommeren het Haagse Des Indes met zijn kaarten, veel energie meer hoeft te stop pen in selectiewedstrijden en die kunt gebruiken in de voor bereiding." Triest verliep het toernooi trou wens wel, gaf het duo volmon dig toe. „Speltechnisch ging het

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21