Oogoperatie in Cuba was voor Dick Gezondheid Dreigend infarct Gevoelige operatietang voor sleutelgat-operaties RP leidt tot blindheid MAANDAG 20 JANUARI 1997 REDACTIE SASKIA STOELINGA 023-51 Meneer Haasnoot heeft de schrik van zijn leven ge kregen. Hij was op weg naar huis in de auto, toen hij opeens hevige pijn midden op de borst kreeg, die uitstraalde naar zijn linkerarm. Hij had recent een kaartje van de Hartstichting gelezen waar de verschijnselen van een hartaanval opstaan, en hij dacht:.Verdomme nou ben ik er geweest. Ik moet naar een praatpaal.Hij gaf gas en toen hij bij een praatpaal kwam, was de pijn al gezakt. Na onge veer tien minuten voelde hij niets meer en besloot hij voorzichtig naar huis te rijden. Wat meneer Haasnoot heeft meegemaakt is een aanval van angina pectoris (AP), pijn op de borst veroorzaakt door zuurstoftekort in de hartspier. Het zuurstoftekort wordt meestal veroorzaakt door atherosclerose (aderverkalking) in de kransslagade ren. De kransslagaderen, die het hart zelf van zuur st of ijk bloed voorzien, raken daardoor plaatselijk vernauwd. En net zoals op een snelweg door- stroombelemmering ontstaat, als plaatselijk drie van de vier rijstroken afgesloten zijn, geeft zo'n ver nauwing in de kransslagaderen een vermindering van de bloeddoorstroming richting de hartspier. Dat relatieve tekort aan zuurstofrijk bloed geeft in eerste instantie klachten als er extra vraag is naar zuurstof, bij inspanning bijvoorbeeld. Het gevoel van AP is het best te omschrijven als een zwaar drukkend gevoel midden op de borst, alsof er een hoop stenen ligt, soms met uitstraling naar kaken en/of linker arm. Meneer Haasnoot herinnerde zich desgevraagd ook dat hij al vaker een zwaar, be nauwd gevoel op de borst had gehad bij sjouwwerk in zijn winkel. „Maar als ik dan even ging zitten was het direct weer weg hoor.Typisch van angina pectoris bij inspanning is dat je er niet 'doorheen' kunt. Je móet stoppen met wat je aan het doen l>ent, kiezen op elkaar en doorzetten heeft geen ef fect. Sommige mensen krijgen aan het begin van een inspannende activiteit pijn, rusten dan even en kunnen vervolgens zonder moeite hun werk of sport voortzetten. Dit verschijnsel wordt 'first hole vagi na' genoemd, naar golfers die op de eerste hole pijn krijgen, en daarna zonder problemen de overi ge 17 holes uitspelen. Veel mensen hebben last van pijn op de borst bij inspanning. Vaak weten ze ook precies wanneer de klachten komen: altijd op de een na laatste tree ran de trap, altijd als ze uit een warme kamer de kou inlopen, altijd als de boodschappentas zwaar der wordt dan 10 kilo. Deze vorm van angina pec toris noemen we stabiele angina. Het is verstandig om hiervoor uw huisarts te consulteren, want met gerichte medicatie kunnen de klachten verminde ren. Uw huisarts kan ook bepalen of verwijzing naar een cardioloog zinvol is. Wat meneer Haas noot heeft meegemaakt, is echter veel ernstiger: hij kreeg zijn pijnaanval in rust. Pijn in rust, of AP 's nachts, noemen we instabiele angina pectoris. Ook LP die opeens bij geringere inspanning optreedt, noemen we instabiel. Het is niet overdreven te stel len dat instabiele angina pectoris een voorbode is van een hartinfarct. Meneer Haasnoot heeft een schot voor de boeg gehad, en toen hij zich dat reali seerde, kreeg hij opnieuw de bibbers. Instabiele AP is sowieso eeti reden tot verwijzing naar de cardioloog, en wel met enige spoed. Een ECG, een inspanningstest en zonodig een hartca- therisatie (waarbij de kransslagaderen zichtbaar worden gemaakt) staan dan op het programma. Ook de risicofactoren voor hart- en vaatziekten krijgen aandacht: roken, hoog cholesterolgehalte en hoog vetzuurgehalte in het bloed, te hoge bloeddruk, familiair voorkomen van hartziekten. Voor zover mogelijk worden deze fac toren aangepakt. Wat be treft meneer Haasnoot lijkt hier wel winst te behalen: hij heeft hypertemie en een veel te hoog cholesterol- en vetzuurgehalte in het bloed. Roken doet hij gelukkig niet. Met de juiste medica tie zal hij vermoedelijk in veiliger wateren te loodsen zijn. Chirurgen kunnen zogenoemde sleutelgat-ope raties in de toekomst met meer gevoel en daar door met minder risico uitvoeren. Werktuig bouwkundigen van de Technische Universiteit Delft (TUD) en het Academisch Medisch Cen trum hebben daarvoor een speciale operatietang ontworpen. Door zijn constructie is de tang vijf keer zo ge voelig als een gewone tang. Het handvat heeft niet het model van een schaar, maar wordt in de hele hand gehouden. Met één vinger kan de chi rurg de tang bedienen, „en dat zorgt ervoor dat hij veel beter voelt wat hij doet en dat hij dus fijngevoeliger kan opereren", aldus prof.dr.ir. C. Grimbergen, hoogleraar medische technologie bij het AMC en hoogleraar meet- en regeltech niek bij de TUD. Via een speciaal rolmechanisme voelt de vinger wat de tang doet. De chirurg kan daardoor zelfs een kloppend bloedvat goed voelen. Die gevoeligheid is van groot belang bij de sleu telgatmethode, een manier van opereren die steeds vaker wordt toegepast bij galblaas- en darmoperaties. Daarbij worden enkele dunne buisjes via een klein sneetje in de buikwand ge plaatst. Eén is voor een minicamera, de ander is voor de operatietang. De chirurg voelt zelf nau welijks meer iets. Zijn handen blijven buiten het lichaam. Daardoor bestaat het gevaar dat hij te veel kracht zet of een bloeding veroorzaakt. Van de nieuwe tang bestaat voorlopig alleen een testmodel. Op het ontwerp is octrooi aange vraagd. Als de tang in productie wordt genomen, komt hij wellicht over één jaar op de markt. HAVANA HENDRI BELTMAN Dick Windt begint meteen honderd-uit te praten over zijn oogoperatie in het hypermoderne Camilo Cienfuegos Oog ziekenhuis in de Cubaanse hoofdstad Havana. „Alles is goed gegaan, het viel allemaal erg mee", zegt de met gele pet en bril getooide elfjarige uit Lelystad. Dick Windt lijdt aan de volgens westerse artsen ongeneeselijke oogziekte retinitis pigmentosa (RP), die via een verkoke ring van het gezichtsveld sluipenderwijs blindheid tot gevolg heeft. Twee jaar ge leden had Dick nog tachtig procent van zijn gezichtsvermogen, vlak voor de operatie was dat nog slechts twintig pro cent en nu lijkt dat weer wat meer te zijn. Alleen in de kliniek van prof. Orfilio Pelaez kan het degeneratieproces met behulp van een operatie en aansluitend ozontherapie en diverse medicijnen tot staan worden gebracht. Alüians dat is de mening van RP-patiënten. Uit de hele wereld vliegen ze naar Havana toe. Uit Nederland tot dusver zo'n tweehonderd van de naar schatting tienduizend pa tiënten. Voor Dick en moeder Ria Windt was de 'Cuba-therapie' de laatste strohalm. Misschien is hier de vrijwel zekere gang' naar blindheid nu tot staan gebracht. „Hier in Havana hebben ze me dat in elk geval heel duidelijk verzekerd." Voor het Lelystadse jongen en zijn fami lie begon de lijdensweg al toen hij nog een hummeltje was. „Vanaf het moment dat hij ging lopen, viel het ons op dat hij wel erg veel viel", aldus Ria Windt. „Dick was al onder controle voor een lui oog en had bovendien nog eens last van nachtblindheid". In 1992 werd het rechter oog van Dick operatief rechtgetrokken en de hoop be stond dat het vallen en het stoten aan bij voorbeeld deurposten daarmee ook tot het verleden zou behoren. Vergeefs. Vo rig jaar stelde de oogarts de diagnose RP èn een verhoogde druk op de ogen en hersenen. Die laatste aandoening is in het AMC in Amsterdam verholpen. „Maar", zegt Ria, „wat RP was wisten we niet en evenmin dat het blindheid tot gevolg heeft. En dan natuurlijk de vraag wat er aan te doen is. Bij oogartsen hoef je niet aan te kloppen, want die zeggen doodleuk: sorry mevrouw, we kunnen Dick niet helpen. Uiteindelijk hoor je dan van prof. Pelaez in Havana. Cuba, denk je dan, sigaren, Castro, wat moet ik daarmee. Maar dan ga je kijken naar de positieve resultaten bij anderen die daar zijn geopereeerd. Tja, en dan komt het financiële plaatje: zeventien tot acht tienduizend gulden. Een bedrag dat niet door het ziekenfonds wordt vergoed. En dat alleen omdat de oogartsen hier zo weinig van het werk van prof. Pelaez af weten', constateert Ria verbolgen over zoveel gebrek aan medewerking in Ne derland. Om de financiële last enigszins te verminderen - veel RP-patiënten zijn gedwongen bij een bank een lening aan te gaan - bracht het personeel van het bedrijf waar Dicks vader werkt, zo'n vijf duizend gulden bijeen. „Vreselijk goed, zoals die mensen van Flevo Rubber met ons meeleefden", zegt Ria enthousiast. Het was een lichtpuntje in de duisternis. „Want de begeleiding die je krijgt, nadat je gehoord hebt dat je kind blind wordt, is zó frustrerend. Geen enkele Neder landse oogarts wil eens openhartig met je praten over Cuba. Ze zijn alleen maar afwijzend. Maar gelukkig heb ik veel steun gehad aan de moeder van Martijn Schoonhoven uit Oldebroek, die in mei van dit jaar in Cuba is geopereerd. Drie maanden later was het gezichtsvermo gen van Martijn al een stuk beter." Retinitis Pigmentosa, kortweg RP, is een erfelijke oogziekte die in veel gevallen tot blindheid leidt. RP kent een complex aan symptomen. Het begint niet zelden met bijziendheid of nachtblindheid. In de loop van de tijd treedt aan de buitenste zijden van het oog een vermin dering van het gezichtsveld op. Dat komt door pigmentering van het netvlies en het afsterven van minuscule bloedvaatjes. Kleine voorwerpen zie je dan niet meer, je wordt gevoelig voor licht en op de langere ter mijn kijkje nog uitsluitend door een koker. De oorzaak van dit alles ligt in het ontbreken van een aantal chromosomen. In bepaalde bevallen gaat de ziek te bovendien gepaard met epi lepsie, een geestelijke handicap, oorafwijkingen, lever- en nier aandoeningen of een huid kwaal. Kortom, een ziektebeeld dat bij veel RP-patiënten tot de pressies leidt. Alleen in Havana wordt RP be handeld. Onder algehele narco se wordt een stukje vetweefsel achter het netvlies aangebracht. Daardoor moet er een betere doorbloeding in het oog optre den. Diverse vaatverwijders, ijzer- en vitaminepreparaten moeten de rest doen. Tot dusver wordt deze zoge naamde Cuba-therapie door de Nederlandse oogartsen, de ziek tekostenverzekeraars èn de overheid niet erkent. Maar daar lijkt verandering in te komen. De resultaten van alle tot dusver in Cuba geopereerde Nederlan ders zal in kaart worden ge bracht. Op voorhand gaan Nederlandse deskundigen, zoals dr. A. R. Caf- fe, verbonden aan de medische faculteit van de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam, ervan uit dat minister Borst (Volksgezondheid) het advies zal krijgen de waarde van de Cuba-therapie eens serieus te onderzoeken. P u z z E L s S C o R N E R T O O L S 1 N A M K E O H T R A IV! S N D T V S A K R A B A N N R 1 N A O Z L K E T K E E E E S A A O E R E B 1 L P G H E E A M 1 L E T O E P R G E D K 1 0 E 1 K S T A E 1 R G R T L T K G K N H M D V O U P 0 1 A O E A S E R N 0 1 N O L Z O O K K N A E V T L s 0 T A A L A R A M D V N E A L A R R F E V A N A E K K H R N B E D D X A T S N E K L E T 1 N N E L E D D 1 M E B V G 0 M A A N L E T E O R T O Aanslag Barkas Bemiddelen Braziliaan Corner Ergernis Examenvrees Haaks Happen Hoekman Kakkerlak Kantelen Katoen Kiosk Kruitvat Landvoogd Lekker Matelot Notitie Oberon Ogief Ondernemer Overloop Savooiekool Sloot Stekker Telkens Tomaat Troetelnaam Vaardigheid OPGAVE OPLOSSING WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al dé onderstaande woorden verstopt. Ze zijn te lezen van Jinks naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Enkele let ters worden dubbe'l gebruikt. Streep alle woorden door. De res terende letters vormen dan regel voor regel van boven naar bene den gelezen de oplossing van de ze puzzel. CITAAT Horizontaal: 1. fataal; 2. paria; 3. kranig; 4. fraai; 5. hoepel; 6. knaap; 7. ba naan; 8. steel; 9. pagina; 10. clown; 11. lastig; 12. onzin; 13. garage; 14. sambal. Het citaat is van Rossini: ,,Geef mij een waslijst en ik zet die op muziek". i p s HEINZ ZOU Z>/£ KAT ZASJ JO£ V/£K IKOL G'/VOÉtS SUTAP TK/gU/Vf ff/g/T ZCPó'AJ, W£SCAT£e Hglv'K VUT- Z>OAS// TOMPOES Tom Poes en de Niks Nadat Super zijn dorst gelest had en enige tijd uitgeweid had over zijn fij ne neus voor zaken, nam hij af scheid. ,,Even dit briefje posten, jon gens!" riep hij monter.Als de buit binnen is kom ik weer een rondje brengen." ,,Een prima zakenman, die Suup," mompelde Han-met-de- handjes toen de deur was dichtgeval len. Doch nu boog de waard zich plotseling over de tapkast en vatte de tengere klant in het vest. ,,Jij hebt dat formulier gerold!" grom de hij. ,,Ik had je in de gaten, broer!" ,,Nou zeg!" riep de ander met dunne stem. ,,Doe niet zo uitsloverig, hè? Kan je wel? Dat briefje is keurig te ruggegeven, hoor. Ik heb het alleen maar even bekeken! Laat nou los, Evert!" Je hebt het overgeschreven," her nam de caféhouder somber. „En dat is geen werk!" Er ontstond een luid rumoer in de bedompte belagkamer. De andere klanten namen een vijandige hou ding aan en men hoorde kreten als: „Dat is niet eerlijk! Dat nemen we niet! Schande!" „Ik weet het goed gemaakt," hervatte de herbergier. „We zullen niks zeg gen, maar dan moet je ons ook de uitslagen laten zien. We zijn hier ou we jongens onder elkaar - en dan gaat het niet aan, dat jij alleen maar aan jezelf denkt. Je moet sociaal voe len, broer." Han-met-de-handjes wierp verslagen het formulier, dat hij overgeschreven had op de tapkast en daarop bedaar de de groep. De klanten trokken hun schrijfgerief om op hun beurt de to to-uitslagen te kopiëren - en al spoe dig was er slechts een vreedzaam ge kras waarneembaar. H W .1 R DOOR JAN VISSER De extreem koude Kerst-Driekoriingenperiode was een voord gematigde breedten bijzondere gebeurtenis. Terugbladerend de klimaatgeschiedenis zijn er in deze eeuw maar weinig situ ties geweest die overeenkomsten hadden met dit tijdvak. Hoi wel de vorst inmiddels is geweken, blijft de luchtdrukverdelir dermate afwijkend dat de geavanceerde atmosfeermodellem kennelijk geen raad mee weten. Vrijwel iedere dag worden andere scenario's berekend. De er« dag zijn de uitkomsten betrekkelijk zacht, een dag later flink koud. De berekeningen hebben een ding gemeen: de westen; latie, zeg maar mild depressieweer met regen en wind, komti niet aan te pas. Zo lang dat niet gebeurt blijft de mogelijkheii aanwezig dat Thialf weer een greep naar de macht doet en di machtsgreep zou, als de atmosfeermodellen niet opnieuweei scheve schaats rijden, zich eind deze week al kunnen voltrek ken. In de hogere luchtlagen ontstaat opnieuw een grote slingervj hogedruk waarvan het zwaartepunt boven de Noorse Zee kom liggen. Aan het aardoppervlak resulteert deze ontwikkeling^ een krachtig Scandinavisch hogedrukgebied dat koude vries lucht naar het zuidwesten dirigeert. Kortom een nieuwe-stool kou zou van vrijdag af tot de mogelijkheden kunnen behoren, Een hogedrukcel, koersend over de Noordzee naar het zuidoo ten, veroorzaakt morgen droog en rustig weer. In het algeme? het bewolkt maar doordat een zwakke tot matige oostenwind drogere lucht aanvoert kan het ook enige tijd opklaren. Demi dagtemperaturen bereiken een niveau van ongeveer 4 graden Op woensdag en donderdag nemen de neerslagkansen toe. Vi het eerst sedert eind december, zondag de 29ste, heeft het» eens geregend. In onze regio viel gisteren overdag circa 2 m® De temperaturen bleven tamelijk bescheiden met waardemo streeks 4 graden (Bloemendaal aan Zee 4,1 graad). KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met maandag. Noorwegen: In het noorden én midden bewolkt, in het zuiden ook enkele opklaringen. Langs de westkust ten noorden neeuw of re- harde wind. Temperatuur oplopend tot enkele graden boven nul. Alleen inde omgeving van Oslo morgen nog lichte Zweden: Wolkenvelden en met na me morgen een harde wind en van tijd tot tijd sneeuw of regen. In het zuiden een stuk rustfger en droog. Maxima vandaag van -2 in het zuiden tot - 15 in het noorden. Morgen overal rond het vriespunt. Denemarken: Vandaag af en toe regen en kans op ijzelMorgen meest droog en misschien wat zon. Mid- dagtemperatuur rond het vriespunt. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden en vrijwel droog: In Ier land en Schotland af en toe zon en mor gen mogelijk ook in Engeland en Wales, Middagtemperatuur variërend van 4 gra den in Oost-Engeland tot 9 in Ierland. België en Luxemburg: Wolkenvelden en af en toe regen of mot regen. In de loop van vandaag droog. Morgen kans op mist. Middagtempera tuur ongeveer 4 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden, maar ook nu en dan zon. Vooral in het oosten vandaag nog kans op regen. Temperatuur 's middags op vandaag rond 7 graden, morgen circa 3 graden. Portugal: Wisselend bewolkt en enkele buien. Middagtemperatuur rond 14 graden. Madeira: Zon afgewisseld door wolken en af en toe regen. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden. Spanje: Wolken en van tijd tot tijd regen. Moge lijk in het zuidoosten overwegend droog en wat zon. Middagtemperatuur van 8 graden in het noorden tot 15 in het zui- Canarische Eilanden: Zonnige perioden, met name op de zuidstranden. Kleine kans op regen. Temperatuur 's middags tussen 18 en 23 graden. Marokko: Westkust: wisselvallig met kans op on weer. Middagtemperatuur uiteenlopend van 17 graden in het noorden tot 22 in het zuiden. Tunesië: Flink zonnig, maar vandaag ook enkele wolken. Middagtemperatuur oplopend tot rond of boven de 20 graden. Zuid-Frankrijk: In het westen buien, afgewisseld door zon. In het oosten bewolkt en enige tijd regen. Vooral langs de Riviera soms veel neerslag. Ook in de Franse Alpen kans op flink wat sneeuw. Sneeuwvalgrens rond 1000 meter. Maxima tussen 8 en 13 graden. Mailorca en Ibiza: Vandaag kans op een bui. Verder zonni ge perioden. Maxima rond 17 graden. Italië: In het noorden van tijd tot tijd regen, bo ven 1000 meter sneeuw. In de Alpen mogelijk een dik pak sneeuw. In het midden kans op een bui en lokaal mist. Ten zuiden van Rome flinke perioden met zon en overwegend droog. Maxima uiteenlopend van 4 graden in het noor den tot 17 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Kans op een bui, maar ook zonnige mo menten. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Malta: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 17 graden. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig en droog. Morgen langs de westkust later kans op enkele wolken velden. Middagtemperatuur meest tus sen 11 en 16 graden. Turkije en Cyprus: Kusten: droog en vrij zonnig. Middag temperatuur uiteenlopend van 13 gra den op Dardanellen tot 20 op Cyprus. Duitsland: Bewolkt en af en toe regen of motregen, met name in het.oosten en zuiden. Mor gen geleidelijk overal droog. In het oos ten aanhoudende kans op ijzel. Middag temperatuur vandaag uiteenlopend van 0 graden in Berlijn tot 4 graden in Bonn. Morgen ook in het westen van Duitsland kouder. Zwitserland: Bewolkt en enige tijd sneeuw, met name in de zuidelijke Alpen mogelijk zware sneeuwval. Sneeuwvalgrens ongeveer 1000 meter, morgen nog iets lager. Temperatuur in de dalen tussen 2 en 5 In Tirol en Karinthie enige tijd sna Aan de noordzijde van de Alpen; Laag-Oostenrijk met name morgem toe sneeuw. Middagtemperatuur i{ meeste plaatsen rond het vries; Temperatuur op 2000 meter c graden. Polen: Vandaag van het westen uit snesv ijzel. In het oosten tot de avonddr Morgen met name in het zuiden neerslag, elders droog. Temperatuv beneden het vriespunt. Tsjechië en Slowakije: Vandaag bewolkt en af en Morgen op veel plaatsen droog. Mil temperatuur rond of beneden hetw Hongarije: Vandaag later op de dag var uit regen, of ijzel. In de h sneeuw. Morgen later op de dag gek lijk droog. Middagtemperatuur ronc vriespunt. DINSDAG 21 JANUARI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 08.35 Zon onder 1 Maan op 15.35 Maan onderOi Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02,16 14.28 01.49 i Laag 10,15 22,44 23.56 «2 Weerrapporten 20 januari 07 uur: Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona Boedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Helsinki Luxemburg Madrid Malaga Mailorca Malta half bew split6 Stockholm Warschau mots ■Wenen zwaa Bangkok zwaa Buenos Aires onbe Casablanca regei Johannesburg half bew. Los Angeles New Orleans onbew. New York half bew. -4 4 2 I 23 15 17 17 .1 17 10 37 8 30 'ii 22 K' Oostenrijk:

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 20