Leidsch Dagblad Zware aanslagen in Algerije Moeder wurgt dochtertje van acht e Jong voelt niets voor ikantie in Dolomieten raf en Sanchez-Vicario tgeschakeld in Melbourne tvee bomexplosies bij ilitiepost in Belfast alenkamp opgenomen hersenbloeding spraken over hulp ramp op Valkenburg Laatste test Uitspraken Borst over abortus vallen slecht Drugsbende opgerold: 49 aanhoudingen TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. X NDAG 20 JANUAR11997 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Patijn leert nog wat van euro debat Buitenland Leiden i Cultuur en Kunst Oostenrijkse kanselier Vranitzky weg na ruim tien jaar Luba-directeur: miskenning als O basis voor succes Familie Twigt: een Kelly-family in de kunstwereld LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 LGA Dl PINE de jong heeft het aanbod een vakantie in de Dolo- ten afgeslagen. De schaat- lit Leimuiden verdiende uitje met zijn knappe winning op de 10.000 er in het Italiaanse Basel- ga di Pine. De 20-jarige pupil van Henk Gemser vestigde gisteren het officieuze wereld record op een onoverdekte baan: 13.51,56. Pagina 13: Bob de Jong vliegt op de klapschaats i0urne anp/rtr idhitte en blessures zijn refwoorden in de strijd een plek in de kwartfina- >ij de Australian Open in bourne. Bij de vrouwen d daarvan de als nummer geplaatste Steffi Graf het htoffer in de partij tegen (uid-Afrikaanse Amanda rtzer. de nummer twee bij de ïwen ging in het zinde- le Flinders Park onderuit, nxta Sanchez-Vicario red- et tegen de verrassende ;ische Dominique van st niet. Anke Huber werd rMary Pierce uit'het toer- geslagen. Voor het eerste vele jaren ontbreken daardoor in de kwartfinale bij de vrouwen Duitsland en Spanje. Bij de mannen konden van ochtend Pete Sampras en Go ran Ivanisevic pas na vijfset ters winnend de braadpan verlaten. Zij krijgen in de kwartfinale gezelschap van Chang (VS), de Spanjaarden Costa, Moya en Mantilla en de Chileen Rios. Voor een laatste plek in de kwartfinale streden bij het sluiten van de ze editie vanochtend nog Courier en Muster bij de mannen en Hingis en Dra- gomir bij de vrouwen. Pagina 13: Sampras moet vijf sets zweten aad rietveld idse oud-wethouder Joop ïkamp (47) is zaterdag in ekenhuis opgenomen na hersenbloeding. Een Ivoerder van de familie rijft zijn toestand als 'zeer fekkend'. Hij mag absoluut lezoek ontvangen, enkamp trad in februari jaar af als wethouder fi- ën en economische zaken, httien jaar in de Leidse ge- iburg peter van der hulst in ramp op het Marine amp Valkenburg is burge er A. Hommes verant- lelijk voor een goede coör- van de hulpverlening, communicatieproblemen rampenbestrijding te >men hebben de drie ge ien waarop het vliegkamp igen, Valkenburg, Katwijk issenaar, besloten de ge- tegrenzen op het terrein te en één eindverant- lelijke aan te wijzen. Bij igheid van de burgemees- n Valkenburg is de burge er van Katwijk verant- lelijk en in tweede instan- burgemeester van Wasse- nieuwe afspraken tussen meenten en de leiding van larine Vliegkamp Valken- taan los van het vliegtuig- uk op Welschap, waarbij jaar Nederlandse militai- et leven lieten toen een che Hercules vlam vatte niet goed uitgevoerde •afp-anp is vanmorgen opge- door twee explosies bij olitiebureau van Mount [er in de wijk Short Een vrouw is in shock- nd naar het ziekenhuis :ht. De huizen in het ge- jjn ontruimd. enkele weken richt het tepublikeinse Leger (IRA), rijdt tegen het Britse he in Noord-Ierland, zijn Hen alleen op politiepos- -patrouilles. Daarbij vie- schts enkele lichtgewon- laar het hoofd van de po- Noord-Ierland, Ronnie jan, waarschuwde er gis- Tientallen doden bij explosie in Algiers In dorp 48 mensen vermoord De bittere strijd van Algerijnse extremisten voor een moslimstaat heeft het afgelopen weekeinde een bloedig dieptepunt bereikt. Bij een van de zwaarste aanslagen in de afgelopen vijfjaar vielen in het centrum van de hoofd stad Algiers tientallen slachtoffers. In een dorp ver moordden islamitische fundamentalisten 48 mensen. algiers-parus. afp-anp zestig gewonden. De ontplof fing had plaats voor de ingang De bomexplosie gisteravond in van een bioscoop op het druk- de uitgaanswijk Belcourt in het ste moment van de avond en centrum van Algiers veroor- was in de hele stad te horen, zaakte volgens hulpverleners De autoriteiten zeiden dat ze zeker 21 doden en meer dan erger hadden voorkomen door zeker zes andere autobommen die in de hoofdstad waren ge plaatst onschadelijk te maken. Eén daarvan had kunnen af gaan bij de drukbezochte markt in Belcourt. Kort voor de zware explosie in Algiers meldde de Algerijnse veiligheidsdienst dat terroristen in het dorp Beni-Slimane ten zuiden van Algiers 48 mensen hadden omgebracht. Volgens het officiële persbureau APS werden sommige slachtoffers onthoofd. Deze jongste moord partij op dorpelingen is de zwaarste sinds dit soort bloed baden in november 1995 begon. De bomaanslag is ook vrijwel zeker het werk van fundamen talistische moslimrebellen. Sinds 23 december vielen in de Algerijnse hoofdstad door een serie aanslagen van islamitische extremisten in totaal zo'n dertig doden en rond driehonderd ge wonden. Afgelopen donderdag lever den elitetroepen in de kasbah van Algiers slag met rebellen. Dezelfde dag vielen veertien do den en rond honderd gewon den door een bom op een auto markt in de plaats Boufarik bij meenteraad voor het CDA, waarvan de laatste zes jaar als wethouder, verruilde hij de po litiek voor het bedrijfsleven. Hij werd hoofd interne communi catie van de Rabobank Neder land. Bij zijn afscheid omschre ven collega's hem als een man met een onuitputtelijke ener giebron en een onverslijtbaar optimisme. Zijn ziekte komt dan ook als een complete ver rassing. landing. De afspraken waren aan wijziging toe omdat het Valkenburgse vliegveld in ver schillende brandweerregio's ligt. Zo vallen de korpsen in Katwijk en Valkenburg onder de Regionale Brandweer Rijnland en behoort Wassenaar tot het gebied van de Hulpverlenings Regio Haaglanden. Om bij een ramp communicatieproblemen te voorkomen is afgesproken dat het vliegveld bij een ongeluk contact zoekt met de alarmcen trale van Rijnland. Direct na een ramp op het vliegkamp in Valkenburg is de leiding in eerste instantie in handen van de commandant. Nadat de hulpdiensten onder steuning hebben gekregen van de civiele brandweer en politie komt de leiding in handen van de burgemeester van Valken burg. De militaire brandweer valt dan onder verantwoording van de hoogste brandweeroffi cier. Bij een ongeluk zal de bur gerbrandweer in principe met drie pelotons uitrukken. Washington De rol van de Amerikaanse president Clinton, die vandaag wordt beëdigd op het bordes van het Capitool in Washington, werd gisteren bij de generale repetitie gespeeld door Brian Nevis uit Buffalo. Om verwarring te voorkomen had hij een bordje op zijn rug. Tijdens een galafestijn traden gisteravond sterren als Gloria Estefan, Stevie Wonder en Kenny Rogers op. Aanhangers van Clinton en toeristen zijn Washington massaal binnengestroomd om de laatste inauguratie van deze eeuw mee te maken. FOTO EPA DON ENNERT Een 36-jarige vrouw uit Echt heeft gisteren tegenover de poli tie bekend dat ze haar 8-jarige dochtertje heeft gewurgd. Het meisje werd vrijdagmiddag dood in de ouderlijke woning aangetroffen. Over het motief voor de moord bestaat nog geen duidelijkheid. Het is de vijfde keer binnen een jaar dat een ouder zijn of haar kinderen van het leven be rooft. Vorige week kostte een fa miliedrama in Hoofddorp nog drie kinderen het leven. De politie kreeg vrijdagmid dag kort na vijf uur de melding van een huisarts in Echt dat hij in een rijtjeshuis in de Kleef- straat een dood meisje had aan getroffen. De arts vertrouwde de zaak niet. Ook de politie geloof de de moeder niet. De vrouw beweerde aanvankelijk dat het kind een val van de trap niet had overleefd. De moeder werd zaterdag door de politie aange houden. In de loop van zondag bekende de vrouw dat ze het meisje had gewurgd. Bij het politie-onderzoek zijn in de woning twee alarmpisto len, een alarmrevolver, een ge weer en munitie gevonden en in beslaggenomen. Ze zijn van de 35-jarige vader. Deze werd aanvankelijk in verband met het wapenbezit ook gearresteerd. De man heeft volgens de politie niets met de dood van zijn dochter te doen en is vrijgela ten. Vandaag wordt het onder zoek voortgezet. KERK BALANS 97 "ll< teken ervoor" 12-26 januari 1997 De Leidse kerken rekenen op u! HET WOORD IS AAN Oliver Wendell Holmes Ik heb altijd mijn gezicht meer als een gemak be schouwd dan als een sie raad. In de afgelopen twee maan den zijn door gewelddadige ac ties van Algerijnse fundamenta listen meer dan driehonderd burgers gedood, voornamelijk inwoners van dorpen. Sinds de regering begin 1992 de verkie zingen schrapte die het funda mentalistische Nationaal Red dingsfront (FIS) leek te gaan winnen, verloren in Algerije meer dan zestigduizend men sen het leven door politiek ge weld. -175° 1740 072° 10% 30% 20% 30% 20% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 20 VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland. Buitenland Cultuur Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad RTV/programma's Sport13 t/m 21 Strips20 Uitgaan22 Korting voor het koffiecon cert door het Guarneri Trio in de Stadsgehoorzaal in Lei den. Scheerzeep en gel verminderen zaadproductie londen hans geleunse correspondent Scheerzeep, shampoo, haargel en andere toiletartikelen bevat ten chemicaliën die mogelijk de mannelijke zaadproductie sterk verminderen en geslachtsveran dering veroorzaken. Dat blijkt uit een onderzoek dat de milieuorganisatie Friends of the Earth heeft laten uitvoeren. ,,Het risico bestaat dat het menselijk lichaam deze chemi sche stoffen, waarvan is bewe zen dat ze bij dieren afwijkin gen veroorzaken, absorbeert door de huid", aldus fysicus Dixon. De milieuorganisatie wil dat er een verbod op deze che micaliën komt en de regering in de tussentijd fabrikanten van toiletartikelen verplicht om waarschuwingen op hun pro ducten aan te brengen, aldus het zondagsblad Sunday Tele graph. Volgens Dixon bevatten tal van toiletartikelen Alkyl Fenol Ethoxylaten. Wanneer deze zich vermengen met water bootsen ze het vrouwelijke oestrogeen- hormoon na. Dat blokkeert de activiteit van mannelijke hor monen, die zaadcellen produ ceren. De studie van Dixon sluit aan op een recentelijk in het gezag hebbende British Medical Jour nal gepubliceerd Fins weten schappelijk onderzoek, dat ook een verband vermoedt tussen oestrogeen en verminderde zaadproductie. teren voor dat de IRA-strijders vastbesloten lijken hun cam pagne dit jaar uit te breiden naar Groot-Brittannië. Daarmee rees opnieuw de angst voor een terugkeer van het sectarische geweld. De IRA maakte in februari vo rig jaar een einde aan een ze ventien maanden lang staakt- het-vuren door Britse doelen onder vuur te nemen, in Groot- Brittannië en in Duitsland. Dakrmee protesteerde de bewe ging tegen het feit dat de partij en bij de vredesbesprekingen in Belfast hadden geweigerd Sinn Fein, de politieke arm van de IRA, te betrekken bij de onder handelingen. den haag anp Mannen die vinden dat een vrouw een abortus moet onder gaan omdat het kind een meisje is in plaats van een jongetje moeten acuut achter de tralies worden gezet. Het probleem ligt bij de man en niet bij de vrouw. Dit zei de juriste D. Pessers gisteren in het actualiteitenpro gramma I Iet Buitenhof. Volgens Pessers, docent vrouwenstudies en recht bij de de Universiteit van Amsterdam, is het de vrouw die beslist. „Daar hebben we ja ren voor gevochten. Maar wat krijgen we nu? Dat een vrouw zich gedreven door haar echtge noot tot een abortusarts wendt. Dat is het laatste Wat we beoogd hebben." Pessers reageert op uitspra ken van minister Borst van volksgezondheid. Borst kan zich voorstellen dat een vrouw uit een andere cultuur in een noodsituatie komt, wanneer ze voor de derde of vierde keer een meisje krijgt. Ook kardinaal Si- monis heeft zich tegen de visie van Borst gekeerd. „Een zee hondje is in Nederland beter af dan een ongeboren vrucht", al dus Simonis. rotterdam anp De politie in Rotterdam heeft dit weekeinde een internatio naal opererende drugsbende opgerold. Er zijn 49 personen aangehouden. Onder de arres tanten is een 32-jarige politie agent, die recherche-informatie naar de bende zou hebben Bij invallen in zo'n twaalf panden in Rotterdam, Dordrecht en Utrecht pakte de politie vrijdagavond al twintig mensen op, onder wie twee hoofdverdachten. Vanmorgen ging de actie door in Rotter dam-Noord, waai' agenten 29 aanhoudingen verrichtten. Er zijn slechts enkele kilo's drugs onderschept. „Maar daar gaat het niet om. Het netwerk is op gerold, dat is het belangrijkste", aldus politiewoordvoerder G. de Jong. De Marokkaanse drugsbende voerde op grote schaal hard drugs in, die zij leverde aan handelaren in diverse panden. Deze werkten met zogenaamde 'safe-houses'. Deze panden dienden als opslagruimte, maar niet als verkooppunt. Verder voerde de organisatie drugs door naar België en Frankrijk. De werkwijze van de bende ver toont sterke gelijkenis met de Ramola-bende. Deze bende, die ook vanuit Marokko drugs in voerde, werd twee jaar geleden opgerold. I Naam: 1 Adres: Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. (I.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: 1 Per inaand Per kwartaal Oautomatisch ff. 92,05) 1 automatisch (f. 32,95) Oacceptgiro ff. 93,05) Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau. Leidsch S Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB L.eiden OF BEL 071-51 28 030 8 "712141 "400114" maandag t m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1