wee coachestwee gedachtwee kampen 'Wat moet ik de jongens verwijten?' jïdwin Jongejans tan het nog steeds Sport NK-titels Straathof en Van Goozen Wiegers tweede op EK shorttrack Thomas denkt weer aan 'wonderschaats' chef willem spierdijk, 071 -5356464, plv.-chef rob onderwater, 071 -5356463 SCHAATSEN MARC VAN DER JAGT MEDEWERKER Judith Straathof en Helen van Goozen hebben tijdens de Ne derlandse Kampioenschappen sprint respectievelijk bij de ju nioren A en de junioren B/C de gouden plak opgeëist. Arnold van de Poel schaatste een sterk toernooi en eindigde na vier af standen achter de sprintkanon nen Jan Bos, Gerard van Velde, Erben Wennemars en Jakko Jan Leeuwangh als vijfde. Straathof, het nichtje van 1500 meter-specialist Jeroen, liet afgelopen zaterdag en giste ren zien waarom zij deel uit maakt van de kernploeg oplei ding sprint. De 19-jarige Zoeter- woudse was in het Groningse sportcentrum Kardinge een klasse apart. Straathof won voor de ogen van trainer Leen Pfrommer alle afstanden. Haar twee 500 meter-races gingen in 42,44 en 42,72. De klokken stonden na de 1000 meters stil op 1.25,76 en 1.25,39 (baanre cord). Van Goozen won drie van de vier afstanden. De Hoogma- dese realiseerde gisteren onder meer 1.28,77 op de 1000 meter. Roelofarendsvener Arnold van de Poel (28) sprintte dankzij 38,67 (zesde), 1.17,30 (zesde), 38,80 (zesde) en 1.17,23 (vijfde) naar de vijfde plaats in het eind klassement bij de mannen. Voorschotenaar Frank van der Kley (15de) kwam niet uit de verf. Hij verpestte zijn toernooi al op de eerste 500 meter (41,73), door na het startschot als in het ijs genageld te blijven staan. malmö marc van der jagt anp Ellen Wiegers heeft bij de Eu ropese kampioenschappen shorttrack in het Zweedse Mal- mö de zilveren medaille be haald. Het 16-jarige Twentse ta lent had na vier afstanden in het eindklassement vier punten achterstand op de Italiaanse Marinella Canclini. Bij de man nen eindigde Lissenaar Dave Versteeg (20) op de zesde plaats. Canclini, in 1996 derde bij de WK in Den Haag, won in Mal- mö drie van de vier afstanden. Vrijdag had Wiegers, dankzij een val van Canclini, de 1500 meter gewonnen. Op de 1000 meter (tweede) en 3000 meter (derde) haalde de rijdster uit Hengelo ook een podiumplaats. In de finale van de 500 meter werd ze vierde. De Russin Elena Titsjanina veroverde de bron zen plak. Penelope Di Lella, de tweede Nederlandse in het indi viduele toernooi, werd gedeeld zevende. Zij wist op geen van de afstanden een finaleplaats te bemachtigen. Versteeg haalde eenmaal een finale. De shorttracker uit Lisse werd op de 3000 meter vijfde. Kernploeggenoot Mare Velze- boer, die zich bij trials in Zoe- termeer voor het EK plaatste, haalde net als Di Lella geen en kele eindstrijd. De doorgewin terde Velzeboer (28) werd ge deeld veertiende. Bij de man nen ging de Europese titel naar de Italiaan Fabio Carta. Zijn landgenoot Mirko Vuillermin en de Fransman Bruno Loscos ver deelden respectievelijk de plaat sen twee en drie. Door de pres taties van Wiegers, Di Lella, Ver steeg en Velzeboer (allen bij de eerste zestien) mag Nederland volgend jaar zes shorttrackers voor het individuele toernooi inschrijven. De Nederlandse mannen- ploeg haalde de finale van de koppelkoers. Het kwartet, be staande uit Versteeg, Velzeboer, Joost Smit en Leidenaar Harold Janssen, werd tweede achter Groot-Brittannië. Bondscoach Wilf O'Reilly zag de vrouwen- ploeg - Wiegers, Di Lella, Es meralda Bos-Ossendrijver en Anke Jannie Landman - in de fi nale als vierde finishen. De Lei- derdorpse Melanie de Lange completeerde het viertal in plaats van Bos tijdens de heats. De internationale schaatsunie (1SU) besloot met ingang van dit seizoen het Europese short track op te waarderen. De we reldtop komt uit Azië en Noord- Amerika. In voorgaande jaren had de Europa Cup een vrijblij vend karakter. Dat is nu de eer ste Europese titelstrijd gewor den die de aanzet tot een vol waardig evenement moet vor- Di u Vinst Peterhansel en Shinozuka mar» Stéphane Peterhansel bij de motoren en Kenjiro Shino- i ïka bij de auto's hebben gisteren in Senegal de rally Dakar - f akar gewonnen. De Fransman deed dat op een Yamaha, de Ja- anner, met navigator Magné uit Frankrijk, in een Mitsubishi. ,tt eterhansel won de monstertocht van Dakar al voor de vijfde eer. Hij evenaarde daarmee het record dat op naam staat van yril Neveu. Shinozuka is de eerste Japanner die de wedstrijd id uit. b laatste etappe, een speciale proef van achttien kilometer, indigde in overwinningen voor de Fransman Brucy (motor) en i'Duitser Kleinschmidt (auto). (ederlaag voor hockeyteam urban Het Nederlands mannenhockeyteam weet weer wat irliezen is. De ploeg van bondscoach Roelant Oltmans ging gis- I iren onderuit in een oefenwedstrijd tegen Zuid-Afrika. De ïuisploeg won in Durban met 3-1. Greg Nichol maakte alle tref- irs voor de Afrikaanse formatie. ranje bleef vorig jaar zowel tijdens de Olympische Spelen in tlanta als tijdens de Champions Trophy in India ongeslagen. ij beide toernooien won Nederland goud. j0 e selectie van Oltmans neemt deze week deel aan een drielan- ai entoernooi in Durban, met Zuid-Afrika en Argentinië. Voor het ainingskamp in Zuid-Afrika hebben diverse topspelers van het ederlands team afgezegd. m ei ney anp t't win Jongejans kan het nog. voelt zich nog thuis op de loonspringplank en bewees I zaterdag met de derde lats op de 3-meter in de FINA II rid Prix van Sydney. Jonge- s haalde een totaal van 125 punten en moest daar- alleen de onaantastbare inezen Zhou Yilin (704,01) en 11 Zhuocheng (688,80) voor i dulden. Van hen heb je nlast bij een eventueel EK. b )e Olympische Spelen gingen i Jongejans voorbij, thuis op 1' bank gezeten voor de tv. Een erscheuring in de kuit die hij 0 uni opliep maakte een optre- ;s n in het zwembad van Geor- el Tech onmogelijk. In de lf inden na Atlanta werd de te Nederlandse schoon- inger van de laatste decennia 1 ir twijfel beheerst. Stoppen? >rgaan? Toch maar probe- "i i vond ook zijn coach Frans i de Konijnenburg. Nog één 11 t ontdekken waar je staat; 111 met een titelstrijd voor t' n, maar met een open ein- ven dreigde Jongejans er dag, met het hart op de tong, initief de brui aan te geven, 'schoonspringer van 30 jaar, an „down under" met het e| ke vermoeden of stiekeme langen dat de actieve carriè- rop zit. Op de 1-meterplank, Top hij zeven jaar geleden tassend wereldkampioen td in Perth en in 1995 in We nen Europees kampioen, was de halve finale nu het eindsta tion. Een dag later scheen de zon weer heel anders in het olympi sche bad van Sydney. Ruim 600 punten - met iets minder kwali ficeerde hij zich precies een jaar geleden op dezelfde plek voor Atlanta - een derde plaats en ver voor de tweede Europeaan, het Duitse talent Stefan Ahrens, die achtste werd. „Gesprongen als een kanon", oordeelde Van de Konijnenburg vanuit Leusden. Die verrichting rechtvaardigt de hoop dat Jongejans weer trek krijgt in een echt afscheid bij een groot toernooi. Het EK in Sevilla zou een gelegenheid zijn, maar het WK begin '98 een mooiere. Dat is namelijk in Perth, waar hij indertijd het grootste succes uit zijn loop baan haalde en uit de schaduw trad van zus Daphne. Een van de voorwaarden zal zijn dat Jongejans door de KN- ZB financieel in de gelegenheid wordt gesteld zich serieus voor te bereiden, met de nodige trai ningsuren, een coach en wat wedstrijden. Het scenario kan de komende tijd worden inge vuld. „Ik heb Edwin telefonisch geadviseerd van dit resultaat te genieten en alles te laten bezin ken. Eenmaal terug in Neder land moet ie met de betrokken om tafel gaan zitten en bekijken wat erbij komt kijken en of er geld is. En wel binnen een maand. Dat gaat ie doen", zei Van de Konijnenburg. Schaatsers Klerk's grijpen weer naast de winst op kunstijs Eric Feenstra (rechts) gaat tot verbijstering van de Klerk's-ploeg als eerste over de streep. Yep Kramer (links) kan het nauwelijks geloven. Achter de kampioenstrui van Peter Baars (twee de van rechts) buigt ook Ruud Borst diep. foto anp amsterdam tim brouwer de koning Even lijken de gemoederen hoog op te lopen, zaterdag avond op de Amsterdamse Jaap Edenbaan. Lammert Huitema roept Bert Verduin ter verantwoording voor zijn rijgedrag tijdens de 60 kilometer lange marathon op kunstijs. De kleine Heemskerkse tuinder speelt ech ter de vermoorde onschuld en de grote leesmappenbe- zorger uit Roden neemt daarmee grommend genoegen. Als Huitema of een van zijn collega's uit de Klerk's- ploeg had gewonnen, zou hij geen woord hebben vuil gemaakt aan de onvoorzichtige manoeuvre van Ver duin, die zijn concurrent bijna het beton op dwong. Maar de mannen van ploegleider Frans Overdevest slikken hun zoveelste nederlaag van deze winter en dat doet pijn. Huitema: „Ik geloof niet dat de andere ploe gen speciaal tegen ons rijden, behalve dan vanavond. De concurrentie is sterker dan vorig seizoen. Toen kon ik veel gemakkelijker een ronde voorsprong pakken. En er rijden nu meer winnaars in het peloton." Zoals Eric Feenstra, die in de slotronde de drie ande re pupillen van Overdevest voor schut zet. De 'nobody1 in marathonland verrast Piet Kleine met zijn demarra ge, Ruud Borst kan het gaatje niet helemaal dichtrijden en Yep Kramer komt vervolgens in de eindsprint te kort. „Toch heeft de ploeg goed gereden", zegt Overde vest als hij de zoveelste teleurstelling van deze winter heeft verwerkt. „Wat moet ik de jongens verwijten?" Ook de Lissenaar denkt niet dat de rest van het pelo ton samenspant tegen zijn voorheen vrijwel onaantast bare formatie. De vreugdeuitingen langs de baan om de verrassende zege van Veenstra vindt hij logisch. „Ieder een kiest voor de underdog. Wij moeten steeds het ge wicht van de wedstrijd dragen, maar daaraan zijn we inmiddels gewend. Maar om heel eerlijk te zijn had ik na het ontstaan van de kopgroep durven wedden dat een van ons hier zou winnen. Nu moeten we het doen met ereplaatsen en drie topposities in het algemeen klassement. In de laatste vijf marathons Jcrijgen wij nog kansen genoeg om het aanvoerder Rene Ruitenberg lastig te maken.' Overdevest, die net te horen had gekregen dat zijn sponsor er weer een jaar aan vastplakt, wijt de magere oogst van zijn ploeg deels aan de slimmere aanpak van de concurrentie. „Vroeger profiteerden wij nog wel eens van de domheid van anderen. Dan reden er twee jongens van Dasia naar hun twee collega's in de kop groep toe en zag je ze vervolgens in de finale geen van allen meer. Zulke blunders hoefje nu niet meer te ver wachten." Zeker niet van Dasia, waar Richard van Kempen dit seizoen de scepter zwaait. De Nieuwvener leerde als schaatser de kneepjes van het vak bij Overdevest, met wie hij twee jaar geleden in onmin raakte. Met een mengeling van ernst en scherts probeert hij zijn vroege re leermeester zo veel mogelijk dwars te zitten. Overde vest: „Richard bootst ons systeem een beetje na. Hij probeert van Dasia ook een hechte ploeg te maken. Dat kan ik hem niet kwalijk nemen." In sommige opzichten scoort Van Kempen zelfs beter dan zijn leermeester. In Bert Verduin en Hans Pieterse heeft hij twee kanjers voor wedstrijden op natuurijs. De laatste mag van zijn ploegleider in Amsterdam niet eens het ijs op, omdat hij onvoldoende is uitgeziekt na de lange reeks van wedstrijden op natuurijs. Van Kem pen: „Ik heb Pieterse in februari weer nodig voor de wedstrijden op de Weissensee. Daar heeft hij meer te zoeken dan hier Zo'n startverbod durft Overdevest zijn zieke pupil Ruud Borst niet te geven. „Van zijn vader mag hij ei genlijk niet rijden. Ik heb niet aangedrongen bij Ruud, maar ook niets verboden. Hij kan ook op kunstijs van waarde zijn voor de ploeg. Het verbaast mij dat hij hier zo hoog (als vijfde) finisht." Maar de lange Leiderdor per kan na afloop geen woord meer uitbrengen. Hij hoest en proest en bevestigt met een hoofdknik dat hij zijn gezondheid te wensen overlaat. Overdevest: „Vind je het gek? Afgelopen donderdag zat Ruud nog met zijn hele familie in de lappenmand." Twee weken na de Elfstedentocht kwakkelen meer stoere marathonschaatsers met hun gezondheid. Van de 51 gestarte A-rijders blijven er maar 29 over. Een van de eerste afhakers is de jarige Jan Dirk Corts (30), die op weg naar Amsterdam al voelde dat het niets zou wor den. „Maar thuisblijven komt in mijn woordenboek niet voor", zegt de Koudekerker bij zijn debuut als toe schouwer. De laatste uitvaller heet Henk Angenent. En kele ronden voor tijd geeft de Alphense Elfsteden-win naar er de brui aan. „Als ik zo blijf schaatsen, word ik vast nooit meer gekozen tot sportman van Alphen", al dus Angenent. Maar er rijden ook schaatsers rond die de vorstperio de met bijbehorende wedstrijden glansrijk hebben doorstaan. Jolanda Duivenvoorden wint bij afwezigheid van Klasina Seinstra bij de vrouwen en neemt de lei ding in het klassement over van de geblesseerde Elfste den-winnares. Duivenvoorden: „Voor haar stelt de KNSB-cup nu niets meer voor, maar voor mij nog wel. Als Klasina door haar enkelblessure nog een marathon mist, stijgen mijn kansen op de cup behoorlijk. Ik ben blij dat ik mij tijdens de Elfstedentocht niet helemaal kapot heb gereden. Daarom gaat het nu zo lekker." printers Leen Pfrommer oppermachtig Er is geen sprake van twee kampen, roepen de schaat sers in koor. Maar de sfeer rond het Nederlands kam pioenschap sprint deed an ders vermoeden. Jein Bos en Marianne Timmer pak ten in Groningen de natio nale titels. Beiden afkom stig uit het Pfrommer- kamp, beiden niet van zins de overstap te maken naar de selectie van Peter Mül- ler, een ploeg dit keer met louter verliezers. GRONINGEN GPD Er waren blije gezichten, er was onverschilligheid, al dan niet gespeeld. Leen Pfrommer lcreeg afgelopen zomer de tweede keus van de nationale sprinters onder zijn hoede, waarmee hij in Groningen een bijna honderd procent score boelcte. Marianne Timmer won alle vier de afstan den bij de vrouwen, Jan Bos moest alleen zijn zondagse 500 meter aan Gerard van Velde la ten. Pfrommer straalde als in de tijd dat hij Ard Keessie naar grote successen leidde. Die andere coach, Peter Mül- ler, haalde zijn schouders op. „Een NK, so what?" sprak de Amerikaan die met Van Velde, Jakko Jan Leeuwangh, Sandra Zwolle en Andrea Nuyt geacht werd op zijn minst nationaal te heersen. „Wat heb ik aan schaatsers die nu goed rijden? Over twee weken tijdens het WK in Ham ar, dan moeten we er staan." Twee coaches, twee gedach ten. Pfrommer, de man van de opleiding, Müller, gehaald om van Nederland een vooraan staande sprintnatie te maken. Zo was het allemaal bedacht door de schaatsbond, ook al omdat Gerard van Velde had aangegeven dat er in Nederland geen coach rondloopt die hem het laatste zetje naar de wereld top kan geven. Leen Pfrommer kon gisteren, met twee kam pioenen, makkelijk zeggen dat hij het daar in ieder geval niet mee eens is: „Peter Müller heeft meer sprintervaring, maar niet per se meer sprintkennis", sprak hij over de man die Dan Jansen en Bonny Blair naar olympisch goud leidde. Twee coaches, twee werkwij- zes. Jan Bos bespeurde een ver schil in benadering.Müller legt de nadruk op plezier hebben in je sport, bij Leen draait het toch vooral om presteren. Schaats je goed dan komt de lol vanzelf." En er is ook een technisch Ver schil. „Onder Peter wordt wat wijder geschaatst, een beetje zoals Jansen. Wij schaatsen meer vooruit. Met de techniek waarmee ik ben opgegroeid." Bos veroverde drie jaar gele den nog de wereldtitel allround bij de junioren maar werd ver volgens tegen zijn zin in overge plaatst naar de Jong Oranje sprintploeg. Inmiddels kan hij met die keuze leven. „Ik heb als sprinter mogelijkheden. Ik kan nog sterker worden, nog dikkere benen krijgen", denkt de lange man uit Hierden. Een ontwikke ling die hij wil doormaken on der Leen Pfrommer, waardoor de schaatsbond straks mogelijk een probleem heeft. Müller werd gehaald om de beste sprinters te begeleiden. Bos en Timmer zweren bij Pfrommer. „Waarom zouden we verande ren van ploeg? Het gaat toch goed zo", sprak Bos. „Ik ken Müllers trainingsschema's niet, maar bij Pfrommer kan ik goed werken", vond Timmer. Een reorganisatie lijkt dus niet waarschijnlijk, net zo min als nauwere samenwerking. In Groningen was er duidelijk sprake van een competitie tus sen de beide selecties. „Dat is gezond", vond Pfrommer. „Ik wil altijd winnen." Müller bleek minder gelukkig met de situatie. „Ik weet niet of dit de juiste werkwijze is", hield de Ameri kaan de boot af. Maar zijn on derwaardering van de nationale titelstrijd („Alleen World Cups, WK's en Olympische Spelen zijn voor mij van belang") werd door Pfrommer uitgelegd als de woorden van een verliezer. „Als je dit toernooi bagatelliseert ben je niet goed bezig. Hier moeten schaatsers zich plaatsen voor een WK", hoonde hij de woorden van Müller weg. Het was het toernooi van Bos en Timmer, erkende de succe- scoach. Zijn tweetal gaat zich met Van Velde, Annamarie Tho mas, Sandra Zwolle en Marieke Wijsman over twee weken me ten met de internationale top tijdens het WK in het Noorse Ham ar. Maar het was vooral ook het toernooi van Leen Pfrommer. Hij zei het niet, het straalde wel van hem af. Het blijft wennen, een rol in de schaduw. Annamarie Thomas kwam door diverse kwetsuren bij de allroundvrouwen op het tweede plan. En de nationale sprinttitel die ze twee jaar op rij won, moest ze aan Mari anne Timmer laten. „Die reed de sterren van de hemel." Maar goed, Thomas schaatst weer. Een week geleden moest ze in Thialf nog toe kijken hoe Tonny de Jong en Barbara de Loor Europese successen boekten. „Balen, zeker als je weet dat je zelf daar ook had kunnen staan." Ze is optimistisch over haar vorm. „Als het een beetje meezit rijd ik dit seizoen nog drie WK's." Voor het WK sprint plaatste ze zich dank zij een tweede plaats in het eindklassement. In Davos zal Thomas komend weekeinde tijdens wedstrijden om de World Cup de strijd aanbinden met Carla Zijlstra om een plaats in de ploeg voor het WK allround. Beide kernploegleden rijden een tweekamp (1500 en 3000 meter), de winnares plaatst zich voor de mondiale titelstrijd in Nagano. „Maar ik ga er in de eerste plaats naartoe om een goede World Cup te rijden. Ik heb nog wat punten nodig om me te plaatsen voor het WK afstanden." Op dat toernooi in Warschau wil ze half maart haar wereldti tels op de 1000 en 1500 meter verdedigen. „Carla zal zich drukker maken om die tweestrijd. Zij heeft iets te verliezen, ik niet." Het is een verklaring die aangeeft dat Thomas van ver komt. „Alles wat ik dit jaar nog kan rijden is meegenomen." In Warschau wil Thomas haar eerste gro te wedstrijd rijden op klapschaatsen. „Als ik het WK allround misloop ga ik meteen na het WK sprint erop trainen. Ik heb het eer der geprobeerd, maar dat was een te zwaar type." Het wordt haar derde poging het rij den op de wonderschaats onder de knie te krijgen. „Ik een twijfelaar? Mag het mis schien, na zo'n seizoen?" Bos begroet zijn eindzege op het NK-sprint.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15