Sport Sampras moet vijf sets zweten lob de Jong liegt op de lapschaats Spelers van AC Milan betaald met zwart geld Graf geveld in sauna Belgische Appelmans en Van Roost verdrijven Spaanse toppers Touwtrekken om Henk Angenent 1NDAG 20 JANUARI1997 jodenburg en De Klerk uit elkaar en. Hennie de Klerk en Roodenburg gaan aan het einde van voetbalseizoen uit elkaar. De Hazerswoudse trainer kwam het bestuur van de Leidse zondagtweedeklasser 'in goed on- ling overleg' overeen dat de samenwerking na drie jaar wordt jroken. •öring gaat verder bij Noordwijk irdwijk Ruud Bröring en Noordwijk gaan nog een seizoen [elkaar verder. De oefenmeester is bezig aan zijn vierde jaar je zaterdaghoofdklasser. Bröring ervaart het werken bij jrdwijk als 'leuk'. „Maar ik ben pas tevreden als we een prijs ken en dat is nog niet gebeurd. Een kampioenschap streven nog steeds na, maar we zijn niet van plan om alles overhoop alen voor een prijs", aldus de trainer. ;assi naar Rotterdam iqurneAndre Agassi neemt deel aan het ABN/Amro-toer- i van Rotterdam. Hij is één van de vijf spelers uit de top tien op 3 maart in Ahoy' verschijnen. De andere vier zijn titelver- iger Ivanisevic, Kafelnikov, Krajicek en Ferreira. De 26-jarige ssi ontbreekt op de Australian Open in Melbourne. Na ver tegen de Australiër Woodforde in de eerste ronde van de nd Slam Cup begin december in München laste de speler uit Vegas een pauze van zes weken in. In de uitwedstrijd om de fis Cup tegen Brazilië maakt hij zijn rentree. aarhuis/Eltingh in kwartfinales iQURNEPaul Haarhuis en Jacco Eltingh hebben de kwartfi- sin het dubbelspel bereikt op de Australian Open. Het duo gisteren geen kind aan de Amerikanen Kinnear en odruff: 6-0 6-4. In de kwartfinale stuiten Haarhuis en Eltingh ,1ark Knowles van de Bahama's en de Canadees Daniel tor, vijfde geplaatst. Haarhuis en Eltingh wonnen de Austra- Open eerder in 1994. Femon Wibier en Stehan Noteboom oren van Ellis Ferreira, de oude partner van Jan Siemerink, Jalbraith in twee sets: 3-6 4-6. Brenda Schultz werd met haar irikaanse partner Chanda Rubin uitgeschakeld in de derde de. In het gemengd dubbel drong Manon Bollegraf door tot latste acht met haar Amerikaanse partner Rick Leach. arcel Wouda zwemt record spoort Marcel Wouda heeft gisteren het Nederlands re- j op de 200 meter rugslag (25-meterbaan) verbeterd. De Bra- tse zwemmer tikte tijdens wedstrijden in Amersfoort aan in tijd van 1.56,9. Wouda was sinds 16 december 1994 al in het it van het Nederlands record met 1.57,92. k Smits heeft groot aandeel in zege NAPOLis Rik Smits had gisteren een belangrijk aandeel in de van de Indiana Pacers op Philadelphia 76'ers: 111-107. nals vedette Reggie Miller maakte de lange Brabantse bas- ialler 20 punten. De overwinning was hoogst noodzakelijk, itde Pacers staan in de Central Division van de Amerikaanse ipetitie op de voorlaatste plaats. Het kostte Pete Sampras vandaag bloed, zweet en tranen, maar de zege op de onbekende Slowaak Domink Hrbaty leverde de Amerikaan een plaats in de kwartfinales van de Australian Open op. Vijf sets had de nummer één ge plaatst nodig: 6-7 6-3 6-4 3-6 6-4. Bijna drie uur duurde de partij in de braadpan van Flinders Park in Melbourne, waar de thermometer vijftig graden aangaf. melbourne anp/rtr 5TRALIAN OPEN ne. Australian Open, 12,9 miljoen derde ronde: Sampras (VSt/1 )- (de (Aus) 6-1 6-0 6-1, Wayne Fer- M/8)-Furlan (Ita) 6-4 6-4 6-7 6-1, (0os/5)-Knippschild (Dui) 6-4 7-6 berto Costa (Spa/10)-Draper (Aus) 2 7-5, Hrbaty (Slw)-Berasategui 6-3 7-6 6-7 2-0 opg., Ivanisevic Woodruff (VSt) 6-3 6-7 6-3 6-1, (VSt/1 l)-Tarango (VSt) 6-1 7-6 6- (Noo)-Godwin (ZAf) 7-b 6-7 b-2 rde ronde: Chang (VSt/2)-Medve- !k) 4-6 6-2 6-2 6-1, Mantilla ^Washington (VSt) 7-5 6-2 6-1, ipa)-8jorkman (Zwe) 6-3 1-6 3-6 6- 2 6-4, Rios (Chl/9)-Enqvist (Zwe/7) 4-6 6- 4 7-6 6-7 6-3, Sampras - Hrbaty 6-7 6-3 6-4 3-6 6-4, Ivanisevic - Ruud 4-6 6-2 6-7 6-3 6-3, Alberto Costa - Ferreira 6-3 6-2 3- 2. Ferreira geeft op. Dubbelspel, tweede ronde: Kempers/Nijssen-Albano/Nyborg (Arg/Zwe) 6-2 1-6 6-1. Derde ronde: Ellis Ferreira/Galbraith (ZAf/VSt/4)-Noteboom- /Wibier 6-3 6-4, Haarhuis/Eltingh (3)-Kin- near/Woodruff (VSt) 6-0 6-4 Vrouwen, derde ronde: Van Roost (Bel)- Sanchez Vicario (Spa/2) 1-6 6-4 8-6, Hab- sudova (Tsj/9)-Shi-Ting Wang (Tai) 6-3 7- 6, Spirlea (Roe/8)-Farina (Ita) 6-1 6-3, Mary Joe Fernandez (VSt/14)-Nagyova (Slw) 6-2 6-1, Dragomir (Roe)-Brandi (VSt) 6-1 6-1, Rubin (VSt/15)-Kleinova (Tsj) 6-1 6-3, Hingis (Zwi/4)-Schett (Oos) 6-2 6-1, Schnyder (Zwi) - Grzybowska (Pol) 7-6 6-1. Vierde ronde: Coetzer (ZAf/12)-Graf (Dui/1) Ook Goran Ivanisevic vocht zich naar de laatste acht. De Kroaat, als derde geplaatst, had het moeilijk tegen de Noorse be dwinger van Jan Siemerink, Christian Ruud: 4-6 6-2 6-7 6-3 6-3. Meer dan tegen de oppo nent worstelde Ivanisevic met de hitte. „Het is ongelooflijk heet", zei het servicekanon. „Ik heb nog nooit in zulke omstan digheden gespeeld. Op een ge geven moment wist ik niet eens meer waar ik was." Michael Chang verloor giste ren zijn eerste set in de Austra lian Open 1997, maar diende zich niettemin aan als kandi daat voor de eindzege. Tegen stander Andrei Medvedev open de het duel in de vierde ronde overtuigend met 6-3, maar werd alsnog met harde klappen weg geslagen door de kleine Ameri kaan: 2-6 2-61-6. Chang ontwikkelde vanaf de tweede set in de schroeiende zon zo'n moordend tempo dat het de Oekraïner zwart voor de ogen werd. „Hij speelde onge looflijk", sprak Medvedev. „In deze vorm is hij onverslaan baar. Zelfs voor Sampras ver moed ik." 6-2 7-5, Pierce (Fra) - Huber (Dui/5) 6-2 6-3, Po (VSt)-Davenport (VSt/7) 7-6 6-4, Appelmans (Bel/16)-Martinez (Spa/3) 2-6 7-5, 6-1, Van Roost - Rubin 7-5 6-4, Fer nandez - Schnyder 4-6 6-4 6-1, Spirlea - Habsudova 6-4 6-4. Dubbelspel, tweede ronde: Schultz-McCarthy/Rubin (Ned- /VSt/8)-Bradtke/McQuillan (Aus) 6-4 6-2, Ruano-Pascual/Suarez (Arg/Spa)-Oremans- /Appelmans (Ned/Bel/14) 1-6 7-5 6-4, Hu- ber/Rittner (Dui) - Noorlander/Vildova (Ned/Tsj) 6-0 7-6. Derde ronde: Ruano- Pascual/Suarez-Schultz/Rubin 6-7 6-1 6- 4. Gemengd dubbel, eerste ronde: Po/Waite (VSt) - Vis/Talbot (Ned/ZAf/6) 6-3 6-1, El- tingh/Medvedeva (Ned/Oek)-Oosting- /Boogert (8) 6-1 6-4. Tweede ronde: Bolle- graf/Leach (Ned/VSt/3)-0remans/Davids 6- 2 6-3 De Spanjaard Alberto Costa verzekerde zich als zevende speler na zijn landgenoten Moya en Mantilla, de Amerika nen Chang en Sampras, de Chi leen Riosen de Kroaat Ivanisevic van de kwartfinale. Costa hoef de weinig moeite te doen om door te gaan. Zijn tegenstander Wayne Ferreira uit Zuid-Afrika haakte in de derde set bij de stand 6-3 6-2 3-2 af met een beenblessure. Bij de vrouwen bleven de Bel gen verrassen. Na Sabine Ap pelmans haalde ook Dominique van Roost de kwartfinales. De bedwingster van Aranxta San- chez-Vicario versloeg opnieuw een geplaatste speelster: de Amerikaanse Chanda Rubin: 7- 5 6-4. Van Roost speelt nu tegen Mary-Joe Fernandez, die met 4- 6 6-4 6-1 de Zwitserse Schnyder versloeg. Bij de laatste acht van de vrouwen bevinden zich, voor het eerst in jaren, geen Duitse en Spaanse. Behalve Appelmans en Van Roost zorgden de Fran- ?aise Pierce, de Zuid-Afrikaanse Coetzer en de Amerikaansen Po en Fernandez en de Roemeense Spirlea, die de Slowaakse Hab sudova versloeg met 6-4 6-4, voor verrassingen. nummer vijf bevinden zich sinds men senheugenis geen Duitse en Spaanse speelsters bij de laatste acht op een grand slam. melbourne «anp Sabine Appelmans en Conchita Marti nez lagen gisteren ruim drie uur aan het infuus. Uitgedroogd, uitgeput na hun enerverende driesetter van 2 uur en 21 minuten, 2-6 7-5 6-1. „Ik dacht dat mijn hersenen kookten", zei Appelmans, die als zestiende is geplaatst. „Zo'n hitte had ik nog nooit meegemaakt. Het was veel erger dan een sauna. In de derde set kreeg ik opeens een enorme inzinking." Die was niets vergeleken bij die van Martinez, de nummer drie van de plaat singslijst. De Spaanse waggelde in de derde set over de baan en kon nauwe lijks een stap verzetten. Voor de Belgi sche betekende de overwinning haar eerste kwartfinale in 29 grand slams. België - Spanje werd trouwens bij de vrouwen 2-0. Dominique van Roost, ge boren Monami, sloeg zaterdag in de der de ronde de als tweede geplaatste Aranxta Sanchez-Vicario knock out: 1-6 6-4 8-6. Het was de eerste keer in zeven jaar dat Sanchez in Melbourne Park eer der dan de kwartfinales werd uitgescha keld. Anke Huber, vijfde geplaatst en vorig jaar finaliste tegen Seles, werd opge bracht door de herboren glamourgirl van het circuit, Mary Pierce (2-6 3-6). Door de nederlagen van de topdrie en Ook olympisch kampioene Daven port, zevende op de lijst, haalde de kwartfinale niet. Kimberley Po won de eerste set in de tiebreak met 13-11 en boog in de tweede de achterstand van 1 - 4 om in setwinst met 6-4. CA Dl PINE. ANP de fabriek in Weesp een paar besteld. De Brabander hield het gisteren nog bij zijn oude mo del. Hij had pech met het ijs, dat na een mislukte poetsbeurt op schuurpapier leek. Volgens Romme heeft de klapschaats de toekomst. „Bij de WK afstanden zullen de meeste schaatsers daarop rijden", zo voorspelde hij. Dat toernooi is in maart in Warschau. De Jong en De Jong waren de sterren in Baselga di Pine. Ids Postma, Rintje Ritsma en Falko Zandstra waren ziek, reisden door naar Collalbo of Davos. Voor de 5000 meter nam Ton- ny de Jong vrijaf. Gunda Nie mann was in het geheel niet in noord-Italië. Onder het mom ziek te zijn, maar volgens onbe vestigde berichten probeerde de Duitse elders de klapschaats uit. Haar Landgenote Claudia Pech- stein reed er al in Baselga op. Nu ging de winst op de lang ste vrouwen-afstand naar Carla Zijlstra, die een persoonlijk- én baanrecord reed: 7.18,59. De 16-jarige Amerikaanse Kirsten Holum werd tweede. Voor Zijl stra telt volgende week, als zij zich in Davos in een tweekamp met Annamarie Thomas wil plaatsen voor de WK allround in Nagano. Voor het Japanse publiek was de zege op de 1500 meter van Keiji Shirahata hoopgevend. Hij won in een rechtstreeks duel van Zoeterwoudenaar Jeroen Straathof, die bij de kruising werd gehinderd, maar geen protest indiende. Adne Söndral werd bij zijn rentree na een langdurige blessure wegens twee valse starts gediskwalifi- Ook Gullit, Van Basten en Rijkaard genoemd De Italiaanse voetbalclub AC Milan zou haar spe lers grote sommen zwart geld hebben uitbetaald. Dit blijkt uit een document dat in handen is van het parket van Milaan. Ook het voormalige Ne derlandse Milan-trio Van Basten, Gullit en Rijk aard, wordt genoemd. Silvio Berlusconi, ex-premier en eigenaar van de club, ontkende het afgelopen weekeinde in al le toonaarden ooit zwarte bedragen te hebben uitbetaald. De mediamagnaat sprak van een nieuwe poging zijn imago te schaden en hem als politieke tegenstander te elimineren. De genoem de spelers ontkenden eveneens. In het bewuste document staan voor de in dol lars genoemde bedragen alleen de laatste twee letters van voor- en achternamen vermeld. Dui delijk is echter dat verwezen wordt naar de spe lers Lentini, Baresi, Papin, Maldini, Eranio, De Napoli, Panucci, Tassotti en Savicevic. Ook de in dienst van Berlusconi zijnde volleyballer Claudio Galli komt voor op de lijst. De bedragen variëren van een half miljoen dol lar voor Savicevic en drie miljoen voor aanvoer der Baresi, tot 15 miljoen voor Lentini. Dit laatste bedrag kan te maken hebben met een vooruitbe taling in het kader van de transfer in 1992 van de steraanvaller van Torino naar AC Milan. Het door Milan betaalde bedrag voor Lentini is nooit precies duidelijk geworden. Officieel is sprake van 20 miljoen gulden, een bedrag dat volgens velen, onder wie de magistraten van het team 'Schone Handen' zeker met twee moet wor den vermenigvuldigd. Altijd is vermoed dat een deel van de transactie langs 'zwarte weg' is afge handeld. De Milanese magistraten hebben het bewuste document gekregen van Arthur Andersen, een bedrijf dat de balansen van Berlusconi's groep Fininvest controleert. Het bedrijf wilde aanvanke lijk niet meewerken aan het juridisch onderzoek en zou van plan geweest zijn het belastende ma teriaal in Zwitserland te laten verdwijenen. Na lang aandringen van 'Schone Handen' is het be drijf toch overstag gegaan. De magistraten hebben het materiaal toege voegd aan de stukken van een proces waarin Ber lusconi wordt beschuldigd van vervalsing van ba lansen. Centraal staan de activiteiten van All Ibe rian, een off-shore bedrijf dat voor Berlusconi tal van zwarte fondsen zou hebben beheerd. Uit die fondsen zouden politici, zoals de vroe gere socialistische premier Bettino Craxi, zijn be taald, maar ook voetballers, onder wie Van Bas ten, Rijkaard en Gullit. Volgens de magistraten, die zich baseren op een verklaring van Andersen, zouderl de Nederlanders 'zwarte emolumenten' hebben ontvangen met een totaalwaarde van 32 miljoen gulden. Bob de Jong op weg naar een schitterende tijd op de 10 kilometer. foto anp ceerd, reed vervolgens een snel- tijd van 1.55.52 tiende op de moest zelfs Bob de Jong laten lere tijd dan Shirahata, maar dat 1500 meter. De Sassenheimer voorgaan, die als niet-specialist was buiten medediging. toonde zich uitermate ontevre- zijn persoonlijke record aan- Martin Hersman werd in een den over deze tijd. Hersman scherpte tot 1.55,17. amsterdam gpd Henk Angenent is in het mara thonpeloton een gewild object. De momenteel voor Netwerk- VSP rijdende Elfstedentocht winnaar kan voor volgend sei zoen kiezen uit vele aanbiedin gen. Uiteraard kan hij ook ver der bij zijn huidige ploeg waar hij tot eind van dit seizoen on der contract staat. Manager Henk Heetebrij wil dolgraag verder met Angenent. „Er is nog niets definitief, maar onze sponsor gaat in principe door. Het is een heel goed jaar geweest. Netwerk is de groot ste verspreider in Nederland." Heetebrij heeft goede hoop dat zijn sponsor het budget uitbreidt, want een nieuwe verbintenis met Angenent moet er wel één worden voor minstens drie jaar. Het inter nationale programma van de Netwerk-ploeg bestaat uit de 200 km wedstrijden op de Weissensee en in het Finse Oulu. „Aan het open NK op de Plansee doen wij niet mee", al dus Heetebrij, „Dat past slecht in de tijd. Na de Weissensee is er een week niets te doen. Ze moeten die wedstrijden eerst maar eens beter op elkaar af stemmen." Zijn collega Frans Overde- vest deelt die mening. Hij laat zijn Klerk's-ploeg echter wél starten op de Plansee. „Die staat tenslotte op de kalender", aldus Overdevest. „Ik vind het kwalijk dat een groot deel van het peloton daar verstek laat gaan. Daarnaast moet snel dui delijk worden uit hoe veel man een ploeg volgend seizoen mag bestaan. Want hoe kan ik an ders de contractbesprekingen met mijn rijders afronden?" De Zuid-Afrikaanse Amanda Coetzer dompelde Steffi Graf (inzet) in rouw. fotos rtr Haar rechterbeen stak tot haar knie in een grote bak met ijs. Om haar nek hingen ijszakken. Haar hoofd verschool ze onder in ijswater gedrenkte handdoe ken. Honderden fotografen schoten rol na rol vol, tientallen cameraploegen hielden Steffi Graf in beeld. De 27-jarige Duit ser nummer één van de wereld lag uit de Australian Open 1997. In twee sets op 'Sizzling Sun day' verslagen door een koala beertje uit Zuid-Afrika met de naam Amanda Coetzer, 1 meter 57 klein, maar met het hart van een krijger. En hittebestendig, 6-2 7-5. Het Melbourne Park was gisteren een enorme open lucht sauna. Een verschroeien de zon, 38 graden in de scha duw, geen zuchtje wind. In de kuip op het centre court liep de temperatuur op tot boven de 50 graden. Zeventig toeschouwers werden door de EHBO behan deld, een derde daarvan met een zonnesteek. „Het was een hel", zei Coetzer, die twee paar sokken droeg maar haar voeten constant voelde branden. Onder de helse omstandighe den kreeg Graf tijdens de partij bovendien last van haar chroni sche rugblessure en liep ze een ontsteking aan de lies en een lichte zonnesteek op. In een verklaring van twee zinnen gaf ze Coetzer alle krediet. „Aman da speelde erg goed en ging het beste om met de omstandighe den. Ik miste energie en kracht." Daardoor vlamde de fore hand van Steffi Graf nooit. Tegen Coetzer sloeg ze er slechts elf winners mee. Ze pro duceerde 53 afzwaaiers. „Steffi gaf in het begin veel punten weg", zei Coetzer die de Duitse voor de tweede keer na Toronto 1995 versloeg. De Zuid-Afri- kaanse pupil van coach Hopper uit Melbourne haalde via 4-0 de eerste set in 27 minuten binnen. In de tweede set liep Graf naar 4-0. Het herstel leek nabij en menigeen riep al bye bye Amanda. Op 5-2 stond Graf op de drempel van de gelijkmaker, maar het lichaam van de Duitse stond in die fase al in brand. Zakken ijs werden aangesleept, koude handdoeken, alles werd gedaan om haar body af te koe len. Het was te laat. Voor Graf betekende de ne derlaag haar eerste in een grand slam sinds de verloren finale op de US Open 1994 tegen San- chez-Vicario. In 1995 en 1996 won ze Roland Garros, Wimble don en de US Open. Op de Australian Open ontbrak ze bei de jaren door blessures. Het was de 95ste nederlaag in haar prof carrière die in oktober 1982 be gon, tegen 820 overwinningen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13