'Clinton is ook een gewone kerel' Waterschade bij Leidse kunstuitleen Cultuur&Kunst ïnkpoppubliek zet io doubt op één Goedemorgen. Eerbetoon Van Goyen: hoog beeld in gracht 1? 1chone Schijn Van Rij: bijten en niet kietelen Antiek Beurs Rosa King luidt Leidse jazzweek in Marco Borsato: verkooprecord gesneuveld ERDAG 18 JANUAR11997 chef jan rijsdam. 071 -5356444 anvangstijdstip auditie vervroegd ijN» De laatste auditiedag voor het Leids Cabaret Festival in de Burcht begint morgen eerder omdat meer deelnemers ndan normaal. De cabaret-middag, die nu om 13.30 begint, rif it tot in de avond door. Op deze avond worden tien kandida- ia i uitgekozen voor de voorrondes van het Festival. cht nominaties voor 'Tommy' iden De nominaties voor de Oliver Awards, de belangrijkste tse theaterprijs, zijn gisteren in Londen bekendgemaakt. De isical, in Londen geproduceerd door Joop van den Ende, :eg de meeste nominaties (8) voor onder meer 'de beste ac- ir' (Paul Keating). 'Tommy' ging in maart van vorig jaar in het aftesbury Theater in première. ansvoorstelling van 43 jongeren wen aan den rijn In het Parktheater in Alphen aan den Rijn is navond een dansvoorstelling. De avondvullende 'Stage Dance' irdt verzorgd door 43 jongeren van wie er 17 uit Alphen aan n Rijn komen. De voorstelling begint om 20.30. xtra concert 3T ft. Mojo-concerts te Delft heeft in samenwerking met het inagement van de groep 3T een extra concert van de drie ge- op woensdag 12 maart in de Ahoy' in Rotterdam. Omdat inen enkele weken het eerste concert (op 13 maart) was uit kocht, hebben ze tot een tweede concert van de neefjes Jack- i besloten. Jan Vayne laat het circus rustig over zich heenkomen Hij rent en rijdt van hot naar her. Per autotelefoon staat hij alles en iedereen te woord. Populaire televisiepro gramma's staan bij wijze van spreken in de rij. Maar Jan Vayne laat het allemaal rustig over zich heen komen. Geen spoor van opwinding is er te zien als hij rustig in een hoekje van een grand café in zijn woonplaats Zwolle het circus over zich heen laat komen. zwolle. dick laning pgraaf anp cpopgangers willen dat dit absoluut de groep No ibt het podium in Landgraaf ijgt. Dat is het resultaat van publieksenquête die het ival de afgelopen dagen d. No doubt is de huidige nmer één in diverse hitlijs- met 'Don't speak'. De orga- Kie kreeg meer dan duizend en binnen op de vraag aan oekers om hun persoonlijke vijf in te sturen. Dat resul- de in een top-tien met op de eerste plaats No doubt. Daarna volgen respectievelijk Bush, Korn, Kula Shaker, Tracey Bonham, Tool, dEUS, the Pro digy, de Heideroosjes en Radio- head. Volgens organisator Jan Smeets contracteert hij naar alle waarschijnlijkheid zeven bands uit de top-tien. De 28e editie van het festival is op 17, 18 en 19 mei. In totaal komen er zo'n dertig bands. Pinkpop maakte eerder al be kend dat het met twee gelijk waardige podia wil gaan wer ken. jpen Haag: Javastraat 271a Leiden: Lammenschanspln 6j „Ach, die hele santenkraam hoort er gewoon bij. Ik zit er niet op te wachten, maar erg is het nou ook weer niet. En zo'n programma als Koffietijd is heel leuk. Je moet toch koffiedrinken en ze hebben er lekkere koek jes", relativeert de bescheiden pianist die maandag zijn kun sten mag vertonen voor presi dent Bill Clinton en zijn gasten. Het waren niet de weelderige lokken van Jan Vayne die Clin ton of zijn echtgenote Hillary hebben verleid. Nee, de uitno diging om bij de beëdiging van de president en tijdens het gala bal na afloop te spelen, is alleen op zijn muziek gebaseerd. „Dat is mooi", vindt de pianist. „In Amerika heb ik helemaal nog geen image." Vanavond speelt hij nog ge woon in Krimpen aan den IJs- sel, terwijl morgenochtend vroeg het vliegtuig naar Was hington DC vertrekt. Lang nage nieten is er voorlopig ook niet bij. Donderdagochtend staat hij weer op Schiphol, want 's avonds moet er opnieuw ge speeld worden. „Zo'n concert voor Clinton is natuurlijk het beste excuus dat je kunt wensen om een concert af te zeggen. Maar ik wil mijn publiek het beste blijven bieden, dus speel ik gewoon." Het tekent het karakter van de dertigjarige musicus: ge woon en aardig. Last van zenu wen heeft hij nog niet. ,,'t Is nog niet zo ver. En of je nu in Zwolle speelt of in Washington, het zijn dezelfde gewone mensen. Maar het is natuurlijk wel een raar idee. De eerste keer dat ik in het Concertgebouw mocht spelen, voelde ik even een rilling. Maar daar moet je niet aan toegeven. Laatst speelde ik voor de koning van Jordanië. Dan heb ik zoiets van: dat doen we maar even hè. Het maakt me niet uit dat er dan zo iemand luistert. En die Clinton lijkt me gewoon een heel aardige man." Lucht Vayne ziet de uitnodiging als een gunst. „Ik heb heel sterk de neiging het te relativeren. Straks moet ik ergens achter in het tuinhuisje spelen, denk ik dan. Het kan allemaal ook tegenval len. Het zal mijn noordoostelij ke mentaliteit wel zijn. Want zouden ze in Washington nou echt zitten te wachten op Jan Vayne uut Zwolle!" „Het is ook een beetje om mezelf te beschermen. Er zit al tijd zoveel lucht in de show business, alles wordt een beetje opgeblazen. Tot op zekere hoogte moet je daar aan mee doen, maar ik wil er ook wat te genwicht aan bieden. En ach, laat ze maar doen. Ze mogen best uitgelaten reageren. Al die belangstelling is natuurlijk fan tastisch. Bovendien kost het me geen moeite, ik hoef er haast niets voor te doen. Want dit werk is het leukste wat je kunt doen. Als je toch moet werken, dan maar in de kunst en de showbizz. Maar je moet het niet allemaal zo serieus nemen." Wat hem maandag in Was hington allemaal te wachten staat, daar heeft hij nog geen idee van. „Ik moet de president geloof ik bloembollen geven", lacht hij. „Verder zie ik het wel. Het is daar natuurlijk allemaal nog opgefokter dan hier. Maar als ik maar vijf minuten zou mogen spelen, was het ook goed. Met Clinton heb ik nog nooit iets gehad. Maar het lijkt me een gewone kerel, daar hou ik wel van. En ik speel toch lie ver voor een Democraat dan een Republikein. Niet dat ik me zo met politiek bezighoud. Poli tiek is ook een hoop cabaret en show. Muziek moet zich buiten de politiek stellen, vind ik. Maar er zijn natuurlijk grenzen. Je gaat niet voor iemand spelen die z'n volk onderdrukt. Maar dit is zo onbevangen, dit is puur mooi." Als Jan Vayne maandagavond tijdens het gala zijn vingervlug heid op de vleugel mag demon streren, bevindt hij zich te mid den van een enorme hoeveel heid bekende namen uit de Amerikaanse showbusiness. Op het 'feestje' ter ere van de inau guratie van de president in het Omni Shorelaw Hotel mag de toetsenvirtuoos om tien uur het podium beklimmen, pal voor de hoofdact van die avond. Wat hij het Amerikaanse pu bliek zal voorschotelen, weet hij nog niet. Meestal vloeien de ideeën pas uit zijn hoofd op het moment dat hij achter de vleu- plaatsneemt. Ongetwijfeld zullen ook in Washington DC bekende popsongs weer samen vloeien met klassieke werken. Voor die tijd zal Jan waarschijn lijk de Star Striped Banner, het Amerikaanse volkslied, nog even uit zijn hoofd leren om de tonen daarvan te kunnen ver werken in een stukje Chopin. „Ik ga gewoon improviseren zoals altijd," zegt hij. „Maar ik heb nog geen idee wat het pre cies zal zijn. Ik speel natuurlijk in dienst van die mensen, dus op verzoeken zal ik wel ingaan." leiden erna straatsma R.W. van der Wint is uitver koren om een beeld te ma ken ter nagedachtenis aan de in Leiden geboren schilder Jan van Goyen. De door hem ontworpen, zeven meter ho ge, sculptuur krijgt een plaats in het water langs de Jan van Goyenkade in Leiden. De keuze is bepaald door de Commissie Beeldende Kunst in Openbare Ruimte. De ontwerpen van Marinus Boezem, Hans Ligteringen en Rob Schouten vielen in de laatste selectie van in totaal 37 inzendingen af. De ge meente heeft voor realisatie van het kunstwerk een bud get van 75.000 gulden be schikbaar gesteld. Het ont werp van Van der Wint is een 'Jan van Goyen-zuil' en heeft de vorm van een prisma. Van der Wint is als kunstenaar onder meer bekend van en kele muurpanelen in de Tweede Kamer. Het initiatief voor een eer betoon aan Van Goyen kwam eind 1995 van het D66-raadslid Alexander Pechtold. Hij stelde het colle ge van B en W voor om een 'bescheiden' beeld te plaats ten bij de Jan van Goyenka de, ter gelegenheid van diens 400ste geboortedag. Zijn fractie opperde het idee om een standbeeld te maken met het door Frans ter Borch geschilderde protret van Van Goyen als uitgangspunt. De 400ste geboortedag van Van Goyen werd vorig jaar herdacht met een over- zichtstenstoonstelling in het Leidse stedelijk museum De Lakenhal. Deze tentoonstel ling trok ruim 46.000 bezoe kers. ton John blaast aeen eventjes 6uw leven in haag anp Kunstwerken licht beschadigd, één onherstelbaar vernield ie overgebleven Queen-le- komen dit weekeinde in bijeen om samen met John een eenmalig con té geven. Dit ter gelegen- van de première van de itvoorstelling 'Le Presbytè- lema van de voorstelling is problematiek. Er zijn stuk van Queen in verwerkt. Het !t is een ode aan Mercury :n overleden balletdanser, ens de choreograaf gaat de .telling over mensen die te 'gdood gaan. leiden erna straatsma Een gesprongen waterleiding heeft een groot aantal schilde rijen en beelden in de Leidse kunstuiüeen licht beschadigd. De wateroverlast is ontstaan tij dens de kerstvakantie. „We hebben het niet direct bekend gemaakt, omdat we eerst wil den weten hoe groot de schade is," aldus woordvoerster Nicole Roepers. „Alle kunstwerken zijn naar een restauratie-atelier in Tilburg gestuurd. Daar is geble ken dat de schade erg meevalt. Slechts een van de ruim 300 kunstwerken is onherstelbaar beschadigd." Ongeveer 80 kunstwerken op papier hebben lichte waterscha de opgelopen. Passe-partouts zijn kromgetrokken en het pa pier is gaan 'bobbelen'. In alle gevallen kan de schade worden hersteld. Roepers vertelt dat de schade beperkt is gebleven om dat de meeste kunstwerken in rekken boVen de grond hangen. Een klein aantal kunstwerken stond wel op de grond: onder meer een aantal beelden en het werk dat onherstelbare is be schadigd. Roepers: „Het gaat om een werk van een Leidse kunstenaar. Diens naam kun nen we niet noemen omdat we de maker nog niet hebben kun nen bereiken. Het is vein heel dun papier, ooit gemaakt voor ons kunstproject in reclamezui len." Door de kerstvakantie werd de lekkage pas laat ontdekt. „We waren gesloten. Vermoe delijk hebben de kunstwerken 24 uur in die vochtige omgeving gehangen." De waterschade is veroorzaakt door een gespron gen waterleiding bij de buren: het Nationaal Natuurhistorisch Museum. Afgelopen woensdag is de kunstuiüeen weer openge gaan, zij het met een beperkte li i< de voortekenen niet bedrie- is er een beeldenstorm op ost. De Leidse beeldend stenaar Annelies Dijkman, ikster van het 'masterplan' rde beeldende kunst in de ïenstad, zal de opstand aan ren. De wethouders Pex genberg (D66/cultuur) en irdvan Rij (PvdA/openbare een) hebben steun toege- 1. Zeker met die twee erbij een volksopstandje verze- :ers van figuratieve èn ab- cte sculpturen zullen een isterverbond met de mid- stand moeten aangaan om mans beeldenstorm te ke- Als het aan haar ligt, komt amelijk geen 'autonoom d' meer bij in de Sleutel- Zelfs tuinkabouters lijken langer veilig. En de 'Route Verleiding', die ze heeft be lt, is voor middenstanders 'ttechnisch een gruwel, jewone 'dingetjes' - naam- Ijes, verlichting, muren en rating - wil ze sfeer brengen vele Leidse stegen. De 'te van de Verleiding', ijft ze in haar masterplan, okt de bezoekers om eens Ier te kijken dan de winkel- Beelden in Leiden: zeg maar dag met je handjes. FOTO LOEK ZUYDERDUIN heeft volgens haar slechts tutti ge, achterhaalde en saaie kunst op sokkels opgeleverd, die ook nog eens in de weg staat. De Bloemenkoopman van Gerard Brouwer is daarvan een spre kend voorbeeld. Op marktda gen staat hij voor paal want on zichtbaar achter een pindak- raam. Dijkman over dit soort beelden: „Ze lijken bij de historische sfeer te passen maar meer dan dat stralen ze niet uit. Het zijn anekdotes, illustraties bij een verhaal dat niet wordt verteld. Er wordt niet gekieteld, laat staan geprikkeld of gebeten." Dijkmans beeldenstorm blaast ook de abstracte sculpturen de stad uit, te beginnen met het Vredesmonument op de Garen- markt, beter bekend als 'de badkamer'. Dijkman noemt het 'lomp en weinig uitnodigend'. Ook de locatie is verkeerd geko zen. „Een parkeerplaats: niet echt elegant voor zo'n gedenk teken." De wethouders Van Rij en Lan- genberg willen Dijkman helpen bij de uitvoering van haar mas terplan. Ze trekken een miljoen gulden uit voor de nieuwe beel dende kunst in de openbare ruimte. Bovendien hebben de twee Dijkman beloofd dat kun stenaars zich in het vervolg in een vroeg stadium met de in richtingsplannen voor straten, stegen en pleinen mogen be moeien. Van zulke toezeggin gen kunnen winkeliers en wijk- comite's alleen maar dromen. Maar die hebben dan ook nog nooit zo'n fraai 'masterplan' ge schreven. Het komt niet vaak voor dat adviseurs van het ge meentebestuur zulke spannen de, lekker leesbare stukken af scheiden. Eindelijk weer eens een nota waarin de auteur geen enkele moeite doet om kool en geit te sparen. De titel, 'Kiete len, niet bijten?', had die van een licht-erotisch werkje kun nen zijn. Wethouder van Rij voelt dat goed aan. Met een geil glim lachje antwoordde hij in het bij zijn van een legertje journalis ten op de vraag die in de titel van het masterplan wordt ge steld: „Je moet af en toe ergens in bijten om iets lekkers te kun nen proeven." keuze aan werken. Er zijn ande re kunstwerken opgehangen om abonnees van de toch een rui me keuze te kunnen bieden. Binnen vier a rijf weken zijn alle oorspronkelijke werken weer beschikbaar voor de uiüeen. Door de overstroming is de geplande tentoonstelling 'Mo mentopname: 15 jaar collectie kunstuiüeen Leiden', komen te vervallen. In plaats daarvan toont het CBK vanaf morgen twee presentaties: schetsont werpen voor een hommage aan Jan van Goyen en foto's van de Leidse kunstenaar Wim Lam- boo. Noordwijks museumproject moet bezoek stimuleren De gemeente Noordwijk wil het museumbezoek stimuleren. De nadruk ligt daarbij in eerste in stantie op jongeren. Volgend schoolseizoen gaat een school project voor kinderen van 4 tot 15 jaar van start. Het college van B en W heeft 14.000 gulden beschikbaar gesteld voor bezoe ken aan het Museum Oud Noordwijk. Bedoeling is om de kinderen te interesseren voor cultureel erfgoed in het alge meen en de geschiedenis van Noordwijk in het bijzonder. Meer dan de helft van de kosten van het project wordt betaald door de Federatie van Musea in Zuid-Holland, die vorig jaar het initiatief heeft genomen voor dit project. Het schoolprogram ma in Noordwijk is een proef project van de federatie. Het lesprogramma is opgesteld door de federatie in samenwerking met het Genootschap Oud Noordwijk en de openbare bi bliotheek. Leeuwenhorst Noordwijkerhout 50 deelnemers 17-18-19 januari zaterdag 11-18 uur zondag 11-18 uur Gooisch Antiquairs Gilde Rosa King: spetterend begin Leidse Blues Jazzweek. FOTO MARK LAMERS leiden pablo cabenda Net als een gastvrouw met veel gevoel voor maximaal effect laat Rosa op zich wachten. Haar band speelt ter opwarming even een funky nummertje dat maar even de attentie van de mensen weet vast te houden. Het is overvol in de Waag, en dan is de verleiding groot de aandacht meer te richten op drank en kennissen. Een optreden van Rosa King tijdens de Leidse jazzweek is dan ook niet meer echt een exclusieve gebeurtenis, maar een sociale happening met een dezelfde vanzelfspre kendheid als het wisselen van de seizoenen, hutspot op 3 ok tober en Pia Dijkstra op het nieuws. Iedereen gaat naar Rosa King omdat iedereen naar Rosa King gaat. En dan komt ze op. Een bescheiden aankondiging vol staat voor de vrouw met een en thousiasme dat een bedeesd mens snel angst kan inboeze men. Het publiek juicht omdat het al precies weet wat het kan verwachten. Volvette jazzfunk die in de loop van jaren opmer kelijk houdbaar is gebleken. Ro sa is in haar element, geint een beetje met de gitarist en geeft alle delen van haar imposante lichaam de vrijheid die het vraagt. Het is feest en de jazz week is begonnen. rotterdam anp 'De waarheid', de nieuwe cd van Marco Borsato lijkt op weg alle verkooprecords in Neder land te verpulveren. Binnen twaalf uur heeft Polygram ruim 216.000 exemplaren afgezet bij de platenwinkels in ons land. Daarmee is de cd zeker van een dubbele platina-notering. Het eerste verkoopresultaat van een cd is dikwijls maatge vend voor het uiteindelijke suc ces van de schijf. Als deze theo rie ook voor Marco Borsato op gaat, groeit hij uit tot de best verkochte Nederlandstalige ar tiest aller tijden. Muziek blijft een kwestie van smaak, maar vriend en vijand zijn het er over het eens dat het talent van de golden voice onomstreden is. „Met dit aantal is Marco Borsato de artiest die binnen 24 uur de meeste cd's ooit heeft verkocht", jubelt verkoopdirec teur M. Meier Mattern van Poly- dor. „Vrijdagochtend zijn er nog eens 30.000 bijbesteld. Hoeveel dat er zijn blijkt als je het aantal afzet tegen het eerste verkoop resultaat van Michael Jackson's 'Thriller'. Daarvan werden ooit 161.000 stuks bij inschrijving verkocht", weet hij.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9