Afrikaners worstelen nog met schuldvraag I Peperdure inauguratie Clinton wordt het 'feest aller feesten' a Buitenland Sollicitatieklachten? Presidentieel verraad iTERDAG 18 JANUAR11997342 WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Eens in de vier jaar bouwt het doorgaans stijve Washington het 'feest aller feesten' en gaat de stad aan de Potomac uit de bol voor de inhuldiging van weer een nieuwe president. Maandag wordt de herkozen Bill Clinton voor de tweede keer ingezworen en maken de De mocraten er de duurste en meest extravagante 'inaugura tie' uit de historie van. Voor maar liefst 30 miljoen dollar kunnen de Amerikanen drie da gen lang feesten met hun 'nieu we' president. Critici beweren al dat de onder vele financiële en meer plat vloerse schandalen zuchtende Clinton geen enkele reden heeft om zijn herverkiezing zo uit bundig te vieren. Per slot van rekening wordt zijn eerste ter mijn allerminst als een door slaand succes ervaren en kreeg hij op 5 november niet eens de meerderheid van de kiezers achter zich. Clinton is pas de tweede president (na Wilson) die bij twee verkiezingen nooit meer dan 50 procent van de stemmen wist te halen. Maar de Democraten hebben daar geen boodschap aan. In 1993 toen Clinton een eind maakte aan twaalf jaar Republi keinse heerschappij zetten zij de hoofdstad dagenlang op zijn kop, en ze zijn vast van plan het deze keer niet minder te doen. Zij benadrukken overigens dat Clinton president van alle Ame rikanen is en dat iedereen, De mocraat en Republikein gelijk, reden heeft om uitbundig te feesten op 'deze vierjaarlijkse uiting van democratie'. Het wordt in elk geval de duur ste uiting. Dertig miljoen dollar zijn nodig voor een tweedaags feest op de Mali, de 'hoofd straat' van Washington, voor vijftien speciale balls, voor een gala waarop de fine fleur van de Amerikaanse showbizz ver schijnt en voor de traditionele parade van het Capitool, waar Clinton maandag wordt inge zworen, naar het Witte Huis. Al dat geld komt uit particuliere zakken. De 70.000 kaartjes voor een van de balls kosten 150 dollar per stuk, een klapstoeltje in de hal waar het 'American Gala' wordt gehouden, kost 150 tot 3.000 dollar en zelfs een zitplaats langs de route van de parade moet bij temperaturen onder het vriespunt tien tot hon derd dollar opleveren. Nu de Democratische Partij middelpunt is van een schan daal over de financiering van Clintons verkiezingscampagne, is voorzichtigheidshalve be paald dat privédonaties de 100 dollar niet te boven mogen gaan en dat giften van bedrijven niet worden geaccepteerd. Gelukkig was nog negen mil joen dollar over van het feestje uit 1993 en wordt een miljoen dollar verwacht uit de verkoop van inauguratie-t-shirts, -be kers, -munten en zelfs -num merborden. Souvenirmakers zijn echter woedend op de or ganisatoren, die hebben be paald dat alleen door henzelf te leveren, artikelen mogen wor den verkocht. De geldzucht van de Democraten kent geen gren zen. Zelfs CBS-tv moet drie mil joen dollar betalen om het pre sidentiële gala, waar Clinton de eregast is, te mogen uitzenden. Op dat gala, dat wordt gepre senteerd door acteurs Michael Douglas, Whoopie Goldberg en Candice Bergen, geeft half Hollywood acte de présence, van Barbra Streisand tot Julio Iglesias, van Stevie Wonder tot Aretha Franklin en van Hootie and the Blowfish tot Gloria Es- tefan. De peperdure kaartjes voor het feest van zondagavond zijn vergeven aan 12.000 ge trouwen van de Democratische Partij, de geldschieters, de par tijactivisten en verkozen verte genwoordigers. De gewone bur ger komt er niet aan te pas. Maar alles draait natuurlijk om de officiële eedaflegging door Clinton, maandagmorgen op de trappen van het Capitool. Dat is hét moment voor Clinton om de toon te zetten voor zijn ko mende vier jaar in het Witte Huis. Hij heeft al aangekondigd dat zijn inhuldigingsrede langer zal duren dan het kwartier van januari 1993. Hij wil uitgebreid ingaan op zijn ideëen voor het verenigen van wat hij 'het vitale centrum' van de Amerikaanse samenleving noemt, de mensen die over de gepolariseerde gren zen van de partijen heen willen werken aan Amerika's proble men. Dat wordt ook de kern van zijn rede van maandag. Grote belof ten, zoals in 1993 toen hij 'dra matische veranderingen' in het vooruitzicht stelde, zullen ont breken. Clinton heeft de afgelo pen vier jaar gemerkt dat zijn idealen over de hervorming van de samenleving niet zo makke lijk te realiseren zijn. Bel het Meldpunt Sollicitatieklachten: 06 - 0223 285 Dit is een uitnodiging van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid om sollicitatieklachten te melden. Bij de meeste sollicitaties verloopt alles keurig. In sommige gevallen echter niet. Bent u in de afgelopen drie jaar naar uw idee onterecht afgewezen? Of bent u bij een sollicitatie niet correct behandeld? Bel dan het Meldpunt Sollicitatie klachten. Om welke klachten kan het gaan? U hebt aanwijzingen onterecht te zijn afgewezen op grond van uw leeftijd, of omdat u vrouw of buitenlander bent. U solliciteerde wel, maar kreeg nooit antwoord. U hebt aanwijzingen onterecht te zijn afgewezen vanwege een handicap of ziekte. Ze vroegen of u van plan was zwanger te worden. Achter uw rug om werd navraag gedaan bij uw huidige werkgever. De functie-eisen bleken anders dan in de advertentie stond. Waarom een meldpunt? Het ministerie wil klachten verzamelen om knelpunten rond solliciteren boven tafel te krijgen. Vervolgens gaat het ministerie samen met werkgevers- en werknemersorganisaties bespreken hoe deze klachten in de toekomst zoveel mogelijk voorkomen kunnen worden. En hoe eventuele klachten voortaan beter opgevangen kunnen worden. Het meldpunt wordt vandaag, zaterdag 18 januari geopend; u kunt bellen tussen 09.00 uur en 21.00 uur. Daarna is het meldpunt tot 15 maart bereikbaar op werk dagen tussen 09.00 uur en 21.00 uur. Bel gratis 06 - 0223 285. Zorg dat uw klacht wordt gehoord! Belangrijk: U kunt uw klachten alleen melden, ze worden niet behandeld. Uw anonimiteit wordt gewaarborgd. Het gaat om klachten van de afgelopen drie jaar. erkwaardig. Je komt in Zuid-Afrika vrijwel geen Afrika- >r tegen die de apartheid heeft gesteund. Op die hele eine groep ultrarechtsen na die nog steeds naar een ijver Afrikaner volksstaat streven, lijkt niemand in het nd ooit voorstander van de slegs vir blankes-bordjes te jn geweest. ioi jPSTAD RUNA HELLINGA J SRÊSPONDENT ollectief geheugenverlies", nstateert Frederik Marais, identendominee van de Ne- rduits Gereformeerde Kerk G-Kerk) in Stellenbosch. Een le 2,5 jaar na de eerste echt mocratische verkiezingen in lid-Afrika kunnen veel Afrika- tsnog steeds niet erkennen ize fout waren, i'ehebben een boek geslo- zei oud-president F.W. de jrkover het verleden. De Na sale Partij heeft haar fouten Q ;ezien en is veranderd, dus oet dat verleden nu maar ns worden afgesloten. Dat is houding die veel Afrikaners [JÉliefst innemen: al dat ge il latover apartheid moet maar nsover zijn, het is nu tijd om nde toekomst te denken. ak volgt daarop een veront- S huldiging: we hebben niet ge ls ten hoe erg het was. Of, met n klank van zelfverdediging in istein: het systeem was goed bedoeld, het is helaas alleen verkeerd uitgepakt. Voor Marais is dat niet aan vaardbaar. Zijn kerk leverde in het verleden de ideologische grondslag van de apartheid, de bijbelse onderbouwing dat blanken boven zwarten ston den. Dat vraagt om een schuld belijdenis, zegt hij in zijn Stel- lenboscher domineeswoning, waar twee rood aardewerken Christusfiguren, een mannelijk en een vrouwelijk, getuigen van zijn moderne opvattingen over zijn geloof. „We hebben ons niet schuldig gemaakt aan mar telingen, aan moorden. Maar we hebben het morele kader ge leverd waarin dat gebeurde. Dat maakt ons medeverantwoorde lijk." Eind vorig jaar ging de 'Ring Stellenbosch', de gezamenlijke NG-gemeenten in en rond de Afrikaner studentenstad, met een schuldbekentenis naar de Commissie van Waarheid en Verzoening, die de politieke misdaden uit het verleden on derzoekt. Een historische daad, want het was eigenlijk voor het eerst dat vanuit een van de voormalige steunpilaren van de apartheid in het openbaar werd gezegd: we zijn fout geweest. En dan nog wel voor een instantie die door veel Afrikaners met op perst wantrouwen wordt beke ken. Die stap is Marais en zijn colle ga's door de overkoepelende NG-Kerk niet echt in dank afge nomen. Als zo'n belijdenis al nodig was, had de hele kerk die gezamenlijk moeten doen, meenden velen. Maar vooral overheerste de mening dat het helemaal niet nodig was ge weest om naar de Waarheids commissie te stappen. „We hebben veel reacties gehad van 'we hebben onze schuld toch wel genoeg erkend'," zegt Marais. En het klopt dat de NG- Kerk haar verantwoordelijkheid voor de apartheid wel eens heeft toegegeven. „Alleen, dat is tot nu toe altijd in kerkelijk ver band gebeurd, op bijeenkom sten met andere kerkgenoot schappen. We hebben nooit schuld bekend tegenover de slachtoffers van de apartheid, en daar gaat het uiteindelijk na tuurlijk om." Marais begrijpt wel waarom het veel Afrikaners zoveel moeite kost schuld te bekennen. „Het is bijna als een terminale kan kerpatiënt, die tot het laatst blijft ontkennen dat hij sterven de is. Je moet ook niet vergeten dat voor degenen die echt over tuigd voorstander van apartheid waren, plotseling een heel leven in de prullenbak is gegooid." Alles waar ze zich meer dan veertig jaar voor hebben inge zet, waarin ze echt hebben ge loofd, blijkt plots fout en slecht. Dat is moeilijk te aanvaarden. Bovendien is er angst: angst over het voortbestaan van het Afrikaans als taal, van onze cul tuur. Dat maakt schuld beken nen ook moeilijker. Maar ook de gewone, niet in politiek geïnteresseerde blanke burgers treft schuld, meent hij. Schuld, omdat ze de voordelen van het systeem de goedkope dienstbode, de luxe levens- stijltzonder enig moreel be zwaar hebben aanvaard. Marais: „Ik denk dat veel men sen inderdaad niet wisten van de wijze waarop de veiligheids machten optraden, van marte lingen en ontvoeringen. Maar er was een algemene ideologische verblinding, die het aanvaard baar maakte om je personeel onder te betalen en waarin mensen het logisch vonden dat hele families uit naam van de snel in de gratis Creatief Vakantiebrochure 1997! Hij is uit! Hij ligt klaar! De grote gratis Vakantiebrochure van Creatief Vakantie parken. Met alle details over de 32 unieke verschillende Creatief Bungalowparken. In Nederland, België en Duitsland. Van rustieke natuurparken tot fantastische vakantieparadijzen. En heel voordelig bovendien! Bel of vul de bon in. Bel 06-0034 (gratis) rj.WAJN^ \/Ai/AkiTicrtAni/cki SS&f VAKANTIEPARKEN )Ai stuur mij gratis de nieuwste brochure van Bel 06 (gratis) li vraag de Op de met fraaie parasol dennen om zoomde vier- baansweg die Rome verbindt met haar bad plaats Ostia, kom ik terecht in een file. Een kleine weliswaar, maar toch opmerkelijk, want in januari zijn er geen badgasten. De rij begint bij een kruispunt waar 'ons' stoplicht op groen staat. Als het gegrom van moto ren aanzwelt en plotseling poli tieagenten in alle soorten en maten verschijnen, gevolgd door een colonne van donker blauwe Lancia's, wordt alles duidelijk: de president van de Italiaanse republiek, Oscar Luigi Scalfaro, is op weg naar het pre sidentieel buitenverblijf. De krasse zeventiger, het hoofd half verscholen onder de bekende lange witte sjaal, zwaait en lacht minzaam op de achterbank. 'Verraad', schiet het door mijn hoofd. Er is natuurlijk niets mis mee dat het verkeer voor een Italiaanse president wordt stil gelegd het wordt tenslotte ook gedaan voor aanzienlijk mindere 'goden' maar het geval van Scalfaro is anders. Toen hij in 1992 door het parle ment gekozen werd en als taak meekreeg het door maffia-aan slagen, monetaire crises en cor ruptieschandalen geteisterde Italië op de rails te houden, zei deze strenge katholieke moralist een nieuwe ethiek voor te staan, gebaseerd op soberheid, be scheidenheid en verantwoorde lijkheidszin. Hij zou zelf het goede voorbeeld geven door te bezuinigen op de presidentiële hofhouding en, jawel, te stop pen voor verkeerslichten. Italië, ere wie ere toekomt, is op de rails gebleven mede dankzij Scalfaro, maar zijn morele revo lutie is een dode letter gebleven. De president stopt niet, zoals beloofd, voor verkeerslichten en zijn hofhouding is de grootste en duurste (gebleven) van alle op aarde levende staatshoof den. Scalfaro biedt werk aan niet minder dan 1.120 perso nen. Ter vergelijking: het Britse koningshuis kan het af met 299 man personeel, Bill Clinton met 460, en onze eigen Beatrix met 20. Het speelt een rol dat Scalfaro woont in een 1.200 ka mers tellend en zich over vier hectaren uitstrekkend paleizen- complex, het Quirinaal, een soort kleine stad binnen de mu ren van Rome. De uitgaven van de president, zoals een onderzoek van het li berale kamerlid Raffaele Costa aantoont, zijn inderdaad te ver gelijken met die van een stad: 235 miljoen gulden per jaar. Dit bedrag bevat het jaarsalaris van Scalfaro (4 miljoen gulden) en zijn vergoeding voor strikt per soonlijke onkosten (4,5 mil joen). De overige 227,5 miljoen gaan op aan diners, personeels kosten en onderhoud van het paleis, maar ook van de 111 dienstwagens. Arme Scalfaro. Hij wordt op de huid gezeten door de rechtse, 'berlusconiaanse' pers, die hem vergelijkt met een spilzieke mo narch, wiens uitgavenpatroon volstrekt oncontroleerbaar is. Dat de president, op eigen aan dringen en uit solidariteit met de aan bezuinigingen ten prooi gevallen Italianen, belasting is gaan betalen over zijn persoon lijk salaris, heeft zijn imago maar weinig verbeterd. Maar is alle kritiek op Scalfaro werkelijk terecht? Moet hij over één kam geschoren worden met al die andere dubieuze persona ges uit de corrupte Eerste Repu bliek? Ik geloof van niet. Scalfaro weet heel goed dat hij aan het hoofd staat van een cor poratistisch en op historische privileges gebaseerd circus. Het Quirinaal is Italië in het klein. Machtige secretarissen zwaaien er al decennia lang de scepter en de banen gaan er over van vader op zoon. Veel van die zoons zijn zelfs in het Quirinaal geboren. Veranderen is moeilijk in Italië, ook voor Scalfaro. Wat een raadsel blijft, is dat ver keerslicht. EELCO VAN DER LINDEN apartheid uit elkaar werden ge rukt. Afrikaners die tegen zulke zaken protesteerden, werden door hun naaste omgeving maatschappelijk uitgesloten. Er is een verschil tussen het echt niet geweten hebben of het niet hebben willen weten." Dat juist de NG-Kerk in Stellen bosch naar de Commissie van de Waarheid stapte, komt niet uit de lucht vallen. Het was de zelfde Ring die in 1985 grote commotie veroorzaakte door als eerste in de NG-Kerk apartheid als systeem af te wijzen. Het zou daama nog jaren duren eer an deren in de kerk zich bij dat standpunt durfden aan te slui ten. In vergelijking met de reacties in 1985 en zelfs in het begin van de jaren negentig ziet Marais een duidelijke verandering. „We hebben veel positieve en nega tieve reacties gekregen. Maar die negatieve reacties waren an ders dan in het verleden. Toen werd je beschimpt, nu zijn mensen bereid tot een ge sprek." De schuld moet bespreekbaar worden, vindt Marais, niet al leen omdat de slachtoffers daar grote behoefte aan hebben, maar ook omdat veel Afrikaners zich wel degelijk schuldig voe len en niet weten wat ze daar mee aan moeten. „Watje nu ziet gebeuren, is een verlamming. Mensen kijken naar wat er onder de nieuwe re gering allemaal misgaat, en ma ken voor zichzelf de veront schuldiging dat de problemen van het land daardoor worden veroorzaakt. Ze zien voor zich zelf geen rol meer weggelegd. Ik zie het bij mijn studenten. Zo'n 50 procent van hen wil na zijn afstuderen weg uit Zuid-Afrika, omdat ze niet weten wat hun plaats in deze samenleving pre cies is." Won, hier met vice-president Al Gore, had vier jaar geleden nog een grootse visie op de toekomst van Amerika, il gemerkt dat de samenleving minder maakbaar is dan hij had gedacht. Blank en zwart in Zuid-Afrika. Voor oudere generaties Afrikaners is met het verdwijnen van de apartheid soms een heel leven weggegooid, voor de jongeren zal gelijkheid straks iets heel gewoons zijn. foto epa In zijn eerste termijn heeft hij foto epa

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7