'Voorhoeve negeerde lot van moslims' Wie van de natuur houdt Binnenland Achtergehouden brief zet Hakkelaarproces op stelten Pitrus in brand Weer levenslang voor Turkse verkrachters Twijfels over eigen fondsbijdrage OM verwijt chauffeur rijgedrag nunnirirr 'Verkeerde' geslacht geen reden abortus 0900-8335* JERDAG 18 JANUAR11997 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassociei Misdaadjournalist voor de rechter tki haag De FNV spant morgen een kort geding aan tegen RTL misdaadverslaggever Peter R. de Vries. De bond wil weten raar hij zijn beschuldigingen op baseert dat er binnen de FNV prake zou zijn van corruptie. De FNV stelt ook dat hij niet zo naar de federatie in verband mag brengen met corruptie. Het penbaar ministerie heeft De Vries inmiddels gewaarschuwd dat ublicatie van gestolen informatie uit het Korps Landelijke Poli ediensten, zoals De Vries heeft aangekondigd, tot schade kan C .jden omdat het voor een deel om ongeverifieerde informatie g "roef met gratis heroïne uitgesteld e en haag De medisch-wetenschappelijke experimenten met et gratis verstrekken van heroïne aan zwaar verslaafden, begin- en mogelijk pas eind dit jaar. De bedoeling was eerder de proe en in een aantal nog te selecteren steden eind 1996 te starten, en speciale commissie die zich moet buigen over opzet en uit- oering van de proeven, brengt echter pas rond april advies uit. AMSTERDAM HANS LEBER-JAMES McCONIGAL Het enthousiaste applaus van familie leden op de tribune was wat vroeg. Duidelijk is dat na gisteren het proces tegen de Hakkelaar op zijn kop staat. Wie donderdag nog kon zeggen dat de rechtbank beide kanten op kon met de beslissing over het toelaten van de kroongetuigen, zal inmiddels moeten toegeven dat de handelwijze van het Amsterdamse openbaar ministerie (OM) een enorme deuk heeft opgelo pen. En ook dat de rechtbank meer kruit heeft gekregen om de deals tus sen kroongetuigen en openbaar minis terie af te schieten. Het OM had gisteravond dan ook zwaar de pest in over de gang van za ken. Een simpele briefwisseling tussen de advocaat van de kroongetuige Ad Karman en het openbaar ministerie, waarin werd geschreven dat er 'vol strekt geen voornemen' bestaat bij het OM om Karman financieel te gaan 'plukken', had aan de processtukken moeten worden toegevoegd. Vonden de advocaten, maar vond ook de rech ter. De grote vraag is of de rechters de inhoud van de brief als een 'toezeg ging' aan Karman zullen zien. De rechtbank kan drie oordelen vel len, met verschillende gevolgen. Het OM heeft ter zitting een veeg uit de pan gehad en de zaak gaat gewoon verder. De tweede optie is dat de recht bank meent dat het OM stukken heeft achterhouden. En dat mag niet dus volgt het 'niet-ontvankelijk' en komen de Hakkelaar en companen maandag vrij. Öf de rechtbank sluit de verklarin gen van Karman uit voor het bewijs. In dat geval is het nog maar de vraag of de getuigenis van de andere kroonge tuige (Abbas) blijft 'staan' en volgens de rechtbank voldoende is voor een veroordeling. Niemand kan zeggen hoe de recht bank zal beslissen. Duidelijk is dat drie Amsterdamse rechters zich dit week einde, die gisteren niet onmiddellijk een oordeel wilden vellen maar be denktijd namen, het hoofd zullen bre ken over de kwestie. Maandag wordt hun oordeel bekend. Ondertussen zullen ze zich bij het openbaar ministerie wel verbijten over hun weinig tactische manoeuvres met een brief: de formulering daarvan laat twijfel over de vraag of het nu wel of niet een toezegging aan Karman is. Bo vendien had het OM de brief vanaf het eerste moment og tafel moeten leggen: het betrof immers geen toezegging, dus wat was er mis mee? Teeven en Witteveen rest nu niets dan schietge bedjes doen. Probleem voor het OM is natuurlijk geweest, en dat geldt voor meer mo menten in deze rechtszaak, dat de vei ligheid van de kroongetuige moest worden gegarandeerd. Omdat het OM meende dat de mededeling in de brief, dat 'geen absolute garantie' kon wor den gegeven, er op wees dat van een toezegging geen sprake was, legde zij de brief niet over. Hoe meer informa tie, hoe beter Karman voor zijn voor malige bendegenoten eventueel te tra ceren is. Ondanks alles meent een verbolgen persofficier van justitie N. Schaar dat het openbaar ministerie weinig te ver wijten valt. „We hebben niets achter gehouden, zoals nu wordt geopperd. We zijn open geweest over deze zaak. Zodra Karman wel veel geld heeft, stel len we een ontnemingsprocedure in werking. Dat is op de zitting gezegd, maar ook door hoofdofficier van justi tie Vrakking in een televisie-interview. Alles was bekend en meerdere keren besproken. De advocaten hebben het laten liggen en komen er pas mee naar aanleiding van een televisieprogram ma. Ook de rechtbank had zijn huis werk beter moeten doen. We respecte ren de rechtbank, maar zijn wel geïrri teerd over haar standpunt." ijssense leraar ^ioet onbetaald erk verrichten O'NHEM» ANP it gerechtshof in Arnhem eft gisteren de 54-jarige ex- •11 dsdienstleraar uit Rijssen ver- jfi rdeeld tot een straf van 240 0! r onbetaalde arbeid voor on- d :ht met een aantal leerlingen, vendien moet de man zich jurende een proeftijd van ee jaar laten behandelen in kliniek. Verder mag de le- ir tijdens zijn proeftijd geen ei of bijles geven aan minderja- t en. ig )e inmiddels ontslagen gods- i< mstleraar pleegde vele jaren I tucht met tientallen leerlin- n i. Dat gebeurde op de chris- 2i ijke scholengemeenschap li ggesteyn. De zaak kwam f n openbaarheid toen de leraar nar de politie stapte omdat li van zijn slachtoffers hem a chtte te chanteren, Toen de ontucht in de publi- eit kwam, volgde een lawine i aangiftes. Een aantal daar- e i bleek inmiddels verjaard, el scholieren hadden gezwe- I* n uit angst voor slechte rap- rtcijfers. n juli vorig jaar veroordeelde rechtbank in Almelo de le- ir tot een celstraf van vijftien N landen, waarvan vijf voor- ardelijk. W-re tie linn o o dwingeloqMedewerkers van Staatsbosbeheer zijn bezig met het verbranden van pitrus in het Nationaal Park Dwingelderveld. Deze plant komt voor op de afgegraven veengebieden ppllf Hpkpriri en ^an met name °P 8oec* bemeste plaatsen. Een kolonie kokmeeuwen, die voedsel haalde op de nabijgelegen vuilstort van de VAM, heeft in het recente verleden voor flink wat mest CClll LPCIYCllll. en dus een te weelderige groei van pitrus gezorgd. Het ijs maakt het maaien en vervolgens verbranden van de plant makkelijk. Boek werpt nieuw licht op Srebrenica Minister Voorhoeve heeft zich in 1995 na de val van Sre brenica niet bekommerd om het lot van de moslimvluch telingen. Vanuit de bunker onder het ministerie gaf hij in het geheim aanwijzingen aan Dutchbat over de evacua tie. Hij spoorde de Nederlandse eenheid niet aan de be scherming van de moslimvluchtelingen te betrekken bij de onderhandelingen met de Bosnisch-Servische gene raal Mladic. den haag gpd-anp o erknemers zijn nauwelijks op jte van wat zij moeten en laten om voor een irkloosheidsuitkering in aan- irking te komen. Hierdoor keren zij een korting op hun kering. De onwetendheid de WW levert ook veel on- g werk op voor de uitvoe- gsinstelling, de voormalige rkgevers en de kantonrech- )at blijkt uit het rapport 'On tkenning relevantie WW-be- lingen' van het College van ezicht Sociale Verzekeringen 15V). Uit het onderzoek blijkt e t meer dan een derde van de trokkenen bepalingen van de IV en de bijstand door elkaar alt. Deze werknemers denken onrechte dat het geen zin eft om een WW-uitkering aan vragen, als zij een werkende rtner hebben of te veel geld de bank hebben staan. DEN HAAG ANP alanya anp De twee hoofdverdachten in het Turkse moord- en verkrach tingsproces zijn gisteren door de rechtbank in Alanya, net als in januari 1996, veroordeeld tot levenslange celstraf. De twee andere daders kregen wederom 36 jaar cel opgelegd. Volgens de advocaat van de slachtoffers, H. Bora,' betekent het vonnis in de praktijk dat Hakan en Gazi over ruim acht tien jaar weer op vrije voeten kunnen zijn. De andere twee over ruim veertien jaar. Eén van de slachtoffers, Su zanne Kranenburg teleurgesteld. ,,Je hoopt op een wonder maar er is niets veran derd." Ook de moeder van de in mei 1995 door het viertal ver moordde Marijke van Dijk is ontevreden. „Als die vier weer vrijkomen is de veiligheid van heel Alanya in gevaar." Het viertal ontvoerde de drie Nederlandse vrouwen in een zogenoemde Dolmus. Al rij dend verkrachtten de mannen de drie vrouwen. Hoog in het Taurusgebergte stak Hakan Ma rijke van Dijk dood waarna ze haar in het ravijn gooiden. Een dag ervoor vergreep Gazi zich aan de Georgische vrouw en doodde haar. De PvdA wil dat minister Borst (volksgezondheid) opheldering verschaft over problemen met de regeling voor de eigen bij drage van ziekenfondsverzeker den. D66 wil de regeling in een volgende kabinetsperiode wijzi gen. De WD vindt het echter nu nog veel te vroeg om voor een ander systeem te kiezen. PvdA-Kamerlid Oudkerk pleitte gisterochtend voor de VPRO-radio voor afschaffing van de regeling, die pas twee weken oud is. Volgens verschil lende ziekenfondsen leidt de re geling niet tot een bezuiniging op de uitgaven voor volksge zondheid, wat juist de bedoe ling is. Ook klagen de fondsen over dure investeringen om de regeling te kunnen uitvoeren. Patiënten begrijpen de regeling niet, is een andere klacht. Gistermiddag nuanceerde Oudkerk in een schriftelijke ver klaring zijn uitspraken. Hij wil eerst een evaluatie van de rege ling, in mei, afwachten. Vervol gens moet bekeken worden wat er met de regeling moet gebeu ren. D66-Kamerlid Van Boxtel deelt de twijfel over de op brengst van de nieuwe regeling. D66 wil in een volgende kabi netsperiode een andere opzet van het ziekenfonds, zonder ei gen bijdrage. De WD, coalitie genoot van de PvdA en D66, ty peert de uitspraken van PvdA-er Oudkerk als 'jo-jo-beleid'. „De eigen bijdrage is een compro mis tussen deze drie partijen", aldus Kamerlid Kamp. „Ik vind dat wij daar alle drie voor moe ten staan. De regeling is pas veertien dagen geleden inge voerd." Dat blijkt uit het boek 'Srebreni ca, het zwartste scenario', van twee journalisten die destijds de oorlog in het voormalige Joego slavië versloegen. Volgens docu menten die Bart Rijs en Frank Westerman publiceren kreeg Dutchbat-commandant Karre- mans twee dagen na de val van de enclave geheime instructies van minister Voorhoeve over de evacuatie van Dutchbat. Daarin stond dat er voor moest worden gezorgd dat alle wapens, voer tuigen, het lokale VN-personeel en de persoonlijke bezittingen mee konden. Aan de vluchtelin gen werd geen woord besteed. De instructies bereikten Karre- mans via de toenmalige Neder landse VN-generaal Nicolai. Dat ze van de 'Nederlandse autori teiten' afkomstig waren zegt Karremans in een brief aan de Bosnisch-Servische generaal Mladic. Volgens het boek is dit gege ven in nogal wrange tegenstel ling met de verbijstering bij Voorhoeve, toen Karremans voor het VN-tribunaal bekende 'er niet aan gedacht te hebben Mladic over de vluchtelingen te vragen'. Minister Voorhoeve wil pas op de onthulling ingaan als hij het boek - dat een dezer da gen in de boekhandel ligt - heeft gelezen. Wel vindt hij. volgens zijn woordvoerder, dat in het persbericht over het boek op een aantal punten een zeer ver keerde voorstelling van zaken wordt gegeven. Het D66-Kamerlid Hoekema zegt in een eerste reactie dat het verhaal het beeld bevestigt dat de minister in die tijd vooral be gaan was met het wel en wee van de Nederlandse soldaten. Hoekema verwacht dat het RIOD-onderzoek naar de val van Srebrenica duidelijk maakt, of de minister inderdaad te wei nig oog heeft gehad voor het lot van de moslim-vluchtelingen. Het CDA eist inmiddels een brief van Voorhoeve waarin hij antwoord geeft op de beschul digingen. Ook de PvdA eist van minister Voorhoeve van defen sie opheldering over de onthul lingen. Net als de WD menen de socialisten dat het bewuste bevel van de VN afkomstig was in plaats van Voorhoeves minis terie in Den Haag. Haagse verplegers worden verdacht van zeven moorden DEN HAAG ANP ASSEN ANP-GPD De chauffeur van de 12 februari 1996 verongelukte bus bij het Duitse Wintersberg heeft ge vaarlijk gereden. De officier van justitie legde hem gisteren dan ook dood door schuld ten laste. Bij het ongeval kwamen zeven mensen om het leven, 39 ande ren werden gewon onder wie de chauffeur zelf. Uit gegevens van de tacho graaf van de bus, die het ge rechtelijk laboratorium heeft onderzocht heeft, blijkt dat de chauffeur bij het ingaan van de fatale spekgladde en onover zichtelijke bocht niet 19 maar 34 kilometer per uur heeft gere den. De advocaat van de 40-jarige buschauffeur verzocht de recht bank in Assen gisteren tever geefs in het Duitse vakantieoord te gaan kijken op de plaats waar het dodelijke busongeval plaats had. De raadsman vindt dat de rechtbank zich ter plekke een beter beeld van het ongeval kan vormen. De rechtbank heeft het verzoek afgewezen maar laat het aan de rechter-commissaris over om de situatie in Duitsland alsnog in ogenschouw te ne men. De rechtbank kwam gisteren sowieso niet toe aan de inhou delijke behandeling van de zaak. Zowel de raadsman als de officier van justitie willen nog een aantal getuigen horen voor de rechter-commissaris. De zit ting wordt op 4 april voortgezet. Na een onderzoek van een half jaar verdenkt het openbaar mi nisterie in Den Haag twee ver plegers uit die stad niet van de moord op drie, maar op zeven mensen. Over de identiteit van de slachtoffers doet het OM geen mededelingen. Maar zeker is wel dat één van de zeven een 95-jarige miljonaire is. Dat blijkt uit de gisteren uit gebrachte dagvaarding in deze zaak. De eventuele moordprak tijken van de hulpverleners "kwamen aan het licht na de dood van de 95-jarige. In het kielzog van dat onderzoek stuit ten de rechercheurs op twee an dere bejaarden die mogelijk ook het slachtoffer waren van het duo. Dat aantal is nu opgelopen UTRECHT PATRICIA VAN DER ZALM Vereniging Natuur monumenten heeft vanaf 1 januari 1997 een nieuw Servicenummer dat u kunt bellen om lid te worden. Dit nieuwe Servicenummer vervangt het huidige 06-informaticnummcr. Voortaan weet u precies wat voor soort Servicenummer u belt. Een nummer dat begint met 0900, zoals dat van Vereniging Natuur monumenten, is betaalde serieuze informatie; 0909 is voor betaald it; 0906 zijn de overige betaalde waaronder erotisch i babbelboxen; en nummers die begin 0800 belt u voor gratis informatie. Dus vanaf nu weet u precies wa: toe bent. Voor meer informatie over de Servicenummers kunt u gratis 0800-0402 bellen. De nieuwe Servicenummers. Voor alle duidelijkheid. In de praktijk gaat het bij abortus in bijna alle gevallen om 'uitzonderlijke nood'. Van zomaar even een abortus uitvoeren, is nooit sprake. Dat stelt de Nederlandse Vereniging voor Obstetrie (verloskunde) en Gynaecolo gie (NVOG). De NVOG distantieert zich dan ook van uitlatingen die eergisteren zijn ge daan in het televisieprogramma Zembla. Daarin werd gesteld dat elke vrouw om wat voor reden dan ook een abortus kan krij gen. Ook de abortusarts, A. S. van den Bergh (60), die in Zembla aan het woord kwam, betreurt achteraf de manier waarop zijn uit latingen over abortus zijn weergegeven. Van den Bergh ist werkzaam in zes abortus- centra in Nederland waaronder de Leidse kliniek aan het Kort Rapenburg. „Ik heb, als abortusarts, niets te maken met de motiva tie van een vrouw om abortus te willen. De vrouw heeft dat uitgebreid met haar huis arts besproken en heeft vijf dagen bedenk tijd in acht genomen. Al die onzin over vrouwen die liever een ijskast kopen of met vakantie willen en daarom voor abortus kie zen. Dat heb ik in 27 jaar nog nooit meege maakt." Abortus is nooit iets om 'even tussendoor' •te laten doen, betoogt Van den Bergh. „Wij houden ons aan de wet en de wettelijk voorgeschreven vijf dagen bedenktijd. Een ongeboren kind heeft het recht om gewenst te zijn. En een vrouw moet het een toe komst kunnen bieden. Bij abortus is altijd sprake van een noodsituatie. In het sporadi sche geval dat mensen met een onzinver haal komen, is er meestal meer aan de hand. Als ik voel dat het verhaal niet hele maal klopt, zeg ik: ik geloof er niets van, maar als u zeker weet dat u een abortus wilt, dan help iku." De Utrechtse gynaecoloog P. Scholten van het (protestants-christelijke) Diakonessen- huis, heeft meer reserves ten aanzien van abortus zonder medische indicatie. Hij werkt niet mee aan alle verzoeken om abor tus. „Ik heb het in de afgelopen zestien jaar wel meegemaakt dat een vrouw uit een an dere cultuur door haar man wordt verstoten toen ze opnieuw een meisje baarde. Het ge beurt wél. Vijf dagen bedenktijd en een ver- wijsbrief voor abortus, betekent voor mij niet automatisch: u vraagt en wij draaien. Je hebt te maken met de signatuur van een ziekenhuis. En met een abortuskliniek in de buurt moetje soms kiezen tussen intern de boel op de spits drijven of doorverwijzen naar de kliniek. Want ik vind wel dat een goede arts naar een veilig alternatief moet doorverwijzen." Ghislaine van Tiel, docente ethiek van het Centrum voor Bio-ethiek en Gezondheids recht van de Universiteit Utrecht, vindt uit de argumenten vóór abortus zoals gedaan in het televisieprogramma Zembla, vooral getuigen van gebrek aan respect voor het ongeboren kind. „Het klinkt alsof een foe tus bijna makkelijker wordt ingeruild dan een auto. Het 'verkeerde' geslacht, een meisje in plaats van een jongetje, vind ik geen goede reden. Het zegt iets over het bij na ziekelijke streven naar perfectie en con trole en staat niet meer in verhouding tot respect voor ongeboren leven. Een meisje kan ook perfect zijn, al wil je liever een jon getje." Het argument van minister Borst, dat in sommige culturen de vrouw die alleen meisjes baart, door haar echtgenoot wordt verstoten, vindt Van Tiel 'zwak'. „Als dokter heb je altijd nog je eigen verantwoordelijk heid. Ik begrijp het dilemma wel, de arts kijkt ook naar het welzijn van de vrouw. Maar dat mag niet ten koste van alles gaan. Dan zijn er altijd nog andere mogelijkhe den, zoals adoptie, gezinsbegeleiding en voor de toekomst: betere anticonceptie." tot zeven. Niet duidelijk is of het allemaal ouderen betreft. De rechtbank in Den Haag behandelt de zaak op 3 en 4 fe bruari. Verdachten zijn de 37- jarige en 40-jarige verplegers en hun partners. De jongste ver pleger scheidde enkele maan den voor de dood van de 95-ja- rige miljonaire om met de be jaarde vrouw te trouwen. Een paar maanden later stierf ze en de verpleger streek de erfenis op. De huisarts gaf een verkla ring van natuurlijke dood af. La ter bleek dat het tweetal het slachtoffer teveel medicijnen had gegeven en had laten uit hongeren. Het OM vermoedt dat in de overige gevallen het zelfde is gebeurd. Moslims tegen opmerkingen minister Borst rotterdam anp De Nederlandse Moslimraad verwerpt de opmerkingen van minister Borst over abortus bij vrouwen uit een buitenlandse cultuur. „Wat de minister zegt kan helemaal niet", zegt woordvoerster S. Abdus Sattar van de raad. In de Islam is abortus alleen in uitzonderlijke noodgevallen toegestaan. Maar abortus, om dat er een meisje op komst is, is onaanvaardbaar. Als vrou wen of gezinnen door de ge boorte van weer een meisje in de problemen komen, dan moeten ze op een andere ma nier worden geholpen dan met abortus. Abdus Sattar is geen enkel geval bekend van een moslim vrouw die om genoemde re den om een abortus heeft ge waagd. Zij sluit echter niet uit dat dit in een uitzonderlijk ge val wel eens kan hebben plaatsgevonden.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5