Tupac Amaru laat anti-terreurchef vrij van tilTilimvn Pedofiel 'X' is Mare Dutroux nog niet HET HUIS GASPARUCCI VOLGENS VAN TIL iristopher: Israël moet verleg met Syrië hervatten ingrich krijgt forse boete ranse jagers dreigen Nederland met oorlog Buitenland Hongerige stier gered Noord-Italiaanse boeren in actie tegen EU-boetes Veel Chinese studenten leven onder armoedegrens lTFRDAG 18 JANUARI 1997 oljevic overleeft zelfmoordpoging ■GRADO Nikola Koljevic, de voormalige vice-president van de ffvjscïïërepubliek in Bosnië, heeft donderdag geprobeerd zelf- l0ord te plegen. 1 lij schoot zich een kogel door het hoofd en is Ogenomen in een ziekenhuis in Belgrado. De Joegoslavische icdia meldden eerder op de dag dat Koljevic was overleden, oljevic behoorde tot het collectieve presidentschap van Bosnië, en de burgeroorlog in de voormalige Joegoslavische republiek 1992 uitbrak. 'utu behandeld voor prostaatkanker ^pstadi De gepensioneerde Zuid-Afrikaanse en anti-apart- üjdsïëider aartsbisschop Desmond Tutu heeft prostaatkanker, at is gebleken uit medische onderzoeken deze week. Volgens jn behandelende uroloog zijn er tot nu toe geen aanwijzingen de ziekte zich al heeft uitgezaaid. Tutu is op dit moment oorzitter van de Zuid-Afrikaanse Commissie van Waarheid en érzoening, een instelling die is belast met het onderzoek naar politieke misdaden uit het verleden. itandbeeld Lenin terug in Rjazan AZANi De gemeenteraad van de Russische stad Rjazan heeft esloten om het standbeeld van Lenin, dat drie jaar bij het oud lil heeft gelegen, weer terug te zetten op het centrale plein van le stad. Dat meldde het persbureau Interfax gisteren. Het ge- neentebestuur, waar de communisten in de meerderheid zijn, ilhet standbeeld in ere herstellen op 22 april, de geboortedag an Lenin. jeen proces Britse oorlogsmisdadiger ouden» Het eerste Britse proces tegen een vermeende oorlogs- lisdadiger gaat niet door. Een jury in Londen besloot gisteren lat de verdachte, de 86-jarige Szymon Serafinowicz, te ziek is oor een rechtzaak. Justitie wilde de in Polen geboren Brit ver- olgen voor de moord op drie joden in 1941-42. Volgens de ver- g lijdt haar cliënt aan de ziekte van Alzheimer. "o /erminkte Franse baby overleden mus» De Franse baby kindje bij wie de handen en voeten wa- ai afgesneden door de oppas is gisteren in een Parijs' zieken- iuis overleden. Het eenjarige meisje werd donderdagavond loor haar moeder badend in het bloed aangetroffen. De21-jari- e oppas is gearresteerd en heeft een bekentenis afgelegd. 'aliban ontruimt provinciehoofdstad KA.RIKARDe strijders van de fundamentalistische Taliban-be- eging in Afghanistan hebben gisteren de provinciehoofdstad harikar ontruimd en duizenden inwoners gedwongen de lange lettocht nam de hoofdstad Kabul te maken, zestig kilometer üdelijker. De strijders besloten tot de ontruiming van Charikar I vrees voor de loyaliteit van de 100.000 inwoners aan de ver even troepen van ex-legerleider Massood. joorse (103) ziet na vijftig jaar weer BI sipNa vijftig jaar kan de 103-jarige Noorse Marta Moldvar ;r zien. Na een operatie wegens grauwe staar zei de vrouw isteren: ,,Het is alsof ik in een andere wereld opnieuw ben ge- oren Toen zij tachtig was wees zij een operatie af omdat zij ich nog maar kort te leven zou hebben. ,ibië weert ballonvaarder Fosset iiCAGODe recordpoging van de Amerikaanse ballonvaarder osset is gisteren ernstig in gevaar gekomen, omdat hij geen toe- emming kreeg om over Libië te vliegen. Fossett besloot verder vliegen via Niger, Tsjaad en Sudan. De 52-jarige avonturier loest woensdag ook al zijn route wijzigen omdat hij van Mos geen toestemming kreeg het Russische luchtruim te gebrui- Amerikaanse minister istopher (buitenlandse za- i) heeft gisteren de Israëli- premier opgeroepen de ionderhandelingen met hervatten. Volgens istopher moet Israël de Syri- |e vredeswil testen, p zijn afscheidsinterview zei ristopher dat het akkoord fer Hebron de weg kan vrijma- P voor een verdrag tussen Is- inkrijk dreigt met een 'oor- isverklaring' tegen Nederland Den Haag tijdens het voor- Ierschap van de Europese etomt aan het jachtseizoen, dreigement zou afkomstig uit kringen rond premier 'pé, die tevens burgemeester ran Bordeaux, waar de jacht- >bvzeer sterk is. )e Nederlandse Europarle- intariër Van Putten, voor- chtster van beperking van het htseizoen, zegt van het Fran- dreigement tc hebben verno- ïn van betrouwbare bronnen Brussel. Ook de Britse om- 'P BBC vernam van de 'oor sverklaring'. 'e Franse jagers zijn vooral •eten op Van Putten, omdat SHINGTON. subcommissie van het Krikaanse Huis van Afge- "digden heeft gisteren een boete en een berisping ge- 1 legen de voorzitter van het ls; Newt Gingrich. De com- jsieleden achten de onlangs wzen Republikeinse politi- schuldig aan 'onethisch ge il tijdens het uitoefenen van 1 ambt. Hij had politieke "ributies, die belastingvrij gebruikt voor een cursus 'een universiteit. 'e subcommissie adviseerde commissie ethische zaken raël en Syrië. De Israëlische pre mier heeft nu een drempel overschreden, aldus Christop her. Strijdpunt tussen Syrië en Is raël blijft de teruggave van de in 1967 door Israël veroverde Go lan-hoogvlakte. Damascus eist een volledige terugtrekking voor er sprake kan zijn van een vre desverdrag, terwijl Netanyahu heeft verklaard heeft dat de Go lan van levensbelang is voor de veiligheid van de joodse staat. vorig jaar februari het Europees Parlement akkoord ging met haar voorstel de jacht op trek vogels na 31 januari te verbie den. In februari begint namelijk de grote trek van vogels uit Afri- Agence Fraqce Presse Rechtbank wijst Nis definitief toe aan oppositie Een rechtbank in Nis, de op een na grootste stad van Servië, heeft gisteren bepaald dat de verkiezingsoverwinning daar te recht aan de oppositie is toege wezen. Een bezwaar dat de So cialistische Partij van president Milosevic tegen het oordeel van de verkiezingscommissie had ingediend, werd door de recht bank verworpen. Ook de verkiezingscommissie in Belgrado heeft inmiddels de oppositie als winnaar aange merkt. De socialisten hebben officieel tot vanmiddag de tijd om daartegen in beroep te gaan, wat zij volgens een woordvoerder van de partij nog niet hebben gedaan. Maar ook als er geen bezwaar wordt ge maakt, is het de vraag of Milo sevic zich iets van de verkie zingscommissie zal aantrekken. De vrees bestaat dat hij het ge meentebestuur helemaal buiten spel zal zetten en per decreet gaan regeren. Zeven doden bij penisrel in Ghana ACCRA Rtr-AFP-DPA Een woedende menigte heeft in de Ghanese hoofdstad Accra ze ven mensen doodgeslagen die werden verdacht van diefstal van penissen door tovenarij. Zij zouden vervolgens geld van de 'slachtoffers' willen hebben om hen weer te 'genezen', zo deel de een politiewoordvoerder gis teren mee. De slachtoffers beweren dat alleen al door de aanraking van een tovenaar hun geslachtsde len waren gekrompen of zelfs geheel verdwenen. Politiecom missaris Agbelie zei dat enkele zogenaamde slachtoffers waren onderzocht, maar dat er met hun geslachtsdelen niets aan de hand was. Volgens de politie worden de geruchten over penisdiefstal verspreid door bendes dieven en zakkenrollers. Die hopen zo mensenmassa's op de been te krijgen zodat zij hun slag kun nen slaan. Denen lieten atoomwapens VS in geheim toe KOPENHAGEN DPA-ANP De Verenigde Staten blijken in de jaren vijftig en zestig in het geheim atoomwapens te heb ben gestationeerd op Groen land. Diverse Deense regerin gen gaven de Amerikanen daar schriftelijk toestemming voor. Dat blijkt uit regeringsdocu menten die gisteren bekend zijn geworden. Alle Deense premiers en mi nisters van buitenlandse zaken hebben in die jaren de Verenig de Staten schriftelijk toestem ming gegeven atoomwapens te stationeren op de Groenlandse basis Thule. Tegelijkerijd hiel den diezelfde regeringen, on danks het lidmaatschap van de NAVO, vol dat op Deens grond gebied geen atoomwapens mochten worden geplaatst. In ternationaal ijverden Deense re geringen zelfs voor atoomwa- penvrije zones. Peruaanse president belooft Japan alle gijzelaars te zullen redden LIMA AFP-EFE De rebellen van de linkse Revolutionaire Beweging Tu pac Amaru (MRTA), die in de Japanse ambassadeurswo ning in de Peruaanse hoofdstad Lima al een maand tien tallen mensen gijzelen, hebben er gisteren onverwacht een laten gaan. Volgens Rode Kruis-bemiddelaar Minnig is anti-terreurchef Luis Valencia Hirano wegens gezond heidsredenen vrijgelaten. aan het zoeken naar de leider van de MRTA, Nestor Cerpa Cartolini. Die trof hij op de re ceptie in de residentie van de Japanse ambassadeur op 17 de cember, toen Cerpa en zijn naar schatting twintig medestrijders het pand veroverden. Ze namen daarbij honderden gasten in gij zeling. De meesten zijn inmid dels vrijgelaten, maar 'een har de kern' van personen, onder wie de broer van de Peruaanse president en twee ministers, blijven gegijzeld. De MRTA heeft nu nog 73 mannen in hun Het was voor het eerst sinds nieuwjaarsdag dat de gijzelne mers iemand lieten vertrekken. Kort tevoren had het MRTA- commando nog gezegd nie mand meer vrij te laten uit on vrede over de weigering van de regering op hun eisen tot on derhandelen in te gaan. Hirano is de leider van een speciale eenheid van de natio nale brigade tegen het terroris me. Hij besteedde naar verluidt een groot deel van zijn carrière macht. De Peruaanse president Fujimori heeft Japan gisteren verzekerd alle gijzelaars te zul len redden. Hij sprak voor de Ja panse televisie. De gijzelnemers bevestigen ondertussen hun ac tie niet op te geven en eisen on derhandelingen. De regering zou daarbij concessies moeten doen. Fujimori is daartoe niet ge neigd en wordt in zijn onwrik baarheid volgens een opiniepei ling gesteund door een overwel digende meerderheid van de Peruanen. Van de ondervraag den vindt 88 procent dat Fuji mori goed optreedt en geen MRTA-gevangenen mag vrijla ten, de belangrijkste eis van de rebellen. Niettemin neemt de druk op het staatshoofd toe om snel een vreedzame oplossing te bewerkstelligen. kimpo» Zuid-Koreaanse mariniers zijn er gisteren in geslaagd een stier van een eilandje in de monding van de rivier de Imjin in de met mijnen vergeven gedemilitariseerde zone tussen de twee Korea's te halen. Het dier was daar een half jaar geleden bij een overstroming aangespoeld en dreigde van de honger te bezwij ken. De leider van de reddingsactie, luitenant-kolonel Choi In-kun, sprak van een 'zeer ongebruikelijke mi litaire operatie'. Om er zeker van te zijn dat de Zuid-Koreanen veilig op het eilandje konden landen, had het commando van de VN-macht bij de gedemilitariseerde zone de Noord-Koreanen van het reddingsplan op de hoogte gebracht. foto epa ka. Op dit moment houden der tien van de vijftien lidstaten zich aan de nieuwe datum, en heeft Griekenland zich bereid getoond mee te doen. Alleen Frankrijk blijft zich fel verzetten. Het is overigens niet waar schijnlijk dat Nederland tijdens het voorzitterschap deze heikele kwestie zal aanroeren. Minister Van Mierlo (buitenlandse za ken) liet eerder deze week in Straatsburg weten dat hij zijn handen al vol zal hebben aan de lopende agendapunten, zoals de institutionele hervormingen. BRUSSEL PAUL KOOPMAN van het Huis om Gingrich een boete op te leggen van 300.000 dollar. Volgens een onafhanke lijke jurist, die het advies over bracht, vindt de voorzitter dit zelf ook een passende straf. De commissie ethische zaken buigt zich in een openbare hoorzitting over het advies en komt dan met een eigen voor stel. Het volledige Huis van Af gevaardigden neemt dinsdag de beslissing over de bestraffing van zijn voorzitter, na de presi dent en de vice-president de machtigste man van de Vere nigde Staten. CORRESPONDENT Evenals het oud-testamentische Egypte wordt België door vele plagen bezocht. Nog niet bekomen van het trauma-Dutroux, ge confronteerd met corrupte rechters, be laagd door zwaarbewapende bankrovers en geschokt door een onderzoek naar ritueel misbruik, is nu pedofiel 'X' opgedoken. Het is een 63-jarige man die nog meer op zijn geweten zou hebben dan de Belgische volksvijand nummer één: Mare Dutroux. Pedofiel 'X', zo kopten de Belgische kranten gistermorgen, maakt deel uit van een om vangrijk crimineel netwerk waarin kinderen geëxploiteerd, misbruikt en vermoord wer den. De moeders van de in België verdwenen en nooit teruggevonden meisjes Elisabeth Bri- chet en Ken Heyrmans hadden dit nieuws nog niet kunnen verwerken, toen zij giste ren een bezoek brachten aan het mijnter- rein in Jumet, waar een team specialisten al vier weken lang zoekt naar stoffelijke res ten. Lange tijd werd de Belgische bevolking in de waan gelaten dat het intensieve graai en speurwerk in de mijngangen van Jumet had te maken met het dossier-Dutroux. Maar sinds kort is bekend dat het grootste bodemonderzoek dat ooit in de Belgische geschiedenis is verricht, te maken heeft met een gedetineerde in Namen, die in zijn cel tegenover een mede-gevangene zijn mond voorbij zou hebben gepraat. Dit nieuws stelt België meteen voor de vraag of het mogelijk is dat hét vriendelijk glooiende land ten zuiden van Nederland niet één maar twee kinder-seriemoorde- naars heeft voortgebracht. Vooralsnog be perkt de bewijslast tegen pedofiel X die voorde aanranding van vijf minderjarige jongens achter de tralies verdween zich tot zijn niet op band vastgelegde 'onthullin gen' tegenover zijn celmaat, eveneens een zedendelinquent. Volgens de laatste, een tot levenslange dwangarbeid veroordeelde pedofiel, heeft de 63-jarige man hem verteld dat in Jumet diverse slachtoffers van een wijd vertakt pe- dofilienetwerk begraven liggen. Uit zijn ontboezemingen zou een gedetailleerde kennis van de geografie en geologie ter plaatse zijn gebleken. Heeft de man willen opscheppen tegenover een celgenoot met dezelfde seksuele voor keur, of heeft de informant de informatie uit zijn duim gezogen in de hoop op straf vermindering? Dat laatste is niet geheel on waarschijnlijk. nu in België bekend is ge worden dat de anonieme kroongetuige in de moordzaak-Cools niet alleen buiten ver volging werd gesteld, maar ook een klein vermogen aan 'tipgeld' heeft opgestreken. Volgens de Waalse media is de gevangene pas als informant gaan optreden nadat hij had begrepen dat de Belgische justitiemi nister De Clerck een 'pentiti'-wet in de maak heeft, naar Italiaans voorbeeld. Vol gens deze wet kan met verdachten worden e. Agentur CPD Ce.ï-.scc.ee'de LONDEN HANS GELEUNSE Zakenvrouw in bankeur el bestormt kantoor werkgever ambten die haar probeerden te gen te houden van zich af. stormde de trappen op en stond plotseling voor de neus van haar verbijsterde collega's om een gesprek met Smith te eisen. Zowel Horlick als ABN-AMRO ontkent dat de vrouw van plan was over te stappen naar ABN- AMRO met meer dan tien me dewerkers van haar afdeling pensioenfondsen Vermoedelijk mogen we die ontkenning met evenveel korrels zout nemen als de beschuldiging van DMG. Het bedrijf heeft in de City een re putatie van het weglokken van getalenteerde werknemers bij de concurrentie. Horlick kwam er in 1992 in dienst. Haar vorige werkgever, fondsbeheerder Mercury Assets, herinnert zich dat nog goed, want Horlick nam twee naaste medewerkers meer naar DMG. De bestorming van het ge bouw bleek uiteindelijk alle maal tevergeefs, maar Horlick was toch tevreden. „Ik heb het initiatief genomen. Ook al moet ik het als eenling opnemen te gen een machtige bank, ik laat me door hen niet verslaan. CORRESPONDENT Nicola Horlick, de zakenvrouw die door haar werkgever Deut sche Morgan Grenfell (DMG) tot ontslag werd gedwongen op beschuldiging van 'desertie' naar ABN-AMftO, heeft gisteren haar reputatie als superwoman in de Londense zakenwijk City eer aan gedaan. De 35-jarige moeder van vijf kinderen be stormde het hoofdkwartier van DMG om verhaal te halen bij hoogste baas Smith. De gewaar schuwde DMG-top hield zich echter schuil, waarop Horlick het vliegtuig naar Frankfurt nam om bij Deutsche Bank, ei genaar van DMG, haar beklag te doen. Haar expeditie voor eerherstel stond gisteravond in geuren en kleuren in de Londense Evening Standard. Horlick was gesom meerd om 's morgens om acht uur op stafoverleg te verschij nen om zich te verantwoorden voor haar 'contacten met ABN- AMRO'. Voor zo'n 'volksgericht' voelde ze echter niets. Ander half uur later verscheen ze in het gebouw, beet veiligheidsbe- ROME EELCO V vliegveld Linate viel ten prooi aan de boeren, met als gevolg dat de meeste vliegtuigen vrij wel leeg moesten vertrekken. De boeren eisen dat de rege ring de boete van ruim vierhon derd miljoen gulden betaalt die aan 15.000 van hen is opgelegd. De boete heeft betrekking op de periode '95-'96. Italië staat bekend als een chronische overtreder van de Europese melkregels. Volgens de nationale rekenkamer heeft het land sinds de invoer van de melkquota, in 1984, 4,5 miljard gulden aan boetes moeten af dragen. De boeren vallen de re gering aan omdat die naar hun zeggen heeft gefaald in de on derhandelingen met Brussel en niet duidelijk zou zijn geweest de ernst van de sanc- CORRESPONDENT Noord-Italiaanse boeren heb ben gisteren voor de tweede achtereenvolgende dag met wegblokkades actie gevoerd te gen de boetes die zij de Europe se Unie moeten betalen vanwe ge teveel geproduceerde melk. Een bemiddelingspoging van de regering-Prodi haalde niets uit. Een woordvoerder van de boe ren zei dat de acties zich de ko mende dagen zullen uitbreiden. De protesten zijn geconcen treerd in en rond de steden Mi laan, Turijn, Padua en Udine. Gisteren zorgde de met tractor en uitgevoerde blokkade van een van de belangrijkste toe gangswegen tot Milaan voor een enonne chaos. Ook de weg die de stad verbindt met het PEKING YVONNE V China. De officiële armoede grens in Peking ligt op 34 gul den per maand. De armoede in de studenten wereld is een direct gevolg van de economische hervormingen in China. Universiteiten krijgen minder financiële middelen van de overheid en moeten zichzelf zien te bedruipen. Twee derde van de instellingen voor hoger onderwijs heeft inmiddels colle gegeld ingevoerd. De financiële nood is vooral groot onder studenten op uni versiteiten die opleiden tot ba nen in de landbouw, bosbouw en mijnbouw. Deze zijn aan trekkelijk voor jongeren van het verpauperde platteland en uit arme gezinnen in de steden omdat het collegegeld relatief laag is in vergelijking met de zeer gewilde management- en rechtenstudies. CORRESPONDENT In China is een nieuwe groep armen ontdekt: studenten. Steeds meer jongeren die hoger onderwijs genieten, moeten zien te overleven met inkomens ver beneden de armoedegrens. Hun maaltijden bestaan voor namelijk uit weinig voedzame gestoomde broodjes en wateri ge groentes. „Vers fruit en een stukje vlees zijn voor hen vaak niet meer dan herinneringen uit het verleden zegt vice-presi dent Lu Wanlu van de Bosbouw Universiteit in Peking. De Chinese Communistische Jeugd Liga schat dat 210.000 studenten gemiddeld maande lijks moeten zien rond te komen met 24 gulden. Het zou gaan om zeven procent van de in to taal drie miljoen studenten in mTfflFTM uiman onderhandeld over hun straf in ruil voor be langrijke informatie. Uit wat er tot dusverre over de 63-jarige man bekend is, rijst vooralsnog niet het beeld op van de koele, intelligente en mani pulatieve crimineel Mare Dutroux. Die zorgde ervoor in het dagelijks leven niet al te zeer op te vallen en had zo'n overwicht over de mensen in zijn omgeving dat in zijn profiel de term 'sociopaat' op zijn plaats is. De 63-jarige man daarentegen wekt eerder de indruk van een man met een zwak ka rakter. met de behoefte zijn omgeving te choqueren. Is deze man een belangrijke schakel in een tweede crimineel pedofilienetwerk? Met ex tra energie hebben de rechercheurs van Neufchateau gisteren hun onderzoekswerk in Jumet hervat. Vooralsnog heeft dat niets opgeleverd. Maar als zij op grote diepte in derdaad op een nieuwe bergplaats voor pe- dofilie-slachtoffers stuiten, heeft België zijn tweede beslist wereldwijd de aandacht trek kende zedenschandaal. Als het speurwerk daarentegen helemaal niets oplevert, dan moet het parket van Neufchateau zich no dig bezinnen over de prioriteiten die bij het onderzoek naar de zaak-Dutroux worden gesteld. Hoe veel of hoe weinig fantasie is er voor nodig om de in België tot helden verheven speurders wekenlang op een dwaalspoor te zetten? Eén van Italië's beste meubelhuizen is prominent vertegenwoordigd bij van T;i La Collezfone Gasparucci spreidt een verfijnde klasse tentoon en staat op eenzame hoogte waar het kwaliteit en élégance Gasparucci verwerkt slechts edele houtsoorten en hoogwaardige materialen. Design en uitvoering verraden een meesterhand Sommige modellen lijken door de geschiedenis geïnspireerd. Reden waarom ze zowel het moderne als tijdloze interieur kunnen behagen. 9.30-21 00 uur Za 9.30-17.30 u Zondags geslotei DESIGNCENTRUM

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3