1 meer ondsen werven kost steeds 'Kijkersbedrog' ZATERDAG 18 JANUAR11997 Charitas klem tussen het nobele doel en de commercie De Nederlander gaf het afgelopen jaar 75 gulden voor het goede doel. Totaal kwam er 1,2 miljard binnen bij organisaties als Kankerbestrijding, het Rode Kruis, Wereld Natuur Fonds en Artsen zonder Grenzen. De organisaties moeten echter steeds meer doen om dat geld ook echt binnen te krijgen. Kosten noch moeite worden gespaard, maar wie let daarbij op de ethische kant? Gaan de guldens van de gidle gever nog wel naar het doel waarvoorde portemonnee is getrokken? Bericht uit de cliaritas- markt. „Fondsen werven is een vak geworden. doorCARELGOSELING Publiciteit is slecht. We moe ten gewoon schoon werken w w zodat er geen aanleiding is TOor Tiegatieve -verhalen. De branche moet op orde zijn. Anders hebben we er allemaal last van." Kommer Braber is directeur van de Neder landse stichting voor Leprabestrijding. In 1995 haalde zijn club 13,2 miljoen gulden binnen uit collectes, een mailing, nalatenschappen en gif ten. Inclusief rente en donaties van andere orga nisaties kwamen de inkomsten op 17,2 miljoen gulden. Daarvoor heeft Braber wel 2,3 miljoen moeten uitgeven. De helft daarvan ging op aan het salaris van drie 'fondsenwervers' en het ma ken van een kwartaalblad. De rest werd besteed aan een film. brochures, activiteiten op scholen en publiciteitsacties. Geld om de leprabestrijding via bijvoorbeeld een tv-actie onder de aandacht te brengen, heeft Braber niet. „Die vuist kunnen wij niet maken". Tv is 'in' bij de charitas. „De Postcodeloterij (waarvan de baten deels worden besteed aan goede doelen, red.) heeft de standaard gezet met een wekelijkse show. Het publiek is daaraan ge wend geraakt. Het is nu van belang op tv te zijn. Begeleid door spotjes, mailings en meer van dat soort marketing-zaken. Je moet scoren", ver klaart Braber. Bij de Leprastichting hebben ze zich in hun lot geschikt. „Wij zijn een middel grote organisatie en dat zullen wij wel blijven." Survival Braber constateert dat het werven van fondsen een survival of the fittest is geworden. In die strijd worden kosten noch moeite gespaard. Een avondje tv kost bijna een miljoen gulden. Een mailing van enige omvang vergt tonnen. Kosten die gedekt worden uit de binnengehaalde fond sen. Terwijl de gulle gever denkt dat zijn geld naar het goede doel gaat. Braber is voor vol strekte openheid. „Waarom zou je iets verber gen als je niets te verbergen hebt? De gever heeft er recht op te weten hoe zijn geld is besteed. Je zit als charitas-instelling in een glazen thuis. Nou, keer dan ook je zalcken maar binnenste buiten." Is het niet schandalig dat het zo moet? Braber: „In intentie is men betrouwbaar, maar vertrou wen is niet meer zo vanzelfsprekend als vroe ger." Vooral met kosten valt behoorlijk te romme len. Er is weliswaar controle door het Centraal Bureau Fondsenwerving (CBF) maar daar is wel het een en ander op aan te merken. Volgens de CBF-regels mag een fonds tot 25 procent van de binnengehaalde gelden uitgeven aan activiteiten om die fondsen te verwerven. Dat percentage is echter een gemiddelde over drie jaar zodat de fondsenwerver toch een grote vrijheid heeft. Bovendien is de vraag niet beant woord of de kosten wel gemaakt moesten wor den. Braber: „Je moet kunnen uitleggen waarom je die kosten maakt. Als de gevers daarmee ak koord gaan, is het goed. Maar je moet waar heidsgetrouw berichten, de zaak niet belazeren. Ik geef toe, de verslaglegging kan beter." Zoals bij de uitgaven voor bijvoorbeeld tv-ac- ties? „Ach, de tv moetje inzetten. Dat is niet ver werpelijk, maar of het ethisch verantwoord is, is een andere vraag. Bij AH betaal je ook meer dan bij Dirk van den Broek. Maar AH maakt veel meer reclame." Een vak Hans Hillenius is CBF-secretaris. „Fondsen wer ven is een vak geworden", is zijn stelling. De ge voeligheid van \Toeger is vervangen door de techniek: er worden manieren bedacht om mensen emotioneel zo ver te krijgen dat ze geld geven voor het goede doel." Hillenius verwijst naar de situatie van enkele tientallen jaren geleden toen vrijwilligers nog idolaat waren van het doel waarvoor zij geld op haalden. Die mensen zijn in zijn ogen nu ver vangen door koele kikkers voor wie het niet meer uitmaakt waarvoor ze geld vragen. De iri- houd van de boodschap is vervangen door de vraag hoe je de boodschap brengt, aldus de CBF-man. Tegelijkertijd is er een spanning in de sector ontstaan tussen het presteren (hoe krijg ik zo veel mogelijk geld binnen?) en het geweten (kan dit allemaal wel zo?). Hillenius: „Het nobele doel versus de commercie." Wat de kosten betreft, ook die controleert het CBF. De fondsenwervers zijn echter niet ver plicht mee te werken. In 1995 vroeg het CBF aan 539 instellingen om hun jaarrekeningen: van 314 organisaties kwamen die binnen. Slechts in 279 stukken stond een kostenopgave. Hillenius: „Iedereen heeft een eigen manier om de jaarrekening op te maken. Met een ac countantsverklaring erbij zit je dan goed. Wij hebben nu een model gemaakt waaraan alle or ganisaties moeten voldoen. Het moet voor ie dereen duidelijk zijn dat er geen dubbele bo dems in zitten." Dat zal moeilijk zijn als de 25-procents norm niet per jaar geldt en het CBF geen sancties kan treffen tegen de fondsenwervers die de regels overtreden. „We zijn nu begonnen met een keurmerk. Over een jaar of vijf moeten alle fond sen dat hebben. Dan kunnen ze het zich niet meer permitteren zonder keurmerk te opereren. Het krijgt een nationale status." Er zijn inmiddels twaalf fondsen die al zo'n keurmerk hebben. Ze moesten daarvoor alle maal de jaarrekening aanpassen. Eén fonds moest de geheime betaling aan een directeur van 50.000 gulden staken. Desalniettemin erkent de CBF-voorman dat de kostennorm van 25% geen garanties geeft. ,,Die norm zegt niet zo veel. Het staat immers niet vast dat die kosten gemaakt moesten wor den. Moet je bijvoorbeeld kosten maken als je een erfenis krijgt? Daar is discussie over. De or ganisaties zeggen nu dat zij niet meer zonder de tv kunnen, dat ze kosten moeten maken om marktaandeel te behouden. Je kunt je dan afvra gen waar je mee bezig bent. Steeds meer kosten maken om hetzelfde binnen te halen. In de branche moet men met elkaar gaan praten in plaats van elkaar te beconcurreren." Hillenius verwacht dat de situatie door het keurmerk zal verbeteren. „Wij komen dan stapje voor stapje tot de vraag: Wat is er nog behoor lijk? Wat is nog aanvaardbaar? Ik denk dat wij met z'n allen een paar stapjes terug moeten doen." Uitsluiten Jaap Zeekant is voorzitter van het Genootschap van Fondsenwervers. Volgens hem worden er nog de nodige 'vergissingen' in de branche ge maakt. „Organisaties die onzorgvuldig met het geld omspringen, moeten worden uitgesloten", stelt hij. In de branche wordt inmiddels gewerkt aan een gedragscode die onder meer bepaalt dat misleiding en het achterhouden van informatie worden verboden. „We moeten druk op elkaar uitoefenen om de zaak goed te krijgen", stelt Zeekant, in het dagelijkse leven adjunct-direc teur van de Brandwondenstichting. Hij vindt dat er een sanering onder de fondsenwervers nodig is. „De branche moet effectiever worden. Daar heeft iedereen belang bij. Zo zal het huidige aantal van zeven brancheorganisaties terug moeten naar twee". Het CBF, waar fondsenwervers nu ook zelf zit ting in hebben, moet in de visie van Zeekant echt onafhankelijk worden en als zodanig regels stellen en toezicht houden. Van de andere kant moeten de fondsenwervers de krachten bunde len in een organisatie die hun belangen behar tigt. Zeekant: „Die structuur moet nog dit jaar rond zijn. Er zijn nu te veel tegenstrijdige belan gen." De Hartstichting betrok begin 1995 in Den Haag een nieuw kantoor, dat in op dracht van de stichting was gebouwd. De kosten werden gedekt via een fonds dat de Hart stichting binnen de begroting had gevormd. Uitein delijk zat er 13,9 miljoen gulden in. De Hartstichting wil nu een etage verhuren. De vraagprijs is 220.000 gulden per jaar. - Het Rode Kruis gaf in 1995 zo'n 2,5 miljoen gul den uit in het kader van fondsenwerving: acht pro cent van het bedrag dat werd binnengehaald. Dat is ruim binnen de marge van 25 procent. Wie echter naar de besteding van de gelden kijkt, komt tot de conclusie dat het Rode Kruis 8,3 miljoen gulden aan de eigen organisatie uitgaf. - De stichting Interplast Holland in Leiden beklaagt zich over fondsenwervingsacties op tv. 'Kijkersbedrog en oneigenlijk gebruik van donaties en subsidies. Mensen geven geld omdat men vindt dat daarmee hulp gegeven moet worden en geen tv-zendtijd ge kocht', aldus een verklaring. Interplast wilde verder geen commentaar geven. Ook niet op het feit dat men zelf in 1992 via een tv-actie aandacht wilde krij gen maar daar alleen vanwege de kosten en het risico van afzag. Bij de Kamer van Koophandel staan alleen de naam en de bestuurders geregistreerd. Geen doel stelling, geen jaarverslag, niets. - Foster Parents Nederland (FPN) besteedde vol gens het jaarverslag 1995 tussen juli 1994 en juli 1995 vijfentwintig miljoen gulden aan de eigen organisatie waarvan ruim negen miljoen aan voorlichting en pro motie. Aan salarissen werd nog eens 18,4 miljoen uit gegeven, samen ruim 24 procent van de inkomsten. FPN droeg bijna 160 miljoen gulden bij aan PLAN, de internationale organisatie van Foster Parents. Die had bijna 400 miljoen gulden te besteden. Daarvan ging 103 miljoen op aan onder meer huisvesting en sala rissen van medewerkers. - Er bestaan geen regels voor de financiële reserves, ook wel vermogen genoemd, die fondsenweivers mo gen hebben. - Endemol heeft zich op de charitas-markt gestort. „Dat helpt beide er beter van te worden", aldus J. Wories van Endemol. Met 'beide' worden de fondsen werver en Endemol bedoeld. Ook de HMG-groep (o.m. RTL), TROS en andere omroepen zijn op dit veld actief. - Medewerkers van Panorama testten de goedge- vigheid van politici door hen namens het niet be staande 'Prins Claus-fonds' een bijdrage voor Afrika te vragen. De hoogste gift was een tientje. - Fondsenwervers die via een direct mailing geld vragen, zijn daarvoor per adressant dik een rijksdaal der kwijt. Dat geld gaat op aan het kopen van de adresgegevens, het drukken van mailing, de verwer king en de verzendkosten. - Acht nationale loterijen die geld ophalen voor al gemene doelen geven uiteindelijk nog geen 40 cent van elke ingelegde gulden aan dat algemene doel. - Op Internet is een site www.goede-doelen.nl met informatie over de charitas-markt. Onderkomen van het Rode Kruis aan het Haagse Leeghwaterplein. Er werd 8,3 miljoen gulden besteed aan de eigen organisatie. foto gf TV is in bij de charitasl. „De Postcodeloterij heeft de standaard gezet met een wekelijkse tv-show. Het publiek is daaraan gewend geraakt en het is nu van belang op tv te zijn." Het pand van de Hartstichting in het Haagse Mariahoeve. De bovenste etage staat te huur voor 220.000 gul den per jaar. foto gpd

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 33