ZATERDAGS BIJVOEGSEL 'De Waarheid' over Marco Borsato 7 ZATERDAG 18 JANUAR11997 foor Marco Borsato wordt 1997 het jaar van de litdagingen. Zijn nieuwe album 'De Waarheid' net uit en volgende week gaat hij voor het eerst jut op tournee door het land. Daarnaast zet hij m eigen productiefirma op 'om talent een kans te geven dat anders niet aan de bak komt'. En dan zijn er ook nog de herstelwerkzaamheden p het persoonlijke vlak na de breed uitgemeten zwangerschap van zijn zusteren het stuklopen in zijn eigen relatie. Borsato is zo in het nieuws dat je bijna zou vergeten dat hij pas twee jaar een vaste waarde is in muziekland. door LOUIS DU MOULIN elden werd zo uitgekeken naar een nieuw album als naar 'De Waar- heid' van Marco Borsato. De zesde langspeler van de populaire Alkmaarse zan ger ontketende een radio-oorlog over de vraag waar het album zijn 'ether-première' zou beleven. De plaat was reeds bij voorinte kening ruimschoots goud en de kans dat de mega-verkoopcijfers van 'Als Geen Ander' (uit 1995, inmiddels een half miljoen exem plaren) en 'Marco' (1994, 460.000 stuks) op nieuw zullen worden gehaald, lijkt dan ook niet gering. Het zijn echter niet (meet) de verkoopsco res alleen waar Borsgto (30) zijn succes aan afmeet. Geslaagd zijn betekent voor hem vooral zijn kwaliteit steeds verbeteren. „Met 'De Waarheid' hebben we de lat toch weer een stukje hoger kunnen leggen," meent de voormalige SoundmLxshow-winnaar, die graag in meervoudsvorm over zijn droomcar- rière praat omdat hij zichzelf ziet als de kop man van een hecht team. Was 1996 voor hem een absoluut topjaar, althans op professioneel gebied, 1997 wordt voor hem het jaar van de nieuwe uitdagin gen. Om te beginnen is er de aan zijn verse schijf gekoppelde 'Live On Tour: De Waar heid', die op 24 januari van start gaat. Daar naast zet Borsato (met vriend en componist John Ewbank) zijn schouders onder een ei gen productiefirma, die Pravda - Russisch voor waarheid - zal gaan heten. En dan zijn er natuurlijk nog de herstelwerkzaamheden op het persoonlijke vlak, veroorzaakt door de in de roddelpers breed uitgemeten breuk met zijn partner Denise. Passie Wie naar de top wil moet snel leren of anders afhaken. Wie Marco Borsato (30) even langer spreekt merkt al gauw dat hij meer is dan al leen een hitgevoelige zanger. Als hij over zijn passie spreekt hoor je een artiest annex on dernemer met een kamerbrede kijk op de he le showbizz. Daardoor zou je bijna vergeten dat hij eigenlijk pas sinds een jaar of twee met 'Dromen zijn bedrog' een vaste waarde is in Nederland Muziekland. Zijn loopbaan ging van meesterkok in de dop via Soundmixer tot zingende volksheld. Borsato is gebrand op optimale ontplooiing van zijn mógelijkheden. „Als artiest moet je tegenwoordig eigenlijk van alle markten thuis zijn wil je overeind blijven. Vroeger moest je kunnen zingen en verder vooral je mond houden. Je manager en platenmaatschappij wisten wel wat goed voor je was. Daar zijn natuurlijk een hoop carrières door verwoest. Denk aan Pussycat, één wereldhit, maar ver der niets, terwijl het grote geld ook nog eens bij de verkeerde mensen terechtkwam. Om je daar als artiest tegen te wapenen is het zaak om van alles een beetje verstand te hebben. Van boekhouden, van marketing, van mu- ziektechnische toestanden en van de niedia. Je ziet ook dat zij die het langst aan de weg ümmeren meestal heel veel gewoon zelf doen," weet Borsato. Om zijn onafhankelijkheid en zijn daden drang verder uit te bouwen start hij een eigen productiefirma. De naam Pravda is enerzijds grappig bedoeld, maar staat toch ook voor ouderwets idealisme. „We willen op een eer lijke manier een heleboel talent een kans ge ven dat anders wellicht niet aan de bak komt. Op die manier kunnen John (Ewbank) en ik bovendien op een breder vlak met muziek bezig zijn." Haastje-repje Het is nog te vroeg om met concrete plannen naar buiten te komen. Voorlopig eisen eerst de cd 'De Waarheid' en de aansluitende con cert-tournee al zijn aandacht op. Met beide projecten geeft Marco Borsato indirect aan dat het volgen van een 'stoomcursus' all round entertainer nog niet een haastje-repje- carrière tot gevolg hoeft te hebben. „Het zou natuurlijk veel handiger zijn geweest om het album nog voor de feestdagen uit te brengen. Had gekimd, maar dan hadden we conces sies moeten doen aan de kwaliteit. Dat ene nummer dat nu net de cirkel rond maakt, zou er dan niet op hebben gestaan en daar zouden we erg veel spijt van hebben gehad. Achteraf blijkt het wel zo gunstig te zijn dat we later klaar zijn, want de handel is nu juist blij met een hot item in deze stille periode," aldus de zanger. Hij zegt geen extra prestatiedruk te hebben gevoeld omdat hij met zijn vertrouwde vrien denteam (met daarin ook de tekstschrijvers Leo Driessen, Han Koreneef en Jan Tekstra) „Borsato heeft een eigen plek gevonden in het scala aan sterren en stijlen. Ik merk dat aan de waardering die ik krijg van oudere collega's." foto cpd andermaal 'puur op intuïtie' heeft gekoerst. „De norm die we met 'Als Geen Ander' heb ben neergezet moest in onze eigen ogen ver beterd worden, dat was ons uitgangspunt. Daarnaast wilden we af van vertaalde covers. John heeft daardoor dit keer vrijwel alle mu ziek geschreven. Waardering Borsato is zo vol van zijn jongste pronkstuk dat hij geregeld in superlatieven spreekt. Zou het dan gedaan zijn met de spreekwoordelij ke (Noord-) Hollandse nuchterheid, waarmee hij altijd zo rijkelijk bedeeld leek? „Zeker niet, maar je kan er niet omheen dat objectief ge zien deze muziek gewoon goed is en dat Borsato een eigen plek heeft gevonden in het hele scala aan stijlen en sterren. Ik merk dat aan de waardering die ik krijg van oudere collega's tegen wie ik altijd heb opgekeken, zoals Jan Akkerman en de jongens van de Golden Earring. Die komen speciaal naar me toe om te zeggen dat ze het zo lekker vinden wat ik doe. Dat is net zo heerlijk als het besef dat ik inmiddels zo'n verschrikkelijk breed publiek aanspreek. Want dat is met deze waanzinnige verkoopcijfers ook nog eens het geval: zowel de man op de steiger als de ad vocaat in z'n nette pak moet wel iets met mijn muziek hebben, anders zet je in een klein land als het onze niet twee keer een half miljoen albums weg." Een logisch vervolg op die 'Michael Jack- sonachtige' scores zou een serie van mega concerten zijn. Maar Borsato zelf heeft geko zen voor de weg van de geleidelijkheid en dus werd het een maandenlange tournee langs middelgrote zalen en hallen. Dat hij in tweede instantie toch besloot om op 25 april Ahoy aan te doen, kwam omdat hij toch enigszins tegemoet wil komen aan de over weldigende belangstelling. „Eén advertentie was voldoende om meer dan honderdduizend mensen ertoe te bewe gen een kaartje te kopen, dat had ik echt niet verwacht. Ik moet nu zelfs familieleden te leurstellen, omdat ze nergens meer terecht kunnen. Vandaar dat Ahoy er toch bij is komen," vertelt Borsato. „Ik had natuurlijk ook meteen een serie in het sportpaleis kun nen plannen, maar daarvoor vind ik het toch nog te vroeg. Je kan wel meteen de vlag in top hangen en financieel is dat wel zo inte ressant, maar wat blijft er dan nog te wensen over? Bovendien vind ik het juist zo leuk om eens met een flinke band vol vrienden door het land te trekken. Ik wil dat schoolreisjesge- voel van met z'n allen onderweg naar alweer een andere stad, een onbekend hotel eens proeven. Als bandartiest heb ik dat altijd moeten missen. Er zijn ook maar een paar mensen in ons land voor wie zo'n avontuur is weggelegd, dus in die zin ben ik zeker be voorrecht." Prtveleed Minder rimpelloos verliep zijn privéleven de afgelopen maanden. Eerst was er de commo tie over de relatie (inclusief zwangerschap) van Marco's zus met de 'geheime' vriend van Gerard Joling. Vervolgens ging Borsato zelf knock-out: niet alleen door het stuklopen van zijn relatie met fotomodel Denise Boekhoff, maar ook doordat zijn ellende onmiddellijk uitlekte. „Hoe dat gebeurd is, weet ik; nog steeds niet, want we dachten allebei toch echt dat niemand er al van zou weten. Ik ben me daar dood van geschrokken. Dat men dus zo snel zo diep in je persoonlijk leven kan doordrin gen zonder dat je daar zelf erg in hebt, dat is toch zeer beangstigend," aldus Borsato. De foto henk bouwman roddelbladen hebben intussen alweer een ro mance met Trijntje 'Total Touch' Oosterhuis in de pen, maar naar eigen zeggen is Marco nog steeds kapot van zijn breuk met Denise. „Dat je door dat soort bladen wordt achter volgd maakt je natuurlijk nog voorzichtiger. Ik heb daarbij één mazzel: ik zit niet te wach ten op publiciteit. Sommige collega's moeten het van dit soort verhalen hebben om nog een beetje in beeld te blijven, ik daarentegen moet waken voor over-exposure. Het is niets voor niets dat ik het afgelopen half jaar nau welijks interviews heb gegeven en me op te levisie niet meer in spelletjesprogramma's heb laten zien. En ook op feestjes ben ik al leen maar geweest als ik daar een goeie reden voor had, want ik ben nu eenmaal niet zo'n feestbeest. Ja, tijdens mijn eigen optredens en onder vrienden, maar zomaar de lolbroek ergens uithangen is niets voor mij." Naar de invloed van de recente sensatiegolf kan Marco Borsato slechts raden. „Het blijft jammer dat je zo in het nieuws komt als je zelf net denkt dat men je weer wat serieuzer gaat nemen. Schadelijk voor mijn populari teit is die breuk met Denise verder niet, denk ik. Althans, dat maak ik op uit de reacties. Die getuigen allemaal van zeer veel sympathie, waarschijnlijk omdat ik niet degene ben ge weest die het huis heeft verlaten!" Vanzelfsprekend heeft die dreun hem ste vig aan het denken gezet over de waarde van Het Grote Succes. „Lol in je werk hebben en daarbij populair zijn is prachtig, maar zeker niet alles. Ik zal moeten blijven knokken voor een zo normaal mogelijk leven, plus de nodi ge rust op zijn tijd. Na deze tournee wil ik er echt een paar maanden tussenuit. Flink af stand nemen van de hele handel. Maar of het er ook van komt moet ik eerlijk gezegd nog zien. Ik ken mezelf: ik ben niet meer gewend om te luieren. Met drie weken zal het wel be keken zijn." Conditioneel kan Borsato - twee keer per week loopt hij minstens dertien kilometer hard door de polders rond Alkmaar - de 'Live On Tour: De Waarheid' gemakkelijk hebben. Mentaal voorstiet hij nog wel enige lastige momenten, moet hij bekennen. „Het reper toire van het album zit zo dicht op mijn eigen gevoelsleven dat ik het op het podium af en toe best moeilijk zal hebben. Het was er alle maal al voordat mijn ellende begon, maar heeft daardoor nu veel meer betekenis gekre gen. Dat ik altijd zo confronterend wil zijn, zal ik de komende maanden weten."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 29