Chang zet Henman weer terug op aarde Strenge limieten voor Winterspelen Sport Wiegers pakt Europese shorttrack-titel Angenent Alphens sportman van 1996 Kamsky en Ivantsjoek beticht van 'wangedrag' PSV grillig in zaaltoernooi Bebeto terug naar Brazilië Bax en McDonald's winnen Olympique dreigt met boycot [ERDAG 18 JANUAR11997 chef willem spierdijk. 071 -5356464, plv -chef rob onderwater, 071 -5356463 ;uijf 'schaakmeester van Leiden' ïaan zee De sterkste poule bij de weekend-vierkampen van iHoogovenstoernooi is de meestergreep. In de eerste ronde ichten lop Delemarre en oud-Nederlands Kampioen Rini Kuijf nde titel 'beste schaakmeester van Leiden'. De geroutineerde lijf bleek met de zwarte stukken te sterk voor het jeugdige ta- ni. In de andere partij hielden Piet Peelen en Herman Grooten aar in evenwicht; de krachtmeting eindigde in remise. De nnaar van het meestertoemooi mag volgend jaar meedoen nde Grootmeestergroep B. Iriep velt drie Friese topschaatsers jir.a dl pine Het succesvolle EK-trio Ids Postma, Rintje Ritsma Falko Zandstra komt aanstaande weekeinde in Baselga di Pi- ■niet aan de start bij de wereldbekerwedstrijden. De nummers n, twee en drie van de vorige week gehouden Europese titel- ijd in Heerenveen zit in Italië met griepverschijnselen aan de nt. In Baselga rijden de mannen de 1500 en de 10.000 nieter, et zieke trio wordt zo mogelijk vervangen door andere selectie- len. ouden Schoen Van der Eist gestolen ksel» Franky van der Eist heeft maar kort kunnen genieten nde Gouden Schoen, de prijs die hij woensdag kreeg als beste Igische voetballer. Een paar uur na de uitreiking hebben die- [i het kleinood uit de auto van de ex-international gestolen, n der Eist van Club Brugge had het in zijn wagen laten liggen n hij na de uitreiking een feestje bezocht. Gelukkig heeft Van Eist nog een schoen, want in 1990 won hij al eens de prijs. ijm op proef bij ADO Den Haag [maar» ADO Den Haag heeft Sieme Zijm van AZ op proef. Ko nd weekeinde speelt de 18-jarige aanvaller mee in het oefen- el met Willem II. Zijm kan bij AZ niet rekenen op een basis- iats. De Alkmaarders zijn bereid de speler uit te lenen aan de «loper van de eerste divisie. alken '68 gaat door met Van Veen Valken '68 maakt ook volgend seizoen gebruik van de nsten van Rien van Veen. De trainer verlengde zijn verblijf bij zaterdagderdeklasser uit Valkenburg met een jaar. Graf moeizaam ronde verder melbourne anp Tim Henman is terug op aarde. De 23-jarige Engelsman leefde sinds zijn finale in Doha en toernooiwinst in Syd ney in de wolken. Michael Chang bracht hem gister avond terug: 6-1,7-6 en 6-3. terugstuurde en de eerste Brit sinds Sir Roger werd die de kwartfinales haalde op het gras aan de Church Road. In Melbourne werd de druk van de Britse media op Hen man opgevoerd. De BBC paste zijn programma aan toen de zoon van een advocaat in de eerste ronde van de Australian Open gekoppeld werd aan Mark Philipoussis, de 'coming star' van Australië. Dat duel zou live worden uitgezonden ware het niet dat Philipoussis zich de dag voor het begin van het toernooi met een blessure afmeldde. Gisteren bleek de druk te veel voor de jonge Brit. Hij bezweek tegen Chang onder de last. Al leen in de tweede set had hij op 5-2 kansen. Maar Chang rea geerde alert, verhoogde het tempo en sloeg in de tiebreak (7-3) alsnog toe. Het betekende de genadeldap voor Henman. Onder druk staat ook Steffi Graf. De 27-jarige Duitse die sinds de finde van US Open 1994 geen wedstrijd meer ver loor in een grand slam, gaf gis- Chang, tweede geplaatst achter Sampras, speelde bijna vlekke loos tennis onder het kunstlicht van Melbourne Park. Hij sloeg slechts twaalf afzwaaiers in drie sets. Henman het drievoudige met 37. Het talent uit Oxford stond stijf van de stress. Zijn op slag, een voornaam wapen, liep geen moment. Met zijn verlies in de derde ronde is de Henmania in Mel bourne Park over. Henman was 'hot' na zijn overdonderende start in 1997 in Doha en Sydney. Met zijn toernooizege in Syd ney, de eerste van zijn loop baan, steeg hij naar de 14de plaats op de wereldranglijst, de hoogste ranking voor een Brit sinds Sir Roger Taylor in 1973. 'Timbledon' schreeuwde een Engelse zondagskrant na de ze ge van Hemman op Moya in de finale van Sydney. Daarmee riep de krant herinneringen op aan Wimbledon 1996, waarin Henman in de eerste rende Ka felnikov in vijf sets naar de Krim teren acht games af aan de Ar gentijnse Gorrochategui (7-5, 6- 3), vier boven het gemiddelde tussen de twee. Graf kreeg in Melbourne weer last van haar chronische rug blessure, maar nog meer kwelde haar alle vragen over haar vader en de steekpenningen. Tegen haar vader werd eerder deze week zes jaar en negen maan den geëist wegens belasting fraude. Tegen de tennisster loopt een onderzoek wegens het aannemen van verboden start- gelden. Volgens de vrouwentennis- bond WTA heeft vader Graf voor zijn dochter wereldwijd tussen de één en twee miljoen dollar aan startgelden aangeno men. Daarop staat een boete van 50.000 dollar, terugbetaling van de gelden en een schorsing van negentig dagen. Steffi Graf heeft de WTA toe gezegd haar medewerking te verlenen aan het onderzoek. Ze is bereid eventueel de boete te betalen en de startgelden terug te storten, maar met een schor sing van drie maanden gaat ze vooralsnog niet akkoord. In dat geval overweegt ze haar carrière te beëindigen, liet ze in Mel bourne aan invloedrijke Duitse tennisvrienden doorschemeren. lonsor betaalt inaldo ruim rtig miljoen ildo heeft een contract af- iten met de Amerikaanse tartikelengigant Nike. Dat de 20-jarige Braziliaan in imende tien jaar ruim der- niljoen gulden op. mededeling kwam giste- van de managers van de ivaller van Barcelona. Die lertekenden de verbintenis nens de oud-PSV'er in Los eles. Niet eerder werd een grote deal gesloten tussen individuele voetballer en sponsor. ndscoach prus treedt af Michaelidis is afgetre- als bondscoach van het Ibalelftal van Cyprus. De ler voerde gisteren in een faan het bondsbestuur per- ilijke motieven aan als re- voor zijn aftreden. Michae- was sinds 1991 bonds- h. och komt zijn afscheid niet eel onverwacht. De spelers het nationale elftal zijn im- s betrokken geraakt bij een schandaal. Een commissie idt zich daar mee bezig. On- gs bleek dat de spelers voor ^-kwalificatiewedstrijd te- Bulgarije veel geld hadden ïzet op een 3-1 nederlaag, eindigde het duel later ook. zou de voetballers ruim 1000 gulden hebben opgele- itesse verhuurt ee spelers aan lmond Sport Sse heeft twee spelers tot het einde van het seizoen murd aan Helmond Sport, 'onmiddellijk ingang spelen iStegeman (20) en Evgeni tsjenko (19) voor de Bra- tse eerste divisieclub. Hel- 'd Sport staat in de compe- op de zestiende plaats, wris Huizingh heeft zijn fact met FC Groningen met jaar verlengd. De bijna 34- f middenvelder begint dan djn elfde seizoen bij de togse eredivisieclub. 'ikke' Chilavert lat journalist gLAIRES RTR Ellen Wiegers op weg naar haar Europese titel op de 1500 meter shorttrack. Geluk lacht Twentse schaatsster toe op 1500 meter malmoe dpa De Nederlandse Ellen Wiegers heeft in in Malmö de Europese titel shorttrack gewonnen op de 1500 meter. In de finale versloeg ze gisteren de Russin Elena Titsjanina en de Bulgaarse Jew- genia Radanowa. Bij mannen was het Europese goud op de 1500 meter voor de Italiaan Mirko Vuillermin, voor. de Zweed Martin Johansson en de Fransman Bruno Loscos. De EK worden dit weekeinde voort gezet. Het is voor het eerst dat de Europese kampioenschappen shorttrack worden gehouden. In het verleden reden de shorttrac kers om de Europa Cup. De uit Hengelo afkomstige Wiegers is pas zestien jaar. Verleden jaar tijdens de WK in Den Haag ein digde de nationale kampioene als veertiende. De jonge Twentse schaatsster had over geluk niet te klagen. Torenhoge favoriete Marinella Canclini gleed tijdens de halve finales uit. Ze krabbelde welis waar overeind, maar de toegang tot de eindstrijd was gesloten. De Italiaanse had in de eerste heat een uitermate snelle tijd van 2.33,345 laten registreren. Dat was ruim acht tellen sneller dan Wiegers winnende tijd in de finale. De tijd van de Zuid- Europeaanse had in de man nen-finale zelfs brons opgele verd. Henk Angenent kon in alle rust genieten van zijn uitverkiezing tot Alp hens sportman van 1996. archieffoto hielco kuipers Heiner wint verkiezing in Rijnwoude alphen aan den run Henk Angenent is voor de eer ste keer in zijn leven uitgeroe pen tot sportman van Alphen aan den Rijn. De schaatsende spruitenkweker nam die prijs gisteravond in het oude Alphen- se raadhuis in ontvangst voor zijn sportieve prestaties in 1996. Bij de vrouwen ging de hoofd prijs net als vorig jaar naar ju doka Tamara Meijer. De Alphense jury, overwe gend bestaand uit sportjourna listen, koos Angenent op grond van zijn prestaties in 1996. De zege in de vijftiende Elfsteden tocht op 4 januari van dit jaar telt pas mee bij de volgende Al phense sportverkiezing. Deson- danks bleef de marathonschaat ser, die met zijn familie onge stoord kon genieten van de drukbezochte de huldiging, ju doka Boudewijn Caspari en wa- terpoloër Joeri Stoffels een straatlengte voor. Angenent won in 1996 marathons op kunst- en natuurijs en werd tweede in de strijd om de KNSB-cup achter Lammert Huitema. De 17-jarige Tamara Meijer dankte haar uitverkiezing aan haar Europese titel en wereldti tel bij de junioren. Bovendien nam zij deel aan de Olympische Spelen in Atlanta. De overige prijzen gingen naar atleet Martijn Ungerer (beste jongen), schoonspring- ster Sylvia Donkersloot (beste meisje), de waterpoloërs van AZC (sportploeg), korfbalvereni ging Tempo (sportvereniging) en de waterpoloërs van AZC on der de zestien jaar (jeugdploeg). Rijnwoude Roy Heiner is gisteravond geko zen tot sportman van het jaar in Rijnwoude. De van oorsprong Zuid-Afrikaanse zeiler kwam als eerste uit de bus rollen tijdens de sportverkiezingen in het Dorpshuis in Hazerswoude- Dorp. Sportvrouw van het jaar in Rijnwoude werd tennisster Hedy Boers. Het volleybal-team Orion 1 (mannen) werd sport- team van het jaar. Het beste aankomende talent in de ge meente was in de ogen van de jury judoka Martijn Oosterveen. Bax en McDonald's hebben hun positie in de subtop van de eer ste divisie verstevigd. Beide zaalvoetbalteams boekten gis teravond een overwinning. Bax versloeg thuis in Voorhout Kras Ster met 3-0, terwijl McDo nald's met een 3-2 zege op De Stal terugkeerde uit Velser- broek. Bax beproefde met succes de formule van de vliegende kee per. Kees van Tongeren verving de geblesseerde doelman Ma- rijn Mokveld met verve. Na de openingstreffer van Hennie Luis Chilavert, doelman Paraguay, heeft een Argen- journalist geslagen. Het de Paraguees niet dat ver ver Juan Pablo Mendez geschreven dat de keeper is de vakantie te dik was •rden. endez bezocht gisteren de torg van Chilaverts club Ve- Sarsfield. Na afloop van de "sessie liep hij op Cilavert °m hem iets te vragen. noe kreeg hij geen kans, de UIte voetballer haalde een uit. Piket begint Hoogovens tegen Salov wijk aan zee «anp In Beverwijk is de loting ver richt voor het 59ste Hoog ovensschaaktoernooi. ELO-fa- voriet Nigel Short uit Engeland neemt het op tegen de op pa pier zwakste deelnemer Alexander Onitsjoek uit Oek- raine. De drie Nederlandse deelnemers - Jan Timman, Jeroen Piket en Loek van Wely - beginnen met wit. Bij de officiële opening werd nog eens stilgestaan bij het af haken van Gata Kamsky en Vassili Ivantsjoek. De wereld toppers lieten om uiteenlo pende redenen weten geen trek te hebben. „Dit wange drag is niet acceptabel", zei Joop Haasbroek, voorzitter van het toernooicomité. „Het ontmoedigt sponsors om geld in de schaaksport te steken." Haasbroek liet verder weten dat de wereldbond FIDE moet oppassen met zijn publieke ruzies en dat voorzitter Iljoem- zjfnov zou moeten weten dat de schaakwereld in Wijk aan Zee al een internationale schaakstad heeft, doelend op de plannen van de Kalmukse president om in de Russische republiek een schaakpaleis te doen herrijzen. Het Hoogovens schaaktoer nooi is kennelijk niet van plan bij de pakken neer te zitten, getuige de mededeling dat voor het zestigste toernooi vol gend jaar al uitnodigingen zijn gestuurd naar Karpov, Anand, Kramnik en Gelfand. Loting eerste ronde groot- meestergreep A: Van Wely - Laurier (Fra), Short (Eng) - On itsjoek (Oek), Sokolov (Bos)-II- lescas (Spa), Kortsjnoi (Zwi) - Nikolic (Bos), Piket - Salov (Rus), Granda Zuniga (Per) - Yermolinski (VSt), Timman - Giek (Rus). Compagnoni snelste op reuzenslalom den haag anp Voor de Olympische Winterspe len, die voigend jaar in Nagano worden gehouden, handhaaft het NOCNSF een streng selec tiebeleid. Atleten die in Japan aan de start willen verschijnen moeten hebben bewezen een goede kans te maken bij de eer ste acht te eindigen. De Bestuurs Commissie Top sport (BCT) besloot dit gisteren op voordracht van Ard Schenk (Chef de Mission in Nagano) en Jan Loorbach (bestuurslid Top sport NOCNSF). Op de vastge stelde regels worden geen uit zonderingen gemaakt. Ook niet voor promotie van bepaalde takken van sport, evenmin om sporters ervaring te laten op doen. Behalve aan de normen van NOCNSF moet de atleet ook voldoen aan de kwalificatie voorwaarden van de betreffen de internationale federatie. Ook moet de sporter, na te zijn ge nomineerd, vormbehoud tonen. In een reactie zegt de Neder landse Ski Vereniging (NSV) de vastgestelde limieten zwaar te vinden, maar is desondanks niet ontevreden. Vooral omdat gewerkt wordt met de 'ge schoonde lijst', waarbij met het samenstellen van de ranglijst rekening wordt gehouden met het gegeven dat er een maxi mum zit aan het aantal deelne mers per land. De NSV rekent erop dat een aantal snowboar- ders zich kwalificeert. Voor de disciplines alpine-skiën, skilo pen en freestyle zal het verwer ven van een olympisch ticket aanmerkelijk moeilijker zijn. Compagnoni Deborah Compagnoni heeft de vierde wedstrijd om de wereld beker reuzenslalom gewonnen. De Italiaanse legde in Zwiesel de twee manches af in twee mi nuten, acht seconden en 45 honderdsten. De Oostenrijkse Anita Wachter eindigde als tweede (2.09,61) voor de Zweedse Pernilla Wiberg (2.09,92). De grieperige Compagnoni boekte in Duitsland de tweede overwinning van het seizoen in de wereldbekercyclus na haar zege op de slalom in Semme- ring. Eerder was de Italiaanse wildebras op de reuzenslalom twee keer als tweede geklas seerd. Na afloop zei ze dat haar tri omf voor een deel te danken was aan de griep die haar de af gelopen dagen aan bed had ge kluisterd. Ze meende dat ze minder energie had om haar gebruikelijke agressieve stijl te hanteren. Vaak werd haar de ontembare dwang tot aanval lend skiën noodlottig. „Ik was nu niet bij machte alles uit mijn lichaam te persen. Ik ben ge controleerd, voor mijn doen be houdend, naar beneden gegle- dortmund anp PSV heeft op de eerste dag van een zaalvoetbaltoernooi in Dortmund gewonnen en verlo ren. Bij winst in het laatste groepsduel, tegen de Duitse kampioen Dortmund, bereiken de Eindhovenaren vrijwel zeker de laatste vier. PSV, de enige buitenlandse deelnemer, versloeg Eintracht Frankfurt met 4-0. Tegen de club uit de tweede Bundesliga scoorden Marcelo (2x), Nielsen en Degryse. Daarna zagen de 12.000 toeschouwers in de uit verkochte hal de Nederlanders onderuit gaan tegen Lever- kusen: 3-2. Marcelo maakte op nieuw een doelpunt, evenals zijn doorgaans in de jeugd uit komende landgenoot Glaucio. Bij PSV ontbraken Jonk, Eij- kelkamp, Nilis, Vink en Valckx. Eijkelkamp kampt met een zwa re achillespeesblessure. De ko mende week wordt zijn achilles pees nader onderzocht. Daarna wordt een keuze gemaakt: of een maand in het gips, of ope reren. Clubarts Cees-Rein van den Hoogenband wil er via onder zoek met een scan en een echo grafie achter komen wat precies mis is met Eijkelkamp, die het hele seizoen al sukkelt. „Ik heb drie weken rust gehad, maar na drie trainingen viel ik weer ver terug", zei de speler. „Er moet maar eens duidelijkheid ko men." Een operatie is het laatste wat de aanvaller wil. „Dat kost me gauw drie maanden. Terwijl ik in die periode kampioen wil worden." Eijkelkamp gaat vol gende week ook niet mee naar Hongkong, waar PSV een trai ningskamp belegt. rio de janeiro efe Bebeto keert terug naar zijn va derland. Gisteren maakte de Braziliaanse club Vitoria bekend de 33-jarige aanvaller voor bijna zes miljoen gulden van Sevilla te hebben gekocht. De transfer som is betaald door de Banco Excel Economico, de hoofdsponsor van de club. Roberto Gama de Oliveira be gon zijn loopbaan bij Vitoria voordat hij naar Flamengo overstapte. Daarna speelde hij voor het Spaanse Deportivo La Coruna. Eind vorig seizoen keerde hij al eens terug naar Brazilië, waar hij weer voor Fla mengo uitkwam. Een paar maanden later lokte Sevilla hem weer naar het Iberisch schierei land. Financiële problemen bij Se villa en een conflict met trainer John Toshack lagen ten grond slag aan de terugkeer van Bebe to naar Brazilië. Bij Vitoria te kent hij een contract voor drie jaar. Koet (ruststand 1-0) maakten Hans van Leeuwen en Michael de Roode het karwei in de twee de helft af. McDonald's liep in Velser- broek lange tijd achter de feiten aan. Tot tweemaal toe nam De Stal een voorsprong, maar Nico Lakenberg (1-1) en Hans van Marwijk (2-2) hielden de Leide- naars in de race. Toen de thuis club met een wanhopig slotof- fensief, dat gepaard ging met overtredingen en tijdstraffen, de volle buit alsnog wilde bemach tigen, sloeg Herman van Mar wijk toe: 2-3. den", vertelde ze. „Ik ben ver rast dat ik heb gewonnen." Winnares van de dag was echter niet Compagnoni, maar Pernilla Wiberg. De Zweedse profiteerde bijna optimaal van het uitvallen van Katja Seizinger in de strijd om de algemene we reldbeker. De Duitse kwam in de tweede manche ten val. Wi berg vergrootte door haar derde plaats en de uitglijder van haar achtervolgster de voorsprong in het klassement tot 274 punten; 923 tegen 649. De derde plaats op de reuzenslalom betekende voor Wiberg het beste resultaat sinds 1993. Wiberg weigert te praten over de overall-titel. „Maak me niet gek", zei de Scandinavische licht geïrriteerd. „Mijn hoofd doel is de wereldbeker op de slalom en een afdaling te win nen. Het is nog te vroeg te pra ten over andere dingen." Olympique Marseille heeft gedreigd de eerste ronde van de strijd om de nationale be ker te boycotten. De club protesteert hiermee tegen het feit dat de bond tegen stander Lille het thuisrecht heeft gegeven. De loring had aanvankelijk anders bepaald. Het duel kan vandaag ech ter niet in Marseille worden gespeeld, omdat het stadion wordt verbouwd. Dit met het oog op de wereldtitelstrijd, in 1998 in Frankrijk te houden. Mocht Marseille in Lille niet op het veld verschijnen, kan de club waarschijnlijk een schorsing van twee jaar voor het bekertoernooi tege moet zien. Bovendien ligt er dan een geldboete in het ver schiet. Nederland met drie man naar WK snowboard den haag anp Noël Gaddo, bondscoach van het Snowboard Holland Team, heeft drie snowboarders gese lecteerd voor de WK in het Itali aanse San Candido. Thedo Remmelink komt uit op de on derdelen reuzenslalom, slalom en parallelslalom. Mark Jan broers en Frank Germann ko men ook op die disciplines uit en doen verder mee aan de boardercross. Marcella Boerma ziet af van deelname. Zij is nog niet fit genoeg. De WK is van maandag 20 januari tot en met zondag 26 januari.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 25