*1* Er was eens... Tuinieren raag en 'intwoord n,l, ieven van lezers met me- delingen zijn (bijna) leuker n brieven met vragen. J. eervoort uit Haarlem weet da melden dat de eerste 9nkgo al in 1785 in de Hor- i in Leiden werd geplant. 1845 kwam er een vrou- 9 lijk exemplaar bij maar t bloeide later dan het innelijke exemplaar. Dus ic en zaad. Dat is er pas sinds >ft( Duwelijke takken zijn geënt de eerste Gingko en nu men er wel vruchten en den die evenwel lang niet ijd kiemkrachtig zijn. Ge- aide Gingko's zijn dus laars. Bedankt voor alle nvullingen. in een dierbare bolacacia, 5 ar oud, worden verplant? Onno van Eijk uit aarlem. Wis en zeker, zo- a de vorst definitief uit de ind is. Zoveel wortels als TE! ogelijk meenemen, aarde n de wortels is niet zo be- ïgrijk bij bladverliezers. Op istam een teken met zon- ihting en in dezelfde rich- ig plaatsen, eventueel een lunpaal gedurende de eer twee jaar zodat de boom et om kan waaien. Tot slot jkroon met zorg iets bij- I oeien. Tijdens het ver- latsen gaan er altijd wor- s verloren en kroon en :els moeten met elkaar in anwicht zijn. Niet vergeten na het verplanten de aar zéér goed tussen de wor- s te spoelen en tijdens dro- periodes het eerst jaar de 'fiind goed vochtig houden. Mcces ermee. VR :n Solanum Melangez vol- ns M.C. Fahrenfort uit larlem doet het ronduit iet cht. Is het geen S. Merica- 5,-1 m? De Pepino, ook wel DJ don-peer genoemd, die 95 :ine langwerpige vruchten a j jgt, lijkend op een meloen, aar eerst moeten er witte lemen zijn en daarover lat niets in de brief te le- n. In elk geval de plant die ii blad verliest insnoeien en l,e' leer warm wegzetten, Je' chtig houden maar niet te 544 it en als er groei komt iets jmesten. Tot slot het advies bij aankoop van nieuwe lekende zaden (en bij za- luit oude voorraad) eerst n aantal vóór laten kiemen een vochtig stuk papier, zaadjes gaan pas de ind in als ze tekenen van en vertonen. Dan zullen er ter meer dan één op de lalf kiemen. GREET BUCHNER geeft antwoord op al uw tuinvragen Brieven naar: POSTBUS 507 2003 PA HAARLEM Met deze drie woorden begin nen alle sprookjes, maar na mijn 'er was eens' kwam geen happy end. Er was dus eens een vijver met veel waterplanten die bezig waren om, boven waterni veau, af te sterven, keurig afge knipt zodat er geen rottend blad in het water kon komen. Ook werd er een prachtig net over de vijver gespannen. Alle blad werd op deze manier geweerd. Kortom de zorgen waren goed. Toen het begon te vriezen, heb ik met behulp van kokend water een mooi gat in het ijs gemaakt, wetende dat je nimmer op het ijs mag hakken. Door de schok ken zouden de onderwaterdie ren in hun winterslaap gestoord kunnen worden en ter ziele gaan. In het gat stopte ik óók weer volgens voorschrift van deskundigen een bussel stro. Tevreden controleerde ik dage lijks mijn mini-ijsbaan. Niets is mij liever dan een controletocht door eigen groen. Na die eerste vorstperiode kwa men nog meer periodes met vorst tot zelfs onder de 15 gra den. Een keerpunt in menige tuin, want noch de Prunus ILLUSTRATIE HAN VAN DER VEN laurocerasus, noch spruit1 of boerenkool is bestand tegen een langer verblijf bij deze tem peratuur. Dat met die kool wist ik wel te redden: snel oogsten dus. De Prunus verloor, geheel volgens voorschrift, vrijwel al zijn fraaie donkergroen blad, moest in het voorjaar ver inge kort worden, maar herstelde zich wonderwel. En de vijver? Die lag er prachtig bevroren bij. Dacht ik. Toen kwam het voorjaar en met vreugde zag ik plasjes op het ijs in de vijver verschijnen. Al die plasjes werden op den duur een mooi wateroppervlak dat even wel vreselijk stonk. Wat nu? Bevreemd begon ik te baggeren in mijn waterig bezit en haalde niet alleen een dode vis, maar ook twee dode, vrijwel platge drukte kikkers en twee sala manders de dood hadden ge vonden, op een voor mij onbe grijpelijke wijze. Een vijverken ner bracht uitkomst en as op mijn hoofd. Lucht is niet het enige waar overwinterende wa terdieren behoefte aan hebben. Zij zijn ook niet bestand tegen een te hoge druk en die ontstaat als de uitdijdende ijsmassa's drukken op het onderliggende dunne laagje water. 'Je hebt toch op de lagere school al geleerd dat ijs een aanmerkelijk groter volume heeft dan water?' zei de vijver kenner streng. Dat ijs kan geen kanten uit omdat de bovenlaag ook ijs is. Dus drukt het op het beetje water en wordt alles wat nog leeft letterlijk doodgedrukt. Waarom ik dit verdrietige ver haal opschrijf? Omdat een toe nemend aantal mensen met veel plezier vijvert. Maar bij alle vóórlichting over winterse zor gen vind ik alleen licht (sneeuw weg van het ijs) en lucht. Aan de kans op verhoogde druk wordt niet gedacht en als ik het zelf niet meegemaakt zou hebben, zou ik het ook nonsens vinden. Daarom een goede en welge meende raad (ik houd van alle dieren, óók van waterdieren): gebruik een van de vele in de handel zijnde ijsvrijhouders of zuinig een omgekeerde doos van schuimplastic met een gaatje bovenin. Daar gaat dan een plastic buis door voor de lucht. Maar voor alle ijsvrijhou ders geldt: schep een laagje wa ter uit onder het ijs zodat er plaats is voor uitzetting. Niet dat ik ieder een extra koude winter toewens, maar wel: alle vissen en kikkers en salaman ders een overlevingskans. trotseer de kou en troost u met kamerplanten en bloemen, er komen vast betere tijden, wij leven met u mee. garden-centre bloeme ndaal bv. hoogmadeseweg leiderdorp tuinboeken 'Bloembollen een liefde voor het leven' Een verademing temidden van zakelijk geschreven vaklitera tuur vormt het boek: 'Bloem bollen een liefde voor het le ven' van Rita van der Zalm (uitgegeven door Uitgeverij Contact). De auteur schrijft in een zeer persoonlijke en gees tige stijl over alles wat bloeit en groeit op basis van een bol. Meen vooral niet dat het nu de tijd niet is om aan bollen te denken. Niets is minder waar. Volgens de auteur moeten we in de maanden februari/maart alvast aantekeningen maken voor de volgende herfst. Nu zien we wat er ontbreekt of fout staat in de border en voorjaarsbloeiende bollen worden in de herfst geplant. Zomerbloeiers zowel in voor als najaar, herfstbloeiers in de nazomer. Tot slot een paar tips die nu van pas komen: doen de sneeuwklokjes het slecht? Dan hebben ze het te droog gehad of teveel zon op het blad. Zet ze tussen klimop of onder struik danwel boom. Laat het blad van narcissen, hyacinten en tulpen minstens 6 weken rustig afsterven wil er voldoen de voedsel opgeslagen worden voor nieuwe bloei. Zo zijn er nog tientallen tips te vinden in dit boek waarin overigens af en toe ook de ergenis over de zich nog steeds wijzigende na men aan bod komt. da 'gave 1 F A G T A E A L 2 P E A R F I A M 3 K R IJ A N E I G 4 E F R N A A W I 5 H A O E S P E L 6 K N L A IJ A S P 7 B T A N A E A N 8 S T N E E L K 9 Z P A G E I N A 10 c T L D O I W N 11 L A E S T O I G 12 O P N M Z I U N 13 G A Z R I A G E 14 S E A M B K A L OPLOSSING S. W ep op elke regel de letters 5 die samen het woord vor- jcl! 'dat overeenkomt met de «hrijving. De resterende Iet- vormen van boven naar be en van links naar rechts citaat. Dtt< tontaal: s Dodlottig; 2. verstoteling; 3. I i;4. mooi; 5. speelgoed; 6. Sn; 7. zuidvrucht; 8. hand- 9. bladzijde; 10. potsenma- 11. moeilijk; 12. larie; 13. aeifslalling; 14. ingrediënt bij *ot 'jsttafel. KRUISWOORDRAADSEL KlNlEl tfOA/Z TAVSL//V, WAAS NO& 'T 71/SSW '/V KAT £/V 'A/STA£DSF KAT? 30£&'A/KA7T'/V MOET'M MUUZ'N VAA/&/V. DüA/Z H£W'A/ STA&PSB KATT7V <SP£TV T~/££> MOTT'N TPAPP'/V UOOP'NKRAM- T'N t-££ZW HOWN UUTLOATW, UXTTAJ KZASSW, kodkett'aj uisr mcjuiz'a/ tpekk'av, TBAMKAAKTW KDOP'AJPA&fi?£EP- PLAATS'N Z&KAJ, Hl/fZ'AJKPAAK'AS 0\/&PST££KfV, CXP«f</r£ESP£U£6l£S SPBl/L'A/, OV/'^rA'/Ac"A/, P//V/V/V s<LO< K/PK£A/ TOMPOES Tom Poes en de Niks Bul Super begaf zich met opgewekte tred naar een brievenbus om het to to-formulier te posten dat hij zojuist had overgeschreven. Omdat hij ech ter van het zware werk dorst gekre gen had stopte hij onderweg bij een ongunstige lunchroom. „Ik geef een rondje!" riep hij bij het binnentre den. „Vraag, wat de jongens willen drinken, Evert!" Doch de waard schudde somber het hoofd. „Op de pof zeker weer," sprak hij. „Daar be gin ik niet aan, Suup. Je moet eerst het rekeningetje even voldoen, dat ik hier heb liggen." De kunsthandelaar betrok, doch toen boog hij zich ver trouwelijk over de tapkast. „Doe niet zo krenterig," hernam hij. „Over een paar dagen heb ik genoeg geld om je hele kraam over te nemen. Ik heb een pracht tip, ouwe jongen - en je kent mijn neus voor zaken." De café houder trok twijfelachtig de wenk brauwen op en dit gebaar bracht zijn klant tot het uiterste. Hij haalde drif tig de brief uit zijn zak en wees er naar. „De voetbaltoto!" riep hij uit. „Ik weet de uitslag! Voor honderd percent zeker. Zeur niet, Evert en schenk in." Er ontstond enige bewe ging in het doorrookte vertrekje. Sommige klanten begonnen wat op te dringen en Han-met-de-handjes, die naast hem stond, liet een sissend gefluit horen. „Heb je de spelers om gekocht, Supie?" vroeg hij. „Of de scheidsrechters?" „Dat is mijn zaak," zei de ander met een slim lachje. „En zaken zijn zaken." Hij stak de brief weer weg en vatte het glaasje, dat de waard na kort beraad had volge schonken. Zodoende merkte hij niet, dat een geoefende hand de envelop pe uit zijn zak trok. H W R DOOR JAN VISSER De Duitse voorspeller Wolfgang Roder die al in augustus van het vorige jaar kond deed van een koude/strenge winter ver wacht dat de kou nog niet voorbij is. Later deze maand en/of in februari breekt hoogstwaarschijnlijk een nieuwe vorstperio de uit. Het aantal vergelijkingsjaren dat voor deze winter mo del staat bedraagt slechts vijf, te weten de winters van 1940, 194 L, 1963, 1969 en 1979. Statistisch bezien zijn dat er feitelijk te weinig, meldt de Duitser, maardrukverdelingen zoals in de winter van 1962- 1963 optraden zijn dan ook zeer zeldzaam. Van echt winter weer is vooralsnog geen sprake maar evenmin staat een door zettende westcirculatie op doorbreken. Na het weekeinde wordt namelijk boven Scandinavië een krachtig hogedrukge- bied in de steigers gezet. Weliswaar gaat het hier niet om een blijvertje maar met oostenwinden vindt er nabij het aardop pervlak toch een instroom plaats van koudere lucht. Vandaag veroorzaakt een zwakke storing plaatselijk wat regen en over het algemeen is het meestentijds bewolkt. Bovendien kan aan zee mist optreden. De temperaturen lopen op tot om streeks 5-6 graden maar op het strand blijft het enkele gra den kouder. De wind waait uit het zuidwesten en is matig. Op de nadering van een volgend storingsgebied krimpt de wind vanavond naar het zuidoosten. Morgen een dag met veel bewolking en enige tijd regen. De temperaturen komen op een niveau van maximaal 5 graden en de wind waait meest zwak tot matig uit richtingen tussen oost en zuid. Op maandag en dinsdag houden de neerslag kansen aan. Behalve regen zou er ook (natte) sneeuw kunnen vallen en de oostelijke wind trekt enige tijd flink aan. Tijdens het afgelopen etmaal was er lichte vorst in de nacht. Overdag liepen de temperaturen tijdens de middag op tot meer dan 5 graden (Lisse 7,3 graad). Gaandeweg kwam er wel steeds meer sluierbewolking en doordat de lucht vochtiger was werd het ijs nat. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Veel bewolking en af en toe regen of sneeuw In het zuidoosten kans op enkele opklaringen Maxi ma van +6 graden hier en daar langs de kust tot vaak rond -5 langs de grens met Zweden. Zweden: In het algemeen veel be wolking en af en toe sneeuw, in de zuidelijke helft ook regen of ijzel Zondag in het zuiden op klaringen maxima van iets boven het vriespunt in het zuiden tot rond -8 in het noorden. Denemarken: Zaterdag flink wat bewol king en vrij grote kans op regen. Zondag opklaringen en tot de avond droog. Middagtemperatuur rond 4 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Zaterdag in Ierland kans op buiige re gen, zondag vrijwel overal. Hier en daar flink wat wind. Enige daling van tempe ratuur, met op zondag maxima van 3 tot 8 graden. België en Luxemburg: Zaterdag vrijwel overal droog en zo nu en dan zon. Zondag enige tijd regen. Mid dagtemperatuur op veel plaatsen rond 5 graden; in de Ardennen hier en daar wat lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Zaterdag in het westen grote kans op re gen en flink wat wind, in het oosten van tijd tot tijd zon. Zondag enkele buien. Middagtemperatuur uiteenlopend van 10 graden in het westen tot plaatselijk 5 graden in het oosten. Portugal: Flink wat bewolking en plaatselijk flink wat regen. Maximumtemperatuur aan zee rond 15 graden, zondag met name ten noorden van Lissabon enkele graden lager. Madeira: Bewolkt en kans op flink wat regen. Middagtemperatuur ongeveer 18 gra- Spanje: Langs de costa's in het oosten en zuiden overwegend droog weer en een goede kans op geregeld zon. Elders flink wat wolken en op de meeste plaatsen alleen zondag kans op regen. Middagtempera tuur uiteenlopend van een graad of 8 in het binnenland tot rond 18 aan de Cos ta's in het zuiden. Canarische Eilanden: Met name zaterdag droog en geregeld zon. Middagtemperatuur ongeveer 22 graden. Marokko: Westkust: In het noorden soms wolken velden en misschien regen. Naar het zuiden toe zonnig en droog. Middagtem peratuur vlak aan zee iets onder de 20 graden. Toenemende kans op bewolking en op enkele buien. Maxima rond 17 graden. Zuid-Frankrijk: Zaterdag in het westen grote kans op re gen, naar het oosten toe geregeld zon. Zondag overal kans op buiige regen en langs de Middellandse Zeekust een aan trekkende zuidelijke wind. Maxima rond 12 graden. Temperatuur op 2000 meter in de Pyreneeën rond het vriespunt, in de Alpen iets eronder. Mallorca en Ibiza: Naast zon vooral zaterdag ook wolken velden en misschien een bui. Maxima rond 16 graden. Italië: Zaterdag op de meeste plaatsen gere geld zon, maar in de Po-vlakte kans op mist. Zondag vooral in het noordwesten meer bewolking en misschien een bui. Middagtemperatuur tussen de 10 en 15 graden, maar in het noorden rond 5 gra den, zeker in hardnekkig mist. Corsica en Sardinië: Zaterdag nu en dan zon, zondag meer kans bewolking en misschien een enke le bui. Middagtemperatuur rond 15 gra- Malta: Naast zon zo nu en dan ook wolkenvel den. Overwegend droog. Middagtempe ratuur ongeveer 16 graden. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur meest tussen 11 en 16 graden. Turkije en Cyprus: Küsten: droog en flinke perioden met zon Middagtemperatuur uiteenlopend van 12 graden op Dardanellen tot 18 op Cyprus. Duitsland: Zaterdag zowel wolkenvelden als zon. Op veel plaatsen droog. Zondag in het zuidoosten nog kans op zon, elders meer bewolking en vanuit het westen regen, boven de 1300 meter sneeuw Middag- temperaturen meest tussen 2 en 6 gra den. in het zuiden soms iets hoger. Temperatuur op 1500 meter in de Zuid- duitse Alpen ongeveer nul graden Zwitserland: Flink wat bewolking en vooral zondag van het westen uit kans op regen, boven de 1300 meter op sneeuw. Temperatuur op 2000 meter dalend tot iets onder het vriespunt. In de dalen maxima tussen 0 en 5 graden. Oostenrijk: Overwegend droog en vooral in de ber gen perioden met zon. In de dalen kans op mist. Middagtemperatuur uiteenlo pend van iets onder nul bij mist of be wolking tot plus 5 bij zon. Temperatuur op 2000 meter dalend tot iets onder het vriespunt. Polen: Zaterdag vanuit het westen toenemende bewolking, zondag in het noorden kans op zon. Overwegend droog. Plaatselijk mist. Maxima meest tussen 0 en 5 gra- Tsjechië en Slowakije: Vooral in Slowakije zonnige perioden maar hier en daar ook mist of laaghan gende bewolking. Bijna overal droog Temperatuur in de middag rond het vriespunt. Hongarije: Rustig en droog winterweer met af en toe zon Plaatselijk ook mist Middag- temperaturen rond het vriespunt. ZONDAG 19 JANUARI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 08.38 Zon onder 17.03 Maan op 14.00 Maan onder04.50 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 00.05 12.29 23.38 12.02 Laag 08.16- 20.34 07.57 - 20.15 MAANDAG 20 JANUARI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 08 36 Zon onder 17 .05 Maan op 14.45 Maan onder05 46 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 01.20- 13.35 00.53 - 13.08 Laag 09.26 - 21.45 09.07 - 21.26 Weerrapporten 17 januari 19 uur: Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Genève Innsbruck onbew v Istanbul hall bew. r Klagenfurt mist v Kopenhagen mistbanken i Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München onbew onbew. half bew half bew. 7 1.0 ■14 0.0 -3 0.0 TelAviv half bew. 17 7 00 -5 -6 0.2 5 -7 00 ol 14 0 0.8 -3 -3 0.3 -2 -7 0.0 34 23 0.0 27 21 0.0 19 15 0.5 26 22 0.2 16 8 0.0 2 -3 0.0 w9 -14 -18 0.0

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21