Positie eerste burger Ter Aar wankelt loop voor afgekeurde en carrièremaker Acupuncturisten jehandelen gratis egen hooikoorts Regio Leiden/Rijn Veenstreek Lekker geslapen? i I ll'l'll ,11,B-r,r 11,1-1 ril i Alphense jongens bekennen inbraken CIHIDR Twee jaar cel geëist voor seksueel misbruik dochter De 'ver-van-m'n-bed-show' van wethouder Kemer CHEF HANSJACOBS.071-5356414.PLV -CHEF RUDOLF KLEIJN.071-5356436 andelijke actie begint in februari jETERWOUDE JOB DE KRUIFF itgerekend nu de pillen tegen poikoorts omstreden zijn, zijn prikken gratis. Maar dat is eval. De Zoeterwoudse acu- ïncturiste Jeanet van der Meer an het weten. Zij dacht mee ver de landelijke 'Aktie Hooi- lorts' die binnenkort van start lat. De Nederlandse Vereniging ior Acupunctuur (NVA) in mersfoort biedt vijfduizend ensen de mogelijkheid zich oor een van haar leden gratis laten behandelen tegen hooi- lorts, met een maximum van >s behandelingen. De actie opt van 1 februari tot 30 juni. et loopt storm. „Dat het gratis is, daar had ik het begin wat moeite mee", dus Van der Meer." De 34-ja- ge Zoeterwoudse doet echter el mee aan de campagne om toepassingsmogelijkheden an acupunctuur bekender te laken. „Hooikoorts is daarvoor »er geschikt. Het is iets waar iel mensen in meer of minde- mate last van hebben. Maar denken niet gauw aan acu- unctuur, hoewel er goede re- iltaten te behalen zijn." Behalve onwetendheid ver- agen ook naaldangst en onge- of de gang naar de acupunc- Mensen die bang zijn Dor naalden zullen het nu mis- hien wat makkelijker probe- hoopt ze. De actie is niet leciaal bedoeld om ongelovi- ;n te bekeren. Van der Meer, als fysiotherapeut begonnen, stond aanvankelijk zelf ook vrij sceptisch tegenover acupunc tuur. Tot ze een keer een pa tiënt had die maar met een ten- niselleboog bleef zitten. „Een collega van me heeft hem in drie acupunctuurbehandelin gen genezen." Voor Van der Meer was dat het sein om zich de van oorsprong Chinese ge neeswijze eigen te maken. Nu ziet ze eigenlijk louter voordelen. „Normale medicij nen onderdrukken de klachten slechts en kunnen bijwerkingen hebben. Als een acupunctuur behandeling aanslaat, ben je er echt vanaf." De klachten kun nen echter ook terugkomen. Ze ker voor wie ook andere aller gieën heeft, zijn vaak meer be handelingen en jaarlijkse herha lingen nodig. Het is bovendien zaak de behandeling op tijd te beginnen: ongeveer een maand voordat de Wachten verwacht worden. Dat veel mensen nog altijd la ge verwachtingen hebben van acupunctuur, zit Van der Meer dwars. „Vaak hebben ze al het andere geprobeerd en nog steeds heel veel last voor ze bij mij komen. Nooit aan gedacht, zeggen ze dan. De mensen die zich wel uit zichzelf aanmelden, komen voor pijnbestrijding of ze willen stoppen met roken. Maar er is veel meer mogelijk. Astma bijvoorbeeld is met acu punctuur heel goed te behande len. Of aambeien. Ja, we prikken Acupuncturiste Jeanet van der Meer doet mee aan de 'Aktie Hooikoorts'. Bij een behandeling tegen hooi- elders." koorts worden de naalden naast en boven de neus geprikt. foto marklamers JpenJHaag:jJaj/astraat 271a_Lei£ejir^amjtienschansfil6^ Ondernemers Voorschoten waarderen aandacht VOORSCHOTEN De ondernemers in Voorschoten signaleren en waarderen de 'constructieve' aandacht die wet houder J. van de Poel heeft besteed aan de eco nomie in het dorp. „De bewegwijzering naar de bedrijventerreinen is geïnstalleerd. De bedrijven- i voormalig politiebureau krijgen loopbanen nieuwe wendingen DERDORP/LISSE PAUL VAN DER KOOU ledeeltelijk afgekeurd als verpleegkundige? Tanhoop niet, misschien kun je wel leidingge- mde worden met je vakkennis en ervaring. Laat dus vooral niet aanpraten dat je 'toch niets eer kunt'." Zulke opmerkelijke boodschappen eerklinken vanuit het voormalige politiebureau ui de Heereweg 304 in Lisse. Hoewel het ar- lidsbureau het pand op termijn wil slopen, als gemeenteraad daar deze maand mee instemt, A. Joustra er een bureautje begonnen: Joustra- opbaanadvies voor werknemers en werWozen. nbitieuze carrièremakers die zijn uitgegroeid j hun eigen bedrijf, maar ook WAO'ers die eeds maar horen dat de nieuwe baan 'wel min- ir zal worden' dan de oude. Joustra: „Dan hoort een verpleegkundige dat ze aar telemarketing moet gaan doen. Mensen Hen, dus. Terwijl zulke mensen een vak hebben (leerd, vaardigheden beheersen en daar ook nog at mee kunnen doen als hun rug niet meer wil. aar knappen ze vaak ook harder van op.' Om zulke Wanten het geloof in eigen kunnen rug te kunnen geven, moet Joustra door de no- ge vooroordelen heen prikken. „Dan zeggen ze at ze toch niets meer kunnen. En dat er toch ien werk is. 'Hoezo: geen werk?', zeg ik dan. laar is dan geen werk? Zulke opmerWngen zijn ie ook veel te 'extern'. Je moet het juist 'intern' laken. Zeggen dat je zélf wel uitmaakt wat je unt en wilt." Het Winkt simpel. Maar ook bij de meest ambi- euze carrièremakers zijn vaak de nodige oefe- ingen en gesprekken nodig om goed op een rij- te krijgen wat ze kunnen en willen. Om vervol- ins een stappenplan te kunnen maken: zijn er illicitatie- of andere trainingen nodig om een ieuwe baan te kunnen bemachtigen? Is er hulp odig bij het opbouwen van de broodnodige net- erken? Soms ook willen werknemers juist bij hun be drijf blijven, maar dan met meer zelfvertrouwen en succes. Dat er behoefte is aan 'loopbaanplanning', merkte de Leiderdorpse verjaardag na verjaardag: „Steeds hoorde je van die verhalen van mensen die niet op de juiste plek zitten, ruzie hebben of bij een bedrijf werken dat gaat reorganiseren. Hoe moet ik dat aanpakken?, was dan altijd de vraag." „Ondersteuning ontbreekt namelijk vaak, ter wijl de arbeidsmarkt van tegenwoordig veel min der zekerheid biedt. Vroeger werd je bakker en bleef je dat tot je dood. Nu zijn mensen steeds vaker genoodzaakt om uit te Wjken naar ander werk, bijvoorbeeld door reorganisaties. En dat is een mooi moment om je af te vragen wat je wilt in je leven". Een goede keus is heel belangrijk, weet Joustra. „Want, als je doet waar je goed in bent, ben je ge- lukWger." Dat merkte ze al toen ze begin jaren '90 loopbaanadviezen en trainingen gaf aan vast gelopen en herintredende vrouwen. Bij de Vrouw en Werkwinkel in Leiden. De winkels gingen op in de arbeidsbureaus-nieuwe-stijl en Joustra ging voor die organisatie langdurig werklozen en ar beidsongeschikten trainen. Huisbaas In Lisse is het arbeidsbureau nu haar buurman en huisbaas, met wie ze een huurcontract voor drie jaar heeft afgesloten: „En we zien verder wel. Ik maak me nergens zorgen om." Verder is het arbeidsbureau een van de opdrachtgevers, naast particulieren èn bedrijven:Als die overtollig per soneel hebben, weten ze dat ze beter netjes te werk moeten gaan. Voor je het weet, heb je an ders de naam dat je slecht met je personeel om gaat. Je kunt beter een paar honderd gulden in begeleiding steken, zodat je personeel netjes een andere baan krijgt, dan dat je ze wegwerkt." „Ook personeelsleden zijn uiteindelijk vaak blij. Dan zeggen ze: als ik had geweten dat ik zo popu- A. Joustra: „Je moet zeggen dat je zélf wel uitmaakt wat je kunt en lair was geweest, was ik al eerder weggeweest." wilt." foto dick hocewoning De fractievoorzitters van de drie politieke partijen in Ter Aar hebben hun vertrouwen in burgemeester Vroeginde- weij opgezegd. Welingelichte bronnen hebben dat giste ren verklaard. Waarom de fractieleiders deze stap heb ben genomen, is niet helemaal zeker, maar hoogstwaar schijnlijk wordt Vroegindeweij verweten dat ze haar por tefeuille personeelszaken slecht beheert. TER AAR ROBBERT MINKHORST De drie fractievoorzitters N. Jonker (CDA), A. van Deudekom (Progressief Akkoord - PAK) en F. Hoogervorst (WD) zouden hun gebrek aan vertrouwen in hun burgemeester afgelopen maandag al kenbaar hebben ge maakt. Toen vond achter geslo ten deuren overleg plaats over de reorganisatie van het ge meentelijk apparaat. Al geruime tijd is bekend dat deze niet vlek keloos verloopt. Bij dat overleg zat ook een af gevaardigde van de Zuid-Hol landse commissaris van de ko ningin Leemhuis-Stout. De pro vincie wil overigens niet reage ren op de zaak. Formeel moet het vertrouwen in een burge meester tijdens een raadsverga dering worden opgezegd. Het is niet duidelijk of Leemhuis-Stout de breuk tussen de partijen en Vroegindeweij voor de eerstvol gende vergadering, komende donderdag, kan lijmen. De stap van de fractievoorzit ters betekent niet per definitie het einde van het burgemees tersschap voor Vroegindeweij in Ter Aar. Zij is door de minister van binnenlandse zaken be noemd en kan ook alleen door hem worden ontslagen. Net als de provincie willen de drie fractievoorzitters niet rea geren op de vertrouwensbreuk. WD-Ieider F. Hoógervorst zegt wel dat zijn fractie zich 'zorgen maakt' over de goede afloop van de reorganisatie. Of de par tij daar donderdag iets over zal zeggen, laat hij in het midden. A. van Deudekom van PAK laat wel weten dat „bepaalde zaken af en toe niet goed verlo pen". Van Deudekom doelt met die uitspraak mede op het feit dat twee ambtenaren reeds driekwart jaar ziek thuiszitten, onder wie ook gemeentesecre taris Ph. Vonk. Een passende oplossing voor het arbeidscon flict tussen Ter Aar en de twee werknemers is nog niet gevon den. CDA-raadslid H. Schouten kondigt voor de komende raadsvergadering het nodige vuurwerk aan. Hij zet vraagte kens bij de noodzaak om inte rim-managers aan te stellen. „Zij kosten ons handenvol geld. Wij kunnen het als raad niet meer verantwoorden om daar zulke grote sommen geld aan uit te geven." trots wordt voor het eerst weer in de etalage ge zet", meldde J. Vos, voorzitter van de Voorscho- tense ondernemersvereniging OW, deze week als voorbeeld in zijn nieuwjaarstoespraak. Van de Poel heeft de economie en werkgele genheid in het dorp tot zijn paradepaardje uitge roepen. ALPHEN AAN DEN RIJN ROBBERT MINKHORST Drie jongens in de leeftijd van 16 en 17 jaar uit Alphen aan den Rijn hebben bekend di verse inbraken in hun woon plaats te hebben gepleegd. De politie van het district Rijn- en Aarlanden, die het drietal vori ge week al aanhield, sluit niet uit dat nog meer arrestaties zullen volgen. Aanvankelijk nam de politie vier jongens mee naar het bu reau. Een werd later vrijgela ten, omdat hij niets met de in braken te maken had. Volgens een woordvoerder gaat het om drie 'redelijk door de wol ge verfde' minderjarigen. Ze wer den in een kelderbox aan het Topaasplantsoen aangehou den. De politie trof daar ook de gestolen goederen aan, waaronder een bromfiets, computerapparatuur en een geldkistje. Volgens de politie hebben de jongens vijf tot tien inbra ken op hun kerfstok. Naar de serie inbraken en diefstallen liep al een onderzoek. De aan houding in het Topaasplant soen volgde na tips van bewo ners. Er werd ingebroken in diverse Alphense bedrijven. Uit kleedkamers van sportver enigingen werd eveneens het nodige gestolen. Het drietal werd eerder deze week voor geleid aan de officier van justi tie. Deze stelde hen in bewa ring. Behalve diefstal en in braak. zal het drietal ook he ling ten laste worden gelegd. De politie houdt het onder zoek nog draaiende. Hoewel zij geen gegronde vermoedens heeft, zijn wellicht meer jon gens bij de diefstallen betrok ken. Volgens de woordvoerder hebben de verdachten verkla ringen afgelegd 'die mogelijk belastend zijn voor anderen'. Vrijwilligers gezocht Het CHDR is het geneesmiddelonderzoekcentrum dat samenwerkt met het Aca demisch Ziekenhuis Leiden. Voor een vergelijkend onderzoek naar de werk zaamheden van geneesmiddelen tegen brandend maagzuur (zuurbranden) zoeken wij proefpersonen tussen 18 en 70 jaar die minstens 2x per maand last hebben van zuurbranden en bereid zijn met behulp van een elektronisch patiën tendagboek thuis tijdens één periode van brandend maagzuur mee te willen werken aan dit onderzoek. it het CHDR op tele- Vader ontkent gemeenschap |N HAAG/ALPHEN AAN DEN RUN 'olgens een 44-jarige inwoner an Alphen aan den Rijn, die isteren voor de Haagse recht - 'ank stond wegens seksueel nisbruik van zijn dochter, was iet maar bij een keer geble- 'en. Toen zij, 11 jaar oud, hem 'egin 1989 had gevraagd waar Ie kindertjes vandaan komen, 'ad hij haar aanschouwelijk 'nderricht gegeven. Gemeen- chap had hij niet gehad. „Een stommiteit, maar verder is er 'iets gebeurd," zei de man. Het meisje kwam in 1995 iet een heel ander verhaal bij 'e politie. Haar vader zou ge meenschap met haar hebben gehad. Het seksueel misbruik had gedurende een half jaar elke dinsdagavond plaatsge had. Tijdens de rechtszitting werd niet duidelijk welk ver haal waar was. „In elk geval staat vast dat die ene keer een diepe indruk op haar heeft ge maakt", moest de advocaat van de verdachte toegeven. Officier van justitie F. Slits geloofde het meisje. „Ze heeft het niét verzonnen. Daarvoor zijn de details te nauwkeurig", zei hij. Hij eiste twee jaar ge vangenisstraf. De uitspraak is op 31 januari. De Stichting Kinderopvang Leiderdorp (SKL) heeft al leen een toekomst zonder voorzitter Mieke Holierhoek en directeur Anneke Westerink. Niet dat dit duo alle schuld in de schoenen krijgt geschoven. Wie echter tus sen de regels in het rapport leest en goed luistert naar de opsteller, Albert van den Berg van Innogration Management Consultants, kan niet anders dan conclu deren dat de twee vrouwen er niets van hebben gebak ken. Beiden wordt natuurlijk ook niet voor niets de deur gewezen. Verzachtende omstandigheden waren er wel. Zo was bij het aantreden van het koppel, enkele jaren geleden, de fusie waaruit de SKL in 1985 is voortgekomen, nog al tijd niet voltooid. Op papier vormen kinderdagverblijf, peuterspeelzalen en buitenschoolse opvang één geheel. In de praktijk is de organisatie evenwel een eilandenrijk met veel onderlinge verdeeldheid. Verder is de cultuur en de sfeer bij de gesubsidieerde kinderopvang in Lei derdorp tot op de dag van vandaag er een van vrijwilli gers. Twaalf jaar na de fusie is een gestroomlijnde, flexibele en professionele SKL, die de veeleisende ouders op hun wenken bedient, nog altijd niet meer dan een wens. Westerink en Holierhoek wisten precies wat er moest veranderen, maar hoe weten ze nu nog niet. In feite is door hun falen de SKL nog verder achteropgeraakt. Deskundigen zijn het erover eens dat er dankzij de leid sters nog gesubsidieerde kinderopvang is. Voor hen is het des te wranger dat enkele aanbevelingen uit het rapport een regelrecht gevaar vormen voor hun banen. De ruim dertig medewerksters bezetten twaalf forma tieplaatsen. Aan deze enorme versnippering moet een einde worden gemaakt omdat ze de kwaliteit van de kinderopvang aantast. Dat hoeft niet zo hardhandig als Innogration voorstelt: leidsters worden allemaal 'voor even' ontslagen en moeten solliciteren op een nog na der te bepalen, maar in elk geval veel lager aantal vaca tures. Ongediplomeerden zijn bij voorbaat kansloos en vacatures worden bovendien opengesteld voor externe kandidaten. Met scholing en natuurlijk verloop kan ook vernieuwing van het personeelsbestand worden be reikt. Dat kost weliswaar meer tijd maar de kinderen zijn juist gebaat bij geleidelijke veranderingen. De aanpak die Innogration voorstaat op personeelsge bied staat in geen verhouding tot de voorzichtigheid die het bureau in acht neemt bij het bepalen van de vorm waarin de SKL moet worden gegoten. Het had van lef en realiteitszin getuigd als Van den Berg de soe pel draaiende Centrale Organisatie Kinderopvang Lei den (COKL) had gepolst voor een overname. In plaats daarvan worden dezer dagen Leiderdorpers gepolst, die het nieuwe bestuur moeten vormen. Waarom Van den Berg denkt dat het dan wel weer goed komt met de SKL is een raadsel. Met de COKL erbij is de kans dat de SKL in een keerde inhaalslag maakt waarop nu al ruim tien jaar wordt gewacht vele malen groter. Want als er nu één ding duidelijk is geworden tussen 1985 en nu dan is het dat in de gemeente Leiderdorp een zelfstandige organisatie voor gesubsidieerde kin deropvang niet haalbaar is. Zeker niet als de wethouder welzijn, mevrouw C. Kemer (CDA), blijft volharden in haar opstelling. Zij vindt dat haar verantwoordelijkheid voor de kinderopvang begint en eindigt met de subsi die. De wethouder heeft tal van signalen van dikwijls wan hopige mensen naast zich neergelegd. Ze heeft daarbij ouders en leidsters lange tijd in de kou laten staan. Ze wilde, heeft ze herhaaldelijk verklaard, 'op afstand be sturen'. Ze is doorgeschoten naar een 'ver-van-mijn- bed-show'. Zo n wethouder zal het vast niet erg vinden als de gesubsidieerde kinderopvang in andere handen komt. WIM KOEVOET EN JUDY NIHOF SCHRIJVENDE LEZERS Kinderopvang Leiderdorp (1) Langs deze weg reageren wij op het eindrapport over de Stich ting Kinderopvang Leiderdorp van het Blaricumse bureau In nogration en wat daaraan voor afging. Terugkijkend op de afgelopen maanden, waarin de problemen met de directrice zo hoog oplie pen, dat een deel van de leid sters niet meer met haar wilde communiceren. Men besloot andere wegen te bewandelen. Het ging slechts om één ding: de directrice moest weg. De agressieve opstelling en het niet respecteren van een andere in valshoek - de problemen zijn niet ontstaan door deze direc trice maar door de gebrekkige organisatie binnen het SKL - heeft ons doen besluiten niet mee te doen met deze onder mijnende actie, waarbij meer leed aan de SKL zou worden toegebracht dan het beoogde doel. Wij waren helaas niet in staat de overige leidsters op an dere gedachten te brengen. Voor ons was het helder en duidelijk, dat de directrice als eerste prioriteit had de stichting financieel weer gezond te ma ken en dan de organisatie aan te pakken. Hiertoe had zij reeds een plan klaarliggen, welke stap voor stap zou worden inge voerd. Wat echter nooit duide lijk in de media naar voren is gekomen, was het feit dat elke stap, welke werd geïntrodu ceerd, op weerstand stuitte en afgedaan werd als machtsmis bruik. Wat schetste onze verbazing, dat de reorganisatieplannen van de bemiddelaars wel wer den aangenomen, terwijl deze praktisch gelijk waren aan die van de door de directrice en be stuur bedachte reorganisatie plannen. Echter met dit ver schil, dat nu met grote stappen het einddoel moest worden be reikt. Bovendien is van bemid deling in de zin van in gesprek brengen van partijen totaal geen sprake geweest. In plaats van het conceptrapport met het personeel en oudercommissies te bespreken werd meteen het eindrapport openbaar gemaakt en dat in bijzijn van derden. Dit vonden wij een zeer vreemde gang van zaken. Waarom reageren wij nu in de krant, omdat in het Leidsch Dagblad van 14 januari j.l. door de actievoerende leidsters wordt gesuggereerd dat het niet om het vertrek van de directrice ging, maar om de reorganisatie van de SKL. Dat men zich nu pas realiseert, dat met de geko zen manier van actievoeren niet alleen de directrice, maar ook een groot aantal medewerkers van SKL op straat staat is voor ons nauwelijks onder woorden te brengen. Wat wij onszelf ver wijten is, dat wij niet in staat zijn geweest deze uit de hand- gelopen actie voortijdig te stop pen. Leidsters speelzalen Peuterkara vaan en Pippeloentje en mede werkers administratie SKL, Leiderdorp. Kinderopvang Leiderdorp (2) Na het verschijnen van het rap port van het bemiddelingsbu reau Innogration willen wij als Overkoepelende Ouder Com missie Peuterspeelzaal van de Stichting Kinderopvang Leider dorp langs deze weg graag een reactie geven op het geheel. Al lereerst komt er bij ons een ge voel van verbazing boven over de manier waarop mensen in deze organisatie met elkaar om gaan, zowel voor, tijdens als na de bemiddelingsperiode: men respecteert eikaars mening en houding niet. Overleg en sa menwerking was en is daardoor niet goed meer mogelijk. Daarnaast zijn wij teleurge steld omdat het ons inziens niet tot bemiddeling is gekomen. Wij kunnen nauwelijks geloven dat in zo'n korte tijd (18-20 de cember) een serieuze bemidde lingspoging is ondernomen. Deze veranderde benaderings wijze en dus het staken van de bemiddelingspoging in de ge zagscrisis, heeft wel tot gevolg dat mensen hun baan kwijt zijn of nog kwijt zullen raken. Wij beseffen dat reorganisatie noodzakelijk is, maar vragen ons af of dat op deze ingrijpen de manier moet gebeuren. Wij erkennen dat een onderneming financieel ook gezond moet zijn maar hopen dat bij de scenario keuze betreffende het al dan niet voortbestaan van de SKL het belang van het kind voorop zal staan. Overkoepelende Ouder Com missie Peuterspeelzaal van de SKL. Leiderdorp.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17