'Het is makkelijk te roepen: de HBV voert niets uit 'Toekomst van religie is florissant' Leiden Regio Kerk Samenleving ZATERDAG 18 JANUAR11997 chef* hans jacobs, 071-5356414, plv -chef «rudolf kleun, 071 Relatie tussen bewonerscommissies en belangenvereniging grondig verziekt „Alles wat tot nu toe vanzelfsprekend was, staat nu open voor kritiek." Die woorden galmden destijds door volkshuisvestingsland, toen daar een nieuwe vereniging werd opgericht. Een vereniging binnen een vereniging was het, speciaal bedoeld om het op te nemen voor de 9000 huurders van Woningbouwvereniging Leiden. Inmiddels, haast twee jaar later, heeft een groeiend aantal huurders de buik vol van de huurdersvereniging. De belangenclub zou niets uitvoeren, zijn schouders ophalen als er huurders in de penarie zitten, aan het handje van de woningbouwvereniging lopen en er nog geld voor krijgen ook. Jaloezie van uitgerangeerde bewonerscommissies? Of is het de spreekbuis zelf, die niet werkt? Huurdersbelangenvereniging van Woning bouwvereniging Leiden. Het is zo'n mond vol dat zelfs de vrijwilligers die er werken het liefst over 'de HBV' spreken. Wie HBV zegt, zegt 'Actie Melkkoe'. Overal posters achter de ramen met het opschrift: 'We zijn de huurverhogingen moe, zoek maar een andere melkkoe.' Het was zonder meer de succesvolste actie in de 22 maan den waarin de huurdersclub bestaat. De énige succesvolle actie, werpt Adi Tege laar tegen. Tegelaar is voorzitter van de bewoners commissie Samen Verder, die opereert vanuit het ontzagwekkende flatgebouw aan de Agaatlaan, in de Lage Mors. Des tijds was ze zelf één van de oprichters van de HBV. „Tja, toen was alles anders. Ik had er een heel ander beeld van, ik was echt gemotiveerd om er wat van te maken. Maar intussen vraag ik me af waar ik al die tijd mee bezig ben geweest." De belangenvereniging werkt niet, vindt Tegelaar. „Je hoort er helemaal niets van. Als bewoner, maar ook als bewonerscom missie hoor je niets. Zo werkt het op het moment. Terwijl het toch haar taak is om contact te houden met de commissies. Als dat niet gebeurt, wat heeft zo'n vereniging dan voorzin?" Er speelt van alles in de flat aan de Agaat laan. Als voorbeeld neemt Tegelaar het ge vecht dat haar bewonerscommissie voert tegen de huurverhoging van acht jaar gele den. Het is een huurverhoging die onte recht is, denkt Samen Verder. De huurders van de Agaatlaan betalen voor een huis meester die, voor zover de huurders kun nen nagaan, gezien zijn takenpakket voor rekening van de woningbouwvereniging hoort te komen. „Al in april 1995 hebben we dat aangekaart bij de HBV. Joh, zoek het eens uit, schrijf eens naar de huurcommissie. Vervolgens hoorden we een hele tijd niets van ze. En toen we na maanden nog niets wisten, ben ik eens bij ze langsgegaan, daar in dat pandje aan de Uiterstegracht. Nou, dat le verde ons dus niks op. Alleen maar een be keuring wegens foutparkeren. Trap na In het piepkleine kantoortje van de belan genvereniging aan de Uiterstegracht rea geert HBV-voorzitter Chandra Boelsma knorrig op de aantijgingen. „Die schop die je achteraf krijgt, dat is heel jammer. We lopen ons het vuur uit de sloffen voor die commissies in de Mors. Dat is ook hele maal niet erg, dat hoort er nou eenmaal bij. Maar datje dan achteraf een trap na krijgt, dat is niet prettig." Het heeft allemaal met onbegrip te maken, denkt Boelsma. Onbegrip over wat de HBV precies is. „Inderdaad: het contact met de bewonerscommissies is één van onze ta ken. Maar het is beslist niet zo dat wij er zijn om de vuile was te doen voor de be Nico Molenaar en Ria de Bruin van de inmiddels opgeheven bewonerscommissie 'Samen Vooruit' in de brandgang waar ze probeerden verlich ting te krijgen. Het was zomaar één van de talloze kwesties waar bewonerscommissies zich mee bezighouden. „Maar het kan de mensen alle maal niet meer verrotten wat er gebeurt." archieffoto marklamers wonerscommissies. De commissies zijn er om zaken te signaleren die een bepaald woningencomplex aangaan. De HBV is be doeld voor zaken die verder gaan dan de flat. We zijn er om in te grijpen als het overleg tussen de bewonerscommissie en de woningbouwvereniging fout loopt. Boelsma beschrijft wat er is gebeurd met de klacht over de huismeester van de Agaatlaan. „Zoiets pakken we wel degelijk op. Alleen proberen we het breder te trek ken. Want bij andere complexen speelt precies hetzelfde. Daarom proberen we het groter te bekijken." Oude koepel De klachten van de bewonerscommissie gaan echter veel verder. „Het is nog tot daar aan toe dat de behandeling van een klacht meer tijd vraagt", zegt Carla van Leeuwen van Samen Verder. „Maar je krijgt niet eens een briefje dat ze ermee bezig zijn. Niks, noppes, niets." Vooral de ondersteuning van de Leidse Welzijnsor ganisatie laat veel te wensen over, vindt ze. Een paar huizenblokken verderop heeft Nico Molenaar van bewonerscommissie Samen Vooruit precies dezelfde klachten. „Een spreekbuis, noemen ze zich? Kom nou! Een spreekbuis die z'n smoel houdt, zullen ze bedoelen. Je hoort nooit wat van ze. Je ziet ze nergens. We zijn gewoon lucht voor ze. En die krijgen dan honderd duizend gulden per jaar. Honderd-duizend guldenl Terwijl wij nog niet eens geld heb ben voor zo'n simpel tekstverwerkertje. Nou, als ze mijn commissie tweeduizend piek per jaar zouden geven, houd ik echt duizend gulden over. En dan doe ik nog iets leuks voor de bewoners ook." Het wantrouwen heeft er inmiddels toe ge leid, dat de relatie tussen de bewoners commissies van de Mors en de belangen vereniging grondig is verziekt. Samen Ver der wil niets meer met de HBV te maken hebben en heeft het vertrouwen in de ver eniging eind vorig jaar per brief opgezegd. Volgens een enquête onder de bewoners commissies hebben ookDORLAG, Samen Sterk en De Muiderkring de buik vol van de HBV. Vandaar, dat steeds meer com missies zich bij problemen wenden tot de eerder dan de HBV opgerichte koepel van West-Leidse bewonerscommissies, het Sa- menwerkingsverbandMors/Transvaal. „Het is dat we dat samenwerkingsverband hebben", zegt Van Leeuwen. .Anders had den we nu zelfs geen bewonerscommissie meer gehad." Jong grut In het kantoortje aan de Uiterstegracht schudt HBV-bestuurslid Jan van der Kwaak zijn hoofd. En begint over 'dat ou de, vastgekankerde wantrouwen' dat be wonerscommissies tegen de HBV hebben. Dat wantrouwen komt door een veelheii van factoren. Een deel ervan vloeit voort vanuit de ontstaansgeschiedenis van de HBV. Het was immers de woningbouwvt eniging zelf, die de oprichting ervan aan zwengelde. Zodat sommige huurders no steeds het idee hebben dat de huurders club en de woningbouwvereniging twee handen op een buik zijn. „We zijn een stiefkindje van de woning bouwvereniging", erkent Boelsma. „WBl is verplicht om ons geld te geven. Maart wil niet zeggen dat de woningbouwverei ging iets met onze zaken heeft te maken Integendeel." „En ach, het is ook een stukje gemakzuc van de bewonerscommissies", vult Van der Kwaak aan. „Het is natuurlijk erg mz kelijk om achterover te gaan zitten en te roepen: die HBV voert niets uit." Hoe onvriendelijk dat ook klinkt, helern; ongelijk lijkt hij niet te hebben. Toen be wonerscommissie Samen Vooruit zich e kele maanden geleden ophief, hield Nici Molenaar een donderpreek gericht aan! adres van de HBV. Maar achter de ophei fing zelf zat veel meer, legt Molenaar uil „We hadden op het laatst helemaal geen achterban meer. Het kan de mensen alle maal niet meer verrotten wat er gebeurt Ook Samen Verder klaagt over de gering betrokkenheid van de bewoners. Van Leeuwen: „Toen we een bijeenkomst ha den over de opknapbeurt aan de flat kw men er maar een paar mensen opdagen Een achterban hebben wij eigenlijk ook niet." Huurders die zich niet meer betrokken voelen bij hun buurt. Die de schouders halen voor de problemen van de flat wa< in ze wonen. Die niet meer zijn te porrei voor een buurtbijeenkomst of een prote tegen hun woningbouwvereniging. Wat dat betreft hebben de bewonerscommis sies precies hetzelfde probleem als de HBV. „Het klinkt heel flauw", zegt Boelsma, „maar we lopen telkens aan tegen onze minimale bezetting. Het liefst zouden w alle vergaderingen van alle bewonerscoi missies aflopen. Maar we hebben er ge woon de tijd en de mensen niet voor." Leidenaar in hart en nieren Nico Molen; •troost zich maar met de gedachte dat zij bewonerscommissie veel heeft bereikt. Van de verkeersdrempels in de wijk tori versmalling in de Morsweg. „Zulke dingen kunnen de mensen niet meer schelen. Het buurtgevoel is weg. Maar ja, denk ik dan maar, mijn buurtje in elk geval een beetje gaan leven. Met a! dat jonge grut dat erin komt." redactie dick van der plas. 071 -5356481 Meerten ter Borg beschrijft 'Geloof der goddelozen De rapporten van het Sociaal Cultureel Planbu reau (SCP) trekken altijd de aandacht. Maar de publiciteit van het in 1994 verschenen 'Secularisatie in Nederland' was ongekend groot. Uit de studie over de ontkerkelijking tussen 1966 en 1991 bleek dat het aantal mensen dat zich nog met een kerk verbonden voelde, onder de magi sche grens van 50 procent was gezakt. Bovendien voorspelden de onderzoekers dat in 2020 niet meer dan een kwart van de Nederlanders lid van een kerk zou zijn. 'Nederland gelooft steeds minder', kopte een krant naar aanleiding van het SCP-rapport. „Een rake kop, althans voor zover hij de teneur weergaf van de manier waarop er op dit onderzoek is ge reageerd", aldus Ter Borg. Maar als het om de werkelijkheid gaat was de kop volgens hem 'een grote misser'. Wat wel geconcludeerd kon wor den was dat van de vijftien miljoen Nederlanders steeds minder mensen geloven in de traditionele leerstellingen van de kerken. „Het is een grote misvatting te denken dat dit geloof hét geloof is." Die misvatting ('gezichtsbedrog') is volgens Ter Borg door de SCP-onderzoekers in de hand ge werkt. „Geloof en religie worden als vanzelfspre kend vereenzelvigd met kerkelijk geloof." Een even wonderlijke als veel gemaakte fout, vindt hij. „Ons wereldbeeld hangt van geloof aan elkaar. Als je onder geloven verstaat: alles wat je in goed vertrouwen aanneemt, zonder datje het hebt ge controleerd of zonder dat je er een rationele basis aan kunt geven, dan is bijna alles wat we menen te weten in feite geloof." In 'Het geloof der goddelozen' (uitgegeven door Ten Have in Baarn, 29,90 gulden) maakt hij dan ook korte metten met de gedachte dat het geloof van Nederlanders op z'n retour is: „Onzin, ze ge loven van alles en nog wat, alleen in dat ene iets minder." Ter Borg komt in het boek, een bundel essays over religie, tot heel andere, eigenzinnige conclusies. De moderne samenleving zal het ge loof niet steeds verder naar de rand dringen, maar deze juist steeds meer omarmen. „De toe komst van religie is florissant", meent Ter Borg. Deze stelling van Ter Borg is net zo interessant als de man zelf. Al jaren is hij één van de meest spraakmakende godsdienstsociologen van ons land. Zo publiceerde hij vijfjaar geleden zijn 'Een uitgewaaierde eeuwigheid', waarin hij de stelling van zijn gezaghebbende Duitse collega Thomas Luckmann onderschreef dat de mens van nature 'een religieus dier' is. Het opvallende is dat Ter Borg dergelijke waarnemingen niet doet met de roze bril op van een kerkelijke achtergrond. Die heeft hij namelijk niet. Ter Borg wil geen misverstanden laten bestaan over zijn afstandelijke observaties als godsdienst socioloog. „Mijn manier van kijken kan voor sommigen pijnlijk zijn", aldus Ter Borg. Allereerst voor gelovigen. „Ze moeten al toezien dat hun geloof en hun god worden verdrongen door wat ze als afgoderij beschouwen. Ze moeten, als ze mijn verhalen lezen, ook nog accepteren dat deze 'afgoderij' als gelijkwaardig wordt afgeschilderd, De Nederlandse zanger Stef Bos had enige jaren geleden een grote hit met zijn liedje 'Papa'. Daarin bezong hij op ontroerende wijze de generatiekloof. Eén van de verschillen met zijn vader was dat deze kerkelijk was. En de zanger? 'Ik heb een goddeloos geloof. Een opmerkelijk zinnetje, want veel mensen zouden zoiets zeggen als: 'Ik geloof nergens in', of: 'Ik heb het geloof vaarwel gezegd'. Volgens de Leidse godsdienstsocioloog Meerten ter Borg sloeg Bos daarmee de spijker op de kop. Want ongelovigen bestaan niet, zo zet hij uiteen in een boek met de veelzeggende titel 'Het geloof der goddelozen'. Meerten ter Borg: „Geloof en religie worden als vanzelfsprekend vereenzelvigd met kerkelijk ge loof." foto gpd omdat de socioloog geen oordeel wil vellen over inhoud en waarheid van het geloof." „Maar", zegt hij, „het is misschien nog pijnlijker voor sommige atheïsten, die menen dat onze be schaving een peil heeft bereikt waarop religie voorgoed overwonnen is, bijvoorbeeld door de rede of de humaniteit." Toch kan een ieder zijn winst doen met dit boek, vindt hij. Zij die willen bekeren moeten immers een analyse hebben van de 'concurrentie'. En voor degenen die niets van illusies willen weten 'moet het toch bevrijdend werken, dat er wéér een illusie is doorgeprikt: de illusie van een samenleving zonder religie'. Wat geeft Ter Borg dan voor definitie aan religie? „Het onttrekken van wat dan ook aan de mense lijke eindigheid door het een status van boven menselijkheid te geven." Religie is voor hem 'een consequentie van het wezen van de mens'. Maar er zijn toch ook mensen die er van overtuigd zijn dat ze nergens in geloven? Ter Borg is daar scep tisch over. „Religiositeit is naar mijn idee een nei ging of een behoefte: mensen willen de zekerheid van het bovenmenselijke." Ieder mens is bezig met zingeving. De vraag is echter hoe bewust dat gebeurt. Volgens Luck mann heeft iedereen nu zijn 'privé-zingevings- systeem'. Volgens Ter Borg was het vroeger niet veel anders. Een overkoepelend zingevingssys teem is volgens hem niet veel meer 'dan een nostalgisch projecteren op het verleden van iets dat we in het heden missen'. „Zingeving is, denk ik, altijd een onduidelijke affaire geweest en een omvattend systeem was het voor de meeste men sen al helemaal niet." Knutselwerkje Velen hebben volgens Luckmann een levensbe schouwelijke bricolage, een religieus 'knutsel werkje'. Ter Borg twijfelt of veel mensen, althans bewust, daarover beschikken. Het mag dan in di verse onderzoeken naar voren komen, maar hij sluit niet uit dat er dan sprake is van 'uitgelokt gedrag'. „Mensen worden ondervraagd door ie mand van de universiteit of van een onderzoeks bureau en doen dus vaak hun best een antwoord te geven, zelfs al moeten ze het ter plekke verzin nen." Ook gelooft Ter Borg niet dat die 'knutselwerkjes' zo privé zijn. Hooguit iemand als Tarzan was daartoe in staat geweest, omdat hij geen deel uit maakte van een menselijke samenleving. „Ik denk dat er in alle zingevingssystemen binnen een zelfde samenleving, knutselwerk of niet, een aantal gemeenschappelijke elementen zit." Een voorbeeld? „Individualisme. Dat is niet alleen een belangrijke waarde, maar zelfs een kernpunt van ons gemeenschappelijk zingevingssysteem. Naast het individualisme zijn er nog enige waar den die de Nederlandse samenleving dragen, zo zet Ter Borg in zijn boek uiteen: vrijheid, gelijk heid en broederschap. Die trits vormt volgens hem de 'publieke religie' in Nederland. Publieke religie? „Dat is een min of meer samenhangend geheel van grondwaarden, gericht op de natie, met een religieus karakter." De typering religieus vindt Ter Borg op zijn plaats, omdat de drie grondwaarden nauwelijks ter discussie zijn te stellen. Ter Borg heeft een paar redenen waarom hij een toekomst voor religie ziet. Zo bidden veel mensen nog altijd. „Het geloof in de moderne technolo gie, in de expertsystemen en in de paradijselijk heid in het hier en nu, waarvoor niet meer gebe den hoeft te worden, maakt overigens opmerke lijk genoeg niet dat het bidden achterwege blijft. Mensen blijven bidden en dit is in flagrante strijd met de trend die men duidelijk meent te kunnen waarnemen." Ook gelooft hij dat nieuwsgierigheid naar het christendom zal toenemen 'naarmate de tegen stelling religieus-modern haar scherpe kanten verliest'. Verder gelooft hij dat steeds meer men sen van de ene naar de andere religie zullen 'zap pen'. „Religie gaat haar dwingende karakter ver liezen en daardoor neemt haar aantrekkelijkheid toe." Bovendien worden mensen steeds meer wereld burgers. Velen ervaren het enorme aanbod, ook op het gebied van zingeving, als verwarrend. „Veel mensen zullen daardoor weer behoefte krij gen aan een duidelijk eigen identiteit. Die zal men vooral vinden in de regionale tradities." L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma t/m/vr 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, H. G, van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R. D. Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M. Jacobs, chef red. Groot Leiden AJ.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chefsportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie: C Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 11 071 ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging ken tot het automatisch afschrijver abonnementsgeld, ontvangen ƒ1, per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTi Voor mensen die moeilijk lezen, slee hebben of blind zijn (of een ander; dicap hebben), is een samenvatting regionale nieuws uit het Leidsch Dj geluidscassette beschikbaar. Voor t 0886-482345 (Centrum voor Gespn tuur, Grave). z i N H U I Z E ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 ei woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t/m vrijd tot 17.00; St. Elisabeth Ziekenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voorf bovendien van 10.30-11.15 uur en van 19.45-21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 uu overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpl! dige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klass daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21.0 Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klas! daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uu Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluits partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ni zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oort de en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde' kunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-11 babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16