JEIDEN Compromis over koopzondagen Volkshuisvesting in crisis door vrijheid ezing over mensapen Kiezen tussen hout en staal Groenoord: uitnodiging stadsgesprek belediging Parkeerplaatsen krijgen namen 50 wordt 80 'Leiden moet baggerstort Oostvlietpolder toestaan' NNO 1897 hans jacobs, 071-5356414, plv.-chef rudolf kleun, 071-5356436 Vertrouwen A -y De fractievoorzitters I in Ter Aar hebben hun vertrouwen in burge meester Vroegindeweij Sportman O Hen'< Angenent, Z 3 sportman van het jaar in Alphen aan den Rijn, Roy Heiner de beste van Rijnwoude Maandag 18 Januari was glad en het werd nog gladder, zoodat menigeen deze ek niet glad genoeg was, om op de been te blijven. Te Noord- kerhout was dit echter niet zoo moeilijk als op andere plaat- Dank zij den goeden zorgen van den burgemeester aldaar, rd op de wegen overvloedig zand gestrooid, zoodat men ze iider gevaar kon begaan. Bij sommige omliggende gemeenten (deze gemeente hierin gunstig af. JNO 1972 dinsdag 18 januari een ijzige kou kweet burgemeester Vis zich vanmiddag van slaan van de eerste paal voor scholenbouw in de Merenwijk. komen daar drie lagere scholen. Van elke "zuil" één: een enbare, een protestants-christelijke en een katholieke. Uniek dit project is, dat de scholen broederlijk naast elkaar zullen >en. De samenwerking is verregaand. Zo worden er geen drie jnderlijke aula's gebouwd, maar één gemeenschappelijke. De a kan 's avonds worden gebruikt voor activiteiten zoals urtbijeenkomsten. encaroline van overbeeke Indonesische onderzoekster Biruté Galdikas houdt op andagavond in Leiden een over orang oetans. Deze isapensoort is bijna uitge- rven omdat steeds meer re- wouden in Zuidoost-Azië den gekapt waarmee het uurlijke leefgebied van orang ans verdwijnt. Galdikas heeft onderzoek gedaan naar de iet eiland Kalimantan leven- irang oetans. ging 25 jaar geleden naar onesië, nadat verschillende rgangers met 'lege handen' de jungle waren teruggeko- Galdikas slaagde erin bin- een paar weken haar eerste u oetan te observeren. In- Idels heeft ze met haar assis en bijna 200 grote mensapen eerder gevangen waren ge nen, teruggebracht naar de Sportscholen in actie voor meer arkeerruimte en aad rietveld invoering van betaald keren in de wijk Pancras- voor de gebruikers het sportcomplex ienesteeg slecht uitge- t. Sinds 1 januari komen oekers van de drie sport- olen elke avond parkeer- atsen tekort. „Er zijn te- plaatsen voor belang- benden en veel te weinig parkeermeters", zegt st Verbeek van de gelijk- mige sportschool. „Het elke avond hectische :anden hier." rie sportscholen zitten er het complex aan de enesteeg: De Star-taan, jjin en Ernst Verbeek. Die elke avond goed voor iderden bezoekers. Om- die hun auto niet in de urt kwijt kunnen, wijken uit naar een plekje buiten [j singels. Naar de Zijlsingel 1 de Munnikenstraat, bij- irbeeld. Maar dat leidt tot taties en scheldpartijen, Verbeek. „Die mensen ir zeggen: donder op met uto voor mijn deur. )e gemeente en de dienst dstoezicht hebben bij het ken van de plannen voor parkeren in de wijk veinig rekening gehouden hun aanwezigheid, zeg de sportscholen. Op het jenplein mogen alleen irtbewoners met een par- wergunning hun auto ïrzetten. „Dat plein staat grootste deel van de dag de avond leeg", beweren k van het Riet, Ino Al en Ernst Verbeek van sportscholen. „En plaat voor bezoekers zijn er te weinig." )e sporters hebben een ipele oplossing voor het bleem: zet op het Laken- in parkeermeters neer, kunnen bewoners met vergunning er nog steeds keren, maar mogen de 'rters hun auto op de lege kken neerzetten. „Leiden daar financieel niet op teruit", zeggen de eigena- van de sportscholen, us ons verzoek is niet on- elijk." 'e sportscholen verzame- nu handtekeningen on een verzoek om meer teerruimte voor bezoe- in de omgeving van de 'enesteeg. Hoe die actie pt kan Verbeek nog niet gen. „We zijn nog maar begonnen. Ik heb wel ge- lfkt dat er ook mensen zijn zeggen: wij willen hele- ainiet betalen." jungle. Ze heeft bovendien het initatief genomen voor een te bouwen Orang Oetan 'Care Center' op Kalimantan. Galdikas observeerde de die ren meer dan 100.000 uur en ontdekte bijvoorbeeld dat de vrouwtjesapen minimaal acht jaar overslaan voordat ze hun tweede of derde baby-aap krij gen. Dat betekent dat de orang oetan gedurende haar leven slechts drie of vier baby-apen op de wereld kan zetten. Galdikas is ook in Nederland om haar biografie te promoten: 'Reflections of Eden'. Dit voor jaar verschijnt de Nederlandse vertaling van het boek. Ze houdt haar lezing maandag avond om 20.00 uur in een gro te collegezaal van de Rijksuni versiteit Leiden aan de Wasse- naarseweg 52 in Leiden. De spreektaal is Engels. leiden Het uur van de waarheid is nabij voor de leuning aan de binnenzijde van de Burcht. Op het stadhuis zijn drie varianten voor het hek uitgewerkt, waartussen de politiek deze maand een keuze moet maken. Uitstel van de keuze is niet acceptabel, omdat in dat geval de ballustrade niet op tijd af is voor diverse cultu rele gebeurtenissen die in het oude vesting werk staan gepland. De politici kunnen kiezen uit drie hekken, die moeten voorkomen dat bezoekers van de omloop naar beneden vallen. Twee hekken zijn opgetrokken uit staal, de derde is van hout. Burgemeester en wethouders geven om ver schillende redenen de voorkeur aan staal. Hun belangrijkste argument is daarbij dat een sta len hek flink afsteekt tegen de oude Burcht. Hierdoor zal niemand op het idee komen dat de leuning een oorspronkelijk deel van het bouwwerk kan zijn. Een houten hek zou die suggestie wel kunnen wekken. Terwijl er voor zover bekend nooit een hek heeft gestaan aan de binnenzijde van de Burcht. Een groot deel van de gemeenteraad bleek vorige maand echter voor een quasi-authen- tiek houten hek te zijn. Om die reden hebben de ambtenaren een extra fotomontage ge maakt waarop te zien is hoe hout het doet op de Burcht. Aanstaande dinsdag worden de al ternatieven besproken in de commissie werk, sociale zaken en wijkbeheer. ILLUSTRATIES PR 'Gesprekken een soort schijndeniocratie leiden aad rietveld Speeltuin- en wijkvereniging Groenoord heeft bedankt voor de uitnodiging van de gemeente om deel te nemen aan stadsge sprekken over welzijnsbeleid in Leiden. En niet eens vriendelijk. Groenoord beschouwt de invi tatie als een regelrechte beledi ging. Bewoners van Leiden zouden zich verantwoordelijk moeten voelen voor hun wijk, mensen moeten gelijke kansen hebben op scholing en werk en buurten moeten veilig en schoon zijn. Dat zijn de drie uitgangspunten van de nota Laten we wel blij ven, die wethouder Hans de Goede (D66/Welzijn) vorig jaar presenteerde. Door stadsge sprekken te houden in de stads delen West, Noord, Zuid en Midden wil de gemeente te we ten komen hoe de mensen in de stad daarover denken. De uitnodiging is Groenoord volledig in het verkeerde keelgat geschoten. „Wat kun je doen om het in de buurt meer naar uw zin te maken", luidt de aan hef van de brief. „Bingo- en kaartavonden houden in het buurthuis?" Maar het buurthuis in Groenoord is juist wegens ge meentelijke bezuinigingen op welzijn gesloten. Tot grote woe de van de speeltuin- en wijkver eniging. „Als u de brief leest door de bril van de bewoners van Groenoord, zult u moeten be seffen dat hij hier als de eerste gemeentelijke lacher en beledi ging van 1997 is overgekomen. Wij zijn niet van plan om deel te nemen aan het stadsgesprek. Als de gemeente eenmaal een plan heeft kan geen enkele be woner of bewonersorganisatie hier nog iets aan doen. Wij zien dit soort gesprekken als een grote schijndemocratie om de burgers zoet te houden en ze de indruk te geven dat ze mee mo gen denken." De parkeerplaats aan de Garenmarkt: Garen- markt. De parkeerplaats in het Huigpark achter het Stadsbouwhuis: Huigpark. Het parkeerterrein bij de Zijlstraat: Zijlplaats. Het verlengde van de Albertine Agnesstraat: Albertine Agnesstraat. De Leidse straatnamencommissie heeft zich in haar voorstellen voor nieuwe straatnamen zo veel mo gelijk beperkt tot voor de hand liggende bena mingen. In sommige gevallen moest de commissie wat meer originaliteit aan de dag leggen. Het parkeer terrein aan de Morssingel dat al jaren bekend staat als het Bom-terrein, gaat als het aan de commissie ligt Haverzak heten. De naam is een verwijzing naar de Haverzaklaan die op deze plek lag en bij het bombardement van 11 december 1944 deels werd verwoest. Voor het parkeerter rein tegenover de Leeuwenhoekstraat heeft de commissie twee 17de-eeuwse wiskundigen opge diept: Rudolph Snellius en Willebrord Snellius ge ven samen hun naam aan de Snelliusplaats. De namen zijn overigens nog niet definitief. Belang hebbenden hebben twee weken de tijd om be zwaren in te dienen. leiden Er is geknoeid met de gebodsborden langs de Oegstgeesterweg. Vandalen hebben met de graffitispuit de cijfers 30 en 50 in 80 veran derd. Automobilisten die vertrouwd zijn met de weg, zullen weinig acht hebben geslagen op die plotseling verhoogde snelheidslimiet, maar de onbekende weggebruiker trapt wellicht het gaspedaal even in. En dat is nou juist niet de bedoeling. De gemeente Leiden had expres een paar borden met 30 kilometer geplaatst om automobilisten te waarschuwen voor het bouwverkeer dat af- en aanrijdt bij de brug die moet worden gelegd over de Haarlemmertrekvaart naar de Broek- en Simontjespolder. De afdeling verkeer van de gemeente Leiden heeft beloofd de 'verminkte' borden zo snel mogelijk te vervangen. De politie had overigens nog geen klachten binnengekregen. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Het grootwinkelbedrijf (HEMA, V D en Blokker) en de samenwerkende ondernemers Leiden (SOL) hebben af gesproken dat dit jaar op zeven zondagen de winkels open gaan. De grote en de kleine middenstand - die eer der afspraken maakten over zes koopzondagen - her openden het overleg toen de gemeente besloot winkel openstelling op zondag vrij te geven. leiden aad rietveldstad lokken. Het grootwinkelbe drijf liet zich vorig jaar zomer al Over één ding waren de onder- overtuigen van de noodzaak het handelaars, C. Verplancke na- aantal koopzondagen te beper- mens de SOL en C. van Riet van ken. Dat de gemeente daar tus- V D voor het grootwinkelbe- sendoor is gekomen met vrij- drijf, het al vantevoren eens: op koopzondagen moeten de win kels in de binnenstad samen optrekken. Ook bij eerdere overleggen zei Verplancke, dat de winkels in de binnenstad meer moeten doen op koop zondagen dan alleen maar de deur van het slot gooien. De vertegenwoordiger van de SOL wil op die dagen evene menten in straten en op plei nen, die het publiek naar de stelling voor alle zondagen heeft die meningen niet wezenlijk verandert, aldus Verplancke. De data voor de koopzonda gen van dit jaar zijn in het over leg ook al vastgelegd. 'Gewone' koopzondagen zijn er op 23 maart, 27 april en 26 oktober. Verder gaan de winkels in de binnenstad op zondag 13 juli open ter gelegenheid van het begin van de Lakenfeesten, op 30 november vanwege Sinter klaas en op 14 en 21 december vanwege Kerstmis. 'Bezwaren tegen JOP ongegrond' Een jongerenontmoetingsplaats (JOP) in het Roomburgerpark kan een goede functie vervullen voor de Professoren- en Burge- meesterswijk en past binnen het bestemmingsplan. De be zwaren die twee omwonenden en de aanpalende tennisclub Roomburg tegen de JOP heb ben ingediend, moeten daarom ongegrond worden verklaard. Dat stellen B en W voor aan de raad. De plannen voor een JOP leven al langer in de wijk. De omwonenden vrezen echter voor hun rust. B en W hebben wel vertrouwen in een goede af loop. De jongeren zullen zelf meehelpen aan de bouw. Bo vendien is er een goed contact met de politie. De horeca is een leuke, veelzijdige bedrijfstak. Met volop carrièrekansen. Neem daarom zelf een kijkje achter de schermen tijdens 'Kijk in de Horeca', de landelijke open horecadag op 25 januari 1997. Allerlei horecagelegenheden M laten die dag tussen 11.00 en 15.00 uur zien hoe de horeca in de praktijk werkt. Ook geven ze informatie over de oplei dingsmogelijkheden. Want werken in de horeca? Dat smaakt naar méér! Bel voor de adressen van deelnemende horeca bedrijven in de buurt: 079 - 3 711 894. KUNST- ANTIEK- en INBOEDELVEIUNG KIJKDAGEN Zaterdag 18 en zondag 19 januari van 11.00 tot 17.00 uur. Maandag 20 januari van 10.00 tot 12.00 uur. Veilinghuis Oude Gracht -Oudegracht 26-1811 CL Alkmaar tel. 072-5154206, fax 072-5116011 tel. 06-53429360, privé 023-5270519 Register Veilinghouder R. G. Schiff. Bomen gekapt Op verschillende plaatsen in de stad worden de komende tijd in totaal 87 bomen gekapt. De bo men leveren gevaar op of zijn door hun omvang en plek hin derlijk. Er worden 61 nieuwe exemplaren geplant. Ook de verplanting van zes eiken staat op de rol. De bomen staan nu nog aan de Boshuizerwetering, waar ze elkaar verdringen. Eén eik gaat naar de Dobbedreef, de overige vijf naar het Jacques Ur- lusplantsoen. Wèèr een crisis bij een Leidse woningbouw vereniging? Het is nog maar enkele maan den geleden dat bestuursvoorzitter Ted van der Valk van woningbouwvereniging De Sleutels bekneld raakte in een ruzie tussen het verenigingsbestuur en de algemene le denvergadering. Deze week was het de beurt aan voorzitter Peter Laman van Wo ningbouwvereniging Leiden (WBL). De le denvergadering van die corporatie wil het complete bestuur naar huis sturen. De onrust in volkshuisvestingsland heeft al les te maken met de veranderingen van de afgelopen jaren. Vroeger werkten woning bouwverenigingen als een soort verlengstuk van de overheid. Gemeente en rijk namen de meeste beslissingen, de huurders be spraken op de ledenvergadering hoe de be slissingen in praktijk uitwerkten. De bouw vereniging was als de tafeltennisvereniging, die weinig te zeggen heeft over een ge meentelijke subsidie waarmee een nieuwe bar wordt betaald, maar wel bepaalt waar die bar wordt neergezet. Sinds enkele jaren heeft de overheid zich echter teruggetrokken. De overheid wil dat corporaties bedrijven worden, met een ei gen huishoudboekje en een eigen beleid. Het gevolg is dat de oude machtsstructuur van de vereniging schudt op zijn grondves ten. De verenigingsbesturen hebben baat bij een snel reagerende, bedrijfsmatig ope rerende organisatie. Ze proberen hun ver eniging dan ook om te vormen tot een slag vaardig bedrijf. De Sleutels probeerde twee jaar geleden van de vereniging een stichting te maken. Ons Doel doet momenteel het zelfde. En Woningbouwvereniging Leiden (WBL) maakte de vereniging slagvaardig door de ledenvergadering om te bouwen tot een soort 'parlement' van 40 gekozen huur dersvertegenwoordigers Daarnaast is de verhouding tussen vereni gingsbestuur en ledenvergadering verslech terd. Zaten bestuurders en leden vroeger op één lijn (de echte beslissingen werden toch door de overheid genomen), tegenwoordig hebben de bestuurders een ander belang dan de huurders. Het bestuur moet ervoor zorgen dat het bedrijf presteert; de leden vergadering komt in eerste instantie op voor de huurders. Bij die huurders is echter veel veranderd. Moderne bedrijven hebben een spreekbuis voor de klanten. De corporaties hebben dan ook veel energie gestoken in het verbeteren van hun klachtenservice voor huurders. Bo vendien hebben de huurders een eigen 'consumentenbond' gekregen: de huurders- belangenvereniging. Gevolg is dat de ledenvergadering haar macht ziet afbrokkelen. De vergadering ver vreemdt van een steeds grotere groep huur ders en herkent zich niet meer in het steeds bedrijfsmatiger werkende verenigingsbe stuur. Dat zorgt voor wrijving en irritaties. Vandaar dat een nogal onbenullige zaak - de manier waarop het bestuur een bezuini gingsvoorstel voorlegt aan de ledenvergade ring - er ineens toe kan leiden dat de leden vergadering het voltallige bestuur naar huis stuurt. Volkshuisvesting is aan het veranderen, aan het gisten. Dat zo nu en dan een kookpunt wordt bereikt, is niet meer dan logisch. Het bestuur van de tafeltennisvereniging wil het liefst een simpele biertap aanschaffen om dat dat goedkoper is, maar de ledenverga dering wil een eigen bar. En alsof dat nog niet erg genoeg is heeft een aantal tafelten nissers een eigen café geopend, pal naast het clubhuis. In zo'n situatie moet er wel ruzie komen. Het is te hopen dat het maar tijdelijk is. leiden maarten keulemans Van Rij: volgens mij kan dit niet leiden monica wesseung Leiden moet in de Oostvliet polder baggerstort toestaan. Dat eist de provincie Zuid- Holland. Als de gemeente blijft weigeren komt de provincie met een zogeheten 'aanwij zing'. Op 4 februari overleggen de besturen van de gemeente Leiden en Zuid-Holland. Als daarin geen overeenstemming wordt bereikt voert de provin cie haar dwangmaatregel uit. De mededeling van gedepu teerde T. Jansen (WD) leidde gisteren tot commotie in de vergadering van Provinciale Staten. Jansen had het eigen lijk niet mogen zeggen en bracht zijn collega-bestuurder en partijgenoot J. Nolten in het nauw. Nolten, verantwoor delijk voor economische za ken, had het verse besluit van Gedeputeerde Staten nog niet aan de gemeente Leiden ge meld. Hij bevestigde het in de wandelgangen wel. De Leidse wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke orde ning) is hoogst verbaasd over het besluit van de provincie. „Er loopt nog een bezwaar schrift van de gemeente tegen het streekplan, waarin die bag- gerstortlocatie is opgenomen. Dat streekplan is nog niet eens vastgesteld. Ik denk dat je dan als provincie niet eens kunt besluiten om tot aanwijzing over te gaan. Het was in ieder geval netjes geweest als ze daar eerst eens met ons over hadden gesproken. Leiden wil in de Oostvliet polder - ten zuidoosten van Leiden - èen zestig hectare groot bedrijfsterrein aanleg gen. De baggerstort zou daar de helft vanaf snoepen. De provincie heeft dringend een baggerstortlocatie nodig: er moet de komende 15 jaar 5 miljoen kuub bagger opgesla gen worden. Leiden zoekt naarstig naar een bouwlocatie. Van Rij stel de onlangs een compromis voor. Als er elders in de Leidse regio een bouwlocatie komt, werkt de stad mee aan de bag gerstort. Omdat verder uitstel van de aanleg van een baggerstortlo catie niet acceptabel is - steeds meer vaarwegen slibben dicht door onvoldoende uitbag geren - geeft de provincie Lei den nog slechts één kans. Ko men de partijen niet tot over eenstemming dan dwingt Zuid-Holland de gemeente zich aan het streekplan te houden. Daarin is vastgelegd dat de Oostvlietpolder bagger stort wordt. Volgens Van Rij zijn er wel degelijk andere oplossingen dan een baggerdepot in de Leidse polder. „Zo'n stort mag bij voorbeeld wel in het Groe ne Hart of in de groene zone tussen Leiden en Den Haag, waar een bedrijfsterrein abso luut niet mag. En ik zou toch denken dat de provincie ook verantwoordelijk is voor het bedrijfsleven en voor de aan leg van voldoende bedrijfster reinen." De wethouder denkt dat gemeente en provincie er 'in goed overleg' uitkomen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15