Van Scheppingen is ervaring rijker Vriesekoop wil waardig afscheid Regilio Tuur: van ring naar kledingatelier Sport 'Top wielersport staat stijf van de doping' West Ham biedt acht miljoen voor Pierre van Hooijdonk VRIJDAG 17 JANUAR11997 23 Herbert Neumann naar NAC breda Herbert Neumann gaat naar NAC. De Duitse trainer is door het bestuur voor de komende twee seizoenen vastgelegd. Met de Duitser is ook nog een optie voor een derde seizoen af gesproken. Neumann wordt de opvolger van Wim Rijsbergen die al aangekondigd had aan het eind van het seizoen uit Breda te vertrekken. Neumann was tot mei '95 werkzaam bij Vitesse. Na Vitesse ging hij aan de slag bij Anderlecht. Na een slechte sei zoenstart van de Belgische club stond hij binnen 52 dagen op straat en vertrok hij naar Istanbulspor in Turkije. Ook daar moest hij snel vertrekken. Jimmy Calderwood weg bij Willem II tii burc Jimmy Calderwood vertrekt aan het eind van het sei zoen bij Willem II. Het bestuur en de trainer hebben in goed overleg besloten hun arbeidsovereenkomst die op 30 juni 1997 afloopt, niet te verlengen. De Schot nam halverwege het vorig seizoen de coaching over van Theo de Jong. Het bestuur van Willem II is niet tevreden met de resultaten. Die stroken niet met de sportieve ambities van de club, aldus het bestuur. De clubleiding heeft geen kritiek op de inzet en het vakmanschap van Calderwood. Schaaktoernooi Linares sterk terug madrid Na een jaar afwezigheid is het schaaktoernooi van Li nares terug op de agenda, met zoals gebruikelijk een uitermate sterke bezetting. Het evenement, dat bekend staat als het Wim bledon van de schaaksport, begint op 3 februari. Er doen geen Nederlanders mee. De schakers die meedoen zijn: Kasparov (Rus, Elo-rating 2795), Anand (Ina, 2765), Karpov (Rus, 2760), Kramnik (Rus, 2740), Ivantsjoek (Oek, 2740), Topalov (Bul, 2725), Gelfand (WRu, 2700), Shirov (Spa, 2690), Adams (Eng, 2660), Nikolic (Bos, 2655), Drejev (Rus, 2650), Judit Polgar (Hon, 2645). Tyson krijgt herkansing op Holyfield Atlanta Bokser Mike Tyson kan op 3 mei in Las Vegas revanche nemen op zijn landgenoot Evander Holyfield. De zaakwaarne mers van beide zwaargewichten bereikten gisteren in Atlanta overeenstemming over de voorwaarden van de zoveelste 'partij van de eeuw'. Holyfield krijgt als wereldkampioen een recordbe drag van 63 miljoen gulden, uitdager Tyson moet genoegen ne men met 34 miljoen. Holyfield zorgde in november vorig jaar voor een grote verrassing. In een sensationeel gevecht onttroon de hij de onverslaanbaar geachte Tyson in de elfde ronde. Sprintduel tussen Bailey en Johnson Toronto Donovan Bailey en Michael Johnson staan op 31 mei in het SkyDome van Toronto voor veel geld naast elkaar voor een duel over 150 meter dat de 'snelste man van de wereld' moet opleveren. De Canadese sprinter Bailey is met 9,86 secon den wereldrecordhouder op de 100 meter. Daarmee werd hij af gelopen zomer olympisch kampioen. Johnson won in Atlanta de 200 en 400 meter. De Amerikaan verbeterde op de 200 meter het wereldrecord tot 19,32 seconden. Ferguson ziet de eindstreep londen Alex Ferguson, al een decennium manager van Man chester United, stopt als zijn huidige contract over drie jaar is af gelopen. „Ik kan de eindstreep zien", zei Ferguson gisteren. ,,Als ik de verbintenis heb uitgediend ben ik 58. Dan wordt het tijd een stapje terug te doen. Ik kan me niet voorstellen dat ik door ga-" Hoofdbestuur SY Kickers '69 treedt af leimuiden Het hoofdbestuur van voetbalvereniging Kickers '69 is afgetreden. Oorzaak is is het feit dat het bestuur meent te wei nig vertrouwen te genieten van de leden. Een en ander kwam aan licht bij de procedure die werd gevolgd om Willem Wigge- mansen aan te stellen als hoofdtrainer van de zondagvierdeklas ser. Veel leden waren daar op tegen. Voor maandag 27 januari is een buitengwone ledenvergadering vastgesteld. Basketballers Leiden loten BS Weert leiden De basketballers van BS Leiden spelen zondag 2 februari om 21.00 uur de kwartfinale van de landelijke beker tegen eredi- visionist BS Weert. Promotiedivisionist Leiden bereikte de laatste acht door achtereenvolgens BV Lisse en Challengers uit te schakelen. Bij Weert speelde tot voor kort Leidenaar Jeroen van Veen. De top van de internationale wielersport staat stijf van de do ping. Twee Franse ex-beroeps renners hebben dit verklaard in een uitgebreid 'Dossier Cyclis- me' dat de Franse sportkrant l'Equipe deze week publiceert. De renners zijn Gilles Delion [en Nicolas Aubier. Beiden stop ten eind vorig seizoen met wiel rennen. „Doping is gemeen goed", zei Delion. „Toen ik bij de profs debuteerde zei mijn ploegleider dat je nooit bij de beste vijftig ter wereld komt, als je geen EPO gebruikt." renner, die het nooit helemaal maakte, ondanks een overwin ning in een klassieker (Ronde van Lombardije 1990) en een etappe in de Tour de France (1992). Aubier stopte al op 25- jarige leeftijd. Hij vond zijn sport te veel gebaseerd op do ping. Hij kon er niet mee leven dat hij werd gedwongen verbo den stimulerende middelen te nemen. Elke twee dagen een in jectie. „Volgens mij bevindt zich niemand bij de top-100 van de wereldranglijst die geen EPO, groeihormonen of nog andere producten gebruikt. Doping is zo verbreid dat je abnormaal bent als je niet gebruikt." West Ham United heeft vandaag offi cieel een bod van acht miljoen gulden uitgebracht op Pierre van Hooijdonk. Manager HaTry Redknapp van de Lon- dense Premier League-club kreeg van zijn bestuur het groene licht om de on derhandelingen met de Schotse werk gever van de Nederlandse spits te ope nen, nadat de verkoop van de Roe meense spits Florian Raducioiu een feit was geworden. Raducioiu keerde voor 7 miljoen gulden terug naar zijn oude club Espanol. Omdat West Ham eerder al de Roemeen Ilie Dumitrescu voor 3 miljoen gulden verkocht aan een Mexicaanse club, is er voldoende geld beschikbaar om de komst van Van Hooijdonk mogelijk te maken. Redknapp: „Ik heb Pierre de afgelo pen weken een aantal keren zien spe len. Ik kende hem al vrij goed van Cel tic en het Nederlands elftal. Hij is een fantastische spits voor het Britse voet bal en heeft een geweldige staat van dienst. Overal waar hij komt, wordt hij topscorer. Als het aan mij ligt komt hij zo snel mogelijk naar West Ham." Volgens het bestuur van West Ham zal veel afhangen van de opstelling van Celtic, dat tijdens de diverse bespre kingen met Feyenoord liet weten een transfersom van vijf miljoen gulden veel te laag te vinden. De Schotse top club beseft dat de situatie van de Ne derlandse international in Glasgow on houdbaar is geworden. Van Hooijdonk is ontevreden over de houding van het Celtic-bestuur, dat zijn beloften niet is nagekomen. Manager Tommie Bums ziet inmiddels in dat er geen basis meer bestaat voor een gezonde sa menwerking. West Ham United-directeur Peter Storrie: „We zijn goed geïnformeerd over de situatie van Pierre en hopen gauw tot een akkoord te komen. Als het aan ons ligt wordt er dit weekeinde al een beslissing genomen." In achttiende en laatste Top 12 AUSTRALIAN OPEN Bettine Vriesekoop dacht gisteren in Eind hoven bij de loting van de haar achttiende Europese Top Twaalf de eerste vijf tegen standsters zelf uit de champagnekoeler te mogen vissen. Dat was haar beloofd door de bond. Maar André Damman, afgevaar digde van de Europese tafeltennisunie, stak daar een stokje voor. „Dat gaat toch zeker niet gebeuren, hè", mompelde de verbaas de Belg, toen hij de hand van Neerlands beste tafeltennisster ooit al bijna in de em mer zag verdwijnen. Hoe had iemand het in zijn hoofd ge haald om 'Miss Bettine' die volmacht te ge ven, bedoelde Damman te zeggen. Haar hand mocht wèl de loting bij de mannen bepalen, maar zeer zeker niet beslissen over de groepsindeling bij de vrouwen. Nog even en Vriesekoop is voorgoed ver lost van dergelijke slecht geregisseerde to neelstukjes. Het afscheid van het interna tionale tafeltennis is nabij. De bond is nooit haar beste vriend geweest, maar ze geeft toe er ook veel aan te hebben danken. Daarom laat Vriesekoop de NTTB haar afscheids feestje organiseren. „Maar de gasten mag ik zelf uitnodigen." De Top Twaalf in Eindhoven wordt an ders dan alle zeventien andere. Haar eerste speelde Vriesekoop als 16-jarig meisje in Praag. Toen werd ze tweede. Haar laatste ondergaat ze straks als 35-jarige volwassen vrouw, door succes, schade en schande wijs geworden. Ze won het onderonsje tussen de beste twaalf van Europa in totaal twee keer (1982 en 1985). „Ik sta er een beetje ambivalent tegenover", probeerde ze giste ren haar gevoelens onder woorden te bren gen. „Zoiets als een afscheidswedstrijd zou ik nooit willen. Het toernooi moet ook niet in het teken staan van mijn afscheid. Ik speel er gewoon op het laatst op internatio naal niveau. Maar de Top Twaalf is wel een beetje mijn toernooi, hoewel de dramatiek niet meer zo is als vroeger (met elf partijen, red.). Toen zag je heroïsche gevechten, leed je pijn en moest je echt afzien. Iedereen liep op zijn laatste benen." Haar voorbereiding op de Top Twaalf ging altijd gepaard met stress en spanning. Ze voerde het aantal trainingen op en stond vervolgens op het toernooi vermoeid achter de tafel. Nu krijgen andere beslommerin gen voorrang. „Ik heb het te druk met mijn studie Sinologie om veel met tafeltennis be zig te zijn. Ik kan het me permitteren, want ik speel goed. Misschien is de conditie wat minder, maar mijn basis is nog altijd groot." Vriesekoop belast zichzelf niet met de psychische druk van het moeten winnen. „Ik wil mooie wedstrijden spelen. Het resul taat is niet het belangrijkste. Op de Olympi sche Spelen heb ik me achter de tafel niet waardig gedragen. Dat zal me nu niet ge beuren." 6 6-2 6-3 6-1, Moya (Spa) - (Dui) 6-2 6-2 6-2 Vrouwen, derde ronde: Appelmans (Bel/16) - Boogert (Ned) 6-1 3-0 opgave, Graf (Dui/1) - Gorrochategui (Arg) 7-5 6-3, Hu- ber (Dui/5) - Zvereva (WRu) 7-5 6-0, Da- Dennis Rodman slaat fotograaf De Amerikaanse basketballer Dennis Rodman heeft zich weer eens van zijn minder goede kant laten zien. In de wedstrijd van de Min nesota Timberwolves tegen de Chicago Bulls kwam Rodman woensdag buiten de lijnen terecht en reageerde zich vervolgens af op een fotograaf die langs de kant zat. Rodman schopte fotograaf Eugene Amos in de lies, zo bleek uit de vertraagde opnamen van het incident. De fotograaf zei dat hij Rodman altijd had bewon derd, maar nu een aanklacht tegen hem zal indienen. Medvedev superieur in Australische windtunnel Andrei Medvedev is op de weg terug naar de top tien. Dennis van Scheppingen kwam de beer uit Kiev vrijdag tegen. Op showcourt number one, de windtunnel in het Melbourne Park. De 21-jarige nieuwkomer uit Wilnis werd een ervaring rijker in zijn jonge profbestaan. Geen illusie armer ondanks dat hij slechts drie games kreeg, 1-6 1 - 6 1-6. „De achterstand op de top is lang zo niet groot als de uitslag doet vermoeden", meld de hij nuchter na zijn afstraff- fing. Stond Van Scheppingen ze ventig minuten op de baan, Kristie Boogert haakte tegen Sa bine Appelmans na 43 minuten af. Op 1-6 0-3 gaf de speelster uit Zuid-Beijerland op. Aan het einde van de tweede game liep ze een blessure op in het linker bovenbeen. „Een dubbele ver rekking van de quadriceps", vertelde ze. „Een gevolg van overbelas ting", veronderstelde ze. Die ge dachte was niet zo gek. Ze kwam ongetraind naar de Australian Open, speelde woensdag in het enkel en dub bel en had donderdagmorgen zoveel spierpijn dat ze er nau welijks in slaagde uit bed te stappen. Appelmans, zestiende geplaatst in Melbourne, zette haar vrijdag direct aan het werk. Aan het einde van de lange tweede game voelde Boogert de pijnscheut. „Ik voelde direct dat het mis was. Ik kon weinig meer uitrichten." Tussen de sets door werd ze behandeld door de fy siotherapeute, maar ook dat haalde weinig uit. „Ze nam de handicap niet weg. Het had op 0-3 weinig zin verder te gaan en een spierscheuring op te lo pen." Ondanks de blessure was de Australian Open voor Boogert geslaagd. „Ik heb de derde ron de bereikt. Daarmee ben ik dik tevreden. Vooraf had ik daarop niet gerekend. Tegen Arendt en Grande heb ik goed gespeeld." Het waren haar eerste wedstrij den sinds eind oktober. Tijdens haar vakantie liep ze een knie blessure op die haar tot begin januari van de wedstrijd- en trainingsbaan hield. In die periode bereidde Van Scheppingen zich voor op zijn eerste grand slam en zijn eerste trip naar Australië. Hij werd met zijn plaats in de derde ronde de beste Nederlander in Melbour ne. „Vooraf had ik iedereen die dat had verteld, uitgelachen", keek hij terug. „Maar ja, het kan raar lopen. Het verschil tussen winst en verlies is soms klein." Soms wel. Tegen Andrei Med vedev niet. De 22-jarige Oekraï ner gaf Von Sjeppingen of Von Sjeppeningen zoals de Wilnisser in Melbourne werd genoemd, vanaf de eerste opslag nog min der dan een schijn van kans. „Hij zette mij direct onder druk", vertelde Van Scheppin gen. „En hield mij drie sets lang onder druk. Medvedev wees Van Schep pingen op diens tekortkomin gen. Vooral tactisch schoot de Zuid-Hollander tekort. „Ik had de baan moeten opengooien, niet in zijn spel moeten mee gaan. Ik wist dat hij met zijn backhand langs de lijn wilde scoren, maar ik vond er geen wapen tegen. Hij dicteerde vrij wel alle rally's, ook in mijn op slagbeurten omdat mijn service niet liep." Negatief vond Van Scheppin gen de ervaring zeker niet. „Medvedev is een absolute top per. Een top tien-speler. Hij wees mij er nogmaals op dat ik nog veel moet leren. Mijn op slag moet constanter worden, ik moet meer variatie brengen in mijn slagen en ik moet leren wedstrijden naar mijn hand te zetten." Onder de indruk van de en tourage op showcourt met 6000 toeschouwers was hij niet. Wel ondervond hij veel last van de wind. „Die was totaal anders dan op de andere banen. Hij wervelde op die baan, kwam constant uit een andere hoek. Ik had op die baan moeten inspe len. Nog een les die ik geleerd heb. Ik wist niet dat de baan de windtunnel werd genoemd. Medvedev wel." Van Scheppingen beoordeel de zijn eerste grand slam als een opsteker voor de toekomst. „Derde ronde gehaald, prima." Dat hij 35.000 gulden had ver diend, was meegenomen. Voor al omdat hij van plan was een weekje langer te blijven in Australië. Medvedev ook, maar alleen in Melbourne Park. De nummer vier van de wereld in mei 1994 viel in twee jaar terug naar de 36e plaats. „Door blessures vooral", zei hij na zijn overwinning. Door de scheiding met zijn coach en vriend Dolgopolov, door liefdes verdriet na zijn breuk met Anke Huber. Pas vorig jaar vond hij de weg terug aan de hand van zijn nieuwe coach Bob Brett, de man die Becker en Ivanisevic naar de wereldtop begeleidde. Tegen Van Scheppingen speelde hij vrijdag, net als tegen Stich een ronde eerder, een be- repartij. Daarmee deed hij zijn naam wederom alle eer aan. Medvedev betekent beer in het Russisch. Steffi Graf wordt belaagd door handtekeningenjagers. De Duitse v Gorrochategui. Eind vorige week rinkelde de te lefoon in huize Hoffman in New York. „Stan, ik denk dat ik het niet meer heb", zei Regilio Tutu- tegen zijn manager. „Okay", re ageerde de Amerikaan laconiek. „Dan laat ik je niet meer bok sen. It's over." Tuur maakte gisteren in de Kuip te Rotterdam zijn vertrek uit de ring officieel bekend. Dat ging, zoals gebruikelijk bij hem, met de nodige dramatiek, sym boliek en retoriek gepaard. De zaal was gevuld met jfers, fami lie (moeder), vrienden ('Ome' Jan Schildkamp), collega's (Poe der) en zakenrelaties (Van Hol land). Zijn echtgenote en doch tertje ontbraken. „Tijdens mijn eerste perscon ferentie in New York kende nie mand mij", sprak Tuur. „Ik ben toen opgestaan en heb gezegd: 'Ik ben Regilio, ik ben op een missie'. Nu, op mijn laatste persconferentie sta ik weer op en zeg ik: 'Ik ben Regilio, mijn missie is volbracht.' Allemaal bedankt." Na die gloedvolle woorden klonk een spontaan applaus. Tuur, achter de tafel bijgestaan door Hoffman en pr-man Linse, maakte een licht aangeslagen indruk. „Dit is een moeilijke, maar ook een mooie dag", leg de hij uit. „Eindelijk mag ik te rugblikken op mijn carrière. Ik heb bereikt wat ik wilde, eruit gehaald wat erin zat. Daarom doe ik nu zonder spijt afstand van mijn WBO-wereldtitel." Tuur, gestoken in een stijlvol kostuum van zijn eigen kleding lijn, wilde en kreeg in Rotter dam een waardig einde als top sporter. „Natuurlijk is het leuker om met publiek erbij afscheid te nemen", erkende hij. „Maar boksen is geen zwemmen, schaatsen of motorrijden. Je kunt niet ontspannen aan je laatste optreden beginnen. Dan loop je het risico per brancard af te reizen. Nu zeg ik op een respectabele manier vaarwel te gen de sport die mij vijftien jaar alles heeft gegeven. Zo hoort het ook." Tuur bokste zijn 47ste en laatste partij (43 overwinnin gen) op 9 juni in Atlantic City. Dat deed hij, geheel tegen zijn professionele natuur in, niet op volle kracht. Hij kampte met een armblessure. Niettemin stelde hij met een snelle knock out voor de zesde keer zijn WBO-wereldtitel veilig. Daarna werd het stil rond de voormali ge Sportman van het Jaar (1994). De WBO schoof Euro pees kampioen Julien Lorcy uit Frankrijk als officiële uitdager naar voren, maar Tuur weiger de. „Contracten voor dat gevecht zijn nooit getekend", verzeker de de 29-jarige miljonair. „Door mijn armblessure moest ik steeds uitstel vragen. Op een gegeven moment houdt dat op. Begrijp me goed, die gescheur de spier in mijn rechterarm is geen reden voor mij geweest om te stoppen. Ik weet wat pijn is, ik heb ook geleerd door te bijten. Maar nu is dat niet meer nodig." Tuur, geboren in Paramaribo, was vroeger niet uit de sport school weg te slaan. In de be faamde Gleason's Gym van New York, waar hij in 1989 als beginnend profbokser neer streek, legde hij de basis voor een imposante loopbaan. In de tweede helft van 1996 bracht Tuur meer uren door in het kle dingmagazijn van zijn nieuwe compagnon Peter van Holland dan in de sportschool. Lang zaam ontstond de verwijdering van boksen. „Ik merkte bij mezelf dat ik meer naar het atelier verlangde dan naar de ring. Ik heb mezelf daarna twee maai:. de tijd gegeven een beslissing te ne men. Ik voelde d?' e gretigheid er niet meer w«<> De honger was weg. Toen besefte ik dat het voorbij was. Eén procent twijfel bij een bokser in de ring bete kent een honderd procent ne derlaag. Met gevaar voor de ge zondheid. Dat wilde ik mezelf en mijn familie niet aandoen." Tuur begint vol ambitie aan zijn nieuwe leven als mode-ont werper. Als perfectionist volgt hij het proces van tekentafel naar kledingwinkel van „A tot Z." Hij wil bovendien van het leven gaan genieten. „Een keer tje stappen tot diep in de nacht zonder schuldgevoel. Binnen een maand staat de 'nieuwe' Tuur op modebeurzen in Amsterdam, Keulen en Lon den. Via Hoffman, manager van onder anderen Poeder en Deli- bas, blijft hij als adviseur be trokken bij de vorderingen van de Nederlandse bokstop. Bei den hebben hoge verwachtin gen van met name de hardslaande Poeder. „Of ik de beste bokser van Nederland aller tijden ben?", herhaalde Tuur donderdag aan het eind van een lange sessie. „Dat moet de buitenwacht maar zeggen. Ik denk wel dat ik de compleetste en succesvolste ben."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 23