lkemade casseert wangsom MEUBEIPIEIN te» LEIDERDORP «Sf De Tweesprong krijgt whirlpool en zonneweide De herinneringen van een uniek schaatsduo RUIMT USKOUD OP! Rijn- Veenstreek lychiatrisch centrum phen gaat in mei open ■1 Bomenstichting moet huiswerk over drie kastanjes overdoen Actie tegen landbouwgif dichloorvos LEIDERDORP IAG 17 JANUAR11997 ieven laten computer achter Betrapte dieven lieten gisteravond op hun vlucht een nputer met toetsenbord achter in de tuin van een huis in de •an Heusdenstraat in Ter Aar. De jongens werden rond een of elf betrapt door een wandelaar en zetten het op een lo- i. De gewaarschuwde politie vond de computer, maar er wa- lel1' iaan het huis geen braaksporen te bekennen. Waar de com- )pe er vandaan komt is niet bekend. aardepapieren ontvreemd j hfn aan den rijn» Duizend gulden en een stapeltje waardepa- n i: ren waren de buit van inbrekers die vannacht een kluis ont- enidden uit een bedrijf aan de Gouwsluisweg in Alphen aan i Rijn. De dieven vernielden een ruit van het magazijn en amen zo in de kantoorruimte terecht. Een poging om een js te stelen in een winkel aan het Thorbeckeplein liep op niets De inbrekers pleegden vernielingen in de winkel, maar kre- or: ide kluis niet open. roers slaan personeel autobedrijf irp Twee Oegstgeestenaren hebben gistermiddag in een :r"' oshowroom aan de Weversbaan in Leiderdorp het personeel sroj lagen. De twee broers, 31 en 35 jaar oud, kwamen naar het itoor van de dealer om een zakelijk geschil op te lossen. Het iprek ontaardde al snel in een vechtpartij. Het personeel wist mannen ten slotte te overmeesteren en belde de politie. Die >ft de twee vechtersbazen bekeurd. „drijf lapt milieueisen aart laars Lichte daling bezoekers sportcomplex Roelofarendsveen roelofarendsveen marieta kroft Een kwart miljoen mensen bezocht in 1996 het sportcomplex De Tweesprong in Roelofarends veen. Dat is een lichte daling ten opzicht van dat jaar daarvoor toen 258.000 mensen de poorten van het sportcomplex passeerden. Volgens mana ger D. de Kuyer is de belangrijkste oorzaak van de daling de slechte zomer, waardoor er 12.000 re creanten minder kwamen zwemmen. De bezoekersaantallen stemmen De Kuyer des ondanks tevreden. ,,De twee zomers daarvoor waren natuurlijk wel érg mooi", reageert hij laco niek op de daling van het aantal zwemmers. „He laas hadden we vorig jaar een slechte zomer, maar die heeft nu wel de doorslag gegeven om de twee buitenbaden te slopen. Anders was het mis schien weer niet gebeurd. Ook het aantal squasers nam vorig jaar af. Het waren er 5500. Dat jaar daarvoor waren het er nog 6400. „Er zijn ook zoveel sporten om te doen", merkt De Kuyer op. „Het squasen trekt nu weer aan. We hebben de sport gepromoot." Het aantal tennissers en bezoekers aan de sporthal bleef gelijk en zit ook aan het maximum. De om zetcijfers verwacht de manager over een maand pas binnen te hebben. De beheerder Sportfond sen Alkemade heeft die op 1,3 miljoen gulden be groot. Om meer zwemmers het bad in te krijgen, krijgt het binnenbad dit jaar een whirlpool en een zonneweide. Bij de zonneweide gaat het om lam pen waaronder de liefhebbers kunnen liggen. „Het is alsof je je in de zon waant", legt De Kuyer uit. „Alleen word je niet bruin." Momenteel worden prijzen van deze attracties vergeleken. Het komend kwartaal worden de whirlpool en de zonneweide aangelegd. Het zwembad gaat er niet voor dicht. Verder wordt er buiten, op de plek waar enkele maanden geleden nog het 50-meterbad lag, een ligweide aangelegd. De weide wordt voorzien van een beach-volley- balveld en speeltoestellen. Meer ideeën voor vernieuwingen in en om het sportcomplex heeft De Kuyer niet. „Bodyaction, een fitnesscentrum met sauna en zonnebanken, vestigt zich naast ons. Dat is een mooie aanvul ling. Ik verwacht wel met de eigenaar samen te werken." Zwembad De Tweesprong krijgt nog voor de zomer een whirlpool en een zonneweide, foto mark lamers landelsonderneming Rob Hogeboom BV uit Roelo- idsveen moet de gemeente Alkemade 31.000 gulden len voor twaalf milieuovertredingen. Dat hebben emeester en wethouders besloten. De gemeente M l nog niet eerder een bedrijf zo'n hoge dwangsom p ilegd. Henk de Jeu en Jan Jansen houden het na 25 jaar voor gezien ledrijf, dat aan de Lasso is handelt over de hele d in tweedehands kranen, tan nbouw- en landbouwma- ;er is. Volgens de gemeente 0 Ie onderneming zich onder schuldig hebben gemaakt ervuiling van de bodem en Inï rondwater. Verder zou hij grondse tanks niet vol de algemeen geldende chriften opslaan en zou de atie in de werkplaats niet en. btenaren signaleerden de n| redingen eind juli vorig Toen Hogeboom de zaken ptember nog niet op orde jnevan overbeeke lieuwe centrum voor gees- '■e gezondheidszorg larde' in de Alphense 12 vbouwwijk Kerk en Zanen in mei zijn deuren. In arde kunnen zowel psychi- :he patiënten voor opname re; ht als ook patiënten die al- met gesprekken geholpen Rijnaarde is het resultaat :en uniek samenwerkings- ind tussen de Riagg in Lei en Langeveld, het centrum psychiatrie in Noordwijk. beide instellingen hebben deze week hun handteke- gezet onder een samen- ingscontract. Ze willen nee meer 'eenheid' in psy- ische behandelingen ;en. Rijnaarde in Alphen is irste instelling die daarvan UE TIJD had, legde de gemeente het be drijf een dwangsom op. Het ge meentebestuur besloot vorige week tot daadwerkelijke inning van dat geld over te gaan. Vol gens milieuambtenaar A. de Kok overtreedt de ondernemer al een jaar of zes a zeven de re gels. „Nu moet maar eens dui delijk zijn dat het serieus is." Directeur R. Hogeboom rea geert geïrriteerd. „Ik heb het ge voel dat de gemeente een gi gantische heksenjacht aan het plegen is. Wekelijks geven wij een groot bedrag uit om aan de milieueisen te voldoen." Hij zegt de aanschrijving bij de rechter te zullen aanvechten. hoogmade/woubrugge dorith ligtvoet Een mooier afscheid hadden Henk de Jeu en Jan Jansen zich niet kunnen wensen. Henk An- genent, de jongen die onder hun hoede de eerste wankele schreden op het ijs zette, won de elfstedentocht. Een enorme opsteker voor de twee mannen die 25 jaar geleden een jeugdaf deling op poten zetten voor schaatsertjes uit Woubrugge en Hoogmade. „Wij hebben altijd gehamerd op techniek. Voor ons is het prachtig dat een jon gen als Henk de tocht door zijn fraaie manier van rijden weet te het resultaat is. In het centrum is plaats voor 36 bedden en zijn 32 plaatsen voor dagbehande ling. Daafnaast zijn er plaatsen voor poliklinische hulp. In de toekomst willen de beide instel lingen hier ook een 'pension' realiseren waar patiënten kun nen overnachten. Langeveld en de Riagg heb ben ook plannen voor een der gelijk centrum in de Duin- en Bollenstreek. Het zou eind 1998 gerealiseerd moeten worden maar nog niet bekend is waar het zou moeten komen. „De beide centra zijn nodig om de psychiatrie dichter bij huis te brengen, te integreren in de maatschappij en om het aan bod beter af te kunnen stem men op de behoeften van de klant", aldus de Riagg en Lan geveld in een verklaring. Het duo was 25 jaar actief in de jeugdcommissie, een geza menlijk project van de ijsclubs in Woubrugge en Hoogmade. Onlangs namen ze afscheid. Honderden meer en minder ta lentvolle schaatsertjes hebben Jansen en De Jeu, die daarnaast algemeen voorzitter was van de ijsclub in Woubrugge, aan zich voorbij zien gaan. Bekende schaatsers zoals Ma rion en Ruud Borst en Henk An- genent zijn bij hen begonnen. Niet dat toen al duidelijk was dat ze grote prestaties zouden leveren. „Kinderen beginnen meestal met een jaar of zeven te schaatsen. Na twee jaar kan je pas zien wie ver kan komen", zegt De Jeu. Maar toekomstige toppers moeten meer in huis hebben dan talent. „Kinderen als Henk en Ruud zijn fanatieker dan an deren^, meent het duo. „Ruud Borsi^ ijvoorbeeld had echt niet direct een goede techniek in huis. Zelfs zijn vader zei in het begin 'Moet je die zwabberbe nen zien'. Maar die jongen was toen al zo hard als een spijker en had de inhoud en het door- Fietsster gewond bij aanrijding Een 59-jarige fietsster raakte ge wond toen ze op de Molenstraat in haar woonplaats werd aange reden door een auto. Volgens de politie werd de bestuurder van die wagen, een 56-jarige Lisse- naar, verblind door de laag staande zon. Hij zag de voor hem rijdende vrouw daardoor over het hoofd. De Lissese kwam boven op de motorkap terecht en brak haar enkel. De vrouw is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. Henk de Jeu en Jan Jansen bij het bekende standbeeld in Hoogmade. Elfstedentochtwinnaar Henk Angenent kreeg een miniatuur van dit beeldje. foto hielco kuipers zettingsvermogen om ver te ko men." Terwijl elfsteden- en toer tochtwinnaars hun zege in klin kende munt weten om te zet ten, heeft hun hobby De Jeu en Jansen alleen maar geld gekost. „Maar wij zitten er absoluut niet mee dat Henk en andere jongens weten te profiteren van hun bekendheid. Je moet niet vergeten dat topschaatsers ja renlang veel energie en geld moeten investeren in hun sport zonder dat het financieel wat opbrengt", zegt De Jeu. „Ik zou het die jongens zelfs kwalijk ne men als ze niet weten te profite ren van hun bekendheid", grapt Jansen. Het duo kijkt tevreden terug. Jansen: „Vijfentwintig jaar gele den begonnen we met zes schaatsertjes uit Hoogmade en twaalf uit Woubrugge. Nu zijn het er 155. Het is fantastisch dat we dit mochten doen. Je moet niet vergeten, de basis van het schaatsen ligt bij de jeugd. Als kinderen op jonge leeftijd goed leren schaatsen, verleren ze het nooit. Ik vind het leuk dat we topschaatsers hebben geleverd. Maar het is ook aardig dat er mensen bij waren die vorige week met hun eigen kinderen een aardig tochtje konden schaatsen en daar veel plezier aan beleefden." „We hebben zulke leuke din gen meegemaakt", vervolgt hij. „Als kinderen een persoonlijk record reden, kwamen ze opge togen naar ons toe. 'Vraag een gulden aan je ouders voor elke seconde die je van je persoon lijk record weet af te rijden', zei den we dan. Twee jongens wis ten direct tijdens een wedstrijd 19 en 25 seconden van hun PR af te halen. 'Wat hebben jullie nu weer uitgehaald', vroegen hun ouders aan ons." Zijn er ook teleurstellingen geweest de afgelopen 25 jaar? Jansen en De Jeu moeten hier diep over nadenken. Jansen: „Ik had het moeilijk als ik grote ta lenten zag stoppen. We hadden ooit drie meiden uit Hoogmade die tot de top van het jeugd- schaatsen behoorden. En toen hield de beste ermee op. Zonde, want dat meisje had misschien Nederlands kampioene kunnen worden." De Jeu reageert nuchter. „Het gebeurt nu eenmaal dat talen ten ophouden met wedstrijd- schaatsen. Dat is jammer, maar er komen nieuwe voor terug. En het blijft leuk om zo'n talentje jaren later terug te zien." Hij grijnst: „Als een jonge vrouw van 26 me plotseling om de nek valt en herinneringen ophaalt aan vroeger, geniet fit echt." Antiekbeurs in Noord wijkerhout noordwukerhout timoteus waarsenburg Congrescentrum 'De Leeu wenhorst' in Noordwijker- hout vormt van 17 t/m 19 ja nuari het toneel voor een grote antiekbeurs. Organisa tor Luiten haalt voor het der de opeenvolgende jaar zo'n 55 professionele antiekhan delaren naar het congrescen trum. „Slechts antiekhandelaren, die staan ingeschreven bij de Kamer van Koophandel zijn welkom. Dit doen wij ter be scherming van het publiek." Twee keer per jaar is er zo'n beurs in De Leeuwenhorst. Door het grote aanbod hoopt Luiten dat kopers kunnen vergelijken. „Nergens anders in de regio vind je zo'n grote antiekbeurs, waar ook nog eens louter kwaliteit te koop is." Het aanbod zal zeer geva rieerd zijn. Juwelen, koperen en tinnen voorwerpen en porselein zijn te zien naast prenten, klokken en schilde rijen. Maar wie een oude kast of eethoek wil kopen, komt ook aan zijn trekken. De beurs biedt aan alle be zoekers gratis parkeerplaat sen. De route naar het con gresgebouw wordt op ANWB-borden aangegeven. De toegangsprijs bedraagt 7,50 en kinderen tot 16 jaar hebben vrij entree. Alkemade accepteert rapport niet :ft N ien. In het buurthuis Cornells Joppensz aan de Oppenheim- ti t wordt op zaterdag 18 januari van 10-15 uur een modeltreinen gehouden. ertelefoon. De kindertelefoon is op zoek naar mensen die zich j i inzetten als vrijwilliger. De telefoon geeft hulp, advies en in- atie aan kinderen en jongeren van 8 tot 18 jaar. Vrijwilligers krij- (j 'en intensieve training. Op donderdag 23 januari is er een infor- avond vanaf 20 uur. Aanmelding: 071-5142163. eridoo. Schilderen op het ritme van de didgeridoo en klank - i is op zondag 19 januari. De trillingen moeten oerinstincten ien. Het schilderen wordt voorbereid door oefeningen en me- Informatie: 071-3011964. us. Hoe komen planten aan hun naam, is de vraag die centraal op zondag 19 januari tijdens een wandeling door de Hortus ucus aan het Rapenburg. De wandeling begint om 11 uur bij de lingang. Deelname: 7,50 gulden. alkemade marieta kroft De Bomenstichting moet haar huiswerk overdoen. Burge meester en wethouders van Alkemade accepteren het rap port over de toestand van de drie kastanjebomen in Oude Wetering niet. „Ze geven in hun rapport slechts advies over één boqm", licht directeur openba re werken A. Peters toe. „Ze moeten echter ook de andere twee onderzoeken. De bomen- stichting heeft dus maar half werk verricht." De drie kastanjebomen aan de Zuidschans zijn nu al ruim een half jaar de inzet van con flicten in de buurt. Zeven om wonenden willen de overlast bezorgde kastanjes weghebben. Een overgroot deel strijdt echter voor behoud van de oudste en karakteristieke bomen van het dorp. In het najaar adviseerde de stichting de gemeente om de kastanjes maar te kappen. Dat zou al zijn gebeurd als buurtbe woner E. Oudshoorn het advies van de stichting niet in twijfel had getrokken. De natuurorga nisatie stelde hem in het gelijk en trok haar advies in. „Het on derzoek was namelijk verricht door een extern deskundige. Hij interpreteerde de resultaten an ders dan dat wij dat zouden hebben gedaan", verklaarde E. Koot van de Bomenstichting de ommezwaai. Volgens Koot blijkt uit het tweede, onlangs verrichtte on derzoek dat de twee bomen weliswaar in een matige toe stand verkeren, maar dat ze ze ker nog een half jaar kunnen blijven staan. De derde boom verkeert in een redelijke staat. De Bomenstichting pleitte er daarom voor om de kastanjes pas over een half jaar met meet apparatuur door te lichten. sing werkt. De stof wordt zowel in het open veld als in gesloten ruimten gebruikt als een allesdo- der die, vanwege de vergassing, zeer snel ver dwijnt, zodat kort na de behandeling weer kan worden gewerkt. De vergassing zorgt er echter ook voor dat een groot gedeelte van de gebruikte dichloorvos in het milieu terecht komt. Inmiddels komt de stof in concentraties tot duizend maal de toegestane waarde voor in re genwater en oppervlaktewater. ZHM en SNM voeren tal van argumenten aan om aan te tonen dat de stof best kan worden gemist in de land- en tuinbouw. 'jesmarkt. Buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade houdt op ag 19 januari van 10-15.30 uur de maandelijkse koopjesmarkt. fade: 071-5220866. De toegang is gratis. 0FARENDSVEEN Concert. De werkgroep Cultuur Alkemade houdt zondag 19 ja- het tweede koffieconcert. In café De Haven, Noordkade 3 het duo Chris Jones Steve Bakers gevarieerde akoestische Aanvang: 13 uur. Toegang vijf gulden. fcrr.o,.,. Meubelplein Leiderdorp ligt aan de A4 tussen Rotterdam en Amsterdam, afslag lnr, -. «f"rERING Letderdorp. Meer informatie: 071-5416585. Op Meubelplein Leidetdorp vindt u: JVlEUREI PI FIN Scourenbeek, Groenewepen. I .erWInnrl Valhil n,,ik prf t u ,1 ,o or Le,derdorP-Meer mtormatie: 071-5416585. Op Meubelplcin Leiderdorp vindt u: WToneelvereniging Maskerade brengt de zaterdagen 18 en 25 Stoutenbeek, Groenewegen. Ledcrland, Valh.il Houweling Baalbereen «idrie eenakters op de planken van het dorpshuis aan de Pas- Kooreman, Slaapkamercentrum Mijnders en Chairitv - tan der Plaatstraat. Aanvang 20.00 uur. Bestrijdingsmiddelen die de zeer milieuschadelij ke stof dichloorvos bevatten, moeten worden ver boden. Dat is de mening van de Zuid-Hollandse Milieufederatie (ZHM) en Stichting Natuur en Milieu (SNM). Beide hebben bezwaar aangete kend tegen de toelating van dichloorvos. Het Col lege van Toelating van Bestrijdingsmiddelen zou het middel, onder druk van producenten, land en tuinbouwbestrijdingsmiddelen, tegen beter weten in hebben toegelaten. Dichloorvos is een giftige, verdacht kankerver wekkende, algemene insectendoder die door gas-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19