Douanecontrole EU is niet uitvoerbaar Buitenland onn ontvangt Lebed Is echte staatsman Liefdevol protest Britten onderling slaags om knorrend hart 'Wij blijven hier en dat kan niemand veranderen' Rumoer in België over nieuw onderzoek Di Rupo Ie Pers Diensten RTR Reuters lelikopter ingezet bij bankroof gNBURGIn het Duitse Offenburg is gistermiddag een specta- laire bankroof gepleegd. De buit bedroeg een miljoen mark. directeur van de bank had 's middags een afspraak met een an die zich vervolgens ontpopte als een bankrover. De man ichtte met zijn buit naar het dak en liet zich door een mede- *'j chtige in een helikopter oppikken. De piloot, die tevoren door ai tduo was ontvoerd, werd na gedane arbeid vrijgelaten. De nkrovers zijn verdwenen. paanse oma wint voetbal-toto drid» Een 76-jarige vrouw die niets van voetbal weet, heeft de o gewonnen en sleepte de hoofdprijs van 308 miljoen peseta's lim vier miljoen gulden) in de wacht. De vrouw had het toto- mulier dat haar zoon de week daarvoor had ingevuld als orbeeld gebruikt. De bejaarde zal het geld verdelen onder ar acht kinderen en 23 kleinkinderen. ivervallers brengen deel buit terug tSEDe daders van de overval op een bejaard echtpaar in het lgische Temse hebben het grootste deel van de buit terugbe- rgd. Een kleine week na de overval vond de vrouw des huizes iteren voor een kleine 900.000 gulden aan waardepapieren en ndbrieven terug. Dit deel van de buit konden de twee overval- niet verzilveren. erstekelingen overboord gezet ipSTAD Twaalf verstekelingen op een Taiwanees schip zijn Dr de kust van Zuid-Afrika overboord gezet. De mannen - acht gerianen en vier Ghanezen - klampten zich vast aan een vlot n samengebonden lege olievaten. Elf van hen spoelden giste- aan op het eiland Dyer; de twaalfde is vermoedelijk verdron- rcheologen vinden lyceum Aristoteles jENE» Archeologen denken het lyceum gevonden te hebben ar de Griekse wijsgeer Aristoteles les gaf. Bij opgravingen in (centrum van Athene werd een groot gymnasium uit de vier- eeuw voor Christus gevonden. Het gymnasium maakte deel van het lyceum dat Aristoteles in 335 voor Christus stichtte, rmoedt het ministerie van cultuur. Aristoteles' lyceum wordt schouwd als een van de drie grote filosofenscholen in het ou- Griekenland. _ergie boegbeeld van Weight Watchers i/YORKSarah Ferguson, de ex-echtgenote van de Britse prins drew, wordt de woordvoerster van de Amerikaanse vermage- gsclub Weight Watchers. Het contract heeft een looptijd van ïjaar. Volgens de New Yorkse pers gaat het om een dik be lde baan van een miljoen dollar. ussische olietanker lekt nog steeds De ramp met de Russische olietanker Nachodkavoox de lanse westkust lijkt steeds groter te worden. Er lekt voortdu- d olie uit het wrak en kustwachtfunctionarissen schatten gis- m dat er inmiddels zo'n vijf miljoen liter olie In zee terecht is ;omen. De olie heeft inmiddels de kusten van zes prefecturen elstaten) vervuild over een totale lengte van achthonderd ki- ïeter. AC ook in Zuid-Afrikaanse regering iPSTAD» Het Pan Afrikaans Congres (PAC) gaat deelnemen aan regering van nationale eenheid. Dat zijn de nieuwe PAC- irzitter, bisschop Mogoba, en president Mandela gisteren ireengekomen. Toetreding van het PAC heeft vooral symboli- le waarde omdat daarmee de drie partijen die een rol hebben peeld in de anti-apartheidsstrijd, worden verenigd in de rege- ritse werkloosheid blijft dalen pen. De werkloosheid in Groot-Brittannië blijft dalen. Vorige - land zakte het aantal geregistreerde werklozen voor de tiende itereenvolgende maand en wel met 45.100 tot 1,88 miljoen, iel 6,7 procent van de beroepsbevolking. Het peil is in zes jaar tzo laag geweest. Analisten hadden niet op zo'n sterke daling ekend. o PETER VAN NUIJSENBURG bekleedt geen regerings- ie meer, maar de vroegere [heidsadviseur en huidige 1 van de Russische presi- Jeltsin, Aleksandr Lebed, gisteren in Bonn als een sman ontvangen. Althans V want zowel bondskanse- Kohl als minister Kinkel enlandse zaken) konden de ïneraal niet ontvangen. Dat een belediging zijn geweest nover de zieke Jeltsin. aar dat werd ruimschoots mpenseerd door het pro- ïma dat voor Lebed was ge- niseerd. Lebed wisselde gis- ikbondsleiders arresteerd Zuid-Korea uid-Koreaanse politie heeft •chtend in de stad Yongam vakbondsleiders aangehou- Ze worden verdacht van hinderen van de bedrijfs- ng' op een scheepswerf. In •Korea zijn stakingen gaan sgen een nieuwe arbeids- De vakbonden menen dat 'et de rechten van werkne- inperkt. de hoofdstad Seoul raakten luizenden arbeiders en stu- en gisteren slaags met de ie. Ook in andere grote ste- jn Zuid-Korea kwam het tot ngen. De hevigste confron- had plaats op een brede iersweg die Seoul door- t- De betogers wilden naar tathedraal marcheren waar 'vakbondsleiders hun toe- 't hebben gezocht. Bij de sdraal kwam het ook van- End tot botsingen. De vak- meldde gisteren een van 630.000 stakers, de eid hield het op 110.000. EU-Iidstaten lopen jaarlijks miljarden mis De douanecontrole op het goederenvervoer in de Eu ropese Unie is verouderd, gebrekkig, fraudegevoelig en onuitvoerbaar. Dat concludeert de enquêtecommissie Douanevervoer van het Europees Parlement in zijn voor lopig eindverslag. Volgens de commissie lopen de landen van de EU jaarlijks miljarden mis doordat invoerrechten, BTW en accijnzen niet worden geïnd. STRAATSBURG ALY KNOL CORRESPONDENT Nederlandse transportbedrijven gaan op die manier voor onge veer 1,4 miljard gulden het schip in. Voor Duitse expedi teurs is de situatie al niet an ders. De interessantste smok kelwaar is de sigaret. In de EU als geheel worden jaarlijks zes tig miljard sigaretten 'zwart' ge consumeerd. Dat is niet noe menswaardig minder dan de tachtig miljard sigaretten die jaarlijks voor doorvoer arriveren in Antwerpen, de grootste tran sitohaven voor sigaretten in de EU. De belangrijkste draaischijf in dit type fraude is, volgens het Nederlandse commissielid Dan- kert, Zwitserland en in het bij zonder de streek rond het Meer van Lugano. Daar heeft zich de Libanese maffia genesteld. An dere zwakke stekken zijn Oost- Europa, Cyprus en de Noord- Afrikaanse kust. De fraude is het gevolg van de huidige transitoregeling in de EU, waarbij er niet direct ac cijnzen en heffingen hoeven te worden betaald op waren be stemd voor doorvoer. Dat hoeft pas als de kopie van het laatste van een vijfvoudig formulier is teruggekeerd in de haven van oorsprong. Daar gaat soms meer dan een jaar overheen, als ze al terugkomen. In 1993, zo heeft de enquête commissie vastgesteld, hadden een kleine zestien miljoen van dit soort transito-acties in de EU plaats, maar er kwamen maar 11,5 miljoen kopieën van het laatste van de vijf formulie ren terug voor afrekening. In 1994 waren er achttien miljoen transito-acties; slechts 12,5 mil joen kopieën keerden terug. In 1995 waren er vijftien miljoen transito-acties met twaalf mil joen teruggekeerde kopieën. Volgens Dankert is het onmo gelijk om een reële schatting van de omvang van de smokkel te maken. Wél is volgens hem duidelijk waar de schoen wringt, namelijk bij de 'ondoen lijke' controle op het enorme transitoverkeer in de EU, die bovendien van land tot land verschilt. In Rotterdam wordt bijvoorbeeld 0,5 tot één procent van de containers gecontro leerd, maar daar is de douane dan ook intensief een uurtje of twaalf met één container bezig. De Spanjaarden zeggen dat ze meer dan twintig procent van de containers controleren, maar doen daar slechts tien minuten per container over. Volgens Dankert is voorlopig de enig haalbare oplossing een snelle automatisering van de controle op het transitoverkeer, zodat met een druk op de knop kan worden nagegaan waar een bepaalde lading is gebleven. De Europese Commissie heeft be rekend dat een EU-wijd compu ternetwerk de hele EU jaarlijks ruim tien tot meer dan twintig miljard oplevert aan anders ver loren gegane accijnzen. Politicus wil mannen aan de afwas hebben WENEN DPA In een reclamespotje op de Oostenrijkse televisie roept een jonge man zijn seksege noten op een handje toe te steken in het huishouden. „Echte mannen nemen de helft voor hun rekening", is het motto van de campagne, een geesteskind van minister Konrad (vrouwenzaken). Alleen een tv-spotje gaat de minister echter nog niet ver genoeg. Ze wil in de wet laten vastleggen dat echtge noten de helft van het huis houdelijk werk op zich ne men. Als een man weigert, kan dat een reden voor echt scheiding zijn, vindt Konrad. De minister wordt gesteund door haar sociaal-democrati sche partijgenoten in het ka binet. Coalitiepartner ÖVP vindt het idee echter te gek voor woorden en ook de Oosten rijkse pers heeft zich veront waardigd op de affaire ge stort. „Huishoudelijke dwangarbeid voor mannen in de wet", kopt de populaire Kurier. De boulevardkrant Kronenzeitung schrijft dat de minister doet 'alsof huwelij ken erop vooruitgaan als al leen maar de mannen per decreet aan de afwas, het stofzuigen en het luiers om doen worden gezet'. teren uitvoerig van gedachten met CDU-fractievcforzitter Schauble. Voor vandaag staan gesprekken met de leiders van de sociaal-democratische SPD en de liberale FDP op de agen- da. Ook prominenten uit het be drijfsleven grepen de kans aan om de man te leren kennen, wiens kansen om Jeltsin op te volgen in Bonn als 'realistisch' worden ingeschat. Over de aard van zijn eventuele president schap was Lebed ook gisteren zeer uitgesproken. „Een echte democratie is in Rusland pas over een of twee generaties mo- gelijk." Fractieleider EP betrapt op dubbel stemmen STRAATSBURG ANP Binnen het Europees Parlement (EP) is een rel ontstaan rondom de Fransman Pasty, fractieleider van de rechtse Unie voor Euro pa. Pasty is betrapt op het dub bel stemmen over een abortus vraagstuk, maar accepteert niet dat hij daarvoor wordt berispt. Pasty stemde eind vorig jaar twee keer bij een debat over abortus. De'Fransman gebruik te niet alleen zijn eigen stem- kaart, maar ook die van zijn af wezige buurman. De eerder deze week afgetre den voorzitter van het Europees Parlement, Hansch, heeft Pasty inmiddels per brief berispt. Maar tot ieders verbazing barste Pasty gisteren tijdens de plenai re zitting in woede uit. Hij beet de nieuwe EP-voorzitter Gil-Ro- bles toe de berisping niet te ac cepteren. Volgens de Fransman was de brief niets anders dan een politieke actie, bedoeld om hem in een kwaad daglicht te stellen. Sofia De Bulgaarse oppositie gaat met de regering onmiddellijk onderhandelen over vervroegde verkiezingen. President Stojanov is optimis tisch over een compromis tussen regering en oppositie over de datum van de stembusronde. De Bulgaren demonsteren al een week voor nieu we verkiezingen. Óp de foto een demonstrerend stel dat tussen de bedrijven door nog wel even tijd heeft voor elkaar. foto ep a an!a niedringhaus Regering komt met standpunt over orgaantransplantatie LONDEN HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Varkensorganen als vervanging van versle ten 'onderdelen' bij de mens. Sommige Britse wetenschappers menen dat een 'knorrend' hart of nier de oplossing is voor het grote gebrek aan menselijke donororga nen. Om te kunnen vaststellen of zulke 'xe- notransplantaties' (xenos vreemd) risico's van verspreiding van besmettelijke ziekten opleveren, zijn experimenten op mensen nodig. Vandaag komt de Britse regering daarom met een standpunt over deze zeer omstreden kwestie. Navraag bij het ministerie van gezond heidszorg leert dat dit varkentje niet in één keer gewassen zal zijn. „Het is hoogst on waarschijnlijk dat het groene licht zal wor den gegeven voor experimentele transplan taties. Het onderzoek zal doorgaan, maar het kan nog jaren duren voor het eerste var kenshart naar een mens wordt overgezet", aldus een woordvoerder. De discussie over het overplanten van dier lijke organen op mensen woedt hier al en kele jaren. Dat komt mede doordat in het Verenigd Koninkrijk veel onderzoek wordt verricht naar genetische manipulatie van dieren ten .dienste van de mens. In Cam bridge bijvoorbeeld bij het bedrijf. Vorig jaar maart al zei Imutran-oprichter dr. David White dat zijn bedrijf klaar was voor de eerste (experimentele) transplanta tie. Formeel heeft het bedrijf daarvoor slechts goedkeuring nodig van de 'ethische commissie' van het plaatselijke hospitaal waar de operatie zou moeten worden uitge voerd. Ironisch genoeg is voor zo'n experi ment op dieren een speciale vergunning yan het ministerie van binnenlandse zaken nodig. De regering zal vandaag het oordeel volgen van een adviescommissie onder leiding van prof. Ian Kennedy. Uitgelekt is al dat die geen principiële bezwaren heeft, mede om dat varkens (en andere dieren) al gebruikt worden voor menselijke consumptie en omdat ook al hartkleppen van varkens bij mensen zijn ingebracht. Het addertje onder het gras is de te ver wachten aanbeveling dat er voor experi mentele transplantatie 'meer medische consultatie' nodig is. Dat wordt een langdu rig proces. Over de medische risico's van xenotransplantatie werpt de wetenschap namelijk veel stof op. Vreemd is dat niet. Een ziekte als griep stamt van een varkensvirus, aids vermoede lijk van apen en recent heeft het verband tussen de gekke-koeienziekte BSE en de menselijke variant Creutzfeldt Jakob voor veel beroering gezorgd. Bij Imutran wordt dat trouwens ook onderkend. Er is voor varkens gekozen omdat hun or ganen qua omvang vergelijkbaar zijn met die van de mens, omdat varkens gecontro leerd kunnen worden gefokt en niet, zoals apen, een bedreigde diersoort zijn, en voor al omdat eerdere Amerikaanse experimen ten met transplantatie van apenorganen mislukten. Het grote probleem bij xenotransplantatie is wat de wetenschap 'hyperacute rejectie' noemt. Het menselijk immuumsysteen trekt onmiddelijk ten strijde tegen de in dringer en doodt die. Door een aantal men selijke genen bij donorvarkens in te bou wen, ziet het menselijk lichaam het dierlijke orgaan echter niet als vijand. Dit is volgens Imutran-woordvoerders nu voldoende be wezen. Het bedrijf zegt ook pas tot experimenten op mensen te willen overgaan als vaststaat dat de gezondheid van de patiënt geen risi co loopt. Volgens prof. Robin Weiss, viro- loog van het Kanker Onderzoekscentrum in Londen, is dat niet het enige criterium. „Ik ga ervan uit dat de motieven van de trans- plantateurs oprecht zijn. Als doodzieke pa tiënt zou ik ook zeggen: geef me dat var kenshart maar, ook al loop ik het risico om over tien jaar leukemie te krijgen. Maar wij houden ons bezig met bescherming van de algemene volksgezondheid. En dan praat je over het gevaar van epidemieën als gevolg van xenotransplantaties' Eigen onderzoek van Weiss heeft aange toond dat varkens een (erfelijk) virus mee dragen dat onder laboratoriumomstandig heden overdraagbaar is op mensen. Een maal actief kan dit virus bij varkens een vorm van leukemie veroorzaken. Bij Imutran wordt gezegd dat het virus van Weiss ook in eigen huis al ontdekt is. „Daarom doen we nog steeds proefnemin gen van varkens op apen", zegt een woord voerder. Maar een antwoord op de vraag of nu een proefneming op mensen noodzake lijk is, wordt hardnekkig ontweken. Het bedrijf wijst erop, dat alleen in Groot- Brittannië al zesduizend mensen zijn gere gistreerd voor transplantatie. Over de hele wereld zijn dat er meer dan 150.000. In 1995 kon slechts een derde van hen aan een nieuw orgaan worden geholpen. Het Britse dagblad The Times meldde vorig jaar dat volgens de Amerikaanse investe ringsbank Salomon tegen 2010 zeker 450.000 varkensorganen bij mensen zullen worden ingebouwd. De transplantatie-in dustrie zal dan jaarlijks zo'n 15 miljard gul den opleveren. Twee maanden na publica tie van die cijfers nam de Zwitserse multi national Sandoz Pharma Imutran over. Extreem-rechts protest tegen hét akkoord van Hebron. foto ef HEBRON AD BLOEMENDAAL VERVOLG VAN VOORPAGINA Palestijn Yusuf Alius verklaart weinig te verwachten van de Palestijnse Autoriteit, die straks het bestuur in Hebron over neemt. „We hebben hier een re ligieuze regering nodig", meent hij. „Een regering die zich laat leiden door de islamitische wet. De toestand hier is slecht, maar ik kan in elk geval mijn gods dienst uitoefenen. Ik moet maar afwachten hoe het straks gaat." In de Palestijnse gebieden gaat het verhaal dat Arafat zich heeft verplicht nog harder op te treden tegen de religieuze Ha rnas. En de aanhang van die be weging is in Hebron groter dan waar ook. Al meer dan een half jaar is Palestijnse politie in bur ger in de stad actief, en ook dat geeft velen te denken. Middenin de omstreden Shahadeh-straat, een doorgaan de weg langs de kolonisten buurten, zal een muur worden gebouwd. Die dient om de kolo nisten te beschermen tegen be schietingen vanuit Palestijnse auto's. Op dit moment is de straat nog afgesloten voor Pa lestijns verkeer. De Avraham Avinu-wijk is het centrum van de Israëlische ko lonisten in Hebron. In het buurthuis is al uren een verga dering van de kolonistenleiders aan de gang. Een tiental man nen met geborduurde keppel tjes zit met strakke gezichten om een tafel. Hoofdonderwerp is de vraag wat er nog valt te doen om de ramp die het Land Israël dreigt te treffen te keren. De leiders weten het niet. Hun grootste probleem is dat de scheidslijn tussen voor- en tegenstanders van het vredesproces niet lan ger door het midden van de po litieke kaart loopt, maar zich naar rechts heeft verplaatst. De kolonisten en hun sympa thisanten vormen nu een dui delijke minderheid in Israël. Tot massale protesten hoeven ze niet meer op te roepen, want er komt geen hond meer opdagen. Een demonstratie bij het bu reau van de minister-president trok gisteren welgeteld twaalf betogers. Volgens woordvoerder Noam Arnon zullen de kolonisten ie dere minister die het akkoord steunt 'persoonlijk verantwoor delijk houden'. Hij zegt dat er groot gevaar dreigt voor alle Is raëli's, maar op de vraag of de kolonisten zich zullen verzetten als de Palestijnse politie arri veert, wil hij niet antwoorden. Koloniste Ruth Hizmi laat er echter geen misverstand over bestaan dat Netanyahu voor haar heeft afgedaan. „Onze pre mier moet goed begrijpen dat hij geen delen van het Land Is raël mag weggeven. Dit land is niet van hem, het is van alle jo den." Bang is ze niet. „Een jood moet niet bang zijn in zijn eigen land. We blijven hier en nie mand kan daar iets aan veran deren. Arafat niet, Netanyahu niet, niemand." BRUSSEL* ANP onrust onder parlementariërs. Zij hadden eind vorig jaar ge noeg van de voortdurende dis cussies over voor een groot deel op roddel en fantasieën geba seerde klachten tegen de Waal se vice-premier. Het parlement keurde daarom een wet goed, die 't Hof van Cassatie mogelijk maakt zelf eerst een onderzoek in te stellen. Voorheen moest de Kamer het Hof daarvoor toe stemming geven. Dat leidde voortdurend tot hevige specula ties en veel aandacht van de media. De verontwaardiging was daarom groot, toen Lieckendael een nieuw onderzoek meldde. Gisteren kwam Lieckendael echter grotendeels op haar uit spraken terug. Er zouden geen serieuze aanklachten zijn inge diend. In het Belgisch parlement is gis teren de nodige opschudding ontstaan over een nieuw onder zoek naar vermeend seksueel misbruik van minderjarigen door vice-premier Di Rupo. De procureur-generaal bij het Hof van Cassatie, het hoogste Belgi sche rechtscollege, Lieckendael zag zich genoodzaakt eerdere uitspraken fors af te zwakken. Dinsdag meldde Lieckendael dat er nieuwe aanklachten blij ven binnenkomen over Di Rupo. Een groot deel van de nieuw gemelde feiten betreft nutteloze anonieme tips of be schuldigingen. Toch wilde zij de enkele serieuze aanklachten wel degelijk afzonderlijk bekijken. De uitspraken van- Liecken dael leidden dinsdag al tot grote Sneeuw sluit 103.000 Chinezen totaal van buitenwereld af PEKING YVONNE VAN DER HEUPEN CORRESPONDENT Het noordwesten van China zucht al een maand onder zware sneeuwstormen en hevi ge koude. De uitzonderlijke sneeuwval heeft 103.000 her ders en hun gezinnen in het Altai-gebergte afgesneden van de buitenwereld. Ten minste dertigduizend mensen zitten zonder eten. Het officiële do dental is inmiddels opgelopen tot veertien. „De doden zijn vooral ver oorzaakt door lawines en het ijskoude weer", berichtte het staatspersbureau Nieuw Chi na. Vijftigduizend militairen en leden van de Communisti sche Partij proberen de inge sloten Chinezen voedsel, medi cijnen, warme kleren en de kens te brengen. De schade als gevolg van de aanhoudende sneeuwstormen beloopt inmiddels meer dan twintig miljoen gulden. Bijna zevenduizend stuks vee zijn dood gevroren, terwijl een half miljoen dieren is verstoken van de mogelijkheid om voed sel te zoeken.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7