OPRUIMING Mercedes-Benz was spil in cokesmokkel Het gezin is weer op de weg terug Arrestatie in moordzaak O-jarig Duits meisje Binnenland 'Justitie pleegde misdrijven' De bewakers van Soestdijk Van Mierlo: Nederland is er om Europa te helpen Janssen van Raay smeekt CDA hem terug te nemen Meer inwoners en allochtonen PERZISCHE TAPIJTEN PNDERDAG 16 JANUAR11997 Drinkende vrouw riskeert druk kind it» haag Vrouwen die gedurende hun gehele zwangerschaps- j^iode meer dan één glas alcohol per dag drinken hebben een uraalfmaal grotere kans op een hyperactief kind. Dat conclu- leert arts-epidemioloog P. Verkerk in zijn proefschrift over alco- iol en zwangerschap waarop hij aan de Rijksuniversiteit Leiden «gepromoveerd. Overmatig alcoholgebruik kan ook leiden tot aderen met karakteristieke gelaatsvorming, groeivertraging en wijkingen in de hersenen. Vooral oudere zwangeren en vrou- n met een hoger opleidingsnuveau kunnen het glas niet laten an terwijl jongeren en vrouwen met minder opleiding juist ;tvan de sigaret kunnen afblijven. )ode door aanrijding in Lelystad vstad Door een aanrijding op de A 6 tussen Almere en Lely- ad is gisteravond tussen kwart over elf en half twaalf een onbe- iide automobilist om het leven gekomen. Drie gewonden zijn iar een ziekenhuis in Lelystad gebracht. Bij het ongeval waren /ee auto's betrokken. Het gebeurde op de weghelft in de rich- ing Lelystad. De auto waarin het slachtoffer zat, kwam na de anrijding in de middenberm terecht. Jratis vlees voor arme Stadskanaler insKANAALEen vleesbedrijf in Ter Apel heeft zich het lot aan lokken van 25 zeer arme mensen in de gemeente Stadska- ial. Het bedrijf geeft hen drie maanden lang ingevroren vlees, «periode kan nog met drie maanden worden verlengd, zegt de lirecteur die anoniem wil blijven. „Ik wist niet dat de situatie in tadskanaal zo nijpend was. Het gratis verstrekken van het vlees een puur menselijke overweging. Stadskanaal kent vierhon- erdkrepeergevallen. )uders Urker spijbelaars vervolgd fpLLE/uRKTwee Urker families worden door justitie in Zwolle ivolgd, omdat zij hun leerplichtige kinderen thuis houden. De iders van de kinderen zijn bang dat hun kroost met een homo- eksuele leraar wordt geconfronteerd. Eén van de vaders is voor jtthuishouden van zijn kinderen in het verleden al gestraft. Hij loest toen een celstraf uitzitten. iVatheys verliezen corruptiezaak ifiLLEMSTADC. Wathey en zijn zoon Al hebben ook in cassatie de ïeineed- en corruptiezaak die tegen hen beiden loopt, verloren, olgens justitiële kringen in Willemstad heeft de Hoge Raad in ederland het op de Antillen gewezen vonnis bekrachtigd. Dat judt in dat Claude Wathey achttien maanden en zijn zoon Al ree jaar de cel in moeten. Wathey, die vanaf 1951 bijna veertig ar lang de scepter zwaaide op St. Maarten, pleegde samen met ijnzoon meineed en valsheid in geschrifte. luderenpartijen breken overleg af en haag Een mogelijk nieuwe samenwerking tussen de oude- «npartijen AOV, Unie 55+ en Senioren 2000 (Groep Nijpels) is oorlopig uitgesteld. AOV en Unie willen eerst de garantie dat de uidige Kamerleden van de ouderenfracties na deyolgende ver- iezingen niet terugkeren in de Kamer. Ook zouden de leden an Senioren 2000 die nog geld te goed hebben van het AOV claim moeten laten varen. Het bestuur van Senioren 2000 egt aan geen van die verlangens te kunnen voldoen. Meer geld voor kleine klassen' en haag De vier grote steden willen dat staatssecretaris Nete- enbos (Onderwijs) meer geld voor klassenverkleining uittrekt, (olgens Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht is het be- liagdat het rapport-Van Eijndhoven heeft becijferd bij lange na liet genoeg. De commissie meent dat er voor de bouw van extra ökalen tweehonderd miljoen gulden nodig is. De staatssecreta- iskomt dit voorjaar met een eigen plan en daarbij behorende inanciering. Duitse politie heeft vanmor- n een man uit Noord-Duits- ïd aangehouden in verband moord op het 10-jarige eisje Duitse meisje dat vorige :ek in het Amsterdamse bos is ronden. De man zou hebben kend, maar de Duitse recher- wil dat niet bevestigen of ïtkennen. et Het meisje verdween vorige eek na een bezoek aan twee endinnen. De speurtocht van politie richtte zich op een erde Pers Diensten Drugslijn liep via medewerkers van de postkamer Het hoofdkantoor van het hoofdkantoor van Mercedes- Benz in Utrecht is volgens Justitie gebruikt als dekmantel voor cocaïnesmokkel tussen Suriname en Nederland. Drie medewerkers van het bedrijf zijn op non-actief ge steld, eind december werd het drietal al aangehouden. utrecht anp/gpd De zaak kwam aan het rollen toen de douane op Schiphol een pakketje met vijf kilo cocaï ne had onderschept dat naar Mercedes-Benz in Utrecht moest. De verdachten, een 41- jarige man uit IJsselstein, een 39-jarige man uit Maarssen en een 33-jarige man uit Nieuwe- gein zitten in voorarrest. De mannen waren werkzaam op de postafdeling van Mercedes- Benz op industrieterrein Lage Weide. Het internationale postcircuit van Mercedes Benz kon door de smokkelaars handig worden be nut omdat het over de hele we reld reikt. Het hoofdkantoor in Utrecht is een van de centra in dat circuit. Op industrieterrein Lage Weide is onder meer het centrale magazijn van het auto bedrijf gevestigd, 's Nachts wor den van hieruit de dealers in het hele land bevoorraad met on derdelen. Vanuit het magazijn worden pakketten verstuurd naar en ontvangen uit bijna alle landen in de wereld. Vaststaat dat de drugs die in het onderschepte pakket zaten afkomstig waren uit Suriname. Het poststuk is rechtstreeks vanuit Suriname of via Brazilië, waar Mercedes onder meer een grote fabriek heeft, naar Neder land gekomen. Op het Utrecht se industrieterrein komt een deel van de poststroom recht streeks binnen bij het hoofd kantoor van Mercedes en een deel - geadresseerd op postbus nummer - gaat via het postkan toor. De verdachten zouden daar de drugs tussen de regulie re post hebben uitgevist en die hebben moeten afleveren op een adres in Utrecht. Waarschijnlijk omdat de dou ane post die afkomstig is uit landen als Suriname en Brazilië scherper in de gaten houdt, is de smokkel uiteindelijk ontdekt. De tientallen miljoenen stuks pakketpost die via de haven van Rotterdam en de luchthaven Schiphol Nederland binnenko men, worden steekproefsgewijs gecontroleerd. Het bedrijf heeft geschokt ge reageerd op de aanhoudingen. Met name het feit dat de naam van Mercedes-Benz is misbruikt voor drugshandel, is volgens woordvoerder Dubbeldam 'kwalijk'. De verdachten werk ten volgens hem al jaren voor het bedrijf. Persofficier mr. B. Steensma benadrukt dat het concern zelf niets met de zaak te maken heeft. Het onderzoek richt zich in eerste instantie op het trans port van het aangetroffen pak ket. Daarnaast wordt bekeken hoe lang de drugslijn in gebruik was. Op harddrugssmokkel staat een maximumstraf van twaalf jaar. De handelswaarde van vijf kilo cocaïne is een kwart miljoen gulden, maar in het ille gale circuit wordt daar een veel voud voor neergeteld. Advocaten laten geen spaan heel van ojficieren Hakkelaarproces: amsterdam gpd De advocaten G. Spong en en G. Mols hebben het Amster damse openbare ministerie (OM) gisteren beticht van strafbare feiten in het onder zoek tegen hun cliënt, mede verdachte van de Hakkelaar. Omdat het OM zelf oplichting, valsheid in geschrifte, heling en het onder druk zetten van een getuige heeft gepleegd zou het haar recht hebben ver speeld hun cliënt te vervolgen. Volgens de advocaten heeft het OM de rechtbank misleid in het voortraject van de zaak tegen de Hakkelaar. Toen de rechter het voorarrest van kroongetuige Ad Karman in augustus 1995 schorste nadat deze een borg van 25.000 gul den had betaald, had het OM al een deal met Karman geslo ten. In ruil voor een belastende verklaring kocht hij zijn celstraf af. Karman zou na die 'raadka merzitting' sowieso worden vrijgelaten door het OM dus 'de behandeling was een to neelstukje van het OM'. Een 'vordering tot gevangenhou ding' die door het OM was in gediend, was daarom volgens de advocaten vals en alles be halve bedoeld om Karman daadwerkelijk in voorarrest te houden maar eerder om geen argwaan te wekken bij de groe pering van de Hakkelaar. Die mocht niet weten dat Karman met het OM afsprak dat hij zijn bendegenoten er bij zou lap pen. „Oplichting van de recht bank," zeiden de advocaten. „Zelden is de verloedering van het strafrechtelijk apparaat, in ieder geval wat het OM betreft, zo gewetenloos tot stand geko men." Dat het de organisatie van de Hakkelaar was de borgsom be taalde, betekent volgens de ad vocaten van de medeverdachte dat de staat zich aan heling schuldig maakt. Het geld voor de borgsom kan volgens Spong uit niets anders dan de hasj handel afkomstig zijn. Dit geldt volgens hem ook voor de 1,8 miljoen gulden die de andere kroongetuige, Fouad Abbas, betaalde om onder vervolging uit te komen. Om te voorkomen dat de rechter de twee verdachten tussentijds zou vrijlaten, schreef het OM verder dat bei den 'vreemdeling' waren en geen vaste woon- of verblijf plaats hadden. „Valsheid in ge schrifte," volgens de advoca ten, want het waren gewoon twee Nederlanders. Spong en Mols gaan tijdens hun pleidooi, dat tot vandaag zal duren en bijna driehonderd pagina's omvat, tekeer tegen de deals die het OM met de beide kroongetuigen sloot. Die staan dusdanig buiten de wet dat het OM öf niet-ontvanke- lijk moet worden verklaard, öf de verklaringen van de kroon getuigen voor het bewijs niet mogen meetellen. Eerder deze week stelden zich ook al de ad vocaten van de Hakkelaar op dat standpunt. Zonder kroon getuigen heeft het OM amper bewijs en zullen de drie ver dachten worden vrijgesproken. De gewezen politieman F. van der Putten, 'kroongetui ge van de verdediging', is vol gens de advocaten door het OM onder druk gezet. Van der Putten werd via-via te verstaan gegeven dat zijn eventuele ge tuigenis in de zaak van de Hak kelaar, hem zijn wachtgeldre geling zou kunnen kosten. Hij zou immers zijn dienstgeheim hebben geschonden. Volgens de advocaten mag het OM wel deals met kroongetuigen slui ten, maar wordt dit recht de verdediging in de praktijk ont zegd. Het OM is daardoor be voordeeld, aldus de advocaten. donkere BMW, waarvan de be stuurder het meisje de auto in zou hebben gesleurd. De be stuurder zou in de periode dat het meisje verdween ook nog twee andere meisjes hebben proberen mee te nemen. De po litie sluit niet uit dat er een ver band is tussen deze moord en die op een ander 10-jarig meisje van wie dinsdag in Eisenbach delen van het lichnaam zijn ge vonden door een jager. Ook .daar zagen mensen een donke re BMW op de dag dat dat meis je verdween. straatsburg aly knol correspondent „Het Nederlandse voorzitter schap van de Europese Unie bestaat voornamelijk uit de op vatting dat wij er zijn om te hel pen". Zo vatte minister Hans van Mierlo van buitenlandse za ken gisteren in het Europees Parlement in Straatsburg de 'so bere' doelstelling van Neder land samen in het net begon nen voorzitterschap. „Er is een Europese agenda en ik kan op dit moment geen grotere ambi tie bedenken dan daarop de re sultaten te bereiken die Europa nodig heeft". Van Mierlo had dan ook wei nig zin om in te gaan op de kri tiek van CDA-politica Hanja Maij-Weggen over de twee slachtige houding van paars. WD-leider Bolkestein heeft zich ontpopt tot dé euro-criti cus van Nederland. „Hoe kun je een goede, creatieve en moedi ge agenda opzetten en uitvoe ren, wanneer je in eigen huis zo verdeeld bent", aldus Maij- Weggen. Het debat in het Europees Parlement was vrijwel een Ne derlands onderonsje, tot erger nis van sommige parlementari ërs van andere nationale komaf. Namens de socialisten sprak PvdA-politica D'Ancona, na mens de christendemocraten Maij-Weggen, namens de libe ralen De Vries en namens de rechtse Unie voor Europa Van Bladel. Het Nederlandse element werd nog versterkt, omdat Eu ro-Commissaris Van den Broek in het debat inviel voor Com missie-voorzitter Santer, die juist op dat moment moest ver schijnen voor de EP-enquête- commissie over de gekke-koei- enziekte. Van den Broek kon digde aan dat ook de Commis sie in het komende half jaar niet zal stilzitten. rotterdam anp soestdijk Prinses Juliana en prins Bemhard hebben gisteren het gerenoveerde gebouw van de Koninklijke A opend. Vijftig jaar geleden nam de Marechaussee de bewaking van paleis Soestdijk van de politie over. blad Vrij Nederland deze week. In een brief van eind decem ber beroept Janssen van Raay zich op op zijn inzet voor de christen-democraten geduren de dertig jaar, waarvan zestien in bijzonder voor het Europees Parlement. Janssen van Raay raakte eind vorig jaar in op spraak omdat hij zijn politieke positie zou hebben misbruikt. Voormalig CDA-europarlemen- tariër Janssen van Raay wil te rug naar het vertrouwde nest. De uit het CDA verstoten politi cus heeft een smeekbede ge richt aan zijn Rotterdamse ach terban om het royement door het partijbestuur ongedaan te maken. Dat onthult het week- CDA pleit voor extra 's om kosten kinderen op te vangen heeft het zwaar en moet extra steun krij- I Agen, zegt het CDA in zijn rapport dat vandaag ver- li schijnt. Zuchten vader, moeder en de kinderen in derdaad onder de flexibele 24-uurseconomie en in- jdividualisering van paars? Of is gezinsbeleid juist achterhaalde betutteling van de overheid? >en haag margit kranenburg .Het gezin is zo ontzettend belangrijk voor mensen. Als je ze vraagt waarom ze eigenlijk werken, dan is het vaak daarvoor. Alle aandacht is er op gericht", zegt ^om Kok, vader van drie kinderen, topman van de rriese verzekeraar FBTO en sinds kort partijvoorzitter ran D66. Dat het door D66 zo gewenste paarse kabi- iet datzelfde gezin verwaarloost, wil er bij Kok niet in. .Ik merk daar zelf niks van en ik hoor het ook nooit ran anderen. Ik denk dat we hier te maken hebben met een stijlverschil tussen het CDA en mijn partij, let CDA stelt, en dat is ook logisch gezien zijn achter- ran, het gezin voorop. Wij richten ons tot de volwas- >en burger: Je moet aan de mensen zelf overlaten hoe ze willen leven." let gezin weer terug van weggeweest', kopte eind vo rig jaar het blad Ouerheidsstatistiek, dat constateert dat het populairste leefverband zich voor het eerst sinds de jaren zestig weer in serieuze politieke belang stelling mag verheugen. Van de huidige 15,5 miljoen Nederlanders wonen er ongeveer negen miljoen in ^n gezin met kind (eren). Bijna vier miljoen mensen vormen een kinderloos paar, meer dan twee miljoen rijn alleenstaand. Over twintig jaar telt ons land vol lens het blad 16,7 miljoen inwoners, van wie er 9,7 miljoen deel uitmaken van een huishouden met kin deren. ■Onze stelling is dat de Nederlandse bevolking koppig en massaal is blijven kiezen voor het gezin, ondanks ^jnetvoor gezinnen steeds harder wordende maat- zefschappelijke klimaat", schrijft het wetenschappelijke Instituut van het CDA dan ook in het vandaag gepre senteerde rapport De verziuegen keuze van Nederland: naar een christen-democratisch familie- en gezinsbe leid. Het rapport is een uitwerking van het pleidooi voor moderne gezinspolitiek dat CDA-fractievoorzit ter Heerma in september 1995 hield. Paars hoon gelach begeleidde destijds de woorden van Heerma en voor het CDA is het dan ook duidelijk wie de boos doener is. Het paarse kabinet, dat een gezinsvijandige 24-uurseconomie propageert en bezuinigt op de kin derbijslag, de Nabestaandenwet en het onderwijs. Ook Kees de Hoog, gezinssocioloog aan de Wagening- se universiteit, vindt dat het gezin in de knel is geko men. „De situatie voor gezinnen die van een uitkering of van het minimum moeten leven is soms verontrus tend. Het staat nog net niet in de grondwet, maar ei genlijk moet iedereen vrij zijn om kinderen te krijgen. Dat wordt steeds moeilijker." Maar niet alles is de schuld van paars. „Al vanaf de ja ren zeventig staat het gezin steeds minder in de be langstelling. De korting op de kinderbijslag in 1995 is eigenlijk nog van het vorige kabinet. Paars had die maatregel kunnen terugdraaien, maar er kwam geen discussie." Het kabinet kwam, vooral op verzoek van het CDA, op Prinsjesdag wel met de notitie Gezin. In dat stuk van staatssecretaris Terpstra staat wat alle ministeries op hun terrein doen aan gezinsbeleid. Mooie woorden, vindt De Hoog. Het CDA komt wel met concrete voor stellen. De partij pleit voor 250 gulden opvoedgeld en driehonderd gulden zorgloon. Bovendien moeten er allerlei fiscale voordelen komen voor huishoudens met kinderen, zoals een lager huurwaardeforfait naar mate er meer kinderen in een gezin zijn. Volgens voorzitter Graas van de Nederlandse Gezins vereniging, die opkomt voor het traditionele gezin, is het gewoon een kwestie van geld. „Ons streven is dat er per gezin maar veertig uur gewerkt hoeft te worden. Of de man nu werkt of de vrouw of dat ze dat samen in deeltijd doen, dat maakt niet ons uit. De tijd die overblijft, is voor het gezin. Maar bij één modaal inko men blijkt het nu al moeilijk om meer dan twee kin deren te onderhouden." D66-voorzitter Kok ziet het anders. „Moet je kijken wat al die vrouwen die zijn gaan werken, hebben be tekend voor het gezinsinkomen. Voorzover ik weet zijn gezinnen er de laatste jaren niet ernstig op ach teruit gegaan." De Nederlandse Gezinsraad heeft wel een positief puntje onder paars ontdekt: Het gezin heeft een nieu we definitie gekregen. Niet meer de traditionele wer kende man, huishoudende vrouw en het kroost, maar elk huishouden met een of meer kinderen. „Daar zijn wij blij mee, maar wanneer komen de concrete maat regelen" vraagt bestuurslid Peter Kalle zich af. „Vooral op het gebied van ouderschapsverlof en zorgverlof heeft Nederland vergeleken met het buitenland veel in te halen." Graas van de Gezinsvereniging: „Paars voert een libe raal, pragmatisch beleid gericht op het individu. Ie dereen moet zich maar in zijn eentje zien te redden. Maar dat lukt niet altijd. Uit onderzoek over ontspoor de kinderen blijkt bijvoorbeeld dat de situatie thuis vaak niet goed was. Daarom moet er ook meer waar dering komen voor het gezin." Volgens Kok past de overheid echter louter terughou dendheid. „Ik geloof niet dat het tot de kerntaken van de overheid behoort om zich te bemoeien met de sa menlevingsvormen die burgers kiezen. Een minister voor gezinszaken, een gezinseffectrapportage? Elk ge zin bestaat uit twee of, als de kinderen ouder zijn, meer stemgerechtigden. Het beleid wordt dus vanzelf wel beoordeeld." De eerste reacties van de paarse partijen op de ideeën van het CDA zijn niet echt positief. Toch is er hoop dat het gezin van 'Den Haag' binnenkort wat meer lucht krijgt. De Hoog: „Een paar jaar geleden was het gezin iets vreselijks, dat hoorde je niet te verdedigen. Eigenlijk heeft het kabinet het erbij laten zitten. Als het CDA wat dichter bij de PvdA kan komen, bijvoor beeld door de armoede als argument te gebruiken, dan krijgt het kabinet het misschien nog wel moei lijk." CBS-studie voorspelt situatie in 2020 den haag anp De Nederlandse bevolking zal de komende 25 jaar met min stens 700.000 personen groeien. Er gaan meer mensen werken, vooral vrouwen, en het aantal allochtonen zal verdubbelen. Het opleidingsniveau van de bevolking neemt toe, maar min der dan in de afgelopen perio de. Dat blijkt uit een studie van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Centraal Planbureau (CPB), die vandaag is gepubliceerd. In deze studie worden drie toekomstscenario's verkend. Het eerste gaat ervan uit dat de Europese samenwerking niet van de grond komt. Het gevolg is een lage economische groei en een hoge werkloosheid. In dit scenario is de bevolkingstoe name het kleinst. Paren stellen het nemen van kinderen uit we gens de ongunstige vooruitzich ten. Ook zal het aantal migran ten naar verhouding laag zijn. Toch neemt in dit scenario de bevolking nog toe van 15,5 mil joen tot 16,2 miljoen in 2002. Het aantal allochtonen groeit van 1,1 naar 2,1 miljoen. De ar beidsdeelname van vrouwen komt in dit scenario uit op ruim 60 procent in 2020, tegen 50 procent nu. Het tweede scena rio gaat uit van een verdere li beralisering van de economie. Er is sprake van sterke techno logische groei en internationale concurrentie. De economische groei zal daardoor hoog zijn. Volgens het derde scenario zal de Europese samenwerking wel gestalte krijgen. Ook dan gaat het goed met de economie, al is de groei wat minder dan in het tweede scenario. In de twee laatste scenario's groeit de bevolking vrij fors, tot maximaal 17,7 miljoen in 2020. Ook het aantal migranten neemt sterk toe, tot 2,8 miljoen in het hoogste scenario. De ar beidsdeelname van vrouwen neemt in het hoogste scenario toe tot ruim boven de 70 pro cent. Ook zullen in de twee laatste scenario's meer mannen gaan werken, vooral 55-plus- sers. Dat komt vooral doordat het aantal arbeidsongeschikten afneemt. Overigens blijft dit ho ger dan in de omringende lan den. Dat komt volgens de twee instituten doordat in Nederland ook ongevallen in de privésfeer leiden tot een WAO-uitkering. De mooiste Oosterse Tapijten nu voordeliger dan ooit Gabbeh 240x170 van JWysoot 695 Bidjar 200x150 van/l^BtTvoor 785 Heriz 240x170 van 12795"voor 895 Gabbeh 240x170 van oor 999 Nepali 305x200 van 2>575voor ƒ1.275 i Mooiste Tapijten - grootste voorraad - f laagste prijzen. Kom en overtuig uzelf! Heemstede, Bronsteeweg 2. tel. 023 - 2529509

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3