Twijfels rond dood King Kong blijven Feiten &Meningen Vredesproces krijgt een nieuwe kans God en de Tocht Werkgelegenheid geeft doorslag bij deal met Syri donderdag 16 januar11997 N I Veel later dan gepland, maar nog net op tijd zal het Israëli sche leger zich uit het grootste gedeelte van Hebron terugtrek ken. Vervolgens zal ook een be gin worden gemaakt met de ontruiming van de rest van de Westoever. Ongetwijfeld zullen de ko mende jaren nog de nodige problemen en vertragingen ont staan. Dat Israël nu toch de weg wil vrijmaken voor de Palestij- nen kan echter zonder meer als een nieuwe doorbraak worden beschouwd in het vredesproces. Tot voor kort werd die ont wikkeling nog voor onmogelijk gehouden. Premier Benjamin Netanyahu heeft sinds zijn overwinning op Shimon Peres vorig jaar aanvankelijk alleen maai- voor polarisatie gezorgd. Hij wakkerde de protesten van de Palestijnen aan door van meet af aan te kiezen voor uit gaansverboden, uitbreiding van de nederzettingen van de kolo nisten en vooral door te weige ren om de in Oslo door PLO en Israël gemaakte afspraken over het overdragen van gebieden aan de Palestijnen na te komen. Onder buitenlandse druk is Netanyahu nu overstag gegaan. Daarmee heeft hij gebroken met zijn verkiezingsbeloften. Hij had zijn aanhangers immers toegezegd dat hij hun belangen zou verdedigen en geen land zou ruilen voor wede. Het vre desproces raakte daardoor al snel in het slop en dreigde zelfs helemaal te stranden toen Israël tot geen enkele concessie meer bereid bleek. Die ramp is nu af gewend. Door die koerswijziging is Netanyahu niet op slag veran derd van een havik in een vre desduif. Hij wantrouwt nog al tijd de Palestijnen, maar is tot het inzicht gekomen dat deze stap onontbeerlijk is, wilde hij de spanningen in zijn land niet verder laten oplopen. De vergelijking dringt zich daarbij op met de rol die Yit zhak Rabin in 1993 speelde. Ook hij liep vier jaar geleden bepaald niet over van warme gevoelens voor de Palestijnse leider Yasser Arafat. Net als Netanyahu nu koos Rabin des tijds met zijn verstand in plaats van met zijn hart voor de uit eindelijk onvermijdelijke sa menwerking. In een slakken gang werden de veranderingen tot stand gebracht. Uitgaansver- "boden en het aanbieden van nieuwe grond aan de kolonisten waren ook toen niet bevorder lijk voor de goede sfeer. Het verschil tussen Neta nyahu en Rabin is echter dat laatstgenoemde mede dankzij zijn militaire verleden een gro tere strateeg was en bovendien beschikte over de steun van Pe res. Die effende meestal het pad voor zijn premier. Peres leek ook voor een stroomversnelling te zorgen in het wedesproces toen hij na de moord op Rabin de leiding overnam. Aanslagen door Harnas heb ben daaraan echter een einde gemaakt. De angst werd zó groot dat de Israëliërs in meer derheid voor de rechtse Likud- partij kozen. Voor een belang rijk deel zal het van extremisten, zowel van rechts als van links, afhangen of Netanyahu zich verder zal ontwikkelen in zijn nieuwe rol. Zodra een nieuwe golf van geweld volgt, zal hij daarin waarschijnlijk aanleiding zien om op zijn schreden terug te keren. Zonder die aanslagen krijgt de wede in Israël een nieuwe kans. JAN PREENEN Elfstedentochten eindigen nooit. In de treintaxi, die me van station Leiden Centraal naar huis brengt, wordt-ie op nieuw gereden. Nauwelijks heb ben we het futuristische bouw werk achter ons gelaten, of we gaan terug in de tijd. Terug naar de Bonkevaart en de Dokkumer Ee. „Ik ben van 's morgens half zes tot twaalf uur bezig ge weest", zegt een meisje enthou siast, alsof het in Friesland om het verbeteren van het wereld- duurrecord schaatsen ging. Dat blijkt echter een misverstand. Ze heeft niet zelf gereden, maar gekeken. „Alleen als de reclame kwam, ben ik even weggelopen. En dat is toch ook een hele prestatie." Niet dus. Een bontmantel ach ter in de auto komt plotseling tot leven en spuwt haar onge noegen. Overigens zonder con sumptie, gelukkig, m^ar dat doet niets af aan de felheid. „Kind, waar ben je toch mee bezig?" Het 'wicht' is volledig uit het veld geslagen. De onge waagde time-out wordt door de bontmantel dankbaar aange grepen om het initiatief te hou den. „Ik begrijp echt niet wat zoveel mensen bezielt. Er is toch wel iets beters dan de Elf stedentocht." Het meisje weet zo gauw niets te verzinnen. Nog aangeslagen door de onverwachte reactie doet ze er het zwijgen maar toe. Aangezien de chauffeur niets zeggend duidelijk maakt dat hij meer verstand heeft van rijden dan van praten, neem ik de rol van acteur Maarten Spanjer maar op me. 'Wat is er dan be ter?' De bontmantel kijkt me aan met een blik die weinig in telligentie bij me vermoedt. „Mon Dleu. God natuurlijk. Hij is de belangrijkste. Vijfjaar gele den heeft Hij me aangeraakt en sindsdien heeft Hij me niet meer verlaten." Als advocaat van de duivel en het nog altijd in stilzwijgen ge hulde meisje wijs ik er op dat het toch een uniek evenement is. 'Het is toch niet zomaar een schaatstochtje, maar de Tocht der Tochten. En die maak je niet elk jaar mee.' Het pleidooi schiet zijn doel voorbij. „Het is helemaal niets unieks. God is uniek. De mensen vergeten dat. Zij adoreren de verkeerde din gen." Tegen beter weten in doe ik een nieuwe poging om haar te over tuigen. 'De tocht was toch hart verwarmend'. Nee dus. Niet voor haar. „God zit hier in mijn hart. Ik heb het altijd warm. Daar heb ik geen valse beelden voor nodig." Even later stapt ze uit. De agressie heeft kort voor haar de taxi verlaten. Vriendelijk zegt ze ons gedag. „En vergeet God niet." JAN PREENEN Het heeft nog steeds de ingrediënten van een fantastische detective: oorlog, een dubbelspion, prins Bernhard, een mysterieus sterfgeval, verwoede pogingen van autoriteiten de zaak in de doofpot te stoppen. De kwestie speelde vijftig jaar geleden, maar is nog steeds niet uit de actualiteit. Deze week verscheen een nieuw boek over Christiaan Lindemans, beter bekend als King Kong. Volgens auteur Bob de Graaff is er nu duidelijkheid over de doodsoorzaak van de dubbelspion. Dat is een wel erg stellige conclusie. Twijfel blijft. Na de oorlog blijven er vragen over de zaak-King Kong. Op 17 juni 1986 wordt op de Rotterdamse begraafplaats Crooswijk het graf van Linde mans geopend. Al snel staat vast dat hij er ligt en niet naar Zuid-Amerika is ontkomen, zoals bijvoorbeeld zijn broer Henk vermoedde. ARCHIEFFOTO'S De in de Scheveningse strafgevangenis op gesloten Christiaan Lindemans overleed in juli 1946 onder weemde omstandigheden. Zelfmoord van een verrader die de dood Vein talloze landgenoten op zijn geweten had? Of moord op iemand die te veel wist? De affaire-King Kong houdt sinds 1946 de gemoederen met zekere regelmaat bezig. De laatste grote publiciteitsgolf was in 1986. Het ministerie van binnenlandse zaken werd toen door de rechter gedwongen een BVD-dossier over de zaak openbaar te ma ken. Vervolgens kwam ook uit andere stuk ken pijnlijk duidelijk naar voren waarom de autoriteiten jarenlang zo krampachtig met de kwestie omsprongen. Nederland mocht vooral niet weten dat de dubbelspion aan het eind van de Tweede Wereldoorlog kind aan huis was op het hoofdkwartier van prins Bernhard. De prins en zijn staf hadden geblunderd door met Lindemans in zee te gaan. Geen middel is daarna onbenut gelaten om dat feit onder tafel te houden: poging tot diefstal van stuk ken, druk op publiciteitsorganen. Leugens: leden van de staf, en ook de prins zelf, spra ken aantoonbaar niet de waarheid over hun nauwe relatie met Lindemans. In die context begon zelfs historicus dr. L. de Jong er aan te twijfelen of de officiële le zing dat Lindemans in juli 1946 zelfmoord pleegde wel klopt. De Jong sprak in 1986 over stukken 'die de interpretatie toelaten dat hij uit de weg is geruimd'. En in 1988 stelde 's rijks geschiedschrijver: „Het enige aspect van deze duistere zaak dat wij als op gehelderd beschouwen is dat de dood van Lindemans door de medewerking van ver scheidene personen is verhaast." Anno 1997 komt historicus Bob de Graaff met 'Dood van een dubbelspion, de laatste dagen van Christiaan Lindemans'. Voor de auteur staat vast dat het hoofdstuk-Linde mans na vijftig jaar 'eindelijk' kan worden gesloten. Geen twijfel mogelijk, het was toch zelfmoord. Welke nieuwe feiten rechtvaardigen dit standpunt? Wat zijn de gegevens die De Graaff alsnog te pakken heeft weten te krij gen? Belangrijke bron is ook voor hem een proces-verbaal dat de Haagse brigadier van politie Hendrik Graalman in 1946 opmaak te. Dit document kwam eerst begin 1987 boven water en deze krant putte daar toen al rijkelijk uit. Vraag was vervolgens ook niet zozeer of er nu wel of geen zelfmoordpoging was van Lindemans en de op hem verliefde ver pleegster Tine Onderdelinden. Het inne men van medicijnen leek wel vast te staan. Maar waarom stierf Lindemans en overleef de de zuster het? Nieuw bij De Graaff is in elk geval de af scheidsbrief die Lindemans in de Scheve ningse strafgevangenis aan verpleegster Onderdelinden dicteerde, kort voordat bei den op 18 juli de medicijnen innamen. De brief rept over 'hoogverraad' van prins Bernhard en blijkt te zijn verdonkeremaand door een overijverige vrouwelijke gevange nisfunctionaris die vreesde voor de reputa tie van prins en koningshuis. De inhoud van de brief stemt overeen met al eerder bekend geworden 'fantastische verhalen' van King Kong. Over de dood van Lindemans staat er echter geen spat nieuws in. In dat opzicht valt het in het niet bij het al wel bekende afscheidsbriefje van zuster Onderdelinden. 'Straks nemen we in' valt daarin onder meer te lezen. Anders ligt het met het tweede nieuwe do cument. De functionaris die het officiële politie-onderzoek frustreerde door de af scheidsbrief naar hofkringen door te spelen, deed ook zelf onderzoek naar de gebeurte nissen in de gevangenis. Neeltje Hanna Schokking had tijdelijk de leiding van de vrouwenafdeling in de cellenbarakken te Scheveningen. De Graaff vond haar 'Kort verslag van de feiten aangaande de vergifti ging van King Kong (alias Lindemans) en Zr. T. Onderdelinden'. Het stuk is 'Geheel naar waarheid opgeschreven op 29 july 1946'. Schokking verhaalt, net als brigadier Hen drik Graalman, over de gebeurtenissen rond de 18de juli. Beide verhalen stemmen in grote lijnen overeen. Dat lijkt ook niet zo verwonderlijk, omdat zowel Graalman als Schokking de informatie niet uit eigen we tenschap had, maar optekende uit de mond van direct betrokkenen. 'Wat vertelt het do cument van Schokking nu over de dood van Lindemans wat wij nog niet weten?' is de vraag die De Graaff zich dan ook terecht stelt. Maar een helder antwoord blijft daar na uit. Lindemans had kunnen worden gered als zijn maag was leeggepompt, een simpele medische ingreep. In het verleden is wel ge zegd dat de daarvoor noodzakelijke appara tuur is gebruikt ten behoeve van Onderdel inden. Brigadier Graalman stelde echter al vast dat er wel degelijk een tweede apparaat was. De Graaff: „Voor zover men uit weglating van vermelding iets mag afleiden, is in het geval van Lindemans in de gevangenis ge woonweg niet aan het leegpompen van de maag van Lindemans gedacht." Dat is wel erg kort door de bocht om tot een conclusie te komen. En dat geldt ook de volgende zin: „Het leek op Murphy's Law, alles wat fout kon gaan, ging fout die dag, althans voor Lindemans. Bij hem werd de maag dus pas leeggepompt toen hij bij Zuidwal (een ziekenhuis, AM) Christiaan Lindemans, in 1944 arriveerde. Dat was te laat." Twijfel is er ook waar het gaat om de de zaak van 'de man in de twee ambulances'. Maar liefst twee ambulance-bemanningen stellen Lindemans vanuit de gevangenis naar het ziekenhuis te hebben vervoerd. Een mysterie omdat beide versies steun vinden in feiten. De Graaff zegt nu dat op basis van het verslag-Schokking 'mag wor den aangenomen' dat Bang Kong door de GGD is vervoerd. „Het mysterie van de twee ambulances is opgelost." Op basis van Schokking is een logisch ver haal te destilleren, zeker. Dat was ook via het proces-verbaal van brigadier Graalman al het geval. Probleem is echter dat hetzelf de ook geldt voor het andere verhaal, dat in 1986 nog eens werd bevestigd door twee ambtenaren die zeker wisten met Linde mans in de gevangenisambulance op pad te zijn geweest. De Graaff, die op zich zeer grondig te werk gaat, laat na afdoende dui delijk te maken waarom dit tweede verhaal niet klopt. De waarde van De Graaffs boek zit hem vooral in het feit dat hij duidelijk maakt hoe vroeg in de zaak-King Kong al is begonnen met het verdoezelen van feiten. Via wat De Graaff 'hofkringen' noemt, zijn stukken bui ten officiële onderzoeken gehouden. Doel bewust is justitie tegengewerkt, ook door er voor te zorgen dat getuigen hun mond hiel den. In zijn conclusies is de auteur echter te gre tig. Wat De Graaff betreft mag het boek- King Kong gesloten worden. Daar is mis schien iets voor te zeggen. Maar dat het mysterie nu is opgelost, is net een stap te ARTHUR MAANDAG WIM STEVENHAGEN '<34 TÓCH IA16|2LÊN,/YIAIL'.' .»EKl H0Ö/6ÊL IttëNSEM /VWET&0 ee fóM ECOMO/WSCM £kj SOCIAAL ACWIEJSgWEN VCSÓPWr C€ fOLTlEIA. VIMpr CAT 6R \NÉL Sp&4<£ IS VAN EBJ f\N£&?E(jNé) in oe Zuid-Afrika woedend over kritiek VS op geplande wapenleverantie President Mandela heeft gisteren ge zegd dat Zuid-Afrika zich niets zal aan trekken van de mening van andere lan den bij het vaststellen van het buiten landse beleid. Hij reageerde daarmee op een Amerikaanse waarschuwing om geen wapens te verkopen aan Syrië. „Wij zullen overeenkomsten sluiten met welk land dan ook, ongeacht of zij populair zijn in het Westen of niet. En dat zullen wij in dit geval waarschijn lijk ook doen", zei Mandela. Washing ton liet begin deze week doorscheme ren de hulp aan Zuid-Afrika te zullen stopzetten als de regering in Pretoria haar plan doorzet om wapens aan Sy rië te verkopen. De wapenleveranties aan Syrië zijn tot nu toe het absolute dieptepunt in de re laties tussen de VS en Zuid-Afrika, maar het conflict tussen Washington en Preto ria komt niet onverwacht. De Amerika nen kijken al enige tijd tandenknarsend en met de nodige verbazing naar het Zuid-Afrikaanse buitenlandse beleid. Van een gepland (en uiteindelijk door Cuba geannuleerd) staatsbezoek van Castro aan Zuid-Afrika tot de ontvangst van de Iraanse leider Rafsanjani en een uitnodiging aan de Libische leider Ghaddafi, lijkt het Zuid-Afrikaanse be leid er zo ongeveer op gericht om de Amerikanen bewust te schofferen. Dat is niet de opzet. Libië, Syrië en Cuba behoren tot de landen die het ANC in het verleden steun hebben gegeven. En Mandela laat oude vrienden niet vallen, ook niet als Washington daar bezwaren tegen maakt. Maar de geplande wapen verkoop aan een land dat wordt ver dacht van steun aan internationale ter roristen en dat bovendien als buurland van Israël in een licht ontvlambare regio ligt, getuigt er voor de zoveelste keer van dat het Zuid-Afrikaanse buitenlandse beleid op zijn minst onvoorspelbaar is. De internationale kritiek komt voor de Zuid-Afrikanen vermoedelijk minder on verwacht dan de boze uitval van de re gering doet vermoeden. De levering aan Syrië was tot nu toe met geheimzinnig heid omhuld. Het principebesluit van de regering over de wapenverkoop werd al op 4 december vorig jaar genomen en tot nu toe geheim gehouden. Maar de definitieve beslissing ligt, aldus de rege ring, bij vice-president Mbeki en zal eind deze maand worden genomen. Het was ook Mbeki die enkele maanden geleden een deal over wapenleveranties aan Rwanda afsloot, luttele dagen voor dat in Centraal-Afrika opnieuw conflic ten uitbraken. Ook toen lieten de Zuid- Afrikanen zich aanvankelijk weinig gele gen liggen aan de negatieve internatio nale reacties. Het materieel zou bedoeld zijn voor de interne opbouw van de poli tie. De wapenleveranties werden pas stopgezet na herhaalde berichten dat Zuid-Afrikaans materieel zowel in Zaïre als in Burundi werd gebruikt. Achter die besluiten lijken eerder econo mische dan politieke motieven te zitten. Zuid-Afrika beschikt, dankzij de econo mische boycot tijdens de apartheid, over een uitgebreide eigen wapenindustrie waarvoor het land markten aan het zoe ken is. De nieuwe regering heeft al eer der duidelijk gemaakt dat ze, in het be lang van de werkgelegenheid, niet van plan is die industrietak af te bouwen. In zeker opzicht verschilt het huidige be leid niet van dat van de vorige regering. Die was, om zijn wapenindustrie op gang te houden en de internationale boycot te ontduiken, tot over de oren betrokken bij de wapensmokkel naar ie dereen die maar wilde kopen, ook lan den die onder internationale wapenboy cots vielen. Vlak nadat de regering van Mandela aan de macht kwam, werd be kend dat wapenfabrikant en -handelaar Armscor wapens aan het in burgeroorlog verkerende Jemen had geleverd. Het Zuid-Afrikaanse kabinet heeft nog steeds niet bekendgemaakt om wat voor materieel het precies gaat in de deal met Syrië. Maar volgens de Zuid-Afrikaanse correspondent van het blad Jane's De fence Weekly gaat het vermoedelijk om een verbeterd vuurgeleidingssysteem voor Russische T72 tanks, dat ook nacht- zicht mogelijk moet maken. Syrië bezit zo'n 1.500 T72 tanks. Als de verkoop doorgaat, zou het om de grootste wa penorder van Zuid-Afrika gaan. KAAPSTAD RUNA HELLINGA CORRESPONDENT President Mandela: „We bepalen zei sc aan wie we wapens verkopen." In FOTO REUTERS PETERA

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2