Autovrije Schoolstraat jlijft een heet hangijzer 'm high Betonnen obstakels Kennedylaan Inthousiasme herinrichting Wassenaars centrum gering 'Wie weet verschijn ik wel weer op een lijst' Lentevreugd: 'Geen uitgebreide recreatie' Leiden Regio intratuin 'Staatsbosbeheer zwicht veel te snel voor tegenstander' DNDERDAG 16 JANUAR11997 ASSENAAR MONICA WESSELINC >n beetje wandelen en fiet- jn kan geen kwaad, maar ■ootschalige recreatie com- eet met parkeerterrein en ubliekstrekkende uitspan- moet worden voorko en. De Stichting Duinbe- md wil van Lentevreugd, ssen Rijksdorp en Berkheide Wassenaar, een 'bruikbaar' ituurgebied maken. Bruik aar voor de échte recreant en et voor de racefietser, auto- obilist of crosser. Zuid-Holland koopt in het liidige bollengebied 70 tot 10 hectares grond op om er ituurgebied van te maken. omzetting is onderdeel 11 het Pact van Teylingen; n afspraak tussen provincie, ■meenten, bollentelers en ituurbeschermers over de ekomst van de Bollenstreek. Directeur M. Jansen van uinbehoud is op zichzelf ge- kkig met de komst van het ituurgebied, maar ziet nog el beren op de weg. De ondaankoop is gelukt, maar de inrichting nog. 'Beer' immer één is het, zoals Jan- n het uitdrukt, 'sterk ver- mmelde' stuk in de zuidoost Dek van het gebied. Volks- inders hebben er een lapje ond en erligt een zandover- ig. De provincie heeft met Ie bollentelers in het gebied iderhandeld over de aan- K)p van de grond, maar de volkstuinders zijn nergens bij betrokken. Te grootschalige recreatie ziet Jansen als de tweede 'beer'. Het natuurgebied moet 'bruikbaar' zijn en een fiets pad achter de bebouwing langs ziet Jansen dan ook wel zitten. „En een klein voetpad langs de duinrand." Een door steek van de weg naar de duinrand wijst hij af. Duinbehoud heeft nog geen uitgewerkt inrichtingsplan, maar wél ideeën over de toe komst van het gebied. Hoewel sommige natuurvorsers voor stander zijn van de aanleg van een landgoedbos, ziet Jansen daar niets in. Lentevreugd is bijzonder omdat er vanuit de duinen schoon kwelwater het gebied instroomt. Dat schone water maakt het mogelijk in Lentevreugd een schraalgras- land 'aan te leggen'. Een schraalland is vrij zeldzaam en herbergt onder meer orchi deeën en andere waardevolle bloemen. „En een landgoed- bos profiteert veel minder van het schone kwelwater. Zo'n bos kan op veel meer plaatsen worden aangelegd. Daar zijn deze bijzondere grond en kwel niet voor nodig." Jansen wil de graslanden la ten begrazen en wil bovendien door het terrein een beekje la ten stromen. Duinbehoud maakt op eigen initiatief de komende een uitgebreid in richtingsplan voor het gebied. CHEF HANS JACOBS. 071-5356414. PLV -CHEF RUDOLF KLEUN, 071-5356436 Oegstgeestenaren bezorgd over nieuwe verkeersmaatregel OEGSTGEEST MAARTEN KEULEMANS Voor het verkeer dat vanaf de Oegstgeester Dorpsstraat de President Kennedylaan of het oude gedeelte van de Dorps straat op wil, is het behoorlijk wennen. Op de hoek staat sinds kort een rijtje betonnen drem pels, tussen het fietspad en het weggedeelte waar de auto's rij den. De drempels zijn aange bracht op initiatief van een op lettende Oegstgeestenaar die vond dat de situatie voor fiet sers, auto's en voetgangers veili ger kon. Hoe goedbedoeld de beton nen obstakels in het asfalt ook zijn, de kuur blijkt erger dan de kwaal. „Het is er echt levensge vaarlijk", vindt L IJzelenberg van het tegenover gelegen café restaurant De Roode Leeuw. „Laatst hebben we nog een fiet ser geholpen die was gevallen en gewond was geraakt. En hij is niet de eerste die van zijn fiets valt. Dat is toch niet normaal?" Ook melkboer Henk Heems kerk uit de Dorpsstraat vindt de stoepranden levensgevaarlijk. „Ik heb al heel wat auto's rare capriolen zien maken in die bocht. Tot nu toe is het redelijk goed gegaan, maar in de toe komst krijg je er brokken mee, dat kan niet anders. Je verliest als automobilist zo de macht over het stuur. Ik zie het al ge beuren dat er iemand uit de bocht vliegt en een fietser of een kind raakt." Bij de gemeente is bekend dat de afgelopen anderhalve week alleen al twee auto's schade hebben opgelopen door de ob stakels. Ook is er ten minste één klaagbrief binnengekomen van een gevallen fietser. IJzelenberg inmiddels heeft het er niet bij laten zitten. Hij heeft de politie gebeld 'om te zeggen dat het zo niet kan'. Waarop de gemeente paaltjes op het wegdek heeft la ten plaatsen, tussen de drem pels in. Zodat automobilisten de bocht nu in ieder geval op tijd zien aankomen. De paaltjes hebben echter weer een nieuw probleem op geleverd. Wie aan komt fietsen vanuit het dorp en de Kennedy laan wil oversteken richting Groene Kerk, ontdekt dat hij vanwege de rood-witte palen niet meer tussen de drempels door kan komen. „Sommige fietsers lossen dat op door af te stappen en met de fiets aan de hand over te ste ken", heeft Heemskerk gezien. „Maar de meeste fietsers slaan het fietspad gewoon over. Ze nemen de autorijbaan of steken pas over als ze de hoek om zijn, in de Kennedylaan. Maar daar zie je ze niet als automobilist." De gemeente zit inmiddels danig met het beton in haar maag. „We gaan kritisch kijken hoe we verdere schade aan au to's en personen kunnen voor- De verkeersremmende drempels ii vensgevaarlijk." het asfalt hebben de hoek Kennedylaan-Dorpsstraat er niet veiliger op gemaakt. Integendeel. „Het is er echt le- foto mark lamers komen", zegt gemeente-woord- we in de Kennedylaan treffen voerder C. Boot. „We nemen om het verkeer veiliger te ma- het mee bij de maatregelen die ken." Als het aan IJzelenberg en Heemskerk ligt, hoeft de ge meente er niet lang meer over na te denken. „Ik vind het heel belangrijk dat ze die drempels gewoon weghalen. Dat is de beste oplossing." mschotense winkeliers alleen onder voorwaarden akkoord presenteert plannen die ik vijftien jaar geleden ook al gezien. U komt nooit met meer dan plannen. Is dat zielig", valt de Voorschotense juwelier Van Dam (houder A. Draijer op woensdagavond aan. „Gebéurt Doit eens wat met die plannen", hoont de winkelier uit Schoolstraat in de kantine van het MOC-gebouw. RSCHOTEN DIMITRI WALBEEK vethouder grijpt Van Dam's nerking echter onmiddellijk beide handen aan. De uld ligt juist bij de winke- „Omdat het al zo lang Ut hebben wij de knoop rgehakt. Dit plan gaan we o; zo snel mogelijk uitvoeren' r hebben we uw medewer- voor nodig. Als we nu niets met onze winkelstraat 1 u uw klanten kwijt. U bent ondernemer? Neem dit ri sico dan", kaatst wethouder Draijer de bal weer terug. Draijer is woensdagavond ge spreksleider van een inspraak avond over het besluit om de Schoolstraat autovrij te maken. Van zijn uitdagende woorden hebben de vijftig ondernemers en omwonenden van de winkel straat niet zo snel terug. In de kantine, waar overdag de mede werkers van de afdeling groen pauzeren, laat Draijer zich in zijn beeldspraak verder inspire ren door de menukaart aan de muur: kippensoep en uitsmijter 1,80 gulden. „U vervalt in een kip-en-het- ei-discussie", spreekt hij de zaal verwijtend toe. Hij doelt op de aloude Voorschotense discussie: de winkeliers willen eerst een verbouwde winkelpromenade krijgen en andere voorwaarden stellen en dan pas de auto's uit hun straat weren. Zij vrezen dat hun klanten anders massaal weglopen. De gemeente vindt juist dat 'snel beginnen met het autoluw maken' eerste prioriteit heeft. Het meningsverschil heeft daadwerkelijke verande ringen aan de Schoolstraat altijd gedwarsboomd. En dat moet nu anders, want de tijd dringt. Als de winkeliers nu hun onverdeelde fiat geven, kan het werk eindelijk begin nen, vindt Draijer. „We moeten iat ons maar kneuterig blijven K SNAAR TYCHO HOFF herinrichtingplannen voor traat en het Plein in senaar kunnen op weinig lousiasme rekenen van de oners van het historische ium. Vooral de plannen irhet Plein - in het verlengde de Langstraat - stuiten op ik. inds wanneer maakt het deel uit van de Lang- it", vroeg bewonerswoord- der N. Conijn zich af. Hij st dat de oprukkende mid- itand en de toenemende te dit stukje Wassenaar van idyllische karakter beroven. dorpsplein is geen Leidse- i", merkte Conijn op, „Laat maar kneuterig blijven." e: tolling litholling van de oude kern omwonenden een doorn ki et oog, maar volgens de ge- nte onontkoombaar. „Het 2 lelaanbod is in Wassenaar zo breed als dat landelijk jeval is", betoogde wethou- 'an Dijk. Het winkelend pu- 1 zou nu worden verjaagd omliggende gemeenten, het winkelaanbod veel r is. De Langstraat is bo- lien geen doorlopende win straat en mist daardoor de e die een dorpscentrum moeten hebben. akter bewoners van het Plein den weliswaar begrip voor landpunt, maar ze vinden dat het winkelaanbod al- aan de andere zijde van de Straat moet worden uitge- Ook de Stichting Historisch Centrum Wassenaar protesteer de bij monde van voorzitter P. de Geus tegen de aanpassing van het naast het Plein gelegen 'dode stuk Langstraat'. De com mercialisering van het gebied zou ten koste gaan van het his torisch karakter. „Het specifieke karakter van onze dorpskern is dan verkwanseld en de kip met de gouden eieren is helaas niet meer", aldus De Geus. Deze trendy combinatie van rieten vaas met hangplant is niet alleen leuk om kado te geven, maar net zo leuk om zelf te houden. Keuze uit diverse hangplanten. HET GROENE WARENHUIS heel snel gaan werken aan deze straat. Het is nu of nooit. De concurrentie ligt niet stil. Het eerste besluit is dat we eerst de Schoolstraat zo snel mogelijk aptovrij maken", probeert Dra ijer de zaal uit te leggen. Aan het begin van de infor matieavond sprak de wethou der daarom de hoop uit een dis cussie op hoofdlijnen te kunnen voeren. Alle details zouden later wel worden geregeld. Zijn vraag aan de zaal was eenvoudig: wel of geen een autoloze School straat. Maar die discussie kwam niet van de grond. Binnen enke le minuten kreeg hij daar al de goedkeuring voor. Mits de poli tiek eerst aan enkele eisen vol doet. Ondanks het verzoek om steun van de wethouder stellen de aanwezigen verder alleen „Het wordt verkocht als 'verkeerscirculatieplan centrum'. Maar ik hoor alleen spreken over de Schoolstraat", aldus voorzitter Noordberg van de vereniging Voorstraatbelangen. foto henk bouwman vragen over details. Een scena rio waar Draijer al voor vreesde. Een uitwisseling van de traditio nele 'wissewasjes' die volgens de winkeliers eerst opgehelderd moeten worden. Het belang van de kort-parkeerder, de kwaliteit van paaltjes in het wegdek, de fietsersplaag en de prangende vraag: „Hoe krijg ik dan mijn auto uit de garagepasseren de „De komende jaren komen we elkaar nog vaak genoeg te gen op bijeenkomsten als de ze", constateert Draijer uitein delijk verdrietig. De Schoolstraat wordt eerst op proef gedeeltelijk autovrij. Dat wel. Maar alleen als de ge meente in alle verdere plannen toegemoet komt aan de eisen van de winkeliers. De wethouders E. van Dijk en A. Pruijs zegden toe zorgvuldig om te springen met de bezwa ren. Ze onderstreepten echter ook dat de kern van de cen trumplannen is dat de Lang straat en omgeving een geheel moeren worden. Als daarop wordt teuggekomen valt vol gens hen de bodem onder het hele plan weg. De gemeenteraad neemt op 28 april een besluit. Zeehonden voor kust Wassenaar gesignaleerd Voor de kust van Wassenaar zijn gisteren voor het eerst zee honden waargenomen. Na enkele meldingen over de aanwezigheid van deze die ren, nam de politie poolshoog te. De zeehonden bleken er in derdaad te zijn. Uit contact met de zeehon denopvang Ecomare op Texel bleek dat het niet langer op merkelijk is dat de zeehonden zich voor de kust van Wasse naar ophouden. „De populatie neemt toe. Een gevolg daarvan is daarom, dat deze dieren steeds vaker worden waargenomen op plekken waar ze normaal niet te zien zijn", zo heeft de politie van Ecomare begrepen. WASSENAAR MONICA WESSELING Staatsbosbeheer is veel te snel gezwicht voor de bezwaren te gen de kapplannen voor het Ganzenhoekbos in Wassenaar. De organisatie had aan het voornemen tot omvorming van het bos in duinterrein, moeten vasthouden. Dat vindt directeur M. Jansen van de stichting Duinbehoud, de or ganisatie die 'zorgt' voor de bescherming van het duinge bied. Staatsbosbeheer, beheerder van het 30 hectare grote Gan zenhoekbos, wil het bos ver anderen in een meer natuur lijk duingebied. Ganzenhoek bos bestaat nu grotendeels uit dennenbomen en in het be heersplan van staatsbosbeheer Wassenaar/De Zilk staat dat het gebied in open terrein met her en der wat loofbomen moet worden omgezet. Een dergelijke begroeiing komt meer overeen met wat van na ture in dat duingebied hoort. De eerste kap- en snoeiac- ties van staatsbosbeheer stuit ten op verzet. In een paar we ken tijd tekenden 4500 wande laars, trimmers en inwoners van het dorp een actiepamflet tegen de kap van het bos. Staatsbosbeheer besloot daar op de 'omvorming' tijdelijk stop te zetten. Onverstandig, vindt M. Jan sen. „In Nederland hebben we ruim 90 procent van het op pervlakte naar onze hand ge zet. Er is nog maar een klein stuk waar de natuur werkelijk wat voorstelt. Het duingebied is zo'n stuk. En juist omdat er nog maar zo weinig natuurlij ke plekken zijn, moet je op die plekken de natuur laten bepa len wat er gebeurt." Als de natuur haar gang gaat, komen er in Ganzen hoekbos geen Corsicaanse of Oostenrijkse dennen (zoals er nu staan). Die bomen - ten tij de van de werkvoorziening aangeplant - moeten naar het idee van Duinbehoud dan ook wijken. Het duin moet weer stuiven, het natuurlijke loof bos moet weer terugkeren. Jansen vindt niet dat Staats bosbeheer zomaar helemaal de handen van het bos moet aftrekken. „Dan wordt het "en rommeltje en daar dien je nie mand mee." Hij stelt voor ten oosten van het fietspad een loofbos te laten groeien (te meer daar mensen dol zijn op bos) en de westzijde (toch al minder groeizaam als gevolg van de zoute zeewind) open duingebied te maken. Staatsbosbeheer beraadt zich opnieuw over zijn be heersplan nu blijkt dat het huidige plan op zoveel verzet stuit. Dit tot teleurstelling van Jansen: „Waarschijnlijk is te weinig voorlichting en uitleg vooraf geweest. Het is begrij pelijk dat mensen die zien dat er bomen worden gekapt, zon der dat ze weten waarom, daartegen in actie komen." Roeffen stapt op na ruzie met Van Eisen OEGSTGEEST MAARTEN KEULEMANS Bij de voordeur van zijn woning in Haaswijk zegt Jos Roeffen nog maar eens hoe hij erover denkt. „Je kan de dingen maar het beste uitspreken zoals ze zijn. Als er in de krant staat dat ik mijn ontslag heb ingediend als gemeenteraadslid vanwege 'persoonlijke omstandigheden', dan is dat ook weer zoiets. Dan kunnen de mensen alleen maar raden wat er aan de hand is." De drie kwartier daarvoor heeft Roeffen uit de doeken ge daan wat die persoonlijke om standigheden in zijn geval in houden. Hij heeft het gehad over de 'toch al broze verhou dingen' in zijn fractie Progres sief Oegstgeest. De 'tegenstellingen' tussen de drie Progressieve raadsleden Maar ten Noort, wethouder Guus van Eisen en hemzelf. De 'niet opti male verhoudingen', die er uit eindelijk toe leidden dat Roef fen vorige week besloot zijn raadslidmaatschap aan de wil gen te hangen. „Als je ziet wat we met zijn drieën aan deskundigheid en ervaring in huis hebben, dan is PrO de beste fractie, dat meen ik echt. Maar je moet het zien als een voetbalteam met drie uitstekende spitsen die niet met elkaar kunnen samenwerken. Daarmee win je geen wed strijd." Roeffen heeft de woorden be dacht om de meningsverschil len in zijn fractie te typeren. Hij heeft ze zelfs opgeschreven. Aan de ene kant de technocratische aanpak van Van Eisen en - in zekere mate - Noort. „Je hebt een bepaald idee, en dat idee ga je vervolgens verdedigen in de raadzaal," omschrijft Roeffen die aanpak. Zelf staat hij een andere politiek voor. De net werk-benadering noemt hij die. De ideeën die je meeneemt naar de raadzaal kunnen nog veranderen. Door te praten met de mensen, door te luisteren naar je netwerk. „Dat komt ook doordat we een ander specialisme hebben, Guus en ik", zegt Roeffen. „Guus zit in het verkeer. Daar kan je makkelijker zeggen: ik heb dit verkeerspleintje in ge dachten, zus-en-zo moet het volgens mij worden. Bij de din gen waar ik me mee bezighoud, welzijn, kan je dat niet doen. De resultaten zijn daar ook veel Jos Roeffen: „We kregen steeds vaker discussies over wat de goe de weg was." foto henk bouwman minder tastbaar dan - laten wé zeggen - dat verkeerspleintje." En hoe onbenullig zulke ver schillen ook lijken, ze hadden een verlammende uitwerking op de samenwerking tussen Noort, Van Eisen en Roeffen. „Over wat we wilden waren we het wel eens, dat was het punt niet. Nee, we kregen steeds va ker discussies over wat de goede weg was. Doe jij het wel goed, doe ik het soms fout? Dat soort discussies leidt af. Kost energie die je beter ergens anders aan kunt besteden." De laatste ruzie was de drup pel die de emmer deed overlo pen. Een aantal van Roeffens buren was naar de commissie voor de beroep- en bezwaar schriften gestapt omdat ze het niet eens waren met een beslis sing van Van Eisen. In plaats van aan de zijlijn te blijven tot de commissie een oordeel had geveld gaf Van Eisen echter zijn mening over de kwestie in een vraaggesprek met deze krant. De kritiek van de mensen uit Roeffens straat was te scherp en Van Eisen deed alleen maar zijn werk, was de strekking van zijn verhaal. „Een bestuurder kan het niet maken om dat te zeggen", vindt Roeffen. „Ik was daar uitermate boos over, niet alleen als raads lid, maar ook als bewoner van deze straat. Guus had moeten zeggen: sorry, maar de zaak ligt nu bij de commissie, ik kan niet zeggen of de bewoners gelijk hebben of niet. Dat vind ik we zenlijk. Ik durf zelfs te zeggen dat ik het een bestuurlijke fout vind." Er volgde een aantal gesprek ken, maar de samenwerking bleek niet meer te redden. Roef fen stond alleen. En besloot de eer aan zichzelf te houden. „Dat is een nadeel van met zijn drie- en zijn. Als je een meningsver schil hebt, is het altijd twee te gen een." Een 'grote privé-teleurstel- ling', noemt Roeffen zijn vertrek uit de raadzaal. Politiek is voor Roeffen immers meer dan zo maar een gril. Tien jaar lang zat hij in de PvdA-steunfractie, en in de jaren tachtig was hij een tijd voorzitter van de Oegstgees ter afdeling van de socialisten. „Mijn eerste woorden in de raad waren: ik hoop dat ik nog vele malen mijn bijdrage mag leveren. Nou, wat mij betreft waren dit er toch wat weinig." En dan, monter: „Maar ach, ik zeg maar zo: in 1998 zijn er weer verkiezingen. Als PrO te gen die tijd vindt dat we meer de relationele kant op moeten, de netwerk-kant, wie weet ver schijn ik dan wel weer op een lijst. Wat mij betreft is de partij nu aanzet."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15