Universiteit blijft op de kleintjes letten Vuilfabriek aan V oorschoterweg blijft mogelijk 'Het zou jammer zijn als de mens de zoektocht opgaf Leiden Regio Kerk Samenleving Botanicus Zonderwijk op wij ka vond Rehoboth Lezingenreeks geloofspijlers DONDERDAG 16 JANUAR11997 CHEF HANS JACOBS 071-5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEUN. 0? LEIDEN MONICA WESSELING De bouw van een afvalfabriek aan de Voorschoterweg in Lei den is en blijft mogelijk. De Raad van State heeft de bezwa ren tegen het openhouden van die bouwmogelijkheden afge wezen. De stichting Stop Vuil verwerking Voorschoterweg Lei den had om wijziging van het bestemmingsplan gevraagd. De komst van een scheidings- en vergistingsinstallatie gaat niet door, maar de bewoners willen ook voorkomen dat er op die plek een andere 'afvalverwer- kingsfabriek' komt. De stichting heeft haar be zwaarprocedure tegen de komst van een vuilverwerkingsinstalla tie gewoon doorgezet nadat duidelijk was geworden dat de vermaledijde fabriek er niet komt. De gemeente Leiden wil de op het terrein aan de Voor schoterweg een vergistingsin stallatie bouwen maar moest daar, wegens te verwachten grote milieuoverlast, vanaf zien. Omdat de omwonenden van de Voorschoterweg evenmin een andere vorm van vuilverwerking willen, hebben zij de Raad van State gevraagd de bestemming 'nutsdoeleinden' uit het be stemmingsplan Delftse Jaagpad te schrappen. De bezwaarmakers vinden dat de bestemming 'nutsdoel einden' niet strookt met een af valverwerkingsinstallatie omdat de verwerking van afval steeds meer in handen van commer ciële bedrijven komt. Bovendien is volgens hen het opnemen van de bestemming Nutsdoeleinden ondoelmatig nu de duidelijk is dat er ter plaatse geen vuilfa briek komt. De Raad van State verwerpt de bezwaren. Commerciële af valverwerking kan net zo goed onder 'nutsdoeleinde' vallen als niet-commerciële verwerking van afval. Ook het argument van ondoelmatigheid verwerpt de staatsraad. „Het is ons niet gebleken dat er binnen de plan periode geen andere initiatie ven op het gebied van de afval waterzuivering, de afvalbewer- king, afvalverwerking danwel afvaloverslag voor het desbe treffende gebied zullen worden ontplooid." En zolang de moge lijkheid blijft bestaan, is open houden ervan in het bestem mingsplan doelmatig. Overigens heeft de Raad van State naar nu blijkt, ook geen 'planologisch' probleem met de komst van een scheidings- en vergistingsinstallatie ter plaatse. Leiden sleept nu zijn vuil naar 'de andere kant van het land' en dat veroorzaakt hoge kosten en extra milieubelasting. Een eigen vuilfabriek is daarmee volgens de Raad voor de hand liggend. De fabriek zou 150 tot 200 me ter van de bebouwing af komen te staan en geen geluidhinder veroorzaken. Zoals bekend was de verwachte stankoverlast de reden om uiteindelijk van het plan af te zien. GGD-directeur Groenenberg neemt afscheid Bruins-Atzema. L. Jonkers-Kui pers, vestigingsdirecteur van de GGD-Rijnstreek neemt de func tie van algemeen directeur van de GGD-Zuid-Holland Noord tijdelijk van Groenenberg over. De reden om de functie tijde lijk te vervullen is het feit dat een onderzoek begint naar de mogelijkheid tot verdergaande integratie tussen de GGD-Lei- den en de GGD-Rijnstreek. Anneke Groenenberg neemt vandaag afscheid als directeur van de GGD Leiden en omstre ken en de GGD Zuid-Holland Noord. Ze wordt directeur van verpleeghuis 't Laar in Lelystad. In haar functie van vesti gingsdirecteur van de GGD-Lei- den wordt Groenenberg opge volgd door interim-directeur A. Waldus: 'Aantal mensen in vaste dienst zal minder worden Jan Waldus: „We zullen ons steeds moeten blijven aanpassen en moeten veranderen als dat nodig is. De maatschappij verandert, en wij veranderen mee." foto henk bouwman Waldus, verantwoorde lijk voor de financiën, is niet uitsluitend som ber over de toekomst van één van de groot ste werkgevers van Lei den. Realistisch is hij wel. De begroting over 1997 zal geen pro bleem zijn en een ver lies van acht miljoen gulden is overkomelijk, zo zegt hij. Maar de broekriem zal flink aangehaald moeten blijven. „We zullen ons steeds moeten blijven aanpassen en moeten veranderen als dat no dig is. De maatschappij verandert, en wij ver anderen mee." Höewel de posten 'on derwijs en onderzoek', de hoofdtaken van de universiteit, de komen de drie jaar niks hoe ven in te leveren, heb ben de faculteiten nog een flinke dobber aan reorganisatieplannen. Het college heeft met de acht faculteiten af gesproken dat ze plan nen indienen om het zuiniger aan te doen. Daar tegenover staat dat het college hen de komende drie jaar een vast budget garandeert. De faculteit sociale wetenschappen was vorig jaar één van de eersten die haar reorga nisatieplan inleverde. Dat resulteerde in protesten van onder anderen niet-gepromoveerde docenten van wie de plek werd wegbezuinigd. Ook letteren en rechten hebben plannen ingeleverd. Genees kunde wil van haar overtollig personeel af via na tuurlijk verloop. De faculteit wiskunde en natuur- wetenschapppen is nog bezig haar bezuinigings voorstellen aan het papier toe te vertrouwen. Eén ding is duidelijk: banen zijn er voorlopig niet te vergeven aan de Leidse universiteit. Ook het niet-wetenschappelijk personeel moet inleveren. Vorig jaar werd bekend dat de Weten- schapswinkel verdwijnt, inclusief de acht partti me medewerkers. Ook andere onderdelen van de universiteit waar ambtenaren werken moeten in leveren. Zo moet het CRI, het instituut voor com puterdienstverlening, flink bezuinigen. De ko mende jaren moet op de post informatisering maar liefst vier miljoen gulden worden geschrapt. Medewerkers van de Leidse universiteit moeten zich erop instellen dat 'vroeger' nooit meer terugkomt. De tijd van overvloed is voorbij. Inkrimpen en tijdelijke arbeidscontracten voor nieuwelingen zijn aan de orde van de dag. En dat blijft voorlopig zo. „De bezuinigingen zullen voorlopig niet minder worden", zegt Jan Waldus van het college van bestuur. „Dat is het lot van de universiteit. Als je vroeger in dienst kwam van de universiteit kon je tot je pensioen blijven. Dat is aan hetveranderen." CAROLINE VAN OVERBEEKE „Een deel van de tel ten is te verklaren uj een aantal hoge kos posten, kosten dieg maakt zijn in het vei den'verklaart Wali „Zo hebben we nog wat wachtgeldverpli tingen en doen we a sociaal beleid voori mensen van wie de functie verdwijnt. D kost allemaal geld.' „Natuurlijk beteken zuinigen vaak onrus onder de medewerk Dat begrijp ik best. Daarom probeer ikc gen altijd zo zorgvul mogelijk uit te legge Vooral oudere mens die hier al lang werl zijn onzeker over de toekomst. Bij jonge mensen speelt datv minder. Eén dingst vast. We gaan toe m flexibele arbeidscon ten. Het aantal met in vaste dienst zal n der worden." Het ministerie vano derwijs maakt het d universiteiten ooki erg makkelijk. Zo he minister Ritzen alweer een nieuwe bezuinigii aangekondigd, 200 miljoen gulden, te realise vanaf het jaar 2000. Waldus: „De komende ja komen we er wel uit met onze begroting, dat allemaal wel als we verder gaan volgens de pl nen. Maar vanaf 2000 weten we niet wat er gi beurt. Daarom willen we een discussie begint Over de toekomst van de Leidse universiteit' „We moeten ons afvragen hoe we er straks u zien, wat er verandert en hoe dat gebeurt. Wi len immers toe naar een kleinere maar beten universiteit... Onderwijs voor kleinere groepe Minder hoorcolleges? Dat vergt wel andere hi vesting, kleinere zalen. Ook dat soort praktisc dingen willen we onder de loep nemen." Voorlopig beslist de universiteitsraad op 27 ja ri over de begroting van 1997. Wat er na het j 2000 moet gebeuren, wil het college van besti bespreken op 13 en 14 maart. „We willen een conferentie beleggen met sleutelfunctionaris! van de universiteit. De decanen bijvoorbeeld moeten ons de komende drie jaar voorbereid op de 21ste eeuw." REDACTIE* DICKV De Wageningse professor P. Zonderwijk is vanavond te gast op een bijeenkomst van de her vormde wijkgemeente Reho both in Katwijk. De botanicus - die ingenieurs van de land bouwuniversiteit opleidt en als adviseur optreedt van onder an dere de NS en wegenbouwers - is voorzitter van de commissie Theologisch Wetenschappelijk Onderwijs van de Nederlande Hervormde Kerk. In Katwijk zet hij - in een spreekbeurt die de titel 'De gave uit Gods linker hand' meekreeg - uiteen hoe hij als wetenschapper 'een warme geloofsbeleving heeft bewaard'. De bijeenkomst in het Mara- nathacentrum aan de Poolster wordt ingeleid door wijkpredi- kant B.H. Weegink, die Zonder wijk ontmoette tijdens een ver gadering van de synode. De muzikale bijdrage wordt ver zorgd door de blokfluitgroep 'Flageolet' uit Valkenburg, orga nist is Peter Kuijt. De bijeenkomst - waarbij ook bezoekers van buiten de wijkge meente van harte welkom zijn - begint om 20.00 uur. Onder het hoofdthema 'Geloofspijlers' houdt D. Steen huis uit Nijverdal vier lezingen in de Streekschool voor BBO aan het Lammenschanspark 1 in Leiden. De eerste spreek beurt is morgenavond, vrijdag 17 januari, en heeft als titel 'Is- raëls verleden en heden'. De an dere lezingen wor.den gehouden op 7 februari ('Israëls toe komst'), 28 februari ('God die nen') en 21 maart ('Elkaar die nen'). De bijeenkomsten beginnen steeds om 19.45 uur met sa menzang, daarna volgt om 20.00 uur de spreekbeurt en na- de pauze is gelegenheid om vra gen te bespreken. De toegang is gratis. De tegenstelling techniek en overlevering boeit de gereformeerde ds. G.H. van der Bom (1946) mateloos. Hij promoveert er zelfs op. Geboren in Amsterdam als zoon van een architect, zou hij aanvankelijk het bedrijf van zijn vader overne men. Maar vlak voor hij van school kwam bedacht hij zich en ging theologie stu deren aan de Vrije Universiteit (VUJ in Amsterdam. In 1969 studeerde Van der Bom af en ging godsdienstles geven op middelbare scholen. Zeven jaar later werd hij beroepen in Sittard, een jonge gemeente waar hij met plezier werkte. Aan de universiteit van Maastricht, die toen net was opgericht, kreeg hij een aan stelling voor dertig procent als studentenpastor. Dit beviel Van der Bom zo goed dat hij daar in 1981 bijna fulltime ging werken. Tien jaar later vertrok hij naar Leiden waar hij samen met pastoor Scholtes de oecumenische gemeente De Re genboog leidde. Drie weken geleden verliet de predikant met pijn in het hart de ze werkkring om weer studentenpastor te worden. Dit keer aan de VU, de uni versiteit waar hij zijn opleiding genoot. Mijn ouders waren tra- m ditionelegereformeer- den en hoorden tot de steunpilaren van de Gereformeerde Kerk. Het archi tectenbureau van mijn vader floreerde omdat hij belangrijke opdrachten uit de gereformeer de zuil kreeg. Zo heeft hij het gebouw van Trouw ontworpen. Toen de verzuiling afbrokkelde en de kerk leegliep, haperde de opdrachtenstroom. Het bureau kon niet langer automatisch op dat netwerk vertrouwen. Maar toen had mijn neef de zaak in middels overgenomen. Geluk kig ben ik predikant geworden. Nu ik bij de universiteit werk, zit ik dicht bij het vuur. Het is een wereld die beheerst wordt door wetenschap en techniek, de enige waarheid die gelden mag. Ik breng daar een andere benadering van de werkelijk heid tegen in, de notie van een ander soort verantwoordelijk heid. Als arts moet je met de dood kunnen omgaan, als jurist krijg je met mensenrechten te maken. Het zijn vragen waar voor geen plaats is in dat bol werk van wetenschap en tech niek. Ik organiseerde hier lezin gen over toen ik nog studen tenpastor in Maastricht was. Ze trokken veel belangstellenden. De introductiedagen voor de eerstejaars werden door ons, studentenpastors, georgani seerd. En ik bemoeide me met het werk van de studentende canen, die zich bezighouden met studieproblemen van stu denten. Dat leuke werk is nu al lemaal door andere instanties overgenomen. Toch denk ik dat er op de VU nog wel belang stellingvoor levensbeschou wing bestaat. Wekelijks komen er zo'n driehonderdvijftig stu denten in ons pand over de vloer. Dan kun je niet zeggen dat we er voor niets zitten. Wel zijn het voornamelijk nieuws gierigen, geen kerkelijke stu denten. Mijn werk zie ik niet als een rol, maar als mijn persoonlijke le vensbaan. Vanuit historisch ge groeide tradities kies je het be staan wat het best bij je past. Iemand is nooit verantwoorde lijk voor de hele werkelijkheid maar voor een klein deeltje er van. Om dat te ontdekken moet je zien waar je echte interesse ligt. Bij mij ligt die bij de VU. Ik wil studeren en voor studenten zorgen, in geestelijk opzicht. De discrepantie tussen tech niek en overlevering interes seert mij zo hevig omdat hij in de samenleving van vandaag zo actueel is. In deze tijd wordt al les technisch aangepakt. Het huwelijk, kinderen, alles wordt gepland. Techniek is een uni versele taal. Mensen leven steeds meer van moment tot moment. Vroeger was je baan je levenswerk, je had levenlang een bepaalde functie en die ging over van vader op zoon. Nu bestaat het werk van veel mensen uit het doen van kort lopende projecten of freelance opdrachten. Het raakt je niet meer persoonlijk wat je doet. Verantwoordelijkheid en ge schiedenis ontbreken. Maar mensen kunnen niet aarden in zo:n samenleving, ze gaan op zoek naar iets diepzinnigers. Men moet meer mens worden. Dat wil ik de studenten uitleg gen. Ik vind het jammer om weg te gaan uit de Merenwijk. Terug kijkend vond ik het jongeren werk en de jubileumviering van afgelopen september hoogte punten. Bij de Regenboog heb ik geleerd dat respect voor an dermans mening verder gaat dan zeggen: ik neem jouw ge loofsovertuiging serieus, maar zelf geloof ik wat anders. Je moet ook de geschiedenis van die andere mening begrijpen. Tijdens mijn studie heb ik als specialisatie islam genomen en heb zelfs Arabisch geleerd. Ik wilde uitgezonden worden naar Indonesië. Uiteindelijk is het daar niet van gekomen omdat mijn vrouw er niet happig op was om in een islamitisch land te moeten leven. Maar toen al heb ik geprobeerd me helemaal in zo'n andere cultuur in te le ven. Dat is gelukt, hoewel er nog steeds zaken in de islam zijn waarmee ik me niet kan en wil verenigen, zoals bijvoor beeld de rol van de vrouw. Ds. G.H. van der Bom: „Respect voor andermans mening gaat ver der dan zeggen: ik neem jouw ge loofsovertuiging serieus, maar zelf geloof ik wat an ders." foto mark la- mers Het geloof in God is een projec tie, maar ook iets werkelijks. De mens is bezig met een zoek tocht, en het zou jammer zijn als hij het zoeken op geeft. Het brengt de mooiste menselijke mogelijkheden naar buiten. CARINE DAMEN F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma t/m/vr 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12 00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) H.G. HOOFDREDACTIE J.G Majoor, in der Post (adjunct) Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tol ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigi ken tot het automatisch afschnj abonnementsgeld, ontvangen per betaling. VERZENDING PER POS per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSE1 Voor mensen die moeilijk lezen,i hebben of blind zijn (of e dicap hebben), is een samenvalt regionale nieuws uit het Leidsch geluidscassette beschikbaar. Vod 0886-482345 (Centrum voor Gei ZIEKENHUIZ ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t/m tot 17.00; St. Elisabeth Ziekenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voo bovendien van 10.30- 11.15uuren van 19.45-21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19.00-19.30 overleg met de dienstdoende verpleegkundige Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende ve dige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 - 11.30 uur of per post. REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M. Jacobs, chef red. Groot Leiden A J.B M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W F Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19 30 daarnaast ook 11 15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 2 Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). (IC): 14.00-14.3 18.30-19.30 uur, kl Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14 00-15.00 ui daarnaast ook 1115-12 00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-151 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitslt partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden- keel-, e en neurologie: 14.15-15.00 u enö U 8.30-19.30 uur; oogheelkunU 3 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15 babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14