JEIDEN aïM Bedrijfsleven zet druk op Grote Polder Leidse speeltuinen kunnen openblijven banenmarkt duin iaadslid Hendriks vil bressen slaan Bouwplan Schelpenkade 'steeds ingewikkelder' Ene buis open, andere dicht akkenrollers binnenstad Telefoon in vuilnisbak, klant blijft huur betalen Gala-avond voor De Brug NDERDAG 16 JANUAR11997 ien arrestaties bij inval in drugspand jfN. Tien mensen, onder wie de 53-jarige bewoner, zijn gis- en door de politie aangehouden in een woning aan de Ko- igstraat. Aanleiding om het pand binnen te vallen was het moeden dat er werd gehandeld in harddrugs. In het huis wer- n kleine hoeveelheden cocaïne en heroïne aangetroffen even- ieen revolver en munitie en een aantal spullen die vermoede- bij inbraken zijn buitgemaakt nelheidscontroles De politie heeft gisteren in Leiden en Voorschoten snel- idscontroles gehouden. Op de Beethovenweg, Dr. Lelylaan en mmenschansweg in Leiden zijn in totaal 1492 auto's gecon- leerd. Daarvan reden er 139 te snel. Op de Veurseweg en dseweg in Voorschoten zijn 839 auto's gecontroleerd waarvan 58 te hard reden. ietser gewond ien» Een onfortuinlijke fietser uit Leiderdorp is gistermorgen it onbekende verwondingen naar het Rijnland Ziekenhuis ■rgebracht nadat hij door een 34-jarige Leidse automobilist ide Lage Rijndijk was aangereden. De 53-jarige fietser reed er de Rijndijk, wilde linksaf slaan maar zag de hem tegemoet- mende automobilist over het hoofd. fNNO i in Rotterdam gevestigde handel in farmaceutische prepara- heeft zijn afnemers van injectienaalden voor anti-biotica-in- uitingen laten weten, dat in het vervolg spuitampullen met ex- ilange naalden zullen worden geleverd. Volgens het bedrijf is tnodig geworden, omdat de Nederlander steeds dikker wordt, een mededeling aan zijn afnemers noemt het bedrijf de odzaak van extra lange injectienaalden ,,een van de gevolgen het huidige welvaartspeil". hansjacobs, 071-5356414. plv-chef rudolf kleun. 071-5356436 Schoolstraat gr Het autovrij maken I J van de Schoolstraat in Voorschoten blijft een heet hangijzer voor de winkeliers. Afscheid /i Het duo Henk de I Jeu en Jan Jansen neemt na 25 jaar afscheid van de ijsclubs in Wou- brugge en Hoogmade. NNO 1897 Zaterdag 16 Januari dermaal zal Katwijk aan Zee eene verfraaiing ondergaan. Aan n hoek van de Voorstraat en de Van-Wassenaar-straat, waar ans een vervallen pand staat, zal een in sierlijken stijl opge- kken pensionnaat verrijzen. De heer Gongrijp, hoofd eener zondere school te Amsterdam, zal deze inrichting, die reeds orhet seizoen moet gereed zijn, exploiteren. 1972 zaterdag 15 januari leiden Dat was weer even schrikken voor de Eind februari beginnen de bouwvakkers ver automobilisten die bij Leiden Centraal de tun- moedelijk met tegelen, in april moet dat werk nel in moesten. De tweede tunnelbuis is klaar klaar zijn. en dat was dinsdag het sein om de eerste buis - waar tot dan toe al het verkeer door heen werd geleid - af te sluiten. Die tunnel buis aan de stadskant wordt nu afgewerkt. „We zitten nu, met die nieuwe omleidings routes, weer in een gewenningsfase", zegt Ben Smits, coördinator van de tunnelbouw. „Er wordt dus wat langzamer gereden. Maar ik merk dat de mensen het toch redelijk snel doorkrijgen." Smits verwacht dat de tunnel en de wegen die daar naartoe leiden in juli klaar zijn. „Als we niet te veel regen krijgen lukt dat wel." FOTO HENK BOUWMAN Het bedrijfsleven voert de druk op Den Haag op om te besluiten tot bebouwing van de Grote Polder. In een brief aan de Kamercommisies voor ruimtelijke ordening en economische zaken pleiten de ondernemers - verenigd in Partners in de Rijnstreek - voor de aanleg van bedrij venterreinen in de Zoeterwoudse polder. De onderne mers vrezen dat het gebied tussen Alphen aan den Rijn en Katwijk zonder nieuwe bouwmogelijkheden verstikt. leiden ruud sep kenrollers waren gistermid- actief in Leiden. Een 56-ja- Leidse werd in een winkel Haarlemmerstraat afgeleid twee vrouwen en kwam - olgens tot de ontdekking haar portemonnee met geld lankpasjes weg was. Een 82- ;e vrouw uit Leiden werd in ombardsteeg aangesproken een Duitssprekende man aar de weg vroeg. Achter r stond een andere man. La- leke haar portemonnee met ulden te zijn verdwenen. eraden gestolen Alle toestellen worden aangepast aan veiligheidseisen leiden wim koevoet 74-jarige bewoonster van ridse Evertsenstraat is gis- tiiddag slachtoffer geworden een babbeltruc: de vrouw te gouden sieraden kwijt twee vrouwen die met een es haar huis binnendron- Leiden durft te garanderen dat niet één van de ongeveer zestien speeltuinen in de gemeente zal sluiten. Volgens J. Miltenburg, beleidsmede werkster lukt het om met de acht ton die vorig jaar zijn uitgetrokken alle klimrekken, schom- 1 mels, wippen en glijbanen aan de nieuwe veilig- heidseisen te laten voldoen. Daarmee steekt Leiden in zeer gunstige zin af bij veel andere Nederlandse gemeenten. Die hebben geen of veel te weinig geld over voor veiliger speeltuinen. Geschat wordt dat hierdoor een kwart van de speeltuinen in Nederland op slot moet. Er zijn gemeenten die dat niet eens betreuren. De ruimte die vrijkomt hebben ze hard nodig voor woningbouw of parkeerplaat sen. Onlangs is een speciaal team begonnen met het wegwerken van de gebreken in de Leidse speeltuinen. De verwachting is dat over ander half jaar de klus is geklaard. Dat is veel later dan 1 maart, de dag waarop de speeltoestellen in speeltuinen een keurmerk moeten dragen. Maar volgens Miltenburg levert dat in elk geval verzekeringstechnisch geen problemen op. ,,Ik ben gisteren nagegaan wat er nu gebeurt als er na 1 maart ongelukken gebeuren met toe stellen die nog niet onder handen zijn geno men. De verzekering is bereid schadebedragen uit te keren mits de gemeente kan aantonen dat ze bezig is om de speeltuinen veiliger te ma ken.". Leiden kan dat heel goed, stelt de ambtenaar. „De gemeente heeft vorig jaar alle speeltuinen uitvoerig laten inspecteren. In overleg met de besturen van de speeltuinen is een rapport op gesteld waarin precies staat wat er allemaal moet gebeuren. Het werkplan wordt in samen werking met de vrijwilligers uitgevoerd. Inscha keling van vrijwilligers is kostenbesparend en dat komt goed uit want die 800.000 gulden is iets te weinig." 'euwkomer heeft jaar om zich te bewijzen een jaar voor de verkie- gen in de gemeenteraad ko- n, terwijl je beseft dat het :er wel een jaar duurt voor- 1 je helemaal bent ingewerkt, 'aanstaande installatie van ul Hendriks (31, PvdA) op de lel die vrij kwam door het trek van wethouder Hennie ek. komt eigenlijk op een [elukkig moment, och gelooft de nieuwkomer de raad dat er tot de verkie- igen nog wel het één en an- ruit zijn handen kan komen, ben in ieder geval niet van ui om alleen maar zo af en mijn stem uit te brengen en or de rest het pluche warm 'ouden." let raadslidmaatschap mag 0 iets nieuws zijn voor Hen- k. de politiek is voor hem al e jaren een bekend terrein. jon al op de middelba- school met het lidmaatschap 1 de leerlingenraad en het Viseren van scholierensta- 'gen tegen kernwapens." daarnaast was ik al vroeg van de Jonge Socialisten, 'ds 1987 ben ik lid van de dA. en in 1990 stond ik als 'duwer kandidaat voor de leenteraadsverkiezingen in jtermeer, waar ik tot '91 heb Wond. Een jaar later werd ik ^iden voor Politiek Anders v?n de Universiteitsraad en Ut een jaar lang voorzitter studentenvereniging Ca tena. De PvdA'er begon pas laat met studeren en heeft naast zijn studie altijd gewerkt. Sinds 1992 heeft hij naast de studie een volledige baan als contro leur uitgaande goederen bij het centraal magazijn van Hoog vliet in Alphen aan den Rijn. Maar daar hoopt Hendriks zijn langste tijd te hebben ge had. „Het is de bedoeling dat ik mijn doctoraalscriptie geschie denis het komend voorjaar afrond. Dan ga ik meteen op zoek naar een andere baan." Doordat Hendriks nog stu deert en op de achtergrond nog betrokken is bij Catena, staat hij nog altijd met één been in de Leidse studentenwereld. Uit die positie volgt vrij natuurlijk wat hij op dit moment als één van zijn belangrijkste missies ziet: „Ik wil bressen slaan in de Berlijnse muur tussen de stu dentengemeenschap en de rest van de gemeente. Ik heb de in druk dat de studenten tegen woordig iets meer interesse be ginnen te krijgen in de stad en het stadsbestuur. Maar er valt nog veel te verbeteren in de re latie tussen de stad aan de ene kant en de universiteit en het AZL aan de andere kant." Maar de sociaal-democraat wil nog meer bressen slaan. „Ik ben degene die Tan Toan Hok heeft voorgedragen voor het landelijk partijbestuur van de PvdA. Op het partijcongres op 14 en 15 februari ga ik daarover Paul Hendriks: 'Niet alleen het pluche warm houden'. ook het woord voeren. En ver der wil ik op het congres een motie indienen voor meer al lochtonen op belangrijke pos ten. Ik wil het bestuur opdra gen om ervoor te zorgen dat - wanneer de PvdA na de volgen de verkiezingen weer in de re gering komt - er voor te zorgen FOTO DICK HOGEWONING dat er over twee jaar minimaal één allochtone minister of staatssecretaris komt. Ik denk dat zo'n motie een goede kans maakt. Het bestuur heeft al plannen om meer allochtoon kader op te sporen. Ik vind al leen dat ze nog niet ver genoeg gaan." De Socialistische Partij, afdeling Leiden, heeft de PTT in Den Haag op de vingers getikt over het nog steeds in rekening brengen van huurtoestellen, die al lang uit produktie zijn geno men. Volgens de SP kunnen de de kosten voor de huurders, die in veel gevallen de telefoons al lang hebben weggegooid, oplo pen tot zo'n duizend gulden. „Een duur toestel, zeker als je hem al lang niet meer hebt." „Als je het toestel nooit hebt ingeleverd, krijg je als straf dat je tot je dood toe huur moet blijven betalen. Dit vindt de So cialistische Partij niet redelijk", schrijft de partij aan directeur B. Verwaayen van PTT Telecom. De hoge huurkosten voor toe stellen die allang niet meer wor den gebruikt, kwam de SP op het spoor tijdens een onderzoek naar 'onrechtvaardige kosten', „naar aanleiding van de steeds groter wordende armoede". In Leiden kwam de partij bij een groot aantal mensen de huur van een telefoontoestel tegen op hun rekeningen. „Het bedoelde toestel (een t 65/w65) is een model met een draaischijf. Dit toestel is onge veer 25 jaar oud en heeft ruim tien jaar dienst gedaan. In die tien jaar heeft het toestel zijn geld opgebracht", aldus de SP. „Ongeveer vijftien jaar geleden zijn de toestellen uit de produk tie genomen en vervangen door kooptoestellen. Je moest toen je oude toestel inleveren en een nieuw toestel kopen. Als je het oude toestel terugbracht werd de huur gestopt. Maar in die tijd kwamen er veel goedkope Ja panse druktoetstelefoons op de markt en verdwenen de oude toestellen bij veel mensen naar de zolder of in de vuilnisbak. Uit het onderzoek van de SP is gebleken dat veel mensen zijn vergeten of over het hoofd heb ben gezien dat ze nog steeds moeten betalen voor een tele foon die al lang in de vuilnisbak is verdwenen." Op de nieuwjaarsbijeenkomst van Partners in de Rijnstreek hield haar voorzitter en oud- CDA-voorman Elco Brinkman gisteren een warm pleidooi voor meer bedrijvigheid in de regio. Naast nieuwe bedrijventerrei nen is volgens Brinkman een versnelde aanleg van rijksweg 11 West nodig. Daarnaast zou de Rijn Gouwe Lijn volledig in het investeringsprogramma van Verkeer en Waterstaat moeten worden opgenomen. De Rijn Gouwe Lijn is een geplande sneltramverbinding tussen Gouda en Alphen, via Leiden naar Katwijk en Noordwijk. Ver keer en Waterstaat houdt zich tot nu toe alleen bezig met het deel ten oosten van Leiden. Uit berekeningen van het be drijfsleven blijkt dat het tekort aan bedrijfsterreinen nijpend begint te worden. Bij een gelijk blijvend tempo van investerin gen, zijn alle bedrijfsterreinen over zes jaar vol. Omdat het ja ren duurt voordat een nieuw terrein daadwerkelijk beschik baar komt voor de vestiging van bedrijven, is het nodig om nu snel te gaan werken aan nieuwe terreinen. De geplande terreinen in de Oostvlietpolder, de Grote Polder en de Alphense Gnephoek wor den door het ministerie van VROM geblokkeerd. De minis ter vindt dat deze drie gebieden groen moeten blijven. Maar vol gens het bedrijfsleven is er geen alternatief. Zowel uitwijken naar de bollenstreek als naar de regio Haaglanden is niet haal baar. In de kuststreek zou de bollenteelt moeten worden ver plaatst, terwijl in Haaglanden alleen maar ruimte is voor de eigen behoefte van de regio. Uitblijven van nieuwe bedrij venterreinen leidt volgens de ondernemers tot een 'negatieve spiraal' waarin bedrijven weg trekken en de werkloosheid in de regio stijgt. Rijksweg 11 West is voor de ondernemers een 'nieuwe le vensader' voor de regio. De slechte verbinding met het ach terland zou bedrijven in de Duin- en Bollenstreek nu enor me bedragen kosten. Die kosten variëren volgens Partners in de Rijnstreekvan enkele tonnen tot enkele miljoenen per bedrijf. In de huidige situatie zal die situa tie nog minimaal tien jaar voortduren. De bedrijven plei ten ervoor om nu al geld te re serveren voor de nieuwe rijks weg, en een versnelde aanleg. Om Voorschoten te ontzien, zou de weg gedeeltelijk verdiept of ondergronds moeten worden aangelegd. Rijkweg 11 West komt grotendeels over Voor- schotens grondgebied te lopen. 8De gala-avond ten bate van basisschool De Brug voor kinderen met leer- en gedragsproblemen wordt niet zoals gisteren gemeld morgen gehouden, maar zaterdag. Op het programma van het gala staan optredens van pianist Louis van Dijk en musicalgezel schap Otis. De opbrengst van de avond in de Stadsgehoorzaal komt ten goede aan een speelplaats voor De Brug. Het leeuwen deel van de kosten daarvan (100.000 gulden) is via sponsoring inmiddels binnen. Het gala moet het laatste zetje geven. Kaarten voor de avond kosten 75 gulden en zijn te koop bij de vestigin gen van drogisterij Maasdam, bij woonwinkel 't Schippertje aan de Doezastraat en bij de Eurocoiffeur aan de Stationsweg. De gala-avond is een initiatief van ontbijtclub AM van de Rotary. 'Ook studenten hebben recht op een rilsnip' Studenten moeten dit jaar een koudetoeslag krijgen. De Stichting Leidse Studenten huisvesting kan zich hele maal vinden in het stand punt van het Interstedelijk Studenten Overleg (ISO). De ze organisatie vindt dat stu denten in navolging van de minima in aanmerking moe ten komen voor een extraatje om de hogere stookkosten op te vangen. „Als het gaat om dergelijke extraatjes vallen studenten vaak tussen wal en schip", zegt directeur L. Johnson. Of het nu gaat om huursubsidie of kwijtschelding van de on- roerende-zaakbelasting, stu denten komen er vaak niet voor in aanmerking. Met de koudetoeslag (inmiddels omgedoopt tot 'rilsnip') dreigt hetzelfde te gebeuren. Studenten lopen volgens het ISO de koudetoe slag die minister Melkert van Sociale Zaken de minima wil geven, mis omdat hun beurs loopt via het ministerie van Onderwijs. Het lijkt Johnson een goed idee om uitwonende studen ten hetzelfde bedrag te geven als mensen met een mini mumuitkering. „Natuurlijk is de ene student de andere niet, maar een hoop studen ten hebben het toch niet breed. Qua uitvoering lijkt het me het handigst om de hele groep hetzelfde bedrag te geven." Projectontwikkelaar Hopman kan buurt weinig duidelijkheid bieden leiden «aap rietveld Het maken van een bouwplan voor het terrein van de universi teit tussen Schelpenkade en He renstraat is projectontwikkelaar Hopman uit Zoetermeer danig tegengevallen. Dat bleek giste ren op een informatieavond in een overvol wijkgebouw De Lin de. De ontsluiting die architect S. Lomans had willen maken naar de Duivenbodestraat bleek vooralsnog onmogelijk, het ter rein was kleiner dan op basis van gegevens van het kadaster mocht worden verwacht en de eigendomsverhoudingen zijn onduidelijk. „Het wordt steeds ingewikkelder", zuchtte Hop man na afloop. De ontwikkelaar heeft het ter rein nog niet gekocht van de rijksuniversiteit Leiden. Hop man was wel de hoogste van ze ven bieders en kreeg in novem ber drie maanden de tijd om een bouwplan voor het gebied te ontwikkelen. Dat plan, dat voorziet in de bouw van vijftig eengezinswoningen, werd gis teravond aan de buurt gepre senteerd. Maar erg veel duide lijkheid kon Hopman nog niet bieden. „De echte informatie komt nog", concludeerde een bewoner van de Schelpenkade. Tegen woningbouw op het terrein bestaan nauwelijks be zwaren, maar op het gebied van verkeer voorzien de omwonen den wel problemen. Het buurtje krijgt alleen een in- en uitgang aan de Herenstraat. En daar is in de spits nu al nauwelijks doorheen te komen. „Heeft u die puinhoop weieens gezien", vroeg één van de aanwezigen. „Dat zal er met de bouw van deze huizen niet beter op wor den." Ook de parkeersituatie baart de omwonenden zorgen. Zij zijn vooral bang dat door de aanleg van extra parkeerplaatsen bij de huizen, nog meer dan nu al het geval is, automobilisten in de omgeving van de Herenstraat een plekje gaan zoeken. De He renstraat ligt net buiten het ge bied waar voor een parkeer plaats betaald moet worden. Architect en ontwikkelaar konden voor die problemen geen oplossing aanreiken. De plannen moeten nog verder worden uitgewerkt. Hopman wil overigens wel snel gaan bou wen. Het bedrijf hoopt al in de mei de nodige vergunningen te hebben, waarna in augustus de sloop van de universiteitsge bouwen zou kunnen beginnen. Volgens het strakke schema van Hopman zou dan in november de verkoop van start gaan en kan in januari van het volgend jaar de eerste paal de grond in. kom zaterdag 18 januari a.s. naar de van 13.00 tot 16.00 uur op Seizoenwerk (full-time en part-time), afroepwerk en vakan tie- en weekendwerk. Vanaf 16 jaar, maar ook ouderen advi seren wij te solliciteren (er zijn verschillende leeftijdseisen voor de diverse functies). Neem een pasfoto mee. Voor meer informatie: 070 - 515 51 55.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13