Aan zieltjespikkerij doen ze in Antwerpen niet Wetenschap Techniek Snel onderzoek naar Japanse meteorieten DONDERDAG 16 JANUAR11997 REDACTIE. SASKIA STOELINCA 023-5150265 Faculteit doceert grote wereldreligies naast elkaar „Aan alle universiteiten wordt godsdienst als wetenschap ge doceerd en is het een onderdeel van de theologische faculteit. Faculteiten die op een of andere manier betrokken zijn bij een kerk of verbonden zijn met een bepaalde levensbeschouwing. Daar is op zich niets tegen. Maar godsdienst als zodanig is geen wetenschap, je kunt er geen wetenschappelijk waarde oordeel aan verbinden. Je kan wél wetenschappelijk onder zoek naar godsdiensten verrich ten. Zo kun je religies in kaart brengen, je kan hun inhoud, rol en geschiedenis bestuderen. De manier nu waarop in Antwer pen vergelijkende godsdienst wetenschappen wordt gedo ceerd zou ik dan ook uniek voor Europa en misschien zelfs voor de rest van de wereld durven noemen. En waarom dat daar kan en bijvoorbeeld niet in Ne derland is voor mij nog steeds ondoorgrondelijk." Jan Spema Weiland, de 71-jari- ge emeritus hoogleraar in de wijsgerige theologie (en oud rector van de Rotterdamse Eras mus Universiteit) is niet karig met zijn waardering voor de Fa culteit voor Vergelijkende Gods dienstwetenschappen in Ant werpen (FVG). Hijzelf is er lid van het curatorium. „In België noemen ze dat inrichtende macht, maar ik heb geen macht en wil er ook geen hebben.Hij doceert er niet, maar heeft al leen een adviserende functie. „Een zinnige en eervolle op dracht", zegt hij daar zelf over. Anderen doceren wel in Ant werpen en dat zijn christenen, boeddhisten, moslims, joden, humanisten, hindoes. Elke godsdienst of levensbeschou wing wordt onderwezen door een belijder daarvan. Op die manier komt de boodschap zo zuiver en onbevooroordeeld mogelijk over. Spema Weiland zegt geen enkele faculteit te kennen waar godsdiensten op die manier worden onderwe zen. Bekeringsijver FVG-rector dr. Chris Vonck en faculteitsdecaan dr. Sh. Peel verwijzen naar de statuten van de FVG waarin uitdrukkelijk vermeld staat „dat de Faculteit voor Vergelijkende Godsdienst wetenschappen nu en in de toe komst op geen enkele manier een bepaald doctrinair systeem zal aanhangen. Voor alle leden van de faculteit gelden in hun onderlinge betrekkingen de meest absolute tolerantie en wederzijds respect". Dus geen politieke propaganda of reli gieuze bekeringsijver. „Zieltjespikkerij zit erbij ons dan ook nooit in", zegt Chris Vonck. „Op de faculteit spreken godsdiensten en levensbe schouwingen alleen over en voor zichzelf en niet over elkaar. Laat de benaming 'vergelijken de godsdienstwetenschappen' niet misleidend zijn. In de FVG worden de godsdiensten juist niet met elkaar vergeleken. Het zijn de studenten die in hun eindwerk een vergelijking moe- Aan de faculteit voor vergelijkende godsdienstwetenschappen in Antwerpen wordt elke godsdienst door een belijder daarvan gedoceerd. Van links naar rechts rector Chris Vonde en de docenten Islam, Judaïsme en Boeddhisme. foto gpd ten maken tussen elementen of begrippen in verschillende godsdiensten en levensbe schouwingen. Neem bijvoor beeld het begrip 'salvation' of heil; dat heeft een heel andere betekenis in de christelijke ker ken dan in het hindoeïsme. Je kimt godsdiensten dus niet zo maar vergelijken, want zij heb ben elk een specifieke bood schap. Is dat geen koele en afstandelijke benadering zonder eigen reli gieuze bewogenheid en ga je de eigen geloofsovertuiging niet zo erg relativeren dat je op de duur in niets meer gelooft? Louise Van der Plas-Taal uit het Brabantse Etten-Leur ontkent dat ten stelligste. „Ik ben be roepshalve lerares protestantse godsdienst en ik volg wekelijks gedurende een volle dag als vrije studente de cursussen in Antwerpen. Dat is een ontzet tend boeiende ervaring en ik kijk telkens weer naar die maandag uit, want dat is mijn vrije dag. Ik kom hier echt ver rijkt uit en ik ben bewuster gaan geloven." „Want met de opperheerschap pij van het verstand zijn wij het gevoel voor religie een beetje verloren. En dan is het een be vrijdend gevoel, wanneer je gaat ontdekken dat mensen uit zeer uiteenlopende religies en le- vensb eschouwingen allemaal honger hebben naar spirituali teit, ook bij mensen die allang geloven. Die gaan vragen stellen over hun eigen geloof." „Ik wil de boodschap echter van die mensen zelf horen en ik wil geen boeddhisme of judaïsme van een protestant of een ka tholiek krijgen. Want wij den ken ondanks alles toch nog al tijd dat wij het grote gelijk heb ben en dat wat wij zelf doen al leen maar goed is. Misschien is dat nog steeds een stukje zelf bescherming." Inlichtingen: Faculteit voor Vergelijkende Godsdienstwetenschappen, Bist 164,2610 Wilrijk-Antwerpen, tel. 32 38 30 51 58, fax 32 38 25 26 73. Op zoek naar sporen van micro-leven op planeet Mars BEN APELDOORN Japanse meteorietendeskundi gen hebben bekendgemaakt dat meer dan negenduizend meteo rieten nader worden onder zocht. De onderzoekers willen een definitief antwoord vinden op de vraag of er vroeger micro leven op de planeet Mars heeft bestaan. Tussen de meteorieten waarover de Japanse onderzoe kers beschikken, zitten er ten minste twee die 'vrijwel zeker' van Mars afkomstig zijn. In een soortgelijke meteoriet vonden Amerikaanse deskundigen afge lopen zomer microscopisch kleine, versteende resten die voor fossielen van micro-orga nismen werden aangezien. Alle meteorieten zijn sinds de jaren zestig gevonden op de uit gestrekte ijsvlakten van Antarc tica. Japanse onderzoekers wa ren toen de eersten die ze bij honderden vonden op het An tarctische ijs. De meteorieten zijn daar in de loop van tien- tot honderdduizenden jaren naar beneden gekomen en in de kilo meters dikke ijslagen 'afgezon ken'. Omdat het conserverende ijs langzaam in beweging is, voerde het de meteorieten mee. Op bepaalde plaatsen, zoals bij heuvel- en bergruggen van het continent zelf, worden de ijs massa's in hun beweging ge stuit en komen de meteorieten langzaam aan de oppervlakte. In de loop van vele duizenden jaren zijn op die plaatsen, tot groot enthousiasme van de on derzoekers, hele 'nesten' ont staan. Te midden van de sneeuwwitte massa's vallen de meteorieten onmiddellijk op door hun donkere, vaak roet zwarte tint. „Naar schatting hebben we er nu zo'n 9.200 in ons bezit", zegt Akira Shimoyama van de uni versiteit van Tsukuba. „Maar de helft ervan is nog niet eens on derzocht, laat staan beschreven. Tot dusverre ontbreekt ons daarvoor gewoon de mankracht en het geld." Verandering Daarin is nu verandering geko men, nadat ruim een maand geleden in Tokyo op het Japan se Wetenschappelijk Instituut voor Poolonderzoek een bijeen komst plaatshad waar bijna veertig geleerden zich bogen over de vraag hoe men op zo kort mogelijke termijn zicht kon krijgen op de Japanse verzame ling. Die vraag werd actueel na dat Amerikaanse onderzoekers in de van Mars afkomstige me teoriet ALH84001 fossiele spo ren van micro-organismen meenden te hebben gevonden. „Van twee weten we inmiddels dat ze, gezien hun isotopen-sa menstelling, zo goed als zeker van Mars afkomstig moeten zijn", legt Shimoyama uit. „Maar statistisch gezien moeten er nog meer schuil gaan in de nog niet onderzochte en geclas sificeerde, overige helft." „De Amerikanen menen tien Mars-meteorieten in hun An tarctica-verzameling te hebben en denken in één daarvan mi cro-fossielen te hebben gevon den. Onze verzameling van An tarctische meteorieten is bijna tweemaal zo groot als die van hen. Het lijkt dus bijna logisch dat zich daarin nog meer Mars meteorieten bevinden dan de twee die we nu hebben." „Dit jaar, 1997, zullen we naar verwachting nog zo'n twee- tot drieduizend meteorieten vin den op Antarctica", zegt Shi moyama, „en dan is het toch wel prettig dat we van wat wel al hebben gevonden, een com pleet beeld hebben. Ook om die reden kwam de Amerikaanse vondst van micro- Een stuk van een gigantische ijzermeteoriet die op 12 februari 1947 in sloeg in de wouden van het Oost-Siberische Sichote Alin-gebergte. ioto gpd organismen in 'hun' Mars-me teoriet ALH84001 voor de Ja panse meteorietendeskundigen als een geschenk uit de hemel. „Er was al een paar jaar geen geld en mankracht meer voor onderzoek van de rest van onze meteorietenverzameling", zegt Shimoyama, „maar formeel met ingang van 1 januari hebben we genoeg geld om drie onderzoe kers voorlopig drie jaar lang met deze materie bezig te houden." OPGAVE OPLOSSING CRYPTOGRAM Horizontaal: 1. Beschut door middel van een tafellaken (6); 4. Zonder haar scheiding van deze kousen (8); 6. Gehakt eten (3); 7. Zonder U was deze plaats religieus (3); 9. Assepoester maakte een slipper tje (7); 11. Deze verblijven horen verlept te zijn (5). Verticaal: 1De Jan uit deze plaats kan op vliegen! (4); 2. Je moet er slag van hebben om 'nrte vinden (5); 3. Wier vindt men op deze plaats •terug (4); 5. Tenslotte het snoep goed van een bedremmeld per soon (6); 6. Gebruikt voor een aanslag op Frits (3); 8. Aflopend gebouw (4); 10. Domoor met domme jongen (3). KRUISWOORDRAADSEL soeplepel toga-esla ir-aal- fa e-plato-r ris-s-nis -dal-oke- pol-o-erg a-model-e al-ked-en rede-eter doorsnede HEINZ TOMPOES Tom Poes en de Niks Natuurlijk was heer Bommel niet de enige die zich bezig hield met schil derijen. In de oude buurt van Rom meldam was bijvoorbeeld sinds kort een kunsthandel gevestigd, die oude meesters verhandelde. Deze nering werd gedreven door twee zakenlie den, die ten gevolge van de hoge be lastingen in kommervolle omstan digheden waren geraakt en die in de kunst waren gegaan om hun kasmid delen aan te vullen. De oudste firmant, een zekere B. Su per, was de gehele dag doende om oude, waardeloze schilderstukken van beroemde handtekeningen te voorzien - en de andere reed langs de hotels om toeristen in de aldus ont stane meesterwerken te interesseren. Maar ach, het viel niet mee. „De verkoop gaat slecht, baas", sprak de jongste firmant, in de namiddag het onderstuk betredende. „In de winter zijn er geen vreemdelingen en dan zit de klad in de oude meesters." „Je zult het nooit leren, Hiep", grom de zijn compagnon. „De handteke ningen zijn niet van echte te onder scheiden, dat is zeker. Er moeten za ken in zitten." „Bah", hernam de ander moedeloos. „De enige zaak die ik vandaag ge daan heb is een knaak voor het pos ten van een brief met een toto-for mulier. Van die knecht van Bommel, je weet wel." „Huh?" vroeg Super bevreemd. „Wat is dat voor onzin?" „Ach", zei Hieper verontschuldigend, „een knaak is beter dan niets, dacht ik. En die bediende beweerde dat de uitslagen goed waren omdat hij ze uit de toekomst had, of zoiets. Je kunt nooit weten, dacht ik..." De oudste firmant spoelde zijn pen seeltje zorgzaam uit en stond op. „Toto-uitslagen uit de toekomst?" gromde hij. „Laat zien!" H W R 17 f v h v- L lagedml -1000- Juchltó 19 temperatui DOOR JAN VISSER Vochtigere lucht, verdwijnende nachtelijke vorsten re gen laten de ijsvloeren tijdens het weekeinde achteruit gaan. Of de afbraak van het ijs na het weekeinde wordt voortgezet is twijfelachtig want de temperaturen gaan weer omlaag. Een depressie, aanstaande zondag nog bo ven de Noordzee, maakt plaats voor een gebied van hoge barometerstanden met het zwaartepunt boven het zui den van Scandinavië. Tegelijkertijd ontstaat er boven het zuiden van Frankrijk een lagedrukgebied. Deze ont wikkeling heeft een noordoostelijke stroming tot gevolg waarmee koudere lucht wordt aangevoerd. In de nacht keert de vorst daardoor weer terug en ook overdag lijkt het kwik zich richting het vriespunt te be geven. Of de verkilling de aanzet wordt tot een nieuwe vorstperiode is nog niet duidelijk temeer daar de atmos feermodellen niet in overeenstemming zijn. Het zonnige weer van de laatste dagen wordt ook vrijdag nog geprolongeerd. Pas later op de dag komt er meer be wolking en 's avonds zou daaruit wat regen kunnen val len. Na opnieuw lichte vorst in de nacht stijgt de tempe ratuur vrijdagmiddag tot een waarde van ongeveer 5 gra den. De wind neemt toe tot matig uit het zuiden. In de nacht van vrijdag op zaterdag vriest het niet meer en kan er enige tijd regen vallen. De atmosfeer bleek gisteren toch wat vochtiger te zijn dan de voorgaande dagen. Daardoor werd het hogetemperatuurniveau van dinsdag niet meer bereikt. Wel was het zwerk blauwer omdat juist hogerop de lucht heel droog was. Ook de condensatiesporen van vliegtuigen, beter bekend als vliegtuigstrepen, verdampten op grote hoogte razend snel terwijl dat op een lager niveau minder vlot verliep. De maximumtemperaturen in westelijk Nederland lie pen op tot 5-6 graden (Leiden 5,8, Bloemendaal aan Zee 5,7 graad). De afgelopen nacht weer vorstig met mi nima tot bijna-5 graden. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Veel bewolking en af en toe regen of sneeuw; van daag vooral langs de west kust, morgen ook elders. In het noorden overdag matige of strenge vorst. In het zuiden vandaag maxi ma van plus 2 graden bij Oslo tot plus 6 bij Bergen; daarna geleidelijk iets kouder. Zweden: Vandaag vrijwel overal droog en in het zuiden op klaringen. Morgen bewolkt en "hier en daar sneeuw, mogelijk ook regen. In het uiterste noorden aanhou dend strenge vorst; in het zuiden, maxima vandaag iets boven en morgen iets onder het vriespunt. Denemarken: Vandaag nog wat zon en vrijwel overal droog. Morgen bewolkt en mogelijk wat regen. Vandaag middag- temperatuur nog ongeveer plus 4 gra den; daarna geleidelijk iets kouder. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In het zuidoosten vandaag kans op wat zon. Verder bewolkt en vooral in het westen en noorden perioden met regen. Maxima uiteenlopend van 5 graden in Engeland tot 10 in Ierland. België en Luxemburg: Vandaag nog wat zon. Morgen bewolkt en tot de avond bijna overal droog. Mid dagtemperatuur op veel plaatsen rond 5 graden; in de Ardennen hier en daar wat lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden en van het westen uit een toenemende kans op regen. Vandaag nog op de meeste plaatsen droog en in het oosten hier en daar nog zon. Mid dagtemperatuur uiteenlopend van 10 graden in het westen tot iets boven het vriespunt in de Vogezen. Portugal: Wolkenvelden en enkele regen- en on weersbuien. Morgen hier en daar ook zon. Maximumtemperatuur aan zee rond 15 graden. Madeira: Half tot zwaar bewolkt en kans op een enkele regen- of onweersbui. Middag- temperatuur ongeveer 18 graden. Spanje: Wolkenvelden en af en toe (buiige) re gen, mogelijk ook onweer. In het zuid oosten vandaag kans op wat zon. Mid- dagtemperatuur uiteenlopend van een graad of 8'in het binnenland tot rond 18 aan de Costa's in het zuiden. Canarische Eilanden: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 22 graden. Marokko: Westkust: afwisselend zon en wolken met vooral in het noorden kans op enke le regen- of onweersbuien. Middagtem peratuur tussen 15 en 20 graden. Tunesië: Flinke perioden met zon en op de mees te plaatsen droog. Maxima rond 17 gra- Zuid-Frankrijk: Geleidelijk meer bewolking en morgen vooral in het westen kans op wat regen; vandaag in het oosten nog hier en daar zon. Aan de Middellandse Zee een klei ne kans op een bui. Middagtemperatuur rond 10 graden; vandaag aan de voet van de Pyreneeën hier en daar hogere maxima. Temperatuur op 2000 meter in de Pyreneeën rond het vriespunt, in de Alpen enkele graden daaronder. Mallorca en Ibiza: Zonnige perioden en een kleine kans op een (onweers)bui. Middagtemperatuur ongeveer 14 graden. Italië: Rustig droog weer met flinke zonnige perioden. Met name in de Po-vlakte kans op mist. Middagtemperatuur uit eenlopend van een graad of 5 in het noorden tot 15 in het zuiden en op Sici lië. Corsica en Sardinië: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur rond 14 graden. Malta: Vrij zonnig en waarschijnlijk droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 15 graden. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur meest tussen 10 en 15 graden. Turkije en Cyprus: Kusten: flinke perioden met zon en droog. Afnemende wind. Middagtempe ratuur uiteenlopend van 12 graden op Dardanellen tot 18 op Cyprus. Duitsland: Rustig en droog weer. Verder flinke zon nige perioden maar hier en daar ook mist of laaghangende bewolking. Maxi ma uiteenlopend van een graad of 5 in het noorden tot rond het vriespunt in het zuidoosten. Temperatuur op 1500 me ter rond plus 3 graden. Zwitserland: In de bergen zonnig en zacht met tem peratuur op 2000 meter iets boven het vriespunt. In dalen en op de M Hoogvlakte vaak mist of laaghare bewolking met maxima rond of ven 0 graden. Oostenrijk: Flink wat zon maar in de dalen kif mist of laaghangende bewolkingi Middagtemperatuur uiteenlopend iets onder nul bij mist of bewolfe plus 5 bij zon. Temperatuui meter hoogte rond het vriespunt Wolkenvelden en vrijwel overal d Plaatselijk mist en met nan ten ook hier en daar zon. Maxima of net boven het vriespunt. Tsjechië en Slowakije: Zonnige perioden maar hier en das mist of laaghangende bewolking.t Temperatuur in de middag enkel- den boven het vriespunt. Hongarije: Rustig en droog winterweer met: toe zon. Maxima rond het vriespwt VRIJDAG 17 JANUARI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 08.40 Zon onder l Maan op 12.45 Maanonderf Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 10.16 22.55 23.49 »f Laag 05.45 18.26 05.26 Weerrapporten 16 januari 07 uur: Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Berlijn Boedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Locarno Londen half bew. licht bew. half bew. ijzel half bew. half bew. half bew. licht bew. half bew licht bew. Stockholm Wa chau Wenen Zürich Bangkok Buenos Aires onbew. Casablanca licht bew. Johannesburg half bew. Los Angeles onbew. New Orleans onbew. New York zwaar bev Tel Aviv regen Tokyo half bew, Toronto Vancouver onbew. AIOAE! W/E A'EW'M MEtEóOAJ? 6IEVEEMS <S/EV KAT.'

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10