Coalitie tevreden met WRR-rapport Binnenland Variabele tekst op bewegwijzering Nieuwjaarswensen Achttien jaar celstraf geëist voor overvaller Studenten dringen ook aan op koudetoeslag Betuws dorp in ban van telefoontapper Vlaanderen maakt zich sterk voor Nederlands (ENSDAG 15 JANUAR11997 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diei Lunabeheer boos over toestaan jacht rrERPAM/LELYSTAD» De Stichting Kritisch Faunabeheer is ver waardigd dat de provincie Friesland het sinds 1 januari gei lde jachtverbod gedeeltelijk heeft opgeheven. De organisatie :ft Friesland gisteren per brief met klem verzocht de jacht on- idellijk weer te verbieden. Pas als het ruim twee weken niet er heeft gevroren, kan volgens Kritisch Faunabeheer de jacht rden heropend. De voedselsituatie is dan aanzienlijk hersteld de dieren, die door de langdurige kou zijn verzwakt, zijn dan igesterkt. Ook in de provincie Flevoland is het jachtverbod leren opgeheven. uurtje voor zieke dolfijn Delphi qerwijkDe zieke dolfijn Delphi wordt sinds een week be- ideld met antibiotica. De dolfijn die al een jaar in Harderwijk blijft, blijkt een ontsteking aan een wervel in zijn staart te iben. De moeilijk zwemmende Delphi werd eind vorig jaar n een mediaster toen hij als eerste dolfijn ter wereld in een canner ging. De röntgenfoto's onthulden een afgebroken ;je wervel. De botsplinter zou operatief moeten worden ver- jerd. Maar omdat zo'n operatie niet zonder risico is, werden ;tnog nieuwe foto's gemaakt. Daarop werd de ontsteking dekt. De hoop bestaat dat de dolfijn na de kuur weer gewoon zwemmen. is geëist voor doden met strijkijzer lelo» Bij de rechtbank in Almelo is gisteren drie jaar gevange- straf en tbs geëist tegen een 58-jarige inwoner van Oldenzaal. man wordt ervan verdacht dat hij vorig jaar In zwaar over- nnen toestand zijn 48-jarige echtgenote met een strijkijzer, vleesvork en een broodmes om het leven heeft gebracht. Na loodslag probeerde de man met een bijl zijn polsen door te ken. Het Pieter Baan Centrum acht de man sterk verminderd rekeningsvatbaar. Hij kon zich op de zitting niets meer herin- n het gebeurde. Uitspraak dinsdag 21 januari. [eer bezoekers in dierentuinen terdam De Apenheul, Artis, Burgers Zoo, Dierenpark ersfoort, Diergaarde Blijdorp, Dolfinarium Harderwijk, Noor- en Ouwehands Dierenpark, Safari Beekse Bergen en Vogel- c Avifauna hebben vorig jaar gezamenlijk 8,7 miljoen bezoe- i getrokken. Dat is een stijging van 3,5 procent ten opzichte 1995. Dat blijkt uit cijfers van de Nederlandse Vereniging Dierentuinen (NVBD). jrpleegkundigen mogen opereren echt» Verpleegkundigen mogen operaties uitvoeren. De koe van organisaties van verpleegkundigen (AVW) deelt de me- van minister Borst (Volksgezondheid) dat zij dat kunnen, is jaar en dag verrichten verpleegkundigen handelingen die neel tot het beroepsdomein van artsen behoren, stelt de IV. De verpleegkundigenkoepel is niet bezorgd over het toe1 len van de werkdruk. Verpleegkundigen voeren in de prak- al medische taken uit. van 2,5 jaar pr sekstoerist vooral voor de romantiek Ie Filipijnen te zijn afge- niet speciaal om seks met :ren te hebben. Toch had •jarige Hagenaar begin vo- aar in Filipijnse hotels malen geslachtsgemeen- met een 14-jarige prosti- Ook zou hij ontuchtige elingen hebben gepleegd ien toen 9-jarig meisje. )r deze feiten hoorde de naar gisteren voor de se rechtbank een celstraf lenig maanden waarvan voorwaardelijk tegen zich De Hagenaar is de twee- ederlandse sekstoerist die dit soort in het buitenland egde feiten in ons land te- staat. Vorig jaar oktober rdeelde de rechtbank in een 43-jarige Delfte tot vijf jaar cel voor diens ele uitspattingen met min- rige meisjes, eveneens op ipijnen. icier van justitie H. den Os te duidelijk dat de Neder- e justitie van deze vervol- n een signaal-werking wil uitgaan. De verdachte be- zijn spijt aan de recht- „Ik kon geen nee zeggen, me over grenzen heen n." De man reisde samen een Duitser, die hij had oet bij de werkgroep pe- van de NVSH. De Duitser tiddels in zijn land tot 3,5 veroordeeld. Beide len werden op de Filipij- iearresteerd. Zij werden na een week op borgtocht laten, waarop het tweetal nd wist te ontvluchten. De nse autoriteiten hebben aan Nederland en land gevraagd de twee in land te vervolgen, rechtbank doet op 28 ja- uitspraak. stel overleg ooknota's elecom heeft een besluit iet lot van ruim achthon- mensen die zijn gecon- 'erd met onverklaarbaar telefoonrekeningen, uitge- Een gesprek dat voor deze was voorzien met de roep die voor betrokke- pkomt, is minimaal twee 'Uitgesteld. In een fax aan ïkgroep 06-gedupeerden IT weten meer tijd nodig 'ben om de dossiers van lupeerden te bestuderen, gens voorzitter T. Claessen i werkgroep heeft PTT-Te- eerder toegezegd op ba rn een steekproef onder 'gedupeerden een stand- 'n te nemen. „Kennelijk edaar nu van afgestapt." dupeerden zeggen dat zij tirechte voor 1,3 miljoen [i zijn aangeslagen door elecom. Groen Links meent dat armoede wordt genegeerd DEN HAAG ANP Een aanmoediging om door te gaan met het beleid van lastenverlichting voor met name de werkgevers. Dat is de tevreden reactie van minister Melkert van sociale zaken over het gisteren verschenen rapport van de Weten schappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) 'Tweedeling in perspectief. Ook de regeringspartijen zijn positief over de nota. aan behoefte bestaat, nadat die in het verleden werd wegbezui- nigd. PvdA-Kamerlid Van Zijl is ver heugd dat de WRR het cynisme over de Melkert-banen afwijst. Het pleidooi voor meer over heidsuitgaven in de zorgsector en het onderwijs is hem uit het hart gegrepen. Van Zijl mist al leen concrete aanbevelingen over een hogere waardering voor laaggeschoold werk en aandacht voor het armoede vraagstuk. WD-Kamerlid Van Hoof vindt met de WRR dat moet worden bevorderd dat meer mensen een betaalde baan heb ben. Volgens hem is dat het be langrijkste middel om tweede ling te voorkomen. Hij wijst er op dat de WRR terecht stelt dat regelingen die ooit zijn inge voerd om de zwakkeren te be schermen averechts dreigen te werken. Van Hoof verbindt Volgens het WRR-rapport is een 'tweedeling' in Nederland te voorkomen door meer mensen met weinig opleiding aan werk te helpen. Het gaat dan vooral om banen in de zorg- en dien stensector waar de afgelopen ja ren veel banen zijn wegbezui- nigd. De WRR pleit verder voor lagere uitgaven voor de sociale zekerheid en het verhogen van de uitgaven voor gezondheids zorg, onderwijs en toezicht op straat. De WRR vindt bovendien dat het onderwijs meer gericht moet zijn op maatwerk en min der op het bestrijden van de on gelijkheid. Ook moet er meer waardering komen voor laagge schoold werk. De WRR verzet zich tegen de kritiek op de Melkert-banen voor langdurig werklozen. Het gaat niet om 'kunstbanen', maar om dienstverlening waar- daaraan de conclusie dat het minimumloon en het algemeen verbindend verklaren van CAO's (opleggen van arbeids voorwaarden aan een hele be drijfstak) belangrijke hindernis sen vormen om mensen zonder baan aan de slag te helpen. WRR-voorzitter Donner zei ove rigens in een toelichting op het rapport dat de WRR niet uit is op een verlaging van het netto minimumloom. De CDA-fractie vindt dat de politiek ondanks de positieve toon uit het WRR-rapport wel degelijk aandacht moet blijven houden voor 'achterblijvers'. Het CDA denkt dan vooral aan een systeem met dienstenche ques waarmee eenvoudig werk kan worden betaald in plaats van de Melkert-banen. Fractieleider Rosenmöller van Groen Links vindt dat de WRR zich laat meeslepen in de eufo rie die Nederland sinds prins jesdag in haar greep heeft. Het gaat beter met de Nederlandse economie, maar niet met de 230.000 huishoudens die onder het sociaal minimum leven. Het rapport geeft niet aan hoe de hardnekkige armoede te bestrij den is, aldus Rosenmöller. utrecht Een nieuwigheid op het gebied van de bewegwijzering is sinds vorige week te zien boven snelweg A28 bij Utrecht: borden die niet alleen de afslagen aanduiden, maar bijvoorbeeld ook de aantallen parkeerplaatsen die op dat moment be schikbaar zijn in de verschillende parkeergarages. Deze actuele (wisselende) tekst wordt door middel van een systeem van lichtpuntjes (totaal 45.000) op de borden getoverd. De gemeente Utrecht hoopt dat deze vroegtijdige informatie boven de snelweg leidt tot minder rondrijdende automobi listen op zoek naar een parkeerplaatsje in het cen trum. Overigens kwam de tekst 'Utrecht 1997 be reikbaar', die de vraag oproept of Utrecht voor dat jaartal wellicht onbereikbaar was, vorige week op het bord te staan nadat dat met een druk op een knop officieel 'in werking' was gesteld. Inmiddels is er zinniger informatie voor in de plaats geko men. foto nhpr Onderwijs-cd met domme Bas valt verkeerd HILVERSUM ANP Het speciale onderwijs is slecht te spreken over een cd uitge bracht in het kader van het pro ject Weer samen naar school. Daarvan is het de bedoeling dat leerlingen met leer- en opvoe dingsproblemen zoveel moge lijk in het gewone basisonder wijs blijven in plaats van naar het speciaal onderwijs te wor den verwezèn. Inzet van de onenigheid is de tekst van een van de nummers op de cd De Wijsneus en de Snotneus. Hierin wordt een leer ling, Bas, onder begeleiding van een hiphop-beat onder meer uitgemaakt voor de domste en dikste van de klas. Andere delen van de tekst zouden het spe ciaal onderwijs ten onrechte in een kwaad daglicht stellen, stelt J. van Holland van de Vereni ging Directeuren Speciaal On derwijs. A. Sliedrecht van Weer Samen naar School zei dat het juist de bedoeling is dat de cd aanzet tot discussies tussen leerlingen over het omgaan met verschil len tussen scholieren. Het was zeker niet de opzet om denigre rend over het speciale onder wijs te spreken, benadrukte hij. Volgens Van Holland had de cd beter gepaard kunnen gaan met een goede toelichting over de precieze bedoelingen. UTRECHT ANP Officier van justitie M. Hoeken dijk heeft gisteren voor de rechtbank in Utrecht de uitzon derlijk hoge straf van achttien jaar cel geëist tegen een 21-jari ge verdachte van overvallen, diefstallen en een verkrachting. De man is hoofdverdachte in vier overvallen in woningen die in juni en juli 1996 in de regio Utrecht zijn gepleegd. Behalve de celstraf eiste de officier te rugbetaling van de totale buit, ruim 22.000 gulden. In drie gevallen zou de ver dachte met enkele handlangers 's nachts een huis zijn binnen gedrongen en geweld hebben gebruikt of ermee hebben ge dreigd. De daders gebruikten daarbij zowel messen als vuur wapens. Volgens justitie was de verdachte de leider van de ben de. De anderen zijn eind vorig jaar al veroordeeld voor hun aandeel in de misdrijven. Ze kregen straffen van zes, acht en twaalf jaar. De verdachte heeft jaren rondgezworven in West-Euro pa. In België, Duitsland en Frankrijk zat hij reeds straffen uit voor overvallen. Dit gegeven, plus het feit dat hij wordt ver dacht van een serie overvallen binnen korte tijd, bracht de offi cier tot zijn forse eis. De norma le maximale strafmaat voor de delicten, waarvan de man wordt verdacht, is twaalf jaar. Uitspraak 28 januari. Amsterdam Koningin Beatrix wacht even op prins Claus op de stoep van het Koninklijk Paleis op de Dam. Daar werd gisteren de traditionele nieuwjaarsreceptie van het koninklijk paar gehouden voor vertegenwoordigers uit onze samenleving. foto anp paul vreeker Meeste Nederlanders voor extraatje minima taald, niet in aanmerking zou den komen voor een dergelijke toeslag", meent de voorzitter van het ISO, M. Stienen. Overigens steunen acht op de tien Nederlanders het plan van minister Melkert van sociale za ken om mensen met een mini mum-inkomen een koudetoe slag te geven. Slechts één op de tien is tegen. Dit blijkt uit een steekproef van het NIPO. Ook de WD-stemmers zijn in ruime meerderheid voer de koudetoe slag. Zeventig procent van de li- beraalgezinden ziet wel wat in het extraatje voor de minima, ondanks het feit dat hun partij niet achter het plan staat. utrecht ANP Ook studenten hebben het zwaar gehad in de afgelopen koude periode. Het Insterstede- lijk Studenten Overleg (ISO) vindt dat in navolging van de minima ook studenten een kou detoeslag moeten krijgen. Volgens het ISO lopen stu denten de koudetoeslag mis. omdat hun beurs loopt via het ministerie van onderwijs. Mi nister Melkert van sociale zaken gaat echter de koudetoeslag voor minima uitkeren. „Het zou toch te gek zijn als studenten, omdat ze toevallig via het ver keerde ministerie worden be- 'Laten we alleen maar bellen, ik kom niet bij jou gendt erik hagelstein Projectontwikkelaar A. Spoeltman uit het Betuwse dorp Gendt is aan het eind van zijn latijn. „YVe worden kapot gemaakt. Ik ga er aan onderdoor en m'n gezin ook. Niet alleen wordt onze telefoon al een jaar afgeluisterd, we zijn ook bedreigd. Ik word gewoon geslacht", zegt de geëmotioneer de ondernemer. Spoeltman is een van de slachtoffers van een afluisterschandaal dat het zeven duizend zielen tellende dorp in de Over- Betuwe volledig in de greep houdt. Een onbekende inwoner van het plaatsje blijkt al geruime tijd telefoongesprekken af te luisteren van plaatselijke politici en nota belen. De anonieme tapper heeft via een regionale krant laten weten dat hij tiental len cassettebandjes met explosief materi aal in zijn bezit heeft. Sinds een huis-aan-huisblad vorige week fragmenten publiceerde van een vertrouwelijk telefoongesprek tussen de projectontwikkelaar Spoeltman en wet houder economische zaken W. Rosmulder is de beer goed los. Op z'n zachtst gezegd wekt de inhoud van het besprokene na melijk de indruk dat de wethouder en Spoeltman een gezamenlijke strategie hebben uitgestippeld voor grondaanko pen in een toekomstige nieuwbouwwijk. „Dat geld komt er, Arend, dat is geen probleem", zegt Rosmulder op een be paald moment tegen de plaatselijke on dernemer, die nauwe banden onderhoudt met de lokale overheid. Maar die relatie moet kennelijk niet al te bekend worden. „De burgemeester heeft aan de grondei genaar verteld dat ik de bron was. Die bin ding met jou moet ik effe niet hebben. La ten we alleen maar bellen, ik kom niet bij jou." Spoeltman kan zich, blijkens de tap, goed vinden in die afspraak. „Ik ben ach ter in de vogelkooi. Ik zorg dat ik de tele foon bij me heb." Inmiddels is justitie in Arnhem met een onderzoek begonnen naar het afluister schandaal in de Betuwse gemeente. Een woordvoerster van het openbaar ministe rie in Arnhem wil daar nog geen medede lingen over doen. „We zijn nog maar net begonnen. Eerst moet worden vastgesteld of wel strafbare feiten zijn gepleegd." Wel is de journalist, die al enige tijd de identi teit van de telefoontapper weet, als getui ge gehoord in het politiebureau van Huis- sen. Dat gebeurde enkele uren nadat de Gelderse commissaris van de koningin J. Kamminga op de hoogte was gesteld van de affaire door waarnemend-burgemees- ter Th. van Casteren van Gendt. Hij heeft de identiteit van de telefoontapper niet prijsgegeven. Volgens deskundigen is het afluisteren van telefoongesprekken een koud kunstje. „Ik ken wel twaalf manieren", zegt de Rot terdammer Aad de Bruijn, schrijver van het boekwerk Firma Fraude en de grote man achter de Stichting Preventie Econo mische Criminaliteit. „Je hebt bijvoor beeld een inductie-apparaatje, nauwelijks groter dan een suikerklontje", aldus De Bruijn. „Dat ding klem je op de telefoon kabel en je sluit er een voice activated re corder op aan. Die begint netjes te draaien als de betrokkene gaat bellen." Wel moet de tapper in de woning van de betrokkene of op een plek waar de tele foonkabel in de grond ligt bepaalde han delingen verrichten. Bij mobiele netwer ken als GSM of ATF werkt het anders. „Daarvoor moet je gewoon de frequentie scannen", weet De Bruijn. Mocht de illegale telefoontapper in Ge ndt tegen de lamp lopen, dan heeft hij vol gens Aad de Bruijn een probleem. „Er staan zware straffen op. En terecht. Stel je voor dat we allemaal gaan tappen. In wat voor maatschappij komen we dan terecht? Bij de notabelen in Gendt is voorzichtig heid inmiddels troef. Wethouder Rosmul der. die aangifte heeft gedaan bij de poli tie, wil niet inhoudelijk ingaan op de affai re. Wel zegt hij: „Ik weet niet of u het zich realiseert, maar het kan zijn dat we wor den afgeluisterd." Studentenbond op de bres voor stagevergoeding ZOETERMEER ANP De studentenvakbond MBO Nederland Groep wil de rechter inschakelen om middelbare be- roepsscholen te verbieden sta- gegeld van studenten op te strij ken. Ook moeten de onderwijs instellingen stoppen de vrijwilli ge bijdrage, waarvan bijvoor beeld excursies worden betaald, verplicht te stellen. Dat heeft de studentenvakbond gisteren be kendgemaakt. Volgens de MBO Nederland Groep laten veel middelbare be- roepsscholen studenten pas toe, nadat ze een verklaring hebben ondertekend waarmee ze zich vastleggen op de betaling van de jaarlijkse bijdrage. In een verklaring beschuldigt de vak bond middelbare beroepsscho- len ook ervan op grote schaal te frauderen met stagegelden van studenten. „Voordat zij stage gaan lopen, krijgen veel studen ten een contract voorgeschoteld waarmee zij zich verplichten de vergoeding van het bedrijf di rect naar de school te laten overmaken. Veel stagiaires zien slechts een deel of helemaal niets van hun verdienstente rug", zegt een woordvoerder. 'In alle vergaderingen van EU' Verdrag van Amsterdam. De moeilijkste onderwerpen heeft Nederland al meteen aan de or de gesteld, maar staatssecretaris Patijn van Europese Zaken waarschuwde gisteren dat daar over de meningen van de lidsta ten nog ver uiteen liggen. Tijdens een tweedaagse infor mele bijeenkomst van onder handelaars van de EU-lidstaten in Amsterdam werd onder meer duidelijk dat de grote landen vasthouden aan twee eigen Eu rocommissarissen. Ze voelen voorlopig niets voor het idee waarbij elke lidstaat één com missaris krijgt, zoals de kleinere EU-landen willen. Ook over een andere 'weging' van de stem men in de vergaderingen van regeringsleiders is men het nog oneens. Deze thema's plus de zogehe ten 'flexibilisering' waarbij lan den kunnen kiezen sneller of langzamer te integreren in de EU. moeten Europa slagvaardi ger maken. Ook de meerder heidsbesluitvorming op het ter rein van het buitenlandse beleid is nog ver weg. Vlaanderen wil dat Nederland zich gedurende zijn EU-voorzit terschap sterk maakt voor het gebruik van het Nederlands op Europese vergaderingen. De Vlaamse regering besloot giste ren de taalkwestie bij Nederland aan te kaarten. Vlaanderen wil dat Neder landstalige vertegenwoordigers op formele werkvergaderingen van de Europese ministerraden Nederlands spreken. Als blijkt dat niet op alle vergaderingen in het Nederlands wordt getolkt, kan Den Haag op een Vlaams protest rekenen. Ook moeten alle EU-werkdocumenten in het Nederlands verschijnen. Neder lands is nu een van de elf offi ciële talen van de Europese Unie, maar gevreesd wordt dat de taal onder druk komt als de Unie nieuwe lidstaten uit Zuid en Oost-Europa opneemt. Nederland verwacht als voor zitter van de Europese Unie ze ker vier maanden nodig te heb ben om een ontwerptekst te produceren voor het beoogde

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5