Nederlandse bij bloedbad huurlingen in Kroatië Wat u als ondernemer gerust van een paar miljoen Nederlanders kunt aannemen. 1 Binnenland akkelaar heeft alleen el hasj ingevoerd' Kleurrijk ontwerper 'Nederland dreigt doorvoerland voor mensensmokkel te worden' lilWWMNIIiliIJfTOB f 26« 1 19« I f Ï995 /J'H, ENSDAG 15 JANUAR11997 ;en Nederlands Persbur 'eer verse mosselen jgKE_i Winkels en restaurants hebben vanaf vandaag weer mosselen. De handel in Yerseke is hervat. Door de aan- idende dooi en de zuid-westenwind zijn de verwaterpercelen (iet vissersdorp voor een groot deel weer ijsvrij. De mossel del lag acht dagen plat, omdat het ijs het onmogelijk maakte nosselen te vissen. fs aanhoudingen in 'Balkanzaak' ifNiNGENDe politie heeft de afgelopen dagen zes aanhou- nfcen verricht in verband met de schietpartij in een Wagenings g kanrestaurant op nieuwjaarsdag. Daarbij vonden drie man- uit voormalig Joegoslavië de dood. De Duitse politie hield ^dagavond vier mannen aan. Dat bracht de Nederlandse poli- sbp het spoor van twee andere verdachten die in Rotterdam n jden gearresteerd. els: 7 jaar cel tegen Geldnet-bende "Iem* Tegen een 32-jarige handlanger van de Geldnet-bende ;r|steren door de officier van justitie in Arnhem zeven jaar ge- ngenisstraf geëist. De Amsterdammer wordt verdacht van be- tkenheid bij de overval op het GrensWisselKantoor in Am- Hjam en het KLM-vrachtstation op Schiphol in 1993. De ver- ^jhte moet van het openbaar ministerie bovendien 11 miljoen .den terugbetalen. Dat is het geschatte voordeel dat de Am- dammer van beide overvallen heeft gehad. Slaagt hij er niet l4at bedrag op tafel te leggen, dan moet hij daarvoor in ruil $nhalf jaar jaar zitten. Die straf komt bovenop de geëiste ge- ngenisstraf. ort geding over kooigevecht i JposcHMet een kort geding tegen burgemeester Rombouts injDen Bosch wil een organisator van kooigevechten proberen nj vergunning te krijgen voor een tweekamp tussen de tralies, fop 2 maart in sportcentrum Maaspoort in Den Bosch zou Jpten plaatsvinden. De Bossche burgemeester beschouwt eiigevechten als 'een voorbeeld van maatschappelijke ver- opng en in strijd is met onze normen'. !geuzenpenning naar Dwaze Moeders iRDingen De Geuzenpenning gaat dit jaar naar de Dwaze ders in Argentinië. Dat heeft de stichting Geuzenverzet 1-1945 vandaag bekendgemaakt. De stichting kent de pen- jaarlijks toe aan een persoon of groep die 'impulsen geeft ~ide strijd tegen de verontmenselijking van de wereld'. De aze Moeders gaan nu al twintig jaar elke donderdag het Plaza Mayo in Buenos Aires op voor een stilzwijgend protest tegen looit opgehelderde verdwijning van 30.000 familieleden tij de militaire dictatuur van 1976-1983. Ilen over hypotheek 'beetje stom' iaag Financieel specialist Terpstra van de CDA-fractie is gelukkig met uitlatingen van zijn fractiegenoot Hillen over erking van de hypotheekrente-aftrek. Hillen zegt in een in- iew dat het schrappen van deze aftrek voor hem onder voor- rden bespreekbaar is. „Een beetje stom", aldus Terpstra. :n maakt deel uit van een CDA-werkgröepje dat advies moet rengen over de fiscale paragraaf in het toekomstige CDA- iezingsprogramma. ;a; rdam gpd oc Ivocaten van De Hakkelaar di itten gisteren de niet-ont- ilijkheid van het openbaar ïkèterie (OM). De twee deals »m et OM met kroongetuigen in rolgens de advocaten 'in- t leen op de procesorde' en grove verontachtzaming gqle belangen van onze cliënt kiiiens recht op een eerlijk s'. Als de rechter de ver- hogen van de kroongetuigen Lid het bewijs uitsluit, vinden 11 idvocaten dat vrijspraak volgen. „Want dan is er taal geen bewijs." st^en De Hakkelaar werd acht jaar geëist we- 'grootschalige' drugshan- det als het requisitoir van M duurde het pleidooi van Ivocaten, vader en zoon Jcowicz, gisteren meer dan uur. Zij richtten hun pij- ooral op de deals met de ngetuigen. lad Abbas, volgens het OM tussenhandelaar', betaalde ïiljoen om niet te worden i lgd. Ad Karman, de voor- loopjongen' van de or atie van De Hakkelaar, beloofd dat een eventueel gevangenisstraf door )M niet zal worden uitge- Beiden legden in ruil deze gunsten belastende islferingen af tegen De Hakke- Cfn twee medeverdachten, inzet van kroongetuigen is ns de Moszkowiczen 'in met de wet en het recht', linden dat kroongetuige do an een dusdanige deal ;ee iet OM sloot, dat hij 'met n en haar' aan het OM is is eleverd. Zowel een finan- li e Meer clan honderd Serviërs vennoord Een groep van waarschijnlijk tien Nederlanders is in sep tember 1993 betrokken geweest bij een bloedbad dat het Kroatische leger aanrichtte in de Servische Medak-encla- ve in het oosten van Kroatië. Tijdens een verrassingsaan val werden meer dan honderd Serviërs vermoord, van wie een groot deel ongewapende burgers. NECROLOGIE: FRANK GOVERS DEN HAAG GPD De Nederlandse betrokkenheid blijkt uit nog niet eerder vrijge geven getuigenverklaringen. In de buurt van de Servische en clave waren vanaf het uitbreken van de oorlog in voormalig Joe goslavië Nederlandse vrijwilli gers actief in de Kroatische krijgsmacht. Zij waren daar naar toe gezonden door de Ne- derlands-Kroatische Werkge meenschap, een organisatie die nauw was verbonden met de extreem-rechtse partij CP'86. Vluchtelingen die de aanval hebben overleefd bevestigen dat een groep buitenlandse sol daten als aparte eenheid binnen het Kroatische leger heeft ge vochten. Een van de Nederlandse sol daten, Johannes Tilder, werd een half jaar na de aanval op de enclave door Servische militai ren krijgsgevangen gemaakt en uitgebreid verhoord. Tilder sprak tot in detail over de daden van zijn eigen Kroatische een heid waarvan hij commandant was en bekende dat er ook Ne derlandse huurlingen actief wa ren geweest. Hij weigerde ech ter namen te noemen. Alles wat ik heb verteld, is de waar heid. Jullie kunnen met me doen wat jullie willen, al slaan jullie me dood, maar ik ga mijn vrienden niet verraden," is in de nog vertrouwelijke stukken te lezen. In het verhoordossier, enkele honderden pagina's dik, werpt Tilder, die korte tijd na zijn aan houding bij een vluchtpoging werd doodgeschoten, een schokkend beeld op wat zich in september 1993 in de enclave afspeelde: een aaneenschake ling van moorden, vernielingen en plunderingen. Triest diepte punt was de moord op onge veer veertig Serviërs die zich hadden verborgen op een heu vel en door speciale Kroatische eenheden werden opgejaagd. Tilder vertelde onder meer hoe zijn eenheid de vluchtende Ser viërs onderschepte en neer schoot. Het Oorlogstribunaal in Den Haag is inmiddels een onder zoek begonnen naar de beruch te september-maand in de Me dak-enclave, ook omdat de aan val één van de eerste systemati sche en van hogerhand opge legde etnische zuiveringen was in voormalig Joegoslavië. In een vertrouwelijke rapportage rap porteerde Unprofor indertijd aan de VN: „Vanaf nu moeten we er rekening mee houden dat de strijdende partijen over zul len gaan tot etnische zuiverin gen, spontaan dan wel georga niseerd." Frank Covers na afloop van zijn laatste modeshow op 17 september ciële verhaalsprocedure als een mogelijke uitlevering aan Ame rika (waar Karman ook verdach te is) hangen hem boven het hoofd. Omdat het OM hiermee volgens de advocaten kan ma nipuleren, zijn de verklaringen van Karman niet 'in vrijheid' ge geven. Dat het OM een eventuele ge vangenisstraf tegen Karman (die zelf nog voor de rechter zal verschijnen) niet uitvoert, noe men de advocaten een beledi ging van de rechtbank. Een vonnis van de rechtbank moet worden uitgevoerd en 'kan door het OM niet naast zich worden neergelegd'. De Indiër Abbas, de tweede kroongetuige,-is in de ogen van de advocaten zelf een grote drugsbaas. De rechtbank kondigde bij monde van voor zitter mr. F. Lauwaars aan pas bij het vonnis begin februari een besluit te nemen over de al dan niet-ontvankelijkheid van het OM. Aan het begin van hun pleidooi lieten de advocaten harde kritiek horen in de rich ting van het Amsterdamse OM. „Er is een podium gecreëerd waarbij de hoofdfiguur mythi sche vormen heeft aangeno men. Liquidaties, ontsnap pingspogingen uit de gevange nis, beraamde bomaanslagen op officieren van justitie, aan slagen op de kroongetuigen Karman en Abbas. Van alles wordt-ie beticht. Het enige wa penfeit van deze verdachte is dat hij ervan wordt verdacht dat hij meer dan gemiddelde hoe veelheden hasj heeft ingevoerd. De rest is 'broodje aap', aldus Moskowiczsr. den bosch In het zuiden van het land zijn de voorbereidingen voor de carnaval in volle gang. Den Bosch, dat met Maastricht en Bergen op Zoom wedijvert om de populariteit van de feestvierders, staat bekend om zijn 'grote bek'Die wordt hier gesymboliseerd door een reusachtige kikker, die nu nog een aanbouw is in een grote hal van een bierbrouwer maar die over enkele weken te zien zal zijn in een optocht van carna valspraalwagens. Het carnaval staat voor 8 en 9 februari op de feestkalender. foto anp marc bolsius Hij wilde nog een beetje van het leven genieten. Na zijn grandio ze laatste show in de herfst van 1995 in de Beurs van Berlage in Amsterdam, waar hij ook tot ridder in de orde van Oranje- Nassau werd benoemd, wilde hij het rustiger aan gaan doen. Maar veel tijd heeft Frank Govers daarvoor niet gekregen. Gistermiddag overleed hij op 64-jarige leeftijd in het Onze Lieve Vrouwegasthuis in Am sterdam aan de ziekte van non- Hotchkin, een vorm van lym feklierkanker. Hoewel hij al geruime tijd ernstig ziek was, deed hij daar naar de buitenwereld toe heel luchtig over. Alleen intieme vrienden wisten echt hoe het met hem was. Met het overlijden van Frank Govers verliest Nederland niet alleen een kleurrijk figuur, maar vooral een geniale mode-ont werper. Die zeker de pech had dat hij in een land als Neder land was geboren, waar haute couture maar voor weinigen is weggelegd. En Frank hield van de haute couture, mooie kleren maken van prachtige stoffen. Hij had een kleurgevoel als geen ander, combineerde de meest 'vloekende' kleuren met elkaar, maar bij hem werd het iets bij zonders. De kracht van Govers lag vooral in zijn avondtoiletten, groots en meeslepend. Hoewel hij diverse malen probeerde een prêt-a-porter- collectie op te starten, slaagde hij daar eigenlijk nooit in. Hij eiste veel te veel van confectio nairs en daarom liep het meestal op niets uit. De laatste jaren ging het fi nancieel goed met hem, omdat hij er eindelijk in was geslaagd mensen om zich heen te verza melen die het zakelijke gedeelte voor hun rekening namen. Frank Govers was een ontwer per in hart en nieren en wilde zich niet met de andere kanten van het vak bezig houden. Hij ontwierp schoenen en sjaals, er ROTTERDAM ANP Nederland dreigt steeds meer een aantrekkelijk doorvoerland voor mensensmokkelaars te worden. Reden is dat crimine len weinig risico lopen. Dit stel de officier van justitie A. Har- meijer gisteren voor de recht bank in Rotterdam. Daar eiste hij tegen vier vermeende India se mensensmokkelaars gevan genisstraffen tot vijfjaar. Volgens de officier van justitie is mensensmokkel een groot in ternationaal probleem. „Voorkomen moet worden dat Nederland de rol van doorvoer land krijgt opgedrongen. Omdat we verantwoordelijkheid heb ben voor het welzijn van de slachtoffers, moet er hard wor den opgetreden tegen mensen smokkelaars", vond de officier. De in Amsterdam wonende 37 en 34 jaar oude broers hoor den wegens kinderroof, onttrek king van minderjarigen aan over hen gesteld gezag, lidmaat schap van een criminele organi satie en het bezit van valse pas poorten respectievelijk vijf en vier jaar cel eisen. Tegen hun in Engeland woonachtige neef en een in België wonende Indiër eiste het OM dertig maanden cel. Volgens het OM was het vier tal betrokken bij de verdwijning van acht Indiase kinderen uit een opvangcentrum in Lochem op 15 oktober 1995. De ver dachten zouden deel uit maken van een bende die ten minste zeventig minderjarigen tussen de zes en vijftien jaar uit India via Nederland naar de Verenig de Staten smokkelde. Bij het oprollen van een deel van de bende in september 1995 vond de politie in een wo ning in Amsterdam enkele kin deren variërend in leeftijd van tien tot vijftien jaar. Na hun ver dwijning uit Lochem vond justi tie in april vorig jaar drie slacht offertjes terug in een asielzoe kerscentrum in Keulen in Duits land. Twee zijn ondergebracht bij gastgezinnen in Nederland. De derde is opnieuw verdwe nen. De bende liet de jongens meereizen met Nederlanders van Hindoestaanse komaf en Indiërs, die deden of zij hun ou ders waren. In India betaalden de echte ouders de bende tot 20.000 gulden per kind voor een betere toekomst in Amerika. Nog steeds is het OM niet be kend, waar de kinderen terecht komen. Uitspraak is op 28 januari. In verband met wi|ziging van onze collectie profiteert u tijdelijk van ongelooflijke aanbiedingen. Voorts grotere en kleine restantparfljen met kortingen tot maar Helst 58 Echt eiken lamelparket 149,05 Laminaat (antiek eiken) 126.95 Massief eiken stroken 1 58.95 3495 14 mm. messing en groet Maple visgraat 12 mm massiel (49.75 A' El Bij ons bent u verzekerd van een vertrouwde voorllch- ting. Gratis op aanvraag het EUROPA boekje Het kopen van een ~>ARKET parketvloer door drs. J.G.M. Versteeg. Het gaat heel hard met de Chipknip in Nederland. Nu al gebruiken een paar .miljoen rpensen in Nederland dit superhandige betaalmiddel. Nu al hebben tienduizenden ondernemers een Chipknipautomaat. U nog niet? Dan is nu het ideale moment om ook die stap te nemen. Want als u nu een Chipknipautomaat van de Rabobank neemt, betaalt u tot 1 januari 1998 geen abonnementskosten. Bovendien is uw chipgeld tot die datum gratis verzekerd. -abobank Daarbij komt nog eens dat de Chipknipautomaat tot ver in de toekomst is voorbereid op elk type chipkaart. Ver koop geen nee meer. Ga meteen langs bij uw Rabobank. Of bel gratis 06-0584. Met de Rabobank sta je er als ondernemer niet alleen voor. verscheen een parfum op de markt, hij hield zich ook een poosje met meubels bezig, maar hij was toch vooral een haute couture-ontwerper. Geboren in Tiel waar zijn va der een schoenenwinkel had, kwam hij al op vrij jonge leeftijd naar Amsterdam. Hij maakte in eerste instantie naam als eta leur, maar zijn liefde voor de mode die hij al van kindsaf aan had, zorgde ervoor dat hij in 1959 zijn eerste haute couture show gaf. Er volgden wilde jaren met zijn partner Uwe Murau, een sieradenontwerper. Hun stormachtige verhouding duur de 28 jaar en het was de dood van Uwe in 1992 die Frank Govers toch uit zijn evenwicht bracht, hoewel hij daar naar buiten toe weer heel luchtig over deed. In die tussentijd had hij vele shows in het buitenland gege ven en waren zijn kleren aange kocht door musea. In 1992 kreeg hij de Max Heymansring van de Nederlandse Vereniging van Modejournalisten voor zijn verdienste voor de Nederlandse mode en in 1994 was er een zeer succesvolle tentoonstelling in het Haags Gemeentemuse um die meer dan 25.000 bezoe kers trok. Frank Govers was niet altijd een gemakkelijk mens. Talrijk zijn de verhalen van botsingen met de andere Amsterdamse mode-ontwerpers die breed in de pers werden uitgemeten. Maar na de dood van Uwe werd hij milder, zoals ook blijkt uit het boek dat bij zijn afscheid in 1995 verscheen: 'Mijn leven in de mode'. Een biografie waarin Frank Govers veel over zichzelf vertelde. Bij het grote publiek werd hij vooral bekend door zijn tv-spotjes voor Robijn en zijn optreden in talk-shows waar hij altijd wel weer voor spektakel zorgde. RIA SCHUURHUIZEN Nederlanders optimistisch over economie Binnen West-Europa hebben Nederlanders het meeste ver trouwen in de economie van hun land. Ook over de ontwik keling van hun koopkracht en levensstandaard zijn zij het meest optimistische volkje. Dat blijkt uit een consumentenon derzoek in Europa door het bu reau Ipsos. Fransen en ook Duitsers blijken tamelijk pessi mistisch. Uit een telefonische enquête onder ruim zesduizend perso nen in zeven Europese landen bleek dat niet meer dan 35 pro cent van de Europese consu menten vertrouwen heeft in de economie van hun land. Maar liefst 63 procent liet weten pes simistisch te zijn. Precies driekwart van de Ne derlanders bestempelt de huidi ge economische omstandighe den als zonnig. Van de Britten is dat met 53 procent iets meer dan de helft. Slechts een kwart van de Duitsers heeft vertrou wen in de economie van hun land, terwijl in Frankrijk niet meer dan 22 procent vrolijk ge stemd is. Met 76 procent zijn in Frank rijk dan ook de meeste pessi misten te vinden. In Duitsland en België ziet 72 procent van de bevolking de zaken somber in. In Italië heeft 68 procent twijfels over de economie van het land en in Spanje is dat 60 procent. Van de Nederlanders is precies eenvijfde niet te spreken over de economie. Ook bij de vraag over de ont wikkeling van de koopkracht en de levensstandaard voeren de Nederlanders de ranglijst aan. Met 71 procent staan zij ruim schoots voor op de Duitsers en de Britten die met elk 54 pro cent de tweede plaats bezetten. In Frankrijk denkt exact eender de op een verbetering van de koopkracht en levensstandaard te kunnen rekenen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3