Bereden politie naar Woubrugge Vandaag besluit over vaarverbod acobswoude: appartementen in hotel Rijnland Miljoenen voor milieuvriendelijk Leidschenveen Vliegende zwaan moet wijken voor priester Hendrik Rijn- Veenstreek Rugklachten? ENSDAG 15 JANUAR11997 CHEF HANS JACOBS, 071-5356414, PIV.-CHEF RUDOLF KLEUN, 071-5356436 jestolen auto onderschept - ifn aan den rijn» Twee Alphenaren (32 en 29 jaar oud) zijn >int ermiddag rond drie uur op de Hoorn in hun woonplaats aan- ouden toen ze daar in een auto reden die in november 1996 lodegraven was gestolen. shch carnaval in Hazerswoude fgswouDE-rundijk» De carnavalsvereniging de Blauwkousen leidschendam taat niet meer, maar Hazerswoude-Rijndijk kan toch carna- vieren. Op zaterdag 8 februari is er in Het Anker een feest- nd, compleet met dweilorkest en dansorkest. Bezoekers zijn jlicht een verkleding te dragen. Het feest duurt van 21 tot 2 met om elf minuten over elf het demasqué. De toegang tot carnavalsfeest kost 15 gulden. MONICA WESSELING Leidschendam trekt zo'n 21 miljoen gul den uit voor het 'duurzaam en milieu vriendelijk' maken van de nieuwbouw wijk Leidschenveen. Het geld wordt be steed aan maatregelen op het gebied van de energiebesparing, zuinig water gebruik, duurzaam bouwen en het zoge heten duurzaam inrichten van de open bare ruimte. Om ervoor te zorgen dat bij de ontwikkeling en bouw van de wijk ge bruik wordt gemaakt van de nieuwste milieusnufjes, is gisteren een speciale adviescommissie milieu Leidschenveen, geïnstalleerd. De commissie adviseert het Ontwikkelingsbedrijf Leidschenveen: een samenwerkingsverband van de ge meente, de Nationale Investeringsbank en een aantal bedrijven. Leidschenveen moet, zo maakt milieuwethouder M. Span duidelijk, op alle terreinen duurzaam en milieuvrien delijk worden. Zo wordt de grond gesa neerd om daarmee eindeloos gesleep te voorkomen, krijgt de wijk waarschijnlijk een gesloten watersysteem (met natuur lijke zuivering) en worden de woningen energiezuinig uitgevoerd. De exacte uit voering van de maatregelen is nu nog niet bekend: ,,De ontwikkelingen op milieugebied gaan razendsnel. We wil len van de nieuwste inzichten gebruik maken." Span vindt het eigenlijk niet meer dan normaal dat Leidschenveen milieuvrien delijk wordt. „Daarvoor hoeven we ons zelf niet op de borst te slaan." Leids chendam gaat echter naar zijn idee ver der. „Wij willen de openbare ruimte duurzaam inrichten. Dat betekent dus bijvoorbeeld openbare verlichting die werkt op zonne-energie, of minder in tensief schijnt, geluidwerende voorzie ningen bestaand uit aarden ophogingen en gewassen in de plantsoenen, die on gevoelig zijn voor ziekten." Leidschenveen telt 6800 huizen. De woningen zijn ook bedoeld voor de in woners van de Leidse regio. Minister M. de Boer heeft onlangs besloten dat de Leidse regio geen eigen nieuwe bouwlo catie krijgt. De Leidenaars moeten vol gens haar naar de nieuwe wijk in Leids chendam. :on-' en Ijnland maalt Ander onderkomen voor twintig paarden KLPD tzoater onder f ojt ijs weg I wal to. monica wesseling riet doorzettende dooi levert e r het Hoogheemraadschap rdagfeijnland geen onoverkome- ng problemen op. Gisteren is tot (gemaal in Katwijk op twee- De bereden politie, afde ling west, verhuist in mei van Wassenaar naar de Kruisweg in Woubrugge. Je van de capaciteit ingezet De twintig paarden van dit Haag komen daar de ge- onderdeel van het Korps bil Spaarndam en Half- T J j Landelijke Politie Diensten hoogheemraadschap (KLPD) worden onderge- ook tijdens de strenge bracht in een stal bij de periode bemaald. Het ge- paardenfokkerij/manege 1 in Gouda heeft doorlo- het kwelwater uit het ge- J?" E' van WlJk aan de gehaald. „We hebben al- Kruisweg, het hoogstnoodzakelijke -ehaald. Te sterke bemaling WASsenaar/woubrugce het ijs vernielen aldus ichter C. Meijer van Rijn- Volgens woordvoerster Ria Vos- koop van de KLPD voldoen de er in Katwijk per seconde oude gebouwen in Wassenaar ibieke meter water wordt njet meer aan jg eisen van deze jsd op de zee, verslechtert ^jd. pjet js een idyllisch plekje, •/aliteit van de rest van het midden in de bossen, maar „als de wateren in hoog tempo je met beesten moet werken, malen gewoon het water beb je toch bepaalde voorzie- ir het ijs weg zegt Meijer. ningen nodig", zegt Voskoop. vf [emalen in Spaarndam en veg lozen beide op het dzeekanaal. De gemalen 13 lijkswaterstaat pompen het vervolgens in zee. ^menwerking ::i bestrijding n gladheid peter van der hulst „Als we de stallen in Wasse naar zouden moeten aanpas sen, betekent dat een bijzonder ingewikkelde verbouwing." Een nieuwe plek zoeken bleek uit eindelijk verstandiger. Voor de reisafstanden tijdens werk maakt de verhuizing van de be reden politie niet zo veel uit. De afdeling heeft als werkgebied de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Zeeland. )iwagens van Rijnsburg en Bemoeienis enburg zullen in de toe- De Woubrugse manegehouder st bij gladheid een deel van Van Wijk bouwt voor de politie emeente Katwijk voor hun een nieuw pand naast zijn eigen nemen. De gemeenten bedrijf. Na de verhuizing is de ;n liever voor samenwer- enige bemoeienis van de Wou- dan dat de werkzaamhe- bruggenaar met de politie de worden uitbesteed aan een culier bedrijf. De politieke jen in de drie gemeenten en overigens nog hun keuring aan de samenwer- verlenen. Bij het doorlich- 'an de gemeentelijke taken Katwijk onderzocht of de ïeidsbestrijding ook in de )mst zelfstandig ter hand worden genomen. Naast litbesteding van de werk- iheden aan een bedrijf is gekeken naar samenwer- met Rijnsburg en Valken- De voorkeur van Katwijk rijnsaterwoude. naar de laatste variant. ewout van der dussen Het beeld van de vliegende zwaan aan de Breenkade in Rijnsaterwoude wordt ver plaatst naar een andere plek in Rijnsaterwoude. Op de huidige plaats, schuin tegenover de Woudse Dom, wil de gemeente Jacobswoude het beeld van de middeleeuwse priester Hendrik plaatsen. Na een halfjaar discussie is het college gisteren met dit voorstel naar buiten gekomen. Eerder was sprake dat het beeld van Hendrik, een kopie van het beeld zoals dat sinds 1993 in Steinkirchen in Noord-Duits- land staat, op het plein voor de Dom zou komen. In juli vorig jaar is met een kartonnen mo del van het beeld, met de voltal lige gemeenteraad als jury, ge tracht op het plein een geschik te plaats te vinden. Priester Hendrik is een histo risch figuur, die omstreeks 1113 uit deze streek naar Duitsland is vertrokken. Hendrik was des kundig op het gebie.d van ont ginning zoals dat in deze streek is ontwikkeld. Iets dat hij ook in Steinkirchen in praktijk heeft gebracht. Ter bekroning van de studie hierover door professor H. van der Linden heeft de Duitse kunstenaar Carsten Eg- Toch trapveld in Oud Ade oud ade marieta kroft Oud Ade krijgt binnenkort toch weer een trapveld. De veehouder S. Velzeboer uit Oud Ade heeft in principe in gestemd met de verhuur van een deel van zijn land aan de gemeente Alkemade. Dat be vestigde hoofd algemene za ken C. Wassenaar van de ge meente. Het stukje land komt te liggen aan de Zwar- teweg. De juiste locatie is volgens Wassenaar nog niet bekend. Al sinds 1985 zijn de ge meente en de dorpsraad van Oud Ade op zoek naar een stukje groen voor de jeugd. Zes jaar geleden werd er wel een veld gevonden, maar toen was al duidelijk dat het maar tijdelijk zou zijn omdat er woningbouw zou komen. Met de bouw werd vorig jaar begonnen. Velzeboer is de enige die een oplossing zou kunnen bieden voor een ander trap veld. Zijn land ligt namelijk gunstig ten opzichte van het dorp. Vorig jaar zei hij nog dat hij er niet over peinsde om zijn land 'voor een fooi' aan de gemeente te verkopen voor een trapveld. In 1969 had hij dat wel gedaan. Later zijn er huizen op die plek ge komen, waardoor de grond veel meer waard werd. Die winst kwam echter ten goede aan Alkemade. Velzeboer wil de principe overeenkomst met de ge meente Alkemade niet be vestigen. -1 De paardenfokkerij/manege van E. van.Wijk in Woubrugge. De bereden politie uit Wassenaar krijgt hier haar nieuwe onderkomen. verhuur van de ruimte. „Ik had een bouwlocatie over en zij zochten een nieuwe plek", ver klaart Van Wijk de overstap van de politie. Deze weken wordt naast zijn fokkerij een stallings- en verblijfsruimte van 3500 vierkante meter gebouwd. In de nieuwbouw is ook plaats voor de opslag van voertuigen. Van Wijk heeft zelf acht paarden (KWPN) waarmee hij fokt en F O,TO HIELCO KUIPERS vier pensionpaarden. Zijn be drijf verandert niet door de komst van de politie. Pleidooi voor 'heldere taal' Ambtelijke stukken van de ge meente Noordwijk zijn regel matig in onbegrijpelijke en ei genlijk onleesbare (vak)taal ge steld. Dat althans vindt de poli tieke partij Verenigd Noordwijk. In een brief aan de gemeente raad vraagt de partij aandacht voor dit probleem. VN vindt dat in post die vanuit het gemeen tehuis richting inwoners en in stellingen gaat, geen onduidelijk taalgebruik meer mag voorko men. De Noordwijke politiek spreekt zich binnenkort over het voorstel van VN uit. insengala iscarvieten teken van stedentocht Angenent heeft imen en ook andere Al- se elfstedenrijders geven Ie presence, terwijl Anneke na een bijzondere versie et elfstedenlied brengt, prinsengala van de Al- carnavalsvereniging irvieten staat zaterdag ge in het kader van de eerder maand verreden elfsteden- De Alphense feestneuzen ïen zich in het parkrestau- van Avifauna nog één keer de roem van hun snel- itsende plaatsgenoot. de langeafstands- itsers treden nog de Blaas- de White Breads en Clas- ustration op. Verder wor- ls hoogtepunt van de de nieuwe Prins Cascar - II en zijn page bekendge- 1. Het prinsengala begint .11 uur. gers het beeld van Hendrik ge maakt. Van der Linden is ook degene die ervoor wil zorgen dat de middeleeuwse priester in zijn dorp van herkomst komt te staan. De proefopstelling was nodig omdat de gemeente twijfelde over de omvang en de grootte van het beeld. De priester is meer dan levensgroot in zitten de houding weergegeven, waar door het beeld ongeveer 1,80 meter hoog is. De gemeente wilde een kleiner beeld.' Omdat het ook om de symbolische re latie gaat tussen Rijnsaterwoude en Steinkirchen gaf wethouder Bruins te kennen dat 'een bron zen plaat in de hal van de kerk ook nog kan'. Zoals nu blijkt is die karton nen priester wel overtuigend geweest voor de grootte van het beeld maar niet voor de plaats. Hij moet naar de overkant van de straat en komt met z'n ge zicht naar de kerk. En de zwaan moet daarvoor wijken. Aan deze veranderingen wil het college wel meewerken, maar geld is er niet voor. „De initiatiefgroep met daarin naast Van der Lin den, de oud-burgemeester Brouwer de Koning en architect Peetoom, moet zelf voor de be kostiging zorgen", aldus burge meester Van Beek bij de presen tatie van het plan. den haag monica wesseling Het is nog niet duidelijk of het vaarverbod in Zuid-Holland op korte termijn kan worden opge heven. De provincie Zuid-Hol land neemt vandaag in de loop van de dag hierover een besluit. Het ijs is op veel plaatsen nog steeds 30 tot 40 centimeter dik en iieemt, door de vorst in de nacht, nog nauwelijks af. Dat betekent dat een ijsbreker nog Voorlopig wijzen de weersver nog veel te dik. Dat moet nog een flink eind zijn weggesmol ten voor we een ijsbreker kun nen inschakelen. Een ijsbreker door een dik ijsdek heen laten varen, veroorzaakt door kruiend ijs te veel schade." De provincie maakt de wate ren alleen open teneinde het vaarverbod te kunnen opheffen als er geen vorstperiode op kor te termijn in het vooruitzicht is. Het beeld van de 'vliegende zwaan' dat moet verhuizen. Van der Linden, die volgens Van Beek instemt met de nieu we plaats, schat de kosten op een ton. „De helft van de beno digde ton is al toegezegd", zei Van der Linden tijdens de uitgenodigd. Nu het er naar uitziet dat 'het probleem met de priester' is op gelost, moet nog een geschikte plek worden gevonden voor 'De vliegende zwaan'. Dit herkenba- proefopstelling. Volgens hem is .re beeld van de kunstenaar Roel het geen probleem om het Bendijk uit Schoonhoven staat beeld te financiëren. Daartoe er al sinds 1990 en is destijds wordt hij nu door de gemeente geplaatst om het dorp te ver- FOTO MARK LAMERS fraaien. Volgens een woord voerster van de gemeente is die plek toen uitgekozen omdat 'het beeld daar staat in harmo nie met de omgeving'. Het voorstel voor deze beel- den-roulatie wordt in de raads commissie op 18 februari be sproken. te veel schade zou aanrichten. Sinds vrijdagavond 22.00 uur mag er niet meer worden geva ren op de Oude Rijn, de Gouwe, het Aarkanaal, de Heijmanswe- tering en de vaargeul van het Braassemermeer. Toen het vaarverbod werd uitgevaardigd, was er al nauwelijks meer bin nenvaart. Wel voeren er nog da gelijks kerosinetankers van de Rotterdamse haven naar Schip hol. Het vaarverbod werd inge steld omdat het kruiende ijs steeds meer schade aanrichtte aan oevers, woonboten en zelfs woningen. Om diezelfde reden is een ijsbreker door de wateren laten varen, nu nog niet moge lijk. Provinciaal voorlichter J. Disco hierover: „Het ijs is nu wachtingen voor de komende tien dagen op een terugkeer van koning Winter. „En je kunt na tuurlijk niet de ene dag het vaarverbod opheffen om het twee dagen later weer in te stel len." IJsdikten en weersverwach ting bepalen welk besluit de provincie neemt. Verlenging van het vaarver bod is voor Schiphol geen enkel probleem. Er wordt nog steeds kerosine naar Schiphol ge bracht, maar nu via de kerosi- neleiding. De capaciteit van de pijpleiding is op zichzelf niet voldoende om de behoefte van de luchthaven te dekken, maar er is de afgelopen tijd een flinke reservevoorraad aangelegd. iMADE EWOUT VAN DER DUSSEN iswoude gaat definitief on tleken of hotel Rijnland in tot kleine wooneenhe- Burgemeester W. van Beek le gisteren mee dat samen Van Beek. de Woningstichting Ja- ivoude en de Rabobank It bekeken welke mogelijk- n er voor het per 1 decem ber gesloten hotel zijn. De Ra bobank treedt daarbij op na mens M. Stevense, de eigenaar van het hotel. „Wij denken aan kleine wooneenheden voor alleen staanden en of senioren", aldus Onderzocht moet worden of het nieuwe gedeelte van het hotel, de latere aan bouw, daarvoor geschikt is". Het oude gedeelte zal wellicht moeten worden gesloopt. Om dat het bestemmingsplan hore ca toestaat, ligt volgens Van Beek die optie ook nog open. Woningbouw op deze plaats zou voor Hoogmade goed uit komen omdat er in het contou renplan van de provincie voor het dorp geen uitbreiding meer mogelijk is. Of de gemeente voor deze 'inbrei-locatie' toe stemming krijgt, is echter nog de vraag. In het huidige beleid van de provincie en van minis ter De Boer (volkshuisvesting) moeten ook in zo'n situatie de woningen van het woningcon tingent worden afgetrokken. „Wij blijven roepen dat dat be lachelijk is, omdat dit geen be slag legt op de ruimte", aldus Van Beek. Welke woonmogelijkheden er precies zijn weet G. Verweij, di recteur van de Woningstichting Jacobswoude. ook nog niet. „Ik ben er nog niet geweest, ik weet nog niet of het technisch en fi nancieel haalbaar is, maar wij gaan dat graag onderzoeken. De behoefte aan senioren wonin gen is in Hoogmade en ook in Woubrugge groot", aldus Ver weij. Het drie sterren hotel heeft op 1 december vrijwillig zijn deu- De plantsoenendienst van Alke- made raakt drie vaste perso neelsleden kwijt. Eén vacature is onlangs niet meer ingevuld. Twee arbeidsplaatsen komen de komende jaren te vervallen. De plantsoenendienst houdt een ren gesloten en het personeel £aste kem van mensen ontslagen. Directeur Stevense Qver zag, zoals hij aan het personeel meedeelde „geen kans de door de gemeente geëiste noodzake lijke veiligheidsvoorzieningen te kunnen aanbrengen". Naar aanleiding van een onderzoek door de regionale brandweer eiste de gemeente Jacobswoude tal van ingrijpende brandwe rende voorzieningen. Vacatures plantsoenendienst worden niet meer ingevuld alkemade De uren die vrijkomen, wor den besteed aan het inhuren van arbeidskrachten. Volgens directeur openbare werken A. Peters gaat het hier niet om een bezuiniging maar om een effi- ciëncymaatregel. „In de zomer is meer werk. Voor een vaste kracht kunnen we een half jaar lang twee tijdelijke krachten in huren." H20 WATERBEDDEN - 60 nachten bed op proef ipen Haag: Javastraat 271a Leiden: Lammenschanspln 6j

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17