Natuur Milieu Roerdomp kind van winterrekening Bever vestigt zich in Oostvaardersplassen Maas voor twee jaar Europees Landschap Nonnetjes in wakken WOENSDAG 15 JANUAR11997 Een dode roerdomp op het ijs. Deze soort heeft zwaar te lijden gehad van de felle kou. foto martijn de jonge «bert de jong Veel watervogels hebben de af gelopen zondag ingetreden dooi niet gehaald. Zoals duizen den meerkoeten. In de meeste gevallen is dat voor een popula tie niet erg. Die herstelt zich wel. Maar voor sommige soor ten ligt dat anders. Die zijn al sterk gedecimeerd door milieu bederf en natuurverloedering, en kunnen de winterklappen missen als kiespijn. Het gaat om soorten als de ijsvogel en de roerdomp. Het is bovendien de tweede achtereenvolgende he vige en langdurige winterperio de die deze kwetsbare soorten parten speelt. Meer nog dan vorig jaar lijkt dit maal de zeldzame en schuwe roerdomp de dupe van de kou. Natuurbeheerders die in hun terreinen deze geelbruine rei gerachtige met vis bijvoeren, melden veel geringere aantallen op de voerplekken dan in 1995/1996. Roerdompen zijn in hoofdzaak standvogels, die bij invallende vorst niet wegtrek ken. Ze blijven bivakkeren bij de laatste wakken, wachtend tot een onvoorzichtige prooi lucht komt happen. Wakken zijn er de afgelopen periode echter weinig geweest. Daarvoor was de vorst te streng. Als de wakken dichtvriezen pro beren hongerige roerdompen nog wel eens uit te wijken. Maar dan is het meestal te laat. Alleen vogels met een zeer goede con ditie weten te overleven. Roer dompen bijvoeren op plekken waar regelmatig schaatsers pas seren heeft geen zin. De dieren zijn erg gevoelig voor versto ring, en zullen telkens terug het riet in vluchten, wat extra ener gieverlies tot gevolg heeft. Kenners verwachten dat ko mend voorjaar op maar heel weinig plaatsen het karakteris tieke 'gehoemp' van de manne tjesroerdomp te horen zal zijn. PUZZEL 123456789 K 10 11 OPGAVE OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. eetgerei; 2. ambtsgewaad, ri vier in Spanje; 3. ingenieur, vis, muzieknoot; 4. Grieks wijsgeer; 5. reeks, muurholte; 6. vallei, in orde; 7. klompje planten, hevig; 8. voorbeeld; 9. bijwoord, paard je, plus; 10. toespraak, gast; 11. middellijn. Verticaal: 1. mannelijk dier, zoogdier; 2. gehoororgaan, kunsttaal, pau- sennaam; 3. landbouwwerktuig, kerkgezang, muzieknoot; 4. over- schop, kleur; 5. lokmiddel, lof dicht; 6. verharde huid, lusthof; 7. naschrift, oom, voorzetsel; 8. telwoord, Europeaan, gelofte; 9. schoeisel, soort. SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. panorama; 2. raadhuis; 3. on gerust; 4. meeldauw; 5. orna ment; 6. toonzaal; 7. identiek; 8. ergernis. De woorden op de eerste en der de verticale regel zijn: PR0M0- TIEen NAGENOEG. Het sleutel woord luidt: DANSMUZIEK. Na twee 'gedwongen' her-introducties, in de Biesbosch en de Gelderse Poort (Nijme gen), is het de bever gelukt zelf nieuwe leef ruimte in ons land te vinden. In natuurge bied de Oostvaardersplassen, tussen Lely stad en Almere, zijn afgelopen periode ver schillende bevers waargenomen. Zowel door wandelaars als personeel van de in stantie die dit terrein beheert, Staatsbosbe heer. De bevers wekten de indruk het prima naar de zin te hebben in het moeras, dat gestoffeerd is met ruig wilgenstruweel. De aanwezigheid van de bever als inheems zoogdier eindigde in 1826. Toen werd het laatste exemplaar bij Zalk ruw de schedel ingeslagen. Met veel meer diersoorten die nu zeer gewenst zijn, is in het verleden zeer barbaars omgesprongen. Ze werden ofwel uit economische overwegingen fel bejaagd, ofwel omdat ze het stempel 'schadelijk' droegen. Bevers moesten om twee redenen de mens vrezen. Die had het voorzien op hun vacht, én ze stonden bekend als scha delijk, vanwege hun geknaag. Sinds bont 'uit' is, en in grote natuurgebie den de natuur zoveel mogelijk ruim baan wordt gegeven via het zogeheten 'procesbe- heer', is de bever weer welkom. Het dier draagt er door het geknaag aan bij dat het moeras moeras blijft, en zorgt voor afwisse ling en verjonging van het oer-landschap. Bevers kunnen ongeveer 1,30 meter lang worden, en een gewicht van 30 kilo berei ken. Turbo-knaagdieren dus, die stevig te keer kunnen gaan. Na ruim anderhalve eeuw afwezigheid kreeg deze soort in 1988 nieuwe levenskan sen in de Biesbosch, onder auspiciën van Staatsbosbeheer. Uitgezet werden bevers uit Duitsland. Later zijn ook bevers losgela ten in het natuurontwikkelingsgebied De Gelderse Poort, van het Wereld Natuur Fonds (WNF). Het lijkt erop dat de dieren zich weten te handhaven. De bevers in het Oostvaardersplassenge- bied zijn waarschijnlijk het nabijgelegen natuurpark Lelystad ontvlucht. Buiten de Oostvaardersplassen zijn in Flevoland op nog enkele plaatsen bevers gesignaleerd. De Naturfreunde Internationale (NFI) heeft de rivier de Maas en aangrenzende uiter waarden uitgeroepen tot Europees Land schap in de periode 1997/1998. De NFI rept over 'een buitengewoon bekoorlijk, be schermingswaar dig en cultureel veelzijdig rivierlandschap'. De Maas heeft een lengte van ruim negenhonderd kilometer en kron kelt als een natte levensader door Frankrijk, België en Nederland. Helaas is lang niet alles koek en ei met deze rivier. Alle nog aanwezige bekoorlijkheid ten spijt, gaan grote delen van de Maas zwaar gebukt onder industriële vervuiling en een eng keurslijf van kanalisaties. Nu de rivier is uitgeroepen tot Europees Land schap gaat de NFI in 1997 en 1998 de dis cussie aan met allerlei organisaties en in stanties die bemoeienis hebben met de Maas, in een poging verbeteringen te be werkstelligen. Daarbij zal de NFI speciale aandacht schen ken aan acties en projecten die gericht zijn op duurzame, regionale ontwikkelingen. Bijvoorbeeld op het vlak van ecologische landbouw en natuurtoerisme. Dit alles on der het motto 'beter leven met de Maas'. In Nederland maakt de Nederlandse Vereni ging voor Volksontwikkeling en Natuur- vriendenwerk (Nivon) deel uit van het NFI. De natuurvriendenbeweging werd in 1895 opgericht. Wereldwijd zijn er zo'n 600.000 leden, verdeeld over 3.500 regionale/plaatselijke groepen. In ons land beheert het Nivon talrijke zogeheten 'na tuurvriendenhuizen', een soort pensions. HEINZ piemen Overal waar nog open water is in het IJssel-, Marker- en IJ meer laten ze zich bewon deren: nonnetjes. Een kleine, gracieuze zee eend, verwant aan zaagbekken (snavels met tandjes). Die hoef je geen brood of graan te voeren. Ze blieven uitsluitend vis. Vooral de mannetjes (foto) zijn zeer fraai getekend. In 'open winters' zonder ijs brengen maximaal 20.000 nonnetjes de koude maanden in ons land door. Belangrijkste winterkwartier is het Markermeer. Thans zijn het er veel minder. Het merendeel is voor de vo'rstgrens uit gevlucht, richting Engelse en Franse kusten. Ze broeden in het hoge noorden. Kleine aantallen hebben zich afgelopen periode weten te handhaven in onder andere de warmwater-uitlaten van ener giecentrales en rioolzuiverings-installaties. Nonnetjes kunnen in groepsverband fanatiek op scholen spiering jagen. Vaak hangen er dan wolken meeuwen boven zo'n groep jagende nonnetjes. De meeuwen profiteren van de schubbendragers die de eenden omhoog dwingen. Dat heet klepto-parasitisme. foto martijn de jonge TOM POES Tom Poes en de Niks Wammes Waggel wandelde met los se tred naar slot Bommelstein om zijn schilderij terug te halen en heer Bommel snelde achter hem aan. „Niet doen!" roep hij uit. „Ik wil ie stukje houden want anders kan ik niks niet meer zien en Tom Poes zegt, dat dat niet goed is. Ik moet zorgen, dat ik niks kan zien - en daar houd ik mij aan. Maar een millioen is te veel, als je begrijpt wat ik bedoel." De jonge kunstenaar stond stil. Het was duidelijk, dat hij uit heer Ollie's woorden had begrepen, dat deze het kunstgenot niet ontberen kon, want er lag een warme glimlach op zijn eenvoudig gelaat. „Ja, het is een lek ker doekje, hè?" vroeg hij. „Ik heb mij er helemaal op uitgedrukt, zo doende. Weetje wat? Voor 25 florij nen mag je hem nog een dag hou den. Doen?" „Goed", zei heer Bom mel bezwaard. „Een dag is niet veel, maar misschien krijg ik in die tijd een idee." Hij betaalde en terwijl Wammes opgewekt naar de stad toog, liep hij zorgelijk naar huis. Daar zat Joost een kaartje te leggen met niks. Hij rookte een sigaar en lachte vriendelijk, hoewel hij zwaar verloor. „Het verlies zou betreurenswaardig kunnen zijn", zo sprak hij, „maar wanneer ik morgen de toto gewon nen heb kan er wel iets af, met uw welnemen. En dit is een aardige ver treding, wanneer ik mij zo mag uit drukken. Vindt u niet?" „Niet zo leuk", prevelde het witte ventje. „Flits-rappe niks overwint alle cent jes, want bange bediende is zo traag gesloomd. En wat moet ik met cent jes maken?" Joost wilde een prettig voorstel doen, maar op dat moment trad heer Ollie binnen. „Ook dat nog", mompelde deze verblekend. „Gokken en zwetsen. Dat is de in vloed van niks. Ach, waartoe zal dit alles leiden? Het is de angst voor morgen, zegt Tom Poes..." DOOR JAN VISSER Zacht weer halverwege de maand januari wordt in de Ka- lenderklimatologie heel optimistisch de Antoonlente ge noemd naar de naamdag, 17 januari, van de heilige Sint Antonius. Zo'n milde periode valt vooral op in koude of strenge winters. Doorgaans is het een adempauze tussen twee vorstperioden. De Antoonlente waar we dit jaar mee te maken hebben is zeldzaam fraai dankzij een combinatie van factoren. Grootschalig is er sprake van een warme en zeer droge at mosfeer door dalende luchtbewegingen in en aan de ranc van een hogedrukgebied boven Midden Europa. Door de sterke uitdroging van de atmosfeer is de zonnestraling in tenser en wordt het niet met sneeuw bedekte aardopper vlak sterk opgewarmd. Vervolgens helpen kleinschalige factoren zoals bodemgesteldheid en een beetje wind het kwik aan waarden die locaal de 10 graden overschrijden. Gisteren werd het in Woensdrecht bijna 11 graden; in on ze streken kwam Bloemendaal aan Zee -niet in de laatste plaats dankzij de aflandige wind- tot maximaal 9,5 gra den. De keerzijde van de medaille is dat de gunstige con dities in de nachtelijke uren een sterk warmteverlies ver oorzaken. De afgelopen nacht vroor het zo'n 3-4 graden (Schiphol -3,7 graden) waardoor het weer wat kouder werd dan de voorgaande nacht. De Antoonlente houdt zo wel vandaag als morgen aan. Na lichte vorst in de nacht en ochtend stijgen de tempe raturen donderdagmiddag bij overwegend zonnig weer op nieuw tot boven de 5 graden. Gaandeweg komt er wel wa meer bewolking en de wind, waaiend uit het zuiden, neemt toe tot matig. Vanaf vrijdag wordt de bewolking dikker en vooral in het weekeinde nemen de regenkansen toe. De nachtelijke temperaturen blijven dan boven het vriespunten overdag is het zo'n 5 graden. Na het weekeinde weer een daling van de temperatuur maar of dat de voorbode zal zijn tot een nieuwe vorstperiode is voorlopig nog erg onzeker. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Vandaag langs de west kust perioden met regen, in het uiterste noorden ook sneeuw. Morgen wis selend bewolkt en ten noorden van Trondheim sneeuwbuien. In het zuid oosten op beide dagen overwegend droog en pe rioden met zon. Morgen van het noorden uit kou- Zweden: Wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. In het zuiden op beide dagen geregeld zon. Vandaag stevige wind. Maxima van -5 graden in Lapland tot 4 in het zuiden, morgen van het noorden uit flink kouder. Denemarken: DONDERDAG 16 JANUARI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 08.41 Zon onder Maan op 12.14 Maan onde Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 09.16 21.46 08.49- Laag 04.25 17.15 04.06- station weer wind terg Amsterdam onbew. z4 8 De Bilt onbew. zzo3 7 Deelen licht bew z3 8 Eelde onbew. zw 3 6 Eindhoven onbew. zzo 2 8 Den Helder onbew zzvv 4 8 Rotterdam onbew. zzw3 10 Twente onbew. z3 8 Vlissingen onbew. zzw4 4 Maastricht onbew. zzw 4 8 Aberdeen onbew. w.s. 0 12 Athene licht bew. n6 11 j Barcelona zwaar bew. n3 13 Boedapest zwaar bew. w2 3 Bordeaux onbew. ozo3 8 Brussel onbew z2 9 Cyprus licht bew. wnw4 19 Dublin zwaar bew. ozol 11 Frankfurt mist z 1 -5 Genève zwaar bew. nw2 -1 Helsinki motregen zzw8 2 Innsbruck onbew. ver. 1 6 Istanbul zwaar bew. n 3 5 Klagénfurt mistbanken nw2 -1 Kopenhagen onbew. zw4 1 LasPalmas licht bew. wnw3 23 Lissabon onbew no 5 15 Locarno onbew. ozo 1 8 Londen' mist zl 8 Luxemburg onbew. w.s. 0 1 Madrid zwaar bew. w.s.-0 10 Malaga licht bew. nw2 16 Mallorca licht bew. ozol 15 Malta licht bew. ono2 17 Moskou zwaar bew. nw3 2 München onbew. zzw 1 -5 Nice onbew. nnw5 8 Oslo licht bew nl 5 Parijs onbew. z 2 1 Praag mist w.s. 0 -7 Rome onbew. o2 16 Split onbew. w 1 15 Stockholm half bew w5 5 Warschau motregen w2 2 Wenen mist zo 1 -4 Zurich ijsnaalden zzo 1 -4 Bangkok licht bew. ozo 3 3b Buenos Aires zwaar bew. z4 32 Casablanca regen wnw2 20 Johannesburg onbew. w.s. 0 28 Los Angeles zwaar bew. no 3 14 New Orleans onbew. o4 11 New York onbew. wnw6 1 TelAviv regen zzo 5 20 Tokyo zwaar bew. nnw6 14 Toronto zwaar bew. wzw3 -4 Tunis half bew. zzw 3 16 Vancouver onbew. nnw3 4 Droog en vooral in het zuiden f bergen zonnige perioden. In 6 veelal wolken. Maxima uiteenlop iets onder nul in bewolkte gefa bijna plus 10 in het zuiden. Oostenrijk: Droog en flink wat zon, maar int bewolkt of nevelig. Maxima oplot plus 5 in de zonnige bergen. If wolkte gebieden blijft het net vri Polen: Overwegend bewolkt en kans Plaatselijk mist. Maxima rondt punt. Vandaag hier en daar iets: Tsjechië en Slowakije: Bewolkt en plaatselijk mist, ove droog. In wat hogere streken so 's Middags lichte vorst. Hongarije: Rustig en droog winterweer, met slechts af en toe wat zon rond het vriespunt. kenvelden, van tijd tot tijd zon. Overwegend droog. Middagtem- peratuurrond 4 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In het westen en noorden bewolkt. Voor al morgen van het westen uit perioden met regen. Toenemende zuidenwind. In het zuiden eerst flink wat zon. Maxima uiteenlopend van 5 tot ongeveer 12 gra- België en Luxemburg: Rustig en droog. Vrij zonnig, maar af en toe ook wat wolken. Maxima van 5 in het westen tot iets boven nul plaatselijk in de Ardennen. Noord- en Midden-Frankrijk: Rustig weer. Met name in het oosten kans op nevel of mist. Verder flinke pe rioden met zon. Morgen in het westen wolken maar vrijwel droog. Middagtem- peratuur van circa 10 graden vlak aan zee 'tot rond het vriespunt plaatselijk in de Vogezen. Vandaag overwegend droog en flink wat zon. Morgen bewolkt en kans op enkele (onweers) buien. Maximumtemperatuur aan zee rond 14 graden, vandaag in het Madeira: Half tot zwaar bewolkt, en een enkele bui, mogelijk met onweer. Morgen toe nemende bewolking. Middagtempera- tuur ongeveer 17 graden. Spanje: Af en toe zon. Vandaag langs de kusten in het oosten en zuidoosten enkele bui en, mogelijk met onweer. Maxima van circa 9 in het binnenland tot ongeveer 16 graden aan de zuidelijke kusten. Canarische Eilanden: Perioden met zon, maar ook kleine kans op een bui. Middagtemperatuur onge veer 20 graden. Marokko: Westkust: afwisselend zon en wolken. Kans op enkele regen- of onweersbuien. Morgen afnemend buiig. Middagtempe ratuur rond 20 graden. Tunesië: Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Maxima rond 17 gra- Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden en droog. Lo kaal kans op mist. Morgen later in het westen meer bewolking. Maxima van on geveer +4 graden in het oosten tot 14 graden in het zuiden. Mallorca en Ibiza: Zonnige perioden, maar ook een enkele (onweers)bui. Middagtemperatuur onge- r 16 graden. Italië: In de Po-vlakte kans op mist. Verder veel zon en droog. Middagtemperatuur uiteenlopend van 8 graden in het noor den tot 15 in het zuiden, bij mist slechts 4 graden. Corsica en Sardinië: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur rond 14 graden. Malta: Vrij zonnig en waarschijnlijk droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 16 graden. Griekenland en Kreta: Flinke zonnige perioden en rond de Egeische Zee een stevige wind. Met na me morgen aan de oostzijde van het Griekse vasteland kans op een bui. Mid dagtemperatuur meest tussen 11 en 15 graden. Turkije en Cyprus: Kusten: soms een harde aflandige wind. Verder flink wat zon, maar in het zuid oosten van Turkije en op Cyprus nog kans op een bui. Middagtemperatuur uiteenlopend van 12 graden op Dar- danellen tot 18 op Cyprus. Duitsland: Rustig weer. Perioden met zon, maar af en toe ook hardnekkige mist of laaghan gende bewolking. Maxima oplopend een graad of 5, in het zuiden en in bewolkte gebieden rond het vriespunt. Zwitserland:

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16