Dit vind ik niet netjes van u' O?9 ^EIDEN Ingeblikt rdeel Dooi zorgt voor topdrukte bij autowasstraten Gala-avond voor speelplaats De Brug Visitekringen beloond met prijs 'Mooi Zo, Goed Zo' Bewoners Jan Luykenlaan krijgen geld terug van EWR Fietstrommel in voortuin wel toegestaan O McDonald's Donkersteeg opent in juli Rommel DOLLE DIEREN DAGEN! vrijdag koopavondT] Genieten van pianist Louis van Dijk, een flüte champagne in de pauze, een optreden van musi calgezelschap Otis dat liedjes uit Miss Saigon en Fiddler on the Roof zingt, een naborrel met muziek: en dat allemaal met het gevoel dat je een goed doel dient. Dat kan vrijdag in de Leidse Stadsgehoorzaal, waar de Ontbijtclub Ante Meridium - een nieuwe loot aan de Rotary- stam - een gala-avond houdt. De opbrengst gaat naar een nieuwe speelplaats voor De Brug, een basisschool voor kin deren met leer- en gedragspro blemen bij het Pedologisch In stituut aan de Wassenaarseweg. Een goede speelplaats is voor De Brug, zegt voorzitter Menno Smitsloo van de stichting Pedo logisch Speelplaatsproject Leid se Regio, duizend keer zo be langrijk als voor een 'gewone school'. ,,Op de speelplaats kun je heel veel te weten komen over het gedragspatroon van kinderen. Maar dan moet je wel een daarop ingerichte speel plaats hebben. En daar is bij de bouw in 1990 geen rekening mee gehouden. D'r staan alleen twee van die vlinders waar je op kunt klimmen." De kosten voor een aangepas te speelplaats zijn aanzienlijk. Smitsloo rekent, na navraag in den lande, op een bedrag van rond de 100.000 gulden. „Maar zonder zo'n speelplaats is die school een gereedschapskist zonder gereedschap. Het leeuwendeel van de ge raamde kosten is na bijdragen van drie grote sponsors, de VSB-bank, de organisatie van de Internationale 3 oktoberviering en -vermoedelijk- de organisa tie van de Singelloop, wel bin nen. De gala-avond in de Stads gehoorzaal moet het laatste zetje geven. Kaartjes kosten 75 gulden per stuk. Ze zijn verkrijgbaar bij het Leidsch Dagblad, de vestigingen van drogisterij Maasdam, woonwinkel 't Schippertje aan de Doezastraat en Eurocoiffeur aan de Stationsweg. De stich ting Pedologisch Speelplaats project wil in de zomervakantie beginnerynet de aanleg van de speelplaats. De vrijwilligers die de visitekrin gen van de stichting Dienstver lening draaien, hebben de prijs vraag van het project 'Mooi Zo, Goed Zo' gewonnen. De prijs bestaat uit een geldbedrag van duizend gulden. De visitekrin gen, sinds enkele maanden ac tief in Leiden-Noord, de Kooi, de Mors en de Stevenshof, be steden het geld aan materiaal voor activiteiten en spellen. In de visitekringen gaan ouderen bij elkaar op bezoek met als doel vereenzaming te voorko men. Het is de bedoeling dat in de loop van dit jaar kringen be ginnen in de Merenwijk en de Tuinstadwijk. 'Mooi Zo, Goed Zo' is een project van het Juliana Welzijn Fonds dat in vijftig steden loopt. Bij de prijsvraag van dit jaar ging het om ideeën om de leef baarheid van ouderen in Leiden te verbeteren. Een jury onder leiding van oud-minister Til Gardeniers wees gistermiddag de visitekringen aan als beste idee. Overigens viel gisteren niet alleen het winnende idee in de prijzen. De organisatie van de prijsvraag wil proberen met hulp van derden zo veel moge lijk ideeën te honoreren. Voor twee inzendigen is dat inmid dels in meer of mindere mate gelukt. Zo krijgt de groep 'Ouderen en moderne techniek' van het Leidse Volkshuis dank zij de VSB de beschikking over PIN-apparatuur. De groep had het idee ingezonden om spe ciaal voor ouderen een moder- ne-technieklokaal in te richten. De stichting Sport 50, die zich inzet voor gehandicapte spor ters, schonk een bedrag van 1200 gulden aan de vereniging Mantelzorg in oprichting. De vereniging was met het idee ge komen om een dagje uit te or ganiseren voor mantelzorgers - mensen die vrijwillig een buur of familielid verzorgen. Voor die ene dag zou de verzorging dan door anderen moeten worden overgenomen. Omdat gehandicapte sporters veelal zijn aangewezen op man telzorgers, besloot Sport 50 voor dit idee geld beschikbaar te stel len. leiden maarten keulemans Honderdtwintig gezinnen die een woning huren aan de Jan Luykenlaan krijgen geld terug van het energiebedrijf EWR. De huurders hebben in 1995 ruim honderd gulden teveel betaald aan waterverbruik. Het geld wordt deze week overgemaakt op de rekeningen van de huur ders. Het samenwerkingsverband van de bewonerscommissies in de wijken Mors en Transvaal kaartte de zaak vorig jaar aan, toen duidelijk werd dat het wa terverbruik in het middelste ge deelte van de flat (de portieken E en F) in 1995 vijfduizend ku bieke meter hoger was dan in andere jaren. Hoe dat komt, weet de EWR-nog steeds niet. „Het kan aan een meter lig gen, of misschien is er een me terstand verkeerd doorgegeven. Het was in ieder geval zo abnor maal dat we hebben besloten het geld terug te geven." Vervolg van voorpagina kantine van de Emilie Knappertschool aan de örm Buysingstraat springt een keurige heer overeind de vergadertafel. Zojuist heeft P. Laman, de voorzit- van Woningbouwvereniging Leiden (WBL), zijn mi- ifoon uitgezet. Maar de man heeft geen microfoon no- om zich verstaanbaar te maken. „Dit vind ik niet tjes van u. Niet netjes! U heeft al eens eerder mijn mi- ofoon uitgezet. Wij laten u wel uitpraten, en nu wij wat len zeggen begint u op dat knopje te drukken." «maarten keulemansbezuinigingen zijn; de oorzaak ligt dieper. De leden stuurden aanleiding voor de vertrou- Laman begin vorig ook al bijna nsbreuk tussen huurdersver- naar huis. Een paar maanden emvoordigers en bestuur van later liep een discussie over een L mag dan een rapport over gedragscode voor leden van de Algemene Vergadering uit op laaiende ruzie. Tijdens de vele schorsingen klagen de huurders steen en been over hun voorzitter. La man luistert niet goed naar wat de huurders te zeggen hebben, vinden zij. Hij reageert soms ronduit geërgerd als een van de AV-leden het woord neemt. „Hij denkt zeker dat we hier alleen zitten om ja en amen te knik ken", merkt iemand op. „Het lijkt wel of hij net uit Rusland is gestapt", zegt een ander. P. Plasmeijer, de woordvoer der van de ontevreden huur ders, drukt zich diplomatieker uit. „De ledenvergadering voelt zich op het verkeerde been ge zet. Door de manier waarop het bestuur plannen presenteert." Gewaagd naar eerdere inciden ten somt Plasmeijer een lange reeks ruzies op. Over het huur- mutatiebeleid, over de techni sche dienst van de WBL, de ge dragscode, de onderlinge ver houdingen in het management team. En dan, natuurlijk, het Plan van Aanpak waarin de gewraak te bezuinigingen staan. „Dat was de druppel", zegt Plasmeij er. „Het werd ons ter kennisge ving voorgelegd. En er werd ons gezegd dat we er in feite niets mee te maken hadden." Aan het andere eind van de zaal zit 'boosdoener' Laman te bekomen van de motie van wantrouwen die hij voor de kie zen heeft gekregen. Hij ziet er moe uit. Amper twee jaar voor zitter en nu al de laan uitge stuurd. Het wil maar niet boteren tussen de directeur van de soci ale dienst in Rotterdam en de huurders van de Leidse woning bouwvereniging. „Het werkt niet", geeft Laman toe. „Je zit hier in een zaal met 48 individuen. Het is niet zoals in een gemeenteraad, waar de meningen zijn onderverdeeld in een beperkt aantal fracties. Nee, je hebt hier te maken met tien tallen mensen, die allemaal een eigen mening hebben. Dat is weselijk moeilijk bestuurbaar. Hoe moet je nu snel en daad krachtig optreden met zo'n le denvergadering?" „Daarmee zeg ik niet dat WBL een stichting moet worden", haast hij zich eraan toe te voe gen. „Misschien moet je toe naar een structuur waarin be sluiten worden genomen door een aantal vertegenwoordigers van bewonerscommissies. Waar je de mensen kent. Waar je met zo weinig bent dat je elkaar recht in de ogen kan kijken." leiden aap rietveld Als het aan de commissie voor de beroep- en bezwaarschriften ligt mogen de Merenwijkers A. Dalmijn en E. van Hercules een fietstrommel zetten in voortuin van hun huis aan de Klimroos. De gemeente had de kleine fiet senstalling op eigen erf verbo den, omdat die niet paste in het bestemmingsplan. Voorzitter J. Edinga van de commissie voor de beroep- en bezwaarschriften liet tijdens de behandeling van de zaak al merken, dat hij de redenering van de gemeente niet kon vol gen. Die wil alleen een uitzon dering op het bestemmingsplan maken voor 'in de tuin passen de gebouwtjes'. Een duivenhok, een plantenkas of een carport kunnen volgens die redenering wél, een fietstrommel niet. „Dus als je meer fietsen hebt dan de overheid kennelijk vindt dat je mag hebben dan moet je die buiten zetten, maar je mag ze niet beschermen tegen regen en wind", zo vatte Edinga de opstelling van de gemeente Lei den samen. En volgens zijn commissie is die opstelling on houdbaar. Te meer omdat de gemeente al bezig is het be stemmingsplan voor de Meren wijk zo aan te passen, dat de bewoners niet meer voor elk klein bouwwerk een ontheffing hoeven vragen. De commissie vindt dat Dalmijn en Van Her cules daar niet op hoeven te wachten. onze dierenafdeling treft u een uitgebreid assortiment aan voor uw huisdieren. Nu speciaal voor uw katten en poezen: alle smaken Gourmet (blik van 400 gram) van 1,69 voor (Maximaal 24 blikjes per klant) OENSDAG 15 JANUAR11997 f. hans jacobs, 071-5356414. plv.-chef rudolf kleun, 071 -5356436 mrouwensbreuk WBL sluitstuk van reeks ruzies ekenlang is de trouwe vier- jeler niet schoongemaakt, ikke lagen pekel bedekten de kwaarvan de kleur alleen nog 'aar te raden viel. Nu het dooit er een ware run op de was- iaten. Rijen dik staan de auto- 'bilisten te wachten om de inter van hun wagen te was- ;n „Gisteren stonden ze zelfs llemaal bij pomp 1", wijst C. sijken van Total Stevenshof in verte. „Vanaf daar duurt het leg een klein uurtje voordat je in de beurt bent." leijken heeft bewondering w de man die de wasstraat 'dient. „In weer en wind staat I daar met zijn hogedrukspuit auto's alvast voor te behan- 'en. Ook als het vreselijk koud doet hij zijn werk en je hoort 'niniet klagen." De man zelf er laconiek over. „Ach, het 't allemaal wel mee. 't Is nu uk, maar vorige week kon ik ln°eg uitrusten. Toen zat ik J ijvege de kou de hele dag 'rkeloos thuis." Deze carwash ng in tegenstelling tot andere fit. Hoewel de meeste automobi- len er niet aan denken hun agen te wassen bij min tien, eft Reijken in die week toch a'klanten moeten teleurstel- II -.Vertegenwoordigers of za- Junensen willen per se een bone auto hebben. Weer of weer. Maar ik vind het on- rantwoord om de carwash lan te houden bij tig graden 'der nul. Als je ziet hoeveel ater gebruikt wordt bij zo'n lsoeurt, da's ongelofelijk veel. H Iromfietsers op de bon .Op diverse plaatsen zijn gisteren bromfietsers bekeurd, ij een controle tussen drie en vijf uur op het Alexandrine Tin- leplein voldeden negen van de 35 onderzochte voertuigen niet ian de technische eisen. Een 15-jarige jongen dacht aan de con- role te ontkomen door onder de uitgestoken arm van de politie- jj mbtenaar door te rijden. Zijn 16-jarige passagier kwam daarbij en val, waarna werd vastgesteld dat de bestuurder te jong was inde bromfiets onverzekerd. Op de Langegracht gingen 's ivonds tussen zeven en negen uur zeven van de 20 gecontro- eerde bromfietsers op de bon. ]aravan gestolen ggENi Vanuit hun woning aan het Lammenschansplein zagen e eigenaren gisteravond hun eigen caravan voorbijkomen. De- ehad achter de woning op een parkeerterrein gestaan. De nog nbekende daders reden in de richting Zoeterwoude. pais geld len 33-jarige Leidenaar werd maandag aangehouden toen hij nkele valse briefjes van 25 gulden één van 250 gulden uitgaf. De man verklaarde het geld van anderen te hebben ontvangen en liet te weten dat het vals was. Vinkclinbraak aden Vari een winkel aan de Hogewoerd is in de nacht van liaandag op dinsdag een ruit vernield. Via het gat werden ver- ilgens onder meer een vistrui, een vispetje en een visjas naar luiten gehengeld. INNO 1897 Vrijdag 15 Januari )oor den burgemeester zijn, als hoofd der gemeentepolitie, op 1 anuari benoemd negen agenten van politie, terwijl er met het log op de grensuitbreiding der gemeente in Augustus jl. reeds es waren aangesteld, zoodat thans het getal van vijftien agenten bltallig is. Zoodra de nieuwbenoemden zelfstandig kunnen op reden, komt eene nieuwe dienstregeling voor de agenten van jlitie in werking, waarbij ook bij nacht vijf posthuizen worden lezet en waardoor een meer geregelde surveillance dan tot he en het geval is in de buitengedeelten zal plaats vinden. INNO 1972 zaterdag 15 januari fOORHOUT Per 2 maart 1972 zal huize St. Agnes, het bejaar- enhuisan Voorhout, in andere handen overgaan, waardoor ook j eventuele ongerustheid van de bewoners, mettertijd te moe- in vertrekken, geheel is weggenomen. Nieuwe eigenaar is ge- rorden de broedercongregatie, O.L. Vrouwe van Zeven Smarten, iVeghel. De zusters van de congregatie blijven de verzorging i Öorlopig nog voor hun rekening nemen en ook zullen er geen iranderingen plaatsvinden. Na weken rijden in de pekel heeft menig au tomobilist er een uur tje wach ten bij de wasstraat voor over om zijn of haar voer tuig weer in glanzen de staat te krijgen. foto hiel- co kuipers Dat kan niet allemaal droogge- blazen worden. Het risico dat de deuren dichtvriezen is daar om groot. De man die langs kwam om zijn auto schoon te maken voor een crematie heb ik dus maar geadviseerd een doek te gebruiken. De autowasstraat van het Shellstation aan de Vijf Meilaan is wel de hele vriesperiode open geweest. „We hebben de deu ren van de wasstraat zoveel mo gelijk dicht gehouden en we hebben een krachtige hete- ïuchtblazer. Op een aantal dichtgevroren deuren na ging dat goed", meldt chef Alfons Ramb. De eigenaresse van de Opel Kadett is nu blij dat ze haar 'beestje' weer eens kan wassen. Ze wijst op haar auto en zegt er voor de zekerheid bij dat hij groen is. „Er zit ruim drie weken pekel op en behalve dat dat slecht is voor de lak zie je daar door ook geen meter meer door de ruiten. Als je dan zo'n laag staand zonnetje hebt is dat le vensgevaarlijk", zegt ze veront rust. „Toen het vroor heb ik twee keer geprobeerd om mijn ra men schoon te maken maar dat werd gelijk ijzel en dat is lastig krabben. Nee, ik ben blij dat de vorstperiode is afgelopen en voor mij hoeft er ook geen nieu we te komen. Geef mij maar een lekker warm zonnetje. Ik heb trouwens ook al een wasje buiten gehangen. Volgens mij is die nu al droog." Ook NS zijn begonnen met de grote schoonmaak. Eén voor één gaan de treinen weer door de zeer lange wasstraat. „Nor maal gesproken wordt iedere trein één keer per week gewas sen, maar dat is de afgelopen maand dus niet het geval ge weest", vertelt Y. Derkse van NS. „Wij wassen alleen als de temperatuur ruim boven nul is. Het risico dat deuren bevriezen kunnen wij niet nemen." Of één wasbeurt voldoende is om het roet en in mindere mate de pekel van de treinen te was sen, betwijfelt Derkse. „Zo niet, dan moeten ze er gewoon nog een keer doorheen." leiden hans koenekoop De verkoop van lunchroom Hendriks aan de Donkersteeg is rond. Eigenaar H. Bos is tevre den met de prijs die McDo nald's heeft betaald voor het pand. De hamburgergigant hoopt in juli de tweede vesti ging in de Leidse binnenstad te openen. Naast een gewoon res taurant, zoals Leiden dat kent aan de Beestenmarkt, komt er aan de Donkersteeg een Mc Ca fé; een aparte hoek waar diverse soorten koffie met gebak wor den geserveerd. De woordvoerster van McDo nald's Nederland strooit voor zichtig met informatie. „Wij moeten nog afspraken maken met de gemeente. Pas als het traject van de vergunningen is gevolgd, kan de verbouwing be ginnen." Zij belooft een 'hele mooie zaak'. „We willen onder meer de gevel in originele staat terugbrengen." De vestiging van McDonald's aan de Beestenmarkt leed door het verdwijnen van de parkeer plaatsen voor de deur een om zetverlies van dertig procent. Directeur M. Kop vertelde dat bijna alle klanten die gewend waren hun auto even voor de zaak te zetten om hun big macs af te halen, waren afgehaakt. Parkeren in de Donkersteeg of aan de kant van het toekom stige terras aan de Stille Mare is onmogelijk. Niettemin ziet Mc Donalds's de klandizie met ver trouwen tegemoet. „Elke Mc Donald's heeft zijn eigen pu bliek. Wij mikken met deze ves tiging in het hartje van de bin nenstad op winkelend publiek. Dat ze niet met de auto voor de deur kunnen komen, is niet van belang. Daar hebben we nu juist de McDrive voor. leiden De Elfstegentocht heeft zijn sporen nagela ten op het ijs bij de Hoogstraat. „A/laar er ligt op wel meer plekken in de stad veel rommel op het ijs. Dat is beslist niet alleen het gevolg van de Elfstegen tocht. Nu kun je goed zien hoeveel troep er normaal in grachten en singels waait, of wordt gegooid en dat het geen overbodige luxe is dat we dat er regel matig uitscheppen", zegt een woordvoerder van de reiniging. De rommel zal er nog wel even blijven lig gen. „Zodra we weer kunnen varen gaan we de troep weer uit het water vissen." foto henk bouwman Op vrij. 17 en zat. 18 januari. Op VRIJDAG is er een biologische dierenvoedingsadviseur en allerlei boerderij- en huisdieren. ZATERDAG zijn de dieren er nog, kunnen de kinderen op een pony rijden, vogeltaartjes maken en er zijn allerlei verenigingen. Op alle dagen zijn er, naast bovenstaande aanbieding, ook nog vele andere aanbiedingen op onze dierenafdeling.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13